Het Nieuwe Testament BISSCHOPPEN OVER DE H. SCHRIFT „De bijbel staat midden dagelijks leven" in ons Nieuwe Bijbel-vertaling aangeboden aan Kardinaal Alfrink Markies Van Exeter politiek vei dacht HET NIEUWE TESTAMENT Herhaalde doorlichting schadelijk voor gezondheid? ZANDVLIETs BOEKHANDEL 43STE RAI SLOEG ALLE RECORDS Grote belangstelling voor Nederl. auto Dr A. J. Verhage opende huisbroei- tentoonstelling in De Engel MAANDAG 13 FEBRUARI 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 leven zou bepalen. Wij verwachten hiervan een grote opleving van het echt christelijke denken en leven. Tevens zal dit een belangrijke bij drage vormen tot een betere en meer maar aanleiding van het feit, en verkondiging als de trouwe bruid chri;;tf.1*jk'! Yeyfta.ndl'°"di,ng|| .°n£" N dat de kardinaal een nieuwe van Christus wel vasthouden aan de Se;.^enJlnJ_In^?Lbli^Jn.!.n-ile.t vertaling van het Nieuwe Testament grote betekenis van Gods woord in kreeg aangeboden, werd gisteren in de Heilige Schrift, maar dit woord luisteren naar Gods woord vinden MOEILIJKE OPGAVE \I7ij zijn er echter van overtuigd, dat wij hier nog voor een moei lijke opgave staan. De H. Schrift is niet altijd gemakkelijk te verstaan, sommige plaatsen zijn moeilijk en vooral door lange ontwenning zijn De plechtige aanbieding van nieuwe Bijbel-vertaling heeft giste ren in de Esplanade-schouwburg te üiïche'betekenis heeft Utrecht plaats gehad, nadat 's mor- alle katholieke kerken een vasten- bevruchtte de prediking en het ge- brief voorgelezen met als onderwerp: loofsleven niet zo rechtstreeks als het lezen van de bijbel. wel gewenst is. Men leerde de Bij- De brief constateert, dat er een belse geschiedenissen kende Bijbelse intieme band bestaat tussen de li- verhalen, ook hoorde men van de turgie en het woord van God in de kansel jaarlijks dezelfde bijbelge- Heilige Schrift en dat er in deze deelt en voorlezen, terwijl velen, dagen een verheugende opbloei van met name de priesters en klooster- het liturgisch leven is. Het schrij- lingen in de kerkelijke getijden ..r - ven vervolgt dan: grote gedeelten van de H. Schrift wi de sfeer kwijtgeraakt van het bu- „Naarmate meer gelovigen dit lazen, doch daarnaast bleef zeer veel ^ralem waar moetïïi wij^Wnnnen vruchtbaar en levend contact met de ongelezen, zo gaat de brief verder. lezgn^ welke stukken van de bij_ liturgie verwerven, groeit ook de be- bel zijn we] meteen geschikt om ge- hoefte aan een grotere en diepere DAGELIJKS lezen te worden, weke stukken vra- kennis van de H. Schrift. De litur- gen meer uitleg, hoe moeten wij ver- gische beweging roep een bijbelbe- ]V/ïeer dan ooit zo zeggen de bis- schillende bijbelverhalen verstaan, weging op. Intense deelpame aan de 1T1 schoppen hebben wij in onze welke is de echte diepe heilswaarde liturgie vraagt om meer contact met tijd behoefte aan een duidelijke vi- van de verschillende boeken van de het levende woord van de bijbel, sie van ons leven. h. Schrift. want in de liturgie spreekt de Heer De Schrift is de weergave van Daarom zijn er veel hulpmiddelen tot ons en wij luisteren. Het is het Gods omgaan met de mensen. De nodig, goede en verstandige voor levende dialoog tussen God en ons. Schrift vertelt wat God gedaan heeft lichting, juiste inleiding in het lezen Gods woord richt zich tot ons en voor de mens en wat hij doen wil van de Heilige Schrift en vooral 'n door amen te zeggen stemmen wij met de mens. inleiding in de geest en in 't karak- in met Zijn woord. De bybei staat daarom midden in ter van dit heilig boek als voortdu- ons dagelijkse leven. De vastenbrief