't Hoorntje ZO ZIJN ONZE KINDEREN ZATERDAG 11 FEBRUARI 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 Ztcolse vierling vocaal: net als toen In „Tierelantijnen", de zaterdagavondproduktie van de KRO, kunnen de luisteraars o.m. de Zwolse vierling Kiffers horen zingen. We zien hier v.l.n.r.: Riny, Dorothee, Elly en Han, met in het midden Tonny Schiffer- stein, die nog een paar laatste goede raadgevingen geeft. (Advertentie) WE ZULLEN U NIET TE LANG ophouden deze keer. U staat na tuurlijk te popelen, op enigerlei wijze uw aandeel te kunnen bijdragen aan een onbezorgd, aan alle zijden ver antwoord carnaval De onaf- hankelijksten uwer duiken een paar dagen en nachten onder ergens in het heerlijk ongecompliceerde zuiden en zij, wie het lot minder armslag heeft gelaten beweren dapper, soms met nauw verholen interesse, dat zij aan zuidelijk carnavalesk vertier een gru welijke hekel hebben. Deze laatste cate gorie, laten we het maar ruiterlijk be kennen, omvat het overgrote deel van ons noordelingen. We geven ons niet gauw bloot, maar willen ook geen doetjes zijn die de zon bij een ander zomaar kalm in het water kunnen zien schijnen. Dat nooit. Maken z ij gein, dan zij het met tegenzin wij ook. Maken z ij er een stevige hospartij van, goed, wij doen mee; we foxtrotten met effen gezich ten en beoefenen met knikkende knieën en schaamrood op de kaken binnenskamers de polonaise, als de dood voor de buren, dankbaar en vol daan als de aardigheid er af is en iedereen amechtig op de grond of een stoel neervalt. Hebben zij de „raad van elf", wij hebben de voorzitter, de secretaris en de penningmeester, die in de donkere dagen voor As woensdag naar hun oude vermaken grijpen en door middel van dure ad vertenties, pressie op de leden en het aanhoudelijk doen van een beroep op aller gevoel voor saamhorigheid de mensen met kunst- en vliegwerk aan het kaarten krijgen. Volhouden maar, beste lotgenoten, we raken wel gewend aan de traditie. Mocht u heimelijk toch lust krijgen enkele dagen als marollen en marot- tekes door het leven te zwieren, dan denkt u maar aan de gevleugelde woorden, onlangs door onze minister van binnenlandse zaken gesproken: Ik zou me haast laten verleiden, maar nee, ik doe het toch maar niet EEK. Een kuiken zal door zijn geboorte op dinsdag 21 februari de officiële opening verrichten van de 7e inter nationale expositie voor Horecabe drijven, de BBB te Valkenburg, die hier tot en met 1 maart wordt ge houden. Voor deze originele openingsplech tigheid zal in huize Dersaborg, het ontvangstcentrum van de gemeente Valkenburg, een broedmachine staan opgesteld. Deze broedmachine bevat een groot aantal eieren, waarvan verwacht wordt, dat zij op dinsdag' 21 februari des morgens tussen 11 en 11.15 uur zullen uitkomen. Het eer ste kuiken, dat in deze tijd het le venslicht aanschouwt, wordt geacht de 7e BBB te openen. Teneinde deze bijzondere openings plechtigheid voor alle genodigden zichtbaar te maken zal de geboorte van dit kuiken over een intern tele visie-net worden uitgezonden. Via 'n televisie-camera, opgesteld vlak voor de broedmachine, zullen de gedra gingen van het kuiken, dat zich een weg baant door de eierschaal op een aantal televisie-ontvangers in huize Dersaborg nauwkeurig kunnen wor den gevolgd. Boekhandelaar verdacht van brandstichting Deskundige in de buurt De Apeldoornse politie heeft de 40-jarige W. V., eigenaar van 'n boek handel in Apeldoorn, aangehouden die er van verdacht wordt brand in zijn zaak te hebben gesticht. Deze brand ontstond