e C^ld^Soti/tant TURKSTRA Hammarskjoeld zwicht niet voor Moskou De vliegramp bij Brussel VECHTPARTIJ IN DE VEILIGHEIDSRAAD vraag uw bakker nü Russen willen terugtrekking UNO-troepen schilder zelf met Mr. H. F. A. Geise 40 jaar redacteur Overval op missionaris DONDERDAG 16 FEBRUARI 1961 51ste JAARGANG No. 15248 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 Zelfs in de V eiligheidsraad is het niet veilig meer Directeur: J. F. J. M KOENS. Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN. Telefoon: Directie. Abonnem., Drukkerij 20935: Red. 20015, 25594: Advertenties 20826. Giro 103003 Abonnementsprijs f0.59 p. w., f2.55 p. maand, f7.50 p. kwartaal Franco p. p. f8.Advertent. 17 ct p. man.. Telefoontjes f 1A0. De Veiligheidsraad van Verenigde Naties is woensdag in een rumoerige stemming bijeen geweest. Hammarskjoeld scheen opgewekt toen hij de vergaderzaal betrad. Ver scheidene afgevaardigden schudden hem de hand, maar de Sowjet-gedele- geerde Zorin ignoreerde hem volkomen. Toen de leider van de Amerikaanse delegatie, Adlai Stevenson, als eerste de kwestie Kongo ter sprake bracht, ontstond zo'n rumoer op de publieke tribune, dat de voorzitter, de Engelsman sir Patrick Dean, de zitting moest schorsen. Tijdens Stevenson's rede begonnen bezoekers op de publieke tribune, allen negers, „Leve Loemoemba" te schreeuwen en de Amerikaanse afgevaardig de uit te jouwen. Op de tribune braken vechtpartijen uit tussen bezoekers onderling en suppoosten, die de betogers wilden verwijderen. Eén van de suppoosten werd bewusteloos geslagen. In totaal zijn 21 personen gewond, namelijk 18 suppoosten, twee persfotografen en een betoger. Het waren volgens een woordvoerder van de volkerenorganisatie de ern stigste incidenten, die sinds de oprichting hebben plaats gehad. Minstens vijftig negers namen aan de demonstratie deel. Toen de betogers waren verwijderd, verklaarde sir Patrick Dean, dat de publieke tribune gesloten zou blijven. Hij bood Stevenson zijn excuses aan. Stevenson noemde deze uitbarsting kennelijk georganiseerd. Kongo prijsgeven aan chaos onderdrukking van „de terroris tische activiteit van de benden van Tsjombe en Moboetoe"; het verwijderen van de persoon die „reeds lange tijd uitvoering van de besluiten van de Veilig heidsrad heeft verhinderd" (Lc. Hammarskjoeld) d. het staken van de V.N.-operaties in Kongo, zodat het Kongolese volk zelf zijn problemen kan op lossen. HAMMARSKJOELD GAAT NIET HEEN Na een schorsing der beraadslagin gen nam de secretaris-generaal Ham marskjoeld het woord. De leider der Sowjet-afvaardiging, Zorin, ontbrak, evenals zijn meeste medewerkers. „Het vermoorden van Loemoemba noemde Hammarskjoeld een weer zinwekkende misdaad tegen de be ginselen, waarop de V.N. zijn ge grondvest. Hij wees de raadsleden echter op het simpele feit, dat de V.N.-troepen in Kongo verspreid zijn over een gebied, dat vijf maal zo Stevenson bepleitte bijeenroeping trekkingen met Hammarskjoeld meer groot is als Frankrijk en dat zij niet zijn verbonden, verklaren dat dit in hun belang en in dat van de volke renorganisatie is", verklaarde Ham marskjoeld. De secretaris-generaal vroeg ver volgens of de Veiligheidsraad bereid was de soevereine rechten van Kon go opzijde te zetten en, in het be lang van vrede en veiligheid, op dracht te geven tot het weer bijeen roepen van het Kongolese parlement „Er zullen nieuwe aanvallen op de V.N. worden gedaan, tenzij de Vei ligheidsraad bereid is de middelen te verschaffen, waardoor de doelein den, welke de V.N. in Kongo