Weerbericht NEDERLAND IN DICHTE MIST Zelfs treinverkeer had hier en daar vertraging Aanvaringen in de mist Luchtverkeer komt weer op gang Scheepvaart zwaar gestagneerd Het weer in Europt VRIJDAG 17 FEBRUARI 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 VERBETERDE BIOSCOOPWET r\e wijzigingen in de thans bestaan- de wettelijke voorschriften voor filmmvertoning (Bioscoopwet van '26) die enkele dagen geleden door de ministers van Binnenlandse Zaken en Justitie bij de Tweede Kamer zijn ingediend, bevatten een aantal inte ressante punten en doelmatige verbe ringen. Men mag de tijd daahvoor rijp achten en die wijzigingen urgent, gezien de snelle ontwikkeling van het medium film tegenover de herhaal de, maar telkens weer mislukte po gingen van de regering om op dit terrein tot een verantwoorde aan passing te komen. In de afgelopen ruim dertig jaar werd zulk een po ging namelijk driemaal ondernomen. Die van 1940 strandde op de oorlogs omstandigheden. Men probeerde toen in een hiaat te voorzien, dat volgens de bestaande wet niet-gekeurde of niet-toegelaten films wèl in beslo ten tering mochten worden vertoond, waardoor vrijwel elke willekeurige bijeenkomst een fictief karakter van beslotenheid kon worden gegeven, met alle gevolgen daarvan. De wet gever zou moeten trachten alle film voorstellingen onder wettelijk toe zicht te brengen, naast enige uitbrei ding voor het preventief toezicht. Dit wetsvoorstel is na de oorlog (1948) ingetrokken en aan de com missie-Sassen werd verzocht te rap porteren, welke (nieuwe) wijzigingen wenselijk zouden zijn, mede natuur lijk in het licht van de sinds 1940 veranderde algemene omstandighe den. Terwijl de commissie aan het werk was, diende de regering al opnieuw het voorstel in van de strengere maatstaven voor de zogenaamde be sloten voorstellingen, omdat gecon stateerd moest worden, dat het euvel van vertoning van niet-goedgekeurde films even sterk optrad als in de vóór-oorlogse jaren. De Tweede Ka mer voelde evenwel niet veel voor deze incidentele wijzigingen en wilde liever grootscheeps werk doen. De regering trok ook dit voorstel in. Een derde poging dateert van 1949, toen op basis van het inmiddels ver schenen rapport-Sassen o.a. een ge lijksoortig voorstel weïd gedaan in een uitvoerig ontwerp voor een nieu we kritiek op een aantal onderdelen, dat het stuk in 1954 maar in zijn ge heel werd teruggenomen. Als men de balans opmaakt van hetgeen de Kamer telkens heeft afgewezen, blijkt ze wel absoluut vast ■te hebben willen houden aan het stelsel van de tweeledige controle op films in de bioscoopwet. Vandaar, dat ook ditmaal de regering daarvan niet (meer) heeft willen afwijken. Terecht niet, naar ons gevoelen. Ten aanzien van het belangrijke punt betreffende de besloten voor stellingen redeneert de regering nu, dat dank zij de wet buitengewone bevoegdheden van het burgerlijke ge zag de overheid reeds in een toestand van verhoogde waakzaamheid be paalde filmvertoningen kan verbie den. We missen in dit argument evenwel de morele norm, naast die, welke uitsluitend op overwegingen van openbare orde e.d. lijkt te zijn gebaseerd. Gelukkig blijken de in het ont werp voorgestelde (nieuwe) artikelen wat betere garanties te kunnen bie den dan in de begeleidende toelich ting wordt gesuggereerd: aan de centrale keuring zal niet worden ge tornd, ook niet aan de bepaling van leeftijdsgroepen, waarvoor