Morgen gaat de „droogste waterweg" van Nederland open VAN NELLE's 98 „Op hoop van zegen" werd duur betaald Motorschip na aanvaring gezonken Prof. Van Eysinga te Leiden herdacht oor! Rijksweg 4 A is van Europese betekenis Minister leidde film in over Nederlands bodem VRIJDAG 3 FEBRUARI 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA tt „Afternoon theebuiltjes doos van 20 stuks doos van 10 stuks Met één Van Nelle's „Afternoon" heebuiltjc (.groot formaat) ret u 'n flinke pot jeerlijke, krachtige thee /ooi heel de familie Hoewel het Maaswater donderdag verder gezakt Is, hebben toch enige dorpen nog met wateroverlast te kampen. In Itteren zal men de eerste dagen het water nog niet kwijt zijn. Foto: De fiets gaat niet zo vlot als een vlot. (Advertentie) Nieuwe copie voor het Rex-Theater te Leiden In drie uur tijds moest de filmfa briek een nieuwe copie maken van de Nederlandse speelfilm „Op hoop van zegen". De rol, die enige tijd onbeheerd in de Edisonbioscoop te Amsterdam had gestaan, was giste ren nl. plotseling verdwenen ge stolen werd gezegd en in de Rex- bioscoop te Leiden moest de rol prent 's avonds in de donderdag cyclus draaien. Gisteravond is de rol terechtgekomen. Daardoor verliest het record van de filmfabriek, die in drie in plaats van normaal 10 a 12 uur een nieuwe copie heeft ontwikkeld, zijn prakti sche waarde. Voor de eigenaresse (Actueel- film) zijn nieuwe moeilijkheden ont staan, doordat betwijfeld kan wor-' den of de verzekering de kosten van de nieuwe rol nog zal vergoeden. Tegen half drie gistermiddag kreeg de directie van het Edisontheater een telefoontj(e van een bewoner van de Jacob van Lennepkade: een door hem gezonden bruinpapieren pak kon te zijnen huize worden afgehaald. Hij had het tegen middernacht vóór de genoemde bioscoop zien staan en mee naar huis genomen het pak weegt circa 30 kg op dat moment was de portier juist naar de stalling om zijn fiets te halen. Als afzender stond op het pak de naam van de Edisonbioscoop, als ge adresseerde het Rex theater te Lei den. De directeur van meergenoemde bioscoop en de eigenaresse van de film staan voor een raadseL Ze hech ten nauwelijks geloof aan het telefo nisch gedane verhaal en beraden zich over te nemen stappen. visserij-politietaak in de Zeeuwse wateren. Het fregat „van Amstel" bevindt zich in de Caraibische wateren en is ter beschikking van de commandant zeemacht in de Nederlandse Antil len. Drie mijnenveegsquadrons oefe nen op de Noordzee. Het 205 ton metende Nederlandse motorschip „Streven" uit Harlingen is donderdagochtend in dichte mist op de Eems bij Emden gezonken na een aanvaring met het Duitse motor schip „Knock". De opvarenden van het gezonken schip, kapitein J. Swy- tink, zijn echtgenote en drie kin deren, zijn door de „Knock" gered en in Emden aan land gezet. Voor zover thans bekend is heb ben de opvarenden van de „Streven" geen nadelige gevolgen ondervonden van het hachelijk avontuur. Op het moment van de aanvaring maakte de Duitse kustvaarder gebruik van de scheepsradarinstallatie. Men heeft de „Streven" later toch nog op een zandbank in de Eems aan de grond kunnen zetten. De familie Swytink is al haar bezittingen kwijt geraakt, evenals papieren, waaron der de scheepspapieren en de pas poorten. De „Streven" was met een lading mais van Delfzijl op weg naar Minden aan de Wezer. In een bijeenkomst in het Groot- Auditorium van de Leidse universi teit is gistermiddag een herdenking gehouden van prof. jhr. mr. W. J. M. van Eysinga, oud-hoogleraar in het Volkenrecht en oud-rechter in het permanente hof van internationale