dinsdagavond om streeks kwart voor twaalf. Doordat de brandweer snel ter plaatse was kon de haard van de brand spoedig worden opgespoord. Daarbij kv/am nog dat dr. A. H. Witte, plaatsver vangend directeur van het gerechte lijk laboratorium van het ministerie van justitie uit Den Haag, woensdag avond in Apeldoorn was om een le zing te houden, zodat hij tegelijker tijd een onderzoek kon instellen. De ze deskundige constateerde, dat er van brandstichting sprake moest zijn geweest. Enkele planken met boeken zouden met petroleum zijn overgo ten. V., die zaterdag voor de officier van justitie in Zutphen wordt ge leid, had, voordat de brand het hoog tepunt bereikte, zijn vrouw en kin deren in veiligheid gebracht. VRACHTSCHIP BIJ URK GEZONKEN Gistermiddag omstreeks 5 uur is het vrachtschip „Zuid-Holland 2" bij Urk gezonken. Het 500 ton metende schip was geladen met steenkool op weg van Stein (Limburg) naar Bre men. De „Zuid-Holland 2" is met 't voorschip op een steen terechtgeko men. SAMEN UIT (Advertentie) DIRECTEUR SOCRATES EN „AMBASSADEUR" BLIJVEN IN HECHTENIS De raadkamer van de Amsterdam se rechtbank heeft de voorlopige ge vangenhouding van de sinds novem ber gedetineerde president-directeur van de N.V. Socrates, Nic. den Bes ten, opnieuw met dertig dagen ver lengd. Het beroep van de Heilige-Daad- ambassadeur" Jolle J. tegen de ver lenging van zijn voorlopige gevan genhouding met 30 dagen, heeft de raadkamer afgewezen. VEERSE GAT DICHT OP 10 MEI De sluiting van het Veerse Gat zal bij gunstige weersomstandigheden geschieden op 10 mei a.s. H.M. de Koningin is voornemens de sluiting bij te wonen. De PTT heeft voor de postbestelling in de Noordoostpolder negen speciaal voor dit doel ingerichte personen auto's gekocht. Vroeger bezorgden de bestellers in deze polder de po=t per motor, maar de dagelijkse -rit door 't kale, uitgestrekte vlakte bleek, voor al voor de oudere postboden, te zwaar. OPLOSSING NAAR HET KINDER CARNAVAL De acht veranderingen: 1 wenkbrauw van meisje links, 2 pijl in hand van jongen, 3 streep links op de muur, 4 en 5 bloem beneden op japon, meisje in het midden en streepje links op ceintuur, 6 de boog, 7 en 8 linker schoen van jon gen en band van trui. Oplossing Knottenwirwar: 1 bij C, 2 by D, 3 bij A 4 by B. Kuiken opent tentoonstelling De bezoeker: „Zo, speel jy nog met poppen? En je bent toch al zeven? Je zou denken, dat je een meisje was." De moeder: „Ja, dat heb ik hem ook zo dikwyis gezegd. Hy is veel te groot om nog met poppen te spelen." Een goede raad: Men moet een jongen niet kleineren, als hij inte resse toont voor meisjesspelletjes. Daarmee be vordert men alleen een superieure instelling tegen- De bezoeker: „Dat zo'n grote jongen nog met pop pen speelt De moeder- „En waarom niet? Als hy er nu aar digheid in heeft. Zijn zusje speelt ook met auto's en treintjesen dat vindt niemand vreemd." over het andere geslacht en verhindert de ont wikkeling van de goede en edele gevoelens, die hen eenmaal in de toekomst tot werkelyk goede vaders maken. Het moet niet zó... Maar zó Praktische wenken voor de huisvrouw GEMAK OP BED Als men in bed ligt te lezen, wij denken b.v. aan een zieke aan de betere hand, is het veel gemakke- ïyker, gebruikte papieren zakdoek jes, appel- of sinaasappelschillen, kortom, alles wat weggegooid moet worden, kwyt te raken als men 'n plastic zakje by de hand heeft. Het best maakt men het zakje met een paar veiligheidsspelden aan de ma tras vast. DE HANDSCHOENEN-WAS Niet alleen de onkosten, maar vooral de lange wachttijd houden