KENNEDY ONTVOUWT ZIJN PROGRAM Economisch getij ongunstig voor Ver. Staten Vanmorgen onderhandelingen met Galvao Aandacht voor de olijftak en de pijlenbundel Het weer ui Europj Hoogwaterstanden S)e C^idóeSou/Ya/rvt Directeur: J. F. J. M KOENS. Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DINSDAG 31 JANUARI 1961 51ste JAARGANG No. 15234 KENNEDY PAKT AAN BCREADS: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie. Abonnem., Drukkerij 20935; Red 20015, 25594: Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.59 p. w., f2.55 p. maand, f7.50 p. kwartaal. Franco p. p. f8.—. Advertent. 17 ct p. m.m„ Telefoontjes f 1.50. Zeekastelen in het ijs op de Hudson President Kennedy heeft maandagmiddag in een gemeenschappelijke zit ting van het Amerikaanse Congres zijn eerste boodschap over de „State of the Union" voorgelezen. De president verklaarde, dat de Amerikaanse betrekkingen met de Sowjet-Unie en communistisch China nog steeds de eerste grote hinderpaal vormen. Wij mogen ons nooit tot het geloof laten verleiden, dat deze landen hun streven naar wereldoverheersing hebben opgegeven. Om aan deze uit daging het hoofd te bieden, moeten de Verenigde Staten hun gehele mili taire, economische en politieke arsenaal aan een nieuw onderzoek onder werpen en herzien, waarbij het ene het andere niet zal mogen overscha duwen. De Amerikaanse adelaar houdt in de rechter klauw de olijftak, in de linker een bundel pijlen. Wij zijn voornemens aan beide gelijke aandacht te schenken. OPVOERING DER DEFENSIE In de eerste plaats moeten de Ver enigde Staten hun militaire werktui gen versterken, aldus Kennedy, daar aan toevoegend de minister van de fensie, Mc-Namara, instructie te heb ben gegeven de gehele Amerikaanse defensie-strategie opnieuw te beschou- derzeeboten en versnelling van het gehele raketprogramma. Slechts als onze wapens buiten elke twijfel vol doende zijn, kunnen wij er buiten elke twijfel zeker van zijn, dat zij nooit zullen worden gebruikt. de wonderen der wetenschap in plaats van haar verschrikkingen. De president verklaarde, dat de Vere nigde Staten een voorsprong hebben op het gebied van de wetenschap en techniek van de ruimte, terwijl de Sowjet-Unie vooruit is op het ge bied van het in de ruimte brengen van grote ruimtevaartuigen. De re gering is voornemens spoedig 'n plan op te stellen voor samenwerking met alle andere landen, met inbegrip van de Sowjet-Unie, op het gebied der wetenschappelijke ontwikkeling. CHINA BEDREIGT AZIë Met betrekking tot Azië merkte Kennedy op, dat communistisch Chi na de veiligheid van dit gehele we relddeel bedreigt, doch dat de Ver enigde Staten zich zullen blijven in spannen om de onafhankelijkheid der landen in dit deel der wereld te ver zekeren. Ook beloofde de president plechtig, geven aan de pogingen der Verenig- Het is koud, bitter koud in New York, waar het oppervlak van de rivier de de Naties tot herstel van de vrede Hudson met zwaar drijfijs is bedekt. Het Zweedse lijnschip „Gripsholm" selijke vereniging voor in totaal 31 Overdracht van Elten januari 1962? De landdrost van Elten, dr. A. Blaauboer, verwacht dat de over dracht van Elten aan de Duitse bondsrepubliek 1 januari 1962 zijn beslag zal krijgen en zal samenval len met 't gereedkomen van de aan sluiting tussen snelweg Utrecht- Arnhem en de Autobahn naar het Roergebied. De heer Blaauboer zei dit gisteravond in zijn nieuwjaars