Twee doden bij autobotsing G.S.-voorstel grenswijziging Leiden bij de minister Katwijkse logger drijft stuurloos rond Nationaal radioprogramma gewijd aan Leidse universiteit WOENSDAG 1 FEBRUARI 1961 DE LEID SE COURANT PAGINA 7 Na de stakingen het water in België In het gebied van de Beneden-Sambre, tussen Farcienne en Floreffe, zijn honderden hectaren land overstroomd. De spoorlijn Charleroi-Namen staat een meter onder water. In de streek van Luik is de was van de Maas en de Ourthe onrustbarend. Foto: In Chatelet, bij Charleroi, brachten militairen inwoners in veiligheid. Arbeidsvoorziening in Zuid-Holland, baart zorgen Tijdens de gisteren gehouden ver gadering van de Provinciale Staten van Zuid-Holland heeft gedeputeer de mevr. mr. Chr. de Ruyter-de Zeeuw verklaard dat de arbeidsvoor ziening in de provincie bij voort gaande industrialisatie kan uitgroei en tot een „bottleneck". Het arbei dersvraagstuk zal moeilijk worden tentamens of examens zijn. Dat er belangrijkste gebeurtenissen in het met andere woorden de hand mee "™fPitajre leven met diah*en Se- li lustreera. wordt gelicht. U, Koninklijke Hoog- Onder de gemeente Veghel, nabij het kerkdorp Mariaheide is gister morgen omstreeks kwart over zeven een personenauto door tot nu toe on opgehelderde oorzaak tegen 'n stil staande vrachtauto gereden. Een der inzittenden, de 33-jarige heer Z. uit Uden, was op slag dood. De tweede inzittende, de ongehuwde 20-jarige v. B., eveneens uit Uden, werd zo ernstig gewond, dat hij in de loop van vanochtend in het St. Joseph- ziekenhuis in Veghel is overleden. De personenauto, waarmede bei den op weg waren van Uden naar hun werk op een metaalfabriek in Helmond, is geheel vernield. In het stormweer met windkracht 9 tot 10 uit zuid-westelijke richting, drijft de Katwijkse motorlogger KW 23 „De Volharding" van de N.V. Re derij voorhen A. den Duik uit Kat wijk aan Zee stuurloos rond op onge veer 150 mijl ten noorden van IJmui- den. De logger, die 130 ton meet en in 1911 werd gebouwd bij de scheeps werf van Boot te Leiderdorp, heeft een gebroken roericoning. 4 x 18 is 72 Op 6 februari as. wordt de Zwolse vierling Kiffers achttien jaar. Onze fotograaf maakte ook ditmaal de jaarlijkse reis naar de Overijsselse hoofd stad om het viertal op de plaat vast te leggen. Terwijl Rini, Ellen en Dorothee (v.l.n.r.) zich even opmaken kijkt Han toe, nog altijd verbaasd over deze schoonheidsbehandeling door zijn zusters, naar het schijnt. Prinses Beatrix als studente „Sommige zegslieden, die het heter universiteit door alle eeuwen heen. m€nen 'e meten, hameren hardnek dat de tentamens en examens, die TJ, van Mourik, lieten bij de eeuwfees- Koninklijke Hoogheid, aan de Leidse ten van de Leidse universiteit de res- Om over voldoende „stemmen" te dam een mensenpakhuis zal worden, waar geen spiertje gras meer te zien zal zijn. „De mens hpeft contact no dig met de levende natuur en daar om besteden Gedeputeerde Staten van deze provincie gTote aandacht heid, weet uit eigen ondervinding, beschikken maakten de samenstellers aan de recreatiemogelijkheden", ver ver dit bezijden de werkelijk- niet alleen gebruik van de hoorspel- kern, doch ook van de Leidse toneel vereniging „Litteris Sacrum". De heid is". Aldus gisteravond de rector mag- klaarde mevr. De Ruyter-De Zeeuw tijdens het debat over de begroting. Mevr. de Ruyter meent dat dt vraag MILITAIREN WEGENS KNOEIERIJ t GESTRAFT De voormalige hofmeester van de Willemskazerne in Gorcum, de ser geant F. B., die wegens knoeierijen met de kas van de onder-officiers mess door de krijgsraad was veroor deeld tot 2 maanden gevangenisstraf en ontslag uit militaire dienst, heeft in appel voor het hoog militair ge rechtshof in Den Haag strafvermin dering verkregen. Hij is thans ver oordeeld tot een maand gevangenis straf met aftrek en 300 boete. Hij had diverse malen geld uit de mess- kas, die onder zijn beheer stond, ge leend en niet teruggestort. Het te kort van ongeveer 