DE „DROOGSTE WATERWEG" VAN NEDERLAND THANS GEHEEL IN GEBRUIK Minister Korthals drukte op een knop en van de gelegenheid gebruik hem met maakte doorgang onder aquaduct vrij Geïnvesteerde kapitaal van 60 miljoen in zeven jaar „er uit" Auto dook in 0. Herengracht Flessen met gifgas Plechtigheid in regen, wind en natte sneeuw 7.295.000 auto's reden in twee jaar over deze weg Frontale botsing kostte vaandrig het leven Bij carnaval verdronken Jongeman stikte na experiment met gasmasker Drie inzittenden snel op het droge MAANDAG 6 FEBRUARI 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 SAMEN UIT ter Korthals de versierselen van de «-« -rr 1111 1 or(*e 0I> ^K)rs^ van ^eer Visser. de verleende onderscheiding geluk te Bij graafwerken in Essen zijn 700 flessen met gifgas, zoals mosterdgas, uit de eerste wereldoorlog gevonden. Deze gevaarlijke vondst werd gedaan op het terrein van een voormalige munitiefabriek. Het was geen pretje zaterdagmorgen, daar op het grauwnatte beton van de spiksplinternieuwe rijksweg 4a, ter hoogte van het nu al beroemde aquaduct Burgerveen. Een ijskoude wind woei fel door de donkere rijkokers, kille regen striemde tegen hoog-opgezette kragen van minister, commissarissen der koningin, hoge waterstaatsambtenaren en vele andere genodig den, en zo nu en dan stoven vlagen natte sneeuwvlokken. Deze smol ten dadelijk weg op het natte wegdek, waarin zich een lange rij stilstaande auto's spiegelde. Dikke, grijze luchten stempelden hun evenbeeld in de grauwe sloten van het glimnatte, groene land. Azende meeuwen zeilden over het water, waarop wat waterhoenders - als enigen rustig - zich dansen lieten op zenuwachtig-schuimende golven. Wel deed zo nu en dan de zon een heldhaftige poging al die grauw heid te doorbreken, doch dat kwam nooit verder dan een scherp- getekende waterige straal, schuin gestoken door een gat in het dikke wolkendek. De enige fleur kwam van wat vlaggedoek, dat ge spannen was tegen de hekleuningen van het aquaduct, van de groen en wit gebaande Rotterdamse vlag, naast het rood-zwarte dundoek met de drie Sint Andrieskruisen van de hoofdstad. In de betonnen ringvaartkuip lag een feestelijk gepavoiseerde boot gemeerd met de blauw-geel-blauwe vlag van de Hollandse Beton-Maatschappij breeduit wapperend aan het topje van de mast. Dat was het decor waartegen minister Korthals van Verkeer en Waterstaat op een knop drukte. Een zoemer begon te brommen, bedrijvige fotografen deden hun werk en langzaam gingen de grote, bruine dekzeilen omhoog, die de toegang tot de rijkokers tot dan toe hadden afgesloten. Het laatste gedeelte van rijksweg 4a was in ge bruik genomen en daarmee dus de weg over z'n gehele lengte. Een uur tevoren was de minister, met mr. J. Klaasesz, commissaris der koningin in Zuid-Holland en mr. H. Westerman, diens waarnemend ambt- nemend ambtgenoot van Noord- Holland. benevens vele burgemees ters, waaronder jhr. mr. F. H. van Kinschot, burgemeester van Leiden, en vele andere samengekomen in restaurant „Hoornwijck" bij Rijswijk, waar minister Korthals zijn, reeds eerder door ons gepubliceerde, rede hield. DE KAT IN DE GORDIJNEN Ook mr. Klaasesz sprak hier op de van hem welbekende wijze. Mr. Klaa sesz wees erop dat hij eigenlijk niet wist wat te zeggen, wilde hij niet in herhaling vallen van het gesproke ne op 11 februari 1958. Wèl wilde hij opmerken, dat naast een rijksinves tering van zestig miljoen, de provin cie drie miljoen gulden heeft geïn vesteerd in de provinciale aanslui tingswegen. Rijksweg 4a is nu reeds de ruggegraat van Holland genoemd, waarbij men van mening kan ver schillen over de vraag waar de kop en waar de staart ligt. Anderen spreken van een Mammoetweg, maar wat schuilt er in een naam? Mr. Klaasesz zou liever de grote rijkswegen romantischer namen ge ven. Misschien, zo zei hij, iets voor de rijksideeënbus. Hij prees de sa menwerking tussen rijks- en provin ciale waterstaat. Toch had hij - op zijn wijze overigens - nog wel wat kritiek. Hij miste namelijk parkeer- stroken bij het aquaduct. Wanneer de naderende automobilist plotseling een schip boven de rijkoker ziet ver schijnen en dat beeld op plaat of film wil vastleggen, „zit de kat in de gordijnen", want er is geen gelegen heid om zijn wagen even aan de kant te zetten. Op geestige wijze roerde mr. Klaa sesz nog even de jongste controverse tussen