Avonturen CORRESPONDENTIE WITTE KRUIS WITTE KRUIS De thuisclub heeft gewonnen HET KNUTSELHOEKJE SAGEN UIT DE TIJD VAN FRODE FREDEGODS In wak verdronken Kleuter in vlammen omgekomen Met been in het gips te water gesprongen en kind gered SATERDAG 28 JANUARI 1961DE LEIDSE COURANT PAGINA a VAN BAMBO door Oom Toon Na een diepe slaap werd Wolsey de volgende morgen reeds bijtijds wakker. Zijn eerste gedachte was weer aan zijn wraak gewijd. Hij stak één van zijn fijne Manilla-sigaren op, opende het venster en keek uit naar de Saint Lau rent. Hij zag onmiddellijk, dat ze nu geheel en al klaar was om zee te kie zen: de zeilen waren reeds gehesen en uit de schoorsteen steeg een donkere pluim rook op, die door de wind werd uitgespreid tot wolk. Bovendien was er het drukke heen- en weer-geloop, dat aan een vertrek steeds onmiddellijk voorafgaat. Hij had geen bericht gehad van zijn handlangers, dus was Van Walden niet aan boord gegaan. Oh, ging dat ellendige schip nu toch maar weg, dan had hij tenminste zekerheid, dat zijn aartsvijanden binnen zijn be reik gebleven waren. Ha, eindelijk! Hij zag dat de ankers gelicht werden, de machine stiet een machtige straal stoom uit, waarop de schroeven begonnen te draaien en het water achter het schip in kolkende be weging brachten. Daar begon het vaar tuig te bewegen en om zijn as te draai en, tot het met de boeg naar volle zee toe lag. En toen begon de reis naar Australië. Met z'n kijker volgde de Engelsman het verwenste vaartuig tot het als een stip aan de vage horizon verdween. Met een zucht van verlichting keer de hij zich om. Nu had hij eindelijk de zekerheid, dat zijn aanstaande slacht offers binnen makkelijk bereikbare af stand waren gebleven. Hij hoefde nu zijn wraak niet op zee te zoeken, wat wel zo makkelijk was. Bovendien was hij op Spaans gebied en daar nam men het destijds niet zo nauw met twisten en wraakoefeningen. Ook zijn totale onbekendheid in Manilla was gunstig voor hem. Terwijl hij met dergelijke overwe gingen bezig was, werd er op de deur geklopt. Op zijn roep: „Binnen" stak een der Japanners zijn boevenkop om de hoek en vroeg verschoning, omdat hij zijn „meester" al zo vroeg kwam storen. „Als het de moeite waard is, wat je me komt vertellen, mag je bin nenkomen, maar wee je gebeente als het niets van betekenis is." „Mijnheer, we hebben gedaan wat u ons opgedragen heeft en we hebben uitgevonden in welk huis de Hollandse familie woont, waarin u zoveel belang schijnt te stellen." „Dat laatste gaat je geen snars aan; je hebt me alleen maar te vertellen, wat je ontdekt hebt en dat liefst zo vlug mogelijk." „De Hollanders zijn een huis binnen gegaan op het Paleisplein. Kort daarna werden door twee bedienden koffers en andere bagage daar binnengebracht en allen zijn er gebleven." „Heben ze er ook de nacht doorge bracht?" „Dat zou ik u niet kunnen zeggen, maar we zullen het gauw te weten komen." „Hebben jullie ook een jongedame gezien?" „Ja heer, de mooie Elsa, die aan boord van de Saint Laurent ten gunste van ons gesproken heeft." „Dat laatste vroeg ik je niet. Ik wil de alleen maar weten of je haar gezien hebt." „Ja, we hebben ze natuurlijk niet in het huis gezien, maar ze was bij het gezelschap." „Nou, goed, smeer 'm nu en houdt met je maat de ingang voortdurend in het oog en als er nieuws is, kom je me als de bliksem waarschuwen." Inderdaad hadden Van Walden en Bambo eerst al hun bagage in het huis bij de haven van