Weerbericht Grootse huldiging van K.A.B.-voorzitter J. H. van der Ploeg te Zoeterwoude Coöperatieve Raiffeisenbank Katwijk-Rijn in het goud „Pro Ecclesia" voor zilveren jubilaris Secretaris J. v. d. Perk vijftig jaar bestuurslid Het weer in Europa VRIJDAG 10 FEBRUARI 1961 DE LEDDSE COURANTPAGINA 7 De viering van het zilveren jubi leum van de KAB-voorzitter, de heer J. H. van der Ploeg eenvoudig op gezet, aangekondigd als een gebeur tenis in intieme kring, is een grootse spontane huldiging geworden; stijl vol begonnen, in hartelijke dank baarheid voortgezet en tenslotte feestelijk geëindigd. Vele bloemstukken op het podium, in het met vlaggen gesierde paro chiehuis, grote opkomst van de le den met hun dames, vertegenwoor digers van het Districts en Geweste lijk bestuur en daarbij aangesloten afdelingen; allen dankbaar begroet door de voorzitter van het feestco mité, de heer C. B. Groen. Toen de jubilaris met zijn echtge note, kinderen en vele familieleden binnentrad stonden alle aanwezigen op om „Lang zal hij leven" te zin gen. De R.K. Gemengde Zangvereniging „Santa Lucia" heeft deze avond op verdienstelijke wijze opgeluisterd door uit haar groot repertoire goed gekozen liederen te zingen ter af wisseling van de vele sprekers. De geestelijk adviseur van de af deling en de Gewestelijke Bond, pastoor A. P. Emmen OCC, getuigde echt blij te zijn het eerst een woord van gelukwens te mogen spreken namens allen die de jubilaris een warm hart toedragen, dankbaar om dat zij weten wat hy in die vijf en twintig jaren voor hen heeft ge daan. Spr. noemde de jubilaris een man met veel capiciteiten, zo goed leiding gevende, dat hij wel kloos teroverste had kunnen worden; die de woorden van St. Petrus tot lei draad nam: „Houdt alle mensen in ere, hebt de gemeenschap lief, vreest God en eert de Koning". „Over één gebrek, over zijn pes simisme als er harde teleurstellingen zijn in het moeilijke werk, willen wij vandaag op dit feest niet spre ken, nu slechts huldigen en dank baar zijn voor de volharding on danks alles". Om bewijs van dank baarheid te geven verzocht de pas toor de jubilaris met zijn echtgenote op het podium te komen om een feestgeschenk in ontvangst te ne men. Spr. deelde mede, dat op aanvrage van het bestuur van de KAB door Z. H. de Paus aan de jubilaris het gouden kruis „Pro Ecclesia et Pon- tifice" is verleend. Na overhandiging van deze onder scheiding verzocht spr. mevr. Van der Ploeg deze op de borst van de jubilaris te hechten. Deze huldiging werd met een har telijk applaus bekrachtigd. Na de overhandiging van de oorkonde waarvan de pastoor een vertaling gaf volgde de gelukwens, dat de ju bilaris deze decoratie in waardigheid nog vele jaren zal mogen dragen. Geschenk van de afdeling. De heer C. Groen sprak namens de afdeling om te getuigen van boven menselijke inspanningen om na vol brachte lichamelijke inspanning al- tyd weer geestelijke kracht op te brengen, vaak teleurstellend, maar steeds weer voortgaande met idea lisme en strijdlust. Wederom moest de jubilaris met zijn vrouw op het podium verschij nen. Nu om in het feestgeschenk, een prachtige fauteuil, plaats te ne men terwijl de heer Groen woorden van grote waardering en bewonde ring sprak tot mevr. Van der Ploeg voor de vele opofferingen door de afwezigheid van haar man niet al leen maar voor de steun hem steeds bij het werk gegeven. Onder dave rende instemming bracht spr. hier bij een bloemenhulde. Deken Juffermans zeide werkelijk blij te zijn, dat de vele verdiensten van de jubilaris door de pauselijke onderscheiding zijn beloond. Hjj wil- Mevr. Van der Ploeg, heeft zojuist de Pauselijke onderscheiding bij haar jubilerende man