VERSCHENEN: MONDEN DICHT Weer nationale MI V A-Loterij Enthousiasme in Westland bij bezoek koningin ZO ZiJN ONZE KINDEREN Een sportief jack* DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 de stalenboeken van de unieke nieuwe R D-collectie behang jaargang 1961. Onbegrensde mogelijk heden voor een prach tige begrenzing van „Uw kamer van Ik". Vraag de boeken (ge heel vrijblijvend) ter inzage aan Uw behang- leverancier. RATH DOODEHEEFVER (Advertentie) Met de nationale Miva-2-loterij zal 1 februari een begin worden ge maakt. Deze loterij wordt, evenals de loterij van het vorig jaar, door de Missie Verkeersmiddelen Actie georganiseerd samen met de missio nerende orden en congregaties. Het doel is hulpverlening aan de missio nering, door het verschaffen van moderne verkeersmiddelen aan de missionarissen. In 1960 keerde de Miva 300.000 uit Hiermee kon aan 115 missionarissen hulp worden ge boden voor het aanschaffen van een verkeersmiddel of subsidie daarvoor. Er staat thans nog een wachtlijst van aanvragen tot een bedrag van bijna een miljoen gulden. He: aantal be schikbare loten voor de nier we lo terij is 300 000. De trekking zal 1 mei a.s. geschieden. Steen door ruit: gratis logies De 31-jarige invalide Amsterdamse havenarbeider R. is er vanmiddag eindelijk in geslaagd de aandacht van de politie op zich te vestigen. Hij was al enkele malen op het bureau Linneausstraat geveest om zich te beklagen over de z.i. te lage steun uitkering. De politie liet hem steeds weten, dat hij daarvoor aan 't ver keerde adres was. Gistermiddag om streeks vier uur herhaalde R zijn poging, doch iitmaal kreeg hij wel voldoende aandacht van de politie. De man gooide namelijk een halve straattegel door het raam van het politiebureau. Hij krijgt waarschijn lijk het gratis onderdak waarop hij prijs stelde. Waarmee deze man le ring heeft getrokken uit het recente Een bijtende I de heeft H.M. koningin Juliana vrijdag begeleid op haar tocht door het «Vestland. De bevolking, die was uitgelopen om de lands vrouwe te zien, kreeg het zwaar te verduren. Er waren ook mensen die bij de kachel waren gebleven, zoals deze familie in Naaldwijk, maar die toch de koningin hebben gezien! Naast H.M. loopt de burgemeester van Naald wijk, de heer D. van Heijst. Het bezoek van de koningin aan het Westland heeft gisteren tot 5 uur in de middag geduurd. Zij bezocht daarbij de zeven gemeenten Schip luiden, Maasland, De Lier, Naald wijk, 's-Gravenzande, Monster en Wateringen, door de burgemeester van Schipluiden, F. R. M. Meltzner, „de zeven welvarende Westlandse gemeenten genoemd, elk met een eigen aard, maar tezamen 'n bloei end stuk Nederland". Overal werd de Landsvrouwe met enthousiasme ontvangen. In 's-Gravenzande ver gastte de jeugd de Koningin op een samenspel van 500 kinderen. Ook stond een bezoek in de middag aan het raddingsstation Te Heyde op 't programma. In de bekende knalgele regenjassen stond de bemanning van de reddingboot Prinses Margriet aan getreden. De koningin liep in Ter Heyde nog even naar de top van het duin om een stukje van de zee te zien. (Advertentie) voorbeeld van een andere Amster dammer, die naar een gevangeniscel solliciteerde door zich uit te geven als moordenaar van twee Amster damse vrouwen. Toen hem dit lukte, gooide hij enkele winkelruiten in... „Ambassadeur Heilige Daad" failliet Op verzoek van de curatoren in het faillissement van de N.V. Bouw en Handelsmaatschappij „Socrates" is de „ambassadeur van de Heilige Daad", Jolle Jansma, door de Am sterdamse rechtbank failliet ver klaard. Zoals bekend zou Jansma van de directeur van