10.75 NIEUWE VESTIGINGSBESLUITEN VANDAAG AFGEKONDIGD Voor verschillende bedrijfs takken meer mogelijkheden Vliegtuig Vfin de Russische president beschoten Kerngeleerde zoek 3Tcbuu^U- Loemoemba ontsnapt VRIJDAG 10 FEBRUARI 1961 51ste JAARGANG No. 15243 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN „Het schot op de president Directeur: J. F. 3. M. KOENS. Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN. BUREAUS: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie. Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.59 p. w„ f2.55 p. maand, f7.50 p. kwartaal. Franco p. p. f8.— Advertent. 17 ct p. m.m.. Telefoontjes f150. zijn dan ook onder de lijst van ge meenschappelijke waren opgenomen. Als gevolg hiervan kunnen diepbe- vroren waren in alle levensmidde- lenbedrijven worden verkocht, waar de verkoop van genoemde gemeen schappelijke waren kan geschieden. Het staatsblad van vandaagbevat een aantal afkondigingen van nieuwe vestigingsbesluiten met betrekking tot verschillende bran ches. Op de eerste plaats die in de levensmiddelensectoren, maar voorts ook in de kleinhandel, in drogisterij-, tabaksartikelen en par fumerieën, alsmede een wijziging van het besluit kleinhandel in alcoholhoudende en alcoholvrije dranken. Met het oog op het ver band, dat er bestaat tussen regelingen op het gebied van het assorti ment der betreffende bedrijven, is de afkondiging van alle beslui ten gelijktijdig geschied. In overheidskringen wordt de ontwikkeling, die met de uitvoering der besluiten gepaard zal gaan, uit vestigingsoogpunt revolutionair genoemd. Zeer in het bijzonder in het levensmiddelenbedrijf worden de mo gelijkheden van verruiming van het assortiment zeer belangrijk geacht, omdat geen extra diploma's daarvoor zijn vereist. Zogenaam de gespecialiseerde levensmiddelenzaken zullen voortaan, naast het bestaande assortiment, ook z.g. „gemeenschappelijke waren" kun nen verkopen. Zo zullen kruideniers ook melk in flessen en voor verpakte aardappelen, groenten en appelen mogen verhandelen; bakkers bijv. bepaalde kruidenierswaren, groentezaken gesteriliseer de verpakte melk. Voor kruideniers wordt bovendien de mogelijk heid geopend zonder nieuwe diploma's 'n aantal andere artikelen dan levensmiddelen aan het assortiment toe te voegen, waarbij tabaks- produkten. Een nieuw bedrijfstype, het „beperkte levensmiddelenbedrijf", wordt ingevoerd om het voor andere winkelbedrijven dan die in speciale levensmiddelen mogelijk te maken op betrekkelijk een voudige wijze het assortiment met een beperkt aantal artikelen uit te breiden. Nieuwe bedrijfstypen en branchevervaging Het vestigingsbesluit levensraid- De kleinhandel in zuivelproduk- delenbedrijven is van toepassing op ten, waarvan het assortiment volko- het kruideniersbedrijf, het slagers- men gedekt wordt door dat van het bedrijf, het broodbakkers- en brood- kruideniersbedrijf, is in het vesti- verkopersbedrijf, het banketbakkers- gingsbesluit niet als afzonderlijk be- bedrijf, alsmede op de kleinhandel drijf opgenomen, in melk en zuivelprodukten, de Er is nog geen beslissing genomen kleinhandel in aardappelen, groen- over de toevoeging van eenvoudige ten en fruit, de kleinhandel in vis, verpakte geneesmiddelen (zgn. huis- het poeliersbedrijf, en de nieuw ge- middelen) en verbandmiddelen aan introduceerde kleinhandel in vlees het assortiment van het kruideniers- en 'het beperkte levensmiddelenbe- bedrijf. In verband met de conse- Oerdegelijke leuke HAZEWIND- jasjes voor JONGENS en MEIS JES/ in moderne kleuren, prachtig afgewerkt, GEHEEL MET SCHAPENVACHT GEVOERD. drijf. Met de inwerkingtreding van het vestigingsbesluit levensmiddelenbe- drijven worden de bestaande vesti gingsbesluiten op grond van de ves tigingswet kleinbedrijf 1937 voor de quenties daarvan vereisen enkele vraagstukken nader onderzoek. On der meer is een vollediger inzicht noodzakelijk in de economische ge volgen van de door dc commissie- Thurlings voorgestelde parallellisa- verschillende afzonderlijke bran- tie, in de werking daarvan ten op- ches