ÏLMÜGAT ÜéyMBSTAD VERTROKKEN PERSONEN UIT LEIDEN Receptie mr. Geise Leidse agenda Oudervereniging Leidse Buitenschool Burgerlijke Stand Leven en werk van Titus Brandsma voor Katholiek Vrouwengilde 550ste STAATSLOTERIJ 4e klas 7e lijst Bevreemdend entree van Robert Alexander Bohnke in knap recital WOENSDAG 22 FEBRUARI 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 p -tob Een zwaan moest zwaargewond uit het water van de Spoorweghaven, naast de Potgieterlaan genomen wor den tengevolge van het schandelijke gedrag van een 13-jarige jongen, die het dier deerlijk heeft toegetakeld. Met stenen heeft deze veelbeloven de jongeman de zwaan bekogeld. Hij kon door de politie gegrepen worden. De rijksgebouwendienst te Den Haag heeft het bouwen van 'n ma chinekamer voor de Liftinstallaties in de afdeling kindergeneeskunde van het Academisch Ziekenhuis opgedra gen aan de N.V. J. M. v. Blijswijk te 's-Gravenhage. In een hedenmiddag gehouden vergadering van de personeelsraad van de HCW-NEM is besloten 'n be drag uit het sociaal fonds beschik baar te stellen aan de door de brand getroffen familie Earning, Hooi gracht 6. Vrijdagmiddag om drie uur wor den aan het v. Banchenhof nummers 15 en 19 (nabij de Gereformeerde Kerk, in Leiden-zuidwest) twee mo delwoningen geopend door de wet- Advertentie) ZOEKT U een GOLDEN ARMBAND voor 70.en 100. of 300.en f 400.—? v. d. WATER, Haarlemmerstr. 207 heeft het Grote keuze in alle prijzen Velen hebben gistermiddag de ju bilerende redacteur van de Leidse Courant, mr H. F. A. Geise, tijdens de besloten receptie te zijnen huize de hand gedrukt. Onder hen waren mgr Th. M. Beukers, oud-pastoor van de St.-Petruskerk, het voltallige bestuur van de R.K. Vakschool voor Meisjes, van welk bestuur de heer Geise als vice-voorzitter deel uitmaakt, de heer N. Schrama, die als bestuurslid, de Katholieke Nederlandse Journalisten kring vertegenwoordigde en vele collegae journalisten van de stad Lei den.Velen ook toonden waardering en vriendschap voor de jubilerende redacteur door het zenden van ge schenken, bloemen, bloemstukken of gelukwensen. WOENSDAG 22 FEBRUARI Kath. Leidse Ouderraad. Forum van schoolhoofden ter kennismaking met het onderwijs in Leiden na het lager onderwijs. St. Antonius Club huis, 8.15 uur n.m. VIRO. Mr Leemans over Israël. In de rechterzaal van de Willem de Zwijgerkerk te Oegstgeest, 8 uur n.m. Leidse Ver. van Postzegelverzame laars. Vergadering 8 u. n.m. in „Zo- merzorg". Ver. tot Bevordering van de Wel sprekendheid. Bijeenkomst in het Gulden Vlies, 8 uur n.m. DONDERDAG 23 FEBRUARI K. O. en L.J.A. Filmvoorstelling Pepote, kind van de straat 14 30 uur Lido-thater; 14.30 uur Casino-thea ter. K O Rotterdams Philharmonisch Orkest. Solist Robert Alexander Böhnke (piano) 8 uur n.m. in de Stadsgehoorzaal. Dienst Welzijnszorg Leger. „De Herbergierster" door toneelgroep het Masker. 8 uur n.m. in de Doelenka zerne. VRIJDAG 24 FEBRUARI Leidse Assurantie Club. Leden vergadering in „De Vergulden Turk" 8 uur n.m. KynoL ver. „Rijnland". Causerie door dr. Booymans: „De voeding van de hond". „Zomerzorg" 8 uur n.m. De Lakenhal. Opening expositie van de groep Atol door wethouder J. C. van Schaik 8 uur n.m. ZATERDAG 25 FEBRUARI Werkmans Wilskracht. Uitvoering en feestavond 8 uur n.m. in de Stadsgehoorzaal. APOTHEKERSDIENST Geopend: apotheek Tot Hulp der Menschheid, Hooigracht 48, telefoon 21060. TENTOONSTELLINGEN „Ars Aemula Naturae", tentoon stelling in „De Lakenhal' vanaf za terdag 28 januari tot en me' zondag 19 februari, ""-eocend van 10-16 uur. BIOSCOPEN De films in de week van 17-24 fe bruari zijn door