Amerik. kunstrijwereld ernstig getroffen 77/c 71/ff fan Eerst naar de wereldkampioenschappen cycle-cross in Hannover A* „Ds top en™..~srr_"r-i5 -sa DE BRONZEN ADELAAR Ploeg voor wereldkampioenschappen verongelukt met Sabena De 13e Tulpenrallye wordt „uitgevochten" op afgezette wegen Nog geen beslissing doorgaan wereld kampioenschappen UVS contracteerde Kees van Leeuwen JAN VAN DIJK UIT LISSE: DONDERDAG 16 FEBRUARI 1961 DE LEIDSE COURANT I AGINA o NEDERLANDSE MILITAIREN VERSLOEGEN BELGIë Canadezen - ander toestel gespaard Zoals wij reeds gisteren meldden heeft een ernstig ongeluk de Amerikaanse kunstrijwereld getroffen. Een Boeing van de Sabena stortte gistermorgen op het moment van het landen op het vlieg veld van Brussel neer. Onder de veron gelukten bevonden zich de leden van de Amerikaanse kunstrijploeg, die van 22 tot en 25 februari a.s. in Praag zouden deelnemen aan de wereldkampioenschap pen kunstrijden. Het 16-jarige meisje Laurence Owen, tijdens de spelen in Squaw Valley werd zij zesde bij de dames, en in 1961 nam zij de titel van Amerikaanse kampioene over van haar landgenote Carol Heiss, die in 1960 afscheid van de wedstrijd sport nam, bevond zich in het vliegtuig, evenals haar moeder Maribel Vinson Owen. Mevrouw Vinson Owen mocht zich in vroeger* jaren negen maal na tionaal kampioene noemen en eindigde tijdens de Olympische Spelen van 1932 achter de beroemde Sonje Henie op de derde plaats. Voorts waren aan boord OLYMPISCHE SPELEN NEVOBO VOORLOPIG NOC-LID Het bestuur van het Nederlands Olym pisch Comité heeft besloten de Neder landse Volleybalbond overeenkomstig het huishoudelijk reglement voorlopig toe te laten en te erkennen als lid van het NOC. De ijshockeyploeg HIJS-HOKY heeft gisteravond op de Haagse kunst ijsbaan met 2-1 verloren van het Zweed se team Surahammers. De tussenscores waren: 0-0, 1-0, 0-2. Start een dag uitgesteld Het was een vertrouwd geluid, die me dedeling van wedstrijdleider Piet Nor- tier dat het wedstrijd-comité voor de 3e Tulpenrallye toch wel voor bijna on overkomelijke moeilijkheden was ge plaatst. Een oud en ook een vertrouwd geluid, want een Tulpenrallye zonder grote moeilijkheden vooraf is bijna on denkbaar. Maar natuurlijk werd ook dit keer de rit nog juist „gered" en vol trots kon Piet Nortier in de in Amster dam gehouden persconferentie dan ook meedelen, dat de 3e editie van zijn ster- rit niet alleen zal doorgaan, doch zelfs mooier en spannender belooft te wor den dan ooit Ditmaal was dan de „Dag van de Ar beid", de le mei, oorzaak van alle zor gen. Op die dag kan uiteraard geen en- kee Franse prefect zijn gendarmes mis sen. En die politiemannen heeft nu ook juist wedstrijdleider Nortier bijzonder hard nodig. In het belang van de ver keersveiligheid worden ze bij de vele klassementsproeven en speciale etappes ingeschakeld voor de afzetting van de wegen waarvan het „Rallye-leger" bezit neemt. In de wetenschap dat het hemd nu eenmaal altijd nader is dan de rok, heeft de Tulpenrallye-wedstrijdleider uiteraard al bij voorbaat afgezien van bet „gevecht" tegen de prefecten. Rust in Monte Carlo Qua opzet wijkt de 3e Tulpenrallye nauwelijks af van de rit van vorig jaar VOETBAL Opnieuw wordt koers gezet naar Monte Carlo. Opnieuw ook krijgen de rijders in VEENDAM VERSLOEG NOORDELIJK AMATEL RELFTAL Piet Ooms overleden kende lange afstandzwemmer Piet Ooms. Tusen de jaren 1903 en 1921 was Piet Ooms de beste all-round zwem mer, die ons land bezat. In die perio de werd hij achttien maal kampioen van Nederland en trok half Europa door om in tal van lange afstands wedstrijden het ere-metaal te ver overen. De D.J.K.