RIJNSTREEK b"i,en,leWiiki"8 ~Vötf f\eh LmaGAT; itofl (k> mmTAD SCHUDEL d\ CITROEN Leidse Universiteit Laatste Berichten Burgerlijke Stand Leidse agenda VERTROKKEN PERSONEN UIT LEIDEN GEMEENTERAAD VAN LEIMUIDEN VRIJDAG 17 FEBRUARI 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 h EIDEN heeft een „Vrouw van de week" binnen zijn grenzen. Onze lezers zullen zich herinneren, dat mevrouw Karim, Vinkenstraat 4 te Leiden tot haar verbazing enige we ken geleden bemerkte, dat de „arme" hulpbehoevende man, die zij min stens twee jaar thuis verzorgd en verpleegd had, over een klein ver mogen beschikte. Van dit vermogen werden verschil lende liefdadige instellingen rijkelijk bedeeld, maar niet mevrouw Karim, die tenslotte bij de executeur testa mentair met een rekening kwam, waarvan een klein deel, namelijk vijftienhonderd gulden door de erf genamen werd gehonoreerd. Mevrouw Karim krijgt waarschijn lijk niet méér; zij heeft zelfs van één der erven geen antwoord op haar schrijven gekregen, maar toch is het goede werk, dat zij - destijds geheel belangeloos, omdat zij niet an ders wist dan dat de door haar ver pleegde bejaarde arm was - niet on beloond gebleven, want voor Radio Luxemburg is de Leidse dezer dagen officieel uitgeroepen tot „de vrouw van de week". Zij ontving als gevolg hiervan van een koffie-, thee- en sigarettenfabriek te Rotterdam een feestpakket, dat onder meer een elek- trischekoffiemolen, koffie, thee, si garen en sigaretten en een fraai ge vlochten mand bevatte. lijke en Gezinsvoorlichting laten in schrijven voor een aantal interessan- en ongetwijfeld vruchtafwerpende cursussen. In vier of acht lessen leert men tegen geringe vergoeding bloemschikken, het bereiden van Paasgerechten, patroontekenen en 't verrichten van kleine karweitjes. De laatste cursus omvat ook het maken van geschenken van allerlei aard. Het lesgeld bedraagt voor cursussen van vier lessen 2 en voor acht les- 4. Inlichtingen en inschrijven: dins dag 21 februari, Levendaal 1 van 95 uur. Volgende week woensdag, 22 fe bruari wordt in het St. Antoniusclub- huis een forum-avond gehouden. De avond is bestemd voor de katholieke ouders, die kinderen hebben in de 6e klas van de lagere school. In het fo rum zullen hoofden, directeuren en rectoren van katholieke Leidse scho len zitting nemen. Tijdens deze con tactavond kan men zich uitgebreid op de hoogte stellen van de onder wijsmogelijkheden, welke de kinde ren na het verlaten van de lagere school hebben. Aanvang 20.15 nam. V, M Geslaagd voor het doctoraal exa- De fa. M. Langezaal en zn. aan de men Farmacie de heer G. A. Bouman Nieuwe Rijn te Leiden is uitgebreid te ^g^en met een moderne showroom, groot 200 vierkante meter, waar thans de meubelafdeling is gevestigd. Gister middag is deze nieuwe ruimte, die beschikbaar kwam doordat de heer Langezaal jr., naar de Lammen- schansweg is verhuisd, op de dag van het 117-jarig bestaan van de firma, in gebruik genomen. De zol ders boven de voormalige woning worden gebruikt als opslag. Let wel, dat de kennismakings avond morgen in het St. Antonius- clubhuis niet om acht uur maar om kwart vóór acht begint. De veelzij digheid van het programma eist, dat er vroeg begonnen wordt en het zou jammer zijn als de volksdansen aan het slot van de avond in de verdruk king raken. Alle leden van katholie ke clubs in Leiden zijn welkom. Dinsdag 21 februari kan