luidt dan verder: „Wij zouden wensen,- dat Gods Met nadruk, aldus de brief, sporen broederlijke samenwerking op alle nn0t 0nze vreugde constateren wij Woord degelijks werd gelezen en wij u aan en in het bijzonder de- terremen waar dit maar mogelijk is. 1 dan ook in deze tjjd een groejen_ overwogen, dat het zou doordringen genen, die een leidende functie be- Nadat prof. Groot en rector Son- de belangstelling voor de H. Schrift, in de geest en in het hart van de zitten priesters en leken te zoe- daal de nieuwe vertaling aan de Kar- Er wordt veel geschreven en gespro- gelovigen, dat het steeds meer de ken naar de wegen die kunnen lei- dinaal hadden aangeboden, hield ken over de bijbel, in vele kringen sfeer van het persoonlijke leven van den tot een beter en geloviger ver- prof. Asselbergs in aan fraaie vol- worden bijbelclubs en bijbelgroepen het gezinsleven en van het sociale staan van Gods Woord, de voorzitter van de St. Willibrord-ver- zinnen gehulde beschouwing over opgericht, de bijbel wordt bemedi- eniging, prof. dr. Groot, dat dit sa- „de Bijbel als het boek der ongedeel- teerd en 'overwogen. En alles is ge- - menzyn rond de Bijbel een oecume- de Kerk". richt op een evangelischer, 'n chris- Dr. B. J. kardinaal Alfrink heeft gistermiddag in Utrecht uit handen van prof. dr. J. C. Groot, voorzitter van de St. Willibrordvereniging het eerste exemplaar ontvangen van de nieuwe Nederlandse vertaling van het Nieuwe Testament. De bijgaande foto werd tijdens de aanbieding gemaakt. De pauselijke internuntius in ons land mgr. Beltrami (rechts), kijkt toe. GROEIENDE BELANGSTELLING rende samenspraak ons. tussen God Kardinaal Alfrink begon met een ,el«ker levenswijze. o Het kan voor ons gescheiden broe- in het Frans gestelde aanspraak tot Door velerlei factoren, zo zegt de gens in de St. Cathanjne-kathedraal ders en zusters een teken van daad- de pauseljjke internuntius en hield vastenbrief verder, werd de letter de kardinaal-aartsbisschop een pon- werKelijke toenadering zijn en een vervoigens rede, die wij, wegens lijke en volledige tekst van de Hei- fifinnie, n nr.. hnri nnnotfmnnn sprekend sym£o°] van wordende h t te ^lang van gen nauwkeu- lige Schrift in de laatste eeuwen tificale H. Mts had opaedrasen, daar- verwantschap. Prof Groot verklaart, rigaen volledige weergave, tot mor- steeds minder ter hand genomen. De bij geassisteerd o.m. door prof. dr. J. dat de nieuwe Bijbelstichting wor- bewaren kerk bleef in haar officiële viering C. Groot uit Warmond als presbyter "iS&StaVto assistens en rector H. Sondaal Oegstgeest als diaken. uit lezen. Het zou verkeerd zijn te sug gereren dat hiervoor vroeger niets gedaan werd. De nieuwe Bijbelstich- De bijeenkomst in de schouwburg tinS wil coördineren wat vroeger te werd bijgewoond door de pauselijke veel °P zichzelf geschiedde. Zij is be- internuntius, mgr. Beltrami en het doeld als planningscentrale en zal Nederlands episcopaat, behalve de stimuleren, want wat nu gedaan bisschop van Breda, die verhinderd wor<ft is n°g maar een klein begin, was. President van Internationale Atletiekfederatie „coinmunistenvriend" Er werden drie toespraken gehou- In de aanwezigheid van het Epis copaat zag prof. Groot, dat de bis- DE NIEUWE NEDERLANDSE VERTALING VAN formaat 121/ïx191/» cm., 784 blz., geb. 12.90 KUNT U NU REEDS BESTELLEN BIJ: Fa. HUIBERS, Haarl.str. 123, Leiden, Tel. 22889 den, door de voorzitter van de aan- schoppen hieraaan hun zegen geven biedende „St. Willibrord-vereniging", en hij dankte voor de zorg en liefde door prof. dr. W. Asselbergs (Anton voor de bijbel, die van hen