RAPPORT VERZOENINGSCOMMISSIE VOOR KONGO Schendingen van de V.N. resoluties Indonesië klaar voor aanval? NEDERLANDSE SUCCESSEN IN ZWEDEN Arrestaties en ontvoeringen Op Nieuw Guinea Amerika en Rusland Belgisch parlement ontbonden Eyskens treedt niet af Spanning stijgt in Rhodesië Van der Grift wereldkampioen Liebrechts derde Quadros zet ze aan het werk S)e CcidóeSotvfca/tit MAANDAG 20 FEBRUARI 1961 51ste JAARGANG No. 15251 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Schaatskampioen uit land zonder ijs Directeur: J. F. J. M KOENS. Hoofdredacteur LCJ. ROOZEN. BUREAUS: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie Abonnem. Drukkerij 20935: Red. 20015, 25594: Advertenties 20820. Giro 103003 Abonnementsprijs f 0.59 p. w„ f2.55 p. maand, f7.50 p. kwartaal. Franco p.p. f8.—. Advertent. 11 ct p. m.m.. Telefoontjes f IJ». Nederl. missionaris in Kongo vermoord Een ander gevangen Onder voorzitterschap van secre taris-generaal Hammarskjoeld heeft de commissie van advies voor Kon go zaterdagmiddag de twee rappor ten van de verzoeningscommissie, die zich op het ogenblik in Kongo bevindt, besproken. Deze rapporten betreffen aanbevelingen tot oplos sing van de crisis in Kongo en de dood van Loemoemba en diens twee metgezellen. De commissie besloot de rapporten te doen publiceren. De commissie is van oordeel dat „onder de tegenwoordige omstandig heden slechts een federale regering de nationale eenheid en territoriale onschendbaarheid van Kongo kan handhaven". De commissie acht het zeer wel mogelijk, dat de basis van het kabi- net-Ileo wordt verbreed, te meer daar Ileo reeds besprekingen voert met andere politici over deelneming aan zijn regering. De voornaamste oorzaak van de voortdurende verslechtering van de toestand in Kongo en de steeds toe nemende dreiging van een burger oorlog zijn de weloverwogen schen dingen van de resoluties van de Vei ligheidsraad, waarbij de verschillen de landen wordt verzocht zich te onthouden van militaire hulp buiten het kader van de Verenigde Naties om. Aan het rapport is een nota toege voegd, waarin de moord op Loe moemba, Okito en Mpolo wordt ver oordeeld en bestraffing van de schul digen wordt gevraagd. De commissie meent, dat „deze ongelukkige ge beurtenis de kans op een vreedzame oplossing van de Kongolese crisis wellicht zal bemoeilijken". ARRESTATIES IN LEOPOLDSTAD De hoofdvertegenwoordiger der VN in Kongo, de Indiër Dajal, heeft secretaris-generaal Hammarskjoeld in een rapport medegedeeld, dat de autoriteiten te Leopoldstad een aan tal politici hebben doen arresteren, waarna ze naar Zuid-Kasai, het ge bied van Kalondji's „Mijn sta at", werden gezonden. Volgens Dajal be- Koningin Elizabeth op tijgerjacht Koningin Elizabeth en de hertog van Edinburgh gingen vandaag op nieuw op tijgerjacht, dit maal in Nepal. Driehonderd olifanten en 3.000 soldaten, drijvers en „ma- hoets" (olifanten berijders) namen aan de jacht deel. Het Engelse ko ninklijke paar heeft de nacht door gebracht in een speciaal aangelegd kamp met elektrisch licht, badka mers en stromend warm water. De omgeving is grondig gezuiverd van slangen en insecten. Reeds weken lang heeft men de tijgers in deze streek aan palen gebonden buffels gevoerd. Tijgerjacht is in Nepal een 3.000 jaar oude traditie. Koning Ma- hendra, een van de beste tijgerjagers ter wereld, heeft de hertog van Edin burgh de eer van het eerste schot gegeven. trof het hier „arrestaties, waarmede de rechten van de mens worden ge schonden en die een geest van vrees te Leopoldstad hebben geschapen". Dajal zegt, dat de arrestaties in het geheim werden uitgevoerd, doch dat zij bekend werden door klach ten van bloedverwanten en vrien den bij de VN. „De golf van arres taties en wegvoeringen te Leopold stad kan ernstige gevolgen hebben", aldus Dajal in zijn rapport. Hij maakt hierin verder melding van „hardnekkige geruchten" dat vele arrestanten bij hun aankomst in Bakwanga, de hoofdstad van Zuid- Kasai, terecht zouden zijn