METEMK DE WOLKENETERS KOOP VAN HART TOT HART „Concertino" van Otto Ketting hoogtepunt op concert van Nederl. Studenten-orkest MEDISCHE DIENSTEN Het Indonesisch episcopaat I ")TFN (1.-PER STUK LJICn IN VIJF KLEUREN f 235.000.- PRIJZEN Residentie-orkest voor K. 0. VRIJDAG 27 IANUARI 1961 Gisteravond gaf het Nederlands Studentenorkest een concert in het gebouw van K. en W. te 's-Graven- hage. Vele Leidse studenten maken deel uit van dit orkest. Er was zeer grote belangstelling, een belangstel ling die nodig is voor het doel waar voor het orkest speelt, o.a. voor het Studentensanatorium in Laren. Dit studentenorkest van ruim 80 man (vrouwen inbegrepen) wordt ieder jaar opnieuw gevormd uit stu denten van alle universiteiten. Jan Brussen, de dirigent van het Over ijssels Philharmonisch Orkest heeft •dit orkest nu reeds acht jaar onder zijn bezielende leiding. En ieder jaar maakt dit orkest na slechts 12 dagen intens repeteren, een tournée door ons land. Dit is een bijzonder knap pe prestatie. Het resultaat hebben we gisteravond beluisterd. Het program voor dit jaarlijks tournée bestond thans uit een nog nimmer hier gehoorde symphonie van Jos Mart. Kraus die geleefd heeft tussen 1756-1792, het pianoconcert no. 1 in C op. 15 van Ludwig van Beet hoven en na de pauze een concertino voor orkest van Otto Ketting, en ten slotte de Symphonie no. 102 in Bes van Haydn. Bij het beoordelen van een dergelijk concert moeten wij wel terdege rekening houden met de fei ten, die we genoemd hebben. Het concert werd geopend met een tamelijk zwakke symphonie nl. die van Kraus, over wie wij weinig beter gezegd niets lezen in wer ken over muziekgeschiedenis. De 28-jarige pianist Hans Derck- sen verrastte ons door het pienter, licht en soms speels gespeelde piano concert van Beethoven. De lichte toets in het eerste deel vond geen weerklank bij het orkest dat correct, doch wat zwaarwichtig begeleidde. Het largo klonk prachtig beheersten gevoelig. Door het houtwerk werd 't thema bijzonder mooi vaak overge nomen. Na de pauze Otto Ketting's con certino. Behalve enkele zwakke ge deelten, gaf dit moderne en aan het orkest opgedragen werk door het rhythme, vaak aan de jazz ontleend, ons luisteraars spanning en vreugde. Het is vertoonbaar, het is melodisch, het staat midden in deze tijd en is verrassend door de wijze waarop het concertante deel was samengesteld. In feite waren er twee concertante partijen. Een bestaande uit violen, fluiten en contrabas, de tweede uit een kleine jazz bezetting van piano, contrabas en slagwerk. Dit concerti no werd met zoveel plezier gespeeld, zo rhythmisch volmaakt, dat uitvoer- Weer rustig in El Salvador De strijdkrachten in El Salvador, waar het bewind is omvergeworpen, zijn de toestand meester. De staat van beleg is afgekondigd. Woensdagavond is het in de hoofd stad tot onlusten gekomen. Er wer den winkels geplunderd en openbare vervoermiddelen vernield. Er zijn enkele doden en gewonden gevallen toen de nationale garde betogers uit- eenjoeg. Twee leden van de vorige junta en oud-president Osorio zijn donderdag het land uitgezet. De nieuwe junta is anti-communis tisch. De politieke leiders hebben de daden van de nieuwe junta goedge keurd en een nieuw kabinet be noemd. De verbindingen met 't bui tenland zijn hersteld. Amerikaans vliegtuig ders en luisteraars één geheel wer den. Tenslotte werd de 3e Londense symphonie gespeeld, de 102e in Bes. Met het concertino van Ketting werd dit het hoogste punt van de avond. Vooral het Menuetto en de finale werden door het orkest niet alleen correct doch meeslepend gespeeld. Theo ten Hooven. Leiden en Omgeving Leiden In spoedgevallen nemen waar de artsen Mastenbroek, Veld- huyzen, v. Wingerden, 's Gravesande en De Jong. Tandarts: B. Krul, tel. 21390. Apotheek Herdingh en Blan ken, Hogewoerd 171, tel. 20502, tot zaterdagmiddag 6 uur apotheek Reijst, Steenstr. 