Nieuwe aanwinst voor „De Lakenhal" te Leiden Drink In busdiensten rond Leiden: Snelle systeembouw in Leiden-zuidwest MONTEREN VAN GROTE ELEMENTEN Spiegelgladde wegen eisten slechts één mensenleven Locomotieven botsten MEDISCHE DIENSTEN ZATERDAG 28 JANUARI 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Voor het stedelijk mu seum „De Lakenhal" is dezer dagen ter aanvul ing van de collectie werken uit de Leidse school een schilderij aangekocht van Ma- thys Naiveu, voorstel lende een kraamkamer uit de tijd van de wis seling der 17e naar de 18e eeuw. Het doek (70x86 cm.) stamt uit de Londense kunsthandel en is ge kocht van de Haagse kunsthandelaar Nystad. Het fraaie genrestuk siert thans de wand van een der zalen in het mooie Leidse museum. Mathys Naiveu, soms >ok Neveu genoemd, werd 16 april 1647 te Leiden geboren. Hij was een leerling van Abr. Toorenvliet en van Gerard Dou. In 1671 werd hij lid van iet Leidse schildersgil de. Zes jaar later ver trok hij naar Amster dam, in welke stad hij )ok overleed, naar men op goede gronden meent te mogen aan nemen, in 1721. In „De Lakenhal" is «ran deze schilder, naast iet dezer dagen aan gekochte werk, een groot groepsportret aanwezig. Verder be vinden zich werken /an Naiveu in het Rijksmuseum te Am sterdam, het Frans halsmuseum te Haar lem en Museum Boy- nans-Van Beuningen te Rotterdam. Het door De Lakenhal nieuw ver worven doek „De Kraamkamer" is naar het oordeel van drs. J. N. van Wessem geschilderd in de jaren tus sen 1690 en 1710. De kleurschaal is van een merkwaardig omber, waar tegen fraaie witten (de dienst maagd!) en enkele detailpartijen, zoals de stoelbekleding links en het stilleven op de tafel rechts. Het har monische interieur rond de bedstede de enige echte Sedert 1912 (Advertentie) VERTRAGINGEN VAN EEN UUR Het busverkeer ondervond in bijna het hele land vertraging. De NZH- busdiensten bleven rijden, maar er ontstonden vertragingen van één uur en meer op de lijnen Leiden-Katwijk- Noordwijk-Den Haag-Haarlem. Som mige diensten moesten geheel wor den stopgezet, waardoor tientallen reizigers zijn gestrand. De Leidse stadsdiensten kregen weinig achter stand. Ook vele automobilisten acht ten het raadzaam hun auto's aan de kant te zetten en zich verder te voet op weg te begeven. De vliegvelden ondervonden even eens moeilijkheden door jjzelvor- Dames! Vooral na Hamca-Gelei voor Uw handen Advertentie i is typisch voor de overgangsperiode van de Holl. renaissance naar de ba rok. Hoewel een genreschildering („de copieerlustis menen wij „de kraamkamer" vooral bedoeld als portretstuk. De compositie van de figuren in het middenvak pleit daar voor, maar meer nog het sterke ac cent dat de schilder op een enkele figuur heeft gedrukt. Dit accent ligt niet op het centrale middelpunt van het werk, de kraamvrouw en de ba by, maar op de meest rechtse en ook meest op de voorgrond geplaatste figuur van de dienstmaagd. Deze fi guur is ook de sterkste partij van het gehele doek, vrij monumentaal nog geschilderd en door de plaat sing in de richting van het voorplan, min of meer losgemaakt van de ove rige figuren, hoewel daarmee toch weer verbonden door de zijwaartse richting van het hoofd. „De Kraamkamer" is een fraaie aanwinst voor de verzameling van ons stedelijk museum. De eerste in 1961. W. PRINS Kosten per woning: circa 20.000 gulden /"\P EEN TERREIN b« de Eduard van Beinumstraat in Leiden- Zuidwest staan