ASPRO 2 Adenauer sprak met De Gaulle De volksgezondheid in de Ver. Staten Meer saamhorigheid Verplichte verzekering Dokter Claudia (283) VRIJDAG 10 FEBRUARI 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 De Franse president, generaal De Gaulle en de Westduitsc bondskanse lier dr. Adenauer hebben donderdag te Parijs gedurende anderhalf uur 'n besloten bespreking gehad over de betrekkingen tussen Oost en West, de toekomstige houding der nieuwe Amerikaanse regering tegenover de Navo, de mogelijkheid van het vin den van een economische oplossing voor de belangenverschillen tussen de zes EEG- en de zeven EVA-lan- den en het vraagstuk van het instel- Van officiële zijde is niets mede gedeeld over het verloop der be sprekingen. Van conferentiezijde wordt echter vernomen dat Adenau er naar Parijs was gekomen met het vaste voornemen bij De Gaulle de nadruk te leggen op zijn overtuiging, dat de Atlantische saamhorigheid thans belangrijker is dan ooit en dat hij er daarom nu minder dan ooit toe bereid is mede te werken aan een ontwikkeling op het Europese vasteland, welke deze saamhorigheid in gevaar zou kunnen brengen. Adenauer heeft, naar verluidt, ook te kennen gegeven, dat hij er zeer op gesteld is, dat „de Europese deur len van een permanent orgaan voor 0pen blijft voor Engeland". De bonds- politiek overleg en politieke samen- kanselier zal binnenkort premier werking tussen de regeringsleiders Macmillan in Londen bezoeken, van de zes EEG-staten. Als U zich maar even rillerig of Ij onprettig voelt: 'ASPRO'S-éfe U&nt«teel fit' Voorstel van Provinciale Staten: Huys te Warmont in eigendom en exploitatie van de provincie Na dit anderhalf uur voegden de Franse premier Debré, diens minis ter van buitenlandse zaken Couvede Murville, de Westduitse minister van buitenlandse zaken von Brentano, en andere gezagsdragers zich bij de twee Van Duitse zijde betoonde men zich zeer voldaan over het verloop der besprekingen tussen Adenauer en De Gaulle. Een hoge Duitse ambte naar verklaarde: „Dit was een goe de bijeenkomst". Vandaag te 10.30 uur is, onder voorzitterschap van president De (Advertentie) Marilyn Monroe geestesziek regeringsleiders. De beraadslagingen, Gaulle, het overleg begonnen tussen die daarna volgden, duurden zeven- de regeringsleiders van de zes EEG tig minuten. Zij eindigden te 18.40 uur. Toch 100,- boete voor Leidenaar, die van niets wist Geen mens in de Spoetnik Professor Sedof, voorzitter van de 0.De filmster Marilyn Monroe be- commissie voor ruimtevaart van de landen. Het is de eerste maal, dat de vindt zich op het ogenblik in een Russische academie van wetenschap regeringsleiders van „Klein-Europa" zeer nerveuze toestand in een kli- pen, heeft in een vraaggesprek met onder voorzitterschap van president niek voor geesteszieken in New een verslaggever van de „Prawda" York. Geruchten willen, dat ze hier de geruchten tegengesproken, dat er al sinds 5 december verblijft in een - - - - afdeling voor minder ernstige geval len van geestesziekte. De laatste vijf dagen if zij, volgens vrienden, in een afdeling geplaatst voor ernstig ge stoorden. De heer Wesseling (KVP) heeft namens alle fracties, uitgezonderd de communisten, in de Provinciale Staten het voorstel gedaan om het „Huys te Warmont" aan te kopen, door de deskundigen op 92.000,- getaxeerd. Naar aanleiding van dit verrassen de voorstel zullen de gedeputeerden eerst nog met een praeadvies bij de Staten komen. De stichting Zuidhol lands Landschap l.ad aan de Staten een subsidie