personenauto's caravans Rondom de aarde naar de nieuwe Aanrander neer gestoken DE WOLKENETERS Bejaarde weduwe aangerand en van haar geld beroofd Wat leeft er op de andere planeten Nieuwe pieren van IJmuiden 31/2 km lang DINSDAG 7 FEBRUARI 1961 DE LEIDSE COURANT PAG]!. 8 v- ""rm 2 FEBRUARI T/M 12 FEBRUARI 10.00-17.00 u en 19.30-22.30 u en zondagen 10.00-18.00 u Toegang II. 2,50. wam ■mm. m mm mma i Advertentie) GORINCHEM IN DE CONTRAMINE „Dan maar helemaal niet", zegt Breda en houdt geen brugfeesten Rijkswaterstaat zwijgt over openingsdatum Merwedcbrug De burgemeester van Breda dr. R. Geuljans, heeft meegedeeld, dat Bre da geen feesten zal organiseren ter gelegenheid van de opening van de Merwedebrug bij Gorlnchem. Het Brabants comité heeft zijn voorbe reidende activiteit stopgezet en de bedragen per inwoner, die in ver scheidende Brabantse gemeenteraden ter financiering van de te coördine ren festiviteiten zijn uitgetrokken, zullen niet worden aangesproken. Aan de andere kant van de nieuwe oeververbinding in Gorinchem, zal op de openingsdag, die nog niet bekend is, wel gefeest worden. Hier zal rijks waterstaat als gastheer optreden. De officiële opening vindt in tegenwoor digheid van een aantal autoriteiten plaats, maar Breda heeft nog geen uitnodigingen ontvangen. De burgemeester van Breda be treurde het, dat in Brabant, dat zich jaren voor deze oeververbinding heeft ingespannen, elke coördinatie van feestelijkheden is gestrand op 't feit, dat rijkswaterstaat tot heden de openingsdatum niet wil vrijgeven. Er werd een tentoonstellingsplan Botenverhuurders bedreigd door arrest gerechtshof Een dezer dagen gewezen arrest van het gerechtshof in Arnhem kan verstrekkende betekenis krijgen voor verhuur-inrichtingen die voor het beginnen en eindigen van rond vaarten zijn aangewezen op open baar vaarwater, waarvan zij zelf geen eigenaar zijn. Tussen twee in Giethoorn geves tigde Horecabedrijven waren moei lijkheden gerezen over het aanleg gen van boten aan de oever van 'n gracht, die een verbinding vormt tussen de dorpsgracht en het kanaal Steenwijk-Giethoorn. Een van de beide ondernemers eiste in kort ge ding voor de rechtbank te Zwolle, dat de andere zijn boten zou ver wijderen omdat hij door de aanwe zigheid en het gebruik van deze bo ten in het eigen bedrijf zou worden belemmerd. De rechtbank wees deze eis af, om dat het een openbaar vaarwater be trof. Het Arnhemse hof stelde vast, dat het doorvaren en ook het even stoppen van boten in de gracht kan worden gerekend tot het normale ge bruik van een openbaar vaarwater, dat een ieder vrij staat. Het voor langere tijd stoppen en aanleggen en het veroorzaken van een drukke be wegelijkheid in het vaarwater be hoort echter niet tot het normale ge bruik. Met vernietiging van de uit spraak van de rechtbank werd ge daagde bevolen, zijn bedrijvigheid te staken, op straffe van betaling van een dwangsom voor iedere dag, waar op het verbod zal worden overtre den. Katholiek verpleeghuis voor chronisch zieken in Den Haag Kosten bijna 8V2 miljoen De stichting katholieke verpleeg inrichting „Gulden Huis", gevestigd in Den Haag, heeft het voornemen daar een verpleeghuis voor chroni sche zieken, bij voorkeur bejaarden, te stichten op een terrein, gelegen aan de Melis Stokelaan, de Steen- houwersgaarde en de Wolwevers- gaarde, in het uitbreidingsplan „Vre derust-oost". De definitieve opzet is gebaseerd op een totaal aantal bed den van 280, waaronder 76 voor zo genaamde ambulante patiënten. De bouwkosten worden geraamd op 6.179.600,-, terwijl de inrichtings kosten naar raming 1.021.369,- zul len bedragen, zodat de totale stich- tingskosten rond 8.380.000,- zullen belopen. Ter gedeeltelijke financiering van deze kosten kan de stichting by de N.V. Bank voor Nederlandsche ge meenten een geldlening sluiten van 7.830.000,-. Het verschil tussen de vermoedelijke stichtingskosten van 8.380 000,- en genoemd bedrag *an 7.830.000.