de Kath. Film Cen trale als volgt gekeurd: Casino: „De verloren zoon" 14 jr. Lido: „Betaal of sterf", 18 jr. Luxor: „Psycho", 18 jr. Studio: „Mr. Carlton Browne van buitenlandse zaken", alle leeftijden. Trianon: Afgekeurd. Rex: Afgekeurd. houder van Openbare Werken te Leiden, de heer A. J. Jongeleen. Drie firma's te Leiden hebben deze wo ningen ingericht. Gegund Door de gemeente Ech- teld is aan het Aannemersbedrijf Gebr. Schouls te Leiden onderhands gegund het herprofileren van de Voorstraat en de kruising Vaaltse- straat te Echteld. VOOR DE TWEEDE MAAL is de pianist Bohnke uitgenodigd om voar de Kunstkring een recital te geven. Zo zou men zeggen, dat zijn optre den de eerste keer goed gevallen is. Maar wat was er toch gaande aan 't begin van dit concert? De concert bezoekers waren nog niet op hun plaats zelfs 't bestuur van de Kunstkring was nog niet of nauwe lijks in de zaal aanwezig of de pianist was al aan de vleugel geze ten en begon te spelen zonder dat er ook maar én seconde af kon om sfeer te sch ppen. Dit entrée was niet gelukkig. Al le maakte de indruk van gejaagd zijn althans vóór de pauze. Zo konden de drie werken van Chopin, Impromptie As gr. t., Nocturne B. gr. t. en het Scherzo b. kl. t. ons mu zikaal niet voldoende bevredigen. Daar waar bv. in de Impromptu de zeer levendige hoekdelen onderbro ken worden door het rustige midden deel, geeft hij noch de muziek noch het klavier de noodzakelijke rust. Virtuoos is hij tot alles in staat; stoer pakt hij 't werk aan; zijn techniek is overrompelend evenals zijn zelf discipline, maar muzikatl bevredigd waren wij ook in Schumann's Fanta sie Stücke op. 12 niet, al zijn deze moeilijke stukken pianistisch nog zo knap gespeeld. Er was te weinig mu ziek in, te weinig geestelijke ontroe ring, en daar kunnen deze stukken toch niet buiten. NA DE PAUZE was Bohnke op z'n best, en kon men inderdaad ge nieten van de tien Préludes van Skrjabin, wiens Russische aard zich getoetst heeft aan het Franse impres sionisme; zij zijn razend moeilijk. Constructief en niet gemakkelijk van intentie heeft Bohnke ze terdege en bedachtzaam geanaliseerd en ze heel mooi gespeeld; zij werden ook alge meen enthousiast aanvaard. Zoals uit zijn prestaties is gebleken gaat zUn spel in de richting van de moderne muziek, waarin het beeld veel meer beheerst werd. V/U hoorden van de hand van Bohnke „Acht kleine Kla- vierstücke". mooie, bondige muzika le stukjes, goed geschreven, matig modern, met smaak voer klankkleur en welluidend. HU beëindigde zUn De algemene jaarvergadering van de oudervereniging van de Leidse Bui tenschool vond gisteravond plaats. Door ziekte van de voorzitter, de heer W. v. Steenbergen, moest zijn plaats worden ingenomen door de heer A. Weeda. Deze wenste in zijn openingsrede de voorzitter een spoe dig herstel toe. De notulen en de jaarverslagen werden zonder commentaar goedge keurd. Voorzitter, 2e secretaris en pen- ningmeesteres, die aftredend waren werden allen herkozen. Tot kascon- troleurs werden benoemd mevr. De Vos, de heer Postma en mevr. Wet- selaar. Na de vergadering gaf de heer Wetselaar een lezing met kleurendia's over de Hortus Botanicus.u welke door de aanwezigen zeer op prUs werd gesteld. De heer Weeda sloot deze avond met een woord van dank aan de heer Wetselaar namens zUn medebestuur ders. Klaverjassen in Leiden en omstreken Ere-afd.: SLF-Krantz 8l/*-3V», KNG -T&D7H-K, Zaalb.-Oesth. 4-8. Eer ste klasse: MDH-AWS 8-4, MDS-Cen- trum 5V«—6 Gr.oord-PvH ö^-ó'/s. Tweede klasse: T&D-PvH 8-4, Gr.- oord-DSB 5-7, Oosth.-SLF 6-6, Zaalb. -MDS n.b., Centrum-Sportief 4•/*- iyx. Derde klasse: Sportief-SLF 5-7, DSB 4-Oosth. 