S)e &2idó£(2ou/fca/m p^~7 RUSSEN LANCEERDEN REUZEN- 7 777 SPOETNIK Zit er een mens in de cabine Lawines in de Alpen Onlusten in Portugees Angola De ramp bij Luik Henk van der Grilt: Signalen wijzen erop, maar de Russen bewaren stilzwijgen Verscheidene slachtoffers Nasleep van de „Santa Maria" HOE wordt het weer? In Nieuw Guinea omgekomen Hoogwaterstanden Het w ui huropa M MAANDAG 6 FEBRUARI 1961 f f 0 g m W9 51 ste JAARGANG No. 15239 Directeur: J. F. J. M KOENS. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN j Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN. BUREAUS: PAPENGRACHT 32 «eewewjwvAnr r.r -- Telefoon: Directie. Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertenties 20926. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.59 p. w„ f2.55 p. maand, f7 50 P- kwartaal. Franco p- p. f8.— Advertent. 17 ct p. m.m.. Telefoontjes fl.50 ticeede plaats in Helsinki Onze landgenoot Henk van der Grift heeft dit weekeinde bij de Europese kampioenschappen hardrijden schaatshistorie ge schreven. De 25-jarige automon teur uit Breukelen, die al een jaar in Noorwegen traint, ver overde op de 500 meter een tweede plaats achter de Rus Gris- jin en verdedigde in het verdere verloop van de wedstrijd zijn kansen met zo'n hardnekkigheid, dat hij in het eindklassement eveneens een prachtige tweede plaats bezette. Rus won onbedreigd. De Russische favoriet Viktor Kositsjkin kon hij echter niet be dreigen. Deze had zich al na de eerste dag aan het hoofd van de ranglijst geplaatst door een zege op de 5000 meter en zondag voegde de 22-jarige Rus daar nog een tweede en een eerste plaats aan toe op resp. de 1500 en de 10.000 meter. Na drie afstanden stond Van der Grift nog geen 0.300 punten achter, hetgeen be tekende dat hij op de 10 km. zes seconden sneller zou moeten rij den dan de Russische stayer. Da-t was voor onze sprinter natuurlijk een onmogelijke opgave. Wel le verde Van der Grift op de twee de 10 km-race van zijn leven een fantastische prestatie. Met 17 min. 36.9 sec. bezette hij daarop de zevende plaats achter Rudi Lie brechts, die op de eerste 10 km. van zijn carrière tot een zeer goe de 17.35.9 kwam, waardoor hij de elfde plaats bezette in de eind rangschikking. Noren en Finnen stelden teleur. Ondanks het feit dat vijf Noor se rijders tot de laatste zestien doordrongen verliep het Europees kampioenschap voor hen teleur stellend. Knut Johannesen, de ti telhouder van de twee vorige ja ren moest zich nu achter Ko sitsjkin, Van der Grift, de Fran se Witrus KoupTianoff en de Zweed Nilsson met een vijfde plaats tevreden stellen. Nog veel meer gedesillusio- neerd waren de Finnen, van wie er geen enkele in slaagde zich te kwalificeren voor de 10.000 meter (Voor verslagen zie sportpagi- na's). Aanhoudend zacht De Bilt, 6 februari. Het KNMI deelt mede: Een diepe Oceaandepressie, waar van het centrum vanmorgen ten zui den van IJsland en ten westen van Schotland was gelegen, bepaalt thans het weer in West-Europa. Met krach tige tot harde zuidwestelijke winden drong de afgelopen nacht zachte Oceaanlucht van de Golf van Bis- caye 't land binnen. Morgen stroomt echter Oceaanlucht van iets hogere breedten naar ons land, waarin de temperaturen iets lager zijn, maar toch nog enkele graden boven nor maal. Randstoringen van de depres sie zullen af en toe wat regen ver oorzaken, afgewisseld door enkele opklaringen. Op de Oceaan ten wes ten van de Azoren ligt een volgende depressie, die eveneens in de rich ting van West-Europa koerst. Het weer houdt dan ook de komende da gen een onbestendig karakter. De Russen hebben zaterdag met succes een