gesteld. Onder bescherming der V.N. Kasjamoera, eens Loemoemba's minister van voorlichting en tot voor kort „de sterke man" in de Kongo lese provincie Kivoe, heeft zich in Boekavoe onder bescherming van de V.N. gesteld, zo is zondagavond in Leopoldstad vernomen. Kasjamoera zou bang zijn voor re presailles van de leiders in Stanley stad, omdat hij opdracht had gege ven de minister van binnenlandse zaken van de regering in Stanley- stad, Gbenje, te arresteren. Ook Gbenje heeft zich onder be scherming van de VN-troepen ge steld. Hij is in een kamp, dat vlak bij de plaats ligt waar Kasjamoera zich bevindt. Lijfwacht voor Tsjombe. President Tsjomb'e van Katanga heeft zondag een vaandel uitgereikt aan een nieuw gevormde persoon lijke lijfwacht, die uit cavaleristen en motorrijders is samengesteld. Een woordvoerder der Katangese regering verklaarde, dat het stich ten van de lijfwacht de eerste stap is naar de vorming van een eenheid cavalerie van het Katangese leger. Hij verklaarde, dat men met paarden veel beter in het dichte Afrikaanse oerwoud kan doordringen dan met tanks en jeeps. BETOGING IN LONDEN Duizenden betogers, die tegen de moord op Loemoemba protesteer den, hebben zondagavond getracht het politiekordon rond de Belgische ambassade in Londen te doorbreken. Verscheidene betogers zijn gearres teerd. Enkele mensen, onder wie een politieman, werden gewond. Aan de betoging was een bijeen komst op Trafalgar Square vooraf gegaan, waarop verschillende Rho- desische leiders en een Labourlid van het Lagerhuis het woord had den gevoerd. genomen Het Kongolese persagentschap Dia meldt uit Stanleystad, dat de Neder landse missionaris, p. Joseph Tegels SCJ, uit Vlodrop, overste van de mis sie van Bosoko in de Oost-provincie, door rebellen is vermoord. Een tweede Nederlandse missiona ris,, p. Piet van YVersch SCJ. die in de missie Kole Via Banalia werkte, is aangehouden en te Stanleystad opge sloten. Pater Tegels werd op 20 april 1923 te Vlodrop geboren en werkte sedert 1 januari 1953 in de Kongo. Pater Van Wersch, geboren 18 december 1918 te Mechelen-Wittem (L.), werk te in Kongo sinds december 1948. De correspondent van de Britse „Sunday Times" in Hongkong weet te melden, dat de Indonesische minister van defensie, generaal Nasoetion, pres. Soekarno, heeft meegedeeld, dat Indonesië nu „de belissende over macht te land, ter zee en in de lucht heeft gekregen in het gebied van Nieuw-Guinea en West-Nieuw-Guinea (met of zonder tussenkomst van de V.N.) in een campagne van drie we ken op Nederland kan veroveren." Zoals bekend heeft Indonesië kort geleden een wapentransactie geslo ten met Rusland. Ook is enige tijd ge leden een modern vliegveld voor straalvliegtuigen op het eiland Lom- bak gereedgekomen en tenslotte heeft de Indonesische vloot pas ma noeuvres gehouden. Generaal Nasoetion, aldus de cor respondent, heeft verklaard, dat de Indonesische luchtmacht zowel in aantal als kwaliteit superieur is aan de Australische. Volgens gegevens van de Ameri kaanse, Nederlandse en Britse gehei me diensten zou Indonesië voorbe reidingen hebben getroffen voor sys tematische landingsoperaties in West- Irian, zo schrijft de correspondent. Men houdt echter rekening met een reeks landingen op sleutelpunten en niet me een grootscheepse invasie. Na deze landingen zouden de Indo nesische troepen zich moeten ingra ven. Daarna zou de regering in Dja karta een officieel „fait accompli" willen proclameren en „vrome belof ten voor plaatselijke zelfbeschik king" willen doen. Generaal Nasoetion heeft de vori ge maand, toen hij uit Rusland terug keerde, verklaard, dat de „Neder landers vastbesloten zijn om de kwes- tie-West-Irian met geweld te rege len". De pers in Djakarta blijft een oorlogszuchtige toon aanslaan en ver klaart elkens weer, dat de Indonesi sche strijdkrachten bereid zijn om op president Soekarno's bevel op te rukken. Volgens de correspondent menen de Britse en Amerikaanse autoriteiten in Hongkong, dat premier