DE BRONZEN ADELAAR DE WOLKENETERS Rijschoolhouders voelen zich klem gereden door het C.B.R. Handen en Li ppen r uw? B» 11 ROL UONDRPDAG 26 JANUARI 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 bewerkt door J. DE HELDER-SCIIERPENHUYSEN „Het is toch zo eenvoudig. U en uw vrienden beschouwen mij als 'n vriend van De Marmont. Hij is los lippig en zo zei hij dingen, die hg beter voor zich had kunnen houden. Ik hoorde van hemzelf, dat Bona parte hem bevolen had. de vijf en twintig millioen terug te brengen, die prefect Fourier aan de Com te de Cambray had overgedragen". „Waarom waarschuwde u de graaf dan niet?" vroeg St. Genis wantrou wend. „Zou u denken, dat hij naar mij geluisterd had? U bent toch niet ver geten. dat hij mij twee dagen ge leden uit zijn huis heeft gejaagd, al leen, omdat hij mij van vriendschap met De Marmont verdacht? Denkt u dat er iemand geweest zou zijn, die mijn woorden geloofd zou heb ben?" „En dus bedacht u deze roof, uik kan u niet gelovenu houdt mij voor de gek, nu ik u ont maskerd heb". „Waarom zou ik dat doen? U bent in mijn handen, niet ik in de uwe. Bonaparte is zegevierend Grenoble binnengetrokken. Ik zou hem 't geld kunnen gaan brengen, om zo zgn dankbaarheid te winnen, of ik zou het voor mijzelf kunnen gebruiken. Wat voor reden heb ik u voor de gek te houden? Wat geef ik om uw oordeel of om de minachting van de Com te?" St. Genis zei niets terug. Wat zou hy ook kunnen zeggen. Hij voelde, dat die man toch de waarheid sprak. De m8n die hier voor hem stond had iets gedaan, waar St. Genis niet bij kon. Toen begon Clyffurde iets vrien delijker: „U zou onder dezelfde omstandig heden precies zo gehandeld hebben als ik. Het idee was zo makkelijk uit te voeren. Ik wist dat De Mcr- mont het rijtuig zou overvallen. De was hem alleen voor. Een oude man en drie vrouwen te overmeesteren was voor mij niet zo'n toer. Het geld is nu veilig en binnen een paar da gen zal de koning van Frankrijk het ontvangen hebben en allen, die hem trouw wensen te blijven, kunnen voldaan zijn". „Ik beken, dat ik u niet begrijp", zei St. Genis zenuwachtig. U heeft de zaak van Frankrijk een zeer grote dienst bewezen! Waarom deed u dat?" „U weet heel goed waarom ik hier ben", zei hij ruw. „Om u de waarheid te zeggen, was ik 'n ogen blik zeer verbaasd, want ik had niet gedacht, dat een man, die de vriend schap van de Comte de Cambray en zijn familie genoot, een spion, maar ook een dief kon zijn". „En nu u op dit punt zo zeker bent", zei Clyffurde nog helemaal niet uit het veld geslagen, „mag ik u dan vragen, wat u van plan bent te doen?" „Ik zal u dwingen terug te geven wat u gestolen heeft". „En hoe stelt u zich voor dat te doen, mijnheer de St. Genis?" vroeg de Engelsman kalm. De brutale en zekere houding van zijn tegenstander maakte Maurice steeds woester. „Zo!" riep hij en hij sprong zijn vijand naar de keel. Maar Clyffurde was klaar voor de aanval. Met zijn linkerhand wachtte hij de slag af en met zijn rechter sloeg hij snel terug en trof de kaak van zijn aanvaller. St. Genis, half verdoofd door de rake slag, ging een paar pas achter uit, maar Clyffurde haakte zijn voet, waardoor hij zijn evenwicht verloor en in zijn volle lengte achterover op het bed viel. Maurice stikte haast van woede en terwijl hij vol schaamte weer over eind trachtte te krabbelen, schold hij: „Ellendeling! Dief...." Maar hij zag al gauw in, dat het hem niet zou helpen, want een paar stevige knieën omklemden zijn be nen, terwijl een sterke hand zijn keel heel onplezierig vastgreep. „Als ik in uw plaats geweest was, had ik het anders aangelegd, mijn heer de St. Genis" zei de Engels man. „Laat me