Ter Aarse landijsbaan met eerste ronde door burgemeester Hogenboom geopend „Ontaard" koud en guur, maar spannende strijd Raad van Zoetermeer voelt niets voor stichting „Openbaar Lichaam" actieve agent (agen'esse) Leidse Universiteit Raadsstukken vermelden een bijzondere belasting voor woonforensen Admiraal verongelukt ZATERDA^8JANUARI 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 6 170.633 p.; 3. Jan v. d. Hoorn Johz. 174.667 p.; 4. Jo v. d. Hoorn 176.750 p.; 5. Jan v. d. Hoorn Gz 179.050 p.; 6. Kees v. d. Hoorn Gz 179.500 p.; 7. Piet Keijzer 181.933 p.; 8. Arie v. d. Hoorn Gz 190.017 p.; 9. Cam v. d. Hoorn Thz 193.700; 10. Arie Reijne- ker 196.133 p. Na afloop van de wedstrijd heeft voorz. Hijdra met een toepasselijk woord de prijzen uitgereikt. Joop Koeleman kreeg voorlopig voor een jaar de wisselbeker in bezit en een blijvend aandenken aan deze over winning. Verder nog 2 medailles voor aankomst als eerste op 500 en 1500 meter. W. Vermeulen ontving drie medailles voor aankomst als eerste op de 3000 meter en tweede op de 500 en 1500 meter. Jan v. d. Hoorn kreeg ook drie medailles voor aankomst als tweede op de 3000 m. Joop Koeleman kampioen Gisteren was het de grote dag voor de Ter Aarse IJsclub, want de land- ijsbaan werd officieel geopend en in gebruik gesteld. Juist een week ge leden werd de voorgenomen opening verhinderd door de invallende dooi. Toen was men van plan de baan te openen met een wedstrijd om het kampioenschap van Ter Aar. Doch wat verleden week niet kon is nu wel mogelijk geweest. De nieuwe baan werd geopend met een wed strijd van formaat. Er is fel gestre den om de eer der overwinning en zelfs de oude rijders, die Ter Aar een naam hebben bezorgd in de schaatssport, toonden vandaag dat zij het niet verleerd zijn. Nadat in de cantine van de veiling de genodigden door het bestuur van de Ter Aarse IJsclub waren ontvan gen ging men naar de baan voor de officiële opening welke werd ver richt door burgemeester B. J. Hogen boom. De voorzitter van de IJsclub de heer Th. A. Hijdra zeide met een blij hart naar de baan te zijn geko men en het was hem aangenaam na mens het bestuur te mogen verwel komen burgemeester en wethouders van Ter Aar, de heer Vos, gem. ar chitect, de heren Van Diepeningen en v. d. Linden van het gewest Zuid Holland, de heer Coers, voorz. van het merendistrict en lid van het hoofdbestuur van de KNSB, afvaar digingen van de ijsclubs Rijpwete- ring, Leiderdorp, Roelofarendsveen, Lisse en Warmond en anderen, als mede oude en nieuwe leden van de ijsclub. Burgemeester Hogenboom was enthousiast over de opening van de ijsbaan. Ook het gemeentebestuur is blij want Ter Aar is aan zijn schaats- verleden wel verplicht een ijsbaan te bezitten. Hij bracht in herinne ring dat Ter Aar na 1947 zoveel goede rijders naar voren heeft ge bracht. Ook sprak de burgemeester over de grote ijver waarmede het bestuur onder leiding van de heer Hijdra heeft gewerkt om de ijsbaan tot stand te brengen. De heer Van Diepeningen, voorz. van het gewest Zuid-Holland, feli citeerde Ter Aar met de nieuwe baan. Hij wees op de belangrijke steun die hierbij werd gegeven door het gemeentebestuur. Er is echter nog een zwakke plek. En wel in de financiën. Met name de accomodatie vraagt nog verdere voorzieningen. Men hoopt hierbij op steun uit de sport-toto. De heer Coers bracht de