Lentezondag Eigenaar cafetaria tijdens slaap door brand omgekomen DE BRONZEN ADELAAR Pindakaas ?ïk7IMan Huif van vrachtauto bracht redding aan vijf kinderen Benoemingen Bisdom Rotterdam Bisdom Haarlem (Advertentie) De eerste etage van het huis je brandde geheel uit. Het na- blussingswerk duurde tot ongeveer drie uur in de nacht. Deskundigen van de brandweer vermoeden, dat de kleding van het slachtoffer zo snel vlam heeft gevat, daar dit door werk in de winkel met olie doordrenkt was. In Noordwijk en Katwijk was het gezellig druk De eerste Duitse kwartiermakers zijn reeds verschenen De badplaatsen hebben giste ren flink geprofiteerd van het prachtige, zachte voorjaarsweer, vaarop Nederland werd vergast. In Noordwijk en Katwijk heerste al vroeg een gezellige Irukte, in eerstgenoemde plaats jprak men zelfs van zeer grote irukte. Het strandbedrijf is van- telfsprekend nog niet „in wer- seing", maar de hotel- en café- ierrassen waren vol bezet. Ook /eel strandwandelaars versche len op het appèl en de parkeer plaatsen voor auto's boden een vrijwel zomers beeld. Overigens heeft het verkeer geen moeilijkheden gebaard, on gelukken zijn niet voorgekomen. Set busvervoer draaide op volle toeren, in Noordwijk bv. stonden tegen de avond 36 bussen gereed 5m een vlotte afvoer mogelijk te cnaken. In Katwijk werden voorts" reeds de eerste Duitsers gesigna leerd, die kwartier kwamen ma len voor het komende zomersei zoen. 's Avonds bleek hier en daar in Nederland pas goed, hoe druk het aan de stranden is geweest Op de straatweg Haarlem-Am sterdam reed één onafgebroken file auto's. Zo nu een dan stag- leerde het zelfs even en ston- ien er kilometefs lange rijen. Ook de bekende duinrecreatie- gebieden trokken veel bezoek. Het Langeveld, de Ruigenhoek en de terreinen van de Amster- iamse waterleiding waren de grote trekpleisters. MAANDAG 20 FEBRUARI 1961 DE LEIDSE COURAN'l' PAGINA 4 Nachtelijk drama op Hooigracht te Leiden Het lenteweer lokte reeds velen naar zee Tweemaal. Vijf kinderen verschenen, tot schrik van de omwonenden zondagnacht luid om hulp roepend, op het dak van het brandende huis Hooigracht 6, hoek Nieuwstraat, waar dikke rookwolken en vlammen door de ramen naar buiten walmden en lekten. Reddingspogingen met ladders mislukten. Gelukkig hadden enige omstanders de tegenwoordigheid van geest een vrachtauto van de expediteur Verwer, welke wagen in de Nieuwstraat geparkeerd stond, tot vóór het dak te duwen, vanwaar de kinderen op de kreet: „spring", van het dak omlaag sprongen op de overkapping van de auto, die als vangzeil diende. Vrijwel ongedeerd ontsnapten zij aan het vuur. De 40-jarige Leidenaar, de heer N. A. Earning, werd echter het slacht offer van de hevige brand. Zijn verkoolde lichaam werd na het blussings- werk geborgen. De brandweer heeft mevrouw Bar- ning, die geheel van streek was door dit tragische gebeuren nog niet kun nen horen. In het ziekenhuis heeft zij ver klaard, dat haar echtgenoot in de woonkamer was achtergebleven om een boek te lezen. Zij heeft tweemaal een poging gedaan hulp te bieden. Maar het vuur versperde haar de weg. De brandweer werd om 1.19 uur zondagnacht gewaarschuwd. Mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rotterdam heeft benoemd tot assis tent van de parochie van de H. Kruisvinding te Rotterdam, met de opdracht een nieuwe parochie in Rot terdam Lombardije voor te bereiden, de weleerwaarde heer J. G. van Dijk, die kapelaan was te Scheveningen, H. Antonius Abt. Mgr. J. A. E. van Dodewaard, bis schop van Haarlem, heeft benoemd tot pastoor te Hem en Venhuizen de zeereerwaarde heer H. G. Kwakman, die kapelaan was te Hilversum, O.L. Vrouw; tot pastoor te Kudelstraat, de zeereerwaarde heer H. W. M. van den Berg; tot pastoor te Bussum, H. Zondag beleefde Nederland dan zijn eerste lentezondag van het jaar en er is danig van geprofiteerd. Hoe druk het is geweest