men zich aan het bureau voor Huishoude- „Dal van de vrede" voor K. 0. De meest zielige slachtoffers van het oorlogsgeweld zijn wel de kin deren, die niet beseffend vaak alles verliezen. Eén ding verliezen deze kinderen echter nooit het geloof in een wereld, waarin vrede heerst en geen plaats is voor de oorlog, die de grote mensen maken. Deze visie van het kind op de oor log is het thema geworden voor de film „Het dal van de vrede", die gis teravond voor de Leidse Volksuniver siteit K. O. werd gedraaid. In een door de Duitsers bezette stad in Joegoslavië verliezen een jongen en een klein Duits meisje bij een bombardement hun ouders. Van uit een kindertehuis, waarheen ze zijn gebracht, vluchten ze naar „het dal van de vrede", waarover de grootmoeder van het meisje vertelde. Onderweg ontmoeten ze een Ameri kaanse neger, een piloot van een neer geschoten vliegtuig. Met zijn drieën gaan ze op weg; de Amerikaan op zoek naar de partisanen, de kinderen naar hun dal. Wanneer de kinderen menen, dit dal gevonden te hebben, verliezen ze bij een vuurgevecht tussen de partisanen en de Duitsers hun zwarte vriend. Huilend gaan de kinderen weer op weg, beseffend dat dit ook het dal van de vrede niet was. Ge schokt, maar met hetzelfde vertrou wen gaan ze verder, zoekend naar een wereld zonder oorlog Een prachtige film, niet alleen wat de inhoud betreft, doch vooral ook door de sobere, maar sfeervolle uit beelding daarvan. In het voorprogramma draaide de bekende film „De rode ballon", een filmische impressie van een Frans jongetje met zijn ballon, die zich voor hem als een levend wezen ge draagt. Ook dit onderdeel van het K. O.-filmprogramma van uitste kende kwaliteit, waarmee de Leidse Volksuniversiteit (film minnende) leden ongetwijfeld weer groot ple zier heeft gedaan. OEGSTGEEST BEVOLKINGSONDERZOEK OP T.B.C. He, bevolkingsonderzoek op tuber culose vindt in deze gemeente plaats op dinsdag 21 febr. 's middags van 1416.30 uur en 's avonds van 19 21.30 uur; op woensdag 22 febr. en donderdag 23 febr., telkens van 9 12 uur en van 1416.30 uur n.m. Op vrijdag 24 en maandag 27 febr. 's middags van 14 tot 16.30 uur en 's avonds van 1921.30 uur en dins dag 28 febr. 's morgens van 912 u. en 's middags van 14 tot 16.30 uur. Het onderzoek heeft plaats in de r.k. jongensschool naast de r.k. kerk. Indien men 's morgens of 's middags aan een onderzoek wil deelnemen, wordt men met nadruk verzocht dit te doen, ook al heeft men een oproep voor het avondonderzoek ontvangen. Kinderen van 0 tot en met 14 jaar worden niet doorgelicht. Zwangere vrouwen wordt aangeraden eerst ad vies aan de huisarts te vragen. De genen, die niet deelnemen aan het onderzoek, worden verzocht de op- roepingskaart terug te zenden met vermelding van de reden van niet- verschijnen. Geboren: Gerardus Marinus Cor- nelis, zn van: van der Voort, Nico- laas Johannes Maria, besteller bij de posterijen, en van; Heijboer, Frede- rika Cornelia, Juffermansstraat 29. Marcel, zn van: van Duivenboden, Jacobus, timmerman, en van: van Lieshout, Jozina Francisca, Flora- laan 16. Margaretha Christina Maria dr van: Kooloos, Arnoldus Cornelis Johannes, electromonteur, en van: van Steenbergen. Johanna Christina, Hoge Morsweg 110. Cornelis Casper, zn van: Paauw, Abraham, bloemist, en van: de Wit, Wilhelmina Cornelia Valkenburgerweg 6. Daniël Karei, zn van; van Waveren, Johannes, leraar