TUINIER MET PLEZIER! De moord op de buschauffeur De Amerikan Field Service zoekt onderdak voor 90 Stookolieprodukten duurder jonge Amerikanen Zwijndrechts „Goede Heertje" was het kat- en muisspel moe De Natu in 1960 Dokter Claudia (274) DINSDAG 31 IANUARI 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 Er worden wederom Nederlandse families gezocht om aan plm. 90 Amerikaanse jongens en meisjes van 16 tot 18 jaar gedurende de zomer voor een periode van ca. 6 weken onderdak en huiselijke sfeer te schenken. Bovendien zullen er dit jaar een tiental jongens en meisjes uitgezonden worden, die een half jaar in ons land zullen verhlijven teneinde ook het Nederlandse school leven, in de vierde klas van Gym nasium, HBS of MMS te leren ken nen. Ook voor dit „schoolprogram ma" zoekt de AFS gastvrije Neder landse families. De jonge Amerikanen komen naar Nederland onder auspiciën van de American Field Service, welke ge durende reeds meer dan tien jaar jaarlijks honderden Amerikaanse middelbare scholieren over de we reld uitzendt om hen kennis te la- ton maken met leeftijdgenoten en hun families, in voor hen onbeken de landen. Het is de American Field Service er bepaald niet alleen om te doen, de jeugd een plezierreisje te schen ken. De AFS heeft, toen zij gedurende de laatste twee wereldoorlogen als vrijwillige ambulance op de slagvel den optrad, gezien tot welke ram pen gebrek aan wederzijds begrip kan leiden. Door nu de jeugd van de wereld de kans te geven elkaar in het fa» milielevente ontmoeten hoopt de AFS ertoe by te dragen dat de „vol wassenen van morgen" een open geest bezitten voor de opvattingen en gewoonten van andere volkeren. De jeugdige Amerikanen komen op 19 juni in Nederland aan en zul» len hier blijven tot 15 augustus, ter wijl die in het kader van het „school programma" half januari 1962 weer naar hun land zullen terugkeren. Het is de bedoeling, dat iedere Amerikaan ca. zes weken bij 'n fa milie logeert en enkelen een half Jaar in een Nederlands gezin ver toeven. Het betreft dus Nederlandse ge zinnen (bij voorkeur die, welke kin deren hebben tussen de 15 en 21 J.), die hun huis willen openstellen voor deze Amerikaanse jongeren. Met ingung van 1 febr.i Die families, die het plan koeste ren om een Amerikaan in hun mid den op te nemen, behoeven zich geen zorgen te maken, dat van hen het organiseren van kostbare uitstapjes verwacht wordt. Het is hun toe komstige gast er voornamelijk om te doen de Nederlander in zijn dage lijkse doen en laten te leren kennen. Bovendien heeft hij zijn eigen zak geld, dat voldoende is om zelf zijn extraatjes te betalen. Het cal door ons ten zeerste op prijs worden gesteld, indien de in woners van Noordwijk, Leiden en omgeving, hieraan hun medewer king zouden willen verlenen. Geïnteresseerden gelieven hun op gaven in te dienen voor 1 februari a.s. aan het Informatiebureau van de Stichting WV-Noordwijk, de Grent 8, Noordwijk, tel. 01719-2601. (Advertentie) ANWB-WEGENWACHTEN BIJ OPENING RAI-GEBOUW Elf ANWB-wegenwachten uit elk provincie één en wegenwacht inspecteur J. van Rees uit Amster dam, zullen donderdagmorgen 2 fe bruari a.s., een uur voordat Z.K.H. Prins Bemhard het nieuwe RAI-ge- bouw aan het Europaplein te Am sterdam officieel in gebruik zal stel len, in de vlaggemasten voor het im posante gebouw de vlaggen van de verschillende provincies en de Ne derlandse driekleur hijsen. Zij be nadrukken met deze officiële hande ling de nationale