justitie, die vorige week is overle den. Zijn opvolger als Leids hoogleraar, bevonden zich voraanstaande juris ten en politici, die leerlingen van prof. Van Eysinga zijn geweest of met hem hebben gewerkt op één van de vele terreinen op het natio nale en internationale vlak. Zijn opvolger als Leids hoof leraar, de inmiddels reeds emeritus hoogle raar, prof. mr. F. M. baron van As- beck tekende de grote menselijke kwaliteiten van prof. van Eysinga, die ook in zijn arbeid tot uitdruk king kwamen. „Van Eysinga was een dienaar van de wetenschap, een bouwer aan het internationale recht en bovenal een aan de mensen zelf toegewijd medemens". Van Eysinga, zo zei prof. baron van Asbeck wist in een strak gespan nen betoog zijn leerlingen steeds te doordringen van de waarden van het internationale recht, ook in tij den dat de toepassing van dit recht zo schromelijk werd verwaarloosd. Prof. Van Asbeck herinnerde ook aan de lessen en colleges, die prof. Van Eysinga aan onze koningin, toen nog prinses Juliana heeft gegeven. De bijeenkomst werd bijgewoond door H.K.H. prinses Beatrix. Schilder ontdekte geknoei met zijn schilderij 14 Februari zal de 51-jarige res taurateur C. J. W. zich voor de Am sterdamse Rechtbank moeten verant woorden voor het ten verkoop aan bieden van een schilderij onder een valse signatuur. De man die al eer der bij schilderijen zwendel betrok ken is geweest heeft een molenland schapje van een andere restaurateur verkocht als een echte Permeke, de in '52 overleden Vlaamse expressio nist Constant Permeke, wiens doeken op het ogenblik op de veilingen sterk in de belangstelling staan. De gearresteerde restaurateur, die zich in voorarrest bevindt, beweert het schilderij gekocht te hebben van de kunstschilderij l'H. Hij verklaart niet te weten, wie de valse signatuur onder het schilderij heeft gezet. Het bedrog is op merkwaardige wijze ontdekt. Het schilderij, dat door een zich van geen kwaad bewuste kunsthandelaar op het Rokin te Am sterdam, in de etalage voor 3000 te koop werd aangeboden, werd op gemerkt door een vriend van de eigenlijke schilder aan wie hij het doek had overgedaan. Voor 25 had deze vriend het stukje weer doorver kocht. Nadat men de schilder, ook een restaurateur (van keramiek in het Rijksmuseum) gewaarschuwd had. was het bedrog snel ontdekt. Hoeveel de kunsthandelaar betaald heeft voor het stuk is niet bekend geworden. (Advertentie) VAAR- EN OEFENPROGRAMMA VAN DE MARINE Het vaar- en oefenprogramma fe bruari 1961 van de Koninklijke Ma rine ziet er als volgt uit: Smaldeel 1, bestaande uit kruiser „de Zeven Provinciën" (als vlagge- schip), de jager „Gelderland", het fregat „De Bitter" en de onderzee boot „Zeeleeuw", is thans op voor jaarsoef enreis naar het Middellandse zeegebied. Gedurende de tweede helft van de maand oefent het smaldeel in de Tyrrheense zee met vliegtuigen van squadron 320 van de marinelucht vaartdienst, die daartoe zullen wor den gestationeerd op het vliegveld Capodichino te Napels. Tevens zul len er oefeningen gehouden worden met in Italië gebaseerde vliegtuigen van de Amerikaanse marine. In het Middellandse zeegebied zul len de havens Napels, Palermo en La Spezia worden aangedaan. Smaldeel 5, bestaande uit het vliegkampschip „Karei Doorman" (als vlaggeschip), de jager „Lim burg" en de jager „Groningen" blijft deze maand in Nederland. Deze schepen ondergaan een onderhouds beurt. Het fregat „Evertsen" vertrekt ,in het kader van de normale aflossin gen der schepen, op 15 februari a.s. naar Nederlands Nieuw-Guinea. De onderzeeboot „Dolfijn" die op 16 december jl. in dienst werd ge