-er Piet Ooms was een van de eerste sportambassadeurs van Nederland. Op 36-jarige leeftijd zette Ooms, die buiten de sport een gewaardeerd zakenman in de filmbranche was, een streep onder zijn actieve sport- loopbaan. Maar tot kort voor zijn dood bleef hij de zwemmerij trouw als raadgever en een zeer enthousiast supporter, die op bijna geen wed strijd ontbrak. Rae Hadley, Bil en Laurie Hickox, Larry Pierse. Diane Sherbloom, Roger Camp bell, Dona en Lee Carrier, Bob en Pat Dineen en de trainer en manager van de Amerikaanse ploeg Deane Mc Minn. van het vliegtuig, dat uit New York was vertrokken, Steffi Westerfield, Rhodie Michelson, Bradley Lord, (de Ameri kaanse herenkampioen 1961), Gregory Kelley, Douglas Ramsay, Dudley Ri chards, Ray Hadley en zijn vrouw Ili Na vele verwarrende en tegen strijdige berichten omtrent het al of niet doorgaan van de wereld kampioenschappen kunstryden te Praag maakte gisteravond laat een verklaring van het secretariaat van de Internationale Schaatsunie, de ISU, duidelijk dat het nog steeds niet definitief is dat de wedstrijden volgende week doorgang zullen vin den. Op het telegrafisch voorstel van de voorzitter en secretaris van de ISU om de kampioenschappen af te gelasten of uit te stellen, was door de Tsjechische organisatoren niet ingegaan. Thans heeft ISU-secretaris George Haessler meegedeeld dat het bestuur van de Internationale Schaatsunie het laatste woord zal hebben. Aan de elf bestuursleden is telegrafisch verzocht hun mening kenbaar te maken. Bij meerderheid van stem men zal dan definitief worden be slist of de wereldkampioenschappen doorgaan of niet. wie alleen rechtsbuiten Abeln (CEC) op een goede wedstrijd kan terugzien. In dien Veendam beter van de kansen had geprofiteerd zou de score ongetwijfeld nog aanzienlijk hoger uitgevallen zijn. Het scoreverloop was: Wilbers 1-0, Abeln 1-1, Drommel 2-1, rust, Snip 3-1, Bouma 4-1, Van der Berg 5-1 en Wilbers 6-1. Ongeveer 2000 toeschouwers woonden de ontmoeting bij. PINDAKAAS is rijk aan vitaminen, een bron van kracht en gezondheid; de fijnste pindakaas komt van (Advertentie). In een wedstrijd voor het allieerd kampioenschap heeft het Neder landse militaire voetbalelftal gisteravond in het Anderlechtstadion te Brussel met 2-1 gewonnen van de Belgische militai ren. De ruststand was 1-1. De return- wedstrijd wordt 1 maart a.s. te Nijmegen gespeeld. Nederland heeft dan aan een gelijkspel voldoende om over te gaan Hoogstwaarschijnlijk zal hfj a.s. zondag de middenvoorplaats innemen in de wedstrijd tegen Zwartmeer. Hij zal dan de vorige week opgestelde Rijshouwer vervangen. UVS heeft grote verwachtin- interge- gen van deze speler. Vorige week zondag heeft hij in de wedstrijd tegen Haarlem vier van de vijf doelpunten gescoord. In dit seizoen scoorde Van Leeuwen in het reserve-elftal van UVS 16 maal. Canadezen gespaard De Canadese ploeg, die, evenals de naar het eindtoernool. Amerikanen het afgelopen weekeinde - Laurence Owen werd toen kampioene bij de dames en de Canadees Donald Jackson winnaar bij de heren - landde ongeveer op hetzelfde tijdstip dat het Belgische luchtschip verongelukte op 't vliegveld van Schiphol. Een half uur later waren zij, onkundig van het gebeur de, op weg naar