Visnetverzwaringen of weef gewichten Abstracte kunst in Leidse werkplaats n „LUCIENNE" j LEIDEN TELEF. 32765 VRIJDAG 17 FEBRUARI 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 wikkeling van de techniek. Men heeft bij de R.O.B. de indruk dat deze weefgewichten, weinig varië rend in vorm, tot in de late middel eeuwen vrijwel onveranderd in ge bruik zijn geweest. TJet is jammer dat de verklaring „netverzwaringen" niet meer gahandhaafd kan worden, want het zou een bewijs te meer geweest zijn voor het reeds zeer vroege ontstaan Oudheden iti Warmonds gemeentehuis De oevers van de Leede moeten reeds vroeg bewoond zijn geweest Pnige maanden geleden heeft de gemeente Warmond de moge lijkheid geopend gemeentelijke „oud heden" in de hal van het gemeente huis tentoon te stellen. Men heeft in een rondschrijfbrief aan de burgerij verzocht voorwer pen, foto's, prentbriefkaarten etc., betreffende de historie van Warmond in bruikleen af te staan ter exposi tie. Hieraan is reeds door enkelen gevolg gegeven, terwijl ook de voor werpen op dit gebied, die de ge meente reeds bezat, geëxposeerd zijn. Men vindt in de geplaatste vitrine o.m. enkele afbeeldingen van oude kastelen, een reproductie van de be faamde „Hoenderhof" van Jan Steen met op de achtergrond het kasteel Oud-Teylingen, dat aan de Warmon- derleede stond, oude foto's en pro gramma's van de muziek- en toneel vereniging „Harmonie van War mond" etc. Enige grote bakstenen, z.g. kloostermoppen, afkomstig van het kasteel Oud-Teylingen en het Cisterciënserklooster Mariënhaven trekken ook veler aandacht. \7ooral vallen echter een tweetal „stenen ringen" op, die in 1955 door de gebr. H. en Jac. van der Voet op hun land te Warmond zijn gevonden en aan de gemeente zijn geschonken. Ze werden ontdekt bij het omspitten van het bollenland achter de tegenwoordige Ned. Herv. Kerk aan de Herenweg, dus op de z.g. „Geest", het oude binnenduin, waarop ook het oudste dorp War mond heeft gelegen en waar nu nog de ruïne van de vroegere St. Mat thias Kerk staat. Over de betekenis van deze rin gen hebben velen zich al het hoofd gebroken. Prof. Dr. H. Brunsting, verbonden aan het Rijksmuseum voor Oudheden te Leiden, vermoed de enige jaren geleden, dat de rin gen gediend hadden als netverzwa ringen. Ze zouden dan gebruikt zijn als gewichten, die de vissers onder aan hun netten bevestigden om deze recht naar beneden te laten hangen. Ze zouden volgens prof. Brunsting kunnen dateren uit de 4e-6e eeuw na Christus. Dergelijke exemplaren waren ook reeds elders gevonden, o.m. in Friese terpen en te Katwijk. Al deze „netverzwaringen" hebben aan één kant een zwarte plek, wat wijst op het bakken in een open luchtoven. |~\e archeologie is echter een we- tenschap met vele mogelijkhe den en veranderingen. Een vluchtig onderzoek van een van deze „ste nen ringen" bij de Rijksdienst voor Het is weliswaar nog een zeer bescheiden begin, de gemeente lijke verzameling van oudhe den, opgesteld in een vitrine in de hal van het gemeentehuis van Warmond. De belangrijk heid ligt ook niet in de omvang maar in het feit dat dit begin er is, dat er dus moeite wordt gedaan om het weinige, dat er nog over is uit de plaatselijke historie, te bewaren en te orde nen. De collectie omvat o.a. enige originele drukken van oude prenten, op Warmond betrek king hebbende, oude stenen, z.g.n. kloostermoppen van het klooster Mariënhave en kasteel Lockhorst, een originele gete kende kaart van de Heerlijk heid Warmond uit de 17e eeuw, een aantal munten, gevonden op het oude kerkhof van de N.H. Kerk, oude keuren en pennin gen van de Vroonpolder, en verder voorwerpen van recen ter datum. Voorts een tweetal ronde, doorboorde stenen, waarvan doel en herkomst nog omstreden zijn en waarover bijgaand ar tikel in het