Manilla laten bren gen en hadden er vervolgens de nacht doorgebracht. De volgende morgen in de vroegte hadden ze echter al 't meu bilair laten transporteren en waren ze met het dienstpersoneel naar Bidando vertrokken. Terwijl de bedienden het nieuwe huis installeerden, bleven zij een dag bij de bevriende familie Jan sen om daarna hun intrek te nemen in hun eigen behaaglijk ingerichte wo ning. Het was een gebouw van twee verdiepingen, van voren uitziend op een mooi plein, terwijl het opzij een prach tig uitzicht gaf op zee vanaf een ruim balkon. Er achter sterkte zich een vrij groot, met smaak aangelegd park uit. Reeds de eerste dag van hun verblijf in het nieuwe „home" gaf de zee, die zich overdag gebaad had in een over vloed van zonlicht, hen tegen de avond een schouwspel te zien, dat ze nooit meer zouden vergeten. Lianneke Starrenburg, Leiden. - Zo als je zelf al gezien hebt, heb je de puzzel goed opgelost, maar geen prijs je; jammer hè?. Nog maar eens een paar keertjes meedoen, dan lukt het wel. Dlneke van Noort, Oegstgeest. - Ver tel me de volgende keer eens Dinke, hoe oud je bent. Piet v.d. Geest, Hoofddorp. - Als je graag een briefje terug wil hebben, moet je eens iets over jezelf schrijven: bijvoorbeeld: in welke klas je zit, of je veel broertjes of zusjes hebt; mis schien heb je wel een fijne hond. Hoor ik eens wat van je Piet? All van Zaal, Lopik. - Oei wat een klein briefje op een heel klein papier tje. Wist je heus niets te schrijven? Mieke Straathof, Leimuiden. - Dat mooie postpapier heb je zeker van St. Nicolaas gekregen? Nellie v. Goozen, Hoogmade. - Be dankt voor de beste wensen en je mooie tekening. Rla Ruigrok, Noordwük. - Heeft ma ma je met de oplossing geholpen? Dat mag wel Ria. Sjaan van Schie, Burgerbrug. - Ook bedankt voor het mooie versierde brief je, Sjaantje. Leo de Winter, Noordwükerhout. - Alles prima in orde! Mary v.d. Veer, Leiden vertelt ons: EEN ONGELUK Ik ging met mijn vriendinnetje Sil via naar school. Het was dichtbij, dus we waren er zo. We kwamen onder weg nog een meisje tegen en die liep ook met ons mee. We moesten over steken. Silvia en ik keken goed uit, eerst naar links, toen naar rechts, en toen weer naar links. Daar kwam een auto aan, dus we wachtten even, maar Ingrid dacht dat ze nog best over kon steken en ze deed het ook. Ik hoorde de auto plotseling remmen, maar het was te laat. Boem! daar lag Ingrid on der de auto. Ze huilde verschrikkelijk. Dadelijk kwamen mensen en kinderen er omheen staan. Het hoofd van de school belde vlug de ziekenauto op en al heel gauw zagen we dat Ingrid in de auto gedragen werd. Ze had een gebroken been en een paar wonden. Na een week gingen Silvia en ik haar opzoeken in het ziekenhuis. Bert Hoogeveen, Leiden stuurde een klein opstelletje: OP DE BOERDERIJ In de vakantie mocht ik een week gaan logeren bij mijn tante op de boer derij. Er liepen veel sloten om de wei landen en daarom ging ik vaak vissen. Ze hadden er zes poezen en twee jon ge katjes. Daar kon ik fijn mee spelen, de één liet zich gemakkelijk pakken, maar de ander was schuw en kroop telkens achter een lege kuip, waar 's morgens vroeg het varkensvoer in gekookt werd. Op de hooizolder hoor den we dikwijls de muizen piepen, maar we konden ze niet vinden. Er waren twee hooibergen, met rie ten daken. Van één hooiberg moest het dak vernieuwd wórden en toen mocht ik meehelpen het riet eraf te halen. We vonden toen een nestje van een musje. De