steld, vertrekt over enige dagen op garantievaan. naar het Middellandse zeegebied. De onderzeeboot zal daar bij een niet-officieel bezoek brengen aan Toulon. Het freg. t „Pant-?r" houdt als vis- serij-politiekruiser toezicht op het naleven van de internationale visse rijbepalingen in de Noordzee. Het patrouillevaartuig „Hadda" heeft een De vice-minister-president drs. H. A. Korthals heeft gisteravond als mi nister van Verkeer en Waterstaat de film „De lage landen" ingeleid, die in opdracht van de Koninklijke Shell groep door George Sluizer is ver vaardigd. Voor een groot aantal ge nodigden, onder wie de commissaris der koningin in Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz en vertegenwoordigers van de Deltacommissie en van verschil lende ministeries, werd in „Seinpost" te Scheveningen de wereldpremière van deze nieuwe documentaire gege ven. Minister Korthals zeide, dat teneinde in het buitenland meer be grip te wekken voor de bijzondere situatie, waarin Nederland verkeert, behoefte bestond aan een film, die het ontstaan van de Nederlandse bo dem tot voorwerp zou hebben. Daar om heeft de rijksvoorlichtingsdienst de medewerking van Shel-Neder- land gevraagd en deze medewer king is volgens de minister gegeven op een wijze, die veel verder ging dan men had durven hopen. De maat schappij nam namelijk de gehele vervaardiging en ook de versprei ding van de film naar honderd cen tra in de wereld voor haar rekening. Drs. Korthals sprak de verwachting uit, dat deze nieuwe film ertoe' zal bijdragen in het buitenland begrip te wekken voor de gigantische taak, waarvoor Nederland zich nog gesteld ziet. Na een botsing met een tegenlig ger geraakte de auto van de 55-jarige Hagenaar E. Duurentijdt gistermor gen op de weg van Assen naar Smil- de in een slip. Via een muurtje be landde de wagen in de Drentse Hoofdvaart. De heer D. kon zich niet meer in veiligheid stellen. Hij ver dronk doordat het portier van de auto door de aanrijding niet meer te openen was. ZEEPOST Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ts „Uruguay" (8/2); Australië: ss „Himalaya" (8/2); ss „Orcades" (9/2); Brazilië: ms „Eem- land" (6/2); Brits-Oost-Afrika: ms „Afrika" (9/2); Canada: ss „Rijn dam" (8/2); Chili: ms „Wien" (9/2); Ned. Antillen: ms „Prins der Ne derlanden" (7/2); Ned. Nw.-Guinea: ss „Patroclus" (9/2). Nieuw-Zeeland ss „Cumberland" (5/2); Suriname: ms „Oranjestad" (8/2); Unie van Z.-Afrika en Z.W.-Afrika: ms „Stir ling Castle" (5/2); ms „Oostkerk" (7/2). Inlichtingen betreffende de ver zendingsdata van postpakketten ge ven de postkantoren. Bij de aanleg van rijksweg 4a Is gepoogd de fouten, die optraden bij de verbinding rijksweg 13 van Den Haag naar Rotterdam, te voorkomen. Waar men verzakkingen kan ver wachten, zijn zodanige constructies gemaakt, dat euvelen betrekkelijk gemakkelijk verholpen zullen kun nen worden. Daar waar rijksweg 4a het diepst „in de put" zit, het aqua duct onder de ringvaart, zal minister Korthals morgen Neerlands „droog ste waterweg" in gebruik stellen. De „droogste waterweg" van Nederland, rijksweg 4a, in de krui- singvrije verbinding Rotterdam—Den HaagAmsterdam, wordt morgen (zaterdag 4 februari) door de minister van verkeer en waterstaat geopend. Deze rijksweg is een der wonderen van Ne derlandse wegenbouw, een monument van ingenieursvernuft in beton en staal, dwars door week en moerassig gebied, waar eens de schuit de voornaamste verbindingen verzorgde. De nieuwe weg loopt van Rijs wij k-Ypenburg oostelijk van Voor- burg-Leidschendam en Leiden via Hoogmade en Burgerveen naar de al bijna een kwart eeuw