-, derhalve 550.000,-, zal in de vorm van een 4^ pet. per jaar rentedragende lening aan de stichting worden beschikbaar gesteld door de stichting r.k. Wees- en Oudelieden- huia in Den Haag. voor Breda ontworpen, dat niet op tijd gerealiseerd kon worden, omdat de opening van de Merwedebrug steeds werd uitgesteld. Breda opper de later het plan een avondfeest in de koninklijke militaire academie te houden. Dit plan viel in Gorinchem niet in goede aarde. Wel zou Gorin chem met dit idee akkoord gegaan zijn, als het feest op de openingsdag 's avonds na tien uur gehouden kon worden, hetgeen de Bredanaars weer onmogelijk achtten. Breda's burge meester stelde toen voor een officiële lunch met technische uiteenzettingen over de brug op de academie te la ten houden, maar ook hiervoor was Gorinchem niet te vinden. Toen be sloot Breda helemaal niet te fees ten. „Gelukkig echter," aldus burge meester Geuljans, „is uit de plannen voor de brugfeesten toch een ten toonstelling, „Nu Breda 1961", gebo ren". Deze expositie zal deze zomer in de Baroniestad worden gehouden. TENTOONSTELLING ,3ERLIJN, BOLWERK DER VRIJHEID Na een succesvolle reis door Zwit serland en Zuid-Frankrijk zal de tentoonstelling „Berlijn, Bolwerk der Vrijheid" van 1 maart 1961 af in een geheel nieuwe opstelling Neder land bezoeken. Deze tentoonstelling werd samengesteld in opdracht van de minister van handel en financiën van West-Berlijn. Zij geeft middels honderden foto's, kleurendia's en te keningen een beeld van het huidige leven en werken in West-Berlijn als mede van de problemen, die zich hier voordoen. Ook philatelisten kunnen hun hart ophalen. Men vindt er alle postzegels, die sinds 1945 in Berlijn verschenen zijn. Gedurende de tentoonstelling zul len er dagelijks filmvoorstellingen worden gehouden. De tentoonstelling wordt op 1 maart in de Grafelijke Zalen, Bin nenhof 8, 's-Gravenhage, geopend en blijft daar tot en met 11 maart Van 15 tot 24 maart wordt de tentoon stelling te Rotterdam gehouden, in de Flevozaal, Hoogstraat. door jonge vrouw met stiletto Breda wil woningwet woningen verkopen aan huurders Bevordering eigen woningbezit De gemeente Breda wil het eigen woningbezit bevorderen door wo ningwetwoningen te verkopen aan de huurders van deze huizen. Voor de mogelijkheid daartoe is in het rijks voorschrift tot dusver geen ruimte gelaten. Nu er binnenkort een soe pelere regeling te verwachten is, heeft de gemeente een informatieve bijeenkomst belegd voor bewoners van een bepaalde stadswijk. Vooraf is onder deze huurders een enquête naar de koopanimo gehouden. Het resultaat daarvan was bevredigend. C. A. sticht drie maatschappijen Het textielconcern C. A. Bren- ninkmeijer heeft eind vorig jaar het kapitaal van enkele groepsmaat schappijen verhoogd en tevens drie nieuwe dochter-ondernemingen opge richt. Deze drie nieuwe maatschap pijen zijn respectievelijk de „Preduna N.V.", maatschappelijk kapitaal 12 miljoen gulden, waarvan geplaatst en gestort 5.401.000 gulden; de „Fieanda N.V.", maatschappelijk ka pitaal tien miljoen gulden, waarvan geplaatst en gestort 4 miljoen 213 gulden en „Financieringmij. Leices- ter N.V.", maatschappelijk kapitaal 6 miljoen gulden, waarvan geplaatst en gestort 2.274.00 gulden, aldus ver neemt „De Volkskracht". Deze drie ondernemingen hebben ieder ten doel het verwerven, behe ren, exploiteren en vervreemden van fondsen; het oprichten van en deel nemen in andere ondernemingen; het geven en nemen van credieten; het lenen en uitlenen van gelden en het voeren van financieel beheer. De 27-jarige kantoorbediende Nel lie E. heeft zich gisteravond met 'n stiletto te weer gesteld tegen de 21- jarige loodgieter H. D., die haar pro beerde aan te randen. De gevolgen bleven niet uit. Het 20 centimeter lange wapen drong in de hartstreek van de aanrander. Zij stak nog een maal toe. Hevig bloedend strompelde de getroffene weg, maar op de Prin- sessegracht zakte hij in elkaar. Hij is ernstig gewond in het Wilhelmina- gasthuis opgenomen. De jonge vrouw liep omstreeks 10 uur via de Prinsessegracht naar de Passeerdersgracht. Nadat zij D. in gehaald had, werd zij van achteren vastgepakt en tegen een muur ge drukt. Toen de man haar probeerde aan te randen greep zij het levens gevaarlijke wapen uit haar zak en liet het voor de borst van haar be lager openspringen. Direct na haar daad heeft zij zich bij de politie ge meld. Zij scheen er mee bekend te zyn, dat de stiletto een verboden wapen is. Zij had het