Amsterdam en Rotterdam aan door te zeggen dat het kunstwerk bij Burgerveen geen aquaduct is, „maar natuurlijk" een tunnel. Mis schien, aldus mr. Klaasesz, wordt rijksweg 4a in de toekomst een rand boulevard van de stad „Amerodam". Spreker vroeg de minister voorts aandacht voor een moderne snel ver binding van de weg naar Vlaardin- gen. VIERDUIZEND GULDEN PER METER Later, in Paviljoen „De Brasem" te Oude Wetering, reageerde minister Korthals nog even op de beginpassa- ge van mr. Klaasesz' toespraak door te zeggen „dat hij mijnheer de com missaris der koning in Zuid-Holland, die zei dat hij eigenlijk niet wist wat hij zeggen moest, eens gaarne zou horen wanneer hij wèl wat te zeggen heeft." Over een eventuele snelweg naar Vlaardingen zei de minister, dat daarmee zóveel moeilijkheden ver bonden zijn van technische aard, dat deze weg geen twee-, doch wel vier duizend gulden per meter zou gaan kosten. HISTORISCHE DAG In „De Brasem" hield ook mr. H. Westerman, waarnemend commissaris van Noord-Holland, een korte toe spraak waarin hij de hoop uitsprak dat, nu Amsterdam en Rotterdam slechts één uur rijden van elkaar verwijderd zijn, er meer begrip zou komen tussen de beide grote steden en dat zulks zou leiden tot een goe de verstandhouding. Mr. Westerman prees de samen werking tussen Waterstaat en de Cultuur-Technische Dienst. Op deze historische dag, zo besloot spreker, is een groots werk tot stand geko men. WERKER GEëERD In een slotwoord dankte minister Korthals nog zeer in het bijzonder hen, die hun werkkracht en energie aan het grote werk hebben gegeven. H.M. de koningin heeft dit willen honoreren in de persoon van de technisch-hoofdambtenaar der le kL M. Visser, wonende in Leiderdorp, door deze te benoemen tot ridder in de orde van Oranje Nassau. In het bijzijn van een dochter en een zoon van de nieuwe ridder speldde minis- Op de Rijksweg Haren nabij Gro ningen is zaterdag 'n oude personen auto frontaal in botsing gekomen met een bus van de Dabo. Het wa gentje vloog in brand. De bestuurder is om het leven gekomen. De bus chauffeur heeft alles gedaan om een botsing te voorkomen, maar zijn te genligger reed recht op hem af. Van het vooroorlogse DKW-tje was niet veel meer overgebleven. Het heeft de politie veel moeite gekost de identiteit van het slacht offer vast te stellen. De bij het on geluk omgekomene is gebleken ta zijn de 24-jarige vaandrig P. P. M. Verstraeten uit de legerplaats Zuid laren, wonende te Delft. Gebleken is dat hij in Groningen een studenten- fuif had meegemaakt en na daar over nacht te hebben zich op weg naar Zuidlaren hud begeven. Zaterdagavond is de 21-jarige F. Umans uit Deuteren in de Brnnen- Dieze gevallen en verdronken. Hij was omstreeks negen uur met nog twee vrienden een gebouw op de markt aan de achterzijde binnen gedrongen met de bedoeling hier zonder entreegeld carnaval te vieren. Zij werden verjaagd en de 21-jarige Umans vluchtte via een brandtrap naar een aangrenzend terrein, waar door de Binnen-Dieze stroomt. Door onbekendheid ter plaatse en door de duisternis is hij te water geraakt. Na dat twee duikers van de Bossche brandweer meer dan een uur gezocht hadden, slaagden zij erin het stoffe lijk overschot te bergen. Technisch hoofdambtenaar van Rijks-Waterstaat M. Visser (Leiderdorp) geridderd Tijdens de bijeenkomst in Paviljoen „De Brasem" in Oude Wetering, na de ingebruikstelling van het laatst gereedgekomen deel van rijksweg 4a, deelde minister Korthals mede, dat het H.M. de koningin behaagd had de technisch hoofdambtenaar le klasse M. Visser, wonende in Leiderdorp, belast met het toezicht op de werk- saamheden aan rijksweg 4a, te benoemen tot ridder in de huisorde van Oranje Nassau, Een arbeider, die een aantal fles sen te voorschijn had gehaald, werd onwel. Toen men de inhoud van de flessen, die geen opschrift droegen, had geanalyseerd werd besloten alle flessen met beton te overdekken. Als gevolg van de zware regenval kan dit echter voorlopig niet gebeuren. Intussen bestaat de kans dat er gas uit de slecht afgesloten flessen ont snapt. Gisteravond om ongeveer kwart voor acht gleed een vrijwel nieuwe niet verzekerde Volkswagen voor het café „De Kolenmijn", aan de Oude Herengracht, vermoedelijk doordat de wagen op de afrit van de Havenbrug begon te slippen, in het water. De inzittenden, de 22-jarige bestuurder, zijn