los, vervloekte dief', riep St. Genis. „Kalm vriendje", zei de ander bedaard, „je hebt me nu dikwijls ge noeg dief genoemd om je woede ge lucht te hebben en nog meer van die scheldwoorden zouden mij wel eens uit mijn humeur kunnen brengen". „Laat mijn keel los!" „Dat zal ik doen, zo gauw ik weet, wat ik met je zal beginnen, man netje, of ik je als een kip de poten bij elkaar zal binden, of dat ik je nog een flink pak rammel zal verkopen". „Het recht is mijn kant", zei St. Genis koppig. „Het kan me niet schelen wat je me doet". „Het recht is schijnbaar aan jouw kant! Dat zal ik niet ontkennen en daarom aarzel ik dan ook nog". „Als een vagebond heb je in het donker mensen aangevallen en be stolen, die je nooit anders dan vrien delijkheid bewezen hebben". „Tot op het ogenblik, dat ze mij het huis uitstuurden als een oneer lijke bediende". „Dus dit was uw wraak". „Ja, maar niet precies, zoals u denkt. Ik zal u nu vrij laten, maar ik waarschuw u, dat ik goed op een volgende aanval bedacht zal zijn en dat ik even gemakkelijk drie aan vallers van mij af kan schudden. Dat is een kunstje, dat wij in Engeland goed kennen". Hij liet Maurice los, die meteen losbarstte: „Bent u van plan mij duidelijke uitleg te geven, ja of nee? En laat ik u zeggen, dat er geen enkel ex cuus voor uw misdaad kan bestaan. U hebt de mensen, die ik eerbiedig en de vrouw, die ik liefheb,, be ledigd". „Ik ben niet van plan u een uit voerige uitleg te geven, maar ter wille van uw gemoedsrust, zal ik u enkele simpele feiten meedelen". De twee mannen stonden tegen over elkaar, ieder aan een kant van de tafel, waarop een paar vetkaar sen stonden, waardoor een grillig licht over hun gezichten viel. „Ik luister", zei St. Genis kort. En Clyffurde begon: „Het geld, dat de familie de Cam bray naar de koning wilde brengen, zou in handen van Bonapartisten ge vallen zijn, als ik 't niet gered had". „In hun handen, of in de uwe, wat maakt dat uit?" antwoordde St. Ge nis nijdig. „De koning is het nu toch kwijt". „Daar ligt nu juist uw fout", zei de ander. „De koninig heeft nu heel wat meer kans het geld te krijgen, dan toen de Comte de Cambray met zijn familie en u, als beschermer, er op uitgingen dit zaakje op te knap pen". St. Genis trok verlegen zijn wenk brauwen samen: „Ik begrijp u niet". (Wordt vervolgd) in fantewttin fat témtiek intiem rnmbitthtmimamen} mrt- (Advertentie) Zo zag Patr. Rowland moeder en kind Twee rijschoolbonden hebben gistermorgen in kort geding voor de presi dent van de rechtbank in Den Haag, jhr. mr. E. Witsen Elias, geëist dat het Centraal Bureau voor afgifte van Rijvaardigheidsbewijzen en de drie grote verkeersbonden (ANWB, KNAC en KNMV) zich zullen houden aan de taak die hen door de minister van Verkeer en Waterstaat is gesteld: namelijk het afnemen van examens voor rijvaardigheidsbewijzen en de afgifte van deze bewijzen, Voorts dat zij zich niet met de sanering van het rijschoolwezen zullen inlaten. Deze eis, op straffe van enkele dwangsommen, werd gistermorgen in langdurige pleidooien kraebt bij gezet met grieven gesteld tegen maatrege len van het C.B.R., die naar verluidt discriminerend en zelfs economisch teer nadelig zouden zijn voor enkele rijschoolbonden. van de Hoge Raad over de verkeers veiligheid. Dit is een puur misbruik van de beperkte volmachten die dit lichaam bezit als beheerder van de rijbewijsuitgifte. De gedupeerde bon den worden door deze dictatuur be lemmerd in het grondwettelijk ge bruik van hun recht tot onderwijs vrijheid, en bovendien weCTO"drukt van het economisch bedrijf: „een grof sociaal onrecht", aldus mr. Levison. Wederzijdse grieven in kort geding Mr. dr. Van