4 6-6, Oosth. 3-Gr.oord 8-4. Geboren: Monice d.v. H. H. Beu- kenholdt en M. C. Klinkhamer; Rob z.v. H. Heemskerk en S M. Waleson; Erik z.v. N. Brandhorst en J. Ver meer; Maria d.v. C. Noorlander en P. J. Zuidhoek; Karina Maria d.v. J. A. v. Velzen en M H. T. v. Ruiten. Overleden: M. Ouwerkerk 75 j., m.; J. v. d. Linden 88 j., w.v. H. Matters; H Sinteur 81 j., m.; R. Kooien 51 j., m.; C. Vogelenzang 44 j., e.v. J. Zwart; N. A. Baming 40 j., m.; A. Cling 79 j., v.; H. W. Allers 58 j., m. TREINBOTSING IN GELDROP Vanmiddag omstreeks twee uur is een personentrein op het station van Geldrop tegen een rangeerlokomotief gereden. Volgens de eerste berichten is er ten minste een gewonde. De trein was om 13,55 uit Eindho ven vertrokken. Het voorste gedeel te van de trein is met zó'n grote vaart op de lokomotief gelopen, dat het nu bovenop de lokomotief staat en nog boven de bovenleiding uit steekt. In dit deel zitten reizigers be klemd. Men weet nog niet hoeveel. GEM. AANKONDIGINGEN SLUITING BRUGGEN B. en W. van Leiden brengen ter openbare kennis, dat de van ge meentewege bediende bruggen op zaterdag 25 februari 1961 na 18 uur niet meer geopend zullen worden. In afwUking van de geldende re geling zullen de bruggen tussen 17 en 18 uur zo nodig voor 't scheep vaartverkeer worden geopend. ooncert met zes Rumanische volks- tónzen van Béla Bartók, wisselend van rhythmiek, vol verandering van tempo en rubato. Dan weer een an der met als basis hamerende rhyth miek, of wel een dans langzaam en gedempt, en tenslotte opwindend, de felle afsluiting van de Schnell Tanz virtuoos en vaartvarend. Drie toe giften dansen van Bartók en Cho pin besloten dit wel knappe, maar voor de pauze toch niet voldragen recital. J. KORTMANN. VERTROKKEN PERSONEN IN DE WEEK VAN 9 T/M 15 FEBR. 1961 J. C. Gulij en fam., Voorstr. 38 n. Lei derdorp, Zijloordkade 22; P. v. Lierop en fam., Oude Singel 48 n. Australië; C. J. J. M. Schouten en fam., Churchill-laan 59 n. Heiloo NH, Kennemerstraatweg 305; J. F. Risch en fam., v. Swietenstr. 23 n. Luxemburg; L. A. A. v.d. Made en fam., Tasmanstr. 76 n. Dokkum, Op de Keppels 0; P. Kikkert en fam., Bernhard- str. 73, n. Leiderdorp, Koningstr. 40; G. H. Pothuis en fam., Wasstr. 63 n. Doorn, Parklaan 3; J. Bravenboer en fam., Hya- cintenstr. 17 n. Amsterdam, Fred. Hen- drikstr. 73; K. v. Steenwyk en fam., Tes- selschadestr. 17a n Deventer, Leliestr. 60; N. Heuvel en fam., Falckstr. 11 n. 's-Gravenhage, Oudemansstr. 457; A. C. Borstlap en fam., Burggravenlaan 217 n. Dordrecht, Singel 203; A. J. Postma en fam., Marienpoelstr. 61 n. Oegstgeest, Marelaan 25; A- de Neeling en fam. Ma*- rienpoelstr. 59 n. Rotterdam, Lamsinsstr. 12; J. v.d. Niet en fam., Hooigracht 51 n. Amsterdam, Overtoom 497; E. de Ruiter en fam., H. de Grootstr. 19 n. Oegstgeest, Grünerielaan 51; T. Brandt en fam., Lijs- terstr. 25 n. Leiderdorp. A. v. Saksenstr. 11; A. J. H. Haak, Marienpoelstr. 27 n. Delft, Oude Delft 75; A. B. H. Simonse, Rijnsburgerweg 1 n. Rotterdam, Schie- kade 80; A. G. J. Hoorn-Wendt, Fran- chirontlaan 44 n. Wageningen, Bowles- park 13; H. Hoogervorst, Marnixstr. 90 n. Rotterdam, Toepad 120; J. Cuperus, Utr. Jaagpad 35 n. Ede, Gld, Bosrand 28; C. Kievits-v. Heulen, Paviljoenshof 26 n. 's-Gravenhage, Pr. Mauritslaan 27; C. Hillebrand, Oude Vest 59 n. Soest, Soes- terbergsestr. 125; A. G. Escher, Witte Singel 67 n. Deventer, Grote Kerkhof 9; F. R. Kiveron, Morsweg 164 n. 's-Graven hage, v.d. Houvenstr. 35; J. Singerling, Boshuizerkade 47 n. Rotterdam, a.b. Hr. Ms. Karei Doorman; J. Boon, Rynsbur- gerweg 10 n. Amsterdam, Weesperplein 1; T. Elder horst, Korte Hansenstr. 