op de borst gespeld. Pastoor A. P. Emmen OSC had tevoren de heer Van der Ploeg om zijn kwaliteiten gehuldigd. de getuigen, dat de heer Van der Ploeg, werkelijk waardig is deze te mogen dragen. „Als pastoor wil ik u namens de gehele parochie huldigen omdat u steeds in het openbare leven als goed katholiek opgekomen bent". „Gy hebt met zorg uw ambt ver vuld, u altijd laten leiden naar de richtlijnen van de kerkelijke over heid. Bij mijn hulde en dank hoop ik dat, al maakt de ouderdom u wat meer getemperd, bedachtzamer, toch nooit het jeugdig vuur zal uitdoven. Blijf dankbaar voor de kracht van God gekregen voor Zijn eer werken als tot dusver gedaan". Met zeer waardevolle woorden richtte de deken zich tot mevr. Van der Ploeg, hopende dat zij haar man in zijn streven steeds zal blijven steunen. In de koffiepauze die nu volgde werd vrolijke muziek gemaakt waar na Santa Lucia steeds weer voort ging met goed gezongen liederen te brengen. Eerlijk gesprek hielp. De vice-voorzitter van het Gewest en tevens van de afdeling Leiden, de heer K. de Bree, sprak van man tot man. „Jan, wij weten het al, ik hoef je het eigenlijk niet te zeggen. Wij zijn blij met je onderscheiding. Er is gesproken over je pessimisme, maar als wij te samen allemaal in de put zaten, als alles mislukte, dan heeft jou eerlijk gesprek na veel te leurstelling ons toch weer geholpen om weer aan te pakken". „Wij hebben ook een geschenk, maar daarvoor behoef je niet naar het podium te komen". Toen ging de heer De Bree naar de jubilaris. De twee mannen van de harde strijd zagen elkaar ontroerd in goed begrip aan en stil ging het geschenk van hand tot hand; het was een couvert met de inhoud van een dankbare gave. Broer Kees, het Kamerlid, aan het woord. De enige broer van de jubilaris kwam nu op het podium, voor het eerst van zijn leven, zo zei hij, niet ambtelijk, zonder opdracht om o.m. de vraag te stellen: „waarom heeft Jan dat allemaal gedaan?" Wel een voudig, omdat hij moest, omdat hy het niet kon laten. Als men zich geeft voor het so ciale leven, betekent dit op de eer ste plaats iets voor jezelf en voor je gezin. Zich wendend tot zijn schoonzuster zei hij geestig: „troost je, want als hij het niet zou gedaan hebben, zou hij een lastige vent geworden zijn. Hij moest nu eenmaal iets weggeven aan de KAB en sprak in geestige maar toch ernstige trant van de rijke vruchten die de KAB van haar werk mag plukken. Deze groep, die in het verleden niet meetelde, is nu een volksdeel, dat niet meer gepasseerd kan worden, omdat nu ook de arbei ders in alle zaken betrokken zijn". Sprekende over de landelijke or ganisatie schetste spr. de grote waar de van de plaatselijke werkers. Het hart van de organisatie klopt in de afdelingen. Daarmede is de verdien ste van de jubilaris zo groot te zien. Districtbestuurder vraagt om betere autobusverbinding. De laatste spreker was de dis trictsbestuurder de heer L. v. Jaars veld, die o.m. zinspeelde op het wer ken voor het algemeen belang. Nog niet wetende hoe hy, op dit uur, uit Us Op donderdag 23 februari a.s. zal het 50 jaar geleden zijn dat de Coöpera tieve Raiffeisenbank „Katwijk a.d. Rijn" werd opgericht. Het initiatief tot de oprichting werd in 1911 genomen door een comité, bestaande uit de heren Jac. van der Gugten, Joh. Meijer sr., M. v. Egmond, J. Heemskerk sr., en C. van ToL Zij riepen tegen donderdag 23 februari 1911 belangstellen den op voor bijwoning van een vergadering in hotel „De Roskam", waarin zij voor een gehoor van twintig personen hun plannen ontvouwden om te komen tot oprichtig van een Coöperatieve Boerenleenbank. Hun voorstel len werden met geestdrift ontvangen en alle aanwezigen