Spoetnik van 6^ ton gelan ceerd, lke in haar baan om de aarde is gekomen. De Spoetnik draait in 89 minuten en 48 seconden om de aarde. Alle instrumenten aan boord functioneren normaal. In mei jJ. hebben de Russen een ty2 ton wegende satelliet, met een pop die een man voorstelde, in de ruimte gebracht. Deze satelliet heeft op driehonderd kilometer hoogte een bijna cirkelvormige baan om de aarde beschreven. De thans gelanceerde Spoetnik is blijkbaar van een geheel nieuw ontwerp. De satelliet is veel groter dan haar voorgangers en er bevinden zich instru menten aan boord om koers en baan te meten. Het preciese gewicht is 6.483 kilo. De lancering van zaterdag was het laatste stadium van de Russische voor bereidingen voor het lanceren van een bemand ruimtevoertuig. Aldus be richten uit Moskou. GEEN LANGE LEVENSDUUR Russische Spoetnik wegens haar ge wicht, de naam „Ispolin" (reus) Prof. dr. C. de Jager van de Utrecht- heeft gekregen. se sterrenwacht meent, dat de nieuw- pe Russische ruimtedeskundige ste Russische Spoetnik niet langer prof. Blagonrawof heeft zondag- dan een dag of tien in de ruimte avon(j voor de Russische televisie kan blijven. Prof de Jager meent dit, gezegd, dat het thans nog onmogelijk zo verklaarde hij desgevraagd aan t te zeggen, wanneer een mens in ANPop grond van de omloopsnel- de rujmte kan worden gezonden. De boord die slechts zo nu en dan werd heid (anderhalf uur) van de satelliet, lancering van de Spoetnik van zes- onderbroken. Het signaal was opval- het gewicht van het lichaam en ae en-een-halve ton is een grote stap lend zwak. afstand, waarop de satelliet van de voorwaarts in de richting van een De radio-telescoop van Jodrell aarde is verwijderd. Deze afstand, vaart van een mens de ruimte. Er Rank heeft nog geen signalen opge- ongeveer 200 kilometer, noemde zai echter geen mens in de ruimte vangen, waarvan met zekerheid kan o^r.ntr worden geschoten, zolang niet vast- worden gezegd, dat zij afkomstig staat dat een veilige landing op de zijn van de nieuwe Spoetnik. De di- aarde kan worden uitgevoerd. recteur, prof. Lovell, verklaarde dat öf de Russen gebruik maken van on- Ging er iets mis? bekende golflengten en de zenders aan- en uitschakelen, öf dat iets mis Verscheidene Britse bladen geven is gegaan, vandaag commentaar op „de vreem de stilte" ten aanzien van de reu- RUSSISCHE KUNSTMAAN zen-spoetnik. Zowel volgens de „Dai- ZICHTBAAR aanse stad Turijn "hebben zaterdag- Herald" als de „Daily Sketch" is avond meegedeeld, het geluid van verklaring heel eenvoudig, name- een menselijke stem te hebben opge- "*1" Op een bepaalde plaats werden klopsignalen gehoord. Koortsachtig ging men dan verder graven, nadat de ge luiden waren gelokaliseerd. SNEEUW IN AMERIKA De sneeuwstorm in het oosten van de Ver. Staten hebben minstens ze ventig mensenlevens geeist. Vrijdag en zaterdag viel in New York 44,1 centimeter sneeuw. Met man en macht wordt gewerkt aan' het sneeuwvrij maken van de start banen op de drie vliegvelden van New York. Alleen al op 't vliegveld Idlewild heeft men meer dan 500 De sterrenwacht in Utrecht heeft zal stijgen. Wegens het gevaar voor ^"en^^t'omobilisten Rik er is iets misgegaan. bekendgemaakt, dat de nieuwe Rus- nieuwe lawines hebben de autoritei- T; vriidae on za- vangen, die volgens hen afkomstig Het observatorium te Bochum heeft sische kunstmaan „Ispolin" (Reus) ten besloten alle 160 inwoners te terd koud en we, in een „rote ver_ was van de zaterdag gelanceerde zondagmiddag weer radio-sein-. op- morgen in ons land zichtbaar zal zijn. evacueren. keerswee van Brooklvn moeten Russische Spoetnik. gevangen, die