ze een film „toelaatbaar" kan verklaren, resp. voor allen, voor 14- en voor 18- jarigen. Dat laatste ondanks de aan drang uit sommige kringen om daar in wijziging te brengen. Belangrijk is ook, dat de keuring ook (naast de filmbeelden) alle ge drukte, gesproken of gezongen tek sten zal betreffen, alsmede de re clames. Men zal geen misleidende ti tels meer mogen gebruiken. Deze laatste bepaling moet volgens de intentie van de regering een einde maken aan een inderdaad nogal eens voorkomend verschijnsel, dat films onder een andere dan de toegelaten titel worden vertoond. Verwarring en misvattingen van uiteenlopende aard kunnen daarvan het gevolg zijn, zodat men deze bepaling wel zéér mag toejuichen. Het nieuwe ontwerp bevat zeker nog meer positieve punten, maar de gesignaleerde doen ons al de hoop uitspreken, dat de indieners ditmaal wat meer succes zullen hebben dan de voorgaande keren het geval was. Concilie-besluiten over leken-apostolaat Op uitdrukkelijke wens van Paus Joannes zal direct na het oecumeni sche concilie het derde wereldcon gres voor lekenapostolaat in Rome gehouden worden. Kardinaal Tar- dini, staatssecretaris, heeft dit ver zoek van de Paus in een brief over gebracht. Hij voegde eraan toe, dat dit we reldcongres „een goede gelegenheid zou bieden om de richtlijnen en aan wijzingen van het concilie over de katholieke leek bekend te maken en te effectueren". De datum van het wereldcongres hangt dus af van het concilie. Daar de Kerkvergadering op haar vroegst in 1962 verwacht wordt, zal het we reldcongres voor het lekenapostolaat niet eerder dan einde 1962 of in 1963 gehouden kunnen worden. Thema en program van het we reldcongres voor het lekenaposto laat worden thans voorbereid in sa menwerking tussen de kerkelijke autoriteiten en de nationale organi saties voor lekenapostolaat. De grauwe mistbanken, die gisteren in de loop van de avond Neder- Zo vertrok gisteravond een dc-7c van land binnendrongen en langzaam het gehele land in een dicht waas f*e KLM voor de poolroute naar To- hulden, zijn gisteren zo dicht geworden, dat het verkeer in alle op- pa°Mgifre nMr"prertwick zichten er hinder van heeft ondervonden, zodat ongelukken niet Aangezien het KNMI op Schiphol uitbleven. verwachtte, dat het zicht vanmiddag beter zou worden, werden maatre- Het wegverkeer eiste verscheidene Op een niet beveiligde overweg gelen getroffen om na het middag slachtoffers. Om 11 uur gistermorgen tussen Wijchen-NJjmegen is gister- uur ook een dc-8 van de KLM van middag om vier uur een bestelauto Schiphol te laten opstijgen. Dat zal kwam de 41-jarige G. J. A. Simons tegen de trein 's Hertogenbosch-Nij- de machine van donderdag zijn met uit Oisterwijk bij een frontale botsing megen gebotst. Er hing een dichte bestemming Tokio langs de zuide- met een vrachtauto om het leven. "»s«- aut° we,rd ,™aar. ^scha- lijke route. digd, maar de chauffeur kwam er On cnrnmi.» -i,o).on zonder letsel af. De trein had bijna Intussen werd de vlucht van een Op sommige plaatsen zoals op de twintig minuten vertraging. Zuiderzeestraatweg, werd de mist zo dik, dat het verkeer lam gelegd werd. Voorwerpen op acht meter afstand Schiphol waren daar niet langer zichtbaar Stonden ™ela aUï?'S' O™ 11 vanochtend was het 40 uur SeiedeIh dat voor het laatst tingen wel goeddeels opgetrokken lwt Veil^er in hote? t» op SchiPho1 een vliegtuig landde, zijn, na