Menzies van Australië troepen naar Oost- Nieuw-Guinea een Australisch mandaatgebied zal sturen, zodra er bericht komt van Indonesische landingen van enige betekenis. Pre sident Soekarno aldus de corres pondent zou ervan overtuigd zijn, dat Nederland maar een flauwe be langstelling heeft voor West-Nieuw- Guinea en dat president Nasser van de V.A.R. in elk geval het Suezkanaal zal sluiten voor Nederlandse sche pen als ons land werkelijk strijd mocht willen leveren. De Amerikaanse regering meent, dat de Sowjet-Unie de weg voor on derhandelingen open wil houden on danks de eisen, die de Russen hebben gesteld inzake Kongo. Dit is zondag in Washington meege deeld door regeringsfunctionarissen. Zaterdag heeft Kennedy met zijn voornaamste adviseurs de vooruit zichten op een verbetering van de betrekkingen met Rusland nader be keken. Men heeft daarbij overwogen, dat de Russen, hoewel zij proberen voordeel te trekken uit de huidige crisis in Kongo, toch over het alge meen de VS over deze kwestie niet hebben aangevallen. Men zou hier uit de conclusie hebben getrokken, dat Chroesjtsjef niet wil, dat de ver houding tussen Washington en Mos kou slechter wordt. Zomer„geneuchten,, op eerste lentezondag Het mooie zachte weer van de zondag heeft de steden doen leegstromen en de badplaatsen, bossen en de heide een overbevolking bezorgd. De foto van deze „pantoffelparade" op de boulevard, Iaat zien hoe druk het zondag middag in Zandvoort was. In het water was het natuurlijk nog niet druk: de meesten zochten hun heil op ter rasjes en „uit-de-wind-en-in-de-zon". 26 Maart algemene verkiezingen Koning Boudewijn heeft geweigerd het door de liberale ministers ge vraagde ontslag te verlenen. De vorst heeft voorts heden, maandag, het besluit getekend, waarbij de Bel gische volksvertegenwoordiging wordt ontbonden. Van regeringszijde wordt verno men dat de algemene verkiezingen 26 maart as. zullen worden gehouden. De Belgische premier Eyskens heeft zaterdag meegedeeld dat hij en zijn ploeg ministers van de Christe lijke Volkspartij zullen aanblijven tot de nieuwe verkiezingen van eind maart. Eyskens maakte het besluit bekend aan het einde van een conferentie met de dertien katholieke ministers en twee staatssecretarissen. Vóór de vergaderinig had Eyskens aan journalisten meegedeeld, dat vol gens hem de beste oplossing van de crisis ontbinding van het parlement was. Hij zei dat een daartoe strekkend Koninklijk Decreet voor 27 februari op zijn laatst zou moeten zijn ver schenen, indien de nieuwe verkie zingen voor Pasen, mogelijk op 26 maart, plaatsvinden. Eyskens zei niet te geloven dat de liberale ministers op hun besluit zouden terugkomen. Volgens door gaans welingelichte bron was koning Boudewijn bezig met pogingen om de zeven aftredende liberale minis ters en twee staatssecretarissen, te bewegen om hun ontslag in te trek ken. Twee Afrikaanse vertegenwoordi gers uit Noord-Rhodesië hebben gis teren met de Britse premier Mac- millan besprekingen in Londen ge voerd om te komen tot een oplossing van de moeilijkheden, die in Noord- Rhodesië tussen de blanken en de negerbevolking zijn ontstaan. Naar de twee Afrikaners verklaard heb ben is de conferentie echter mislukt. Door het mislukken van de bespre kingen is de spanning in Noord-Rho- desië weer gestegen. Het eerste bataljon van het Britse Noord-Rhodesische regiment heeft strategische opstellingen ingenomen in het noordelijk deel van het land, uit voorzorg tegen mogelijke onlus ten, die nu zouden kunnen ontstaan. Afdelingen van het bataljon zijn reeds vrijdag in het geheim ver plaatst. De noordelijke en de provincie Loeapoela zijn bolwerken van de Afrikaanse nationale onafhankelijk heidspartij. De Afrikanen hebben in Londen gezegd, dat zij de meerder heid in de wetgevende raad moeten hebben, maar de blanke kolonisten bestrijden dit heftig. Een van de twee vertegenwoordi gers, Nkoemboela, verklaarde dat hij Macmillan gezegd heeft: „Wij hebben onze woorden zolang gewikt