van de „ispolin" af- De kunstmaan zal omstreeks kwart De reddingswerkzaamheden worden *"^g vrm oro iyn m Professor Dogliotti, directeur der komstig zouden kunnen zijn. De di- voor zeven (6 uur 43) laag in het door de nog steeds vallende sneeuw „Brdénknrtvoorhet kardiologisehe kliniek van de uni- recteur van het observatorium. Ka- noordwesten, gaande in noordelijke bemoeilijkt. aanbreken van de dae door autobus- versiteit van Turijn, heeft verklaard, minski, zei dat een toon werd ge- richüng, passeren. Aan de Italiaanse kant van de ero- aanbreken van de dag door autobus prof. De Jager relatief gering. Prof. de Jager wees erop, dat de Rus sen wederom een grotere massa in de ruimte hebben gebracht. Gewicht en afmetingen van de satelliet zijn vol doende voor een bemande ruimte vaart. TWIJFELACHTIGE GELUIDEN Twee radio-amateurs in de Itali- Een zware lawine heeft in Roche- molles, een dorpje aan de Frans- Italiaanse grens, achttien huizen be dolven. Tot op heden zijn vier lijken geborgen, maar het is niet uitgeslo ten, dat het aantal slachtoffers nog zal stijgen. Wegens het gevaar voor dat de radio-amateurs duidelijk de ademhaling en de hartslag van een levend wezen hebben geregistreerd, ofschoon hij niet kon zeggen of het geluid uit de ruimte afkomstig was. Prof. Lovell, directeur van het radio-astronomische observatorium van Jodrell Bank in Engeland, heeft verklaard, niet verbaasd te zijn, in dien de Russen thans een mens in de ruimte hebben gebracht. Hij zei geen bewijzen te hebben, maar, zo verklaarde hij, men brengt geen 6V2 ton in de ruimte alleen maar om er voldaan over te zijn, dat men deze in een baan om de aarde heeft ge schoten. Hij zou zeer verbaasd zijn, indien de Russen in de komende da- Aan de Italiaanse kant van de gro- te Sint Bernard, ten noorden van sen opgeP"«- Aosta, werden vier arbeiders, die bij de bouw van een nieuwe tunnel n;, 19 werkzaam waren, door een lawine nummer bestaat uit 12 pagina S bedolven. Tweehonderd politie-man- nen en arbeiders namen aan de red- dingswerkzaamheden deel. Bij Davos, Zwitserland, kwam een Het persbureau „Lusitania" meld- de zaterdagavond uit Loeanda, dat skiër ten gevolge van een lawine om de aanvallers klaarblijkelijk gebruik hebben gemaakt yan Tsjechoslo- het leven. In de omgeving van Sion werden drie arbeiders door een lawi- in Angola z«n gehoord, die mogelijk Uit Lissabon wordt gemeld, dat voor de leiders der aanvallers waren gewapende groepen vrijdagavond te bestemd. Loeanda in Portugees Angola twee gevangenissen en een kazerne heb- „Lusitania" meldt verder, dat men ben aangevallen. De aanval werd i*1 Loeanda meent, dat de aanvallen gen niet zullen trachten de Spoetnik afgeslagen, doch vergde 7 doden on- bedoeld waren als steun aan kapi- x.der de p0iitlemannen. tein Galvao en zijr volgelingen. Deze De Portugese voorlichtingsdienst bebb®n indertijd^ verklaard, dat zij maakte zaterdag bekend, dat de aan val vrijdagavond door drie groepen gewapende mannen werd onderno men. Zij wilden gevangenen bevrij den, maar zijn hierin niet geslaagd. De meeste aanvallers zijn gearres teerd en de orde is inmiddels her steld. waakse wapens. Het zei ook dat ne bedolven, maar twee slaagden er donderdagavond jl. radioberichten üi zich uit te graven. In Zwitser- A -1 - 11 /dio mneroliib- 3 te bergen. Ook in het observatorium in Bo chum acht men de mogelijkheid van i een ruimtereis door een mens niet uitgesloten, gezien het gewicht en de baan van de satelliet, die een spoedige terugkeer in de dichtere luchtlagen doen voorzien. land zijn talrijke wegen en spoorlij nen door lawines verbroken. Een