steeds is van Duinkerken) en tenslotte door uitgegaan. Met een applaus onder- (Advertentie) Z. Em. kardinaal Alfrink. Deze toespraken waren gevat in streepte de vergadering de dank woorden gericht tot het Nederlands sierlijke zetting van gouden koorzang Bijbelgenootschap, voor de verleen- door het koor van de Kath. Kerkmu- de. ..prenatale" zorg aan de nieuwe stichting. De ondervonden oecumenische houding en broederlijke hulpvaardig heid hebben de verwachtingen over- Als inleiding tot de aanbieding van troffen. Wij zullen dit beantwoorden, de nieuwe Bij bel-vertaling zeide de aldus prof. Groot, met een even ziekschool. Oecumenische betekenis. (de nieuwe Nederlandse vertaling) geb. ƒ12.90 VERSCHIJNT ZééR BINNENKORT 20 febr.) In verband met de grote belangstelling voor deze uitgave is het gewenst nu reeds uw bestelling op te geven. Haarlemmerstraat 117 - Leiden - Telef. 20421 (Advertenue 44ste Wordt al weer ingericht Met een oorverdovend claxon-con cert hebben de standhouders zondag middag tussen half zes en zes uur de 43ste automobieltentoonstelling, de eerste in 't gloednieuwe gebouw aan het Europaplein in Amsterdam, uit geluid. Een record-tentoonstelling in vrijwel alle opzichten. In totaal werd deze expositie bezocht door 331.036 personen, waarmee het record (236.76® bezoekers) van de laatste tentoonstelling in het oude RAI-ge- bouw in 1960 ruimschoots werd ge slagen. Maar bovendien deden de standhouders zulke goede zaken, dat in de automobielhandel 1961 als een topjaar wordt voorspeld. Vooral in de prijsklassen tot en met 6000 en die boven de 10.000 zijn zeer goede zaken gedaan, aldus de voorzitter van de Rai, de heer A. J. ten Hoeve. Succes voor Nederlands produkt Onder de wagens, die het bijzonder goed deden op deze tentoonstelling, bevindt zich de enige Nederlandse personenauto, de DAF. „Wij hebben niet minder dan 750 wagens verkocht, een cijfer, dat wij niet hadden ver wacht", aldus mr. O. C. M. Wibaut, perschef van de Eindhovense fabriek. Naar zijn mening zal de DAF-fabnek, als de markt zó doorzet, waarschijn lijk reeds in mei van dit jaar tot le vertijden moeten overgaan. Op het ogenblik bedraagt de produktie 60 tot 70 wagens per dag. Alleen in de afdeling van de cara vans is de verkoop beneden de ver wachting gebleven. Zij handhaafden zich op het peil van 1960. Recordcij fers werden ook geboekt in het res taurant van het nieuwe Rai-gebouw. Per dag werden tussen de 20.000 en 25.000 kopjes koffie geserveerd, 8.000 broodjes afgezet en 10.000 flesjes bier verkocht. V er keersregeling veel problemen Tenslotte de verkeersregeling rond het Rai-gebouw en het parkeren. Dit heeft vooral op de eerste zondag van deze tentoonstelling - die overigens met 45.83 bezoekers veruit de druk ste dag was - veel problemen opgele verd. Volgens inspecteur A. Veenstra van de hoofdstedelijke politie was dit niet alleen te wijten geweest aan 't grote aantal bezoekers van de tentoonstel ling zelf. Bij hen voegden zich velen, die eens gingen kijken hoe dat be faamde Rai-gebouw er nu wel uitzag en het doorgaande verireer naar de wedstrijd Ajax-Feijenoord. Op de laatste zondag zijn 35 leden van de verkeerspolitie extra ingeschakeld, die de automobilisten op de grote toe gangswegen naar het Rai-gebouw hebben opgevangen en daar hebben laten parkeren. Er werd nu, aldus inspecteur Veenstra, een intensief en ordelijk gebruik gemaakt van de be schikbare parkeerruimte. De 50-jarige heier P. Klapweg uit Hillegersberg is zondagavond bij een verkeersongeval op de Bergse Linker Rotteweg or. het leven ge komen. Hij reed daar met zijn brom fiets tegen