der Kuyl, uit Den Haag, die namens de Nederlandse Bond voor Autorijschoolhouders in Den Haag sprak, stelde, dat het CBR buiten zijn boekje ging, door een aantal faciliteiten te onthouden aan rijscholen, door ze te verbinden aan voorwaarden waaraan deze bonden in feite niet behoeven te voldoen. Het zgn. Vamor-examen - in 't leven geroepen door de grote verkeers bonden en bedoeld als criterium voor rijschoolinstructeurs - wordt min of meer gesteld als een voorwaarde. Hierbij wordt het Vamor-instructie- boekje voor rijles-nemers gepous seerd als het „standaardwerk" op dit gebied, aldus mr. Van der Kuyl, ofschoon in deze handleiding „eigen wijs" de jongste verkeersmaatrege len en arresten van de hoge raad terzake worden genegeerd. De 450 examenvragen erin kunnen worden bezien als de stof die de rijbewijs- kandidaten moeten verwerken, wil len zij hun licentie behalen. De rij scholen die het niet wensen te ge bruiken worden gedupeerd, omdat het CBR deze examenvragen en het gebruik van dit boekje als „alleen zaligmakend" propageert. Ook wat betreft het bijwonen van r1 - examen- ritten en de uitwisselbaarheid van afroeptijden voor kandidaten wordt de voorkeur gegeven aan instruc teurs met Vamor-opleiding, omdat deze naar de mening van het CBR de enige zijn die als deskundigen in aanmerking komen en het daartoe strekkende identieteitsbewijs kun nen verkrijgen. Morele druk van C.B.R. Ook mr. M. A. Levison uit Am sterdam, die namens de andere eise res, de centrale bond van rijschool houders optrad, verklaarde: de ver gaande bemoeie^^sen van het CBR zijn een poging tot sanering van het rgschoolbedrgf. De wijze waarop dit lichaam tracht bepaalde bonden on dergeschikt te maken aan andere, vond mr. Levison „belachelijk". De gedupeerde bonden worden onder morele druk gezet, mede doordat het CBR zich aanmatigt een eigen stand punt in te nemen t.a.v. de arresten Scheepvaart krijgt last van ijs De opnieuw ingevallen vorst be gint de scheepvaart te hinderen. Vol gens het gsbericht van rijkswater staat komt op het gehele IJsselmeer vrij veel ijs voor, dat hinder voor de vaart oplevert. Vooral voor Am sterdam ondervinden de schepen zeer veel last. Zodat rijkswaterstaat aan schepen met een motorvermo gen van minder dan 200 pk. de vaart ontraadt. Op het Veluwemeer is de scheepvaart gestremd. Wat de bin nenvaart betreft: middelzwaar vast ijs ligt in het Reitdiep, de vaart van Terhorne naar Staveren, en de Ho- geveensevaart. Er is geen vaart meer op het Reitdiep, het Winschoterdiep, de vaart van Terhorne naar Staveren, het Noord-Willemskanaal, de Hoge- veensevaart, en gedeelten van de Overijsselse kanalen. Misbruik volmachten Het C.B.R., zo stelde hij uiteinde lijk, misbruikt zijn volmachten om instructieboekjes, rijscholen en exa mens aan te bevelen. Indien de be voegdheid tot supervisie over deze desiderata ook aan de C.B.R. als examinator wordt gegev i, kan de objectiviteit bij de examens niet meer zijn gewaarborgd. De gedupeer de bonden worden hierenl ->ven dan bedreigd door economische onder gang, aldus mr. Lev'son. Ook hij vroeg een principiële uitspraak van de president over het al of niet rechtmatige karakter van de onder havige regelingen van het CBR en de drie betrokken verkeersbonden. De pleiter van de gedaagden, mr. I. E. Hes bzn., legde in zijn veelom vattend betoog er de nadruk op, dat de Vamor en het CBR twee volko men gescheiden begrippen zijn. De bezwaren, die tegen de Vamor- diploma's en de betreffende instruc tieboekjes bestaan, zijn een kwestie van deze organisatie, en niet van het C.B.R. dat men heeft gedagvaard. Beleidskwestie De bepalingen en maatregelen van het C.B.R. als