gaven zich op als lid. Er werden onmiddellijk spijkers met koppen geslagen: statuten en huishoudelijk reglement werden vastgesteld en er werd overgegaan tot benoeming van de eerste bestuursleden en leden van de raad van toezicht. Het eerste bestuur werd gevormd door de heren Jac. van der Gugten (voorzitter), J. van der Perk (secretaris) en A. van Paridon (lid) en de raad van toezicht door de heren H. Ravensbergen, J. van der Gugten Pzn, en A. Korpelshoek. Als bijzonderheid kan worden vermeld dat de heer J. van der Perk vanaf 1911 tot heden onafgebroken als secretaris in het bestuur heeft zitting ge had en dus gelijktijdig met de bank zijn gouden jubileum viert Nieuwe dir.-generaal van de Landbouw Ir. J. W. Wellen, directeur-secretaris van de Noord-Brabantse Christelijke Boerenbond, die met ingang van 1 mei a.s. als directeur-generaal van de landbouw in functie zal treden. Zoeterwoude de reis naar de trein zou moeten doen, beval spr. de zorg voor een betere autobusverbinding aan. Sprekende over de taak van de jubilaris op het politieke vlak, in- zonder over de uitbreiding van de gemeente Leiden, bepleitte spr. voor al de zorg voor de groeiende ge meenschap. De attentie van de districtsbond was een kist sigaren. Dank van de jubilaris. De jubilaris dankte God, dat hij het werk graag heeft mogen doen, dankte geestelijke adviseur die de onderscheiding aangevraagd heeft. Spr. toonde zich zeer erkentelijk van de Deken de dank van de pa rochie te mogen vernemen. „Vooral voor het mooie geschenk van de afdeling ben ik dankbaar en ik hoop daar nog wel eens, hoewel voortwerkende, in uit te rusten". Tenslotte wilde jubilaris de ge brachte hulde aanvaarden tenzij be doeld op de eerste plaats aan zijn vrouw en aan allen die hem in het werken hebben geholpen. De heer Groen wijdde piëteitvolle woorden aan de reeds lang overle den vader van de jubilaris, die als trouwe Volksbonder zijn beide zoons voorging tot sociaal werken en dank te allen die aan deze huldiging heb ben meegewerkt. Er was nog maar weinig tijd voor het vrolijke feest, maar de muziek zette in en de benen gingen van de vloer, want de vastenavond moest ook nog gevierd worden. Het bestuur van de jubilerende Boe renleenbank, zittend: J. v.d. Perk, secretaris; J. Rietveld, voorzitter; L. A. Kreft, 2e voorzitter. Staande de leden van de raad van toezicht: P. C. Doets, C. J. Boskamp, N. M. K. Boon (kassier) en J. Gosliga. Na drie jaren: dertig gulden reserve De eerste opzet van de bank droeg een zeer bescheiden karakter. Als kassier werd aangesteld de heer P. J. Aarts, muziekleraar aan het toen malige St Willibroduscollege aan de O verrijn, die deze functie tot 1930 nevenbetrekking vervulde. Hij ont ving hiervoor een salaris van 50 per jaar. Dat echter de leden ver trouwen hadden in „hun" bank bleek al dadelyk in 1911 toen het totaal bedrag der spaarrekeningen bedroeg 12.855,68. De totale omzet in 1911 beliep echter niet meer dan 58.023,- terwijl dat eerste jaar een verlies opleverde van f 10,36. Er werd slechts één uur in de week zitting gehouden en wel ten huize van de kassier, Rijnstraat 39. Dikwijls kwam het nog voor, dat niemand op zo'n zitting verscheen. Ook het jaar 1912 WISSELING FUNCTIE DIRECTEUR-GENERAAL LANDBOUW. Bij Koninklijk Besluit is aan ir. A. W. van de Plassche op zijn verzoek eervol ontslag verleend als directeur- generaal van de Landbouw van het ministerie van Landbouw en Visserij onder dankbetuiging voor de „vele belangrijke en gewichtige diensten den lande bewezen". Tot zijn opvol ger is benoemd ir. J. W. Wellen, thans directeur-secretaris van de Noord-Brabantse Christelijke Boeren bond, gevestigd te Tilburg. De op 1 mei 1961 