uitgebreid technisch onderwijs, en van: Verhaar, Cornelia, Boonstraat 10. Gerhardus Alco, zn van: Hakken berg, Gerhardus, employé conserven industrie, en van: Janssens, Janke Annegiena, Prinses Irenelaan 8. Jo hanna Louisa Geertruida, dr van: v. Kins, Jozef Nicolaas, boekhouder, en van: van Teylingen, Johanna Catha- rina, aan boord woonschip „Anjo", liggende in de Haarlemmertrekvaart, t.o. no. 10. Jacquelina Corrine, dr v.: de Leeuw, Bernard, arts en van: de Kemp, Janny, Witte de Withlaan 7. Franciscus Maria Joseph, zn van: v. Eisen, Louis Joseph, hoofdonderwij zer, en van: Meijers, Margaretha Maria Josephina, Emmalaan 3. Ondertrouwd: de Blobis, Arie, 28 jr., militair, (le luit. der infanterie) Dennenoord E 4, Zuidlaren, en van Lom, Dorothea Héléne Josephine, 25 jaar, secretaresse, Julianalaan 4c, Oegstgeest. Toek. adres: onbekend. Getrouwd: geen. Overleden: de Vries, George, 7 maart 1881, zonder beroep, e.v. Seip, Neeltje Cornelia, De Kempenaerstr. 56. Getvelddaden in Kivoe Loemoembistiscbe jongelui heb ben donderdag in Boekavoe, de hoofdstad van Kivoe, een R.K. Mis siehuis in brand gestoken. Een Bel gische geestelijke, pater Devos, werd vermoord. Een tiental paters en non nen is mishandeld. MIJNONTPLOFFING IN ZUID-AFRIK A Twintig kisten dynamiet zijn vrij dagochtend in een goudmijn nabij Johannesburg ontploft, waardoor zware schade werd aangericht. Dertig lijken van Afrikaanse mijn werkers zijn boven de grond ge bracht. Twee blanke leden van het mijnpersoneel zijn, voor zover be kend, omgekomen. De mijn is in de omgeving van Zuid-Roodepoort. RO171 Ow WENDSVEEN Vuilvisboot voor Veender- en Lijkerpolder ALPHEN AAN DEN RIJN „St. Willibrordus" huldigde jubilarissen op jaarvergadering Onder voorzitterschap van de heer A. Huijgens is donderdagavond in N V. DE CONDOR - oftliLLEERDERU hotel „Toor" de jaarvergadering ge houden van de plaatselijke afdeling van de Ned. Kath Bond van werk- Ad verten tie) TREDFORT TAPIJT Diverse kleuren voorradig Woning-textiel W. J. Z1RKZEE Van 't Hoffstraat 7 Leiden Telef. 24610 MIDZA (Advertentie) H. Brouwer 40 jaar aan het Acad. Ziekenhuis Op 20 februari, veertig jaar gele den, begon de heer H. Brouwer als leerling-instrumentmaker zijn loop baan bij het Academisch Ziekenhuis te Leiden. Na zeven jaar op de afde ling Oogheelkunde werkzaam te zijn geweest, kwam de heer Brouwer op keel-, neus- en oorheelkunde als amanuensis. Tegenwoordig heeft de jubilaris de rang van technicus A. Als bijzonderheid zij vermeld, dat de moeder van de jubilaris de aller eerste verpleegster was van de eerste hoogleraar in de keel-, neus- en oor heelkunde, wijlen prof. dr. Kan, ter wijl zijn vader gedurende 34 jaar technicus is geweest op de afdeling oogheelkunde, waar de jubilaris ook zijn opleiding genoot. Op maatschappelijk gebied is de ju bilaris vele jaren bestuurslid ge weest van de Bond van Hoger On derwijs Personeel, terwijl hij tevens een der oprichters is geweest van af deling Leiden van het Nederlandse Vereniging voor E.H.B.O., waarvan hij reeds 28 jaren penningmeester is. Bij zijn 25-jarig penningmeesterschap van de E.H.B.O. werd hij geëerd met de zilveren dr. Tilanus Jr.