mes op aan dringen van haar vriend aange schaft, omdat zij in verband met het volgen van een avondschool vaak de stille buurt moest passeren. Veront rust door de recente aanrandingen en gewelddaden besloot zij ook om judoles te nemen. DE ZWOLSE VIERLING ACHTTIEN JAAR Gisteren zijn in een flat aan de Pieter-Steynstraat te Zwolle, waar de Zwolse vierling woont, weer sta pels post bezorgd. Elly, Dorothee, Riny en Han Kiffers werden name lijk achttien jaar en dat is een ge beurtenis, die elk jaar opnieuw zo veel mensen aan het schrijven zet. Behalve brieven en kaarten, waar onder de jaarlijkse grappige by- drage van de „Van-Alphenschool" in Utrecht een lange met tekenin gen versierde brief kwamen er veel bezoekers. Onder hen waren verslaggevers en fotografen. Aan publiciteit is het gezin Kif fers geleidelijk aan wel gewend ge raakt, maar mevrouw Kiffers had toch eigenlijk een beetje gehoopt, dat de kranten deze keer eens ver stek zouden laten gaan. vrouw in bed aanviel en haar dreig de te wurgen, wanneer zij niet haar geld gaf. De onverlaat zette zijn drei gement kracht bij door de weduwe met beide handen de keel dicht te knijpen. De bejaarde vrouw liep hierbij enkele bloeduitstortingen op, waarvoor zij in een ziekenhuis be handeld moest worden. De vrouw is zo geschrokken van de overval, dat zij zich niet kan herin neren hoe de man er uit zag. Tijdens het weekeinde is de 78- jarige weduwe J. G. in haar woning aan de Langhenhof in Dordrecht door een tot nu toe onbekend gebleven man aangevallen en beroofd van haar portefeuille met een paar honderd gulden. De overvaller heeft geen moeite gehad naar binnen te komen, daar de buitendeur niet op slot was. De oude vrouw sluit haar deur nooit af, omdat zij nog wel eens geholpen moet worden door buren, wanneer zij een hartaanval heeft. Na de benedenverdieping overhoop te hebben gehaald is de inbreker naar boven gegaan, waar hij de oude Eis toegewezenmen krijgt z,n 40 mille Maar met wie gaan we het nu opdelen? Deze laborant onderzoekt eer. stopfles met bacteriën, die zijn gekweekt in een atmosfeer als op de planeet Mars. Natuur kundigen zijn tot de conclusie gekomen, dat er „hogere vor men van leven" ku nen bestaan op deze planeet met een intel ligentie als menselijke wezens. Ook gaan natuurkundigen na of het mogelijk is planten te laten groeien op de maan. Het grote probleem daarbij Is- dat afgezien van het effect van de kosmische stralingen op aard se groenten die groenten te ont wikkelen die bestand zijn tegen de lage druk en toch geschikt zijn als voedsel. Om deze pro blemen op te lossen zijn deskun digen aan 't experimenteren met 'n ruimtejuin, waarin planten le ven onder nagebootste omstan digheden. Scmmige proeven heb ben bewezen, dat de groei bij enkele planten wordt versneld als de druk verminderd wordt. Andere proeven hebben aange toond, dat op een hoogte van ca. 14.000 km slechts kleine ont kiemingen ontstaan. Een ideale „ruimte- groente" moet zaad hebben, dat uiterst klein en licht is in verhouding tot da hoeveelheid voedsel, die het voortbrengt. Het moet snel kiemen en niet overgevoelig zQn voor licht, zwaartekracht of kos mische stralen. Zo'n plant zou het zonder zuurstof moeten kun nen stellen en de hele plant, in clusief de wortels, moet eet baar z$jn. Ze moet voorts een uitgebalanceerde samenstelling hebben van vetten, koolhydraten en vitaminen en moet zowel rauw als gekookt te eten zijn. Hoewel de deskundigen met dit onderzoek thans druk bezig zijn zeggen zty thans reeds, dat op de maan eventueel aan alle voe dingseisen tegemoet gekomen kan worden met het volgende voedsel: graan, pinda's, soja bonen en sla. Dit lijkt misschien niet sma kelijk maar toch wel iets lek kerder dan menu's, bestaande uit zeewier en mos, die men vroeger voor toekomstige ruim tevaarders had uitgedacht. Aan de ongeveer zeventig voorma lige werknemers van de failliet ver klaarde commanditaire vennootschap „Tempo" te Soest zal in totaal nog een bedrag van minstens ƒ40.000 aan achterstallig loon betaald worden, al dus „Trouw". Dit is bepaald bij vonnis van de Utrechtse rechtbank, waardoor een eind is gekomen aan een slepend pro ces, dat de werknemers tegen hun vroegere werkgeefster