35, tel 20136. Alkemade en Leimuiden De artsen v. d. Werf, Rijpwetering, tel. 01712-202, en Van Haselen, Oude Wetering, tel 01713-217. Boskoop Dkt. Bom, tel. 2136. Hazerswoude zie Leiderdorp. Zust. v. d. Holst, tel. 01714-255. Dkt. J. v. d. Linden, tel. 01728-382. Hillegom Dkt. H. F. ten Hoo- pen, tel. 5417. Katwijk Rijn Dkt. E. E. v. d. Laan, tel 2610, apotheek Princestraat 3, tel. 2755. Katwijk Zee Dkt. K. J. E. Slag molen, tel. 2336, apotheek zie Kat wijk Rijn. Koudekerk a. d. Rijn zie Lei derdorp en Hazerswoude. Langeraar zie Woubrugge. Leiderdorp Dkt. M. P. Hennink, tel. 01710-33686, voor zuster zie Ha zerswoude. Nieuwkoop zie Zwammerdam. Nieuwveen zie Woubrugge. Oegstgeest Dkt. D. Held, tel. 24649, apotheek Wilhelminapark 8, tel. 26274. Rijnsburg zie Katwijk Rijn. Sassenheim Dkt. H. Kwint, tel. 02532-7253, voor zuster zie Voorhout Valkenburg zie Katwijk Rijn. Voorhout Dkt. W. J. Binnema, tel. 02532-7707. Zust. Meyssen, tel. 7796, neemt waar voor de zusters Konijn en Muilerman. Voorschoten Dkt. H. Olthuis, tel. 2527. Warmond Voor zuster zie Voor hout. Wassenaar De artsen A. F. F. Janse, tel. 3005 en K. T. de Wit, tel. 2460. Apotheek Siderius, tel. 2141, Langstraat 86. Woubrugge Dkt. J. Nooter, tel. 01729-104. Zoetermeer Dkt. A. A. Suid- man, tel. 3993. Zust. G. van Dam, tel. 3230. Zwammerdam Dkt. K. Gill, tel. 01726-2527. VOOR PRIMA PAARDEVLEES en vakkundige bediening. NIEUWE LEIDSE PAARDENSLA6ERIJ HOGEWOERD 135 (Advertentie) vermist Een transportvliegtuig van de Ame rikaanse marineluchtvaartdienst met 23 mensen aan boord wordt sinds donderdagochtend boven de Atlanti sche Oceaan vermist. Het toestel was met dertien passagiers en een beman ning van tien leden op weg van Afri ka naar de V.S. Een uur voordat het vliegtuig op Newfoundland zou lan den had men voor het laatst radio contact. Een waarnemingstoestel van de Amerikaanse marine heeft het trans portvliegtuig kort voordat het zou landen nog gezien op zijn radar scherm. Kort daarna zag men op het scherm een ontploffing in de lucht. De piloot van het vermiste toestel had in zijn laatste radiobericht mel ding gemaakt van technische moei lijkheden met zijn navigatie-instru- menten. De explosie werd waarge nomen op 45 km ten noordoosten van Argentina op Newfoundland, waar 't toestel zou landen Het vermiste vliegtuig was van Marokko op weg naar Norfolk in Virginia. CHROESJTSJEF IN KIEF Premier Chroesjtsjef neemt deel aan een plenaire bijeenkomst van 't centrale comité van de Oekrainse communistische partij, die donder dag in Kief werd geopend. De zit ting is gewijd aan de resultaten van deze maand in Moskou gehouden con ferentie van het centrale comité der Sowjetrussische communistische par tij inzake tekortkomingen op land bouwgebied. EéN VAN DE VIJFLING IN HET KLOOSTER Yvonne Dionne, een van de be roemde Canadese vijfling, zal dezer dagen in een klooster gaan, van de congregatie van de Kleine Zusters Franciscanessen van Maria, in Baie St. Paul. Yvonne is de enige van de vier nog in leven zijnde gezusters Dionne, die niet gehuwd is. Uit officiële publicaties in de „Os- servatore Romano" blijkt, dat bij de 'instelling van een eigen kerkelijke hiërarchie in Indonesië, niet alle ker kelijke autoriteiten van de tot dusver bestaande vicariaten en bisdommen tot bisschop zijn benoemd. Om overwegingen, die niet nader worden aangeduid, heeft Paus Johan nes de 6 apostolische praefecten be noemd tot apostolisch administrator van hun nieuw opgerichte bisdom men. Het betreft hier de praefecturen Soekaboemi (Bogor), Ketapang, Sin- tang, Tandjung-Karang, Adang en Tenpasar. Tot administratoren van deze thans tot bisdommen verheven praefectu ren zijn benoemd de paters dr. N. Geise O.F.M., W. Sillekens C.P., L. van Kesesl S.M.M., A. Hermelink S.C.J., P. de Martino S.X. en pater H. Hermens S.VJD. Benoeming tot apostolisch admini strator houdt