Praag. Beroemde coach verongelukt De beroemde Amerikaanse coach Ed ward Scholdan, trainer van o.a. de ge broeders Hayes en Allen Jenkins en de Duitse rijdster Ina Bauer, en zijn broer OM DE LEAGUE CUP In een wedstrijd voor de kwartfinales van 't toernooi om de League Cup heeft Shrewsbury Town gisteravond op eigen terrein met 2-1 gewonnen van Everton. SHS—JEUGD (16-18) BIJ RUST GESTAAKT De oefenwedstrijd, die het Nederland se jeugdelftal - samengesteld uit spelers van 16-18 jaar - gisteravond op het VUC- terrein in Den Haag speelde tegen de eerste divisieclub Scheveningen Holland Sport, is bij de rust gestaakt wegens de zeer dichte mist. De stand was op dat moment 1-1. WIELRENNEN DE ZESDAAGSE VAN ANTWERPEN Zondag middenvoor tegen Zwarteineer? UVS heeft Kees van Leeuwen, speler uit het 2e elftal van deze vereniging, James Scholdan, behoorden eveneens tot heden gecontracteerd als seml-prof. Van de inzittenden van het verongelukte Bel- Leeuwen is daarmee de 24e contractspe- gische toestel. Ier van UVS. Vocht en tocht spannen samen om U het leven ondragelijk te maken. Maar als U Kloosterbalsem (Akker-Balsem) in huis hebt behoeft U ze niet te vrezen. Wrijf bij spierpijn of reumatiek met dê heerlijk verwarmende en diep doordringende Kloos terbalsem. het Ideale middel waarvan al drie geslachten zeggen: „Geen goud zo goed." Ook als wondbalsem bij snij- en brandwondenzuiverend en ontsmettend. Gisteravond laat was de stand in de zesdaagse van Antwerpen als volgt: 1, Van Looy-Post-Vannitsen (B.-N.-B.) 1300 punten; 2. Van Steenbergen-Seve- reyns-Maes (B.-B.-B.) 1008 punten J. N :elsen-Ly kke-Proost Den.-Den.-Belg.) 746 punten. Op 1 ronde: 4. Bugdahl-Ter- ruzzi-De Paepe (Dld.-It.-Belg.) 866 pun ten; 5. Pfenninger-Bucher-Van Tonger- loo (Zw.-Zw.-Belg.) 682 punten; 6. Ar nold-Patterson-Acrenhouts Australië- Austr.-Belg.) 626 punten; op 12 ronden: 9 Wagtmans-Voorting-Plantaz (N.-N.- N.) 321 punten; op 20 ronden: 12. Cap- tein-Rentmeester-De Groot (N.-N.-N.-) (Advertentie). 360 punten. het pittoreske plaatsje aan de Middel landse Zee ruimschoots de tijd om de wagens na te zien en te rusten. Via Luik, Luxemburg en de Vogezen gaat het dinsdag 2 mei op Champagnole aan. En uiteraard is het Tulpenrallye- hotel Ripotot daar weer de ontvangst plaats van het legioen. In de nacht van woensdag wordt vervolgens het Zuid franse berggebied doorkruist en tegen de morgen komen de eerste wagens in Castellane aan. Vroeg in de middag - er zijn dan 1865 Rallye-kilometers afge legd - zal de eerste deelnemer in Monte Carlo arriveren. Na een rust van 17 uur begint dan, donderdag omstreeks 6 uur in de morgen, de eerste equipe aan „de weg terug". Klassementsproeven „zwaartepunt" Noodgedwongen - de intensiteit van 't verkeer dwingt daar de Rallye-organi- satoren wel toe - zal de 13e Tulpen rallye niet op de vele duizenden kilo meters onderweg worden beslist, doch in de ruim 20 klassementsproeven en spe ciale etappes. Vandaar dat het zich te laat melden aan een tijdcontrole minder zwaar wordt gestraft dan een slecht ge reden klassementsproef. Zo levert bij voorbeeld 1 minuut te laat melden bij een tijdcontrole 60 punten op. Ook in de speciale etappes en proeven worden de tijden omgerekend tot punten. Voor elke speciale etappe geldt dat de snelste rij der van elke klasse „strafpuntloos" blijft. Het noordelijk amateurelftal heeft gis teravond te Veendam in een teleurstel lende wedstrijd met 6-1 