verloofde en een neefje, hadden de tegenwoordigheid van geest het portier te openen voor de wagen onder water verdween. Een bezoeker van het café, de 42- jarige heer W. van Tongen uit de 5e Groenesteeg, kon de onfortuinlijke autorijders op het droge trekken. Behalve een nat pak is deze „duik" voor het drietal bijzonder fortuinlijk afgelopen. De auto zal echter begrij pelijk veel schade hebben opgelopen. Brandweer, EHBO en politie wa ren spoedig ter plaatse en onder de belangstelling van honderden toe schouwers werd de auto snel op de kant getrokken. (Foto Van Vliet) (Advertentie) De 67-jarige heer G. Peters uit 's Hertogenbosch is zaterdagavond bij het oversteken van de Graafse- weg, ter hoogte van het stadion „De Vliert" door een uit de richting Nij megen komende auto gegrepen en op slag gedood. De recherche in Nijmegen heeft vandaag een twintigjarige cassière van een groot warenhuis in de bin nenstad van Nijmegen aangehouden. Bij een onderzoek is aan het licht gekomen dat deze jongedame gedu rende drie jaar niet minder dan 15.000 ten nadele van haar directie zou hebben verduisterd. De minister van verkeer en waterstaat, Z.Exc. H. A. Korthals, heeft zater dag bij het aquaduct van de Ringvaart Haarlemmermeer, rijksweg 4a ge opend, waardoor Amsterdam en Rotterdam dichter bij elkaar zijn gekomen. Foto boven: de minister drukte op een knop om de laatste beletselen weg te laten nemen. Foto midden: boven het aquaduct lag een gepavoiseerd schip, waarvan de lieren dekzeilen naar boven trokken. Foto onder: de minister reed als eerste onder het aquaduct. De eerste plannen voor de thans in zijn geheel in februik genomen rijksweg A van Ypenburg naar Burgerveen, aansluitend op rijksweg 4 van Den Haag naar Amsterdam, dateren reeds van vóór de oorlog. In 1939 werd een klein gedeelte van het grondwerk bij Leidschen- dam uitgevoerd. 11 Fe bruari 1958 werd door minister Algera het ge deelte Ypenburg-Hoogma- de opengesteld. De totale lengte bedraagt 30 kilometer. Dit betekent een verkorting van de vroegere afstand met 8 kilometer en een tijd winst van een half uur door het vermijden van de stadsroute Den Haag en de kom van Rijswijk. De totale kosten bedragen Enige cijfers over Rijksweg 4-A zestig miljoen gulden met inbegrip van alle kunst werken. Twee miljoen per kilometer, tweeduizend gulden per meter weg- lengte. Sinds 11 februari 1958 maakten 7.295.000 auto's van het gereedge komen weggedeelte ge bruik. Voor Leiden zijn niet minder dan vijf aanslui tingen op de nieuwe rijks weg geprojecteerd, te we ten: 1. weg nr. 46, welke echter voorlopig niet zal worden gemaakt; 2. Pro vinciale weg nr. 17 bij Zoeterwoude; 3. Rijksweg nr. 11 bij Leiderdorp; 4. Provinciale weg nr. 6 bij Hoogmade, en 5. Provin ciale weg nr. 5 bij Roe- lofarendsveen. In totaal moest 4.300.000 m3 grond worden wegge- baggerd. Er is 7>/2 miljoen m3 zand voor nodig ge weest. De weg kruist niet minder dan 3 spoorlijnen, 4 rijkswegen, 3 provin ciale wegen, 11 lokale we gen en 13 kanalen en vaarten. Daarvoor werden 23 viadukten en vaste bruggen gebouwd, bene vens tal van tunnels en duikers, alles bij elkaar 38 kunstwerken. Voor de constructie van het aqua duct bij Burgerveen wa ren nodig 250 ton stalen damwand, 6000 meter be tonnen palrn, 1500 ton wapeningsstaal en 14000 m3 gewapend beton. De jaarlijkse onder houdskosten worden ge raamd op 3,4 miljoen gul den. Berekend is dat de weg in het jaar 1961 een besparing aan de gemeen schap zal geven van 14 miljoen, zodat er een bate blijft van 10,6 miljoen gulden, hetgeen voor het eerste jaar neerkomt op achttien procent van de aanlegkosten. Zaterdag is de 18-jarige jongeman W. C. uit Bergen op Zoom levenloos aangetroffen in een schuurtje achter de ouderlijke woning. Een spoedig aanwezige geneesheer stelde vast, dat de jongen door verstikking om het leven was gekomen. De jongeman had in het schuurtje geëxperimenteerd met een oud mo del gasmasker, dat hij vermoedelijk op luchtdichtheid wilde beproeven. Het masker was incompleet, daar de inademingsdoos ontbrak. Het uit- laatventiel was aanwezig en ver keerde nog in goede staat. Vermoe delijk heeft de ongen geprobeerd de inademingsdoos te vervangen door een slang en een bezineblik. Men neemt aan, dat de dampen hem heb ben bedwelmd, zodat hij het masker niet meer kon verwijderen. LEIDEN

Leidse Courant | 1961 | | pagina 4