wilden bereiken, kunnen worden verwezen lijkt", aldus Hammarskjoeld. Behalve de V.S. gaven ook de ver tegenwoordigers van Engeland en Frankrijk hun steun aan Hammars kjoeld. De raad zet heden, donder dag, zijn debat voort. DE VERF VOOR HET SCHILDERFEEST van het Kongolese parlement, zodra orde en rust zijn hersteld. Tevens dient er naar te worden gestreefd de onderhouden en erkent hem niet langer als wettige vertegenwoordiger van de V.N. Zorin stelde de volgende basis van de nieuwe regering van maatregelen voor om de situatie in president Kasavoeboe te verbreden. Kongo te verbeteren: Er moet onmiddellijk een einde ko men aan alle unilaterale inmenging in Kongo, ook aan die van de Bel gen, die militaire hulp verstrekken en adviseren. Het staken van alle militaire en para-militaire bijstand betreft zowel Katanga als de Oost provincie. De Ver. Staten zullen zich niet afzijdig houden, wanneer ande ren bewust en weloverwogen trach ten de bestaande toestand te verer geren. „Wij zijn bereid al onze in vloed aan te wenden om een einde te maken aan militaire hulpverle ning van onverschillig wie, wanneer andere landen dit ook doen". Stevenson betreurde het, dat de Sowjet-Unie niet heeft samengewerkt „met die landen die werkelijk naar vrede in Kongo streven, maar daar entegen voorstelt binnen een maand alle VN-operaties in Kongo te sta ken. Dit betekent het prijsgeven van Kongo aan chaos en burgeroorlog en het afstand doen van de beginselen van de volkerenorganisatie". HAMMARSKJOELD IS DE UNO NIET De Sowjet-afgevaardigde Zorin, die na Stevenson sprak, zei het te be treuren, dat de Amerikaanse gedele geerde „dezelfde oude, ongegronde aanvallen op de politiek van de Sow jet-Unie heeft herhaald". Stevenson heeft Hammarskjoeld willen afschil deren als de belichaming van de Ver enigde Naties. „Dit iS ons inziens een ernstige fout. Hammarskjoeld is geen instelling van de V.N.", aldus Zorin. De Sowjet-regering zal geen be- onderdrukking van de „Belgische agressie" en het toepassen van sancties tegen België; in staat waren de veiligheid van per sonen te waarborgen, waarvan niet eens bekend was waar zij zich be vonden. „Indien ik nu zou aftreden, zou dit de volkerenorganisatie desorganise ren en ik heb geen recht om dat te doen. Ik kan slechts aftreden indien de V.N,-leden, die niet aan enig blok EEN PR0DUKT VAN DE SIKKENS-GR0EP l Au vertenue handie open I Trek aan t koordie Nieuwe Rijn 49 Herenstraat 34 (Advertentie) Deze foto-combinatie geeft een duidelijk beeld van de verschrikkingen op de plaats buiten Brussel waar woensdagochtend een Boeing 707 van de Sabena is neergestort. Boven: een gedeelte van de romp van het vliegtuig en een poot van het landingsgestel bleven in een pereboom hangen. Onder: bergers dragen de verkoolde resten van een van de slachtoffer! Drie bemanningsleden van een Italiaans vliegtuig van de Verenigde Naties zijn woensdag omgekomen toen het vliegtuig bij de start van het vliegveld van Loeloeaburg in de weg. Geheel links op deze foto pastoor Joseph Cuyt van het plaatsje Berg, Kongolese provincie Kasai veronge- die het ongeluk heeft zien gebeuren en die het eerst op de plaats van do lukte. ramp arriveerde. echte Friese beschuit - in de Split-Strip-Rol - handig open! OORZAAK RAADSELACHTIG (Advertentie). PRINSES IRENE NAAR SANKT ANTON. Het onderzoek naar de oorzaak van de vliegramp bij Brussel, waar bij woensdag 73 mensen om het le ven kwamen, is in volle gang. De commissie van onderzoek houdt zich vooral bezig met het verbreken van de radioverbinding met