Griep oorzaak Mr\f- phH- Smits Huur oude woningen omhoog om doorstroming naar nieuwe huizen te bevorderen visie op televisie KaDinetSCriSlS P^^dent van de Hoge Raad. Hij Op „levenslang" in hoger beroep Gevangenisstraf voor belastingontduikers Gewonde bij ontploffing in laboratorium Inboedelveiling Den Besten c.s. bracht 65 mille op VRIJDAG 17 FEBRUARI 1961 DE LEIDSE COURANTPAGINA 7 l president Hoge naad I I. Mr. dr. P. H. Smits is benoemd tot 1UUIU1VI0V11010 yolgt als zodanlg mr dr. j. Donner op. Mr. dr. Smits, die thans vice- Het is met onwaarschijnhjk dat pJesident van de „oge Raad is, is de houding van minister Van Aartsen jaar In ,s Hertogenbosch geboren m de Tweede Kamer voor de kabi- voigde Hij het gymnasiaal onderwijs netscrisis te wijten was aan een aan- ,n Haarlem en studeerde rechtswe- De grote portaalkraan, welke in de bouwput voor een sluizencomplex in het Haringvliet is geconstrueerd voor het bijzonder zware werk, is thans zover gevorderd, dat stalen gevaarte kon worden beproefd. Dat is inmiddels val van griep, waaraan de minister leed. Dit heeft de voorzitter van de Christelijk Historische Unie, mr. H. K. J. Beernink, gezegd op een bij eenkomst van de vorig jaar opge richte Christelijk Historische Stu denten-werkgroep te Amsterdam. De voorzitter zei, dat er van schuldge voelens bij de CHU geen sprake was, geschied door er «n«mSTSimH me»'waterZTt, De kman *e kabinetscrisis. Schuldig kan zich ger bij manoeuvreerde met dit toch niet geringe gewicht of het een veertje was... ,Y°?]'lil „ank in Amsterdam Daarna werd hii Minister zo zei de heer Beernink, want hij bank in Amsterdam. Daarna werd hij was het, die een zeer zonderlinge benoemd tot raadsheer bij de Hoge Raad. houding aannam, door zijn heengaan .Sinds 1 januari 1959 was mr. Smits Van Aartsen in Bouwcentrum: Sh«w k^fdln,AR5iStiri^eedê £^^77 °eokbeS&eru Doorstroming van oude naar nieu we woningen is een van de voor naamste wensen van minister Van Aartsen in de ontwikkeling van de woningbouw. Het is echter het grote Niet makkelijker De 28-jarige Amsterdamse los- De heren Koper en Debrussy, die woensdagavond met hun vletje in de mist op de Noordzee verdwaalden toen zij van Scheveningen op weg waren naar Hoek van Holland, zijn donderdag teruggevonden en door samenwerking van de mijnenveger „Gemert", het bergingsvaartuig „Bruinvis" en de red dingboot „Dorus Rijkers" veilig teruggekeerd in Scheveningen. De heer Koper kreeg er bij zijn terugkeer van zijn schoondochter een ferme, opge luchte, pakkerd... tenschappen in Leiden. Hij promo veerde echter aan de universiteit van Amsterdam op een proefschrift getiteld: „Een critische beschouwing der handeling voor g.emeene reke ning". Tussen 1925 en 1929 was hij advocaat en procureur in Arnhem, waarvan het na de gebeurtenissen rond de jong- laatste jaar ook rechter-plaatsvervan- als Tot vice-president van de Hoge Raad motie-Elbergen zou stemmen. De nu- thails benoemd mr. T. Y. Boltjes, sinds nister nam hierdoor een vreemde 1947 lid van het hoogste rechtscollege, staatsrechtelijke houding aan, daar Mr.. Boltjes is 61 jaar. het kabinet geen formele binding had met de Kamer. Mr. Beernink kon dit van de minister niet begrijpen, maar „het moet de griep geweest zijn, die de minister geïrriteerd heeft en din gen heeft laten zeggen, die hij on der andere omstandigheden waar schijnlijk niet gezegd had." Pistool na gummiknuppel te gevaarlijk: Sabel gehandhaafd (Van onze t.v.-medewerker) „Dood van een handelsreiziger" Dit toneelspel van de Amerikaanse auteur Arthur Miller, jaren geleden ia cns land door niet m'nder dan 2 gezelschappen gelijktijdig opgevoerd, heeft thans een t.v.