rede voor de adviesraad van Elten. Intussen zal onder Nederlands be stuur een groot gedeelte van de rio lering kunnen worden uitgevoerd. Met de stichting van een rioolwater zuiveringsinstallatie zal nog vóór de bestuursoverdracht een aanvang worden gemaakt. De landdrost deelde mee, dat het woningprobleem te Elten zijn oplos sing nadert. In 1960 kwamen 62 nieuwe woningen gereed, op 1 jan. van dit jaar waren bovendien 21 woningen in aanbouw, terwijl in be handeling zijn plannen voor de bouw van nog 62 woningen, waaronder 'n woningbouwproject van een plaat- Hij kondigde aan, het Congres om machtiging te zullen vragen voor 't wen. Voorts zei Kennedy opdracht te ?ps'elle" Yan een nieuw en doeltref- fender hulpprogramma voor de eco- in Kongo, terwijl zij zich zullen blij- (links) dat de haven verliet en de Nederlandse „Rotterdam" (rechts) welke ven verzetten tegen de vestiging op de haven invoer, lieten zich evenwel door dat ijs niet tegenhouden. het westelijk halfrond van 'n com- munistische basis zoals die op Cuba. woningen. Al deze woningen werden of worden gebouwd in de vrij se sec tor en door particulieren. hebben gegeven voor het nemen van onmiddellijke maatregelen ter ver hoging van de capaciteit der Ameri kaanse „luchtbrug", opvoering van het programma voor de bouw van met Polarisraketten uitgeruste on- KONGO EN DE V. N. II7IE HET SPOOR KWIJT is ge- raakt in de wildernis van het Kongolese drama, behoeft zich daar over niet te schamen. Het is een ho peloze warboel. Het land is nu 7 maanden „onaf- nomische, opvoedkundige en maat schappelijke ontwikkeling van ande re landen en werelddelen, waarbij meer rekening wordt gehouden met de bijdragen van Amerika's bondge noten. Kennedy vervolgde, dat de hoop op de uiteindelijke bevrijding van de GETIJ ONGUNSTIG VOOR DE V.S. Oost-Europese landen nimmer uit 't oog mag worden verloren. Teneinde De president wees vervolgens op voorbereid te zijn op het opnieuw de kritieke toestand in de Verenigde aanknopen van de historische vriend- Staten. Het getij is ongunstig. De si- KLM-machine verloor Terug naar Schiphol schapsbanden, verzocht Kennedy om een grotere mate van vrijheid bij 't gebruik van de economische werk tuigen in deze landen. BEWAPENINGSWEDLOOP Kennedy deelde mede maatrege len te hebben genomen voor coördi- ACH i-c iicuucu Kcuuiircu VIXJI LDIUU4- hankelijk en in al die maanden is er natie en vergroting van de Ameri- nncT OfHan 71 nrtl O nrn n ,n rin nnone cl a 0 0 nog geen ziertje orde in de chaos ge schapen. Er is om te beginnen een presi- tuatie zal nog slechter worden alvo rens zij verbetert. Er zullen nieuwe tegenslagen komen, alvorens het ge tij keert, doch wij moeten het keren. De president noemde de binnen landse economische toestand zelfs verontrustend. De betalingsbalans geeft reden tot bezorgdheid, doch niet tot wanhoop. De monetaire en financiële positie van het land is nog Aan het slot van zijn boodschap zei Kennedy, versteld te hebben ge staan, toen hij tijdens de eerste tien dagen van zijn ambtsbekleding op luikje Van landingsgestel de hoogte kwam van de enorme om- J CC vang van de beproevingen, die wij in de komende vier jaren zullen moeten doorstaan. Elke dag neemt de crisis in grootte toe. Elke dag wordt de oplossing moeilijker. Elke Een paar minuten na het vertrek dag komen wij nader tot het uur van v. 