IS LOEMOEMBA GEVLUCHT OF GEDOOD? He' 'uiden Complicaties worden gevreesd NEDERLAND ONDER ZWARE DRUK DE WONINGTOEWIJZING VOOR 1961 IN ZUID-HOLLAND de 15.600 Woningen onder gemeenten verdeeld Zwarte auto ontredderd gevonden Hebt u al KANGOEROE gegeten? S)e GeldóeSoii^cmt ZATERDAG 11 FEBRUARI 1961 51ste JAARGANG No. 15244 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUS: PAPENGRACBT 32 Nog geen angst voor het vergaan van de wereld Directeur: J. F. J. M KOENS. Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN. Telefoon: Dtrectie. Abonnem., Drukkerij 20935: Red. 20015, 25594: Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.59 p. w., f2.55 p. maand, f7.50 p. kwartaal. Franco p.p. f8.—. Advertent. 17 ct p. m.m.. Telefoontjes f 1.50. In officiële kringen in Leopoldstad en ook bij het publiek stsat men zeer sceptisch tegenover het bericht over de ontvluchting van Loemoemba en zijn twee medewerkers Maurice Mpolo en Joseph Okito. Een lid van de verzoeningscommissie der Verenigde Naties, die op het ogenblik in Leopoldstad verblijft, meende dat de bekendmaking van Loe- moemba's ontsnapping slechts een verhaaltje is om de waarheid te verdoe zelen. „Loemoemba is waarschijnlijk doodgeschoten, en als dat waar is, dan zal er de eerste twintig jaar geen vrede zijn in Kongo," aldus dit lid. Bij de Ver. Naties in Leopoldstad en ook in officiële Kongolese kringen heeft men behalve de radioberichten erover, geen berichten over de ont vluchting van Loemoemba ontvangen. Ook in sommige diplomatieke kringen bij de Ver. Naties in New York staat men sceptisch tegenover het bericht over Loemoemba's ontsnapping. Men acht het onwaarschijnlijk, dat de autoriteiten in Katanga zo laks zou den zijn geweest bij zijn bewaking. Volgens waarnemers bestaat de mogelijkheid, dat, als mocht blijken dat Loemoemba is gedood, de Veiligheidsraad nog dit weekeinde bijeen zal komen om de situatie in Kongo te bespreken, in plaats van maandagmiddag 5 uur Nederlandse tijd, zoals in de bedoeling ligt. DE ZWARTE AUTO Vrijdag maakte het Katangese mi nisterie van voorlichting bekend, dat een vliegtuig van de Katangese lucht macht op 450 km ten noordwesten van Elisabethstad een zwarte auto had waargenomen. Het Katangese vliegtuig had de auto niet precies kunnen identificeren. Daarom was aan twee hefschroefvliegtuigen op dracht gegeven de kwestie nader te onderzoeken. Vrijdagavond werd bekend ge maakt, dat de auto waarmee Loe moemba en zijn twee medegevange nen zouden zijn gevlucht, leeg is te ruggevonden. Het voertuig lag be schadigd op zijn kant in een greppel. Met het oog op de duisternis moest het onderzoek in het betrokken ge bied tot zaterdagochtend worden op geschort, aldus de woordvoerder. De correspondent van het Zuidsla- vische blad Borba in Leopoldstad wist reeds te melden, dat Loemoem ba Boekavoe, de hoofdstad van de provincie Kivoe, had weten te be reiken. In dit gebied hebben zijn aanhangers de overhand. De corres pondent had het bericht gehoord van OP DE PARIJSE CONFERENTIE „onofficiële maar betrouwbare zij de". Een bevestiging had hij echter niet kunnen krijgen. De „bezorgde" vrienden De afgevaardigde van de Sowjet- Unie, Zorin, heeft Hammarskjoeld verzocht zich door zijn vertegen woordigers in Kongo, in het bijzon der die in Katanga, op de hoogte te laten stellen van het lot van Loe moemba. De permanente afgevaardigden van de VAR, India, Ghana, Guinea en Zuid-Slavië bij de V.N. brachten vrijdagmiddag gezamenlijk een be zoek aan secretaris-generaal Ham marskjoeld, tegenover wie zij uiting gaven van hun „zeer grote bezorgd heid" over het lot van Loemoemba. Ook Ceylon, Indonesië, Libië, Ma li en Marokko hebben tegenover Hammarskjoeld uiting gegeven aan hun bezorgdheid. Volgens de tien landen zou „liquidatie" van Loe moemba de ergste gevolgen voor Kongo en het