-bewerking ge vonden bij de Vara. Willy v. Hemert heeft het donderdag geregisseerd en de kijker thuis verdiept in de tra giek van een gewoon mens. Een keur van spelers, onder aanvoering van Cox-Moore Pullovers - Vesten Slipovers LEIDEN K A T W IJ K Bree straat Voorstraat (Advertentie) in de avond nog meer voldaan zijn geweest, toen namelijk prof. dr. C. de Jager aan de hand van appara ten en tele recording weten schappe- lijk, nochtans verstaanbaar, nadere Richard Flink was er met de nodige toelichting heeft gegeven. In 't pro- De politie zal de beschikking hou den over de sabel, zo hebben de mi nisters Beerman en Toxopeus in de Tweede Kamer medegedeeld naar aanleiding van vragen door de heer Bakker (Comm.). De vraag was ge steld naar aanleiding van de relletjes in Den Haag rond Nieuwjaar, toen een scholier door een sabelsteek werd gedood en een huisschilder Het is uit de inleidingen gebleken, hoezeer de woningvoorziening voor de lagere inkomensgroepen beheerst wordt door de discrepantie tussen de - kostprijs van de woning en het deel werkman J. J. T. die op 7 april van verschil tussen het huurpeil van oude van het inkomen dat de huurder kan het vorige jaar het 17-jarige Leeu- en nieuwe woningen dat deze door- besteden. Het feit, dat er in de toe- warder meisje Engelina Feenstra in o «strnminf in Hi» «7etr komst steeds hogere eisen aan de Amsterdam door wurging om het le- werd gewond. De ministers zijn van svroming m ae weg siaa woning worden gesteld, maakt dit ven bracht, zal hoger beroep aan te- oordeel, dat de politie bij onlusten, De minister zei dit gisteren op de probleem niet gemakkelijker. kenen tegen het vonnis van de Am- die niet meer met de gummiknuppel laatste dag van de „Week van de Kwaliteitsverhoging betekent een sterdamse rechtbank, die hem tot le- onderdrukt kunnen worden, nog een kostenstijging, die op de een of an- venslange gevangenisstraf veroor- minder gevaarlijk wapen dan het VoiKsnuisvesting in het Rotterdam- cjere m0et worden opgevan- deelde. Zoals bekend had de officier pistool moet kunnen gebruiken, se Bouwcentrum. De bewindsman gen. Afgezien van subsidieverhoging van justitie 18 jaar gevangenisstraf bracht de doorstroming ter sprake, waarvan naar mijn mening geen en daarna terbeschikkingstelling van sprake kan zijn zijn er twee mo- de regering geëist, omdat verscheidene inleiders op de gelijkheden: verhoging van de huur- Het besluit om in hoger beroep te ontroering. Het deed ons goed, dat dit toneelwerk weer eens tot opvoe ring werd gebracht, zij het dan in 'n enigszins gewijzigde vorm. Maar dat kon moeilijk anders, waar het bij de t.v. veel op close-ups aankomt. Daar gramma teruggaande, was er domi nee A. M. Nortier, die een tipje op lichtte van de sluier omtrent 't da gelijkse leven in een ziekenhuis. In teressant was ook het tweede be zoek van Cruys Voorbergh aan het in vooral heeft men de toewijding wassenbeeldenspel van madame Tus 1 a LOIKjen kreeg men een kijkje in de keuken met verbluffen de voorbereidingen. Verder heeft Greetje Kauffeld het liedje gezon gen, waarmee ze naar het songfesti- zonsverduistering de prachtige tv.- VaLza'Fan en kort tv.-spel uitzend™ s heeft ,»™lïd en le ver- vertoond, waarin het grapje van de van de spelenden kunnen terugvin den. Lering bij de NCRV Wie in de ochtend van de totale ders dan verbaasd heeft gezien, moest inkomensgroepen niet alleen op de nieuwbouw moeten zijn aangewezen. „Ook ik acht deze -toestand niet ge wenst, en ik zie geen meer effectie ve manier om er een eind aan te maken dan door het optrekken van de huren der oude woningen", zei de minister. ren 1957 en 1958 had hij in totaal De politierechter te Amsterdam 22.000 gulden te weinig aan inkom- heeft gisteren zeven vonnissen ge- stenbelasting opgegeven. vergaderingen in het Bouwcentrum prijs, of kostenbesparing in de wo- gaan heeft T. gistermiddag genomen hadden beklemtoond, dat de lagere ningbouw door middel van