9 n. Ede, Gld., Pr. Bernhardlaan 51; J. A. Marck-Ouwersloot, Munnikenstr. 37 n. Oegstgeest, Lelielaan 21; L. M. Ouwe hand, Utr. Jaagpad 8 n. Katwijk, Drie- plassenweg 24; H. W. Joncker, Lindestr. 8 n. Duitsland; M. M. Koper, Kam. On- neslaan 49 n. 's-Gravenhage, Alb. Thijm- str. 166; M. Minderop, Haarlemmerstr. 145 n. Amsterdam, Djambistr. 27 hs; C. Zeilstra, Varkenmarkt 7 n. 's-Graven hage, Wateringsestr. 27; W. H. J. B. Wang, Kloksteeg 15 n. Delft, Oude Delft 15; J. v. Velzen, Groenoorodstr. 9 n. Rot terdam, Schiedamseweg 515c; J. v.d. Vat horst, Marienpoelstr. la n. Amsterdam, Damrak 50; H. L. de Ridder-Beydals, Rijnsburgerweg 10 n. Voorburg, Laan v. Nw. Oosteinde 257; J. C. Braskre, Sa- landstr. 29 n. Hazerswoude. Torenstr. 20; A- Rijpkema-Hoogweg, Morsweg 87 n. Nieuwer-Amstel, Bos en Vaartiaan 34; G. Tol, Pres. Steinstr. 38a n. Waddinx- veen, Ieplaan 108; M. Leeuwenberg-Tijs- sen, Hoge RUndUk 162 n. Rijnsburg, P. v. Saksenstr. 65; R. Roovers, Zeemanlaan 14 n. 's-Gravenhage, Lakkade 80; A. G. v. Loo, Atjehstr. 2 n. 's-Gravenhage, Tas manstr. 188b; M. Valentgoed, Korevaar- str. 11c n. 's-Gravenhage, Sportlaan 622; W. Pel, Kort Rapenburg 15 n. 's-Graven hage, v. Hoytc-mastr. 6; A. Aalbersberg- v. Loon, Rynsburgerweg 37 n. Oegst geest, Lelieiaan 3; I. H. Kroes, Ryns- burgerweg 10 n. Arnhem, Jagersweg 47; Viele, Calandstr. 52 n. 's-Gravenhage, Stadhouderslaan 124; L. J. Baur, Klik- spaanweg 12 n. Hilversum, Koninginne weg 169; L. H. M. Corel, G. v. d. Laan- str. 5 n. 's-Gravenhage, Monsterseweg 93; M. J. Stheeman, Rapenburg 108 n. Amsterdam, Stadionweg 138II; H. A. v. Krimpen, Oude Vest 49 n. Deventer, Bin nensingel 12; M. J. C. v. Miert, Hoge Ryndyk 50a n. Rotterdam, Willem Buy- tewechstr. 62b; W. v. Poelgeest, Hansen str. 22a n. USA; P. C. v. Remundt, Le vendaal 102 a n. Horst. Venloscheweg 19; J. C. v. Herwaarden, Hoogl. Kerkgracht 18 n. 's-Gravenhage, Kraaienlaan 2; E. H. Reerink, Pieterskerkgracht 28 n. Bus- sum, Bredelaan 8; M. Teunissen, Lyster- str. 25 n. Leiderdorp, A. v. Saksenstr. 11; B. K. Wille, Lijsterstr. 25 n. Leiderdorp, A. v. Saksenstr. 11; N. Krikke, Merel- str. 30 n. Gramsbergen, Kruisstr. 11; B. E. A. Verkuyl, v. Oldenb.str. 37a n. Rot terdam, Spoorsingel 86a. en van: Buitelaar, Gerda, zonder be roep, wonende Hyacinthrtraat 18; Geertruida Elisabeth Maria, dr 'van Wagenaar, Cornells Gerardus, rUks- ambtenaar, en van: Schroder, Ma ria Theresia, zonder beroep, wonen de Prof. van 't Hofflaan 9; Jacobus Lützen, zn van: Portengen, Jan, mi litair, en van: Bouma, Dieuke, zon der beroep, wonende Prof. Eykman- hof 42; Bernadette Johannita Mar tina, dr van: Kleijne, Dirk Jan Tho mas, directeur ener n.v. en van: La- geweg, Wilhelmins Nelly, zonder be roep, wonende Vondelstraat 4; Jan netje, dr van: Neuteboom, Hendrik, bloemist en van: Visbeen, Huibertje, zonder beroep, wonende Burg. Ver- nèdepark 7. Ondertrouwd: van Akker, Ytsen, geb. 30-ll-'37, timmerman, wonende te Voorschoten, Noortheystraat 17 en: Bergamin, Constance Amalia, geb. 24-4-'36, typiste, wonende te VGravenhage, Weteringkade 82. Getrouwd: Stikvoort, Louwrens, geb. 17-8-'37, radio- en televisie monteur, wonende te Voorschoten, Tolstraat 21 en: Giesen, Petronella Theodora, geb. 2-3-'40, zonder be roep, wonende te Voorschoten, Burg. Vernèdepark 5. Adres na huwelijk: Burg. Vernèdepark 5. Tyssen, Leen- dert Petrus Alphonsus Maria, geb. 4-2-'07, fotograaf-cineast, wonende te Voorschoten, Wilgenlaan 14 en: Blüte, Johanna, geb. 8-ll-'34, lera res handenarbeid, wonende te Voor