ons er dikwyis vanaf, onze hand schoenen chemisch te laten reini gen. Wanneer het om een wasbare handschoen gaat, kan men gerust zich naar de gebruiksaanwijzing richten en de handschoenen zelf wassen. Wij durven echter te be weren, dat shampo het meest „ont ziend" wasmiddel voor dit doel is. Er zijn handelaren van lederen jasjes b.v. die 't wassen met sham po aanbevelen. GEEN SCHOENEN op de keukentafel en andere hygiënische problemen' Er zijn mensen die het maar bar onzindelijk vinden als er ergens 'n vuilnisbak in de keuken staat. Zij hebben daar meer dan één heel goede reden voor, al was het alleen maar omdat dan ook de stofzuiger- zak e.d. in de keuken worden uit geschud met alle vuilverspreiding over de hele keukeninventaris en zo over alle etenswaren. Toch lo geren wy liever bij mensen die 'n doelmatig vuilnisvat in de keukken hebben en die daar naar behoren mee omgaan, dan bij een familie die een open vuilnisbak op een bal konnetje onder een meestentijds open raam heeft staan. Het gaat er namelyk niet zozeer om waar het huisafval wordt be waard, veel belangryker is het hoe er mee wordt omgesprongen. Bij een juiste behandeling van huisvuil wordt er namelijk reke ning gehouden met de gevleugelde inwoning: de vliegen. Deksel erop! Deze insecten zijn overbrengers van alle mogelijke ziektekiemen. Zy strijken afwisselend neer op al lerlei vuil en op cnze eetwaren. Wanneer zowel afval als eten buiten het bereik van de vliegen wordt gehouden, neemt men hygië nische maatregelen van de aller eerste orde. Wanneer de vuilnisbak voorzien is van een goed afsluitend deksel en wanneer dat deksel er ook altijd opligt, behalve op de ogenblikken dat men iets weggooit mag die vuil nisbak van ons best in de keuken staan. En wat de stofzuigerzak betreft: die ledige men in de gang of elders boven een krant. De goed ingepak te bundel kan dan zonder bezwaar in de vuilnisbak worden gedepo neerd, zelfs al staat deze in de keu ken. ken tot haar beschikking, daarom komt de schoenpoetsdoos vaak in een van de aanrechtkastjes van de keuken terecht, samen met stoffers werkemmers en dweilen. Hellend vlak. Dit opbergen van de schoenpoets doos in de keuken heeft dan meest al weer tot gevolg dat de schoenen ook in de keuken gereinigd en op gewreven worden. Dikwyis zit daar ook werkelijk niets anders op. Toch is het vol strekt niet nodig de schoenen daar- by op het aanrecht of op de keu kentafel te zetten. Dat is dan wel erg gemakkelijk, maar dan doet het tekort aan hy giëne ook tegelykertijd zijn intre-r de en komt u op het hellend vlak. Op een krant i wassen. i handen Wanneer de schoenen beslist in de keuken moeten worden gepoetss, omdat alle andere plaatsen waar dat zou kunnen gebeuren, nog on geschikter zijn, behoort zulks te ge schieden op de grond, en wel op 'n uitgespreide krant. Het papier wordt, wanneer we met de schoe nen klaar zyn, dichtgevouwen en in de vuilnisbak gedeponeerd, 'n han deling die we al kennen van de krant met het stof zuiger vuil. En nu we het toch over hygiëne hebben, na al zulke vuile werkjes als schoenenpoetsen, behoort men zijn handen te wassen. Dat geldt niet alleen voor de huis vrouw die zulk een karweijte op knapt, maar ook voor de kinderen wanneer zo'n baantje aan hen is uitbesteed. dr. ALFREDA BRIEDE IJit de keuken geklapt MENU (voor 4 personen) Gebonden groentesoep, kalfslap jes met rozijnen, kropsla, doperw ten; aardappelen, aardbeienvla. Gebonden groentesoep 1 1. bouillon van een tablet of van soepbeenderen met peper, zout, prei, wortel, ui, 30 g. (3 