rationa- nadat hp bezoek had gehad van zijn hsatie. raadsman, mr. Joh. K. Mathuisen uit De minister meende, dat met de Amsterdam. bouw volgens keuzeplannen de aan- dacht gevestigd wordt op de voor- Het twaalfjarig meisje Johanna veld tegen personen, die zich in de delen die rationalisatie en standaar- Hendriksen is vanmorgen op de Do- afgelopen jaren hadden schuldig ge- Zijn belastingconsulent, de 44- disatie kunnen bieden. Hij hoopte, minee van Dijkweg in Doetinchem maakt aan het doen van onjuiste aan- jarige boekhouder F. v. D. uit aat deze resultaten tot andere ïnitia- om het leven gekomen. Het meisje giften voor de inkomstenbelasting. Naarden, die de honoraria voor de tieven leiden. ree(j per fjets naar school en raakte De 46-jarige granietwerker G. T. door hem aan T. bewezen diensten aan het slingeren. Zij kwam voor de uit Bussum werd na een eis van zes- niet had opgegeven (ongeveer 200 achterwielen van een juist passeren- duizend gulden boete en twee maan- gulden) kreeg een boete van 150 gul- Mgr. M. A. Jansen, bisschop de vrachtauto terecht. Het meisje den gevangenisstraf veroordeeld tot den plus een voorwaardelijke gevan- van Rotterdam, verleent woensdag werd overreden en was op slag een boete van duizend gulden en zes genisstraf van twee weken. dood. weken onvoorwaardelijk. In de ja- Een inwoner van Ede, de 56-ja- )rDe huidige bouwcapaciteit is bij lange na niet toereikend", ging de 22 februari a.s. geen audiëntie, bewindvoerder verder; „regulering van de bouwmarkt blijft vooralsnog geboden. Wie meent, dat de woning voorziening daarbij niet aan haar trekken komt, bedenke, dat deze niet geïsoleerd van maatschappelijke vraagstukken bezien kan worden. Er duikt meteen het huur- en loon- vraagstuk bij op. In het laboratorium voor anorga- I nische chemie van de universiteit - I van Amsterdam heeft zich gisteren HH| een ontploffing voorgedaan, waarbij ,r de 23-jarige wetenschappelijk assi- I stente, mevr. E. Bijlsma-Scheffers zeer ernstig aan haar rechterhand -*V MmBiBw I gewond werd, waarvan bijna alle I vingers werden afgerukt. Zij is in het Wees perziekenhuis opgenomen. Jt - JKt In één der lokaliteiten werd een fSplk. A - ÊZJr i proef gedaan, waarbij een kleine kolf, waarin een exotherme reactie IsMjrfff H plaats vond, gekoeld moest worden. 1 De assistente hield daartoe juist een I bekerglas om de kolf en een andere I assistent wilde er een blok onder lil 'ITTHm schuiven, toen de ontploffing zich voordeed. Deze assistent liep slechts lichte verwondingen op door rond- De Vara-televisie heeft donderdagavond een uitzending gegeven van het beroemde stuk van Arthur Miller „Dood vliegende glasscherven. In het lokaal van een handelsreiziger" onder regie van Willy van Hemert en met decors van Cor Hermeier. De foto toont Ida ontstond een grote verwoesting. Wasserman en Richard Flink in een scène als Linda en Willy Loman, het echtpaar uit het stuk. rige J. v. d. V. dié vroeger een lunch room in Amsterdam heeft gehad en thans een luxe bungalow bewoont, had in de jaren van 1952 tot 1958 to taal twintig duizend gulden te wei nig aan belastingen betaald. Nadat de offiicer tegen hem een boete van twintig duizend gulden plus een ge vangenisstraf van vier maanden had geëist, veroordeelde de politierech ter hem tot een boete van vier dui zend gulden plus vier maanden on voorwaardelijke gevangenisstraf. De 45-jarige marktkoopman G. G. had in de jaren 19581959 onafge broken textielgoederen ingekocht en deze aankopen en dus ook de verko pen buiten zijn boekhouding betaald. Totaal had hij ongeveer 3500 gulden te weinig aan belasting betaald, waar voor de offiicer tegen hem drie dui zend gulden boete en twee maanden gevangenisstraf eiste. Hij werd ver oordeeld tot een boete van 2500 gul den plus 3 maanden voorwaarderlijk. NOG