week ging veel te vlug voorbij naar mijn zin, en toen moest ik weer naar huis. Thea van Schalk, Lelden heeft ook een ongeluk meegemaakt. EEN ONGELUK Ik was met mijn vriendinnetje op straat aan het spelen. We deden ver stoppertje. Ik was aan de beurt om te zoeken. Mijn vriendinnetje holde weg om een fijn plaatsje te zoeken en zon der uit te kijken, rende ze de straat over. Juist kwam om de hoek een gro te verhuiswagen aan. Ik riep nog: „kijk uit, een auto!" maar ze hoorde me niet en liep door. De chauffeur remde heel hard, maar ze lag er al onder. Ze was bewusteloos. Iemand uit de buurt waar schuwde de ziekenauto en al heel gauw kwam hij aangereden. Ze werd erin gedragen. Ze had een gebroken arm en een zware hersenschudding. Het duurde wel zes weken eer ze beter was. Als we weer verstoppertje spelen, kijkt ze wel goed uit. Corrie Kuipers, Leiden komt met: OP KAMP MET DE KABOUTERS 29 Juli gingen we op kamp. We moes ten eerst naar de Mis van 8 uur en toen naar huis om te eten. Om half 10 moes ten we weer bij de Petruskerk zijn. We waren met drieën want mijn twee zus jes gingen ook mee op kamp. We gin gen eerst even allemaal de kerk in om het reisgebed te bidden en toen we klaar waren kwamen de auto's al aan. We stapten in en zeiden onze moeders gedag en we vertrokken. Om half twee waren we al in Udenhout. We reden een paar straten door en toen waren we bij de boerderij. We gingen gauw eten. Wat smaakte het eten toch heer lijk. We sliepen in de stal. Twee boe- ren-zwaluwen hadden daar een nestje gebouwd. Ik sliep naast mijn zusje en Thea sliep ergens anders. Op kamp deden we elke dag leuke spelletjes. We moesten ook een speur tocht maken en bij het einde vonden we een kip. Natuurlijk geen echte. Zo verliepen de dagen. De laatste avond kregen we kampvuur. We moesten zelf spelletjes verzinnen en toneelspelen. In de pauze moesten we ons weer verkle den. Margriet, de hoofdkabouter deelde de koekjes uit. Ons clubje deed nog een toneeltje. Ze vonden het allemaal heel leuk. We gingen die avond laat naar bed. De volgende morgen moch ten we nog wat spelen en 's middags kwam de auto ons weer halen. Toen ik thuis kwam, kwam mijn hondje blij aangelopen. We vertelden alles van het kamp aan moeder. Thea van Schalk, Leiden: NAAR MADURODAM Het was mooi weer en we zouden met z'n allen naar Madurodam gaan. Ik was er nog nooit geweest. We gin gen met de auto. Toen wij er aankwa men, hadden we ogen tekort. Wat was v -aren all»- huisjes winkeltjes en kasteeltjes. Het stadhuis en het paleis allemaal in het klein. Het was er erg druk. Er waren tunnels waardoor miniatuurtreintjes; reden; kleine autootjes die over een grote verkeersweg reden, grote boten in de haven. Het is te veel om op te noemen. We bleven er tot 1 uur en toen gingen we in een café eten. Daar na gingen we naar een speeltuin. Wij schommelden en wipten en toen we moegespeeld waren, gingen we naar huis. We aten toen nog wat, maar al gauw kroop ik in bed, waar ik gauw in slaap viel en droomde van de fijne dag. Emmy Warnauw, Leiden. OP DE KABOUTERS Op de kabouters vind ik het heel fijn. We gaan er altijd iets leuks doen bijv. een kwartet maken of instrumen ten van karton. Ik ben nog niet geïn stalleerd. Volgende week word ik een echte kabouter, nu ben ik nog een men senkind. Om een kabouter te zijn moet je een heleboel leren en kennen: bijv. de belofte, de wet, kaboutertaai, ka bouterlied en nog meer. Roosje van Breukelen, mijn