ingetrokken. Tevens komen de zichte van het huidige distributie erkenningsregelingen op grond van apparaat van verpakte geneesmidde- het organisatiebesluit voedselvoor- len en in hetgeen op grond van de ziening 1941 met betrekking tot de geneesmiddelenwet ten aanzien van kleinhandel in melk, boter, kaas, de verkoop van verpakte genees- eieren, margarine, aardappelen, middelen aan particulieren alsnog groenten en fruit, alsmede vis te zal worden geregeld, vervallen. Een eventuele regeling met be- Allen die een bedrijf uitoefenen, trekking tot de verkoop van huis houdelijke artikelen door kruideniers dient naar de mening van de staats secretaris nader bezien te worden bij de vaststelling van de definitieve redactie van het nieuwe vestigings besluit voor de kleinhandel in huis houdelijke artikelen, over het ont werp waarvan de commissie nog zal moeten adviseren. De staatssecreta ris achtte het niet juist hierop voor uit te lopen door deze materie te regelen in een vestigingsbesluit, dat over het levensmiddelenbedrijf han- zoals in het vestigingsbesluit levens- middelenbedrijven genoemd, dienen daartoe een vestigingsvergunning te bezitten. Degene die op 12 februari 1961 een dezer bedrijven reeds recht matig uitoefent, kan een zgn. auto matische vergunning dan wel, onder bepaalde voorwaarden, een onthef fing worden verleend. Zij die na dit tijdstip een dezer bedrijven willen gaan uitoefenen zullen een vesti gingsvergunning ontvangen, indien zij voldoen aan eisen van handels kennis, kredietwaardigheid en vak- bekwaamheid, zoals die in het ves- tigingsbesluit zijn genrerad. Voor het Diepvriesartikelen. „beperkte levensmiddelenbedrijf behoeft alleen te worden voldaan <üepvriesartikelen zijn in het aan eisen van kredietwaardigheid en vestigingsbesluit op eén lijn gesteld handelskennis. me^ conserven en half conserven. Zij Wat de verkoop van levensmidde len betreft, worden twee groepen onderscheiden: artikelen, voor de verkoop wa-rvan een speciale vak bekwaamheid vereist is en artikelen voor de verkoop /aarvan een zeke re vertrouwdheid met levensmidde len een voldoende garantie van vak bekwaamheid is. Deze laatste groep, omvattende 'n groot aantal met name genoemde ar tikelen, wordt in hex vestigingsbe sluit levensmiddelenbedrijven aan geduid als „gemeenschappelijke wa- KLEINHAXDEL IN VLEES Behalve het zgn. beperkte levens middelenbedrijf wordt een tweede nieuwe bedrijfstype ingevoerd, nl. de kleinhandel in vlees. Onder de uitoefening van dit be drijf wordt verstaan het aan parti culieren verkopen van vlees, dat niet op de plaats van verkoop voor on middellijke menselijke consumptie is of wordt gereedgemaakt. Dit gereed maken is namelijk een kernhandel van het slagersbedrijf. Ook vleeswa ren kunnen in de kleinhandel in vlees worden verkocht. Voor het verkrijgen van een vestigingsver gunning moet worden voldaan aan eisen van vakbekwaamheid, zoals deze in het thans afgekondigde ves tigingsbesluit zijn omschreven. Dit bedrijf zal naast een der andere le vensmiddelenbedrijven kunnen wor den uitgeoefend. Teneinde tegemoet te komen aan gerechtvaardigde wensen uit de kringen van de broodbakkersonder nemingen is in het vestigingsbesluit een nieuwe regeling met betrekking tot het broodverkopersbedrijf opge nomen. Zolang de voorraad strekt deze schitterende HAZEWIND-JASJES in alle maten tot 8 jaar. Als een echte verrassing: slechts 1 gld. stijging per maat MELTON PANTALONS met nylon versterkt, voor jongens en meisjes. AfiA 1-5 jaar, ALLE MATEN W» 6-8 jaar, alle maten 4.90 Téitenka 55/45 HERENPANTALONS Normaal 39.50, maar één dag be taalt U voor deze prachtige p<*i- talons in de nieuwste multicolors de halve prijs, ■**75 LEIDEN: Haarlemmerstraat 25 ROTTERDAM: Korte Hoogstraat 11 Meent hoek GoudeJingel Katendr. Lagedijk boek Dorpsweg West-Kruiskade 35 (Ad vertenue) Teneinde gelegenheid te bieden topaanvoeren, hoofdzakelijk van groenten en fruit, onder et publiek te kunnen brengen is een specaile regeling getroffen voor de straathan del in aardappelen, groenten en fruit. Deze