gevraagd tot 50% in de aankoopkosten van het historische landgoed, waarvan de prijs door in siders gehouden werd op f 490.600,- exclusief koop- en transportkosten en vergoeding van de rente. Boven dien was door het Zuidhollands Landschap ƒ10.000,- gevraagd als deelname in een op te richten N.V. tot onderhoud en exploitatie van het „Huys te Warmont". Provinciale Staten wilden wel de subsidie ver lenen, maar over deelname in de N.V. kon men het niet eens worden. (Men had onvoldoende zekerheid, hoe het „Huys te Warmont" geëx ploiteerd zou worden). Achteraf zijn tegen het laatste punt bezwaren ge rezen. Na besprekingen in de frac ties is de heer Wesseling uiteindelijk met zijn voorstel gekomen. De ver gadering zal voortgezet worden op dinsdag 14 februari. SETTERLA1NE Jumpers en Vesten MODEHUIS BOTERMARKT 17 LEIDEN TELEF 32765 (Advertentie) De Gaulle vergaderen. President in hemdsmouwen in de jongste Spoetnik een mens zou zitten. Janio Quadros, de nieuwe president Deze geruchten „stemmen niet met de werkelijkheid overeen", zo zei Sedof. Hij verklaarde voorts, dat de sa- De blonde filmster, die tijdens haar telliet geen speciale uitrusting voor „Ik weet niets van een aanrijding Van Brazilië, zal de bezoekers van verblijf in de afdeling voor minder de wetenschappelijke bestudering af. Mijn auto was helemaal niet be- het presidentiële paleis voortaan niet ernstige patiënten af en toe toestem- van de ruimte aan boord heeft en schadigd. Na drie weken kreeg ik be- richt", zei een Leidse woninginrich ter voor de Haagse politierechter. Hij meer in een gekleed donker pak ont- ming kreeg de kliniek te verlaten ook geen proefdieren. ...o(vorige week woonde zy nog de Het in een baan om de aarde Hij zal hen te woord staan in een Broadway-première bij van haar brengen van zo'n enorme kunstmaan vangen. stond terecht omdat hij op 18 juni na wit overhemd met open kraag en kor- nieuwste film „The Misfits", is vorige is deze keer onze voornaamste taak maand gescheiden van de toneel- geweest, aldus Sedof. Daarbij ging verblijf in Nieuw- schrijver Arthur Miller. het natuurlijk ook om de Spoetnik goed be- Volgens vrienden is haar toestand precies in die baan te krijgen, die officiële te wijten aan de spanningen tijdens van te voren was berekend. Deze een aanrijding op de Trekvaartbrug te mouwen. bij de Haarlemmerweg, Maredijk en „Tijdens mijn -j. Warmonderweg met zijn bestelauto Dglhi heb ik eigenlijk'pas go'ed "be na een aanrijding zou zijn doorgere- grepen, hoe irrationeel de officiële den voordat zijn identiteit bekend Braziliaanse dracht wel is. Ik heb mij De verdachte zou een motor met aangeschaft en ik voel mij in die din- zijspan hebben klem gereden. De be- gen volkomen op mijn gemak", aldus stuurder hiervan, zekere S., getuigde Quadros. dat de motor gewoon aan de bestel auto was gaan hangen. Op de brug had verdachte gestopt. De getuige had naar binnen gekeken en hij had later deze verdachte herkend. De man had niets gezegd, maar was weggereden. De getuige was met de brokken blijven zitten. Hij had ech ter snel het nummer opgenomen. Een andere getuige had de aan rijding zelf niet gezien, maar wel had hij gezien dat een bestelauto en een motor naast elkaar stil stonden. Hij had gelezen dat er op de bestelauto „woninginrichting" stond. De bestelauto bleek toe te behoren aan een zaak met drie firmanten, die alle drie wel met de auto reden. Uit de beschrijving van getuige S. had President Kennedy heeft donder de politie echter de verdachte als de dag