vriendinnetje, zit er ook op. Er zijn twee Roosjes bij de ka bouters: Roosje Peters en mijn vrien dinnetje. We hebben altijd veel ple zier. Coby Blokhuizen, Leiden van jou ligt er nog een verhaaltje over: NAAR DE DUINEN Ik ben in de vakantie naar de duinen geweest. Wat heb ik daar veel gezien, te veel om op te noemen. Eerst zag ik een veldmuisje lopen, vlak voor mijn voeten, maar hij was roets weer weg. Ik liep langs een konijnenhol en ik zag een haas lopen. Ik heb hem 5 minuten gevolgd. Ook zag ik een verla ten meeuwennest met twee eieren. Ik ben in een bunker geweest; er lag veel puin in en overal rommel. De soldaten waren in een afgesloten ruimte aan het oefenen. Af en toe hoorde je een ge weerschot. Later zijn we naar de zee gegaan. Het water was lekker warm. Mijn broertje, Jantje, en ik hebben een kuil gegraven tot het water. Ik ben tot aan mijn kin in het water gelopen. Ook heb ik nog op een ezeltje gezeten. Aan het strand hebben we onze boter ham gegeten. Het waren heerlijke ka detjes met ham en spek. Dat smaakte verrukkelijk. We hebben er van ge smuld. Tegen zes uur gingen we met de tram naar huis, maar ik lag pas om 10 uur in bed. Rony Koevoets, Leiden: EEN VRIJE MIDDAG DE echte PIJNSTILLER Kiespijn, hoofdpijn of griep onder de leden? Neem Witte Kruis en u bent het snel Kwijt. tabletten, poeders of cachets! DUTIH N.V. - OEGSTGEEST (Advertentie) „Wat dan papa?" „Ik zeg het lekker niet. Ik ga iets maken en dan moet jij zeggen, wat ik gemaakt heb." „Goed. Ja papa." Papa ging eerst een naald en draad halen. Hij zocht nog twee kurken en ook nog een pluk watten. Toen ging hij pas wat maken. Met de naald en draad maakte hij een prop watten op een kurk. „Het lijkt net een hoofd!" riep ik. „Goed zo!" zei papa. Nu naaide hij een jasje. Hij maakte van ijzerdraad armpjes en beentjes en zette die vast aan de kurk. Hij deed het jasje aan. „Wat is het nu?" vroeg hij. „Een pop, die met draadjes kan be wogen worden." Het was leuk. Vader ging naar zijn kantoor om te werken en ik ging eens proberen of ik ook zo'n poppetje kon maken. Er liggen nog goede oplossingen van: Stef Spaan, Sassenheim; Marian Bak ker, R.'veen; F. Jansen, Stompwük; Jo ke van Zanten, Voorhout; Gerrie No tenboom, Nieuwveen; Tonny Vollering, Bodegraven: Wim Lunenburg, Leimui den; Margriet Steenvoorden, Noord- wijk; Kees Jansen, Noordwükerhout; Greet Haagen, Zoeterwoude; Ria On derwater, Stompwük; Tineke v.d. Berg Noordwük; Henk Langeveld, Voorhout; Louisje de Frankrijker, Hazerswoude; Kees v.d. Klauw, Leiderdorp; Nico v. Wieringen, Noordwükerhout; Marian v. d. Hulst, Alphen; Greet Brederode te Noordwük; Sjani Langeveld, Voorhout; Rla Huigsloot, R.'veen; Marian v. d. Meer, R.'veen; Ben (•- Frankrüker, Ha zerswoude; Nelüe Klein. R.'veen; Leny van Steyn, Zoeterwoude; Lideke en Marian de Wilde, Leiden; Hans de Groot, Truus van Leeuwen, Jan v. Rün, allen te Lelden; Koos van Niekerk, Bo degraven; Rolf Fabrie, Leiden; Fran- clsca Sikklng, Warmond; Gerda v. Schie Hoogmade; Anneke Neyman, Oude We tering; Ria Schoo, Oude Wetering; Wil lie v.d. Krogt, Sassenheim. Volgende week verder. DENKEN JULLIE AAN DE VOGELS! Iedere dag wat stukjes brood strooien en als er ijs is, ook een bakje water neerzetten. Wanneer er sneeuw ligt even een plekje sneeuwvrü maken voor het brood. Wisten jullie dat koolmeesjes zo graag pinda's eten? Rijg er wat aan een touw tje en hang dat op tussen twee takken in de tuin. Dag allemaal, TANTE