en ge wogen, dat onze aanhangers onze woorden niet langer kunnen begrij pen". Macmillan had daarop geant woord: „Doet uw best". De schade tengevolge van de onlangs in Beieren gehouden Navo- oefening „Winterschild" wordt ge schat op twaalf miljoen mark. Bij de vorig jaar gehouden manoeuvres bedroeg de schade 5.8 miljoen mark. De wereldkampioenschappen hardrijden op de schaats voor he ren, die dit weekeinde op de kunstijsbaan in het Ullevistadion te Göteborg werden gehouden, zyn een grote triomf geworden voor Nederland. Daarvoor zorgden Henk van der Grift en Rudie Liebrechts, die respectievelijk op de eerste en derde plaats in het eindklassement eindigden. Henk van der Grift is de derde Nederlander, die er sedert de officiële instelling van het wereldkampioenschap hardrijden voor heren in slaagde de titel te veroveren. De twee anderen, die dit presteerden, waren Jaap Eden en Coen de Koning. Jaap Eden eindigde zelfs driemaal als eerste, namelijk in 1893, 1895 en 1896. De Koning mocht zich in 1905 titelhouder noemen en daar na kwam er tenminste wat Nederland betreft, niets meer. Aan deze lange periode zonder goud heeft Van der Grift nu dus een einde gemaakt. Een beeld van de ceremonie protocolaire na de wereldkampioen schappen hardrijden op de schaats. Op het ereschavotje zien we in het midden de verbluffende wereldkampioen Henk van der Grift uit Breukelen, links de Rus Viktor Kositsjkin, die tweede is geworden en rechts de Nederlander Rudi Liebrechts, die als derde is geëindigd. DOODSTRAF TEGEN ORTIZ GEëlST Generaal Gratiën Gardon, een der openbare aanklagers in het „Barri caden-proces" in Parijs, heeft zater dag de doodstraf geëist tegen Joseph Ortiz, één der leiders van de opstand in Algiers van januari vorig jaar. Bij deze opstand kwamen, zoals bekend, veertien Franse gendarmes en zes burgers om het leven. Generaal Gra- dien voerde aan, dat de schoten, waardoor deze slachtoffers vielen, waren gelost vanuit het hoofdkwar tier van Ortiz. Ortiz, een 43-jarige caféhouder, wordt bij verstek berecht. Volgens de laatst bekende berichten zou hij zich op de Balearen bevinden. „De ambtenaren aan het werk", aldus heeft president Quadros beslo ten. De bezem, die het symbool van zijn verkiezingscampagne was, gaat zijn reinigend werk beginnen. De eerste strenge maatregel van de nieuwe president treft de ambtenaren die in het vervolg een normale dag taak zullen moeten verrichten, dat wil zeggen van half negen tot half twaalf en van twee tot zes uur. Tot nu toe werkte het administratieve personeel van Brazilië enkel van twaalf tot zes uur. „Het gemakkelijke baantje", dat het openbare ambt in Brazilië betekende, schijnt nu tot het verleden te behoren. „Mijn regering zal hard en streng zijn", heeft president Quadros onom wonden verklaard. Men gaat er zich nu rekenschap van geven, dat zijn woorden geen loze bedreiging hebben ingehouden. Zondagsbladen in Dacca hebben gemeld, dat woensdag op de rivier de Meghna bij Chandpur een boot met 300 mannen, vrouwen en kinde ren na een aanvaring met een ander vaartuig is omgeslagen. Gevreesd wordt, dat honderd mensen zijn ver dronken. De aanvaring geschiedde bij duisternis. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Rustig weer De Bilt, maandag 10 uur. Het KNMI deelt mede: Het centrum van een omvangrijk hogedrukgebied trekt dicht langs Nederland langzaam naar het oosten. Oceaandepressies vormen nog steeds geen bedreiging voor dit hogedruk gebied. Het zal dan ook het weer in Ne derland blijven beheersen. Het rus tige weer duurt derhalve voort, waarbij de regenkansen klein zijn. De temperatuur blijft aan de hoge kant voor de tijd van het jaar. Plaat selijk zal de mist zich langdurig kunnen handhaven. ZON- EN MAANSTANDEN 21 Febr.: zon op 07.44: onder 18.04; maan op 10.49; onder 00.40. H oogwaterstanden 21 Febr.: v.m. 7.40; n.m. 8.02. KORRELTJE Tevredenheid is dikwijls hetzelfde als zelfgenoegzaamheid.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 1