het langst te zijn blijven nvnrnüihfnn fu»on i een hotel te Hct uitgaande verkeer werd door de hangen in de driehoek Leiden-Am- zukle^ van Venlo waT heTzicht nog <*ht" Verdam-Utrecht, redelijk. In de rest van het land was het overal minder dan vijftig meter. Op sommige plaatsen, zoals op de rijksweg 4 van Den Haag naar Am sterdam en rijksweg 13 van Den Haag naar Rotterdam nog geen twin- Bij Vlaardingen zonk de binnenvaarttanker „Vlieland", groot 450 magenU* £tS™ihT? lkh't l°n' na een aanvaring in dikke mist met het Duitse vrachtschip niet verder doordringen dan tien „Treuenfeld De vier opvarenden werden gered. Verscheidene gro- meter. tere en kleinere schepen liepen in de Westerschelde aan de grond. dc-8, die vanochtend om 10.50 uur naar Sydney zou vertrekken, tot morgen uitgesteld. Met het verschijnen van de cou- het rant zal de mist volgens de verwach- Schip op de rotsen De 450 ton metende Delfzijlse kust vaarder „Calvijn" is donderdag, kort voor de middag, aan de (rotsachtige) grond gelopen bij Long Stone in En geland. 's Avonds begon het schip te zinken. Van het achterdek stak nog maar een klein deel boven water. De echtgenote van de kapitein-reder R. van Urk en drie kinderen waren in tussen ai aan boord van een redding boot gebracht. 's Middags had de bemanning van de kustvaarder 35 ton kunstmest over boord gezet. Toen het tij opkwam raakte het sthip, waarvan de machi nekamer reeds vol water stond, weer enigszins vlot Het lag in de bedoeling, dat een Engelse sleepboot, de „Forman", de gestrande kustvaarder naar IJmui- den zou brengen voor reparatie. Dat plan viel in duigen, toen het schip plotseling begon te zinken. (Medegedeeld door het KNMI. Geldig van vrijdagavond tot zaterdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). ZACHT Droog weer met zonnige pe rioden en weinig wind. In de nacht en ochtend plaatselijk mist. Ongeveer dezelfde tempe raturen als vandaag. De spoorwegen hebben nog het minste last van de mist: de vertra ging van de treinen is hoofdzakelijk te wijten aan het aantal ongelukken op de overwegen. VRACHTAUTO REED TEGEN POSTTREIN Gistermiddag omstreeks half twee is op de onbewaakte overweg in de Holthoevensestraat ir Teuge aan de lijn Apeldoorn-Zutphen een vracht auto, bestuurd door de heer A. R. uit Zutphen tengevolge van de mist onder een posttrein geraakt. Bij de botsing liep de chauffeur een ge broken been en een shock op. De posttrein had enige tijd vertraging. De vrachtauto werd zwaar bescha digd. Ook rond de overweg werden vernielingen aangericht. GOEDERENTREIN OP AUTO GEREDEN Door de dichte mist is vannacht om kwart over drie, op een met een automatische knipperlicht-installatie beveiligde overweg, tussen Breda en Roosendaal een auto van de over wegbevloering geraakt. De wagen stond klem tussen de rails De in zittenden konden niet veel anders doen dan uitstappen en op de klap wachten. Een goederentrein ver nielde de auto volkomen. De spoor lijn was tot vijf uur vanmorgen ver sperd. De dichte mist heeft in de nacht van donderdag op vrijdag in het Ka naal enkele aanvaringen veroor zaakt. Vijf mijl van Dover liepen de Noorse tankboot „Raila" er 't Duitse ms. „Bochum" op elkaar. Een op varende van de „Bochum" verloor het leven en een tweede werd ge wond. De „Bochum" maakt veel wa ter en heeft assistentie van sleep boten met pompen. De „Raila" kon de reis naar Rotterdam voortzetten. Twee