verloren van de eerste divisieclub Veendam. De ruststand Op 76-jarige leeftijd is in zijn, wo- was 2-1. De uitslag was zelfs nog geflat- ning in Amsterdam overleden de be- teerd voor de noordelijke amateurs, van DAT TERREINRENNEN „vreet" /~\P HET OGENBLIK voel ik Arie en ik zelf een parcours hebben paald niet op een presenteerblaad- materiaal; vorige week zondag w" me wel in vorm, hoewel ik uitgezet. Medisch sta ik onder toe- je gebracht.In 54 merkte ik, dat NATUURLIJK vroegen we Jan van Dyk iets te vertellen uit zyn „verleden" als wielrenner. En hoe wel hij pas vanaf '53 rijdt, heeft deze Lisser toch al een behoorlijk aantal overwinningen en ereplaatsen in belangrijke wedstrijden op zijn naam staan. „In dat jaar begon ik als adspi- rant in de vereniging „De Bollen streek" te rijden. Ln ik heb er voor moeten vechten eer ik een beetje begon mee te tellen. Het is me be- vuiit:c w uutv uuiiuag ui v v„„, tiuunut ift - nog toen ik in Elslo tweede werd dit seizoen ontzaglijk veel pech heb zicht van dr. Roolink uit Velzen. Hy V^TerTtcTen ."m WasseLar achter Brinkman - door pech ont- gehad. Na het wegseizoen had ik schrijft me voor, wat ik moet eten ""j* dat her er iniat nth ging me de zege trapte ik twee een paar weken rust genomen en en of ik zwaarder of hchter moet en ik voelde, dat het er inzat. Doch versnellingen in elkaar", zegt de toen was ik nog maar net weer trainen. Conditie 25-jarige Lisser Jan van Dijk. aan de training^ begonnen, of ik v>"1o"WT^<' W(MliW14. H trouwens een ik kreeg eerst myn 18 maanden belangrijke zaak. Daar kan ik nog diensttijd geen wielrennen, wel 1 .,.11nlfct orlanlApVit An ri a cr> Vj qqIc T 0 x- kreeg angina. Tijdens miin eerste wel een leuk voorval van vertellen, de elfstedentocht op de schaats „De kosten! Nou toch zeker vyf- wedsgrijdgdaarna jn België schijn ik In '54, toen ik nog adspirant was, en toen ik terugkwam weer trainen. gegngËnehor.0kr?aUkTbetSên gefo "«?d te hebbe" reed ik mee in derende van de In'56 werd ik clubkampioen en dat gen. En hoe ik dat kan betalen. Ik d d ik zeven Weken lang de Haarlemmermeer. Ik dapper mee- ben ik vry wel zonder onderbreking zeker met alleen, dat kan je met als ^^g van. Eind van het vorig draaien met de groten van het tot nu toe gebleven. Na enkele sue- LT dlUrsucnorteerscjr De Jaa^kwam ioen emdehjk wcer dc veld. Fantastisch ging het, tot ik cessen op de weg - Lisse, Arnhem ter de supportersclub „De Engel vorm eerste in een zware cross vijftien kilometer voor de finish en s-Gravenzande begon ik in opgericht en met de financiële steun tg Soestdujnen en daarna kreeg volkomen in elkaar klapte. Ik 59 als amateur-crosser. In dat jaar IA? Ïp^in' WnapJik dat ongeluk in Noordwijk. Bij het sleepte me naar een boerderij waar werd ik in Wassenaar 3e, in Made wirlo ln ?n mpt rlip QtPi^ ka^ ik brood-bezorgen Jan van Dijk is ze me te eten gaven en toen ben 4e en in Elslo 7e. Dit seizoen ging bedrag in en met die steur kan ik bakker rjjden ze me onderstebo- ik in de hooiberg gaan slapen Ik ik voor het eerste naar Belgie. Ze blijven crossen. yen en dflar Mt met een hergen_ WM gÊWQOR niet in staat nog te zeiden daar tegen me wanneer je Maar het is een prachtige sport, schudding. Ik ben er echter weer fietsen. Het klinkt gek, maar die bij de eerste 20 eindigt kan je jezelf cycle-cross. Echt iets wat je alleen langzaam ingekomen*In Made moest laatste vijftien kilometer kon ik feliciteren. Een „misselyk