't Romeinse vliegveld Fiumicino is het maximale gevaar, terwijl de be- een DC-8 van de KLM weer op dit wapening toeneemt en de vijandige veld geland, omdat het een luikje van krachten sterker worden. het landingsgestel had verloren. Het luikje is ongeveer 75 cm lang. Het Ik meen het Congres te moeten vliegtuig maakte een vlucht van Am- meedelen, dat onze analyse van de sterdam naar Cairo en het Verre Oos- laatste tien dagen duidelijk heeft ge- ten. De 86 passagiers zullen met een delen nog niet tenvolle gemobili- maakt, dat op elk belangrijk gebied andere machine de reis vervolgen. De seerd, terwijl ook geen gemeen- de loop der gebeurtenissen tegen ons DC-8, die het luikje verloor, wordt schappelijke doelstelling werd be- is geweest en dat de tijd niet met teruggevlogen naar Schiphol voor re- reikt. ons is geweest. paratie. DE NAVO Met betrekking tot de navo ver klaarde president Kennedy dat de eenheid daarvan door economische rivaliteit en binnenlandse belangen is verzwakt en gedeeltelijk uitge hold. De navo heeft haar hulpraid- kaanse inspanning naar ontwape- .r ning. Wij moeten voorkomen, dat de steeds buitengewoon sterk. - 4 bewapeningswedloop zich uitbreidt dent, Kasavoeboe; hij weet zelf met tot nieuwe landen, tot nieuwe atoom- UibQMiOn hll nti fAitz» lil, n-ncH/.—4 71- waarvan hij nu feitelijk president is. Er is ook ergens een parlement, maar dat zit thuis. Voorts zijn er minstens drie cen- mogendheden en tot in de ruimte. Voorts wees Kennedy op de nood zaak van grotere steun aan de Ver enigde Naties als een instrument tot trale regeringen, te weten: die van beëindiging van de koude oorlog in Loemoemba (die gevangen zit), die plaats van een strijdpe-k, waarin van een zekere Ileo (een creatuur deze uitgevochten wordt. Hij deed van Kasavoeboe) en een raad van vooral een beroep op de kleinere commissarissen. Daarnaast of daar- landen om mede te werken aan de boven staat een „sterke man" Moboe- versterking van deze wereldorgani- toe, wiens macht ook alweer aan het satie, die voor hun veiligheid van tanen is. veel groter belang is dan voor de Bovendien zijn er nog diverse onze. 0 streekregeringen, zoals die van Tsjombe in Katanga, die van Kalondji in Kasai, die van Gi- zenga in de Oostprovincie. Deze laatste pretendeert tevens de plaats vervanger an Loemoemba te zijn. Tus sen al die regeringen door vechten allerlei negerstammen tegen elkaar Voorts verklaarde de president, dat geen enkele stap zal worden on dernomen tot verhoging van de goudprijs van 35 dollar per ounce, ok beloofde de president plechtig, dat de regering de waarde van de dollar in geen enkel opzicht zal ver anderen. Voorzichtigheid en gezond De passagiers van de „Santa Maria" De Amerikaanse torpedobootjager „Gearing" zou vanmorgen omstreeks negen uur Nederlandse tijd uit Recife vertrekken op weg naar de „Santa verstand brengen echter mee, dat Maria", aan boord van welk schip de Amerikaanse admiraal Smith bespre- SrTemmdenng vln'htt tfkSTap kin«en ZOD voeren me* kaPllein GalTao OTer de ontscheping van de pas- de betalingsbalans en het voorkomen sagiers. De „Gearing" zou ongeveer twee uur later bij de „Santa Maria" zijn. van een goudcrisis. Zolang 't tekort Aan van de torpedobootjager bevonden zich ongeveer 125 journalisten voortduurt, zullen de middelen ge- vonden worden om de dollaruitga- en fotografen. Deze zouden echter niet tot de „Santa Mana" worden toege- SPAANS-PORTUGEES FRONT De in Brazilië in ballingschap