opvarenden van de 11.000 ton metende Amerikaanse tankboot „Ocean Evelyn" werden gewond bij een aanvaring met het Nederlandse schip „Amstelhoek", 21 mijl van North Foreland bij Dover. Hier was geen schade en beide schepen kon den de reis vervolgen. In het Kattegat is het 603 ton me tende Finse ms. „Berny" gezonken na een aanvaring met het Liberiaan se ss. „Tyne". De bemanning van de „Berny" wordt door de „Tyne" naar Gothenburg gebracht. NEDERLANDS SCHIP IN AANVARING Het Nederlandse schip „Amstel hoek" heeft gemeld gisteravond om acht uur Nederlandse tyd op een af- De Queen Elisabethmaakt hoogstand ten van Northeforeland n-? aanvaring te zijn geweest met een onbekend schip. Het onbekende schip bleek later de Engelse „Ocean Evelyn" te zijn. De 10.000 ton metende „Amstel hoek" heeft lichte schade aan de voorsteven. De „Ocean Evelyn" (10.687 ton) is op weg naar Engeland om de twee gewonden aan wal te zetten. TWEE URKER KOTTERS OP STREKDAMMEN VAN IJMUIDEN In Zeeland waren de veerdiensten grotendeels gestaakt. In de haven van Rotterdam werden de sleepdien sten eveneens gestaakt. Het scheep vaartverkeer op de Nieuwe Water weg werd gehalveerd. Slechts zeven schepen zouden gisteren zijn uitge varen, terwijl voor Hoek van Hol land de meeste aankomende schepen beter zicht afwachten. Op het IJ in Amsterdam liep gistermiddag om streeks half vier de binnenvaarttan ker „Dordrecht" op het binnenvaart schip „Koopvaart 22", waarbij aan vankelijk aan gevaa-r voor brand ge dacht werd. De sterke wind ver spreidde de drijvende benzine echter. Verscheidene veerdiensten, zoals die tussen Enkhuizen en Staveren, en te Gorcum, moesten uit de vaart genomen worden. Het risico werd te groot. Ook voor LJmuiden lagen tientallen grote en kleine schepen op helder weer te wachten, terwijl in de Amsterdamse haven tien tot vijf tien schepen, door de mist verhin derd om uit te varen, zijn blijven liggen. De nachtboot uit Harwich die van morgen omstreeks 6 uur in Hoek van Hollands moest aankomen is ruim anderhalf uur te laat binnen gelopen. De veerdiensten in Zeeland en bij Gorkum waren hedenmorgen tegen elf uur weer hervat en ook het weg verkeer is in de morgenuren weer overal op gang gekomen. Tegen het middaguur brak de zon de Schiphol door en verdween de mist snel. Daarna keerden in snelle opeenvolging de naar andere Euro pese luchthavens uitgeweken KLM- machines op Schiphol terug. De eerste machine was een DC-7c zonder passagiers. Dit toestel was woensdagavond uit Stockholm en Kopenhagen gekomen en week toen uit naar Keulen. Gisteren probeerde het zonder passagiers, die waren per trein of bus naar Nederland ver trokken naar Schiphol terug te keren, hetgeen niet lukte. Daarop vloog het naar Groningen en landde daar ondanks de mist veilig op het vliegveld Eelde. Deze machine was de eerste die sinds woensdagavond half negen op Schiphol landde. Het tweede toestel, dat vlak voor het middaguur landae, was de nor male Caravelle-Ujnmachine van de SAS, die wel passagiers aan boord had. Dit toestel, dat een uur vertra ging had, kwam uit Kopenhagen en zette korte tijd later de reis naar Brussel voort. Na het middaguur arriveerden er iedere paar minuten uit alle wind streken vertraagde KLM-machines en toestellen van buitenlandse maat schappijen. Verwacht wordt, dat de dienstregeling morgen weer vrijwel normaal zal zijn. OP BEVROREN BRUG GESLIPT Vanmorgen is in de gemeente Slee (Dr.) de 37-jarige scooterberijder K. H. Padding uit Emmer, om het leven gekomen. Het brugdek was bevroren en de scooterrijder slipte. Hij viel zo ongelukkig dat hij onmiddellijk over leed. RIJNSTREEK Vijfdaagse werkweek voor beton- en kleiwarenindustric temp. gisteren max. min. HELSINKI zw. bew. 2 —0 STOCKHOLM zw. bew. 5 2 OSLO yzel 1 —1 KOPENHAGEN 1. bew. 6 2 ABERDEEN geh. bew. 11 5 LONDEN mist 9 7 AMSTERDAM mist 8 3 BRUSSEL onbew. 