schoten, Wilgenlaan 14. Adres na huwelyk: Wilgenlaan 14. Overleden: Op 13-2 Hegman, Eli sabeth, 44 jaar, gewoond hebbende Schoolstraat 86 I; Op 11-2 Van Os, Arnold Bgrel 79 jaar, wed. van E. WUnholt, gewoond hebbende Pape laan 15; op 17-2 M. Mechelse, 83 jaar, gewoond hebbende Rijndijk 128. Nationale manifestatie bij regeringsjubileum van koningin Juliana Zoals is medegedeeld heeft de re gering mr. H. A. M. T. Kolfschoten, burgemeester van Den Haag bereid gevonden ter gelegenheid van het 12 y2 jarig regeringsjubileum van H.M. de Koningin op 6 maart een eenvoudige nationale manifestatie te organiseren voor het Huis ten Bosch. Voor de organisatie van dit hulde betoon heeft burgemeester Kolfscho ten zich de medewerking verzekerd van de heren Jacques Kleiboer en Johan Bodegraven, die ook anderen bij de voorbereiding hebben inge schakeld. Verwacht wordt, dat aan dit huldebetoon onder de naam „Wij vertrouwen", o.m. zal worden deel genomen door deputaties van alle gemeenten uit de elf provinciën en de woonkernen uit de Zuiderzeepol ders, elk bestaande uit een inwoner, een inwoonster en een 12J^ jarige jongen of meisje. Voorts zullen de rijksdelen Suriname en de Neder landse Antillen en Nederlands Nw.- Guinea vertegenwoordigd zUn. De dichter Ed Hoornik heeft voor dit huldebetoon in een gedicht, dat zal worden voorgedragen door Paul Steenbergen, de koninkryksgedachte tot uitdrukking gebracht. De Nederlandse wereldkampioen op de schaats, Henk van der Grift, zal aan het huldebetoon deelnemen. Het gehele plein voor het Huis ten Bosch zal voor de manifestatie ge bruikt worden, zodat dit niet voor het publiek toegankelUk zal kunnen zijn. Het gebeuren zal echter door radio en televisie rechtstreeks wor den uitgezonden. De manifestatie, die om drie uur 's middags aanvangt zal ongeveer een half uur in beslag ne men. KLM-VLIEGTUIG HAD MOEILIJKHEDEN Twee uren vol van angstige span ning eindigden vanochtend om kwart voor 12 op Schiphol met een golf van dankbare blijdschap en verlichting, toen honderden mensen langs de rand van het platform een viermo torige Vickers Viscount van de KLM uiterst voorzichtig, doch veilig zagen landen. Het toestel was boven Lon den teruggekeerd naar Nederland, omdat het linkerwiel van het lan dingsgestel niet in de vaste borg- positie wilde uitklappen. Op Schip hol werd daarom groot alarm ge geven en alle beschikbare brand weerwagens stonden by de landings baan opgesteld, toen de machine daalde. Aan boord bevonden zich een be manning van 5 leden en 6 passagiers: twee Amerikanen, twee Grieken en twee reizigers uit India. Omstreeks 11 uur bereikte het toe stel Schiphol en bleef daarboven rondvliegen. Terwijl een landings baan geheel met wit blussingsschuim bespoten werd om bij een eventuele buiklanding zo mogelijk het in brand vliegen van het vliegtuig te voorko men, stonden honderden op Schip hol werkzame mensen op de daken van de gebouwen en langs de rand van het vliegveld. Technische experts van het grond personeel richtten verrekykers op het uitgestoken landingsgestel om te zien of zU daaraan iets abnormaals konden ontdekken. Dat was echter niet het geval en via de verkeers toren werd de gezagvoerder hiervan op de hoogte gesteld. Om kwart voor twaalf waagde de ze zijn landing, welke perfect werd uitgevoerd. OEGSTGEEST „Wij dienen het leven te nemen als een kruisweg, maar blij en vol moed, want tenslotte sijn wij Ko ningskinderen," woorden van pater Titus Brandsma over wiens leven, lijden en marteldood gisteravond pater P. Felix Wezenbeek, vice-postu- lator, een lezing met lichtbeelden gaf. Vele leden van