350,- had hij willen dekken met valse kwitanties. Ook had hij kleine leningen ver strekt aan 3 militairen, die eveneens door de krijsgraad werden gevon nist. nificus van de Leidse Universiteit, bijzonder bedreven in het Leids „dia- m. lect", dat door de eenvoudige bur- Pr°f. mr- J- V. Rijpperda Wierdsma, gerij gesproken moest worden. tijdens een toespraak voor de radio Leidse acteurs toonden zich in het van de arbeiders „Waar woon ik", thans reeds belangrijker is dan de vraag „Waar werk ik en wat ver dien ik", omvang van de uitbreiding der ag glomeratie gelegd in handen van de districtsraad. tot de jarige prinses Beatrix, stu dente te Leiden. m Naar aanleiding van de verjaardag van de prinses en gedachtig het feit, dat H.K.H. dit jaar zal afstuderen, is in het nationaal radio-programma aandacht gewijd aan de universiteit, inzonderheid de Leidse. De eerste die zijn gelukwens uitsprak was de rec tor magnificus te Leiden. Hij werd minister van Binnenlandse Za- gevolgd door studenten uit geheel de keö doet in zijn memorie van ant- wereld. woord op de begroting 1961 aan de Ruim een uur duurde vervolgens Eerste Kamer een reeks mededelin- ?«t klankbeeld „Bolwerk der Vrij- g,en over agglomeraties en grenswij- heid", dat gewijd was aan de Leidse 2igingen. Voor de Leidse agglomera- tie hebben Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland een plan voorbereid, dat voorziet in uitbreiding van het hetjeen"me^^dan^n^erdubbetog grondgebied van Leiden door middel van ^et huidige inwonertal betekent, van grenswijziging. Dit plan heeft De gunstige ligging van Woerden de minister juist een dezer dagen be- doet daar een verdere ontwik- Het bestuur van het bedrijfschap reikt. keling verwachten. Bij het opstellen voor het Schoenherstellers-, het De vraag, of 's-Gravenhage niet 't van de grenswijzigingsplannen voor Maatschoenmakers- en het Ortho- Rotterdamse voorbeeld kan volgen beide gemeenten, als onderdeel van pedisch Schoenmakersbedrijf heeft door een deel van het toegewezen het voorstel tot herindeling van het zonder wijziging het rapport aan- bouwvolume, voorzover dit voor wo- gebied tussen Gouda, Oudewater, vaard dat de commissie-Spanninga ningen is bestemd, op het gebied van Woerden en Boskoop, is met de ver- De provincie Zuidholland houdt rekening met een uitbreiding van Gouda tot rond 100.000 inwoners, KORTER WERKEN IN SCHOENMAKERIJ had uitgebracht over een arbeidstijd verkorting in het schoenmakersbe drijf. De commissie is er voor, de arbeidstijdverkorting ineens en niet etappe-gewijs in te voeren. Hoe snel ler dit zou kunnen geschieden, hoe beter het naar haar mening zou zyn. Een mannetjesputter aangrenzende gemeenten te verwe zenlijken, staat naar 's ministers me ning niet aan de regering ter beant woording. Het kabinet staat op het standpunt dat de stichting van een omvangrijk nieuw wooncomplex ten oosten van de agglomeratie en ten noorden van de spoorbaan Den Haag- Utrecht noodzakelijk is. In het aan de gemeenteraden om advies gezon den voorontwerp van wet is echter de beslissing omtrent de plaats en de wachte groei van Gouda en Woer den rekening gehouden. Nieuwe deining in Goes om ontslag ambtenaar In Goes is bekend geworden, dat de gemeente-ambtenaar D. Huijsse van het college van B. en W. schrif telijk bericht heeft ontvmigen, dat hij met ingang van 1 juli 1961 eer vol is ontslagen uit de dienst van Goes: geen gelegenheid voor begroting 1961 De gemeente Goes heeft nog geen begroting voor het dienstjaar 1961. De moeilijkheden in Goes, die veel aandacht hebben gevraagd, hebben het college van b. en w. nog niet in staat gesteld een begroting bij de gemeenteraad in te dienen. Het ge volg is, dat b. en w. niet over een machtiging beschikken om uitgaven te doen, die in dit nieuwe dienstjaar nodig zijn. B. en w. van Goes heb ben in een spoedeisende vergadering van de gemeenteraad het voorstel ingediend voor 1961 de helft van de kredieten beschikbaar te stellen, die op de