Socrates, de nu ge detineerde N. den B., een bedrag van 3ton ontvangen hebben. Hij had dit nodig ter financiering van de organisatie „De Heilige Daad", die nog in oprichting was. Naar aanleiding hiervan werd Den MIDDAGEN SEMBLE John Cavanagh presenteerde in Londen bij zün nieuwe voorjaars- collectie een middagensemble van witte zijde met een wolmelange. Aanbevolen wordt er een grote hoed en lange handschoenen bij te 1 dragen. B. in november vorig jaar wegens oplichting gearresteerd. Tot curator in het faillissement- Jansma werd benoemd mr. J. C. F. Pons te Amsterdam en tot rechter commissaris werd benoemd mr. M. Knap. OPLOSSING DE THUISCLUB HEEFT GEWONNEN 1. De keeper heeft een kinderbal in zijn handen 2. een speler heeft drie armen, 3. een speler heeft geen voet balschoenen aan, 4. een speler heeft maar één been, 5. een speler draagt een ander shirt, 6. er zijn 13 in plaats van 11 spelers. Het moet niet zo Moeder: „Kom, laat je nu maar in je jas helpen en blijf nu eindelijk eens staan. Het duurt veel te lang voordat je jezelf erin gehesen hebt." Een goede raad: CopyrlgM P. I. 6. Bon 6 Maar zó Moeder: „Kom Jan, we moeten nu gaan. Hier is je jas. Je kunt hem vast aandoen terwijl ik nog even de boel in de keuken opruim." Haast de kinderen niet te veel. Laat ze rustig iets zelf doen als ze dat prettig vinden. Op het moment lijkt het even een vertraging op te leveren, maar ze leren gemakkelijker op eigen benen te staan, wanneer ze er vroeg mee beginnen. Praktische wenken voor de huisvrouw BONTRESTEN Bont is nogal in de mode. Dit jaar kunnen we best overgeschoten res ten bont gebruiken voor zakken of manchetten. U tekent het patroon af op de rugzijde van het stuk bont, waarbij u ruimte moet houden voor de na den, Daarna maakt u het bont los van de onderlaag en snijdt het pa troon uit met een scherp mesje of scheermesje. Als u een schaar ge bruikt, kunt u bijna niet vermijden, dat ook de haren van het bont door gesneden worden, wat een onzicht bare naad uitsluit. Als verschillende stukjes bont bij elkaar gevoegd wor_ den, moet u er wel voor zorgen, dat de haren steeds in dezelfde richting staan. Als u bont naait doet u dit het best met een sterk garen en een spe ciale, aan de kant geslepen naald. Houdt u de stukken bont met plak- stroken bij elkaar, dan komt u niet in conflict met de bontharen. Nieuws tijdens en na het eten Hebt u er ook zo'n hekel aan, als uw man tijdens de maaltijd en uit gerekend als de kinderen een keel opzetten, naar de nieuwsberichten van de radio wil luisteren? Kunt u het ook niet uitstaan, als zo'n leuke telg van zijn prille school ervaringen wil vertellen of een kinderlijke opmerking maakt en uw ega snerpt er prompt met een sistoon doorheen, omdat hij met zijn ene oor op de luidspreker nog niet schijnt te verstaan wat de nieuwslezer aan kouwe oorlog en andere kouwe drukte opdient? Wie uitgevonden heeft om de nieuwsuitzendingen precies met ontbijt, koffiemaaltijd en warm eten te laten samenvallen, moest zelf eigenlijk eens tussen twaalf kinderen en een aantal naar nieuws hongerende nieuws-gieri- rigen worden opgesloten. Dan zou zelfs de lust naar het uitkramen van koude temperaturen in koude rillingen over z'n rug kriebelen. Ik kan me tenminste geen mens voorstellen, die het langs zijn kou de kleren liet afglijden. Er zijn natuurlijk vrouwen ge noeg die wèl naar het nieuws luis teren, maar dan toch niet bij een roerige maaltijd of in een kamer vol krijtende kinderen. Dan kiezen ze de verstandigste weg, bedwin gen haar nieuws-gierigheid tot de krant en draaien de knop van de radio om. Maar een man