par- doet en waar het op zuivere kracht er evenwel veertien dagen gele- niet meer afleggen op de fiets. Ze cours was het daar niet in Edelaar, Maar van de zomer achter motoren aankomt. Heel wat anders dan weg rennen, hoewel ik dat ook altijd met plezier heb gedaan en trou wens nog steeds doe. Van de zomer ben ik echter van plan achter de motoren te gaan rij den. Ik ga mee met Arie van Hou- welingen. Ja, Arie is mijn wieler vriend. We trainen samen, bespre ken de plannen voor de wedstrij den, kortom er gaat geen dag voor bij of we komen wel even by el kaar om ergens over te praten. Mijn verzorger soigneur noe men we dat is H. Slingerland, ook een békende figuur in de wie- lerwereld". \7AN DE ZOMER gaat deze popu- laire amateurrenner uit „De Engel" als stayer zijn debuut ma ken, maar eerst zal hij a.s. zondag in Hannover aantreden voor de we reldkampioenschappen cycle-cross. Toen wij Jan van Dijk opzochten had hij juist schriftelijk de beslis sing over de afvaardiging van de KNWU gekregen. ,,'s Ochtends was ik echter al op gebeld", «egt Jan, terwijl hij een van zijn reservefietsen in elkaar zet. „Met Manus Brinkman en Jaap Frakking gaan we als een Neder landse vertegenwoordiging naar Hannover. Kansen voor ons op de wereldti tel? Nee, dat geloof ik niet. Daar voor zijn wij te weinig in de gele genheid in sterk bezette crosses uit te komen. Cycle-cross is hier ook nog te weinig bekend. Dat wordt den mee stoppen; te veel van me- hebben nog uren naar me gezocht, hii echter een Yan'af "innnArtèr'. misschien nog wel beter. zelf gevergd, denk ik, want de dag omdat ze dachten, dat er een onge- achter zich heeft staan zoahj Jan Een goede kans op verlenging van daarvoor had ik nog het clubkam- luk met me was gebeurd. Zoiets ge- van Dijk dat heeft in De Enael" zijn titel heeft volgens mij de Duit- pioenschap van de „De Bollenstreek" beurt me nu natuurlijk niet meer. raijn vader slaat ceen cross over" ser Rolf Wolfshohl. Geen enkele behaald. Ik kreeg toen pijn in myn Voor ik nu aan een cross begin ge- - betekent dat foor een reTne? een keer is hij dit sezoen nog versla- rug en ik moest van de fiets af". bruik ik een speciale maaltijd. Een grote stimulans gen. Die knaap rijdt zomer en win- bord havermout met van alles erin. Wij zijn er ook van overtuigd, dat ter crosses. Wat er in gaat? Nee, dat ik het Jan van Dijk a.s. zondag in Hanno- statie ooit "Vwielersport, dat gaat niet van- neem ik ook eerst mijn bordje pap En^l" onk vL h™ 7?i K .een van zijn reserve fietsen in elkaar zet... vreselijk zwaar en hoge hellingen, maar ik werd toch 6e. \70RIG JAAR zou ik naar Spanje zijn gegaan voor de werledkam- pioenschappen, maar dat bleef ste ken op de te hoge kosten. Toen werd de supportersclub „De Engel" opgericht, maar de tijd was te kort om nog hel benodigde geld bijeen te brengen. Van wat ze toen hebben opgehaald, heb ik een fiets gekregen. Bij de revanchewedstrijden in Overboelaare (België) waar alle prominente crossers waren, werd ik echter 14e. Jammer, dat ze in Nederland geen officieel kampioenschap voor deze sport kennen. Dat is zoveel te mooier voor de buitenlandse con tracten. Komt misschien nog wel". Toen Jan van Dijk over contracten sprak, vroegen we hem dadelijk of hy er wat voor voelde prof. te wor den. „Misschien wanneer er een goede boterham in zit:" MA ONS GESPREKJE terug in de huiskamer, wordt Jan direkt in beslag genomen door de voorberei dingen voor de