niet de bisschoppelijke waardigheid in. Wel heeft een apos tolisch administrator de rechten en plichten van een residerend bis schop. Een apostolisch administra tor, die niet tevens bisschop is, heeft idus geen wijdingsmacht. De Paus benoemt een apostolisch administrator in buitengewone om standigheden, zoals bij langdurige ziekte van een bisschop of wanneer er moeilijkhden zijn bij de benoe ming van een nieuwe bisschop. Deze moeilijkheden kunnen van velerlei aard zijn. Om welke reden de Paus bovengenoemde missionarissen tot apostolisch administrator en niet tot bisschop heeft benoemd, is, zoals ge zegd, niet bekend gemaakt. De Kerk in Indonesië bevat thans 6 aartsbisdommen en 19 bisdommen. Van de 6 aartsbisschoppen zijn er 3 Nederlander van geboorte, n.l. mgr. H. van der Burgt O.F.M. Cap. van Pontianak, mgr. N. Schneiders C.I. C.M. van Makassar en mgr. A. E. van den HuTk O.F.M. Cap. van Me- dan. De drie andere aartsbisdommen worden bestuurd door Indonesiërs. De 19 bisdommen worden door bis schoppen resp. administratoren, die behalve de Italiaanse mgr. de Martino, allen van Nederlandse origine zijn. Jem rit/!'Kom iinmmhteltrM'friitticBiëèih wn 1 humeur'! wt ernst non Ggk. Min. v. Just d.d. 19.3-'60. L.O. 890/162/449 t.g.v. de St. tot BIJ WINKELIERS of Giro 510.000 ie vandaag volkomen gezond is kan morgen hulpbehoevend zijn oog-tbc. Adr. v. tal.: H'slngel JOS R'dam, Tr. 15-2-'61. S ser. v. 340.090 loten, 1,- p. st. Foto van Rudy en Ronny van der Mey, die gisteren een ware huldiging kregen op de Leidse Spaarbank, daar hun spaarbankboekjes het spaarover schot van 40 miljoen gulden over schreden. Links lokettiste, mevr. A. v. d. ScheerSchreur, rechts de voor zitter van het Spaarbankbestuur, de heer J. C. van Eek. Op de achtergrond de ouders van de gelukkige tweeling. pARL MARIA VON WEBER, Pro- kofjef en Tschaikowsky vorm den het programma van gisteravond, dat onder leiding van Willem van Otterloo gespeeld werd in de mees- terserie van K. en O; een program ma afwijkend van de sleur van stan daardsymfonieën. Bovendien een welkom programma voor het over groot aantal toehoorders. Begonnen werd met de ouverture die Von Weber schreef voor zyn opera „Oberon". En meen nu niet, dat men tegenwoordig niet bekoord wordt door de romantische inleiding tot deze feeërieke opera. De ouver ture begint met het motief van de toverhoorn, en geeft verder een schildering van de sprookjeswereld met z'n bekoorlijke elfenmuziek. Bril jant is het Allegro, dat de moed van de ridder uitbeeldt en dan de lyri sche klarinet-melodie welke de lief de karakteriseert. Vervolgens de doorwerking met reprise en Coda. Weldadig muzikaal en weldadig in romantiek, werd het mooie stuk in een sfeer van vertedering lyrisch en toch markant, bijzonder'fijn geïnter preteerd. Hierna was de beurt aan Yri Bou- koff, de van geboorte Bulgaarse pia nist, die na omzwervingen door West- Europa zijn studie voleindigde bij Marguérite Long, en in "enève en in Brussel. Leest men in een pro gramma, dat Tschaikowsky's le pia no-concert in bes kl. t. op. 23 ge speeld gaat worden, dan weet men ook uit welke hoek de wind waait: namelijk mannelijke kracht, veel techniek en ritmische aanvoeling. Over deze drie eigenschappen be schikt Yri Boukoff zonder enige twij fel. Maar tevergeefs wacht men op enige muzikale verbeelding, op char me van toongeving. De diskant klinkt levenloos. Met al zijn knapheid heeft het spel van deze pianist veel te kort aan poëzie, en het was ook alsof het orkest onder zijn zakelijkheid ver loor aan coloriet. ^A DE PAUZE uitstekende muziek van Prokofjef: te beginnen met „Peter en de Wolf', een symfonisch verhaal voor kinderen, maar waar aan grote mensen terecht muzikaal smullen. De verteller, Manus Wil- lemse, deed Prokofjef's experiment uitmuntend slagen. Zonder enige overlading is bij hem treffend het vrolijke, boertige en ook de