in functie tre dende nieuwe directeur-generaal van de landbouw, Johannes Wilhel mus Wellen, landbouwkundig inge nieur (studierichting akker- en wei- debouw), is geboren op 8 april 1920 te Neerbosch, gemeente Nijmegen en zal dus bij zijn ambtsaanvaarding 41 jaar oud zijn. Hij volgde de HBS-op- leiding aan het St. Canisius-college te Nijmegen en heeft na het afbre ken van de militaire dienst in het oorlogsjaar 1940 in september van dat jaar een aanvang gemaakt met de studie aan de landbouwhogeschool te Wageningen. leverde een verliespost op, namelijk 29,05. Het volgende jaar bracht echter het eerste winstsaldo op van 71,35, waarmee niet alleen de ver liezen van 1911 en 1912 konden wor den gedekt, maar ook een begin kon worden geamaakt met een reserve- vorming. Per 1 januari 1914 bevatte het reservefonds de kapitale som van 32,11. Dankzij een gezond voorzich tig beleid kon dit fonds daarna ieder jaar uit de winst worden aangevuld, met als gevolg dat de reserve op 1 januari j.l. was aangegroeid tot niet minder dan 103.979,-. De heer Aarts werd in 1930 als kassier opge volgd door de heer Jac. Meijer, die tot 1955 zijn functie vervulde, sedert 1938 als een betrekking met een vol ledige dagtaak. Het kantoor verhuis de hierdoor naar een vrij primitieve ruimte achter de woning van de heer Meijer, Rijnstraat 50. Snelle expansie Konden we tot 1938 spreken van een gestadige groei van de Boeren leenbank, vanaf dit jaar trad een periode van snelle expansie in, die ook thans nog voortduurt. De balans over 1938 vermeldde o.m. een omzet van 1.565.893,42, hetgeen bijna het dubbele is van het voorafgaande jaar. De reserves waren inmiddels aan gegroeid tot 16.744,48 en de winst bedroeg 1.119,96. Dat bij deze groei het ruimteprobleem zich begon aan te dienen behoeft geen betoog en dus werden plannen gemaakt voor een eigen bankgebouw, dat in 1955 verrees op de hoek van de Rijn straat en dè Turfmarkt. Het bijzon der fraaie gebouw, gelegen op een van de mooiste punten in het cen trum van het dorp, werd ontworpen door de architect B. J. Koldewij uit Amsterdam en kostte 42.000. De heer Meijer werd in 1955 als kassier opgevolgd door de heer N. K. M. Boon, onder wiens beheer de groei zich in een nog sneller tempo voort zette. In dat jaar werd ook de band met de Groentenveilingsvereniging „Katwijk eh Omstreken", die steeds heeft bestaan, nog meer verstevigd. Alle betalingen van de veiling liepen in het vervolg over de Boerenleen bank. In 1957 werd overgegaan tot de invoering van een mechanische boekhouding. Naamsverandering Ingaande 1 januari 1959 vond een naamsverandering plaats. De naam Coöperatieve Boerenleenbank werd gewijzigd in Coöperatieve Raiffeisen bank als eresaluut aan Friedrich Wil helm Raiffeisen, die in de tweede helft van de vorige eeuw zijn leven gewijd heeft aan de verbetering van de financiering der kleine agrarische bedrijven en als grondlegger kan worden beschouwd van de coöpera tieve boerenleenbanken. Ook de ju bilerende bank is de beginselen van deze Duitse burgemeester steeds trouw gebleven, zij het dan, dat thans niet meer alleen personen en instel lingen uit de agrarische sector, doch iedereen bij de bank terecht kan. Desondanks blijft echter voortdu rend het voorbehoud van kracht dat aan de agilriërs steeds voorrang zal worden verleend. Bestuur Sedert de oprichting heeft het be stuur steeds uit drie leden bestaan, bijgestaan door een, eveneens drie leden tellende, raad van toezicht. Als voorzitters traden achtereenvolgens op de heren Jac. van der Gugten (1911-'23), Jac. Wassenaar (1923-'28), A. Korpelshoek (1928-1935), L. van Paridon (1935-1942) en Jac. P. Riet veld (1942-heden). Het aantal