betekenis, welke het tot stand komen van dit nieuwe tentoonstellingspaieis voor ons ver keer heeft. Een van de elf wegenwachten, die de ANWB voor deze eervolle taak heeft aangewezen, is de heer Th. P. F. Mens uit Voorhout. Op de Rijksweg tussen Den Bosch en Eindhoven is gisteravond in de ge meente Boxtel een personenauto in volle vaart tegen een stilstaande vrachtwagen, die wilde keren, gere den. De 40-jarige echtgenote van de arts P. Hoekstra uit Eindhoven kwam hierbij om het leven. De heer Hoek stra, die de personenauto bestuurde, werd ernstig maar niet levensgevaar lijk gewond. Hij is opgenomen in het ziekenhuis in Boxtel. Gistermorgen viel de 35-jarige Amsterdamse bouwvakarbeider P. Diekema van de vijfe verdieping van een bouwstelling aan de Burg. Has pelslaan in Amstelveen. Met kwetsuren aan de wervelko lom is hij naar het ziekenhuis in Amsterdam overgebracht. Het slacht offer dankt waarschijnlijk zijn leven aan het feit, dat zijn val op de vierde en derde stelling gebroken werd. Op uitnodiging van een kruidendokter in het Duitse plaatsje Weiden is een Marokkaanse familie uit Tanger, welke in 1959 het slachtoffer is geworden van de vergiftigde spijsolie in Meknes naar Duitsland gekomen in de hoop daar genezing te vinden. De foto toont de familie Embarek Sayek bij aan komst op het vliegveld van Neurenberg. De vader is gezond gebleven door dat hij niet van de olie heeft gebruikt, maar zijn vrouw en kinderen zijn gedeeltelijk verlamd. Op de foto staan ook de heer en mevrouw Mütterlein, bij wie de familie in de ko6t zal zijn tijdens haar gratis verblijf en behan deling in Duitsland. Noodlot sloeg toe in 13e proefshow Tom Manders De 32-jarige vertegenwoordiger Joh. K. uit Zwijndrecht, beter bekend als het Zwijnarechtse „Goede Heer tje" is in de afgelopen nacht hij een hotelcontrole in Amsterdam door de hoofdstedelijke centrale recherche aangehouden. De man werd sinds 3 januari il. gezocht onder verdenking van diefstal van een gehuurde auto en diefstal van 3500,- ten nadele van zijn werkgever; een Rotterdam se juke-bokhandel. De vertegenwoor diger eindigde zijn omzwervingen door drie landen gisteren dpodver- moeidend in Amsterdam. Hij had geen cent meer op zak. De dodelijk vermoeide vertegen woordiger moet gisteravond beseft hebben, dat het kat-en-muis-spelle- tje met de politie van drie landen was uitgespeeld, want hij liet zich in hotel „De Kraansluis" aan de Kromme Waal onder eigen naam in schrijven. Hij heeft daar slechts kort van zijn nachtrust kunnen genieten, want om half vier lichtten recher cheurs van groep G. van de Amster damse Centrale Recherche hem van zijn bed. Joh. K. werd voorlopig in 't hoofdbureau van politie ingesloten. Hij werd vanochtend op transport gesteld naar Zwijndrecht. De Zwijn- drechtse politie was om negen uur reeds aanwezig om hem af te halen. 106-JARIGE OVERLEDEN. Vanmorgen is na een ziekte van ongeveer 14 dagen in haar woning overleden mevrouw de weduwe Ma- ris Hund-Smit aan de Hoofdweg 122 te Kolham. Zij bereikte de leeftijd van 106 jaar. De begrafenis zaj zater dag te SaA permeer geschieden. Bij een elektrische centrale te Fonte Gardena bij Bolzano heeft zich in de vroege ochtenduren van maandag een ontploffing voorgedaan. Ruiten sprongen en een standbeeld voor de centrale werd vernield. Nie mand werd gewond. van Met een van pijn vertrokken ge zicht stotterde Tom Manders het tweede gedeelte van zijn nieuwe show in Dordrecht door De dertien