begroting voor het dienstjaar ,1960 waren toegestaan. De burgemeester, dr. J. W. Note- boom, verklaarde, dat kapitaalswer- ken niet onder de gevraagde mach tiging vallen en dat het college van b. en w. zeer voorzichtig zal zijn bij het gebruik maken van de machti ging, die, zo zei hij, bovendien nog door Ged. Staten moet worden be krachtigd. Het voorstel van b. en w. werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Na de raadszitting was er een in formele bijeenkomst over de ver scheidene uitbreidingsplannen in de gemeente. De directeur van de dienst gemeentewerken gaf een uitvoerige toelichting. De raadsleden verklaar den, dat zij volledig vertrouwen heb ben in de dienst gemeentewerken. Vijfde gegadigde voor TV-concessie dient zich aan De nv Nederlandse Televisie Maat schappij i.o. is tijdens een vanmid dag in Amsterdam gehouden pers conferentie als vijfde gegadigde naar de concessie voor commerciële tele visie in de openbaarheid getreden. De NTM, opgericht door enkele tien tallen middelgrote handels- en in- dustriebedrijven, diende haar con- sessie-aanvrage reeds in oktober 1959 bij de regering in. Deze oprichters van de NTM, die bij verwezenlijking van hun plan nen Amsterdam tot hoofdzetel zul len kiezen, verwachten dat een be slissing over de bestemming van het tweede tv-net niet tijdens de huidige zittingsperiode van de Staten-Gene- raal zal worden genomen. Naar hun mening zal na de openbare behan deling van de tv-nota in de Tweede Kamer (vermoedelijk op 21 februari a.s.) de kwestie verder schriftelijk worden afgehandeld, waarna in ok tober a.s. de openbare beraadslagin gen zullen worden hervat. De persconferentie werd geleid door de heren W. A. Linting, oud- driecteur van het internationaal wol secretariaat, thans reclameconsulent te Amsterdam, die als directeur van de n.v. in oprichting optreedt, en jhr. mr. J. W. van Iddekinge, ad vocaat en procureur te Amsterdam, die tezamen met oudminister prof. dr. A. H. M. Albregts, drs. F. J. Posthuma, oud-president directeur van de Herstelbank, mr. W. H. J. Derks, wethouder van Utrecht en J. H. Meewezen, lid van de Amsterdam se gemeenteraad, deel uitmaakt van de uit de kring van oprichters sa mengestelde raad van toezicht. Dit college wordt nog aangevuld met een hoogleraar in de elektronica en een zakenman, zo werd medege deeld. Onafhankelijk standpunt. De NTM, zo zei de heer Linting, is van mening dat de commerciële t.v. vrij behoort te staan van de in vloeden van groot-adverteerders om tegenover alle televisie-adverteer ders groot en klein een onaf hankelijk standpunt te kunnen in nemen. Namen van de oprichters, behalve de leden van de raad van toezicht, wenste men niet bekend te maken. De NTM is van mening dat de op zet van haar plannen volkomen ver schilt met die van de overige gega digden, „een opzet welke niet alleen een waarborg voor integriteit, maar bovendien gezonde zakelijke voor waarden schept". „SPEELSTRATEN" IN WORDING De minister van verkeer en wa terstaat werkt aan een wijziging van het wegenverkeersreglement om een aanwijzen van „speelstraten" moge lijk te maken. Door deze wijziging moet het voor wegbeheerders mogelijk worden ten behoeve van speelgelegenheid voor de jeugd binnen bebouwde kommen gelegen wegen gesloten te verklaren voor verschillende categorieën weg gebruikers. Dit deelt de minister van binnenlandse zaken aan de Eerste Kamer mee. Postzegelveiling bracht twee ton op Om half zeven gisteravond heeft de Haagse makelaar J. L. van Dieten de laatste hamerslag gegeven op de veiling van de postzegelnalatenschap van wijlen ir. D. J. Klink, die een belangwekkend aantal postzegels van de eerste uitgifte in Nederland (1852) bevatte. Twee dagen lang hebben groot handelaars en de voornaamste col- lectionneurs een langdurige bodstrijd geleverd op de 1494 kavels van in totaal ongeveer 25.000 zegels en spe ciale afstempelingen, het eindbedrag van de veiling brengend op 202.000. Aanvankelijk was de raming