HALFZWARE SHAG De heer P. C. Knaap gehuldigd Geen halve ton in pastorie en nog gegrepen ook Kerken geen fabriekshallen Eindhoven passeert Haarlem .POTTER'S' ..UN IA MfNTHOlPfllCTS Teder» hoest en Keelpijn Uitwerking frappant WOENSDAG 22 FEBRUARI 1961 g* PAGINA 7 DE LEIDSE COURANT Bij de foto: Pastoor W. E. Blok wenst de jubilaris geluk. Ondanks zijn verzoek „het allemaal zeer eenvoudig te houden", heeft de heer P. C. Knaap, adj -directeur van de N.V. Van Wijk en Heringa te Lei den, die gisteren het feit herdacht, dat hij vóór veertig jaar bij deze on derneming in dienst trad, zich niet aan een hartelijke huldiging kunnen ontrekken. Een huldiging ook, waar voor buitengewoon grote belangstel ling bestond. En dit kon ook niet an ders gezien de plaats, welke de jubi laris bij deze N.V. inneemt. Tijdens de gistermiddag in „Het Gulden Vlies" gehouden receptie, hebben circa 300 personen gelukwen sen en veelal ook geschenken aangeboden. De grootste verrassing was wel het geschenk van de direc tie, dat hem door één der directeuren, de heer J. W. Heringa, werd aange boden. Men had hiervoor een zeer originele gedachte uitgewerkt: een imitatie statio. schef verraste hem met een buitenlandse reis. Ook het personeel bleef niet achter: een film- „Kroonduif" bestelt nieuwe „Twin-pioneer" Volgens een mededeling van de „Scottish Aviation Ltd" heeft de in Ned. Nieuw Guinea werkende lucht vaartmaatschappij „De Kroonduif" bij deze maatschappij een vliegtuig besteld van het type „Twin pioneer". Vroeger betrók „de Kroonduif" bij deze onderneming reeds twee van deze vliegtuigen. Het toestel, dat 16 passagiers kan vervoeren en bijna verticaal kan opstijgen, zal tegen 't eind van het jaar worden afgeleverd. apparaat, met projector en scherm waren de tastbare bewijzen van de waardering en hoogachting, welke men hem in deze kring toedraagt. Onder de velen, die deze dag even eens van hun waardering voor de persoon en het werk van de heer Knaap getuigden, waren o.m. ir. J. J. G. van Hoek en de heer C. F. Meer- poel, resp. voorzitter en onder-voor zitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken van Rijnland, mr. Ph. de Ruyter de Wildt, secretaris van de Leidse Vereniging van Industrië len, deken W. P. M. Haring, de heer J. Lij ten, voorzitter van de Cunera- sitchting, in welk bestuur de heer Knaap een zeer gewaardeerde figuur is, een vertegenwoordiging van de directie van de Ned. Spoorwegen en van Van Gend en Loos en voorts talrijke zakenrelaties, waarmede de jubilaris reeds zovele jaren een harte lijk contact onderhoudt. Geheime stukken over conferenties met Indonesië vrij ter inzage De regering is bereid de stukken, die tijdens de verschillende Neder lands-Indonesische conferenties in de periode 194üfc—1949 tussen de onder handelaars zijn gewisseld, voor be langstellenden toegankelijk te stellen. De regering heeft opdracht gegeven hiertoe de nodige voorbereidingen te treffen. Dit heeft de minster-president, prof. dr. J. E. de Quay, medegedeeld in antwoord op schriftelijke vragen van het Eerste Kamerlid J. Algra (A.