de, uitgerekend de dertiende proef- voorstelling moest Dorus noodlottig worden. Even voor de pauze had Tom Manders een minuutje om zich te verkleden. Gewoonte getrouw probeerde hij in het voorbij rennen zijn parapluie, die hij in zijn nieuwe show schijnt te gebruiken, aan de verwarming te hangen. Ongelukki gerwijs stak hij echter een van zijn vingers tussen de verwarmingsbui zen. Dorus holde echter door met het gevolg dat hij een hevige krak hoor de. Tijdens de pauze kon Dorus het echter niet meer harden van de pijn. Marianne Berk, een van zijn medewerksters, belde een dokter. De arts, die vrij spoedig ter plaatse was, had het gauw bekeken. Om in ieder geval iets te doen aan de pijn en om de show te redden werd een injec tiespuit getrokken en kreeg Tom Manders, die naar zijn zeggen nog niet eens een aspirientje kan ver dragen, een morphine spuitje. Met pupillen als spiegeleieren speelde hij de show uit. En naar hij verklaarde, men moet niet vragen hoe. Van achteren naar voren en ieder woord op de souffleur. Als Tom Manders morgenavond in het Amsterdamse Centraal Thea ter de première geeft zijn weliswaar de ogen van Tom Manders weer nor maal. Hij heeft echter voorlopig een stenen vinger overgehouden van zijn 13e proef voorstelling. Hopelijk wordt die lastige herinnering hem niet noodlottig. Honderdjarige behartigt nog zelf zijn zaak Iedere week van Baarn naar Amsterdam De heer P. W. van Duin te Baarn, die vandaag zijn hon derdste verjaardag viert, heeft een zaaltje moeten huren om aan de grote toeloop van gelukwen sen onderdak te kunnen bieden. Hij verwacht een kleine zestig mensen. Want de bejaarde heeft 1 nog vele vrienden, onder meer een gevolg van het feit, dat hij nog een actieve wandelaar is, en nog steeds zijn zaken behar tigt. Hij bezit in Amsterdam een groot aantal woningen in de Kemperstraat en de Van Lim burg Stirumstraat en neemt nog eens in de week een retourtje Amsterdam, waarbij hij naar het station van Baarn loopt en in Amsterdam gebruik maakt van de gemeentelijke tram, waarvan hij de tram met balkon prefe- reet, om zijn sigaar ongemoeid te kunnen roken. De heer Van Duin verklaart, dat hij het contact met zijn huur ders niet wil verliezen. Hij is on der zijn cliëntele een vertrouw de bekende. Vijftig jaar geleden verhuisde hij (geboren Amsterdammer) naar 't Gooi en vervolgens naar Baarn. Daar 22 iaar geleden zijn vrouw is overleden wordt de grijsaard al vele jaren verzorgd door een huishoudster, mevrouw De Jong. Op 1 februari a.s. zullen, naar van oliemaatschappijen wordt vernomen, de verkoopprijzen voor een aantal aardolieprodukten verhoogd worden. Deze verhoging van de binnenlandse verkoopprijzen, welke na vooraf gaand overleg met het ministerie van economische zaken tot stand is ge komen, betekent een aanpassing aan da gestegen wereldmarktnoteringen. Met ingang van genoemde datum worden petroleum en tractorpetro- leum cent per liter, gasolie, auto- gasolie en huisbrandolie 0,8 cent per liter duurder, met dien verstande dat de prijs van huisbrandolie I voor particulieren 0,85 cent per liter ver hoogd zal worden. De prijs van dun ne stookolie wordt verhoogd met 55 cent per 100 liter, die van zware stookolie met 4 gulden per ton en die van middelzware soorten met 8,50 per ton en 3 gulden per 1000 liter. Het jaarverslag over 1960 van het hoofdbestuur van de Nederlandse Amateur Toneel Unie vermeldt, dat de Unie in het jaar waarin zy haar twintigjarig bestaan