aantal wintersportcentra is geïso- leerd. Door een sneeuwlawine nabij Mo- dane in de Franse Alpen, werd zon dagavond de spoorlijn Parijs-Rome geblokkeerd. Ook de nabijgelegen met de „Santa" Maria" "naar Angola snelverkeersweg werd onberijdbaar, wilden varen. Tengevolge van het neerstorten van een hoeveelheid sneeuw en ste- Bij de begrafenis van enige slacht- nen van een ruim 900 meter hoge offers van de ongeregeldheden top in Noordwest-Engeland zijn zon- kwam het zondag weer tot een dag drie bergbeklimmers gewond ge- schietpartij, die_aan vier mensen het raakt. Zij maakten deel uit van een Meegedeeld Geldig van dinsdagavond. 11.15 uur). Moskou zwijgt In Moskou blijft men het stilzwij gen bewaren over de aard van de nuttige lading van de zaterdag ge lanceerde Spoetnik. De Russische radio heeft zondag avond meegedeeld, dat de nieuwe ria". leven kostte. Zeven mensen liepen verwondingen op. Volgens het Por- voorlichtingsdienst tugese persagentschap „Lusitania" had een aantal deelnemers aan de vorige relletjes zich gemengd onder de mensen, die de stoffelijke resten van zes politieniannen en een mili tair volgden. Toen zij werden ont dekt, openden zij het vuur. groep van tien. Volgens de had de gouverneur-generaal van Angola berichten ontvangen, waarin gezegd werd dat deze aanvallen had den moeten samenvallen met de overmeestering van de „Santa Ma- Koning Boudeivijn bezocht het rampdorp Na dag en nacht zwoegen in de as a van de sintelhoop te Moulin-sous- Fleron, welke vrijdagnamiddag enige huizen bedolf, heeft men tot gister middag elf lijken uit de puinhopen Het verkeer op de wegen naar Moulin-sous-Fleror was gisteren bij zonder druk. Honderden dagjesmen sen stonden op de omliggende heu vels naar het graafwerk te kijken. De burgemeester van Jupille, Jo seph Magnon, heeft meegedeeld, dat een gerechtelijk onderzoek wordt in gesteld naar de oorzaken van de ramp, en of het verantwoord was duizenden tonnen as en sintels 125 kiepwagentjes per dag in de nabijheid van de huizen te storten. Het zal ongeveer veertien dagen duren om de wegen van sintels vrij te maken. Het opruimen van de ge hele verschuiving zal waarschijnlijk twee maanden vergen. De commandant strijdkrachten Nieuw-Guinea heeft meegedeeld, dat de marinier derde klasse, de zeemi licien Frits Jozef Vogt, op vijf fe bruari door een ongeval tijdens een patrouille in het gebied van de Zuid- Geelvinkbaai is omgekomen. De twintigjarige zeemilicien was Koning Boudewijn der Belgen heeft zaterdag een bezoek gebracht aan Moulin-Sous-Fleron, het dorp, waarvan tal- afkomstig uit Drachten. Hij is van- rijke huizen door een sintelberg zijn bedolven. daag met militaire eer begraven. door het K.N.M.I. maandagavond tot Opgemaakt te VEEL WIND. Aanvankelijk zwaarbewolkt met regen, later opklaringen en enkele buien. 'Minder zacht. Krachtige tot stormachtige wind tussen zuidwest en west. Zoti- en maanstanden 7 Febr.: zon op 08.11; onder 17.38; maan op onder 10.56. 7 Febr.: v.m. 7.23; n-m. 7.41. HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZüRICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK BELGRADO ATHENE ROME AJACCIO MADRID MALLORCA LISSABON zw. bew. 4 —11 geh. bew. 7 —16 sneeuw —10 ie sneeuw 2 1 regen 4 2 motregen 12 9 motregen 5 4 zw. bew. 8 7 mist 3 2 zw. bew. 12 9 mist 13 7 mist 7 1 onbew. 16 8 sneeuw 0 4 motregen 5 2 motregen 0 1 geh. bew. 5 2 mist 5 1 onbew. 11 3 zw. bew. 2 5 motregen 2 2 geh. bew. 5 regen 15 7 onbew. 14 0 licht bew. 17 3 onbew. 16 0 mist 20 4 geh. bew. 18 12 KORRELTJE Slordigheid geeft minstens d/ubbel werk.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 1