het vlieg tuig enige tijd vóór de ramp en met verklaringen van ooggetuigen, dat het landingsgestel van de Boeing niet in landingspo^itie was, toen het toestel neerstortte. Functionarissen van het vliegveld, die na de eerste nadering van de Boeing verschillende fasen van de vlucht hadden gadegeslagen, ver klaarden, dat het toestel afwisselend klom, hoogte verloor en in een spi- raalvlucht geraakte alvorens neer te storten. Enkele verklaringen sche nen erop te wijzen, dat het vliegtuig motorvermogen verloor en in een zijwaartse glijvlucht terecht kwam. De Brusselse procureur-generaal, Raymond Charles, die met het ge rechtelijke onderzoek naar de ramp is belast, deelde mee, dat men het logboek van het toestel heeft gevon den. Volgens de directeur van het Brusselse vliegveld duurt het ge woonlijk een half jaar, voordat men de oorzaak van een dergelijk ongeluk 707 van de Sabena, die woensdag ochtend in de omgeving van Brus sel is verongelukt, komen geen Ne derlanders voor. Vanmorgen even voor 6 uur, toen het verkeer in Leopoldstad al op gang gekomen was, is pater Jos Stu- lens, missionaris van Scheut, door drie mannen overvallen en zwaar gewond. Pater Stulens wilde zich over de Op de lijst komen de namen voor Boulevard Boudewijn in Leopoldstad van 49 Amerikanen, zeven Belgen, van de pastorie naar de kerk van St. een Fransman, een Canadees, een Botrus begeven, toen plotseling drie Zwitser, een Duitser en een inwoner zwarten op hem afkwamen, van wie van Nicaragua. in militair uniform. De elf leden van de bemanning Zij waren met kapmessen gewa- waren allen Belgen, onder wie twee pend en begonnen op hem in te hak ken. De pater, die zijn hoofd met zijn handen trachtte te beschermen, viel met doorgestoken handen neer. Voorbijgangers schoten onmiddel lijk te hulp en wisten één van de aanvallers te grijpen, die klaarblij kelijk deel uitmaakt van een terro ristische organisatie. Pater Stulens is afkomtig uit Zutendael in Bel gisch Limburg en woont sinds 28 stewardessen. Een deel Op dinsdag 21 februari zal mr. H. F. A. Geise de dag herdenken, dat hü 40 Jaar verbonden is aan De Leidse buiten het bedrijf -zo hoog gewaar Courant. Des morgens zal de jubilaris de«d Ofschoon bepaald niet belust gehuldigd worden in de besloten kring °P baantjes, werd hij in 1937 gekozen van de n.v. Des middags is er van °t voorzitter van de Kath. Journa- 3-5 nur gelegenheid hem te zijnen listenvereniging. Tijdens de bezetting huize, Lorentzkade 23, geluk te wen sen. gesausd zijn de ook al weer on telbare recensies van toneel-voorstel lingen in de Leidse Schouwburg. Dezelfde lofprijzingen zouden wij Prinses Irene zal zondag a.s. in ge- heeft opgespoord, kunnen geven aan zijn rechtskundige zeischap van enige vriendinnen voor adviezen. een kort verblijf naar Sankt Anton Geen Nederlandse slachtoffers. Ondanks de dagelijkse verzorging vertrekken. Op de passagierslijst van de Boeing- van zulke opwindende en op de voorgTond tredende rubrieken als bui tenland en toneel, is de heer Geise een kalm, nuchter en bescheiden man, die zichzelf nooit op de voor grond stelt en toneel-spelen wel fijntjes weet te beoordelen, maar er zelf niet aan meedoet. Er is geen to neelspel bij. Hij geeft zich zoals hij is en hij geeft zich met grote toewij ding en nauwgezetheid en met nooit verstoorde gelijkmoedigheid en wel willendheid. Daarom wordt hij door iedereen, die hem kent binnen en van de bagage van de passagiers is vrijwel ongeschonden teruggevonden, o.a. de sportkleding van de kunstrijders. In het begin van de