JO EN OOM TOON POSTBOOT TERSCHELLING MOEST TERUGKEREN De postboot van Terschelling naar Harlingen heeft gistermorgen door de zware ysgang de haven van Har lingen niet kunnen bereiken en is met passagiers, post en vracht naar het eiland teruggekeerd. Terschel ling was dus gisteren verstoken van post en dagbladen. Vandaag zou men proberen de dienst op de normale tijden te varen. Het is echter lang niet zeker of dat zal gelukken, want door de zuidenwind worden grote ijsvelden tegen de Pollendam in de omgeving van Harlingen opgestuwd. Als de storm afneemt zal het mis schien wel gaan. Er is op Terschel ling geen gebrek aan voedsel of an dere zaken. AFLOSSING SCHEPEN NIEUW-GUINEA In het kader van de normale af lossingen van Hr. Ms. schepen in Nederlands Nieuw-Guinea, zullen de jager Amsterdam en het fregat Piet Hein gezamenlylc in de eerste helft van april de thuisreis naar Neder land aanvaarden, zo deelt de mari nevoorlichtingsdienst mede. Hr. Ms. fregat Evertsen zal op woensdag 15 februari uit Den Hel der vertrekken en op weg naar Ne derlands Nieuw-Guinea van 3 tot 6 maart een bezoek brengen aan Cura sao. Genoemde oorlogsbodem zal me dio april op zyn bestemming aan komen. „Kom Rony. we gaan iets maken," zei De thuisclub heeft gewonnen. Dat kan men wel zien aan de glundere mijn vader op een vrije zaterdagmid- en de vele fotografen. Tóch klopt er iets niet met dit elftal. De tekenaar dag. de matchwinnaars. Welke zijn deze zes fouten? (Oplossing elders). gezichten, het zelfverzekerde elftal heeft expres zes fouten gemaakt rond MOOIE OVERTREKKEN MAKEN? Je neemt 'n paar stukjes dun touw of grof katoengaren. Daarbij heb je nodig plakaatverf of sterke waterverf, die met heel weinig water aangemaakt worden. Vouw 'n blad (of stuk) papier in 't midden en sla 't dan weer open. Neem 'n touwtje en doop het in één der ver ven. Voor elke verf is daartoe een scho teltje nodig. Leg vervolgens de natte draad in verschillende,-willekeurige win dingen op de ene helft van het papier, vouw de andere helft er overheen en druk er dan zachtjes op. Leg daarna de linkerkant op 't papier en trek met de andere de draad ertussen uit. Als je nu het papier openvouwt, zie je een prachtige symmetrische met 2 gelyke helften) figuur. Maar die wordt nog veel mooier, als je met 'n andere kleur weer precies 't zelfde doet. Het is werkelijk verrassend en opwindend met deze nieuwe „kunstvorm" proeven te ne men. Iedere keer sta je weer voor een nieuw model, voor 'n nieuwe afdruk, waarvan je te voren niet weet, wat 't je te zien zult krijgen. Met dit „kunstje" kun je heel mooie verjaardags- en andere kaarten maken. Je vouwt dan 't bedrukte blad zo, dat de gekleurde zijde naar buiten gekeerd is. Ook kun je nu fraaie boekomslagen maken. En ten laatste gelukt het je om zulke mooie overdrukken te maken, waarop je zo trots bent, dat je ze als een „modern schilderytje" in je kamertje op hangt. Probeer het eens en stuur er dan ook eens eentje aam oom Tom en tante jo van de Leidse Courant. Zul je? Fig. a. Een spel met hoofdletters. Als jullie nu eens niet weten, wat je zult gaan spelen, dan teken je allemaal hoofdletters (drukhoofdletters) en ver ander ze in vrolijke gezichten. We druk ken hier een stelletje voor jullie af, op de overige moeten jullie je eigen fanta sie maar eens laten werken, dan kryg je een heel alfabet van kleine, leuke en geestige portretten. Van dit ogenblik af voltrok zich een verandering in