eetlepels) boter of margarine, 30 g. (5 eetle pels) bloem, desgewenst citroensap, melk; voor de vulling: 100 g. gehakt, nootmuskaat, peper, zout, wat ei of melk, '/s beschuit, 75 g. wortel, 75 g. bloemkool, peterselie. Het gehakt aanmaken met peper, zout, nootmuskaat, wat ei, een hal ve beschuit en hiervan zeer kleine balletjes draaien. De soepgroente schoonmaken. De wortel in blokjes snijden en van de bloemkool roos jes afbreken. De bouillon zeven. De boter of margarine in de pan smelten en on der roeren de bloem toevoegen. De bouillon in scheutjes erby gieten en roeren tot een glad mengsel is ver kregen. De soep aan de kook bren gen. De gehaktballetjes, de wortel en de bloemkool bij de soep doen en het geheel 10 minuten zacht jes laten doorkoken. Desgewenst de soep op smaak afmaken met wat ci troensap en/of melk. Vlak voor het opdienen de fijngehakte peterselie erdoor roeren. Kalfslapjes met rozijnen. 4 Kalfslapjes 100 g., 100 g. 1 kopje) rozijnen, zout, 100 g. (ruim V» pakje) boter of margarine. De rozijnen wassen en in heet water laten wellen. De lapjes zou ten en het zout laten intrekken. De boter of margarine in de pan licht bruin laten worden. De lapjes aan beide kanten dichtschroeien ei bruinbakken in 15 minuten. De rozijnen met het vocht toevoegen en het geheel nog 10 minuten la ten stoven. Aardbeienvla. 1 Blik aardbeien van ongeveer 400 g.. 2 g. (1 blaadje) rode gelatine, 3 g. (IVï blaadje) witte gelatine, 1/8 1. slagroom, 15 g. (lVt eetle pel) poedersuiker, driehoekige wa fels. De vruchten op een zeef gieten. Het sap meten en zonodig met wa ter aanvullen tot 2'/t dl. De gelatine weken in ruim water tot hy zacht is. De gelatine uitknijpen. De helft van het sap aan de kook brengen en van het vuur af nemen. De ge latine erin oplossen. De rest van 't sap met de aardbeien toevoegen. De massa drillig laten worden. De slagroom met de poedersuiker stijfkloppen. Een deel van de room achterhouden en de rest luchtig vermengen met de puddingmassa, zodat men een gemarmerd effect verkrijgt. De aardbeienvla opdoen in gla zen en garneren met de wafels en de slagroom. VOORJAARSHOFDJES UIT LONDEN In de voorjaarscollectie van de Londense hoedenontwerper Jacoll komt deze soepelgevormde cloche van glinsterend nylon voor. De open bol is bijeengebonden met 'n satijnen bandje een roos zorgt voor een passende versiering. FRANSE HOEDJES VOORJAAR EN ZOMER 1961 De Franse ontwerpster Rose Va- lois heeft in Parys haar nieuwe collectie hoedjes voor voorjaar en zomer getoond. Links: „La Closerie", een open klokhoedje van zwarte paarden haar. Twee rozen completeren het geheel. Midden: „La Grenouillere", een creatie van oranje gekleurde fyne Bengaalse stro. Afgezet met een zwarte band van hetzelfde materi aal. Rechts: ,Les Tilleuls" een hoedje van korenstro in de natuuriyke goudgele tint. Over het geheel is een zwarte sluier gedrapeerd. Aanrechtkastjes. 11 De hygiëne in huis, in het bij- zonder die in de keuken, omvat i vanzelfsprekend heel wat meer dan i de plaatsing in de vuilnisbak. Zo doet zich al dadelijk de vraag voor, waar het schoenpoetsgerei wordt opgeborgen en ook waar de schoenen eigenlyk worden gepoetst. Er zyn gelukkig gezinnen, waar dit 1 in de by keuken of badkamer ge- 11 beurt. Anderen gaan er mee op de trap zitten. 11 Natuurlyk, hoe allerlei werkge- 11 reedschap het best kan worden op- 1 geborgen is een kwestie van huis- i1 indeling, van ruimte en van over- ileg. Maar niet iedere huisvrouw 1heeft een werkkast of een by keu-

Leidse Courant | 1961 | | pagina 10