in de Nederlandse badplaatsen toont deze foto uit Scheveningen, waar de trams aan het èinde van de dag door honderden mensen op weg naar huis, werden bestormd. Vitus, de zeereerwaarde heer Th. J. Klaassen; tot pastoor te Middenmeer, de zeereerrwaarde heer E. R. C. M. Klaver, die kapelaan was te Haarlem Noord, O.L. Vrouw van Zeven Smar ten ;tot pastoor te Westerzwaagdijk, de zeereerwaarde heer J. J. Tulp, die kapelaan was te Beverwijk, H. Agat ha; tot pastoor te Amsterdam, nieuw opgerichte parochie van de Goede Herder, de zeereerwaarde heer Th. G. Drost, die reeds bouwpastoor was al daar. NEDERLANDSE IN BELGIE VERONGELUKT Op de weg tussen Visé en Aken is zondagmiddag een personenauto, waarin twee Nederlandse meisjes zaten, in botsing gekomen met een jeep, bestuurd door de landbouwer A. Hermes uit Milmort, een buiten wijk van Visé. De bestuurder van de andere auto, de heer J. Gossart uit Berneaux (bij Visé) werd ernstig gewond. Een 17- jarig Nederlands meisje Elisa Weerts werd op slag gedood, haar 18-jarige zuster Jeanne werd ernstig gewond. De toestand van de heer Gossart bleek maandagmorgen kritiek te zijn, die van het Nederlandse meisje zeer ernstig, maar niet hopeloos. Manuscript over kernfysica gestolen Professor sloot autoportier niet af In de Tesselschadestraat te Am sterdam is uit de auto van prof. B. L. van Eyk een ta. met waardevolle documenten gestolen. Het betreft hier een manuscript over kernfysica, een door de professor geschreven to neelstuk en een aantal korte verha len, alsmede enkele wetenschappe lijke geschriften. Van de geparkeerde auto was een portier niet afgesloten: een onbe grijpelijke nalatigheid. Volgens prof. Van Eyk, die een hoge beloning in het vooruitzicht heeft gesteld voor de eventuele vinder, geeft het ma nuscript over de kernfysica een uniek overzicht over de toepassing en de ontwikkeling van de atoom energie. Enige tijd geleden werd in dezelfde straat uit een niet afgeslo ten auto een waardevolle accordeon gestolen. Amsterdams Stedelijk museum bestaat 65 jaar Vrachtwagen weg. „Mijn vrouw, die slecht slaapt", zo verklaarde de expediteur, de heer Verwer, die nabij het door brand ver woeste pand woont, werd gewekt door het geschreeuw op straat en door het licht dat door het raam naar binnen scheen. Zij wekte mij en toen ik uit het raam keek, zag ik dat mun vrachtauto, die in de Nieuw straat geparkeerd staat, werd wegge reden. Ik dacht dat er weer lieden die een glaasje te veel hadden gedronken er met mijn auto vandoor gingen, zo als wel meer is gebeurd. Buiten ech ter zag ik wat er zich afspeelde. Mijn wagen geraakte aan het dak bescha digd, maar ik heb het er graag voor over. Er is dikwijls geklaagd over die auto. Omdat de kap te hoog is moet de wagen buiten blijven staan, maar nu zal niemand er wel meer bezwaar tegen hebben". Terwijl zijn vrouw en kinderen een verdieping hoger op bed lagen, moet hij in de woonkamer, welke zich boven de patates-frites zaak „De Pa re"!, waarvan hij eigenaar was, be vindt, met een sigaret in de mond bo- een boek in slaap zijn gevallen. Om streeks half twee hoorde mevrouw Barning om hulp roepen. Zij snelde naar de woonkamer, maar haar weg werd versperd door laaiende vlam men. Haar man zag zij als een zuil van vuur in het midden van de ka mer staan. Bij een tweede poging haar echtgenoot te redden liep zij brand wonden op. Er bleef haar niets over dan dóór te rennen naar de begane grond om hulp te halen. de Nieuwstraat, dat zich ongeveer vijf meter boven de begane grond bevindt. Op het hulpgeroep werden omwo nenden gewekt, onder meer zusters van het St. Elisabeth-ziekenhuis te genover het brandende pand, die on middellijk de brandweer waar schuwden. Enige minuten later gelukte het toeschouwers de vrachtauto onder het dak te rijden, met het gemelde re sultaat. Als de vrachtauto er niet geweest was zy is te hoog om in de garage te staan