koning Frode. HU zei; „Ik was 't liefst maar in 't water geble ven, zozeer schaamde ik mü. toen ik de man, die ik kwad had willen doen, op mü toe zag komen om mijn leven te red den." Hy wilde zich zelfs doden, omdat Erik hem overtroffen had in welbe spraaktheid, in dapperheid en ln edel moedigheid. Maar Erik bracht hem ten slotte toch tot andere gedachten en ze gingen samen terug naar 't Koningshof. Toen zij hier aan kwamen, liet Frode zijn hele hofhouding roepen en deelde haar mede, dat Erik niet Gumvör zou trouwen, Hamunde wenste da koning liefst maar naar 't Hunnenland terug te zenden, maar Erik vond 't een betere op lossing, dat ze aan Boller tot vrouw ge- Fig. b. Jan heeft bü vergissing zyn bal midden in een doolhof van heggen in het park gegooid. Kunnen jullie hem hel pen hem terug te vinden? Je mag niet over de hekken klimmen en er niet on- derdoor kruipen, dus alleen maar over de paden lopen. Dag vriendjes en vriendinnetjes. De vierjarige Joke Kooistra uit Rijperkerk (gem. Tietkerksteradeel) is gistermiddag in de Ryperkerker- vaart in een wrak geraakt en ver dronken. Het kind schoof zich voort achter een stoel en verdween in het niet afgezette wrak, zonder dat geven werd. En zo geschiedde het Voor iemand het zag. Het kind overleed de boze Götvar deed niemand een goed nadnt lrunctrnDtioo woord en daarom werd zij doodgeslagen. kunstmatige ademhaling was toegepast, korte tijd later in het zie- Wordt vervolgd) kenhuis. Vader zwaar gewond Bij een brand op een olietank schip aan het Zeglis te Alkmaar is gistermiddag een meisje van ander half jaar omgekomen. De vader van het meisje, de heer P. van Tol, liep bij zijn pogingen het kind te redden levensgevaarlijke brandwonden op. Toen de heer van Tol gistermiddag omstreeks halfeen een mankement aan een gasfles trachtte te verhelpen, ontsnapte het gas met een steek vlam uit de fles. In een oogwenk stond de heer van Tol in brand. Hij sprong in het water om zyn kleren te doven. Toen hij daarna weer aan boord klom om zijn dochtertje Mary uit de brandende woonkamer te ha len vlogen zyn kleren weer in brand. Tot tweemaal toe heeft de vader getracht zijn kind te redden. Met derdegraads verbrandingen heeft men de heer van Tol in het zieken huis opgenomen. De brandweer kon niet verhinde ren, dat het schip gedeeltelijk uit brandde. Het 6-jarige jongetje Eddy Valster in Dordrecht is van een zekere veN drinkingsdood gered door het moe dige optreden van de 24-jarige tim merman A. Kieboom uit Dordrecht. Het ventje had zich gistermiddag op het zwakke ijs van een vijver ge waagd. Prompt ging hij erdoor. Een 11-jarige jongen probeerde de dren keling aan een knoop van zyn jas op het droge te brengen. Dit lukte echter niet. De jongen viel, nu ver der van de kant, weer terug in het water. De heer Kieboom, die net tan kwam lopen, zag het gevaar waarin het kind verkeerde. Zonder op z(jn gebroken enkel in het gips te letten sprong hy te water en bracht de jongen met behulp van omstaanders en met gevaar voor eigen leven op het droge. Zowel de drenkeling als de redder hebben geen nadelige ge volgen van het koude bad ondervon den. Prins Bernhard is donderdag on derscheiden met het grootkruis in de orde van Ruben Dario. Deze on derscheiding werd hem verleend door de president van Nicaragua. De versierselen werden overhandigd door de ambassadeur van Nicaragua op het paleis Huis ten Bosch.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 3