-R.). De heer Algra had o.m. de vraag gesteld of het waar is, dat de in Ne- derl. vrijwel volstrekt geheim gehou den stukken over de conferentie op de Hoge Veluwe en die betreffende de ronde-tafelconferentie elders toegan kelijk en ter beschikking zijn, zodat zij een basis vormen voor historische en politieke publikaties. Hierop heeft de minister-president Politie deed goede slag Voor de inbraak in de pastorie van de St. Laurentiuskerk te Weesp in de nacht van 31 oktober op 1 novem ber jl., waarbij uit de brandkast een bedrag van amper 600,. werd ge stolen, heeft de officier van justitie bij de Amsterdamse rechtbank gister middag anderhalf jaar gevangenis straf geëist tegen drie kooplieden: de 34-jarige J.V., de 47-jarige P. H. K., beiden uit de hoofdstad en de 28-ja- rige Rotterdammer L. J. J. v. E. „De ze verdachten zijn goede bekenden van de justitie. Zij worden nog ver dacht van meer dingen maar daar ontbreekt ten enenmale het bewijs. Het is te betreuren dat alle drie bijzonder goed in staat om op een eerlijke wijze hun brood te verdie nen gevallen zijn door deze nut teloze inbraak", aldns de officier. Hoewel K. alleen medeplichtigheid ten laste was gelegd, eiste de officier uitgaande van naar hij zeide „gelij ke monniken gelijke kappen" ook te. gen hem dezelfde straf als tegen de overige twee. In verband met een reeks diefstal len en inbraken waarbij brandkas ten werden gekraakt, werden des tijds de beide Amsterdammers door volgers van de Amsterdamse Cen trale Recherche geschaduwd. Toen 't trio de bewuste avond in de wagen van V. uit de hoofdstad naar Weesp reed werden zij gevolgd. Terugke rend uit Weesp bemerkten zij dat er een wagen achter hen aan reed en in Amsterdam kwamen tien „5x8" wagens van de politie in actie om hen te vangen. De Rotterdammer E. had van een jongen uit de Maasstad gehoord, zo verklaarde hij, dat in de kerk „wat te halen viel"; er zou daar een halve ton aanwezig zijn. De tipgever zou de helft van dit bedrag krijgen. E. ging naar V. in Amsterdam en teza men togen zij naar diens maat K. Er werd gereedschap in de wagen mee genomen en het trio vertrok naar Weesp. „Als ik geweten zou hebben dat er ingebroken zou worden was ik niet meegegaan", zo verklaarde verdachte K. Hij was, nadat de twee anderen bij de kerk waren uitgestapt, naar Amsterdam teruggekeerd en zou 's nachts om 2 uur hen komen ophalen. Uitspraak 7 maart. De kosten ter voorbereiding van het proces tegen Adolf Eichmann zullen volgens Israëlische kringen in Jeruzalem ongeveer vier miljoen gul den bedragen. M.S. VEENDAM IN DENEMARKEN AAN DE GROND GELOPEN Het vierhonderd ton metende Ne derlandse motorschip „Veendam", eigendom van de te Groningen ge vestigde rederij „Carebeka Ltd", is maandag j.l. in de Deense Ise-fjord tegenover Vrerikswerk, aan de grond gelopen. De „Veendam" bevindt zich op 0.7 mijl uit de kust. De Ise-fjord is een inham van het Deense eiland Seeland. De „Veen dam" heeft om sleepboothulp ge vraagd. Er bestaat geen gevaar voor schip of bemanning. Autobotsing op Afsluitdijk bij dichte mist Gistermiddag tegen drie uur zijn bij een inhaalmanoeuvre in dichte mist twee auto's frontaal met elkaar in botsing gekomen op de Afsluitdijk onder de Friese kust. Er waren vijf gewonden. Ernstig gewond werden de 51-jarige heer A. H. de Bijl en zijn 15-jarige zoon Albert, beiden af komstig uit Apeldoorn. Hun toestand is echter niet levensgevaarlijk. Zorg wekkend is de toestand van de twee jarige Sylvia Monique Zandhuizen uit Den Helder. Haar moeder en nog een man werden licht gewond en hoefden niet in een