zou het getal slachtoffers ongetwijfeld hoger ge weest zijn. LUCHTVERDEDIGINSOEFENING Op 23 en 24 februari zal de Ko ninklijke Luchtmacht een luchtver dedigingsoefening houden, waarbij op een aantal vliegbases ook 's avonds en 's nachts een verhoogde activiteit zal worden ontwikkeld. Vluchten zijn te verwachten in de nachten van 23 op 24 en van 24 op 25 februari. De bertokken vliegbases zijn Soester- berg, Leeuwarden, Twenthe en Ypenburg. Vandaag zal reeds een aantal straaljagers tijdelijk voor deze oefening op de basis Ypenburg gestationeerd worden. Vijf kinderen in de slaapkamer, 17, 16, 14 en 13 jaar oud, plus een lo geetje, de 17-jarige C. Gout uit Zoe- terwoude, waren inmiddels door het geknetter van de vlammen gewekt; zij namen zo spoedig mogelijk de wijk naar het dak, aan de kant van Geheel uitgebrand. Mevrouw Barning en het logeetje werdén met lichte brandwonden en lichte kwetsuren in het St. Elisabeth- ziekenhuis opgenomen. De brandweer heeft het vuur met drie nevelspuiten kunnen blussen. Ter gelegenheid van het 65-jarig bestaan is zaterdag in het Stedelijk Museum in Amsterdam een tentoon stelling van moderne kunst geopend en een receptie gehouden, welke door vele autoriteiten werd bezocht. Op deze foto, tijdens een rondgang over de tentoonstelling, zien we v.Lnj. bij het beeld „Hommage a Bernini" van Henri Etienne Martin: jhr. W. Sandberg, directeur van het Stedelijk Museum; mr. Y. Scholten, staatssecre taris van O.K. en W„ mr. G. van Hall, burgemeester van Amsterdam en de minister van O. K. en W. van de Nederlandse Antillen, Z.E. mr. I. C. Debrot. bewerkt door J. A. DE HELDER-SCHERPENHUYSEN 61 Zo had De Marmont deze middag enthousiast gesproken en de keizer droomde verder. Er was niets ver loren, er kon niets verloren zijn, zo lang zulk een geestdrift in de harten van de jongeren leefde. Hij werd zo door zijn fantasiën in beslag genomen, dat hij rustig bleef zitten, terwijl gevaar en vernedering hem van alle kanten bedreigden. Berthier en Bertrand trachtten te vergeefs hem weg te krijgen van deze gevaarlijke plaats, waar ieder ogenblik een Pruisische afdeling hem zou kunnen vinden en gevangen ne men. s Zonder plichtplegingen had Ber thier het walmende licht uitgebla zen, omdat het de aandacht van de vervolgers zou kunnen trekken. Maar de dromer bleef zitten. Het bleke maanlicht, dat door het smalle raam naar binnen viel, belichtte zyn vastberaden gezicht. Pas na een kwartier sprong hy plotseling overeind en riep: „Naar Genappe!" Berthier loosde een zucht van ver lichting en Bertrand haastte zich om de paarden buiten los te maken. Toen begon de keizer vrolijk: „Zijn jullie bang, dat die vervloekte Prui sen het Corsikaanse monster in een kooi zullen stoppen om hem dadelijk aan Lodewijk XVIII te zenden? Nee, neer, waarde Berthier, nog niet. Mijn gelukster is nog niet ondergegaan. Ik heb alles nu overdacht. Wy gaan naar Genappe, waar wy de over blijfselen van ons leger zullen ver zamelen en dan wachten we De Marmont's terugkeer af. Daarna zul len wij Parys binnentrekken en mijn vijanden daar uitdagenVoor waarts! De Corsikaan zit nog niet in de ijzeren kooi!" Buiten hield Bertrand de stijgbeu gel voor hem vast. Hij sprong snel in het zadel, gooide het hoofd in de nek en snoof de stormachtige lucht in, alsof hij op het punt stond, zijn leger naar de overwinning te voe ren. Zonder te wachten, of beide mannen hem volgden, ging hij in galop. Hij reed door, zonder om te kij ken, vervuld van een nieuwe inzet. De generaals Bertrand en Berthier volgden somber en stil zij wisten dat alle voorstellen nutteloos zouden zijn, dat alle verstandige raadgevin gen in de wind geslagen zouden worden. De Marmont zou heus niets bereiken met zijn dolle plan. Wat kwam het er allemaal op aan, nu al les onherroepelijk verloren was. II. Maar De Marmont kende geen twijfel: hij had een oneindig ver trouwen in zijn