herdacht haar inspanningen ten behoeve van het amateurtoneel in niet onaanzienlijke mate heeft kunnen vergroten. De omstandigheid dat koningin Juliana erin toestemde, ter gelegenheid van het vierde lustrum van de Unie het beschermvrouwesehap vrn de orga nisatie te aanvaarden, gaf aan de zich voortzettende groei van de Natu een uitzonderlijk relief, aldus het verslag. In samenwerking met het Werk verband Katholiek Amateurtoneel kon aanzienlijke uitbreiding worden gegeven aan de driejaarlijkse oplei dingen voor amateurregisseurs. De ze cursussen worden momenteel ge geven in Groningen, Leeuwarden, Deventer, Arnhem. Utrecht. Alkmaar Den Haag, Rotterdam en Breda. In de loop van het verslagjaar wer den voorbereidingen getroffen om in het seizoen 1961/1962 provinciale Landjuwelen en gemeentelijke Stad- juwelen Amsterdam, Rotterdam en Den Haag te doen spelen, waarvan de winnaars zullen worden uitgeno digd deel te nemen aan het in 1963 te organiseren Nationaal Landjuweel in Haarlem. De nabije toekomst ziet het hoofd- beetuur niet zonder zorg tegemoet. Enerzijds meent het, dat overheids steun aan het amateurtoneel minder een gunst meer een recht dient te worden, terwijl anderzijds het amateurtoneel zal dienen te besef fen, wil dit toneel zijn positie voor de toekomst veilig stellen dat de plgtbetreden paden van heden en verleden verlaten zullen moeten wor den om naar wezen en verschijnings vorm tot een noodzakelijke vernieu wing te komen. grondwaterstand te hoog onreeelmalla to tang -£L Stelende en helende zusters De rechtbank te Amsterdam heeft vanochtend uitspraak gedaan in een zaak, waarbij vijf in Amsterdam wo nende zusters waren betrokken, van wie er twee veertien dagen geleden terecht hadden gestaan wegens dief stal en drie terzake van heling. De oudste, de 33-jarige G. B.-G., werd wegens diefstal veroordeeld tot tien maanden gevangenisstraf, waarvan drie maanden voorwaarde lijk met aftrek van de preventieve hechtenis en een proeftijd van drie jaar. Bovendien eiste de rechtbank haar voorwaardelijke terbeschikking stelling van een reclasseringsvereni- ging. Haar zuster, de 31-jarige E. S.-G., werd eveneens wegens diefstal ver oordeeld tot tien maanden, waarvan vier maanden voorwaardelijk, met een proeftijd van drie jaar en onder toezichtstelling. De drie overige zus ters werden conform de eis terzake van heling veroordeeld tot een geld boete van 25 gulden subs, vijf dagen hechtenis en een voorwaardelijke ge vangenisstraf van een maand met een proeftijd van twee jaar. De oudste twee zusters werden er van beschuldigd, dat zij in de jaren 1959-60 uit grote en kleinere winkels in Amsterdam, een, zoals de officier van justitie het uitdrukte „ontzag lijke hoeveelheid goederen met een geschatte winkelwaarde van onge veer 15.000 gulden" bij elkaar had den gestolen. Ze gingen samen op pad. Zuster E „dekte af" en zuster G. nam de goederen weg. De gestolen waar, bestaande uit o.m. radio's, elek trische koffiemolens, scheerappara- ten, mixers, strijkijzers en nylons, lieten ze in een boodschappentas ver dwijnen. De inhoud werd dan iedere keer buiten overgeheveld in een an dere tas, die ze op een ergens in de buurt neergezette fiets hadden beves tigd. Mochten zij by het stelen eens op heterdaad worden betrapt, dan zouden de reeds eerder in een andere winkel buitgemaakte artikelen niet bij haar worden gevonden. Het ge lukte uiteindelijk aan rechercheurs, na twee dagen schaduwen, de dames op