optreden van de V.N. in dat land hebben. NU AL IN MOEILIJKHEDEN De Kongolese regering onder Heo is op de tweede dag van haar bestaan al in moeilijkheden gekomen. Naar van welingelichte zijde in Leopold stad wordt vernomen, zijn de minis ters van onderwijs en arbeid, resp. Bizala en Kinway, afgetreden. Het schijnt dat zij in het kabinet waren opgenomen, zonder dat naar hun me ning was gevraagd. In politieke kringen in de Kongo lese hoofdstad, waar het bericht over de vorming van een nieuw kabinet gunstig was ontvangen, meent men, dat de regeringscrisis slechte gevol gen kan hebben op internationaal gebied, nu men in het buitenland openlijk over een onder beheer stel len van Kongo spreekt. Nederland heeft vrijdag op de conferentie van de zes landen van de Europese gemeenschappen te Pa rijs onder zeer zware druk gestaan van de Duitse bondskanselier dr. Adenauer en de Franse president generaal De Gaulle, aldu heeft mi nister Luns vrijdagavond laat mee gedeeld. Nederland zag zich in zijn verzet tegen De Gaulle's plannen voor een politieke samenwerking van de zes landen zonder integratie geplaatst tegenover de vijf andere landen, die alle De Gaulle steunden. Nederland heeft ingestemd met het doen onderzoeken van alle desbe treffende problemen. Daartoe wordt een studiegroep, een commissie ad hoc van ambtenaren van de minis teries van buitenlandse zaken, in het leven geroepen, die een rapport zal uitbrengen voor de volgende bij eenkomst van regeringsleiders, die op 19 mei te Bonn wordt gehouden. Om deze conferentie voor Nederland aanvaardbaar te maken en aan te geven, dat het hier niet om een pe riodiek overleg gaat, zoals De Gaulle en Adenauer dat op deze conferen tie krachtig voorstonden, heeft de Italiaanse premier Fanfani, bewerk stelligd, dat deze conferentie wordt aangeduid als „tweede conferentie". Minister Luns zei, dat Nederland dus, hoewel het een concessie heeft moeten doen, erin is geslaagd een institutionering bijvoorbeeld door instelling van een politiek secreta riaat te voorkomen. Over de vóórgeschiedenis zei mi nister Luns, dat president De Gaulle premier Debré en de minister van buitenlandse zaken Couve de Mur- ville premier de Quay en hem op 31 augustus de plannen hebben uit een gezet voor een confederatie en raad van ministerpresidenten, vier commissies en een permanent secre tariaat. Na een paar jaar zou deze opzet door een referendum worden goed- of afgekeurd. Nederland heeft van het begin af zijn visie op het vraagstuk gegeven Nieuwe onlusten iti Angola Een gToep oproerlingen heeft vrijdagavond een aanval gedaan op een gevangenis in de buitenwijken van Loeanda, de hoofdstad van An gola, aldus bericht het Portugese persbureau Lusitania. Verscheidene aanvallers werden gedood, velen liepen verwondingen op en werden gearresteerd. Slechts één lid van de bewaking van de ge vangenis werd gewond. De aanvallers zouden behoren tot de overblijfselen van de groepen, die vorige week aanvallen deden op twee gevangenissen en een barak van de politie. Reeds eerder was ge meld dat ca. tachtig van de hon derdtachtig aanvallers nog op vrije voeten waren. Vorige week zouden 31 personen om het leven zijn ge komen, en De Gaulle's idee van een „Europa van de vaderlanden" verworpen. Een dergelijke confederatie zou tot gevolg hebben, dat naast economi sche splitsing in Europa ook nog een politieke zou ontstaan. De Gaulle heeft gezegd, dat hij erover zou na denken, aldus minister Luns. De Gaulle besprak zijn ideeën voorts met de andere landen. Nederlands bezwaren zouden min der groot zijn, indien Groot-Brit- tannië erbij zou worden betrokken. Minister Luns wees erop, dat on danks de tegenstellingen de bespre kingen waardig zijn verlopen. Een-derde boot in het water Al enkele maanden probeert een ongewone emigrant zich een plaats je te veroveren op het