ziekenhuis te worden opgenomen. geantwoord, dat uit een in 1958 in de Ver. Staten verschenen proef schrift is gebleken, dat de notulen van de besprekingen tussen de Ne derlandse en Indonesische delegaties, die in 1946 op de Hoge Veluwe bij eenkwamen, in een der Amerikaanse universiteitsbibliotheken voor be langstellenden ter inzage beschik baar zijn. Of dit ook het geval is ten aanzien van bij andere conferenties gewisselde stukken, is de regering niet bekend. „WESTFRIESE FLORA" GEOPEND Onder zeer grote belangstelling is gisteren in Bovenkarspel de 28ste „Westfriese Flora" geopend. Hierbij waren onder meer aanwezig dr. ir. G. de Bakker, directeur van de tuin bouw en dr. M. J. Prinsen, commis saris der koningin in de provincie Noordholland en burgemeester J. El ders van Bovenkarspel. Na te zijp ingeleid door de voor zitter, de heer S. Schaper, sprak dr. De Bakker een openingswoord. De „Westfriese Flora" blijft ge opend tot zondagavond negen uur. H.K.H. prinses Beatrix heeft sistermiddag een vergade ring van de Tweede Kamer bijgewoond Foto- nrinses Beatrix (links), en staatssecretaris dr. H. R. van Hooien en minister nr. J. M. A. ft i (rechts). De aartsbisschop van Paderborn, dr. Lorenz Jager, heeft zich in een stuk betreffende de bouw van ker ken in zijn diocees uitgesproken te gen „al te gewaagde ontwerpen" van moderne kerk-architecten. Fout noemt hij o.a. de klokkestoelen van gewapend beton, die dikwijls in plaats van een toren worden ge bouwd en waarin de klokken apart en open zijn opgehangen. Ook to rens, die aan twee kanten open zijn, deugen volgens de aartsbisschop niet. Ook de naar één kant aflopende to rendaken worden als een „spoedig verdwijnende mode" afgeraden. De aartsbisschop is verder tegen beton- daken, die tot het altaar toe aflopen. Aan het horizontale houten dak geeft hij de voorkeur. Een kerk moet voorts, aldus de bisschop, een voor gevel hebben, waarin het gewijde ka rakter van het gebouw tot uitdruk king komt. Uitgangspunt voor de moderne katholieke kerkenbouw mag in elk geval nooit de fabriekshal zijn, zo zegt hij. LEIDEN SANSON De shag met de leeuw. Lekker pittig en zo zacht voor de keel. De koning van de shag. (Advertentie) (Advertentie). Dinsdag heeft St. Pieter zijn intocht in Grouw gemaakt. Honderden kinde ren stonden met kloppende hartjes langs de route. Het verhaal van St. Pie ter gaat als volgt: St. Nicolaas en St. Pieter zijn broers. Enige honderden jaren geleden kregen deze op de splitsing Leeuwarden-Grouw ruzie met elkaar. St. Pieter heeft toen gezegd, dat hij naar Grouw ging. St. Nicolaas ging echter met de cadeaus de andere kant op. Omdat St. Pieter de cadeaus opnieuw moest inkopen, werd de datum voor hem 21 februari. 5 December wordt dan ook in Grouw praktisch niet gevierd. In Eindhoven volgt men met enige spanning het bevolkingsverloop in de eigen plaats en in Haarlem, zoals be kend staat Eindhoven op het punt Haarlem van de vijfde plaats op de lijst van Nederlands grootste steden te verdringen. Gistermiddag na slui ting van de afdelingen burgerlijke stand van de gemeenten Eindhoven en Haarlem, was het aantal geregis treerde inwoners van Haarlem 169.586 en van Eindhoven 169.508. Uitsluitend in super plastic; méér lekkere sigaretten voor uw gulden 1 NIEMEYER GARANDEERT DE KWALITEIT

Leidse Courant | 1961 | | pagina 7