het Vrouwen gilde, afd. Oegstgeest waren hiertoe bijeengekomen in de St. Jozefzaal van het Parochiehuis, waar de presi dente mevrouw J. Staal-van Zand vliet het openingswoord sprak. Zij heette in het bijzonder welkom de spreker pater Wezenbeek en de g.a. pastoor J. Looyaard. Zij vestigde nogmaals de aandacht op het blad „Doorkijk" waarin talrijke belang rijke mededelingen voor het Gilde zijn opgenomen, speciaal voor wat betreft de komende aktiviteiten. Vervolgens gaf zU het woord aan pater Wezenbeek, welke als vice- postulator een groot aandeel heeft in het proces van de zaligverklaring van pater Titus Brandsma. Spreker heeft prof. dr. Titus Brands ma van zeer nabij gekend (hy werk te o.a. twaalf jaar met hem samen aan het tydschrift „de Carmelroos") en deelde mede, dat het proces ter zaligverklaring in Nederland is af gesloten en dat het nu bij de Con gregatie der Riten in Rome in studie is. Hij gaf enkele frappante voorbeel den van gebedsverhoringen en gene zingen op voorspraak van Titus Brandsma, waarna hU een overzicht gaf van het leven van deze Fries. Anne Sjoerd Brandsma werd op 23 februari 1881 te Ugoklooster na bij Bols ward geboren. Zijn ouders waren blUde mensen waaruit een prachtig gezin ontstond. Op 17-jarige leeftUd deed Titus zUn intrede in de Boxmeerse Carmel. In 1905 werd hij tot priester gewUd en in 1909 promo veerde hU in Rome tot doctor in de wUsbegeerte. In 1911 werkte hU me de aan het tijdschrift „de Carmel roos". HU maakte zich verdienstelyk voor de Friese taal en cultuur en voor de geschiedenis der moderne devotie. Titus Brandsma, vaak ge plaagd door zijn zwakke gezondheid, verrichte enorm veel werk vooral in Oss waar hij hoogleraar was aan de hogere studies in de orde der Carme- lieten. 26 Juni '23 werd hij hoogleraar aan de Keizer Karei Universiteit te NUmegen en trad weldra op als rec tor magnificus. Enorm veel indruk heeft toendertUd zijn rede over „Godsbegrip" gemaakt. Van die tijd stamt zijn idee van belangrijke boek werken, waarvan maar een enkel exemplaar bestaat, fotocopieën te la ten maken. Het is ondoenlUk, aldus spreker, om het werk van deze leraar en „sjouwer" te omschrijven. In 1935 werd hU adviseur van alle katholie ke dagbladschrijvers. In mei 1940, toen de Duitsers ons land binnenvie len, brak voor Titus Brandsma een zware tyd aan. HU schreef in de Maasbode en De TUd een artikel waarin hU de Jodenvervolging scherp veroordeelde. In 1941 werd hy de naaste medewerker van aartsbisschop dr. De Jong. Hij bezocht als geeste- lyk adviseur van de opgeheven Ne derlandse Katholieke Journalisten vereniging de directies en redacties van katholieke bladen en op Oude jaarsdag 1941 gaf hij richtlUnen voor de katholieke journalisten. Op 19 fe bruari 1942 werd hU gevangen geno men door de Gestapo. HU verbleef zeven weken in het Oranjehotel te Scheveningen. Over het leven in cel 577 schreef hU aan zUn ouders: „Dit is mijn laatste grote retraite, ik ben nog nooit zo gelukkig geweest." 12 maar d.o.v. werd hU wegge voerd naar Amersfoort, een kamp waar de gevangenen geteisterd wer den door ziekte, koude en honger. Op Goede Vrijdag hield hij een preek over „de zin van het lijden", en getuigen hebben verklaard: „We waren aangeraakt door de geest Gods." Op doorreis naar Dachau mocht hij nog eenmaal de H. Mis bU- wonen en de Communie ontvangen. Daarna kwam hy terecht in een verschrikkelijk oord. Het enorme lij den dat hij hier te doorstaan had, maakte weldra een eind aan zijn krachten. Toch had hij ook daar iedere morgen een geestelijk woord voor zUn lotgenoten. Op 26 juli 1942 overleed hij te Dachau, op