16 0 LUXEMBURG onbew. 14 4 PARUS onbew. 14 3 BORDEAUX mist 15 5 GRENOBLE onbew. 18 —0 NICE onbew. 15 7 BERLUN geh. bew. 8 5 FRANKFORT geh. bew. 4 1 MüNCHEN mist 12 —1 ZüRICH mist 13 —2 GENèVE mist 9 3 LOCARNO onbew. 14 1 WENEN geh. bew. 9 2 INNSBRUCK mitt 11 —2 BELGRADO mist 9 0 ATHENE onbew. 13 ROME mist 17 —0 AJACCIO onbew. 15 3 MADRID onbew. 15 3 MALLORCA onbew. 19 5 LISSABON zw. bew. 18 9 PAUZE ROOMSE PROTESTANTIGHEDEN We moeten het nog zien gebeuren, dat de huisgenoten des geloofs iedere dag voor zichzelf een stukje lezen uit de Bijbel of H. Schrift! Men vindt dat in zijn hart een beetje pro testants. Het aardige van het geval is, dat de Roomse Kerk zo be keken van huis uit protestants doet. In 't bijzonder gedurende de vasten heeft zij voor Iedere dag een paar teksten uit Oud- en Nieuw-tes- tament verzameld en deze in de da gelijkse Eucharistieviering opgeno men. Wie dus 's morgens met zijn missaal ter kerke gaat, of 's avonds daarin nakijkt, wat hij 's morgens heeft gemist, vindt het Boek der Boeken voor zich geopend. PUZZEL Bij het binnenkomen van LJmui den zijn vanmorgen twee Urker kot ters door de dichte mist aan de grond gelopen. De 68 ton metende „Jaco- ba II" strandde op de zuidelijke strekdam van het forteiland. Het schip kon echter na enkele uren worden vlotgebracht. Op de noordelijke strekdam van het forteiland is de 40 ton metende „Grietje" gestrand. Dit schip, dat ge laden is met vis, voer vanmorgen aan de grond bij hoog water, en zat vanmorgen omstreeks 10 uur al bijna geheel droog. De „Grietje" maakt 'n slagzij van ruim 40 graden. De schip per hoopt de kotter vanavond bij hoog water op eigen kracht vlot te brengen. BLIJF ZITTEN WAAR JE ZIT Drie Birmaanse ministers hebben de nacht van donderdag op vrijdag in hun bureaus moeten doorbrengen. Zij konden niet naar huis doordat drie honderd Boeddhistische monniken het gebouw hadden omsingeld als protest tegen de wijze, waarop de re gering bij het afnemen van godsdien stige examens te werk gaat. De mon niken eisen het aftreden van de mi nister van godsdienstzaken Oe Ba Saw. De oveheid gebruikt liever geen geweld tegen deze betogers. Zij wacht op de terugkeer van eerste- minister Oe Noe, die een reis door het land maakt. Het grootste passagiersschip ter wereld, de „Queen Elizabeth", krijgt een dokbeurt in Southampton. Bij deze foto, welke 's avonds is gemaakt, denken we onwillekeurig aan de roerdomp. Een arbeider die woensdagmid dag door het instorten van een in aanbouw zijnd huis in Brussel werd bedolven, is donderdagochtend tegen alle verwachting ongedeerd terugge vonden. De man heeft zijn leven te danken aan het feit, dat een paar planken 't puin boven hem hadden opgevangen. In Nagano, Midden-Japan, zijn woensdag elf mensen omgekomen door een lawine. Zestien personen, die eveneens door de sneeuwmassa werden bedolven, konden worden ge red. Drie van hen zijn zwaar gewond. De doden lagen voor het merendeel