bijzonder handelt. (Foto's De Leidse Crt.) DOTTER Blouses en Rokken MODEHUIS Exclusieve Damesconlectie BOTERMARKT 17 (Advertentie) van een nederzetting aan de linker oever van de Leede. De eerste ge schriften, waarin van Warmelda wordt gespreken, dateren eerst uit de 9e en 10e eeuw, toen er echter al een kapel aanwezig was. Daar het dorp aan de oude Heerweg lag, die langs de kust, van Den Haag over Leiden naar Haarlem liep, bestaat de mogelijkheid dat het dorp reeds lang bestond vóór deze eerste schrif telijke vermeldingen. Een mogelijk bewijs hiervoor is nu dus echter weer teniet gedaan. Mochten er nog lezers zijn, die over Warmonds historie nadere in lichtingen kunnen verschaffen of iets in bruikleen willen afstaan ter expositie, dan mogen zij weten, dat dit alles gaarne ingewacht wordt bij Warmonds Gemeentesecretaris, He renweg 109. A. G. VAN DER STEUR het Oudheidkundig Bodemonderzoek te Amersfoort, leerde dat de heer sende opvatting van „netverzwarin gen" moet worden losgelaten. Men beschouwt deze baksels tegenwoor dig als weefgewichten. Het weven geschiedde niet horizontaal zoals te genwoordig, maar men hing de sche ring vertikaal en werkte daar de in slag horizontaal doorheen. Voor het rechthangen van de draden gebruik te men dus gewichten. De datering is heel moeilijk, omdat de vorm niet specifiek is voor een bepaalde tijd of mode. Ook kan men niet zeggen dat de vormgeving afhangt van de ont- Geheel van roestvrij staal is de ruim 300 kg. wegende plas tiek, die de beeldhouwer Jan Snoeck in een van de fabrieks hallen van de Koninklijke Ne derlandse Grofsmederij in Lei den vervaardigt. De plastiek, die in een abstract spel van lij nen en vlakken de veelzijdige toepassingsmogelijkheden van metaal verbeeldt, zal namens de metaalindustrie worden aange boden aan het Metaalkundig Laboratorium van de Technische Hogeschool in Delft. Het Labo ratorium zal in juni officieel worden geopend. Op de foto ziet men links de beeldhouwer, de heer Jan Snoeck en rechts een employé van de Grofsmederij, de heer J. A. Uljé. De bedoeling van dit kunstwerk werd in de construc tie-werkplaats niet begrepen. Algemeen was men van mening, dat de plastiek de ruimtevaart moest voorstellen. Het blijkt thans wel, dat dit kunstwerk niets bepaalds voorstelt. TWEEMAAL DE LEIDSE HOOGSTRAAT Tweemaal een gezicht op twee hoekjes van de Hoogstraat te Leiden overspant een tijd van drie eeuwen. De foto heeft de Leidse markt tot een stukje romantiek vertaald. Er zit sfeer in dit beeld, waarin alleen de electrische klok en de lantaarn-ver lichting er aan herinneren, dat in drie eeuwen de techniek niet heeft stil gestaan. Voor het overige haasten ook nu zich de poorters met hun inkopen, het wordt al laat; Juist zoals dat drie eeuwen geleden het geval geweest moet zijn. Het andere beeld is een schilderij van de 17e eeuwse kunstenaar H. van den Burgh, die dit stadsgezicht op Leiden maakte. Ook op deze prent is het markt in Leiden. Op de achter grond ziet men het water van de Rijn en links het Waaggebouw. Op de brug is het wederom de groenteboer, die ditmaal met meer succes tracht zijn waren aan de man te brengen. Let ook op de bokkewagen Het „gezicht op Leiden" is 'n aan winst van het museum „De Laken hal" te Leiden. (Foto: mr. F. E. de Wilde. Oegst- geest en „De Lakenhal"). BIOSCOPEN De films in de week van 17-24 fe bruari zijn door de Kath, Film Cen trale als volgt gekeurd: Casino: „De verloren zoon", 14 j. (Zaterdag en zondag voor de jeugd: „Trouwe Kame raden", alle leeft.; donder dagcyclus: „Moord in de Rue Morgue" 18 j. Lido: „Betaal of sterf', 18 j. Luxor: „Psycho", 18 j Studio: „Mr. Carlton Browne van buitenlandse zaken", alle leeftijden. Trianon: Afgekeurd. Rex: Afgekeurd.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 4