aanhangig had den gemaakt. Het bedrag omvat niet-betaald loon, vakantietoeslag, vakantiedagen en een schadeloosstelling over de op- zeetermijn, benevens rente en wette lijke verhoging. In september 1956 bleek de onderneming niet meer in staat de lonen en salarissen te beta len en het liet zich niet aanzien, dat dit te eniger tijd wel het geval zou zijn. Het zeventig man sterke perso neel nam derhalve op staande voet ontslag en zocht elders werk. De rechter-commissaris, die toe zicht houdt op de afwikkeling van het faillissement, weigerde op juridi sche gronden schadeloosstelling te TREIN TEGEN MESTSTROOIER Gistermiddag om half vier is op een niet beveiligde overweg in de Scheuterdijk (gem. Gorssel) de trein van Deventer naar Zutphen op een op de overweg staande defecte mest- strooier gereden. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De trein had een half uur vertraging. erkennen zolang niet was bewezen, dat niet-betaling te wijten was aan schuld van de werkgeefster. De werk nemers schakelden hun vakorgani saties in en de drie metaalbedrijfs- bondjn maakten bij de kantonrech ter te Amersfoort een civiele proce dure aanhangig. De kantonrechter had de geëiste schadeloosstelling afgewezen. Nu het vonnis, na drie jaar proce deren, is gewezen, rest de Chr. Me- taalbedrijfsbond één moeilijkheid: hoe men na viereneenhalf jaar nog de juiste adressen kan achterhalen van de zeventig rechthebbende werkne mers. 20 Mei vlaggetjesdag Vlaggetjesdag, voor het begin van de Haringrace, zal dit jaar waar schijnlijk op 20 mei worden gehou den. De feestelijk versierde haring vloot zal gedurende de Pinksterda gen dus in de havens van Scheve- ningen, IJmuiden en Vlaardingen liggen. In Scheveningen denkt men ook weer een vlootrevue te houden. Ter opluistering wil men verder een oude bom, de allerlaatste de KW 88, die in het Zuidermuseum in Enk huizen ligt zeilend de haven van Scheveningen binnen laten komen. Voor het zover is zal men eerst nog de toestemming moeten hebben van minister Cals onder wiens beheer 't Zuiderzeemuseum valt. Rijkswaterstaat heeft meer bijzon derheden bekend gemaakt over de werkwijze, die gevolgd zal worden bij het verlengen van de IJmuidense pieren en het verbreden van de ha venmond. Het project, dat ruim tach tig miljoen gulden zal vergen, en dat de pieren in plaats van zoals thans anderhalve kilometer in 19,84 drie en een halve kilometer in zee zal doen steken, zal worden uitge voerd met behulp van vier enorme kraaneilanden. Deze eilanden zijn ge bouwd bij de bouw van oliebooreilan den voor de Golf van Maracaibo in Venezuela en in de Perzische Golf. Aan weerskanten van de te bou wen pieren komen twee kraaneilan den te staan. Elk van deze, vier eilanden bestaat uit een ponton, een vijftig meter hoge kraan met een cir kel van ongeveer dertig meter, en vier grote palen. Het materiaal voor de bouw van de pieren zal met lichters langszij de vier kraaneilanden worden gebracht, waarna de kranen de betonnen ele menten, die elk een kern en vier ar men hebben, in zee zullen plaatsen. R ij schoolhouders gaan in appèl De Centrale Bond van Rijschoolhou ders heeft bij het Haagse Gerechtshof appèl aangetekend tegen het vonnis van de president van de Haagse Rechtbank, die de rij ^schoolhouders woensdag j.l. in het ongelijk stelde in een tegen het Centraal Bureau voor de Afgifte van Rijvaardigheids bewijzen (C.BJR.) aangespannen kort geding. Het ging hierbij om de vraag of het C.B.R. bevoegd is onderscheid te maken tussen rijschoolhouders die wel, en zij die niet een VAMOR-exa- men hebben afgelegd. De eersten mo gen bij de rijexamens meerijden en krijgen de uitslag en de motivering overgelegd, de anderen niet. De cen trale bond van rijschoolhouders is van mening dat deze faciliteit een on rechtmatige daad is, die zijn leden economische schade berokkend en die een aantasting betekent van de grondwettelijke vrijheid van onder wijs. De rechtbankpresident was het hiermede niet eens. De schriftelijke voorbereiding van het appèl is vast gesteld op 16 februari a.s., waarna op een nader te bepalen dag de ad vocaten van beide partijen hun plei dooien zullen houden.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 8