-draagme- daille voor bijzondere diensten aan de E.H.B.O. bewezen. Op zaterdag 18 februari zal in intie me kring deze dag worden herdacht. C. J. Gijzenij 40 jaar bij Leidsche Groothandel Dinsdag 21 februari zal het veertig jaar geleden zijn, dat de heer G. J. Gijzenij op 16-jarige leeftijd in dienst trad bij de tegenwoordige Leidsche Groothandel. Na zeven maanden loopwerk te hebben gedaan, mocht de jeugdige Gijzenij het eens als leerling-vertegenwoordiger gaan pro beren. Hierin is hij volledig geslaagd. Veertig Jaar vertegenwoordigt hij nu de Leidsche Groothandel onder lei ding van de heer H. Th. v.d. Steen. Het jubileum zal in huiselijke kring gevierd worden. Geboren: Julia Helena dr van L. P. Hemerik en J. Koster; Martien Johan zn van J. Botermons en H. C. Lens; Antoinetta Georgina Alexandra dr van C. B. van Dongen en A. A. Mul der; Cornelis zn van B. Hogewoning en N. Vooijs; Carolus Hendricus zn van H. T. Hoogeveen en F. M. J. van Beelen; Cornelis Anthonie zn van C. Varkevisser en G. W. B. van der Wal; Johanna Jacoba Catharina dr van H. Boeff en C. van Winkel; Maria Alber- tine dr van F. van der Zeeuw en M. C. J. Meerburg; Wilhelmus Johannes Jozef zn van C. A. Hockx C. A. v. der Drift; Marie Louise dr van C. E. Schippers en W. M. F. Taverne; An dreas Antonius zn van A. A. Vasen en A. A. M. Jansen. Getrouwd: J. H. Rotteveel en E. F. Fallaux; W. Moesman en D. Hiemenz A. C. M. Togni en J. G. M. Devilee; J. P. P. A. M. Ossenblok en M. I. V. Forger; H. G. Bessels en M. B. P. Ver kuljl; H. Mink en A. Sloos; A. Hil- lebrand en H. P. van Polanen; N. Rietkerken en M. S. Kamphues; U. C. van den Berghe en M. M. Bron- meijer. Overleden: Y. A. Oliemans 7 mnd dochter; J. P. J. Brants 85 jr vrouw; W. H. M. Koelewijn 33 jr man; J. W. Veenendaal 63 jr echtgen. v. W. J. van Benten; A. M. J. Witteman 9 jr dochter; J. van den Berg 77 Jr man. VRIJDAG 17 FEBRUARI Reclassering Voorlichtir gsavond (Forum). 8 Uur nm in de filmzaal der universiteit. 8 Uur n.m. Genootschap van de Stille Omgang Jaarvergadering en lezing door pa ter H. Nieuwenhuysen OFM. 8 Uur n.m. in de Romanuszaai. Personeelsver. SRO. Feestavond in het St. Antonius Clubhuis, 8 uur n.m KVP Kieskring Leiden. Bijeen komst van afdelingsbesturen en ka tholieke gemeenteraadsleden. Forum over de woningbouw e.a., rest „Het Gulden Vlies".8 uur n.m. St. Christoffel Handelsreizigers. Ledenvergadering met causerie door de heer Werter, hoofdbestuurder, 8 uur n.m. in „De Harmonie". ZATERDAG'18 FEBRUARI Feestavond DSB ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan, 8 uur n.m. in de Stadsgehoorzaal Katholieke Jeugdraad Kennisma kingsavond. 7.45 uur n m. in het St. Antonius Clubhuis. Litteris Sacrum Toneeluitvoering: „Bomen sterven staande". Leidse Schouwburg, 8 uur n.m. APOTHEKERSDIENST Geopend apotheek Centraal, Bree- straat 74, tel. 20552 AVONDMISSEN St. Lodewijkskerk: donderdag 9 u.( zondag 6 uur Herensingelkerk: vrijdag 9.30 uur, zondag 6 30 uur. St. Leonarduskerk: zondag 7 u. n.m. Hartebrugkerk: dinsdag 7 uur, zon dag 7 uur. St. Petruskerk: woensdag 9.30 uur, zondag 6 uur. St. Willibrordus (Oegstgeest): zon dag 7 uur Meerburg (Leiderdorp): zondag 6 uur. Openingsuren R.K. Bibliotheek Maandag 14 00 tot 17.00 Dinsdag 1000 tot 12.30; 14 00 tot 1700, 18.30 tot 20 00 Woensdag 10.00 tot 12.30; 14.00 tot 17.00. Donderdag 10-00 tot 12.30; 18.30 tot 20.00. Vrijdag 10.00 tot 12.30; 14 00 tot 17.00; 19.00 tot 20.30. Zaterdag 10.00 tot 12.30; 14.00 tot 17.00. TENTOONSTELLINGEN „Ars Aemula Naturae", tentoon stelling in „De Lakenhal' vanaf za terdag 28 januari tot en mei zondag 19 februari. "Teopend van 10-16 