de wandelaars, die hun escapades zover naar de gren zen van de Leidse bebouwing uit strekken, zich de ogen uit te kijken. Er worden daar namelijk eengezins woningen gebouwd in een tempo, dat meer aan een lopende band in de fabriek doet denken dan aan de rustige wijze waarop bouwvakarbei ders in de traditionele bouw zich van hun taak kwijten. Het betreft hier slechts een klein complex van 24 koopwoningen, maar deze bouw le vert genoeg interessante aspecten op om er even bij stil te blijven staan. De 24 eengezinswoningen worden gebouwd in opdracht van Nationaal Grondbezit N.V. te Den Haag door de aanneming-maatschappij Panagro N.V. uit Warmond. Het systeem staat bekend onder de benaming Smit II en het is ontwikkeld in samenwer king met Schokbeton N.V. te Zeist. Het gaat hier om een bouwsysteem waarbij gebruik wordt gemaakt van grote elementen. Het is tot nu toe alleen toegepast in blokken eenge zinswoningen. Met behulp van een verrijdbare kraan worden in de ruw bouw elementen gemonteerd van hollithbeton. Deze verdiepinghoge elementen worden gesteld op de te voren gereed gemaakte fundering, waarop de balken van de begane grondvloer reeds zijn aangebracht. Over het algemeen zijn deze elemen ten een halve kamerwand groot, zo dat de bouw spectaculaire vorderin gen maakt, wanneer de bouwpak ketten eenmaal zijn gearriveerd. T"\e betonnen elementen worden vervaardigd in de Schokbeton- fabriek te Zwijndrecht en aange voerd op grote trailers. De Leidse woningen zijn verdeeld in vier blok ken. Interessant is tevens dat de raampartijen van beneden- en bo venverdieping in één keer worden gesteld, zoals zij uit de fabriek zijn aangevoerd. De diepte van de woningen is 6.69 m., de breedte 6.48 m. Op de bene denverdieping bevatten zij een hall, toilet kelderkast, keuken en woon kamer ter breedte van 3.54 m. over de gehele diepte, op de verdieping een overloop, drie slaapkamers en een douchecel. In de tuin komt een schuur. De firma B. J. Huurman en Zoon, die de verkoop in handen heeft, deelde ons mede dat alle wo ningen reeds zijn verkocht. De mid denwoningen komen op 23.650 gul den, de hoekwoningen op 24.000 gul den. Hiervan gaan af een rijkspre mie aan de bewoner van rond 3000 gulden en een premie voor eigen bewoning, die afhankelijk is van de grootte van het gezin. „Schoon" ko men deze huizen dus op rond 20.000 gulden per stuk. r\at er in Leiden behoefte bestaat U aan deze betrekkelijk goedkope bouw voor de verkoop wordt wel bewezen door het feit dat de gega digden het aantal beschikbare wo ningen ver overtroffen .Men krijgt dan weliswaar een woning, die qua afmetingen een normale woningwet woning niet te boven gaat, maar het grote voordeel van eigendom zonder lange wachttijd weegt hiertegen blijkbaar ruimschoots op. In hoever re het goed wonen is in een woning, die er, dank zij de ommetseling van een spouwmuur van normale bak steen als een traditionele woning uitziet, maar die dus uitsluitend hol lithbeton als binnenwanden heeft, dient te worden afgewacht. De er varingen zijn nog erg jong met het systeem, veel hangt af van de ven- tilatiemogelijkheden, maar wij ne men aan dat de ontwerpers hiermee terdege rekening hebben gehouden. De goede naam van de hierbij be trokken ondernemingen geeft trou wens wel een aanwijzing dat het systeem terdege is uitgedokterd voor het overal in het land werd toege past. KORTE GOLF De 58-jarige arbeider Joh. Gaa- renstroom uit