kèn dat niet. Die wil alle nekken van de aanwezigen omdraaien behalve die van zichzelf en van de nieuwsle zer. Het gevolg is een hinderlijk geroep om stilte door alle lawaai van het kroostrijke gezin èn de luidsprekerklanken heen, een ge- ergerd gezicht tegenover je en een huilpartij als er klappen vallen. En dan komt ónze t(]d En zie die zelfde vrouw als de vaat aan kant is, de kleintjes naar bed zijn en echtvriend en grote zoon en dochter hun huiswerk moeten maken. Dan wil zijhet televisiejournaal zien en vraagt zij of man en kinders nu alsjebrieft hun vervelende monden eens dicht willen houden met dat eeuwige overhoren, omdat zij geen klap verstaat van al die kouwe oorlog, kouwe temperaturen en andere kouwe drukte.... Ik vroeg het een Amsterdamse vriendin, want ik kon het niet ver klaren. Haar antwoord? „De sé- nuwe!" En dat zal het dan wel zijn, want aan tafel moeten we zorgen de kinderen wat naar bin nen te doen werken, willen we het onze ega naar de zin maken, zijn we bang voor gebrek aan tafelma nieren en voor kritische opmerkin gen over onze kookkunst. Aan ta fel zitten we in spanning, hoe we de lieve vrede moeten bewaren tussen Pien en Pim en Poppedijn en Petertje; aan tafel zijn we U KUNT NIET ALLES WETEN Blauwselvlekken moeten be werkt worden met kokend water, helpt dit niet, dan met wat azijn zuur. Nieuwe kwasten moeten liefst een dag in water staan voor ze ge bruikt worden. Dit voorkomt het uitvallen der haren. Zeer vuil marmer kan men schoonmaken door er een laag vers gebluste kalk met water op te strij ken en er 3 dagen op te laten zitten. Deze remweg bedraagt bij 60 km per uur reeds 36 meter en bij 80 km snelheid 64 meter. doodmoe van de hele dag denken, bedillen, dubben, draven, dringen, drentelen, doordenken en doorwer ken; aan tafel kijken we met lood zware voeten op tegen al wat nog komen gaat, zoals de vaat, het voe ren van de dieren, het voorlezen van de kinderen en het uitkleden, naar boven brengen, onder stop pen, kusje geven, water brengen, weer naar boven brengen, onder stoppen, kusje geven, water bren gen (BIS), koffie zetten, koffie schenken, koekjes delen.... En als we dan tegen achten moe in onze eigen stoel neerploffen, dan kan die hele last zomaar van ons afvallen, dan voelen we ons ineens bevrijd van al die aardse drukte en dan, ja dan staan wij pas open voor dat andere buiten ons huis. Voor het nieuws. Voor het televisiejour naal, maar ook voor het radio nieuws voor mijn part. En voor muziek en ontspanning. En voor een mooi kijk- of luisterspel. En dan kan ik plotklaps dat ver- vervelende gekakel om me heen niet meer hebben en sis ik zélf om stil te. Dan wil ik beslist horen wat die ander zegt en niet wat m'n wettige huisvriend en huisdictator staat te oreren. En daarom ben ik zo blij met die Europese uitwisseling van wereld nieuws. Niet om al die technische volmaaktheden. Maar omdat wij nu het nieuws op klokslag 8 uur hou den. Overal in Europa. En geen minuutje eerder. ELLEN EECKHOFF MENU VAN DE WEEK In een publikatie van het Voor lichtingsbureau voor de Voeding van deze maand is aan de hand van vergelijkingsmateriaal weer eens duidelijk naar voren gekomen,'dat melk, karnemelk en kaas wel zeer goedkope eiwitbronnen zijn en het is verstandig, daar het dagmenu nu eenmaal noodzakelijkerwijze een bepaald gehalte aan dierlijke ei- producten in voldoende mate in te schakelen. En dat wil dan zeg gen. dat we kaas niet alleen als lekkere broodbelegging moeten zien, maar ook geregeld in de warme maaltijd moeten laten op treden in de vorm van warme of koude kaasgerechten. ZONDAG: champignonsoep, ome