heterdaad te betrappen. Alje haar ten laste gelegde diefstallen gaven de zusters toe. Poging tot aanranding Twee jonge Duitsers uit Duisburg van resp. 20 en 21 jaar, die in gezel schap. waren van twee Eindhovense knapen van 17 en 15 jaar, hebben zondagavond op de Bennekelstraat een 14-jarig meisje uit Eindhoven overmeesterd en in hun auto, voor zien van een Duits kenteken, ge sleurd. Het meisje was met een vriendin op weg naar huis, Onderweg werden zij aangesproken door twee jongens, die in de Duitse auto waren gezeten, en die de meisjes verzochten in hun wagen plaats te nemen. Zij weigerden, waarop twee van de vier inzittenden uit de wagen kwamen en ieder een meisje achterna liep. Eén der meisjes wist te ontkomen, doch het andere werd in de wagen gesleurd. Een voorbijganger greep evenwel in en wist het meisje te be vrijden. De vader van een van da kinderen, een hoofdagent van politie, was intussen gewaarschuwd, waarna aanhouding van de knapen volgde. De Eindhovens jongens schijnen op ver zoek van de Duitse knapen gehan deld te hebben. Intussen is gebleken dat de Duitsers ook in Mierlo een der gelijke poging hebben gedaan, waar bij eveneens een 14-jarig meisje uit Eindhoven betrokken was. Twee Arnhemse families R. en O., hebben dezer dagen een reeds lang bestaande vete uitgevochten. De 22-jarige R. werd in een bar met een ploertendoder neergeslagen. In een andere gelegenheid gingen R. S. R. en de 29-jarige A. M. O. elkaar te lijf. Laatstgenoemde kreeg steekwonden in buik en rug. Er moest bij hem chirurgisch worden ingegrepen. R. S. R. werd danig met een biljartqueu toegetakeld. De politie heeft drie ge broeders R. en een broer van net slaethoffer O. aangehouden. DE TUIN VOOR DE AANLEG Geen twee tuinen zijn gelyk, plaats en ligging van ieder terrein verschillen. Daarom moeten we bij de keuze van het terrein op vele dingen letten. a. de bodem, hoe is de kwaliteit, komen er geen grind- of puinlagen in voor? Maak altijd proefgaten van een halve tot een meter diepte, onder een dun laagje tuingrond kunnen allerlei moeilijkheden schui len, die bij de aanleg met veel kosten en moeite moe ten worden verwijderd. Kunnen niet a]le stenen wor den afgevoerd, dan moet de ondergrond toch worden losgemaakt en met voldoende teelaarde afgedekt. b. licht en lucht, staan er hoge bomen of gebouwen in en om het terrein, dan ligt de tuin geheel of voor een deel in de schaduw, In dat geval komt pad of gazon aan de schaduwzijde, de bloemen aan de zon kant. Bij een geheel beschaduwde tuin kunnen we al leen schaduwplanten gebruiken en brengen we in 'laats van gazon een betegeling aan. Overhangende akken kunnen behalve schaduw ook drup veroorza ken, daartegen helpt alleen insnoeien of wegnemen van de takken c. wind, in het vlakke land of aan de kust moet aan de windzijde een bescherming worden geplant van bomen, zware heesters of hagen. Op een groot terrein moet bijv. bij een terras nog luwte worden gezocht, een zithoek bij het huis aan een of twee zijden tegen val winden worden beschermd. d. hoogte boven bet water, de gtand van het grond water is belangrijk, een terrein kan droog in de zomer maar te nat in de winter zijn. Een te droog terrein kan worden verbeterd door de dikte van de laag humus te vergroten, het regenwater wordt dan beter vastgehou den. Te natte terreinen worden gedraineerd, dan wel geheel of voor een deel opgehoogd. Is dat niet moge lijk, dan moeten we gewassen zoeken die van nature