geluk wensen over van het Z.H. Merendis trict en ook namens het hoofdbe stuur van de KNSB. Hij deelde mede dat de bondswimpel van de KNSB zal worden geschonken. Hierna vond de eigenlijke ope ningsplechtigheid plaats, die niet be stond in het doorknippen van het bekende lint, maar door het rijden van de eerste ronde door burgemees ter Hogenboom. W. Vermeulen: bijzondere klasse Na dit cermonieel begon de wed strijd waarbij 24 rijders aan de start verschenen. Het was wel erg jam mer, dat het zulk vreselijk koud en guur weer was, waardoor de tijden die gemaakt werden zeer nadelig beinvloed werden. Niettemin was er veel spanning en geweldige strijd. Uiteindelijk werd het kampioen schap behaald door Joop Koeleman. Maar hoe hij heeft moeten rijden bewijst wel het puntenaantal, dat nog geen kwartpunt verschil gaf met de oude rijder W. Vermeulen. Vooral de rit op de 3000 meter bracht nog eens tot uiting van welke bijzondere klasse hij nog is ondanks zijn jaren. Deze rit ging tussen hem en Joop Koeleman en met een verschil van 6.3 seconden won Vermeulen deze afstand in grote stijl. Ook de andere oude bekenden, de Van der Hoorns, bewezen nog altijd flink mee te tel len. De wedstrijd werd gereden over 500, 1500 en 3000 meter. De uitslagen van de tien eerst geplaatsten was als volgt: 500 meter: 1. Joop Koeleman 51.9 sec.; 2. W. Vermeulen 54 sec.; 3. Jan v. d. Hoorn Johz. 54.4 sec.; 4. Jo v. d. Hoorn 55.8 sec.; 5. Jan v. d. Hoorn Gz 57.7 sec.; 6. Kees v. d. Hoorn Gz 58.1 sec.; 7. Piet Keijzer 58.4 sec.; 8. Cam. v. d. Hoorn Thz 60.4 sec.; 9. Arie v. d. Hoorn Gz 61 sec.; 10. Arie üg ij nek ex 62 seo. 1500 meter: 1. Joop Koeleman 2 min. 45.9; 2. W. Vermeulen 2 min. 46.6; 3. Jan v. d. Hoorn Johz 2.52.5; 4. Jo v. d. Hoorn 2.54.2; 5. Jan v. d. Hoorn Gz 2.54.9; 6. Kees v. d. Hoorn Gz 2.55.3; 7. Piet Keijzer 2.57.1; 8. Cam. v. d. Hoorn Thz 3.08; 9. Arie v. d. Hoorn Gz 3.08.3; 10. Arie Reij- neker 3.12.4. 3000 meter: 1. W. Vermeulen 6.06; 2. Jan v. d. Hoorn Johz 6.16.6; 3. Jo v. d. Hoorn 6.17.3; 4. Kees v. d. Hoorn Gz 6.17.8; 5. Jan v. d. Hoorn Gz 6.18.3; 6. Joop Koeleman 6.19.3; 7. Piet Keijzer 6.27; 8. Arie v. d. Hoorn Gz 6,37.5; 9. Cam. v. d. Hoorn Thz 7.02; 10. Arie Reijneker 7.05. Eindklassement: 1. Joop Koele man 170.417 p.; 2. W. Vermeulen een als derde op de 500 en 1500 m. Jo v. d. Hoorn ontving de medaille voor aankomst als derde op de 3000 meter. Na de prijsuitreiking werd het woord nog gevoerd door de heer M. van Tol oud-voorzitter, nu ere-voor- zitter van de ijsclub; door de heer G. Hoek namens personeel en mede werkers van de fa. Van Ooijen. Deze overhandigde aan de voorz. bloemen. Ook sprak nog de heer Jac. Biemond namens het district Sassenheim en de ijsclub Kagermeer. De voorz. dankte de sprekers voor hun goede wensen en bracht vooral dank en hulde aan de heer Hans Bos die zich bij de aanleg zo verdienste lijk had gemaakt. De raad van Zoetermeer heeft gis teravond met algemene stemmen de nota aanvaard, waarin B. en W. stel ling nemen tegen het voorontwerp van wet voor de stichting van een „openbaar lichaam" in de Haagse agglomeratie. De conclusie van de Zoetermeerse nota is in de volgende punten samen te vatten: 1. Het voorontwerp schept ten on rechte een organisatie alsof het daar onder te brengen gebied al een een heid vormt. 2. De beslissing omtrent de bouw en de omvang van een stad behoort aan de wetgever. 