let met kaasgehakt, botersaus, Brussels lof, aardappelen, gebak ken appel met slagroom. MAANDAG: stamppot groene kool met krabbetjes, rödgröd. DINSDAG: aardappelen gevuld met kaas, spruitjes, drie in de pan), (pruimen in de week zet ten). WOENSDAG: kipragout, stoofsla, aardappelen, Zeeuwse vlascho tel. DONDERDAG: vleeskoekjes, ge bakken prei, aardappelpurée, yoghurt met appelmoes. VRIJDAG: stokvis met rijst, ge bakken uien, mosterdsaus, war me vruchtenpudding. ZATERDAG: kop rijstsoep, maca ronischotel en veldsla. ZEEUWSE VLASCHOTEL 1 ei kloppen met 30 gr bruine basterdsuiker en 1 theelepel ka neel, 30 gr. bloem erbij doen en met 1 dl melk een dik papje ma ken. Dit al roerende in 4 dl ko kende melk gieten en tot een dik ke vla koken. 50 gr gestampte bit terkoekjes en 1 lepel keuken stroop erdoor doen en de vla in 'n beboterde vuurvaste schotel over brengen; enkele geweekte ge droogde pruimen erop leggen en tiet schoteltje plm. 20 min, in een matig warme oven zetten, OMELET MET KAASGEHAKT Eén gesnipperde ui fruiten in 40 gr boter, 200 gr gehakt erbij doen, goed fijndrukken en meebakken tot het goudbruin is geworden. Van het vuur af 100 gr geraspte kaas en desgewenst wat zout en peper erdoor roeren. Met dit kaas- gehakt omeletjes vullen die op een schotel worden geschikt en gegar neerd met schijfjes citroen, pepers en peterselie. MACARONISCHOTEL 25 gr boter smelten, een fijn ge sneden knoflookteentje of wat ui erbij doen en 1 min. smoren. 25 gr bloem toevoegen en scheutje voor scheutje onder voortdurend roeren 3 dl melk erbij doen. Wanneer een mooie glad gebonden saus is ont staan, deze van het vuur nemen. 75 gr geraspte kaas erdoor roeren. De saus zo nodig met zout en pe per op smaak afmaken en vermen gen met 250 gr gaargekookte ma caroni. Daarna in een vuurvaste schotel overbrengen, met geraspte kaas bestrooien, bedekken met plakken tomaat en in de oven gra tineren. De wintersport verlangt speciale kleding, dat is iets dat vast staat. Men kan nu eenmaal niet gaan sporten met een lange mantel aan of in een of andere fraaie winterjapon. Lange broe ken en korte jasjes zijn wel de kledingstukken die hierbij het best van pas komen en ze worden in dit seizoen daarom veel ge dragen. Velen gebruiken deze kleding ook buiten het sporten om, want zo'n broek en een kort jasje zit ten ook bijzonder prettig wanneer we op de fiets, de brommer of scooter ergens heen moeten. Dat is ook heel begrijpelijk, want de winterse kou dringt door alles heen, be halve door die kleding die speciaal er voor gemaakt is. Daarom mogen lange pantalon en kort jack -n geen enkele garderobe van een moderne sportieve vrouw ontbreken. Uiteraard zien we deze kleding in alle mogelijke uitvoeringen.' er is altijd te kust en te keur te vin den in de modehuizen. Maar zo nu en dan vinden we exclusieve modellen, die boven de middelmaat uitsteken. Zoals het jack, dat op onze illustratie woTdt getoond. Het is van witte popeline, ijzersterk met een ingeweven patroon in blauw en geel. Dit mo del is eenvoudig en sportief, met vaste capuchon, heerlijk gevoerd met teddy, zoals trouwens het gehele jasje. Aan het einde van de mouwen vinden we aangebreide blauw wollen manchetten die heerlijk afsluiten en de wind geen kans geven via de mouw binnen te dringen. Een ceintuur van dezelfde stof accentueert het sportieve karakter van dit jack. Er onder wordt een blauw of grijze lange broek gedragen. Het geheel is een pracht combinatie die de draagster prima beschermt tegen de winterse weers invloeden. Wie zou zo iets niet willen bezitten

Leidse Courant | 1961 | | pagina 10