Amsterdam is gister ochtend bij werkzaamheden aan de Westerdoksdijk in Amsterdam om 't leven gekomen. Hij raakte bekneld tussen de rubberband en een der rol len van een transportband. Niemand heeft het ongeluk zien gebeuren, doch de politie neemt aan dat de man op te korte afstand van de transportband heeft gewerkt, waar door zijn jas tussen dv. roterende band is terecht gekomen. Maarse Kroon heeft plan voor busdienst Amsterdam-Hillegom De busonderneming Maarse en Kroon overweegt een rechtstreekse verbinding tot stand te brengen tus sen Amsterdam en Hillegom. Het ligt in de bedoeling deze dienst in te las sen tussen de bestaande uurdienst Amsterdam-Leiden. Evenals de lijn dienst Amsterdam-Leiden zal de route lopen via Badhoevedorp Hoofddorp-Nieuw Vennep, zodat die dorpen elk half uur zijn te bereiken. Vanaf Nw. Vennep bestaat er reeds een verbinding met Hillegom. Er zullen echter nog wel wat moei lijkheden uit de weg moeten wor den geruimd alvorens de nieuwe ver binding Amsterdam-Hillegom in het rijschema kan worden opgenomen. Men hoopt daar echter mee klaar te zijn wanneer de zomerdienstrege ling op 28 mei 1961 ingaat. ming op de startbanen. Op Schiphol vertrok tot half elf geen enkel toe stel. Na elf uur kwamen weer en kele toestellen aan en vertrokken er vier. Op Zestienhoven was het ver keer aanvankelijk normaal. Een KLM-vlucht van Londen naar Rot terdam werd echter afgelast. In de grote steden viel het wel mee. Op sommige plaatsen, waar de wind op stond, was het verraderlijk glad, waardoor botsingen en slip partijen zonder ernstige gevolgen of ernstig persoonlijk letsel ontstonden. In de hoofdstad slipte een auto en kwam in het water van de Prins Hendrikkade terecht. De bestuurder kwam er bijtijds uit. In Leiden slip- tp een auto het Rijn- en Schiekanaal in (zie elders). In Rotterdam kreeg de politie tussen zeven uur en half negen twintig meldingen van bot singen. Dit is ver boven het gemid delde. Het front van een depressie, dat gisteravond tamelijk snel over ons land trok bracht enige regenbuien mee. Hoewel deze buien slechts licht tot matig waren, was de neerslag vol doende om de wegen, die de afgelo pen dagen tot twaalf graden vorst hadden ondergaan, onbegaanbaar glad te maken. Voor zover bekend heeft dit een mensenleven geëist. In Sittard slipte de auto van de 47-ja- rige heer W. uit Susteren en botste tegen een boom. De heer W. over leed aan de gevolgen hiervan. Zijn echtgenote, die naast hem zat, brak een been. Dokter De Wijn (ZOETERWOUDE) met auto te ivater Rijdend met een snelheid van niet meer dan 25 a 30 kilometer is gister avond te zeven uur de 48-jarige Zoeterwoudse arts, dokter J. F. de Wijn, op de Kanaalweg te Leideï, ter hoogte van de Lorentzkade met zijn auto geslipt en in het water van het Rijn en Schiekanaal gereden. Gelukkig zakte de auto niet al te diep in het water. Het ijs in het ka naal hield de wagen halverwege te gen. Dokter De Wijn geraakte tot aan zijn middel in het water; hij slaagde er in het portier van zijn auto te openen en aan de wal te ko men. De auto ldep slechts geringe scha de op. Zij werd door de brandweer in een kwartier tijds op het droge gebracht. Na een ommetseling van baksteen zien de systeem Smit-H woningen er uit als normale, traditioneel ge bouwde eengezinswoningen Leiden en Omgeving Leiden In spoedgevallen nemen waar de artsen Mastenbroek, Veld- huyzen, v. Wingerden, Schaefer en De Jong. Tandarts: B. Krul, tel. 21390. Apotheek Herdingh en Blan ken, Hogewoerd 171, tel. 20502, tot zaterdagmiddag 6 uur apotheek Reijst, Steenstr. 