3. Zowel de samenstelling van de bestuursorganen als de bevoegdhe den van het Openbaar lichaam be antwoorden niet aan de sociologische werkelijkheid en zijn in verband hiermee onaanvaardbaar. 4. Het is wenselijk, dat de centrale en provinciale overheid van meet af aan worden betrokken bij de voor bereiding van de onderhavige uit breiding. 5. De vergaande navolging van het ontwerp Rijnmond is onjuist en de Huilend rijk worden Als de Nederlandse t.v.-kijkers zon dagavond het Italiaanse liedjesfesti val dat in San Remo wordt gehou den, op hun beeldbuis krijgen, kun nen zij misschien kennismaken met Mina met de tijgerogen, Italië's huile balk no. 1. Zij kan niet zingen, wil niet zingen, maar huilt. Mina ver dient er miljoenen lires mee. En nu maar afwachten of zij in San Remo in de finale kom' afwijkingen van dit ontwerp vormen geen verbetering. 6. Op korte termijn en zo moge lijk onder leiding of met medewer king van het provinciaal bestuur moet overleg gepleegd worden tus sen Den Haag en de gemeenten van de Haagse agglomeratie enerzijds en Zoetermeer anderzijds om spoedig de op de behoeften \an de agglome ratie gerichte uitbreiding van Zoe termeer tot stand te brengen en de eventueel nodige bouw van een nieuwe stad voor te bereiden. LISSE H.K.W. besprak C.A.O. voor bedienden in het bollenbedrijf In de „Witte Zwaan" te Lisse heb ben vele leden van de H.K.W. „St. Franciscus v. Assisië" de kans ge kregen zich op de hoogte te stellen van de onderhandelingen tussen de werkgeversorganisaties en de HKW, om te komen tot een CAO voor han dels- en kantoorbedienden werk zaam in het bloembollenbedrijf. De opkomst voor deze bespreking was groot. Het verloop der onder handelingen werd door de heer Th. G. Steinmetz in een overzichtelijk betoog weergegeven. Reeds vanaf 6 juli 1959 is de HKW hiermee bezig, want reeds toen werd per brief me dewerking gevraagd van de werk geversorganisaties de „H.M.L.", de K.V.O.B. en de C.B.T.B. Eerstens werd hierop niet gunstig gereageerd en antwoordde de KVOB mede namens haar zusterverenigin gen, dat na onderzoekingen bleek, dat een CAO niet gewenst werd. Ook het bedrijfschap voor de bloem- bollenhandel werd ingeschakeld. Dit gebeurde per brief op 28 jan. 1960. Diverse malen werd op medewerking bij de drie werkgeversorganisaties aangedrongen. De „H.M.L." zwijgt in alle talen. Inmiddels heeft alleen de KVOB positief gereageerd, zodat men met deze werkgeversorganisa tie alléén een CAO kan aangaan. Dit is echter niet de bedoeling. Wanneer echter de H.M.L. blijft zwijgen, zal de HKW zich wenden tot de stichting van de arbeid. Mis schien dat men op die manier de HML aan het spreken kan krijgen. Na de pauze werd er nog veel ge praat over de CAO-in-wording. Hier bij kwam tevens aan het licht, dat er op een werkgeversvergadering de vraag werd geuit: „Wat doen we voor ons kantoorpersoneel", waarop ward geantwoord: „Zij zijn volko- RIJNSATERW OUDE Voor ten spoedigste vragen wij een te RIJNSATERWOUDE Aanbiedingen aan de NV. De Leid- sche Courant, Papengracht 32, Lei den. (Advertentie) men rechteloos, doch wanneer zij ko men, hebben zij onze volle medewer king". Dat dit niet tegen dovemans oren is gezegd spreekt vanzelf. In de pauze richtte de heer Stein metz zich tot de heer W. F. v. Dam uit Hillegom, die om gezondheidsre denen zich moet