wereldkampioen schappen. Het is kort dag „we willen vrijdag al weg om een beet je terrein te verkennen" en voor alles in kannen en kruiken is komt er wel wat kijken. Het vervoer van de renners, de fietsen, het reserve materiaal, allemaal problemen op zich. Van een leien dakje gaat het niet bij een amateurs, dat hebben we ook hier we' gemerkt. Wanneer tien eindigen. De beste prestatie ooit w— wielersport, aat gaat met van- neem ik ook eerst miin bordie pao FoppI" nnk door een Nederlander bU de wereld- zelf. Niet drinken, niet roken en dan reken daar maar op En dan verto Lm op aUe'mo«lhke'maXen kampmenschappen bereikt, was in 3 a 4 maal in de week trainen, maar afwachten wat ik in dat gezel- maar ze hopen dan ook op een ver- 57, toen Brinkman 20ste werd hier achter in het Reigersbos waar schap kan bereiken". rassing van hun favoriet Wij ook. bewerkt door J. A. DE HELDER-SCHERPENHUYSEN in. De dag verstrijkt; een felle gouden streep verscheurt de zware wolken massa. Het is nu bijna zeven uur nog twee uur voor de duisternis valt en Blücher is er nog niet. Een klein troepje Pruisen is wel iswaar bij Plance-noit aangekomen, maar Napoleons Oude Garde heeft hen verjaagd. Napoleon tuurt door zijn verre kijker naar de Britse gelederen: het schijnt hem toe, dat zij verbroken zijn en dat Wellington met zijn laat ste mannen vecht. En Napoleon geeft het bevel voor de laatste aanval, die nog geweldi ger moet zijn dan de vorige. Water loo moet tot elke prijs genomen wor den! Kurassiers, lansiers, grenadiers, voorwaarts! Voorwaarts, Milhaud met je garde! Poret met je grena diers! Michel met je jagers! Voor waarts helden van twaalf veldtoch ten en overwinningen. Voorwaarts, oude bromberen met je bontmutsen, Napoleons onoverwinnelijke Oude Garde! Ney zelf zal u leiden! De held, de dapperste van allen! Een vloedgolf van staal, een storm van zweepslagen. Zo komen zij in gesloten gelederen, stijgbeugel naast stijgbeugel. Zy stormen de vallei bin nen en rennen weer naar boven, te gen de modderige hellingen op. Hun beste generaals aan het hoofd: Mil haud, Hanrion, Michel, Mallet en Ney tussen hen in. Ze zijn fier en zeker van de over winning; zij galopperen voorbij, als of het een parade was op de Place du Caroussel. En als zij voorbijdraven, richten de gewonden zich op en roepen: „Vive l'Empereur!" Er is een oude veteraan, die al bij Austerlitz en Jena gevochten heeft, drie strepen op zijn mouw; hij is aan beide benen gewond en hij ligt aan de kant van de weg. Als de cavalerie voorbij rijdt roept hij uit volle borst: „Vooruit kameraden, nog één grote charge! Lang leve de keizer!" Waar lag de fout? Had Ney de knapste aanvoerder van het leger van Napoleon, de veteraan, die zo veel glorierijke overwinningen mee maakte de enige fout van zijn militaire loopbaan begaan, door zijn troepen in te veel aparte kolonnen te verdelen, in plaats van ze te con centreren voor deze belangrijke aan val op het centrum van de Britten? Had hij zich in de weg vergist? Had een spion deze aanval op het Britse centrum aan Wellington gemeld? Of was het Gods stem, die einde lijk sprak: „Zo ver en niet verder! Nu is het genoeg met uw wil en uw macht en uw eerzucht!" Hoog op het plateau hoorden de Britse troepen het getrappel van dui zenden paardehoeven, die komen aangalopperen voor een laatste zwa re aanval. En krachtige, vermoeide handen, zwart van kruit en bevlekt met bloed, grijpen de bajonet, het