ver toevende leider der Portugese oppo sitie tegen het bewind van professor Salazar, generaal Delgado, heeft maandag te Rio de Janeiro in een gesprek met een vertegenwoordiger VVfiiUCli Wvi UCI1 Uill VAC UUIlfll Ui 6 Lij De regering is voornemens ten ven in het buitenland te verminde- laten en tijdens de besprekingen mochten zij ook geen contact met de wal van het daSblad »uiario da None spoedigste over te gaan tot verken- ren zonder de volle last daarvan te ning van alle mogelijke gebieden van leggen op de gezinsleden van de samenwerking rnet de Sowjet-Unie mannen, die wij hebben gevraagd ons en andere landen ter benutting van land in het buitenland te dienen. aueriei negerstammen tegen ciKaar w~i -w s en proberen de troepen van de Ver- Leil VerSCfirikkelllk (QTOteSneeUWmail enigde Naties zoveel mogelijk de o uiterlijk orde te herstellen. Die troepen hebben een onmoge lijke taak, want zij mogen pas schie ten als ze worden aangevallen en zij behoren zich niet met de politiek te bemoeien. Intussen doen andere V.N.- functionarissen hun best om de hon gersnood te bestrijden en te zorgen, dat het economisch leven niet nog meer in het honderd loopt De positie van de nog achtergeble ven blanken wordt met de dag moei lijker en gevaarlijker; zelfs de missio narissen lopen gevaar te worden af geranseld of vermoord. In deze chaos probeert Hammarskjoeld diverse negeraspiraties met elkaar te verzoe nen, zodat er van lieverlede een aan tal personen gevonden kan worden, van wie met enige goede wil gezegd kan worden, dat zij een centrale rege ring vormen. Veel succes heeft hij nog niet. Inmiddels beginnen de landen, die aanvankelijk zo „spontaan" troepen gestuurd hebben voor de Verenigde Naties, zich terug te trekken. Marok ko, de Verenigde Arabische Repu bliek en Indonesië trekken hun troe pen terug. Blijkbaar is het him niet gelukt om in dit troebele Kongolese water een behoorlijk visje te vangen; zij zien meer heil in een demonstra tieve aftocht. Van de ene kant is het jammer, dat de macht der Ver. Naties op die manier verzwakt v/ordt, maar aan de andere kant is het een vraag of deze terugtrekking wel een verzwakking inhoudt, indien andere landen alsnog bereid gevonden worden het contin gent aan te vullen. Het zou te betreu ren zijn als ook de meer verant woordelijke leden van de Ver. Naties zicih gedwongen zouden zien om de Kongo aan zijn lot over te laten, want dan zou dit schip zonder roer over geleverd zijn aan het spel van alle mogelijke elementen, die de allesbe halve onbaatzuchtige helpende hand zouden gaan uitsteken. Morgen komt de Veiligheindsraad hebben. Een woordvoerder van de Amerikaanse marine in Recife heeft intussen medegedeeld, dat de marine er tegen is, dat de 600 passagiers in volle zee worden ontscheept. Met het oog op de vele vrouwen en kinderen zou zulks te gevaarlijk zijn. Inmiddels is een chartervliegtuig van de KLM van Curasao naar Recife vertrokken om de Nederlandse opvarenden van de „Santa Maria", zodra zij worden ontscheept, naar huis te brengen. Deze opvarenden zijn voor een groot deel personeelsleden van de Shell en Antilliaanse functionarissen. Het nummer bestaat uit 10 pagina S vliegtuig is gecharterd door de Antilliaanse regering en de Shell. verklaard, dat hij een overeenkomst heeft gesloten met luchtmaarschalk Emilko Herrera, de president van de Spaanse regering in ballingschap, om tot een „verenigd