terugtrekken. De heer v. Dam moet zijn functie als voorzitter van de werknemersorgani saties in het P.V.S. en in het bedrijf schap voor de bloembollenhandel prijsgeven. Als blijk van waardering bood de heer Steinmetz een grammo foonplaat aan van het pianoconcert van Tschaikowski. De functies zullen nu worden waargenomen door de heer L. v.d. Weyden uit Hillegom, met als plaatsvervanger de heer P. Reeuwijk uit Bennebroek. De heer v. Dam antwoordde met een dank woord en het speet hem werkelijk dat dit moest gebeuren. NOORDWIJK Oranjevereniging Noordwijk-binnen In verband met de verjaardag van H.K.H. Prinses Matrix, organiseert de O.V. Noordwijk-binnen op dins dagavond .te 7.30 uur voor de leden een grote Klaverjas- kruisjasdrive in café Flora. Men kan zich opgeven bij de heer E. Wijnands, Egmonder- straat 5, tot en met 30 jan.. Opgeven aan de zaal is niet mogelijk. Kruisjas-competitie De uitsla gen van de laatst gehouden competi tie-wedstrijd van de kruisjasver. „Noordwijk" zijn als volgt: A. Bier man 8501 p.; K. Zwarts 8496; G. Cas- pers 8323; W. Vink 8179; C. Caspers 8148; C. Vermeulen 8131; E. Wij nands 8047; J. de Ridder 7931; N. Steenvoorden 7889; L. Caspers 7825. Tafeltennis TOV TOV heeft de tweede helft van de competitie goed ingezet, het eerste team wist een ge lijk spel te behalen tegen Steeds Ho ger. Het tweede team behaalde even eens een gelijk spel tegen Reflex I, een pracht resultaat, terwijl het derde team een klinkende 7-3 overwinning boekte tegen Slagvaardig I. Bij de junioren speelde alleen team 3, die een gevoelige 10-0 nederlaag kreeg te slikken van Effect I. Voor de komende week staat op 't programma: dinsdag Salamanders- TOV, terwijl ook nog wel enkele ju nioren wedstrijden gespeeld worden. Ter afwisseling zal op woensdag 8 febr. een klaver jas wedstrijd worden gehouden voor leden en donateurs. Instuif De R.K. Instuif Noord- wijk houdt morgenavond een gezellig vastenavondfeest in het Casino. Alle kath. jongelui worden op deze avond uitgenodigd. Driebandenwedstrijden om de Roy al-Wisselbeker In hotel-rest. werden wederom driebandenwed strijden gespeeld om de Royal-wis- selbekar. De uitslagen luidden als volgt: Zeegers 30 97 2 0.309 Meyer 29 97 3 0.299 Groot-Mulder 30 64 3 0.469 Zeegers 16 64 2 0.250 Zeegers 30 62 4 0.484 Vink 19 62 4 0.306 v. d. Berg 30 43 5 0.698 Zeegers 14 43 3 0.326 Alkemade 30 85 6 0.353 Ouwerkerk 27 85 3 0.318 Vink 30 67 4 0.448 Ouwerkerk 18 67 3 0.269 Lenzen 30 24 6 1.250 Zeegers 9 24 2 0.375 Nassau 30 51 6 0.588 Polm 18 51 2 0.353 Zeegers 30 76 3 0.395 Ouwerkerk 22 76 3 0.289 In deze kamp moeten in totaal dertien ronden worden gespeeld. De stand na elf ronden luidt: 1. Polm 18 m.p. 0.481 moy. 2. Lindhout 16 0.518 3. v.d. Berg 16 0.499 4. v.d. List 14 0.503 5. Nassau 14 0.480 6. Alkemade 12 0.497 7. Lenzen 12 0.459 8. Ouwerkerk 10 0.422 9. Vink 8 0.407 10. Meyer 8 0.397 11. Zeegers 8 0.379 12. De Ridder 6 0.388 13. Iterson 6 0.373 14. Groot-Mulder 4 0.402 A.s. vrijdag 20 jan. 1960, aanvang 7 uur worden de beide laatste randen gespeeld. LEÏDSCHENDAM Tafeltennis De uitslagen VW Leidschendam waren: heren le klas se: DHC 1-VW 1 9-1, heren 3e klas se: WV 2-RTC 3 7-2, VW 3-Sala- manders 13 10-0; heren 4e klasse: SML 1-VW 4 6-4; junioren 2e klas se: VW I-Salamanders 3 6-4; derde klasse: VW 2-Salamanders 7 9-1. Geslaagd voor het Cand.ex. Psy chologie de