middag kwa men koning Boudewijn en koningin Fabiola op de plaats van het onge luk aan. Zij spraken met leden van de reddingsploegen. Beiden waren °öv"ë"mbe~r'Ï959 in "Kongo".' zichtbaar aangedaan. Nadat zy ruim 6 een half uur het reddingswerk had- den gadegeslagen, begaven zij zich n*. l i i» naar de woning van de Laette, de nummer bestaat Uit 12 pagina S boer die bij de ramp om het leven is gekomen. Alvorens naar Brussel te rug te keren, bezocht het vorstelijk paar nog de enige gewonde, de kwe ker Louwers, wiens rechterbeen on der de knie moest worden afgezet. Ook brachten zij een bezoek aan het dodenhuis te Meisbroek, waar heen de stoffelijke resten van de slachtoffers zijn overgebracht. Trots toestel werd verwrongen hoop schroot De heer Geise is bijna al de 40 ja ren van zijn redacteurschap verant woordelijk geweest voor de verzor ging van de rubriek „buitenland" en was hij vice-voorzitter van een tegen de Duitsers gericht verbond van Ne derlandse journalisten tot dit ver bond als „unerwünscht" werd opge heven. Onafgebroken sinds 1938 is mr Gei se tevens bestuurslid en vice-voor- de schrijver van 'n welhaast ontelbaar fitter van de Zha-vereniging (R.K. aantal buitenlandse commentaren, Vakschool voor Meisjes te Leiden) en, gemerkt met 0. De jubilaris noemde sedert vorig jaar, ook penningmees- dat kenmerk eens „een nul met een ter daarvan. streep erdoor", maar de lezerskring Het was eigenlijk niet nodig ge- zal die duidelijke en verhelderende weest in het kort dit portret van mr. artikelen evenals wij altijd Geise te schilderen. Hij heeft daar zelf voortreffelijk hebben gevonden. Ze al voor gezorgd. Het hier afgebeelde zijn kort en bondig, zeer degelijk en portret is een door hemzelf geschil- vakkundig, actueel en in vlotte stijl, derd portret van zichzelf (hij is, in soms verlucht met een sprankeling zijn vrije tijd, een begaafd portret van humor. tist) maar hij heeft er niet zelf voor Even deskundig en vlot en even- gezorgd, dat zijn spiegelbeeld in de eens met de juiste dosis vrolijkheid krant herspiegeld werd! Rustig tveer Het Europese hogedrukgebied is nog omvangrijker geworden en in 't centrum, dat zich boven de Oosten rijkse Alpen bevindt, is de lucht druk gestegen tot 1040 mb. De lucht in het hogedrukgebied is vochtig, waardoor zich op uitgebrei de schaal mist kon vormen. Het mistgebied bestreek donder dagmorgen grote gebieden van En geland, Frankrijk en Duitsland. Ook breidde de mist zich bijna over geheel ons land uit. De zonne straling is in deze maand nog niet krachtig genoeg om alle mist over dag te doen oplossen. Tussen IJsland en Schotland stroomt een hoeveelheid zeer zachte lucht naar de Noorse kust. Aan de oostflank van 't hogedruk gebied wordt door een aantal de pressies nog al wat koude Poollucht Rusland binnengevoerd. Maar 't ho gedrukgebied wordt er weinig door bedreigd. Dit betekent, dat 't droge en zachte weer, meer passend in de maand april dan in de februarimaand zal voortduren. Waar de mist zich overdag hand haaft zullen de temperaturen een vijftal graden achterblijven bij die op plaatsen waar de zon doorkomt ZON- EN MAANSTANDEN 17 Febr.: zon op 07.52; onder 17.57- maan op 08.58; onder 21.00. H oogwaterstanden 17 Febr.: v.m. 4.54; n.m. 5.19. Een Boeing 707 van de Sabena: een toestel van dit type is woensdagochtend nabij het vliegveld van Brussel ver ongelukt, waarbij alle inzittenden (72) om het leven kwamen. KORRELTJE Wie geen fouten maakt, maakt ge woonlijk niets. OP DE PLAATS VAN DE RAMP

Leidse Courant | 1961 | | pagina 1