op een hoge waterstand zijn ingesteld. e. uitzicht, van een mooi uitzicht op de omgeving moet men profiteren, de tuin wordt aan die zijde open gehouden Wel moeten we ons op de hoogte stellen of het uitzicht blijvend is en niet door bebouwing of aanplant aan ons oog kan worden onttrokken. Het tegengestelde, uitzicht op een lelijk gebouw of opslag plaats kan de indeling van het terrein beïnvloeden, omdat we ter maskering een scherm van beplanting moeten aanbrengen. f. terreinvorm, de verhoudingen in de afmetingen van het terrein kunnen zeer verschillen. Een onregel matig gevormdee tuin geeft soms aanleiding tot sche ve hoeken en ongunstig gevormde onderdelen van de aanleg. In een goed opgezet plan kan men echter gebruik maken van deze overhoeken en schuin weglopende lijnen. Een te lange en te smalle tuin wordt beter van indeling door het achterste gedeelte te benutten voor groentetuin of het door beplanting aan het gezicht te onttrekken. Berechting te Biak Onder grote belangstelling zowel van de Europese als de inheemse be volking, heeft heden de landschaps rechtbank te Biak twee Papoea's, de gebroeders Sada, berecht. Deze heb ben begin januari te Biak een aan slag gepleegd op de Nederlandse burger-chauffeur van de Kon. Ma rine Driessen. Deze werd door één hunner met een kapmes afgeslacht. Driessen, die een vrachtauto van de marine, met negen inzittenden be stuurde, had een vijfjarig Papoea meisje aangereden, dat dodelijk verongelukte. De beklaagden wer den verdedigd door de advocaat mr. J. Jonker. Tijdens de behandeling is geble ken, dat na de aanrijding ter hoogte van de kampong Waupnor, de chauf feur Driessei. naar het aangereden meisje is gelopen. Daarna wilde hij in een nabijzynde Chinese toko om. medische hulp telefoneren. De ene beklaagde, P. Sada, die eerst een steen naar de auto had ge worpen, is toen Driessen met een dolkmes in de hand achterna gelo pen. Een achterin de auto gezeten marinier, die ongewapend was, is, dit ziende, uit de auto gesprongen om hulp te bieden. Inmiddels was P- Sada echter door een passerende po litieman in burgerkleren ontwapend- Deze politieman begaf zich vervol gens naar de Chinese toko om de politiepost op te bellen; genoemde marinier bewaakte intussen P. Sada. Inmiddels was een tweede mari nier uit de auto gesprongen en liep op Driessen toe. Deze marinier zag, naar hij verklaarde, in een flits M. Sada van achter zich op Driessen toeschieten en deze houwen geven met een kapmes. Volslagen verbou wereerd door het bloedbad bleef de marinier als aan de grond genageld staan, draaide zich cm en is, ver moedelijk eheel verbijsterd, naar de auto terug6elopen. M. Sada heeft na zijn daad geen verzet gepleegd tegen zijn arrestatie en gaf het kapmes aan de terugge- snelde politieman af. Een naast chauffeur Driessen in de auto zittende derde marinier wilde tijdens de moord nog uit de wagen springen, doch toen was de daad reeds volbracht. Driessen is kort na de aanval overleden. De uitspraak van de landschaps rechtbank luidde: P. Sada 15 maan den gevangenisstraf wegens poging tot zware mishandeling en M. Sada vyf jaar wegens zware mishandeling de dood tengevolge hebbende. Beide beklaagden hebben tegen het von nis beroep aangetekend. In afwach ting van een eventuele revisie van het vonnis door de directeur vpn binnenlandse zaken te Hollandia, zijn de beide Sada's in preventieve hechtenis gesteld.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 8