heer H. P. G. M. Cami- nada te Rijswijk; voor het Cand.ex. Franse taal- en letterkunde mevr. R. Vrieze-Buenting te Leiden en de heer H. Schoonhoven te Den Haag; voor het Cand.ex. Geschiedenis mej. T. Hennus te Leiden. Geslaagd voor het Dokt.ex. Genesekunde H mej. A. A. W. Opbroek te Den Haag; mej. J. Seelen te Voorburg en de heren H. W. Dicke te De Bilt, J. C. H. Friede- rich te Wageningen, P. de Groot te Den Haag en J. H. Wolterbeek te Den Haag. Geslaagd voor het Semi- artxex. de heren H. Alberts te Den Haag, W. v. cL Leeden en dr. N. J. A. Noorduyn te Leiden. Geslaagd voor het artsex. mevr. J. J. A. Koumans- Dekhui j zen te Leiden en de heer Th. M. E. Govaert to Stein. ALKEMADE Op de agenda voor de op maan dag 30 januari a.s. te houden raads vergadering staan o.a. ook vermeld een verzoek van B. en W. aan de raad om G. S. voor te stellen aan de leden van de vaste commissies voor het bijwonen der vergaderingen een presentiegeld ad. 7.50 per verga dering toe te kennen. Voorts moet de raad beslissen over een verzoek van het bestuur van het Cultureel Centrum te Nieu we Wetering om een eenmalige bij drage voor aanschaffing van een nieuw toneelgordijn. B. en W. ver zoeken de Raad hiervoor een een malige bijdrage ad 500,te willen verlenen. Subsidie voor molens. In gevolge een verzoek van de Rijnlandse Molenstichting te Leiden om inzake de restauratie van de mo len van de Vrouw Vennepolder een subsidie te mogen verkrijgen stellen B. en W. voor een algemene sub sidieregeling voor het behoud van molens in deze gemeente vast te stellen. De gemeente Alkemade telt hiervoor 10 werkende en 3 niet wer kende molens. Hieronder bevinden zich 3 restauratie-behoeftige en 10 in goede staat van onderhoud ver kerende molens. Voorts vallen onder dit aantal 3 BWO-molens (Bescher ming Waterstaatswerken in Oorlogs tijd). De voorgestelde subsidierege ling luidt aldus: a. Voor werkende molens: 'n sub sidie van 15% in de kosten van res tauratie, die daarvoor naar het oor deel van B. en W. in aanmerking komen en een jaarlijkse bijdrage van 10% in de onderhoudskosten tot een maximum van ƒ100. b. Voor niet werkende molens: eveneens een jaarlijkse bijdrage van 10% in de onderhoudskosten tot een maximum van 100.voor zover de molens in het belang van het behoud met subsidie van de gemeente zijn gerestaureerd. Naar aanleiding van het verzoek der Rijnlandse Molen stichting stellen B. en W. dan ook voor een bijdrage toe te kennen van 15% in de restauratiekosten (pl.m. 23.000) van de Vrouw Vennemolen, waarna genoemde Stichting dus ook voor een jaarlijkse onderhoudsbij drage van max. 100.in aanmer king zou komen. Kampeerverordening. Aange zien er steeds nog geen landelijke kampeerwet tot stand is gekomen, stellen B. en W. voor om voor de gemeente Alkemade een nieuwe aan de tijdsomstandigheden aangepaste verordening voor het kamperen in het leven te roepen. De bedoeling hiervan is om landschapsontsierin gen op dit gebied (b.v. autobus- carosserieën e.d.) te voorkomen. Verordening op het hebben van ligplaats met woonschepen voor re creatief gebruik. In haar toelichting op dit voorstel zeggen B. en W. dat in het water rijke gebied van de gemeente grote aantallen woonschepen van de meest uiteenlopende soort worden aange troffen, waarmede in vaarten, in hammen en plassen ligplaats is ge kozen. Het overgrote deel van deze