Nederlandse menu. En niet zonder succes! De kangoeroe, het rappe buideldier uit Australië, blijkt over achterbouten te beschikken, die de tong van ie dere wild liefhebber strelen. Menig een zal aan kangoeroebout de voor keur geven boven ander wildbraad. Wilt u meer over dit nieuwe en beslist niet dure gerecht aan de weet komen, leest dan Libelle' van vol gende week. Daarin vindt u een smakelijk verhaal, compleet met een aardig recept voor kangoeroe- hachee. Natuurlijk in Libelle, want... Is nu eenmaal betert (Advertentie) Zuid-Nederland zit de uren te tellen die nog verlopen moeten voor de enorme explosie van vrolijkheid, welke het carnaval nu eenmaal elk jaar is, door het land zal klinken. Men zit evenwel allerminst stil: In alle plaat sen en plaatsjes van Nederland, die zichzelf respecteren wordt nog steeds hard gewerkt aan de afwerking van de groteske figuren van doek en papier maché, die in de carnavalsoptochten zullen worden meegevoerd. Deze foto toont hoe druk men het wel had in Kerkrade. Koningin Juliana Koperen regerings jubileum op 6 maart In verband met haar koperen re geringsjubileum op 6 maart a.s. heeft Hare Majesteit de Koningin de uit drukkelijke wens uitgesproken, dat de viering zo sober mogelijk zal plaats hebben. De regering heeft de burgemeester van 's-Gravenhage be reid gevonden ter gelegenheid van deze feesten een eenvoudige natio nale manifestatie te organiseren voor het Huis ten Bosch. Binnenkort zullen hierover nadere mededelingen volgen. Leiderdorp 17 40 Leim uiden 8 10 Lisse 19 10 Nieuwkoop 12 10 Noord wijk 23 25 Noord wij kerhout 50 Oegstgeest 20 60 (waarvan 30 pr.-woningen voor de marine) Voorschoten Het lid van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, de heer Van Rijnsburg der Kwaak (oud-wethouder van Leiden), heeft vandaag voor de Sassenheim gemeenten in deze prpvincie „de doos van Pandora" geopend. Voor Valkenburg vele gemeenten zal slechts „de hoop op beter" daarin zijn achter- Voorhout gebleven. Er waren te verdelen (direct dopr G.S.) 7240 woningwetwoningen en (in overleg met de hoofddirectie voor de volkshuisvesting) 7260 premiewoningen, tezamen dus 14.500 woningen. Voorts zijn nog toe gewezen 1110, premiewoningen, te bouwen door woningbouwcor poraties, met een zekere garantie voor de gemeenten. Dank zij de vlotte medewerking van de betrokken rijksinstanties Woubrugge was de provincie 10 februari met de verdeling gereed en heden Zevenhoven (zaterdag) hebben de in blijde verwachting verkerende gemeente- Zoetermeer besturen de resultaten van deze verdeling, voor zover het hun ge- erwoude meenten betreft, op het bureau gevonden. (waarvan 25 w.w.-woningen voor de marine) Waddinxveen Warmond Wassenaar 40 35 11 10 23 25 13 3 10 25 60 12 10 72 Gemeenten ontvingen Nog tivintigduizend aanvragen voor premiebouw in behandeling Op het ogenblik lopen er in de provincie Zuid-Holland nog 20.000 aanvragen voor de bouw van premie woningen, die nog door het departe- meenten is de eis gesteld van krot- Aan de vier gemeenten van de Haagse agglomeratie (Den Haag, voorts Voorburg, Rijswijk en Leidschen- een directe toewijzing van premie- dam) zijn toegewezen 1100 woning woningen; 77 kleine gemeenten ble- wetwoningen, 1200 premiebouwwo- ven onder het z.g.n. richtgetal van ningen en 300 woningen, te bouwen tien. Deze 77 gemeenten hebben ech- door woningbouwcorporaties met ze kere garantie door de gemeenten. De cijfers voor elk dezer vier ge meenten zijn in onderling overleg Dit nummer bestaat uit 12 pagina's ment moeten worden beoordeeld. Systeembouw, waarvoor een be paalde (extra) rijkstoeslag kan wor den gegeven, zijn in de genoemde cijfers niet begrepen. Dit jaar is ook Rotterdam in de provinciale verdeling opgenomen, in Pe premiebouw. Alléén de bouw van tegenstelling met voorgaande jaren, z-gn. A-woningen