het Congres om een verplichte dader kunnen identificeren, door de ziekenhuis- en nazorgverzekering ge- w„w de opnamen van „the Misfits", -toen taak is met succes bekroond, want dus een voorraad Indische hemden de scheiding al in de lucht hing, en de satelliet draait in een baan, waar- door het plotselinge overlijden van van de parameters bijna gelijk zijn haar tegenspeler Clark Gable, aan v/ie zij zeer gehecht was. aan die welke wij berekend hadden. Sedof onthulde, dat er geen speciale voorzieningen zijn getroffen om de satelliet weer naar de aarde te ha len. Tot slot merkte de geleerde op, dat de satelliet geen lang leven bescho ren zal zijn, omdat hij maar vrij dicht bij de aarde ronddraait. (Advertentie) geveer 50 procent is toegenomen. In meer dan de helft van deze 150 ge bieden heeft 6 procent van de be volking van de leeftijd, waarop men tot werken in staat is, geen werk. In sommige gebieden bedroeg 't werk loosheids-percentage meer dan 12 procent. Trap- en Gang-Lopers Klassieke en moderne dessins. Woning-textiel W. J. ZIRKZEE Van 't Hof f straat 7 Leiden Telef. 24610 MIDZA drie persoonskaarten uit het bevol kingsregister te lichten, zuiver en alleen door de persoonsbeschrijving. Bovendien had getuige S. later de man herkend. De politierechter nam op grond van dit alles toch wel aan dat ver dachte op de bewuste dag daar had gereden en hij veroordeelde hem overeenkomstig de eis tot 100. boete of 20 dagen. Inmiddels was ver dachte ook al door de kantonrechter veroordeeld voor de aanrijding zelf. LOOP DER NEDERLANDSE BEVOLKING GEDURENDE 1960 Het Centraal Bureau voor de Sta tistiek heeft het aantal inwoners van Nederland op 1 januari 1961 voorlo pig geraamd op 11.554.794. Dat bete kent, dat de bevolking in I960 met rond 133.000 personen is toegenomen. Het aantal levendgeborenen over het afgelopen jaar was bijna 239.000; het aantal overleden personen ruim 87 duizend. Vergeleken met 1959 is het geboortecijfer wat gedaald (van 21.3 per 1.000 inwoners tot 20.8); het sterftecijfer is stationair gebleven op 7.6 per 1.000 inwoners. Dit laatste geldt ook voor het huwelijkscijfer. Het aantal gesloten huwelijken be droeg in 1960 ruim 89.000. De migra tie leverde een vertrek-overschot op van bijna 13.000. De zuigelingensterfte (sterfte be neden een jaar) is in 1960 opnieuw gedaald (16,5 per 1.000 levendgebo renen tegen 16,9 in 1959). vraagd voor vrijwel alle burgers, waarvan zij kunnen profiteren als zij de 65-jarige leeftijd hebben bereikt. De financiering zou moeten geschie den door de sociale verzekeringspre mies voor werkgevers en werknemers met een kwart procent te verhogen. Noodlottige brand in Zwitsers hotel KORTE GOLF Een vrachtauto bestuurd door de aannemer G. J. A. W. is gistermid dag door een trein gegrepen. De auto Bij de reeds gemelde brand in het werd in een sloot geslingerd. De be- Grand Hotel te Rigi-Kaltbad, in de stuurder kwam er wonder boven won- nabijheid van Luzern blijken elf per- der zonder letsel af. De bestuurder Verder wil de president meer geld sonen het leven verloren te hebben, was onder de reeds dalende afsluit- beschikbaar gesteld zien voor de Het vier verdiepingen hoge hotel bomen de overweg opgereden. Op de bouw van ziekenhuizen en de oplei- was geheel van hout. Tot op heden overweg sloeg zijn motor af. ding van artsen en tandartsen. De 2yn vjer lijken geborgen, en de kans Tijdens een verjaarsfeestje is het minister van volksgezondheid zou overblijfselen van de overige café van de invalide heer Entius