vaartuigen kan gerangschikt wor den onder de categorie van de z.g. weekendschepen. Het merendeel blijft, zij het on bewoond, ook buiten het seizoen in de gemeente liggen. In samenwer king met de Commissie voor Straf verordeningen hebben B. en W. een „Verordening op woonschepen voor recreatief gebruik" samengesteld om in de chaotische toestanden op dit gebied enige ordening te kunnen scheppen. Onder de werking van de veror dening vallen niet de woonschepen in de zin van de Wet op Woonwagens en Woonschepen 1918, welke wet wordt geacht deze materie uitput tend te regelen behoudens de be voegdheid van de gemeentebesturen, zoals deze in de Alg. Politieveror dening tot uitdrukking is gebracht. Voorts onthoudt de verordening zich van regeling van die onderwerpen die de Provincie bij de Plassenver- ordening aan zich heeft getrokken, n.l. de ontsiering en onbruikbaar- making van het watergebied door woonschepen. In het belang van de openbare orde, veiligheid, gezond heid en zedelijkheid is een verbods- en ontheffingsstelsel ontworpen, waarbij enerzijds de mogelijkheid is geopend om bepaalde gebieden aan te wijzen waar woonschepen in ver band met de afgelegen en daardoor oncontroleerbare ligging niet zullen worden toegelaten, en waarbij an derzijds rekening is gehouden met de mogelijkheid om bepaalde voor zieningen voor te schrijven voor die gebieden waar zich woonschepen hebben geconcentreerd. Voorts zijn in de verordening enkele overgangs bepalingen opgenomen, omdat in ve le gevallen sprake kan zijn van een min of mer historisch verkregen recht. WARMOND Steeds Vooruit I-Scylla III 6-4 St. V. ia de 2e helft van de competitie goed begonnen door van Scylla te winnen. Na de eerste helft staat St. V. 1 op de 4e plaats met 10 pnt. uit 8 wed strijden. Maandag speelt dit team weer thuis tegen DTS I, ook hier ligt de kans om deze wedstrijd te winnen. Verdere uitslagen zijn: St. V. n- Scylla VI 9-1; St. V. III-TCS II 1-9. Maandag spelen ook team I en II thuis resp. tegen Tonido I en II. Er is 's maandagsavonds geen training voor junioren en adspiranten. Woonforensenbelasting. Even eens iets geheel nieuws in de ge meente Alkemade is de invoering van een woonforensenbelasting. In haar toelichting hierop stellen B. en W. dat vele toeristen met tent, caravan of boot geruime tijd in de gemeente verblijven om van de on gerepte natuur te genieten. Zij die derhalve de gemeente als een per manent recreatieoord zijn gaan be schouwen, maken gedurende deze tijd gebruik van de gemeentelijke diensten en de door de overheid ver leende bescherming als inwoner van de gemeente. B. en W. achten het daarom billijk, dat ook zij in de las ten van de gemeente, evenals alle andere ingezetenen, gaan bijdragen. Door invoering van deze verordening zal van natuurlijke personen die ge durende meer dan 90 dagen in een kalenderjaar voor zich en hun gezin in de gemeente een gemeubileerde woning beschikbaar houden, zonder in deze gemeente hoofdverblijf te hebben, een belasting worden gehe ven. Bij de berekening van deze be lasting zal de verzekeringswaarde of wel geschatte verkoopwaarde van 't pand als maatstaf gelden. Geraamd wordt dat hier pl.m. 120 objecten on der zullen vallen en aldus de ge meente een bedrag van pl.m. 5500 zal kunnen opbrengen. Aankoop grond. In verband met de uitvoering van het sanerings plan voor het dorp