GEEN SUBSIDIEREGELING WINTERSCHILDERWERK. In de bestuursvergadering van het bedrijfschap schildersbedrijf is giste ren uitvoerig gesproken over een ont- werp-subsidieregeling voor winter- schilderwerk 1961'62 Vertegen woordigers van werkgevers en werk nemers wilden zich over dit moei lijke punt, dat enigermate in de be drijfsvoering van de schildersbedrij ven zal ingrijpen, in eigen kring nog verder beraden. Besloten werd de discussie op 30 maart a.s. voort te zetten. peerde. Komende uitzendingen Vrijdagavond heeft de KRO enige vaste rubrieken, waaronder 't Avond college Nederlands. Dat Maria v. d. Eist nog een keer terugkomt, is ge volg van protesten die ze na haar uiitzendiinkje over de mannequins heeft moeten ondergaan. Zaterdag zijn er bij de AVRO twintig minu ten met Mieke Telkamp en komt 'n kleine stoet van letterkundigen in 't amusementsprogramma „Hou je aan je woord". Het avondprogramma van zondag wordt verzorgd dor de VPRO. Mis uit Oldenzaal Zondagmorgen staat de t.v.-repor tagewagen in Oldenzaal voor de door de KRO verzorgde Mis-uitzending uit de Romaanse Plechelmus-basiliek. Celebrant is kapelaan F. Th. Effing, die wordt geassisteerd door de wel- eerw. heren G. J. Pierik en A. F. Borghuis. Pastoor J. L. Smulders houdt de predikatie. De parochiege meenschap zingt de XVIIe Gregori aanse Mis. De regie is in handen van Man us van de Kamp. Wereldkampioenschappen cross-cycling De Nederlandse t.v. neemt zondag een Eurovisiereportage over van de wereldkampioenschappen cross-cycl- ling, die te Hannover worden gehou den. Aan de wedstrijd nemen alle Westeuropese landen deel. De deel nemers moeten acht maal een ronde van pl.m. 20,4 km afleggen door zeer moeilijk terrein. De Duitse televisie, die de reportage verzorgt, is voor nemens tien camera's op te stellen om de kijkers in negen Europese lan den gelegenheid te bieden de wed strijd in alle fasen mee te maken. Bloemencorso in San Remo Uit San Remo neemt de NTS zon dag een Eurovisie-reportage over van het grote bloemencorso dat daar wordt gehouden. Het bloemencorso is getiteld „Europa in bloemen" en de elf landen die er aan deelnemen worden vertegenwoordigd door een praalwagen en een folkloristische groep. De landen zijn België, Dene marken, Duitsland, Engeland, Frank rijk, Italië, Nederland, Oostenrijk, Spanje, Zweden en Zwitserland. De Italiaanse Rivièra wordt afzonderlijk door een praalwagen vertegenwoor digd. Zware jongenvoor de Deltawerken VALSE GULDENS EN AUTOMAAT Toen de heer F. N. R. te Schiedam gisteren zijn sigarettenautomaat leeg haalde, ontdekte hij dat er tussen de guldens vier valse exemplaren za ten. De valse geldstukken lijken zeer veel op de echte; alleen de klank is sterk afwijkend. Naar de herkomst wordt een onderzoek ingesteld. Mr. BEERNINK De in „Odeon" in Amsterdam ge- houden driedaagse veiling waarop o.m. de goederen uit het faillissement van de Socrates-directeur Nic. den Besten zijn verkocht, heeft ruw ge schat 65 mille opgebracht. Gistermiddag kwamen o.m. juwe len, goud en zilver onder de hamer. Er waren heel wat kostbaarheden bij, waarvoor grote bedragen werden geboden. Het record-bod gold een wit gouden damesring met één grote en vele kleine briljanten, die 5200 opbracht. Daarop volgde een losse briljant van ongeveer vijf karaat (ƒ25100) en een speld met briljanten van 6-8 karaat 4400). Het fraaiste zilver van de veiling, een vijf-delig koffieservies, bracht 1600 op en een antiek collier met vele diamanten ƒ,3000.. Het waren grotendeels handelaren die met de „koopjes" naar huis gingen. Een han delaar, die een gouden horloge met (Advertentie), gouden armband voor ƒ400 kocht, ging er prompt mee naar een gega digde, die er volgens zijn zeggen ƒ650 voor wilde betalen.... Na een bang avontuur

Leidse Courant | 1961 | | pagina 7