persoonlijk moeten toezien op de zeven slachtoffers zullen worden ge- ;e Nibbixwoud en de aangrenzende verbetering van de lichamelijke ge- VOnden lijkt gering. toneelzaal gisteravond door een he- zondheid van de J^ugd.vige brand verwoest. De heer Entius, „De volksgezondheid is de sleutel j)e brand werd omstreeks drie uur die op zijn verjaardag wel erg ge- d® toekomst tot economische vi- jn de ochtend ontdekt door gasten, troffen is, kon door enkele gasten op taliteit en een hoog moreel vmi de die nog aan de bar zaten zij waar- een divan naar buiten gedragen wor- burgers, tot het bereiken van de ge- schuwden de concierge, de 61-jarige den. De brandweren van Nibbixwoud, Jac°b die op zijn beurt de Hoorn en dorpen uit de omgeving gasten wekte. Tientallen gasten heb- stonden machteloos door gebrek aan ben verklaard, dat zij half-bewuste- water. Verzekering dekt de schade, loos ten gevolge van de rook door Dr. A. H. J. Bartels, de 45-jarige het personeel naar buiten zijn ge- directeur van het Katholiek Natio- bracht. Ook toen het hotel reeds een naai Bureau voor de Geestelijke zegeningen van een vrije maatschap pij aan anderen", aldus Kennedy. Maar de werkloosheid? Een woordvoerder van het Ameri- kaanse ministerie van arbeid heeft vuurzee was ging Ryser naar binnen Volksgezondheid, heeft gistermiddag om te trachten gasten te redden. Na te zijnen huize het gouden kruis be- Jnst°rt*nS kwam hij niet meer horende bij de benoeming tot ridder in de orde van de H. Gregorius de Zwitserse - Grote in ontvangst mogen nemen. medegedeeld, dat de werkloosheids toestand in de Verenigde Staten zó erg is als sinds het begin van de lerug. tweede wereldoorlog niet is voorge- *n t°taal zlJn zes komen. Uit een door het ministerie fasten en vijf man van het personeel Onder de vele aanwezigen bevond van arbeid ingesteld onderzoek in 150 belangrijke industriecentra is geble- omgekomen. Eveneens elf personen zich ook prof. dr. F. Buytendijk, ugioiigiijivc *o 6v~iv zijn met verwondingen in het zie- voorzitter van de Katholieke Cen- ken, dat tussen vorig jaar november kenhuis opgenomen. De verwondin- trale Vereniging voor de Geestelijke en januari de werkloosheid met on- &en zijn veelal een gevolg van spron- Volksgezondheid. gen uit de ramen. Gistermiddag is het stoffelijk De oorzaak van de brand is niet overschot van de sedert zondagmid- GEWIJZIGDE METROPLANNEN bekend. De aan te leggen Metro in Rotter dam, die zoals men weet in Rotter dam-zuid op de Parallelweg boven gronds zal komen en verder over 'n nrrnf- viaduct zal worden geleid, zal iets Door de Grafische Kunstinrichting v_rHor Han nnrcr.rnnlcpliilr het r»lan „DE REPRODUCTIE COMPAGNIE" KALENDER Onlusten in India In Jubbelpore, Midden-India, uuur ue \jiaiisciit; rvunsuiiiiuiiuuk _.i„_, »-u»v.FU1u, ....uuc..-.,,Uiu, a-aj" hci uiigciuci JDe Reproductie Compagnie" n.v. te s "aar voödopfg eindpunt föS g0^erdag Tler peraonen gedood in verdronken. dag vermiste 5-jarige Bennie Til- mans uit Scharn opgehaald uit het bassin aan de Boschpoort te Maas tricht. Het jongetje was met zijn ouders bij kennissen in Maastricht. Terwijl het ventje buiten speelde is zijn het ongemerkt te water geraakt en Rotterdam is wederom een kalender uitgegeven, die, aansluitend bij voorgaande, loopt van februari tot februari. Ook dit jaar is de titel Taal van het Materiaal" en ook dit jaar zijn Igedrukt van moderne kunst-uitingen in krijt, verf, ijzer, textiel, tegels, glas en brons enz. De weergave van al deze uiteen lopende werkwijzen (gebruikt door kunstenaars die tegenwoordig naam maken) is een nieuw kunstwerk, dat getuigenis aflegt van een volmai druk-techniek in lijn en kleur. eindpunt krij- van gevechten tussen inwoners van twee In de noordoostelijke krater van dorpen. de Etna hebben zich donderdag he vige ontploffingen voorgedaan. Een Een week geleden kwamen in deze grote zwarte wolk steeg uit de kra- ZOETERWOUDE Frisse stroming in kath. middenstand Boeiende bezinningsavond Welbegrepen, dat een R.K. Mid denstandsvereniging niet op de eer ste plaats vakbelangen moet behar tigen, maar als katholieke standsor ganisatie vooral moet streven naar geestelijke ontwikkelig van hare le den, kan een bezinningsavond een machtig middel zijn om dat doel te bereiken. Het succes hangt echter af hoe de te behandelen stof wordt ingeleid, niet alleen, maar nog meer van de belangrijkheid van het onderwerp. Het bondsbestuur heeft een groot voorrecht voor de afdelingen be reikt, pater Albertinus Krouwels o.f.m. bereid te hebben gevonden, de ze godsdienstig culturele actie te voeren. Ondanks het slechte weer waren zeer veel leden met echtgenoten tot een goed begin naar de St. Janskerk gekomen waar pater Krouwels om half acht een H. Mis opdroeg aan het fraaie oude Maria-altaar. Daarna bij eengekomen in de zaal van de heer Roeleven werd het gehoor geboeid door een causerie die uitmuntte als leerzaam betoog. Uit het onderwerp zelf werden de brande. de kwesties van de laatste tijd, o a. het begrip van het optreden van de leek op theo logisch gebied, in de Kerk, zeer dui delijk behandeld. De levenshouding, in alle omstandigheden, van ons ka tholieken, ware Christuszoekers te zijn, ook in werken en zakendoen, werd door spr. scherp getekend. Nadat de aanwezigen de lange re de met veel interesse hadden ge volgd, volgde een gedachtenwisse- ling die het bewijs leverde, dat er steeds meer medeleven komt tot de feitelijke toestand in de Katholieke Kerk en de vele problemen die onze huidige tijd eigen zijn. Het was een zeer geslaagde avond, waaraan de gezellige sfeer onder de zakenmensen die in het verleden wel eens ontbrak gewekt werd. Men had geen haast na afloop heen te gaan. De vergadering werd. door dat de voorzitter door huiselijke om standigheden verhinderd was, geleid door de secretaris, de heer C. P. J. PaardekooDer jr. Een blijkbaar weinig op buit beluste inbreker heeft zich gisternacht in de restauratie van het Amstelsta- tion in Amsterdam te goed gedaan aan een biefstukje, dat hij zelf heeft moeten bakken. Na zijn maaltijd vond hij het tijd voor een „after din ner". Hij nam in het voorbijgaan twee dozen sigaren mee. In Oost-Berlijn wordt volgend jaar begonnen met de bouw van een 360 meter hoge televisietoren met een restaurant voor 150 personen op 206 meter en een uitzichtplateau voor 300 mensen op 220 meter hoog te. Ook West-Berlijn wil een derge lijke toren bouwen, maar vanwege de veiligheid van het luchtverkeer kan deze niet hoger dan 230 meter worden. gen, nl. niet aan het eind van de Mijnsheerenlaan maar in de nog vrij onbebouwde omgeving van de Gróo- stfeS br«n 'tussen11 Hindoes ter vier "dagen "stremt "er^lê: lopige eindpunt men denkt im- en Moslems 21 personen om het le- va naar beneden. De mensen in de reproducties afgedrukt van moderne mers ]ater de lijn door te trekken ven- Oorzaak var* de twisten was een omgeving werden donderdag door 'n ij_ i-2J. aanval op een studente, die later zelf- paniek aangegrepen. moord zou hebben gepleegd. Van gezaghebbende zijde wordt Het