geweer, de karabijn vaster en zij wachten die uitgeputte, dappere mannen zij wachten op de aan- donderdende charge, hun ogen op de heuvelkam gericht zij zijn bereid te sterven maar overgeven nooit. Langs de rand van het plateau, dat zich in een halve cirkel uitstrekt van Hougoumont naar de Brusselse weg, wachten de Engelse kanonniers op het bevel tot vuren. Wellington is kalm, hij vertrouwt op zijn man nen. Daar is de flinke Maitland met zijn garde brigade, en Adam met zijn artillerie; daar is de cavalerie van Vandeleurs en Vivian en de garde van Colin Halkett Helden zijn het! Verder zijn er, wat verder naar het oosten en westen, de Hannoveranen van William Halket, de Duitse bri gade van Duprat, de Hollanders en Belgen, de Brunswijkers en wat er over is van het gedecimeerde corps van Ompteda. Hier zijn ook de Fran se koningsgezinden, die over de bui tenlandse troepen verdeeld zijn. St. Gen is is bij de Brunswijkers en Clyf- furde bij de garde van Maitland. En nu komt de golf van staal als een naderend onheil de helling af stormen. Vijf minuten later heeft de Britse artillerie, die langs de kam is opgesteld, een reusachtige bres ge slagen in de vast opeengepakte mas sa paarden en staaL De bres wordt snel weer gesloten, de gelederen slui ten zich opnieuw! Salvo na salvo van de Britse kanonnen richten een ont zettende ruïne aan in die oprukken de gelederen! Toch komen zij! Telkens sluiten zij zich weer aan een. En dan verder voor de aanval! Zij vallen bij honderdon als zij de heuveltop naderen. Ney's paard wordt onder hem gedood het is 't vijfde vandaag maar hij springt snel uit het zadel en vervolgt zyn weg te voet, het zwaard in de hand het zwaard dat overwon bij Aus terlitz, bij Eylau en bij Moskou. Om hem heen zijn de Grenadiers van de Oude Garde, de mannen met de bontmutsen en de grijze snorren. Zy komen achter de calvallerie aan en ra ieder salvo van de Britse kanonnen schreeuwen zij: „Vive l'Empereur!" Nu werpt de vloedgolf zich, on danks de zware verliezen, op de rand van het plateau. De Brunswijkers worden uit el kaar gedreven. Cleeves en Lloyd zijn gedwongen hun kanonnen in de steek te laten, de Britse artillerie is tot zwijgen gebracht. De jagers van Michel bezetten de uiterste rand van het hoogland en richten een dode lijk geweervuur op Colin Halkett's brigade, die al door Milhaud en zijn garde aangevallen worden en het nu lelijk te verduren heeft. „Kijk die Engelse generaal" roept Duchand zijn kurassiers toe, „hy zit gevangen tussen twee vuren, hy kan niet ontsnappen". Nee! dat kan hij niet, maar hy pakt de vlag van het drie en dertig ste regiment, waarvan de jonge lui tenant pas gevallen is, en hy zwaait de vlag, die aan flarden hangt, hoog boven zijn hoofd en hij roept zijn mannen toe stand te houden. Dan valt hij, zwaar gewond. Maar zijn soldaten staan pal, zij wijken niet en Duchaud kijkt op zyn grijze snor en bewondert de dappere vyand. rv. „Vooruit mannen, valt aan!" Maitlands gardebrigade lag in het koren verscholen plat voorover en zy wachtte op het bevel tot aan vallen als roodgejaste leeuwen klaar voor de sprong, lagen zy tus sen het rijpende graan. „Vooruit mannen! Valt aan!" Daar duiken Maitland en zyn mannen uit het koren op, en staan voor de drie bataljons van Michel's jagers, die het eerst op het hoogste punt van de heuvel aankwamen. Zij vuren en leggen er driehonderd neer.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 9