uur. nemers(sters) in industriële bedrij ven „Sint Willibrordus". Tijdens deze bijeenkomst heeft de heer B. Heijnis, districtsbestuurder 't gouden bondsinsigne uitgereikt aan de. heer Jac. Goedhart wegens diens 40-jarig lidmaatschap van zijn vak organisatie. Hierbij heeft de heer Heijnis loffelijke woorden gericht tot de jubilaris, wiens voorbeeld spr. allen, inzonderheid de jongeren, ten voorbeeld stelde. Een vulpen met inscriptie van de bond kreeg voorts de heer J. van Egmond, die 12'/2 jaar secretaris is van de afdeling. De districtsbestuur der schetste de heer Van Egmond als een van de oeste afdelingssecre tarissen en dankte hem, mede na mens het hoofdbestuur, vóór de be toonde diensten. De heer Huijgens sloot zich aan bij de complimenteuse woorden tot de beide jubilarissen gericht en dankte ook hen, in het bijzonder zijn secretaris als zijn rechter hand. De heer Van Egmond verzorgde het keurig samengesteld jaarverslag VERTROKKEN PERSONEN IN DE WEEK VAN 2 T/M 8 FEBR. 1961 H. v.d. Veer en fam., Na9saustr. 8 n. Rijnsburg, P. v. Saksenstr. 57; P. Lagen dijk en fam., Moddermanstr. 33 n. 's-Gra- venhage, Jan Wapstr. 113; F. M. Snij ders en fam., Rijnsburgerweg 77a n. Amsterdam. Stadhouderskade 117; A. Boender en fam, Buitenruststr. 7 n. Zwolle, Molenweg 284; L. D. B. v. d. Burg en fam., Louis Couperusstr. 2 n. Utrecht, Huis te ZuyliJlaan 122; D. Streefkerk en fam., Groenhovenstr. 25 n. Voorburg, Rembrandtlaan 8; A. J. G. Hertogh en fam., Pieter Bothstr. 11 n. 's-Gravenhage. Diamanthorst 247; H. C. Spanjaard en fam., Hoflaan 77 n. Velsen. Van Dalenlaan 252; O. M. Dooijes en fam., Asserstr. 8 n. 's-Gravenhage, Schou- tendreef 315; J. Bijslma, Marnixstr. 119 n. Voorschoten, Burg. Vernèdepark 12; E. v Dam, Oosterstr. 96 n. Amsterdam, Emmalaan 22; F. v.d. Most, Joh. de Witt- str. 22 n. Oegstgeest, Wilhelminapark 30. P. J. Milo, Rijnsburgerweg 144 n. Oegst geest, Terweeweg 73; J. Zwaan, Da Cos- tastr. 52 n. Oegstgeest, Papaverlaan 5; E. J. v.d. Geest, Telderskade 16 n. Cana da; G. Willemsen, Zoeterwoudseweg 118 n. Utrecht, F. C. Dondersstr. 22; C. R. de Winter, Hogewoerd 161 n. 's-Oraven- hage, Walnootstr. 273; W. J. Hof, A. Aal- moeshuishof 7 n. Hilversum, Borneolaan 13; M. v.d. Zwan, Rembrandtstr. 18 n. West-Afrika; P. J. Cramer, Witte Singel 61 n. 's-Gravenhage, v. W. v. Dijkveldstr. 43; J. H. Meershoek, Plantsoen 93 n. 's-Gravenhage, Rembrandtstr. 78; P. M. de Vries, Herengracht 45a n. Rotterdam, Burg. de Villeneuvesingel 14; P. L. Of- ferhaus, De L. de Kanterstr. 22 n. Am sterdam, Soetendaal 136; P. H. Lefebvre, P. Paaltjenspad 5 n. Amsterdam, Bloem gracht 66: I. A. de Vries, Rijnsburger weg 0 n. Amsterdam, Vaartstr. 5111; T. M. E. Govaert, Rijnsburgerweg 96 n. Hil versum. Koningsstr. 21; N. v. Egmond, Cronjéstr. 3 n. Oegstgeest, Hoge Mors weg 85; H. Cremers, Meerhof 16 n. 's-Gravenhage. Van Alkemadelaan 341; J. L. Klok, De Sitterlaan 10a n. Box meer, Steenstr. 37; D. Beij, De Ruyter- str. tl n. Oegstgeest. Zoutkeetlaan 1; A. P. Kelder, v. Slingelandtlaan 5 n. Am sterdam, Titiaanstr. 40bov.; P. J. Kaan dorp, Terwcepark 3 n. Schoort, Ouden dijk 1; J. M. Voortman, Warmonderstr. 4 n. Ter Aar, Langeraarseweg 179; J. W. Boon, Haagweg 158 n. Haarl.meer, Wog- meerstr. 11; C. M. L. Boon-Verschragen, Montgomerystr. 18 n. HaarLmeer, Wog- meerstr. 11: K. J. Houwen, Klikspaan- weg 13 n. Voorburg, Pr. Mariannelaan 56; E. Struyve, Obrechtstr. 