onder de puinhopen van vijf huizen die door de lawine waren verplet terd. Op de kade toegejuicht door ca. 100.000 Portugezen is de „Santa Ma ria" donderdagmiddag de haven van Lissabon binnengelopen. Aan boord bevindt zich het lijk van de officier die bij de overname van het schip door kapitein Galvao en zijn mannen om het leven is gekomen. Op de autoweg van Keulen naar Hannover in de buurt van Beckum is donderdag bij dichte mist een on geluk gebeurd waarbij 15 auto's be trokken waren. Twee mensen kwamen om het leven en vier werden zwaar gewond. Gisteravond heeft de heer P. van der Heide, lid van het hoofdbestuur van de Christelijke Bedrijfsgroepen Centrale, inhotel Centraal aan de heren D. Kraan, S. Kraan, R. Eder- veen en J. Mooij in verband met hun 25-jarig lidmaatschap van de afde ling Alphen aan den Rijn de gouden bondsspeld uitgereikt. De heer Van der Heide verrichtte deze handeling, nadat hij in een kor te toespraak de mededeling had ge daan, dat gisteren tevens overeen stemming was bereikt in de beton en kleiwarenindustrie over de invoe ring van de vijfdaagse werkweek met 45 werkuren. Voor de werkne mers in deze industrieën is als in gang voor deze vijfdaagse werkweek 1 april a.s. gesteld. Voorts zullen de werknemers in deze bedrijven, indien op zaterdag gewerkt moet worden, deze uren als extra uitbetaald krijgen. De lonen zullen daarvoor met 6,7% verhoogd moeten worden. Het invoeren van de verkorte vijf daagse werkweek met behoud van het normale loon moet als tweede fase van de welvaartspolitiek voor de werknemers gezien worden. Over het geheel genomen hebben de werknemers in 1960 een reële loons verhoging gekregen van 9%. De fei telijke loonsverhoging bedroeg ge middeld 11% maar er vond ook weer een prijsstijging plaats van 2%. NOORDWUKERHOUT Geboren: Jacoba H. A. d.v. J. de Winter en J. A. C. Mourits; Fran- ciscus A. M. z.v. J. C. M. v. Haaster en A. M. T. Ruigrok; Catharina J. H. M. d.v. J. A. Hoogewerf en J. M. Aarts; Beatrix H. M. d.v. H. B. T. Overkamp en A. M. M. Warmerdam; Karei J. L. z.v. P. C. v.d. Berg en J. C. Geerlings; Adriana M. d.v. J. G. de Haan en J. M. W. Braat. Ondertrouwd: P. H. de Groot en W. L. Bot terman; A. J. v. Hunnik en M. G. H. Zaeijen. Getrouwd: H. H. Donderwinkel en C. C. de Jonge; H. v.d. Star en A. M. J. v. d. Slot; J. L. H. v. Denzen en C. P. v.d. Berg. Overleden: Johannes Jacobs 88 j., w.v. M. G. Bos; Johannes P. Zethof 5 j.f z.v. L. G. Zethof. Oplossing nr. 511. Horizontaal: 1. roem, 4. stal, 7. met, 8. dame, 9. peer 11. asperge, 14. tot, 15. nederig, 19. ader, 20. tere, 21. die, 22. rang, 23. elan. Verticaal: 1. rede, 2. Emma, 3. meester, 5. teer, 6. lire, 9. petitie, 10. ego, 12. por, 13. bed, 15. naar, 16. Deen, 17. geel, 18. keen. Nr. 512. Horizontaal: 1. raaklijn (meetkunde), 8. verstoteling, 10. slede, 12. visje, 13. familielid. 14. ontkenning (spreekt.), 16. boom, 17. gem. in Z.H., 18. voorvoegsel, 19. meisjesnaam, 20. assistant engineer (afk.), 21. rivier in Engeland. 23. be kende afkorting, 24. vermoeid, 26. elke keer. Vertikaal: 2. waterstand (afk.), 3. houten bakje, 4. gem. in Gelderl., 5. vordering, 6. voorzetsel. 7. barbaars kunstverwoester, 9. schoeisel, 11. zuivere, 13. verfstof, 15. bol rond vruchtje (spreekt.), 16. honigbij, 21. woedend, 22. gem. in Gelderl., 24. voornaamw.., 25. voegwoord. Oplossing morienavond. PUNT

Leidse Courant | 1961 | | pagina 3