een stilstaande vracht auto. Antwoord op veel gestelde vraag De huidige opvatting van de ge- nitici is, dat de afwijkingen door röntgenstralen veroorzaakt in li chaamscellen in het algemeen her stelbaar zijn in tegenstelling tot die in de geslachtskliercellen. Het mu taties veroorzakende effect van röntgenstralei voor alle organismen van dieren siaat thans wel vast. Er is geen reden om te veronderstellen, dat de mens hierop een uitzondering zou maken. De vrees voor de geva ren van de toepassing van röntgen stralen bij de tuberculosebestrijding, die soms het karakter van een psy chose aannemen, is evenwel niet ge rechtvaardigd. Dit heeft dr. L. Burema, directeur van de gemeentelijke geneeskun dige- en gezondheidsdienst te Rot terdam geantwoord op de vraag „is herhaald onderzoek door middel van röntgenstralen schadelijk voor de gezondheid?" die het bestuur van de Rotterdamse afdeling van de Neder landse Onderwijzers Vereniging (N O.V.) vorig ja-i heeft gesteld. Een dergelijke vraag had het hoofd bestuur van de N.O.V. reeds drie jaar eerder aan de directeur-gene raal voor de volksgezondheid voor gelegd, die deze kwestie ter bestu dering voorlegde aan de gezond heidsraad. Deze studie is nog niet voltooid. Het hoofdbestuur van de N.O.V. heeft het rapport van dr. Burema kortgeleden aan de directeur-gene raal voorgelegd. Hij acht het een verantwoorde publikatie. Naar aan leiding van deze mededeling heeft het hoofdbestuur van de N.O.V. thans het rapport van dr. Burema voor publikatie vrijgegeven. Het is onverkort opgenomen in het deze week verschenen nummer van „het schoolblad", het orgaan van de N.O.V. Dr. Burema, die in het rapport tracht duidelijk te maken dat er een groot verschil bestaat in de toepas sing van röntgenstralen bij de tuber culosebestrijding en in de algemene geneeskunde, merkt in het rapport o.m. op, dat per jaar per hoofd van de bevolking 4006 kleinbeeldfoto's of 10.000 grote foto's gemaakt zou den moeten worden om een dosis (bestralingsdoais met röntgen- of f ammastralen) te bereiken, die ge- ijk is aan die per hoofd per jaar door natuurlijke straling ontvangen. Op grond hiervan concludeert dr. Burema, dat herhaald onderzoek door middel van schermbeeldfoto's voor de gonaden zonder risico's is. Hetzelfde is gebleken by een on derzoek in Groningen. Per doorlich ting krijgt het geslachtorgaan van de doorgelichte persoon een dosis die vele malen kleiner is dan de dosis aan ioniserende stralen die men opdoet als men 14 dagen naar de wintersport in het hooggebergte gaat. Bij een deskundige toepassing van de röntgenstralen bij het onderzoek op tuberculose, is menselijkerwijs gesproken, noch voor het individu, nocht voor de bevolking als geheel, schade te verwachten. De markies van Exeter, Engels edelman van het allerblauwste bloed, heeft verbaasd maar nog meer geamuseerd kennis genomen van de in Amerika ten aanzien van hem geuite politieke verdachtmakingen. De 56-jarige president van de Internationale Atletiekfederatie en vice- president van het Internationale Olympische Comité, destijds als Lord Burghley een atleet van grote klasse, is er onlangs door een Amerikaans bureau voor politiek onderzoek van beschuldigd een „communistenvriend" te zijn. De markies heeft het hoofd van dit bureau, een gepensioneerde generaal, uitgenodigd zijn landgoed ,3urghley-house" te komen doorzoeken. „Ik begrijp wel uit welke hoek de wind waait," verklaarde de markies, „men neemt het mij kwalijk eraan te hebben meegeholpen dat Rood China in de Internationale Atletiekfederatie is opgenomen, een besluit dat uiter aard slechts