St. Anna- dag. Op deze dag bidt de Kerk in het Introitus „Ruk mU los God van mijn vijanden Hij wist dat hij de verschrikkingen van Dachau nooit zou overleven, de mishandelingen welke hij onderging waren zwaar maar hij droeg het tot het allerlaatste: „want O.L. Heer is bij mU." Hij bleef het „vogeltje, dat altijd zong voor God", zoals men hem wel noemde. Na de pauze toonde spreker aan de hand van lichtbeelden vele op merkelijke punten uit het leven van Titus Brandsma. De aanwezigen werden geconfronteerd met milde en harde feiten, waarbU o.a. beelden van het kamp Dachau een diepe in druk maakten. Spreker eindigde met het gedicht dat Titus Brandsma in de Scheveningse gevangenis heeft ge schreven. Ook spoorde hU de aan wezige moeders aan tot veelvuldig communiceren en God te vragen voor vele priesterroepingen, hierbU de moeder van Titus Brandsma als voorbeeld stellende. Mevrouw Staal-van Zandvliet sprak een kort dankwoord. VOORSCHOTEN Lezingen voor Wit-Gele Kruis Het Wit-Gele Kruis heeft weder om een tweetal lezingen gegorgani- seerd over de problemen van de schoolgaande jeugd. De lezingen worden gehouden door drs. P. J. Stolker, psycholoog, in het Cultureel Centrum en wel 27 februari en 6 maart, aanvang 8 uur. Als inleiding het volgende: „Opvoedingsproblemen en schoolmoeilijkheden". De opvoe ding en het onderwUs van onze kin deren baart nogal eens zorgen.Ieder kind, maar ook iedere ouder is ver schillend en daarom kunnen wU niet veel doen met algemene voorschrif ten of met vaste regels. Wat wU wél kunnen is, de moeilijkheden eens in het algemeen bespreken, om daarna ieder in zUn geval met zijn kind de weg te zoeken. De eerste avond zal besteed worden aan de moeilyk heden op school. Slecht leren en de oorzaken daarvan, de juiste school keuze, de hulp aan het lerende en het studerende kind. Kortom alle problematiek van het schoolgaande kind. De tweede avond worden de opvoedingsmoeilijkheden op verschil lende leeftUden besproken; deugd en ongehoorzaamheid, rivaliteit en ja loezie, leeftijdsproblemen enz. De avonden worden ieder weer verdeeld: een voordracht om de pro blemen te stellen, een discussie om gezamenlijk tot practische resulta ten te komen. Pater Van Aarnhem Zaterdag 25 febr. a.s. viert pater A. van Aarn hem, assistent aan de St. Laurentius- kerk te Voorschoten, zy'n verjaardag. Gegund Door de Provinciale Waterstaat van Overyssel werd aan de firma G. A. Koning en Zn te Voorschoten een bedrag van ƒ84.000 opgedragen het ontgraven van ca. 2650 m lang nieuw kanaalgedeelte (Ommerkanaal) en het maken van een ca. 395 m lange aarden baan, met grondberging in Oostenrijk. Geboren: Theo zn van Koornneef, Pieter Nicolaas, bromfietshandelaar, HOGE PRIJZEN ƒ5000 2007 21521 1500 6749 6936 16800 ƒ1000 1112 1872 15906 21035 21932 ƒ400 3335 8839 7932 11366 16679 18369 21465 200 2158 3888 3981 5843 6804 6938 7494 7664 7901 8450 8718 8995 9046 10118 11449 11.35 14116 16601 16966 18896 19597 20241 20446 21075 PRIJZEN VAN 80.— 1061 084 282 394 421 526 730 843 946 988 3008 031 057 063 100 141 187 210 225 235 264 646 651 813 819 970 3052 080 174 4S6 494 541 714 729 941 958 4002 110 119 238 318 331 423 804 951 990 8045 266 281 320 323 404 419 612 685 689 698 919 «061 308 440 525 557 614 725 843 892 893 7014 096 335 348 363 460 462 481 508 583 589 615 637 663 900 919 993 8057 151 189 306 390 452 493 523 739 771 823 8037 059 175 333 488 571 584 634 878 897 10141 296 341 474 505 566 615 630 647 684 718 753 860 880 899 968 1040 063 103 106 122 127 141 165 209 228 232 259 283 292 309 325 331 352 375 376 433 488 524 569 628 671 696 707 719 723 