63 n. Bever wijk. Fokkerlaan 48; A E. T. Bouman, v. Slingelandtlaan 4 n. Voorburg, Laan v. Leeuwensteyn 53; J. Kamphues, Bo- thastr. 2a n. Den Helder, Buitenhaven 5; H. Hoorweg, Oude Vest 47 n. Hilversum, Diependaalsedrift 14, P. Vegting, Meer- burgerstr. 16 n. Amsterdam, Hercules- str. 55a II; J. Benning, Bofneostr. 11 n. Dordrech'.. Donker Curtlusstr. 5; G. Bleiji, A. Paulownastr. 40a n. 's-Graven hage, De la Reyweg 522; H. A. Vissers, W. de Zwijgerlaan 9a n. Amsterdam, Const. Huygensstr. 69; C. E. M. King- Brouwer. Warmonderweg 29 n. Groot- Brittannië; G. A. Hendrlks-Sommeling, Sam de Zee'shof 8 n. Arnhem, Agnieten- str. 3; M. M. T. Labadie-van Velzen, Varkensmarkt 4 n. Zoeterwoude, Hoge Rijndijk 4; J. M. Diergaarde, Bakh. Roo- zenboomstr. 32 n. 's-Gravenhage, Dia manthorst 49. en de heer J. v. d. Laan vertelde aan de hand van cijfers dat de afde ling het afgelopen jaar best heeft gewerkt. Er is een batig saldo. De periodiek aftredende bestuurs leden A. Haverkamp en J. v. Egmond werden by acclamatie herkozen. Tot slot van de bijeenkomst heeft de heer Heijnis in geestelyk en ma terieel opzicht gesproken over de onderontwikkelde gebieden en kon digde een grootscheepse actie aan van de KAB onder de titel „Wij en zij". De heer Huijgens beval deze actie in aller welwillende ontvangst aan en spoorde hij de leden aan hieraan financieel bij te dragen, evenals in de actie van de gezamenlijke arbei ders in Alphen a. d. Rijn voor het carillon. De geestelijk adviseur, kapelaan Huiberts sprak over de verantwoor delijkheid van de gelovigen voor de beleving van de H. Vastentijd. BOSKOOP Snelbrommer inbeslaggenomen Een uit Benthuizen afkomstige jon geman maakte een geJeelte van de gemeente Boskoop onveilig door op een bromfiets door de straten te ra cen. Na door de politie te zijn aan gehouden bleek, dat de snelbrom mer onder de bepalingen van motor rijwielen viel, omdat hiermede een snelheid van 85 km per uur kon wor den bereikt. Dit bezorgde de bra- voermakende Benthuizenaar 'n pro cesverbaal en bovendien zal hij moe ten uitzien nffbr een andere (norma le) brommer, want zijn kilometer- verslinder wercj in beslag genomen. Een gewaarschuwd man.... Verscheidene personen kunnen blijk baar nog niet wennen aan de nieu we parkeersituatie in Boskoop en dit was voor hen helaas aanleiding, dat in de afgelopen dagen verschillende portemonnaies 7,50 lichter werden. Hiervoor was de politie garant. Voorts waren er personen, die om welke redenen dan ook vergaten hun bromfiets of rijwiel op slot te zetten en bij het constateren daarvan kost te ook deze verzuimen geld. Donderdagavond kwam de raad van Leimuiden in openbare vergade ring bijeen onder voorzitterschap van burgemeester B. Kammenga. Hij deelde mede, dat de voltallige raad bij de teraardebestelling van de heer W. Vonk aanwezig was. Thans is de heer W. Muys benoemd tot lid van de raad. Zijn aanvaarding wordt nog afgewacht. De voorzitter somde voorts een aantal belangrijke punten op, die in 1960 tot stand waren ge komen. Er werden 16 woningen ge bouwd, de Chr. Kleuterschool werd voltooid, de straatverlichting werd vernieuwd, de tol in Bilderdam werd opgeheven en het aantal inwoners nam met 76 toe en bedroeg per 1 ja nuari j.l. 2.940. Volgens het contingent 1961 zullen er acht woningwetwoningen en tien particuliere woningen kunnen wor den gebouwd. De houten