straathandel (waaronder niet de verkoop valt aan de huizen van vaste afnemers) is voOa bepaal de produkten gedurende nader by beschikking vast te stellen tijdvak ken vry. Deze tijdvakken worden door de minister van landbouw en visserij in overleg met de ministers van economische zaken vastgesteld. In bijzondere omstandigheden, dus bijv. bij abnormale weersgesteldheid, kunnen deze tijdvakken worden ge wijzigd. Melk in automaten vrij. Het verkopen van verpakte ge pasteuriseerde melk en melkpro- dukten door middel van automaten, wordt, -mede gelet op de reeds ont stane ontwikkeling op dit punt, vrij gelaten. Voor deze verkoop kan moeilijk de vakbekwaamheid voor de kleinhandel in melk als noodza kelijk worden beschouwd. De bewindslieden zijn van me ning, dat voor het drogisterijbedrijf een nieuw vestigingsbesluit noodza kelijk is. Derhalve wordt het thans geldende vervangen. De vestigingseisen omvatten zo wel kredietwaardigheid en handels kennis als een op dit bedrijf toege spitste vakbekwaamheid met be trekking tot de verkoop van de ar tikelen, die tot het assortiment van het drogisterijbedrijf behoren, veel al waren, die in de meeste drogis terijbedrijven regelmatig worden verkocht. Tevens zijn hierby opge nomen reformartikelen, vegetarische en diëtische artikelen en ingrediën ten bestemd voor het samenstellen van oosterse gerechten. Het bestaande vestigingsbesluit kleinhandel in parfumerieën, kosme- tische artikelen en toiletartikelen 1952 wordt vervangen. Voor de ves tiging in dit bedrijf blijven eisen gel den, zowel wat betreft kredietwaar digheid, handelskennis als vakbe kwaamheid. Ook in dit nieuwe vestigingsbesluit is het kernassortiment beperkt, nl. tot parfumerieën en kosmetische ar tikelen. Tot de artikelen die in sa menhang met het kernassortiment in dit bedrijf kunnen worden verkocht, behoren o.a. toiletbenodigdheden en bijouterieën. Tabaksartikelen. Ook het vestigingsbesluit klein handel in tabaksartikelen is vervan gen. De vestigingseisen betreffen al leen kredietwaardigheid en vakbe kwaamheid. In het thans afgekondigde vesti gingsbesluit levensmiddelenbedrij ven is een bepaling opgenomen, die het mogelijk maakt dat in de uit oefening van het kruideniersbedrijf tabaksartikelen worden verkocht. De voor dit bedrijf gestelde eisen van vakbekwaamheid zijn hierop mede afgesteld. Teneinde de verkoop van alcohol vrije en een tweetal soorten zwak- alcoholische dranken, nl. vruchten wijn en bier, geheel vrij te doen zijn en de verkoop van de overige zwak- alcoholische dranken, bijv. wijn, bij alle levensmiddelenbedrijven moge lijk te maken, wordt het vestigings besluit kleinhandel in alcoholhou dende en alcoholvrije dranken 1947 gewijzigd. Door de wijziging wordt het in overeenstemming gebracht met het vestigingsbesluit levensmiddelenbe drijven, waarin voor de verkoop van zwakalcoholische dranken (met uit zondering dus van bier en vruchten wijn) in het beperkte levensmidde lenbedrijf alleen eisen van krediet waardigheid en handelskennis zijn gesteld. Hiernaast past niet langer de regeling van het oude vestigings besluit waarin voor de verkoop ook eisen van vakbekwaamheid zyn ge steld. Slachtoffers van sintelbergramp begraven Zwitsers hotel werd vlammenzee In Moulin-Sous-Fleron bij Luik in België, zijn woensdag de slachtoffers begraven van de ramp, welke zich in dit plaatsje heeft voorgedaan toen een enorme berg sintels en as van een elektrische centrale begon te schui ven. Foto: onder grote belangstelling trekt een droeve stoet door de straten van het plaatsje op weg naar de begraafplaats. INCIDENT BIJ ALGERIJE Het „Grand-Hotel" In Rigi-Kaltbad (Zwitserland), is donderdagochtend vroeg geheel door brand verwoest. Vier mensen zijn om het leven gekomen, tien personen worden vermist. Er waren 120 gasten en 70 personeels leden. Men sprong in nachtgewaad uit de ramen. Foto: Het „Grand-Hotel", een grote vuurzee. (Telefoto) De Sowjet-Unie heeft donderdag bij Frankrijk een krachtig protest in gediend, omdat een jachtvliegtuig van de Franse luchtmacht een