krijgt nog een toen het bouwvolume voor Rotter- kans, de B- en C-klasse niet meer. dam door de minister zelf werd vast- ^at was in 1960 nog wel het geval, gesteld. De vier gemeenten van de ter gelegenheid aanvragen in te die nen voor de bouw van z.g.n. eigen- bezitswoningen t.b.v. eigen inwoners of aan de gemeente economisch ge- door deze zelf vastgesteld, bonden personen. Hiervoor is nog een reserve van 750 woningen. De verde ling van de premiewoningen is ge schied op basis van 70 percent hum- en 30 percent koop. Aan enkele ge meenten is de eis gesteld van krot- opruiming; enkele andere gemeenten ontvingen extra volume voor de op ruiming van dijkwoningen. De huidige toewijzing heeft voorts invloed ondergaan van het op 1 april ingegaane systeem van goedko- zogenaamde Haagse agglomeratie, te weten Den Haag, Rijswijk, Voorburg en Leidschendam, krijgen een geza menlijke toewijzing. Donderdag zijn voor onder"genoemde gemeenten als deze vier gemeenten daarover tot volgt uit: DE VERDELING De toewijzing ziet er onder meer overeenstemming gekomen. VERDELINGSFACTOREN Bij de verdeling van de woningen en de opzet van het jaarprogramma hebben G.S. met de volgende drie factoren rekening gehouden: 1. De bevolkingsaanwas, gerekend naar het jaargemiddelde van Gemeente 1 januari 1957 tot 1 januari 1960 Ter Aar 2. Het z.g.n. statistische woning- Alkemade tekort per 1 januari 1960. Alphen 3. De vervanging van krotwonin- Bodegraven gen. Boskoop Hazerswoude Hillegom 45 14 16 Een nieuwe maatregel is, dat de fi nanciering van de woningbouw ver- zekerd moet zijn. Daartoe wordt een Katwijk desbetreffende verklaring van de be legger geëist. 11 121 Aanhoudend zacht De Bilt, zaterdag 10 uur. Het KNMI deelt mede: In de algemene luchtdrukverde ling komt weinig verandering. Een groot hogedrukgebied blijft zich uit strekken van het Alpengebied tot bij de Azoren. Langs de noordflank hier van bewegen verschillende depres sies van de Oceaan in oostelijke tot noordoostelijke richting. De front- systemen hiervan trekken ook over ons land en brengen nu en dan re gen of motregen. Tussen de depres sies bevinden zich zwakke ruggen van hoge luchtdruk, die vergezeld gaan van opklaringen. De overheer send zuidwestelijke winden voeren voortdurend zachte lucht aan, waar in de temperaturen in ons land de laatste dagen omstreeks 5 graden bo ven normaal waren. In deze toestand komt de eerste paar dagen geen noemenswaardige verandering. - ZON- EN MAANSTANDEN 12 Febr.: zon op 08.02; onder 17.48; maan op 05.35; onder 14.30. 13 Febr.: zon op 08.00; onder 17.49- 20 maan op 06.30; onder 15.41. 1°^ M O 1 M 3 5. tra' (waarvan 15 w.w.-woningen voor de marine zijn bestemd) Bij Verolme op Roozenburg is vrijdag een nieuw middenschip te water gelaten, dat bestemd is voor de ombouw van een T3-S-A1 tanker in een Great Lakes Bulkcarrier. Het middenschip heeft een lengte van 160,617 meter, een breedte van 22,86 meter en een holte van 11,963 meter. Het middenschip zal naar Amerika versleept worden, waarna op een werf in Chicago het oude voor- en achterschip aangebouwd zullen worden. TOEWIJZIGINGEN Van de 169 in de provincie Zuid- Holland gelegen gemeenten hebben er 115 een onmiddellijke toewijzing van woningwetwoningen ontvangen; 54 kleine gemeenten hebben geen directe toewijzing gekregen. Deze kunnen desverlangd een beroep doen op een reserve van 300 woningwet woningen. Koudekerk 9 30 Leiden 255 165 75 (waarvan 10 w.w.-woningen voor de marine. Van de 75 premieb.-woningen, te bouwen door woningbouwverenigingen zijn er 50 bestemd voor huis vesting van het lagere perso neel, werkzaam aan de Rijks universiteit) Hoogwaterstanden 12 Febr.: v.m. 12.49; n.m. 13 Febr.: v.m. 1.31; n.m. 1.53. KORRELTJE Het leven is een verkeersstroom, rü door of ga aan de kant.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 1