held en grenzenloze geestdrift voor de zaak. Al sedert zyn meerderjarigheid was hij gewoon met geld om te gaan. Als bezitter van een enorm kapitaal, dat hij zelf handig belegd had twijfelde hij er niet aan, of het plan, door een han dige speculatie op de beurs enige millioenen te winnen, zou zeker sla gen. Natuurlijk zou het onjuiste bericht van Wellingtons nederlaag morgen Londen bereiken, zoals het nu Parijs en Brussel bereikt had. Het sprak vanzelf, dat daardoor een paniek op de geldmarkt zou ontstaan, maar even zeker zouden de prijzen snel stijgen, zodra de waarheid bekend werd. Hij hoefde niets anders te doen dan Wellington's koeriers vier en twintig uur vóór te zijn in Londen en in die tijd zouden er van één mil- lioen vijftig gemaakt worden. Hy had een groot kapitaal in Engeland belegd, waar hy onmiddellijk beslag op kon leggen. Beurstransacties wa ren niets nieuws voor hem: en hij verlangde er naar aan de slag te gaan. Hij kende het land tussen Ge nappe en Brussel goed, maar het zou niet gemakkelijk zijn in zijn eigen uniform te komen. Hij zou de uniform van de een of andere gesneuvelde soldaat, 'n Belg of Brunswijker, aantrekken, het kon hem niet schelen van wie. In Brus sel zou hij zich burgerkleren aan schaffen en dan de vrachtboot van Ostende naar Engeland zien te pak ken. Nee! Het was niet waarschijn lijk, dat Wellington zó vlug een boodschapper naar Londen kon stu ren! Hoe graag zou Victor al zijn geld ervoor gegeven hebben, als hij maar slagen mocht. Wellington overwon nen vóór Blücher hem te hulp kon komen! Napoleon overwinnaar, een groter vorst dan ooit tevoren! Dan zou hij, Victor De Marmont, de trou we volgeling, die nooit opgehouden had te geloven, ook terwijl zoveel anderen twijfelden, toch wel een be loning verdienen, waarmee hij de enige vrouw, die hij w.enste, zou kunnen verblinden. Hij was nu gekleed in de zwarte uniform van het Brunswijkse regi ment, waarbij vele Franse konings- gezinden ingedeeld waren. Na een lange omweg bereikte hij de weg naar Brussel en raakte te midden van geallieerde soldaten, die al eer der op de dag gevlucht waren. Het doffe groen van de Belgische unifor men, de gele opslagen van de Hol landers, het zwart van de Bruswij- kers, alles vermengde zich tot één kleurrijke massa: de mannen vlucht ten, hoewel ze niet vervolgd wer den. De ellende stond op hun ge zichten te lezen. De Marmont voegde zich bij hen en deed, of hy ook wanhopig en door paniek bevangen was hij hoorde de angstkreten: „Alles is ver loren! zelfs de Britten kruinen het niet langer houden!" Hij klemde zijn tanden op elkaar en reed door, zyn donkere ogen straalden van voldoe ning. Hij hoefde zich niet ongerust te maken. Slecht nieuws gaat altijd vlug. Brussel zou wel in zak en as zijn. En terwijl hij verder reed, begon De Marmont meer en meer aan Crys tal te denken. De laatste drie maan den had hij veel aan haar gedacht en hij was nu besloten haar tot elke prijs te veroveren. St. Genis zou van daag natuurlijk in het gevecht zyn. Misschien zou hij nu wel voor goed uit de weg geruimd zijn. Wanneer de koningsgezinde zaak volkomen hopeloos zou worden en dat moest dan waren St. Genis en de Comte de Cambray en al die trotse aristricraten van het oude re gime voor goed geruïneerd, en dan zouden zij nogmaals het land moeten ontvluchten Crystal zou te kie zen hebben tussen armoede in Enge land, of een schitterend leven op de Tuilerieën, als de vrouw van de trouwste vriend van de keizer. Hij twijfelde niet, of iedere vrouw zou zijn partij kiezen. En temidden van de wanhopige geallieerde soldaten fantaseerde hij maar door over de dankbaarheid van de keizer en de vrouw, die hij zou trouwen. Hij be reikte de stad ongeveer op het ogen blik, dat Wellington op de top van Mont Saint-Jean met zijn hoed bo ven zijn hoofd zwaaide. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1961 | | pagina 4