Spaans-Portu gees front ter bevrijding van Spanje en Portugal" te komen. Ontscheping in Braziliaanse haven DE HOUDING VAN BRAZILIë De aanwijzingen te Rio de Janeiro, dat de gekozen Braziliaanse presi dent Quadros voornemens is, kapi tein Galvao de rechten van oorlog voerende toe te kennen, nemen toe. Galvao heeft opnieuw het verzoek tot de Braziliaanse autoriteiten ge richt om ongehinderd de haven van Rio te mogen binnenvaren. Carlos Lacerda, gouverneur van de provincie Guanabara, die de eer ste maal koel op het verzoek van Galvao had gereageerd, heeft thans verklaard, dat hij dit aan Quadros zal doorgeven. cife te kunnen binnenvaren, op twaalf mijl uit de kust een loods no dig. Ik zal deze loods niet ter be schikking stellen, indien Galvao wanneer hij hierom vraagt, niet te vens de verzekering geeft, dat hij de „Santa Maria" ter beschikking van de Braziliaanse autoriteiten stelt. In dat geval zal ik het schip onmid dellijk ter beschikking van de Por tugese consulaire autoriteiten stel len", aldus admiraal Fernandes. Janio HELSINKI STOCKHOLM OSLO Hy voegde hieraan toe: „De Bra- aBERDEEN*EN ziliaanse pers heeft gemeld, dat de T gekozen president heeft verzekerd, V^.^pnAA/r dat hij u de vrije beschikking over ddttccvt het schip zal laten. Alhoewel dit van officiële zijde nog niet bevestigd is, darttc kan ik u wel mededelen dat deze be- richten de gedachtengang van het toekomstige staatshoofd goed hebben weergegeven". NICE Gouverneur Lacerda had zijn ant- BERLIJN woord opgesteld na overleg met de FRANKFURT toekomstige ministers van buiten- MüNCHEN landse zaken en marine. ZüRICH De Braziliaanse admiraal Dias Fer- GENèVE nandes, bevelhebber van het derde LOCARNO marinedistrict, heeft in Recife, de WENEN hoofdstad van de Braziliaanse staat INNSBRUCK Pernambuco, tegenover Urbane Car- BELGRADO correspondent ATHENE max. min. sneeuw 3 -1 rasco, een speciale - van het Portugese dagblad '„Diario ROME weer bijeen ter bespreking van het Een handig garage-houder m het Duitse Kaiserslautern heeft zijn personeel Popular", die zich na het voorgeval- AJACCIO Kongo-probleem. Gezien de machte- voor zijn garage een sneeuwman van bijna vier meter hoog laten bouwen iene met de „Santa Maria" derwaarts MADRID loosheid van de Raad verwacht men en in de ijzige ingewanden een luidspreker verstopt, welke luide de kille had begeven, verkLard: „De „Santa MALLORCA er geen oplossing van. reclame voor zijn garage zingt Als het nu maar niet gaat dooien...Maria" heeft, om de haven van Re- LISSABON zw. bew. geh. bew. zw. bew. zw. bew. regenbui 1. bew. motregen regen regen motregen geh. bew. onbew. regen regen regen regen regen zw. bew. ijzel zw. bew. zw. bew. zw. bew. zw. bew. h. bew. geh. bew. zw. bew. mist 7 10 9 4 6 4 7 5 7 6 -7 -1 -1 -3 2 5 3 4 4 (Medegedeeld door het K.N.M.I. Geldig van dinsdagavond tot woensdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). TIJDELIJK REGEN Zwaar bewolkt met tijdelijk regen, maar morgen ook enkele opklaringen. Matige tot krach tige aan de kust tot hard of stormachtig toenemende wind, aanvankelijk tussen zuidwest en zuid, later westelijk. Weinig verandering in temperatuur. Zon- en maanstanden 1 Febr.: zon op 08.21; onder 17.27; maan op 18.27; onder 08.28. 1 Febr.: v.m. 4.11; n.m. 4.20. KORRELTJE Het past een grote geest een dwa ling zonder omwegen te erkennen.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 1