gesteld op 125.000. De meeste aanbiedin gen werden ver boven catalogusprijs verkocht. Het zeldzaamste stuk, een blok van tien 5-centszegels in blauw met de beeldenaar van koning Willem II op een brief uit 1859, werd door een Ne derlandse verzamelaar op de eerste veilingdag gekocht voor 16.500. Gisteren ging het hoogste bod naar een 15-cents luxezegel in donker oranje met het stempel van Kamp bij Zeist, het enig bekende exem plaar van dit soort. Dit stuk werd door een Nederlandse koper verwor ven voor 1250. De aankopen van zeldzame en unieke stukken zijn in hoofdzaak ge daan door Nederlanders. Deense, Westduitse en Engelse handelaars hebben felle tegenstand geboden tij dens het bieden en konden op die wijze enkele kostelijke stukken ver werven. De RAI(wereld) met planken dichtgespijkerd G. S. gaail praten over de gemeente Goes. De heer Huijsse O r werd anderhalf jaar geleden door t schoolgordijntjes De 70-jarige J. Th. Geurts heeft in te Zoeterwoude In openbare vergadering van Ge deputeerde Staten der provincie Zuid-Holland zullen morgen worden behandeld: Beroep ingevolge artikel 76, 2e lid der Lager-Onderwijswet 1920 van 't bestuur der Stichting parochiële scholen „Meerburg" te Zoeterwoude, tegen het besluit van de raad der gemeente Leiderdorp d.d. 30 septem ber 1960, waarbij medewerking krachtens artikel 72 der genoemde Wet is geweigerd voor het aanbren gen van gordijntjes in de leslokalen van de school voor gewoon lager onderwijs aan de Ericalaan no. 3 te Leiderdorp. Beroep ingevolge artikel 76, 2e lid der Lager-Onderwijswet 1920 van C. toenmalige college van B. en W. aan gesteld, aangezien dit college meen de, dat er in Goes dringend behoefte was aan een ambtenaar voor sport zaken en industrievestiging. Daarna ontstond tussen het colle ge van B. en W. en de raad van Goes een vertrouwenscrisis. Een raadscom missie bracht een rapport uit, waar in onder meer scherpe kritiek werd geleverd op het benoemingsbeleid van B. en W. De benoeming van de heer Huijsse werd onjuist geacht. Dit rapport leidde vorig jaar november tot een raadsvergadering, waarvan het resultaat was dat de drie wet houders aftraden. Na deze vergadering werd een nieuw college van B. en W. gekozen en dit kwam met het voorstel de heer Huijsse eervol ontslag* te verlenen, omdat het geen werk aanwezig acht te voor deze ambtenaar. De raad sloot zich bij deze gedachtengang aan en dat betekende, dat de heer Huijs se eervol ontslag werd verleend met zijn kantoor, tevens woning, aan de de Graaf Wzn. en J. W. Boot, beide ingang van genoemde datum. Een ingezetenen der gemeente Leider dorp, tegen het feit, dat de raad dier gemeente op 26 oktober 1960 wordt geacht op grond van de artikelen 72 e.v. der genoemde Wet medewer king te hebben verleend aan de het kantoor woont, werd wakker Stichting parochiële scholen „Meer- van het gestommel. Hij schoot de burg", gevestigl te Zoeterwoude, tot vluchteling in het onderste deel van het aanschaffen van markiezen ten zijn rug. Foto: Zo stond de heer behoeve van de school voor gewoon Geurts in de afgelopen nacht te- lager onderwijs aan de Ericalaan no. bond van gemeente-ambtenaren in gen de deur van het toilet te duwen. 3 te Leiderdorp. de arm genomen. Jan Hendrikstraat in Den Haag, een indringer betrapt. Na een korte wor steling wist de heer Geurts de in dringer in het toilet op te sluiten, doch deze wist te ontsnappen. Een hoofdagent-rechercheur, die boven maand na dit besluit, op 18 januari, heeft de heer Huijsse de officiële brief ontvangen, waarin hem ont slag werd aangezegd. De besturen der sportverenigingen in Goes hebben zich in brieven, ge richt tot de raad, verzet tegen dit ontslag, evenals de gymnastieklera ren van de Goese middelbare scho len. De ontslagen ambtenaar heeft de Dinsdagavond hebben journalisten het oude KAJ.-gebouw in Amsterdam letterlijk dichtgespijkerd, waarmee de officiële sluiting een feit was.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 7