gevoe ligheid van tekst en partituur. Gees tig is elk karakter door een instru ment vertegenwoordigd; het jochie Peter door de strijkers. Mooi, virtu oos en geestig was de uitvoering van dit kostelijk mooie brokje muziek. Tot besluit, vier fragmenten uit Prokofjef's opera „De liefde voor de drie sinaasappelen", de Vlucht, Prins en Prinses, Scherzo en Mars. Bijzon der vaardig werd dit werk, dat hoge eisen stelt aan de uitvoerenden, met doordringend vermogen, transparant en watervlugge vaart uitgevoerd. Met temperamentvolle verbeelding heeft Van Otterloo de vier fragmen ten door het voortreffelijk spelend orkest doen vertolken. Tot vreugde van de toehoorders, die de dirigent en zijn musici warm hebben toege juicht. J. KORTMANN KRO-f eestavond Deelnemers aan de KRO-feest- avond op 1 februari a.s. in Lei den, die buiten de stad wonen en op openbaar vervoer zijn aan gewezen, worden aangeraden zich met de verschillende bus ondernemingen in verbinding te stellen. Zij kunnen dan zeker zijn van een geregelde heen- en terugtocht. ZOETERWOUDE Leidse EHD en brandweer actief Loeiende sirenes van een hulpauto van de Leidse EHD en drie brand weerauto's van de Leidse Brandweer verstoorden gisteravond halftien de rust van het dorp. Op de ijsbaan van de IJsclub Zoe- terwoude bij het viaduct van Rijks weg 4a kwam een jongedame uit Lei den by het schaatsenrijden zo onge lukkig te vallen, dat haar onderbeen brak. De R.K. EHBO, op de ijsbaan met materiaal aaryvezig, verleende de eerste hulp en belde voor het transport naar het ziekenhuis van de gekwetste, de EHD in Leiden op. Groot was de verbazing op de ijs baan, toen, na enig wachten, niet al leen de EHD maar ook het groot ma teriaal van de brandweer met grote snelheid over de Europaweg arriveer de. De algemene gedachte was, dat voor dit ongeval misschien per abuis, ook de brandweer was gealarmeerd, maar al spoedig bleek dat er toch wel brand was uitgebroken. In de snack bar van de heer W. L. v. d. Krogt op de Schenkelweg was de vlam in het frituurvet op het fornuis geslagen, waarvoor dit brandalarm was gesla gen^ Toen de brandweer, lofwaardig in tien minuten tyds, uit Leiden op de plek des onheils aankwam, hadden omstanders, door zand te werpen op het brandende vet, het ergste gevaar al bezworen. Koolzuurapparaten de den het laatste werk en na een kwar tiertje konden de brandspuiten weer inrukken. Het geval verliep als een echte brandweeroefening waarbij de bur gemeester, het gehele politiekorps en veel publiek aanwezig waren. Een de monstratie ter geruststelling dat de Leidse Brandweer - als het er op aan komt - in staat is in Zoeterwoude vlug en goed hulp en redding te kun nen verlenen. Brand in Touwfabrieken snel geblust Vanochtend is brand ontstaan by de N.V. Verenigde Touwfabrieken te Leiderdorp. De brand is vermoede lijk ontstaan door een defect in de machine van een drooginstallatie. Be gin van brand werd ontdekt in een droogtunnel in de drogerij. Door het schroeien van de hennep op de lo pende kettingband ontstaat vrij licht een brandje, aldus deelde men ons desgevraagd mede. De brandweer commandant van de fabriek had met zijn personeel om acht uur 't brand je aj onder de knie, maar vond het toch verantwoord, uit het oogpunt van veiligheid de brandweer van Leiderdorp te waarschuwen. Toen deze arriveerde was het leed reeds geleden. Er was een geringe schade en er deden zich geen persoonlijke ongevallen voor. Aetherklanken ZATERDAG. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.0 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor U en Uw gezin, praatje. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9.10 Gram. (9.359.40 Waterst.). VPRO: 10.00 Samen thuis, lezing. 10.05 Morgen wijding. VARA: Gevar. progr. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb.- meded. 12.33 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 VARA-Varia. 