leger moest de politie te hulp in Parijs vernomen, dat Frankrijk komen om de strijdende doTpelin- geen kernproeven meer in de Saha- gen, die woningen en gebouwen in ra zal nemen. Volgens het Franse brand staken, uiteen te jagen. Voor ministerie van voorlichting is er getuigenis aflegt van een volmaakte waar ook een schouwburg en een de avonduren is een uitgaansverbod evenwel nog geen besluit genomen, afgekondigd. al wordt dit wel overwogen. ZOETERWOUDE (Dorp) Historische Sportzondag 1961 De 12e februari 1961 zal waar- schijnlijk de geschiedenis ingaan als een dag van historische betekenis voor de Zoeterwoudse sportwereld. Voor de eerste maal zullen de r.k. s.v. SJZ en de r.k.t.t.v. PIT '54 dan nl. tezamen de dag van de sport vie ren. Een en ander in de geest van het woord van St. Paulus, dat wel iswaar reeds 14 dagen geleden in de H. Mis voorkwam (op zondag Septua gesima), maar welke viering toen i.v.m. het vroege tijdstip in het jaar enkele weken is uitgesteld. Maar a.s. zondag is het dan zover. Om kwart over acht 's morgens wor den alle leden van de sportverenigin gen, alsmede alle andere sportlief hebbers. in de Hoogmis verwacht. Deze zal tot hun intentie worden op gedragen. De buitenkerkelijke viering zal be staan uit een demonstratie door de dames van de gymnastiekvereniging en een tafeltennisdemonstratie door enkele hoofdklassers en enkele leden van PIT '54. Deze demonstraties be ginnen om half vijf in het parochie huis, nadat eerst op het SJZ-terrein de voetbalwedstrijd SJZ-VVOA is afgelopen. De toegang tot de demon straties is gratis, zodat het voor geen enkele Zoeterwouder bezwaarlijk kan zijn om aanwezig te zijn. De sportzondag wordt tenslotte be sloten met een carnavalsviering, die ongetwijfeld ook 's avonds weer ve len naar het Parochiehuis zal lok ken. Medewerking verlenen 's avonds de „The Black Stars" uit Sassenheim met een gevarieerd programma. AARLANDERVEEN VERPLEEGSTER ERNSTIG GEWOND. Gisteravond is mej. F. W. van En- geien uit Aarlanaerveen mei naar nets op de Zienaeweg nabij de wo ning van de lamilie vvingeiaar door een haar achterop komende vracht auto van de firma Koster te Zwam- meraam aangereden en ernstig ge wond. iv*ej. Van Engelen, die verpleegster is in net Diaconessenhuis te uuuda, was op weg naar nuis voor een ween venoi. lei noogte van genoemde wo ning is zij of door een rukwind te gen de auto aangeoruKt, oi de be- aiuuruer van deze auto neett weinig ruimte geiaten bij nei passeren, r.en en anoer worot ooor de pontie onder zocht. in ieder geval werd zusier v. engelen door de laaabak. van oe wa gen tegen de grond geworpen, zy nep daaroij een zware nersensertua- aiiig op, ernstige snij wonaen aan naar nanoen en kneuzmgen over net ge hele lichaam. Zij is na benanoeuug door dokter W. van der Wino per ziekenauto naar haar woning in de dorpsstraat vervoerd. ROELOFARENDSVEEN DOSR. Het programma voor zon dag vermeldt te 2.30 uur DOSR 2 Lisse 2; te 12 uur DOSR 3—SVLV 3. Zaterdagmiddag te 3.30 uur DOSR (a)—DOSR (b). Reiziger zonder bagage naar Zuidwijk en Pendrecht deel zal gaan uitmaken van een werke lijk centrum in „Zuid", waar b.v. grote magazijnen hun vestiging kun nen krijgen naast de gewone win kelstand, een z.g. „shopping centre", bioscoop zijn te vinden. Een scène uit Avro s televisiespel „Reizigers zonder bagage", dat donder dagavond onder regie van Ton Lensink op het beeldscherm kwam. V.l.n.r.t Jeroen Rooduyn, Wim Ponica en Mien Duymaer van Twist.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 5