leden groeide van 20 in 1911 tot 249 in 1960. Over het afgelopen jaar bedroeg het totaalbedrag der spaarrekeningen 3.693.829,26, de omzet 60.647.135,22 het balanstotaal 4.607.499,75 en het reservefonds 91.786,64. Met deze cijfers behoort de bank tot de mid delgrote banken, aangesloten bij de Coöperatieve Centrale Raiffeisen Bank te Utrecht. Viering Het behoeft geen betoog dat men de dag van het jubileum niet onge merkt wil laten voorbijgaan. Er is een comité gevormd, bestaande uit de heren F. C. Meijer Jzn., Th. M. van Schie, J. D. van Delft, A. van der Jagt, D. de Koning en N. van Delft, dat de viering voorbereid. In het kader hiervan zal het bestuur met de raad van toezicht op donder dag 24 februari a.s., des namiddags van drie tot vijf uur, recipiëren in de grote zaal van het Missiecollege Sint Willibrord aan de Overrijn. Voorts zal aan de leden, met hun dames, op donderdag 2 maart in de grote zaal van café-restaurant Tres long te Hillegom een diner worden aangeboden, terwijl gedurende de maaltijd verschillende artiesten de gasten vermaken. (Medegedeeld door het K.N.M.I. Geldig van vrijdagavond tot za terdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). VEEL BEWOLKING. Veel bewolking met hier en daar wat motregen. Matige tot krachtige zuid-westelijke wind. Zachter. HELSINKI - licht bew. STOCKHOLM sneeuw OSLO geheel bew. KOPENHAGEN half bew. ABERDEEN motregen LONDEN licht bewolk* AMSTERDAM geh. bew. BRUSSEL LUXEMBURG PARIJS —2 —15 1 —7 BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MUNCHEN ZURICH GENEVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK BELGRADO ATHENE ROME AJACCIO MADRID MALLORCA LISSABON geheel bew. onbewolkt geh. bew. mist onbewolkt onbewolkt geheel bew. zw. bew. geheel bew. zwaar bew. onbewolkt licht bew. regen regen regen zwaar bew. half bew. licht bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt 1 6 8 12 10 11 9 13 8 12 14 10 12 7 11 12 7 4 7 9 14 14 18 16 17 —6 1 3 5 2 3 1 4 3 4 5 5 5 3 2 2 2 5 1 5 5 3 2 PAUZE Morgen: Verschijning van de H. Maagd Maria te Lourdes (1858). DE EERSTE VERSCHIJNING TE LOURDES. Op het middaguur van de 11e fe bruari 1858 ging een eenvoudig maar wat dom meisje van 14 jaar, Berna- dette Soubirous, hout sprokkelen na bij Lourdes, een dorpje in de Pyre neeën. Plotseling hoorde zij een ge druis van onweer of van een krach tige wind, maar geen takje bewoog. „Ik wist niet, wat ik ervan moest den ken en ik keek in de richting van de grot en daar zag ik het struikgewas bij een van de openingen van de rots heen en weer waaien, als door een felle wind bewogen. Bijna op het zelfde ogenblik kwam er uit de grot zelf een goudkleurige wolk en een poosje later ging een schone vrouw zoals ik er nog nooit één gezien had, bij de opening staan vlak boven het struikgewas". Maria is aan Bernadette 18 maal verschenen, de laatste maal op 16 juli. Uit: „Op zeven plaatsen ver scheen zij", uitg. Lannoo, Den Haag. PUZZEL (Herplaatsing) No. 507. Horizontaal: 1. wandel dreef, 3. uurwerk, 5. bloeiwijze, 7. hoekbalcon, 9. telwoord, 11. vis, 13. gebod, 15. voorzetsel, 16. een soort van grove tarwe, 18. jongensnaam, 20. riviertje op de grens van Drente en Overijsel, 22. hogepriester te Silo, 23. voegwoord, 24. rivier in Neder land. Verticaal: 1. plaats in de schouw burg, 2. zot, 3. kleine druif zonder pit, 4. wang, 6. bijl, 7. eenjarig kalf, 8. uitslag op metalen, 10. boom, 12. tijdrekening, 14. alvorens, 16. vast deel van een boom, 17. achting, 19. vogel, 21. snoer van een hengels. Oplossing morgenavond. PUNT Mevrouw, vandaag ben ik beslist voor het laatstje vindt hier in de buurt ook nergens een parkeerplaats!

Leidse Courant | 1961 | | pagina 7