woning, die zal worden gebouwd ter bewoning door de gemeente-architect, waarvan de afschrijving door de raad op 15 jaar werd gesteld werd door Ged. Staten te krap beoordeeld. Gewenst werd afschrijving in 25 jaar, doch de raad vond 20 jaar lang genoeg. De gronden, die nodig zijn voor het realiseren van het uitbreidingsplan Noord (gelegen ten noorden van de Kerkweg), thans in eigendom van de fam. Vnn Beyeren, C. v. Wieringen, B. v. Wieringen en mevr. Straathof- v. Egmond, tezamen ongeveer 20.000 vierkante meter groot, zullen inclu sief de overdrachtskosten 36.195,51 gaan kosten. Het bouwrijp maken van deze gronden (rioleringen, we gen en straatverlichting) zal een be drag vergen groot f 381.500, waar door de gemiddelde verkoopprijs 20 per vierkante meter zal bedragen. Aan de heer A. Kinkel werd 297 m2 verkocht voor 5.940. Verlegging Noordeinde De openbare weg Noordeinde ver keert sinds geruime tijd wèer in een hopeloze toestand wegens de water overlast. Uit een rapport van de Ned. Heidemaatschappij is gebleken, dat praktisch een geheel nieuwe straat vereist is, over een afstand van 580 meter. Besloten werd de weg meer naar het Westen te verleggen (naar de zijde van de huizen), waardoor langs de sloot ®en berm ontstaat van twee meter. Aan de huizenkant zal een trottoir worden aangebracht van 1J^ meter breed, terwijl het wegdek 50 a70 cm zal worden verhoogd. De straatverlichting en de waterleiding buizen zullen worden verlegd, de slootjes gedempt en aangrenzende tuinen en terreinen opgehoogd. Deze nieuwe weg zal van materiaal wor den gemaakt, dat lichter dan water is (het wordt dus een z.g. drijvende weg). De kosten bedragen 1060.000 waartoe de raad besloot. De Nokweg, die jarenlang het zor genkind van de gemeente is, is bij regenachtig weer een modderpad en toch een belangrijke toegangsweg tot het Tuindorp (en waar thans door onbekenden een verkeersbord ge plaatst is met de aanduiding: verbo den voor auto's) behoeft zeer nood zakelijk verbetering te ondergaan. De besprekingen, die zyn gevoerd met de eigenaren van de grond (de eigenaren zijn bovendien' belang hebbenden omdat zij aan deze weg wonen) hebben nog steeds niet tot een gunstig resultaat geleid. Nu het uitbreidingsplan West is goedgekeurd is de mogelijkheid geschapen tot een onteigeningsprocedure over te gaan, hoewel men bij voorkeur door mid del van een minnelijke schikking tot overeenstemming wenst te geraken, met de heren Van Diemen, Van Wijk, Van Emmerik, Lemmers, en v. d. Geest. Besloten werd over te gaan met de indiening van een voorlopig plan tot onteigening. De gemeentelijke rietlanden wer den wederom aan de heer L. C. van Poelgeest verpacht voor 1 85 per ha. Bij her-opmeting bleek er in de loop der jaren 2Vi ha te zijn wegge spoeld. De oppervlakte bedraagt nu nog 28 ha, 91 are en 45 ca. De heer Jac. de Rijk werd be noemd tot lid van de gemeenschap- In café „De Vier Heemskinderen" kwamen de ingelanden van de Veen- der- en Lijkerpolder buiten de bedij king gisteravond voor een buitenge wone ingelandenvergadering bijeen. In z(jn openings- en welkomstwoord legde voorz. E. Elstgeest hierop de nadruk en gaf een toelichting op de reden hiervan. Na lezing der notu len gaven voorz. alsmede secr. Jac. Bakker een breedvoerige toelichting op het belangrijke bestuursvoorstel om over te gaan tot aanschaf van een vuilvisboot. De zeer snel toene mende