oude rijksweg 4, die Amsterdam via Sassenheim met Wassenaar en Den Haag verbindt. Rijksweg 4a is de „droogste water weg", niet alleen omdat men haar dwars door het weke polderlichaam van Zuid-Holland bouwde, maar vooral ook, omdat er een technisch huzarenstukje bij de kruising met de ringvaart van de Haarlemmermeer mee werd uitgehaald. Een brug over die ringvaart bleek voor de scheep vaart, zowel als voor het wegverkeer een obstakel te worden, dat niet voor de slopwerking van de Haagse Schouw in rijksweg 4 zou onderdoen. Daarom werd besloten rijksweg 4a onder de ringvaart door te leggen. De ringvaart werd daartoe omge legd, waarna een diepe betonnen bak in de vaarroute werd gebouwd. Onder die bak, een aquaduct dus, legde men de weg in volle breedte aan, waarna de oude scheepvaart verbinding werd hersteld. Deze ring vaarttunnel vergde drie miljoen gul den en ruim drie jaar hard werken. In het wegdek aan de noordelijke kant is bij wijze van proef een ver warmingsinstallatie aangebracht. Aangezien de weg hier naar tien meter onder n.a.p. helt, is het voor- Hoofddorp ZESTIG MILJOEN GULDEN Deskundigen van rijkswaterstaat hebben berekend, dat het rendement van rijksweg 4a zo groot zal zijn, dat de kosten van plusminus 60 mil joen gulden feitelijk in zeven tot acht jaar goedgemaakt zullen zijn. Van Amsterdam uit rijdt men 17 ki lometer over de oude rijksweg 4, langs Schiphol naar Burgerveen, volgt de dertig kilometer naar de verkeerspleinen Voorburg en Ypen- burg om dan via rijksweg 13 weer 17 kilometer verder in Rotterdam aan te komen, zonder dat oponthoud van betekenis kan optreden, behal ve een enkele maal bij de bascule- brug onder Leiden over de Oude Rijn. Als onderdeel van de E-10 Europa- verbinding wordt rijksweg 4a als zeer belangrijk beschouwd, vooral ook omdat het een snelle, veilige verbinding is. Reeds is van Ypenburg af het traject naar de komende Vlaardinger Benelux-tunnel in wor ding, aansluitend op de door het Del taplan geprojecteerde verbinding met Antwerpen via het in aanbouw zijn de brug-, dijk- en sluiscomplex bij Willemstad. Voor de Randstad Holland is de rechtstreekse verbinding Rotterdam- Amsterdam met aftakkingen naar Den Haag en andere plaatsen van groot belang. Voor Den Haag belooft zij lucht te geven aan de nijpende verkeersnood in de verbinding rijks weg 4 en rijksweg 13 door de be bouwde kom. Deze nood was sedert februari 1958 reeds ietwat gelenigd toen 4a tot Burgerveen open ging en een tijdelijke provinciale kron kelweg de schakel met het Noord hollandse deel van rijksweg 4 vorm de. ZESTIG OVERSPANNINGEN Voor rijksweg 4a is over grote ge deelten in het veen een kanaal uit gegraven voordat met de bouw van ruim zestig betonnen overspanningen van rij-, vaar- en spoorwegen als mede aan- en afvoerwegen begonnen kon worden. Voor de rijweg zelfs is een zwaar dijklichaam gebouwd, dat aan de kruin 28 meter breed is Daar op werden twee gescheiden rijbanen met middenberm en vluchtstroken aangelegd. In het betonnen wegdek zijn, zoals te doen gebruikelijk is, op ontwerp van de rijkswaterstaat proef vakken van bijzondere construc tie aangelegd. Onder meer is ruim een kilometer in voorgespannen be ton van betrekkelijk geringe dikte gebouwd. Deze constructie bestaat uit strakgespannen betonvlechtwerk, waarin beton wordt gegoten. Nauit- harding wordt de spanning van het betonijzer weggenomen, waardoor het beton „in elkaar" wordt getrok ken. Deze werkwijze wordt reeds voor de bouw van bruggen, grote (schaal)-daken en dergelijke in rui me mate toegepast.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 6