726 756 759 783 798 808 810 817 829 846 853 922 975 2013 041 065 068 081 082 083 189 198 243 307 316 335 350 394 395 401 408 461 468 497 521 544 555 558 612 618 619 645 666 674 679 702 705 742 ,768 839 841 865 875 883 932 938 973 1023 051 186 198 266 294 358 397 422 478 489 498 502 509 543 555 577 590 599 602 627 645 657 666 705 712 746 785 801 850 891 924 949 976 997 «006 038 041 042 074 090 129 144 167 190 198 206 222 231 260 261 337 361 377 405 463 517 529 628 634 639 647 652 655 661 736 772 817 830 833 877 884 898 926 947 948 976 979 8004 011 038 065 083 119 131 140 157 178 190 222 243 315 332 360 520 545 560 561 576 625 631 661 681 763 817 860 885 900 914 932 934 939 954 909 •001 002 028 029 057 070 094 125 127 132 217 227 238 279 343 381 383 386 448 470 478 487 495 496 581 588 589 606 631 641 667 695 788 790 811 821 841 933 975 998 7061 103 148 173 185 186 264 290 297 309 354 373 412 454 527 500 588 608 684 708 792 796 834 853 928 949 8007 055 092 108 116 127 129 187 237 255 276 289 293 357 388 397 464 465 512 563 571 662 695 716 790 884 894 914 922 •013 116 121 125 144 192 194 206 270 278 306 308 330 376 398 415 422 639 692 723 744 771 793 804 808 828 842 874 875 881 ÉM 999 ooi 10038 052 105 184 199 233 286 297 309 412 452 457 461 509 519 530 531 549 580 669 079 752 755 758 763 773 807 826 829 831 903 912 918 999 11072 095 099 144 166 179 1*7 193 222 234 949 968 378 293 816 396 340 947 409 411 447 468 488 526 556 591 592 630 644 651 657 001 711 740 746 784 307 810 839 863 903 926 928 940 944 981 12000 11004 046 051 135 154 191 197 209 230 253 421 426 446 493 600 619 751 867 12256 543 603 640 681 907 924 13021 034 089 100 826 14114 252 840 388 507 562 619 712 845 899 935 945 15026 142 213 334 374 407 471 514 592 869 1«030 210 344 421 460 466 632 640 657 693 787 905 909 915 939 17085 208 222 284 413 478 762 827 851 18027 080 528 536 549 576 585 591 653 665 697 707 713 873 932 959 19291 350 394 541 821 907 20263 302 327 343 364 390 426 453 509 598 625 743 790 875 975 21092 205 336 425 489 554 577 649 666 855 12068 102 118 153 174 177 205 213 231 278 300 313 898 413 414 421 426 453 500 519 534 580 598 599 602 607 672 676 702 710 723 744 786 793 827 832 839 853 901 920 925 944 18019 049 067 117 126 152 184 211 223 235 272 366 438 491 520 525 548 570 660 708 712 739 740 744 824 859 861 888 890 931 935 936 987 943 953 984 14003 011 060 079 083 084 091 134 147 151 169 210 279 332 343 378 456 482 501 512 514 552 565 573 588 589 604 652 719 747 775 788 832 847 875 896 920 931 954 962 984 15000 15021 064 112 130 181 191 278 293 365 364 443 461 502 510 516 544 553 575 595 611 663 667 096 747 754 773 774 782 792 796 820 824 862 866 916 917 940 943 16005 019 025 046 062 064 068 082 089 133 150 176 203 227 239 278 292 303 318 338 55? 522 2°5 428 443 447 443 493 503 518 ,.564 595 612 651 680 829 893 980 987 991 "017 037 058 066 137 145 157 175 202 205 222 222 225 221 322 338 347 589 808 826 629 635 658 678 683 '07 "»55 769 770 777 785 807 810 828 919 954 "004 061 104 173 188 227 231 2T4 255 272 290 292 298 300 322 35, 362 364 383 387 2i5 212 225 483 484 561 589 582 see 005 «09 619 620 024 638 044 672 687 691 695 «5 »U 5SS Vè 188 811 853 872 898 "S3 SS SS ÏIJ SS S3 ül B Hi K5 3"! 577 695 710 720 7« 313 «SS S3 SS 33S 890 894 807 908 910 10013 027 084 107 218 258 297 358 382 400 «2 SST Ml «46 M7 tra lie 739 764 804 821 822 834 847 913 934 935 222 UT 122 l34 144 173 208 213 221 280 390 334 363 363 364 369 401 483 532 590 010 663 694 704 718 760 774 794 «07 847 851 855 886 922 923 924 (Advertentie)

Leidse Courant | 1961 | | pagina 2