13.20 Sportnws. 13.45 Gram. 14.05 Voor de jeugd. 14.40 Lichte muz. 14.55 Het rassenvraag stuk in Zuid-Afrika, forum. 15.40 Fan farecorps. 16.00 Boekbespr. 16.20 Sluiting jongerenconferentie dr. Wiardi Beekman Stichting. 17.10 Niet apart, maar samen, resp. Dr. Wiardi Beekman Stichting. 17.10 Jazzmuz. 17.35 Weekjoum. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 De zinneloosheid der ruimtevaart, lezing. 18.35. Lichte muz. 19.00 Artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 Passepartout bij gas licht, lezing. 19.40 Evangelisten ver tellen, lezing. 19.55 Deze week, le zing. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Ge- var. progr. 21.15 Soc. comm. 21.30 Lichte muz. 22.00 De Romance van Lasca, het Eskimomeisje, hoorspel. 22.30 Nieuws. 22.40 Gevar. progr. 23.10 Gram. h. comm. 23.40 Gram. 23.55—24.00 Nieuws. periode d&n Neem direct een^u^iNKgrieppoeaer en U voel» zich sp£dig veel beter. Ga atLlj I fit voelt. MEEïJft poeders helpen snel en zijn gemakkelijk in te nemen. Als U zich rillerig voelt in deze griep- '..elom ml er mee d rt helpen hCl periode dan moet U op Uw hoede zijn. DE LEIDSE COURANT HILVERSUM II, 298 M. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieirws. 7.15 gewyde muziek. 7.30 Voor de jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en overwe ging. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Middag klok noodklok. 12.04 Metropole- ork., klein koor en soliste. (12.30— 12.33 Land- en tuinb.meded). 12.50 Act. 13.00 Nieuws. 13.15 Zonnewij zer. 13.20 Lichte muz. 13.50 Voor de jeugd. 14.00 Mannenkoor. 14.20 Jazz muz. 14.50 Lichte muz. 15.10 Franse les. 15.30 Pianorecital: 16.00 Grego riaanse zang. 16.30 Instr. octet. 16.50 Sportperiscoop. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Kunstkron. 18.30 Gram. 18J0 Toespraak. 19.00 Nieuws. 19.10 Act 19.25 Memojandum. 19.30 Lichte nu*. 19.50 Lichtbaken, lezing. 20.00 Con- certgebouw-ork. 21.00 U bent toch ook van de party?, lezing. 21.10 Ge var. progr. 22.25 Eur. kamp.kunst- rgden te Berlijn. 22.40 Wg luiden de zondag in. 23 00 Religieuze muz. 23.55 24.00 Nieirws. TELEVISIEPROGRAMMA'S. NCRV: 17.0017.30 Voor de kin deren. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. NCRV: 20.20 Act 20.30 Cabaretpro- gramma. 20.55 Israëlische volksdan sen. 21.05 Gevar. programma. 21.50 Dagsluiting. NTS: 22.05—23.00 Eurovisie: Eur. kamp. kunstryden te Berlijn. SCHEEPSBOTSING OP DE WESTERSCHELDE. Op de Westerschelde, by de Bieze- lingse Ham onder Hansweert, is gis teravond het 9709 brt. metende Noor se ms „Hosanger" in botsing geko men met het Franse vrachtschip „Vil- le de Strasbourg". De „Hosanger", op weg van New York naar Antwerpen, liep daarby ernstige schade op en werd later op de Biezelingse Ham aan de grond ge zet. Een ruim is vol water, een twee de begint eveneens vol te lopen. By de botsing deden zich geen persoon- lyke ongevallen voor. De „Ville de Strassbourg" kreeg in het voorsteven een gat boven de wa- terlyn, maar kon zonder assistentie de rens van Antwerpen naar Duin kerken voortzetten. Het bijna 1.000 ton metende Zuidslavische schip „Vrmac" is don derdag ten zuiden van Venetië in 'n hevige storm gekapseisd en gezon ken. Twee opvarenden kwamen om het leven en twee worden vermist. Washington heeft donderdag te lyden gehad van hevige sneeuwjach ten. Toen de weerkundige dienst ge meld had, dat de sneeuwjachten op komst waren, ried de regering zijn ambtenaren aan naar huis te gaan. Mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rotterdam, zal op woensdag 1 en 8 februari geen audiëntie verlenen. De scheepvaart in de omgeving van de Solway Firth (Groot-Brittan- nië) is in de nacht van donderdag op vrydag verzocht uit te kyken naar een zweefvliegtuig van de Brit se luchtmacht, dat sedert donder dagmiddag wordt evrmist.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 3