35, tel 20136. Alkemade en Leimuiden De artsen v. d. Werf, Rypwetering, tel. 01712-202, en Van Haselen, Oude Wetering, tel 01713-217. Bodegraven Dkt. D. Ragay, tel. 2080, zr. A. Faber, tel. 2599. Boskoop Dkt. Bom, tel. 2136. Hazerswoude zie Leiderdorp. Zust. v. d. Holst, tel. 01714-255. Dkt. J. v. d. Linden, tel. 01728-382. Hillegom Dkt. H. F. ten Hoo- pen, tel. 5417. Katwijk Rijn Dkt. E. E. v. d. Laan, tel 2610, apotheek Princestraat 3, tel. 2755. Katwijk Zee Dkt. K. J. E. Slag molen, tel. 2336, apotheek zie Kat wijk Rijn. Montage van de ruwbouwelementen van hollithbeton volgens systeem Smit n, dat thans in Leiden-Zuid- west wordt toegepast Koudekerk a. d. Pijn zie Lei derdorp en Hazerswoude. Langeraar zie Woubrugge. Leiderdorp Dkt. M. P. Hennink, tel. 01710-33686, voor zuster zie Ha zerswoude. Lisse Dkt. A. J. Duymaer van Twist, tel. 3453. Nieuwkoop zie Zwammerdam. Nieuwveen zie Woubrugge. Noordwijk Dkt. Mulder, tel. 2230; Duinrand apotheek van 12-1 en van 5-6 uur. Wit-Gele Kruis zr. Faase, tel. 2338. Noordwijkerhout Dkt. B. C. C. Wösten, tel. 285. Oegstgeest Dkt D. Held, tel. 24649, apotheek Wilhelminapark 8, tel. 26274. Rijnsburg zie Katwijk Rijn. Sassenheim Dkt H. Kwint, tel. 02532-7253, voor zuster zie Voorhout Valkenburg zie Katwijk Rijn. Voorhout Dkt. W. J. Binnema, tel. 02532-7707. Zust. Meyssen, tel. 7796, neemt waar voor de zusters Konijn en Muilerman. Voorschoten Dkt. H. Olthuis. tel. 2527. Warmond Voor zuster zie Voor hout. Wassenaar De artsen A. F. F. Janse, tel. 3005 en K. T. de Wit, tel. 2460. Apotheek Siderius, tel. 2141, Langstraat 86. Woubrugge Dkt. J. Nooter, tel. 01729-104. Zoetermeer Dkt. A. A. Suid- man, tel. 3993. Zust. G. van Dam, tel. 3230. Zwammerdam Dkt K. GilL tel. 01726-2527. Door een onjuiste rangeerbewe ging zijn gisteravond op het stations emplacement te Venlo een Duitse stoomlocomotief en een Nederlandse electro-locomotief met elkaar in bot sing gekomen. Zowel de Nederland se machinist, als de Duitse leerling machinist werden gewond. De Duit ser moest voor onderzoek in het zie kenhuis in Venlo worden opgenomen. De Nederlander kon na verbonden te zijn naar huis gaan. Zowel de Ne derlandse als de Duitse locomotief werd licht beschadigd. Olga Iwinskaja Radio-Moskou bericht, dat ook een zoon van Olga Iwinskaja, Mitja gehe ten, zich schuldig heeft gemaakt aan deviezensmokkel. Zoals bekend, is Olga Iwinskaja, een medewerkster van wijlen Pasternak, evenals haar dochter Irina gestraft, omdat zij een deel van de opbrengst van Paster- naks boek „Dokter Zjiwago" hebben geïnd in gesmokkelde roebels. Olga is tot acht jaar veroordeeld en haar dochter tot drie. Hun beroep tegen deze vonnissen is inmiddels verworpen. De Italiaan Feltrinelli, die „Dokter Zjiwago" heeft uitgegeven, heeft na dat radio-Moskou de verwerping van de vonnissen had bekend gemaakt, meegedeeld, dat Pasternak persoon lijk opdracht heeft gegeven honderd duizend dollar in roebels naar Rus land te zenden. Dit bedrag moest worden overhandigd aan hem of aan mevrouw Iwinsikaja. Feltrinelli zei van mening te zjjn, dat mevrouw Iwinskaja niet verant woordelijk is voor de overdracht van het geld. Zij heeft zich bovendien niet op ongeoorloofde wijze royalties toegeëigend.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 7