op sportieve gronden is genomen. Het lijkt me toch echt wat ingewikkeld te denken, dat ik enige politieke relaties met Rood China onderhoud. De Amerikanen moeten maar eens gauw komen kijken of ik ergens een geheime zender in huis heb. Ik weet overigens zeker, dat ik de laatste maanden niet ben geschaduwd. Ik heb twee maanden in het ziekenhuis gelegen en het is bepaald niet mogelijk, dat er al die tijd iemand onder mijn bed heeft gelegen." LISSE Eerw. zusters vielen ferm in de prijzen Voor zover er nog ruimte was in de tentoonstellingszaal was deze be zet door belangstellenden toen dr. A. J. Verhage zaterdagmiddag om half vier de jaarlijks» huisbroeiten- toonstelling opende. Voorzitter VV. v. Dijk Pzn sprak een welkomstwoord in het bijzon der tot burgemeester rar. Th. M. J. de Graaf, dr. A. J. Verhage, prof. v. d. Want, de beide Iaatsten vergezeld van hun echtgenoten en de geeste lijkheid van de H.H. Engelbewaar ders parochie, pastoor "Jotl»lier en kapelaan v. d. Logt. Vele deelnemers hebben het dit jaar uitzonderlijk moeilijk gehad. Vele konden zelfs in één soort nar cissen geen enkele bloem krijgen. Ondanks dit was de kwaliteit van de tentoonstelling weer van goed ge halte. Na de openingsspeech van de voor zitter werd het woord gegeven aan Dr. A. J. Verhage. Vele tentoonstel lingen heb ik in m'n leven al gezien aldus spr., maar mijn grootste be langstelling blijft altijd uitgaan naar huisbroei, daar dit de liefde voor het bloembollenvak vergroot en het een zeer goede vrije tijdbesteding is. Juist in deze jachtige tijd is de huis- broeibezigheid iets dat rusi geeft. Het verheugde spreker dat de be langstelling in de Engel steeds gro ter wordt. Het vergroot de kennis van het produkt, tevens stimuleert het de vakkennis en de kwaliteits vergroting. Wjj zullen de kwaliteit van onze bloemen moeten vergro ten, daar de concurrentie van het buitenland steeds groter wordt. De Engel heeft reeds een uitnemende reputatie op het gebied van de huis- broei en spr. hoopte dat niet alleen de vrije inzending doch zeker de verplichte inzending zal uitbreiden, met meerdere deelnemers, en dat de Engel nog in lengte van jaren een huisbroeitentoonstelling mag orga niseren. Voorzitter W. v. Dijk dank te dokter Verhage. Hierna volgde de prijsuitreiking: Verplichte inzending: Hyacinten: 1. C. A. v. Noort; 2. mej. Rie v. Beek; 3. Aad Zwetsloot; 4. Aad Groene. Na de opening stroomden vele kijkers toe. Op de foto zien we ook enkele eerwaa-de zusters, die In de afdeling narcissen de eerste en In de afdeling tulpen een tweede prijs wisten te behalen. Narcissen: 1. Eerw. zusters; 2. C. A. v. Noort; 3. mej. Rie v. Beek; 4. J. v. Elk. Crocussen: 1. Tor v. Ruiten; 2. Nic. v. Kampen; 3. mej. Rie v. Beek 4. P. Kortekaas Pzn. Tulpen: l.'C A. v. Noort (wissel- beker); 2. Eerw. zusters; 3. Th. v. d. Voort; 4. mej. Rie v. Beek. De wisselbeker voor het beste ge heel werd gewonnen door C. A. v. Noort. Vrije inzending: 1. J. Dofferhof; 2. H. Wessels. Als buitengewone attractie vond hierna een verloting van taarten onder de deelnemers plaats. Na de prijsuitreiking bood de heer W v. Dijk, namens het bestuur de bur gemeester een boeket tulpen aan, terwijl mevr. Verhage een plant in ontvangst mocht nemen. Een woord van dank ging uit naar de jury, be staande uit de heren Nic. Berbee, P. Dawes, G. Papendrecht, J. Schoorl, Harry Vreeburg en Th. v. Werkho ven. Ruim 6 uur hebber, deze men sen nodig gehad om de uiteindelijke winnaars aan te wijzen. Pastoor Bottelier dankte tot slot het bestuur voor alle moeite.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 4