plantengroei en kroosvorming in de polder noodzaken tot het zoe ken van een oplossing. Men heeft gedacht dit te kunnen verwezenlij ken door de aanschaf van een vuil visboot waarvan de totale kosten op pl.m. 20.000,- worden begroot. Na een technische toelichting werd het voorstel in bespreking gebracht. Vele ingelanden voerden het woord o.a. over de mogelijkheden, capaci teit en doelmatigheid. Voorts be treffende de lasten welke 8,- of 9,- per ha zullen gaan bedragen. Unaniem was men wel van mening dat de polder schoongehouden moet worden, maar ook dat met de aan schaf van deze vuilvisboot geen ze kerheid aanwezig is dat deze ten- volle voldoening zal geven. Geadvi seerd werd derhalve om van de ver koper enige waarborgen te vragen, en zo mogelijk bij een mirfder gun stig resultaat de boot tegen een te bepalen bedrag aan de leverancier te kunnen teruggeven. Voorts werd nog geïnformeerd naar een mogelijke bijdrage van het gemeentebestuur, gezien het alge meen en ook het recreatief belang van schone sloten in de polder. Na dat men met het voorstel zij het dan tegen de geadviseerde voor waarden accoord was. gegaan, be sloot men ook tot het aangaan van een geldlening ter financiering van het object. Voorts besloot men, dit als uitvloeisel van een recente wij ziging van het Algemeen Polder- reglement voor Zuid-Holland, tot ver hoging van het verzekerd bedrag wegens het behser van de penning meester. Vanwege een administratieve fout bij grondoverdracht was een perceel grond behorend by het erf van de Mopmolen geen eigendom meer van de polder. De tegenwoordige eige naar, de familie Verwij te Rijpwe- tering, is bereid gevonden deze grond voor een bedrag van 100,- weder om aan de polder te doen overdra gen, waartoe werd besloten. Eveneens ging men accoord met de overdracht Noordkade en onder houd daarvan aan de provincie Z.- Holland i.v.m. de aanleg van het rij wielpad op die kade. Vastgesteld werd hierbij dat deze kad' onder de polderkern blijft, zodat bij ev. ge breken de provincie aansprakelijk gesteld kan worden. In de rondvraag werd o.a. nog de noodzaak van het uitdiepen van doorvaartsloten on derschreven. HAZERSWOUDE (Dorp) Bazar „Ons Verblijf" Zaterdag 18 februari a.s. organiseert de speel- tunivereniging „Ons Verblijf" in zaal Timmermans van 2.30 uur tot 6 uur namiddag en 's avonds van 7 tot 11 uur een bazar (fancy fair). Uit de opbrengst van deze met tal van nieuwe attracties opgezette bazar hoopt het bestuur enige dringend noodzakelijke nieuwe speeltoestel len te kunnen aanschaffen. pelijke Vleeskeuringsdienst en de heer P. L. Noordermeer als zijn plaatsvervanger. De huur van de wo ningwetwoningen aan de Kastanje- laan 6-16 werd vastgesteld op 13,10 per week exclusief waterverbruik. De huur Van de woningen aan de Nokweg 5, 7, 9 11 op f 4 per week inclusief water en aan de Nokweg 13-15 op 3,90 per week inclusief water. De huur van de woningen aan de Herenweg 43-45 werd vast gesteld op 6,75 per week, inclusief waterverbruik. De kolken die in de goot, langs de Herenweg zijn aange bracht blijken te diep te zijn, waar door ongelukken kunnen ontstaan. De onkostenvergoeding van de per sonenauto van de burgemeester werd geregeld als vorig jaar. De heer C. A. Beuk bracht namens de raad dank aan de voorzitter voor de wijze waarop de vergaderingen in 1960 werden ge leid.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 2