Roelofarendsveen stellen B. en W. voor om voor een behoorlijke toegang tot de Kerkweg te kunnen zorgen, over te gaan tot aankoop van enkele percelen grond in eigendom bij de heer J. Bakker, Noordeinde 196 en C. de Jong, Noordeinde 192. Opheffing Grofjesbrug. In een vorige raadsvergadering was het voorstel tot. opheffing van de Grof jesbrug teruggenomen, omreden dat eerst nog nader overleg gepleegd moest worden, met het betrokken polderbestuur. De vereiste vergun ning hiertoe is inmiddels door het polderbestuur verleend, waarbij door de gestelde voorwaarden een kleine wijziging noodzakelijk is geworden omreden in plaats van een ovale nu een ronde duiker moet worden aangebracht, waardoor de geraamde kosten van 12.454 nu met 300. dienen verhoogd te worden. Zoals bekend zal de hierbij aanwezige loop brug verplaatst worden naar de Zuidbrug. Chimpansee als ruimtevaarder De Amerikaanse organisatie voor lucht- en ruimtevaart is voornemens een vierjarige chimpansee binnen on geveer een week tijds op ongeveer 185 kilometer hoogte een luchtreis van 460 kilometer over de Atlantische Oceaan te laten maken. Dit zal ge schieden in het kader van het „Mer- cury"-ontwerp, dat beoogt binnen een jaar tijds een mens in een aard- satelliet een baan om de aarde te laten beschrijven. De chimpansee zal reizen in een speciaal ruimtebed, dat zal worden geplaatst in de kegelvormige „Mer- cury"-ruimtecabine, waarmee reeds een geslaagde proef over het proef- traject is gemaakt. Ruimtebed en -cabine komen in vele opzichten overeen met de uit rusting, die naar verwachting door de eerste menselijke ruimtevaarder zal worden gebruikt. Aan het einde van de vlucht zul len raketten worden afgevuurd, om* de snelheid van de ruimtecabine te verminderen. Er zullen valschermen worden uitgeworpen, waarmede de cabine naar terugkeer naar de aarde, in dit geval de Atlantische Oceaan, zal aanvangen. Aan de cabine zijn speciale radio- en radarinstallaties bevestigd, om hei oppikken ervan door de wachten de torpedobootjagers te vergemakke lijken. Om dezelfde reden zal de ca bine ook lichtseinen geven. Een militair vliegtuig met zes per sonen aan boord, onder wie de Fran se admiraal Ponchardier en zijn echt genote, is bij Tambacounda, in de buurt van de grens tussen Senegal en Gambia, kort na het opstijgen verongelukt. Het vliegtuig vloog in brand en de inzittenden zijn in de vlammen omgekomen. Admiraal Pon chardier was opperbevelhebben in het Zuid-Atlantisch zeegebied. Martin Hibling, ex-lid van de Amerikaanse geheime dienst, die in Berlijn opereerde, is als vermist op gegeven. De 35-jarige Hibling heeft kortgeleden zijn ontslag genomen bij de geheime dienst na ruim een jaar hiervoor gewerkt te hebben. Hij was van plan naar de VS terug te keren. Op 19 januari heeft men hem voor het laatst gezien aan de Westduitse kant van de autoweg naar West-Ber- lijn. Zijn wagen is in Bremerhaven gevonden. De stortregens, die thans sedert een week zijn gevallen in de streek van Bekasi in West-Ja va, hebben overstromingen veroorzaakt, waar van de gevolgen als een nationale ramp worden beschouwd. Er is nog geen officieel aantal slachtoffers bekend gemaakt, doch de militaire overheid neemt aan, dat minstens 500.000 mensen zijn geëva cueerd en ongeveer 50.000 dessahui- zen zgn weggespoeld.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 6