aanval zou hebben gedaan op een Russisch burgervliegtuig, waarmee president Brezjnef op weg was naar Rabat. Het incident deed zich voor op ongeveer 130 k.m. van Algiers. Radio-Moskou, die dit bekend maakte, maakte geen melding van schade aan het Russi sche toestel. President Brezjnef is inmiddels voor een bezoek van 2 dagen aan Ma rokko in Rabat aangekomen. Daarna zal hij een bezoek aan Guinea bren gen. Volgens radio-Moskou werd het pro test door minister van buitenlandse zaken Gromiko overgebracht aan de Franse zaakgelastigde in Moskou. De minister zei, dat het Russische toe stel, een Iljoestjin-18, een route volg de, die van tevoren aan de Franse autoriteiten was bekend gemaakt. Op ongeveer 130 km. ten noorden van Algiers was het toestel in de middag gedurende ruim zes minuten op 8.250 meter boven internationale wateren „aangevallen" door een Franse twee- motorige straaljager. Dit vliegtuig was het Russische toestel driemaal gevaarlijk dicht genaderd. Hierbij had de straaljager tweemaal het vuur geopend, waarna hij zigzag voor de Iljoesjin had gevlogen. Het optreden van het Franse mili taire vliegtuig had een ernstige ramp kunnen veroorzaken. „Een dergelijke handelwijze kan slechts worden be schouwd als internationaal banditisme van de Franse strijdkrachten." Het hoofd van de Franse voorlich tingsdienst in Algerië, Coup de Fre- jas, heeft verklaard, dat drie Franse straaljagers inderdaad waarschu wingsschoten hebben gelost op een De 53-jarige kerngeleerde Donald Ford Phillips die verbonden is aan de laboratoria van de Britse commis sie voor kernenergie te Salwick bij Preston, is al een week zoek. Hierdoor is de „spionagekoorts", die in Londen heerst tengevolge van de spionnage-affaire rond de duik bootbasis van Portland, nog meer aangewakkerd. Op 1 februari had de geleerde, die in Blackpool woont, tegen zijn vrouw gezegd, dat hij zich niet erg goed ge voelde. De politie van deze stad acht het mogelijk, dat hy lijdt aan geheu genverlies. Een woordvoerder van de commis sie voor kernenergie heeft inmiddels verklaard, dat Phillips niet betrokken was bij geheime werkzaamheden. Russisch vliegtuig, dat zich ten noor den van Algiers boven de Middel landse Zee bevond. Coup de Frejac zei, dat het toe stel zich in de „zone van Franse ver antwoordelijkheid" bevond en de ra dio-oproep niet op de daartoe inter nationaal vastgestelde golflengte be antwoordde. Omdat geen internatio naal vliegplan bekend was, aldus Coup de Frejac, zetten drie Franse straaljageTS de achtervolging in en vuurden waarschuwingsschoten. Het toestel zwenkte af naar het noorden en werd niet gevolgd. Officieel wordt in Elisabethstad meegedeeld, dat Patrice Loemoemba, de eerste premier van Kongo, uit een gevangenis in Katanga is ontsnapt. Dit nummer bestaat nit 10 pagina's Zacht weer Een hogedrukgebied, waarvan de kern gisteren boven Noord-Spanje lag, breidde zich naar het noorden uit en overdekte vanmorgen geheel Frankrijk. Over ons land trok een rug van hogedruk, vergezeld van opklaringen en weinig wind. Een depressie, die gisteren langs de Azoren trok, be reikte vanmorgen het zeegebied tus sen IJsland en Schotland. Zij deed de luchtdruk op het noordelijk deel van de Noordzee flink dalen en bracht nieuwe hoeveelheden zachte en vochtige Oceaanlucht naar West- Europa in beweging. Een front, dat deze lucht begrenst, deed vanmor gen de bewolking in ons land weer toenemen. Bij de in ons land heer sende hoge luchtdruk veroorzaakt het echter geen regen var enige be tekenis. Een tweede front kan mor gen het noordwesten van het land bereiken en daar wellicht wat lichte regen of motregen veroorzaken, el ders is overwegend droog weer te verwachten. Het zachte weer blyft aanhouden met in de komende nacht hogere temperaturen dan de afge lopen nacht. ZON- EN MAANSTANDEN 1: Febr.: zon op 08.04; onder 17.46; maan op 04.32; onder 13.29. Hoogwaterstanden 11 Febr.: v.m. 11.22; n.m. 12.17. KORRELTJE Praat niet over moeilykheden, an ders dan om ze op te lossen.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 1