publiekrechtelijk en gevolmachtigd orgaan, zijn volkomen genomen in de beleidssfeer, zei hü, en kunnen geen matarie zijn voor een kort geding. In dit opzicht kan de president van de rechtbank zich slechts niet ontvankelgk verklaren voor de eis, want de burgerlgke rechtspraak is niet bevoegd te oor delen over beleidskwesties. Een al gemene beslissing als wordt ge vraagd kan dus, zei mr. Hes, hier niet dienen. Een aanzienhjk deel van zgn rijk gedocumenteerd betoog wgdde de pleiter niettemin aan de positie en de bepalingen van het C.B.R. Opleiding verke~-sveiligheid De minister heeft de volmachten ter bepaling van de rijbevoegdheid gedelegeerd aan het CBR als ver- trouwens persoon, zei hg, en mede met het oog op de verkeersveilig heid waakt dit lichaam ook over de wgze waarop de opleidingen worden gegeven. Iedereen kan rijles geven als hg een rijbewijs heeft, aldus mr. Hes. Het CBR, dat in de afgelopen tien jaar een lijst van 3.187.3"" rijbewijs- aanvragen moest behandelen, moet er dan ook voor waken dat de „bu siness" niet leidt tot verkeersonvei ligheid. Vandaar de beperkende om standigheden en het gebruik van voorwaarden die door 50 procent van de plm. 6000 rijscholen en in structeurs worden erkend. De eisen de bonden kunnen worden be schouwd als groepen, die zich tegen het C.B.R. hebben gevormd, en niet als belangengroepen, die gedupeerd worden. (Advertentie) Nam Goudse aannemer onvoldoende voorzorg? Op 31 maart verleden jaar kreeg een Goudse arbeider een losgescho ten stempelpaal van 60 kilo op zijn hoofd. Hg was op slag dood. Het on geluk gebeurde tgdens riolerings werkzaamheden in een bouwput on der de Nonnebrug in Gouda. Gisteren stond voor de kantonrech ter in Gouda de Goudse aannemer G. van S. in verband met dit ongeluk terecht. Hem was tenlaste gelegd, dat hg als hoofd van zjjn onderneming onvoldoende voorzorgsmaatregelen had genomen, als bedoeld in artikel 3 van de veiligheidswet 1934. Tgdens de behandeling kwam de vraag ter sprak, of de aannemer een stempel- constructie tussen bruggenhoofden nog extra had moeten verankeren. De heer E. P. A. Gommers, ambte naar van de arbeidsinspectie, gaf als getuige-deskundige te kennen, dat in het onderhavige geval volgens hem een extra-bevestiging of verankering nodig was geweest. Een tweede ge tuige-deskundige, de Amsterdamse aannemer ir. H. A. W. Jacobi, ver klaarde geen betere bevestiging te kennen dat in het onderhavige geval in Gouda toegepast is. Ook de techni sche ambtenaar van de gemeente Gouda, de heer W. Jansen, vond dat de toegepaste beveiliging voldoende was. De off'oler van iustitie achtte wet tig en overtuigend bewezen, dat er eeen voldoende vellie'bo'';'«:maat'-«»ge- len waren genomen en eist" een boe te van honderd gulden subs. 20 dagen h»«»htenls. De kantonrechter oordeelde, dat het oneeval heeft bewezen, dat de ge nomen voorzorg onvoldoende was. Hg veroordeelde de aannemer tot f 60. boete subsidiair twaalf dagen hechte- 3000 Kuikens verbrandden gis termorgen in de schuur van de heer H. Tomessen in Doetinchem. De brand, die vermoedelijk is ontstaan door een defecte oliekachel breidde zich snel uit. Het gezin was op dat ogenblik naar de kerk. De brandweer kon door gebrek aan water weinig uitrichten. Zij beperkte zich tot nat houden van het woonhuis. Er ging ook enig landbouwgereedchap ver loren. Vlaggen en bazuingeschal in Twenthe Vreugde over T.H. In stad en land van Twenthe wap perden gisteren de vlaggen van open bare gebouwen, fabrieken en particu liere huizen als teken van vreugde over het besluit van de regering om in Twenthe de derde Technische Ho geschool te vestigen. In de grote ste den trokken muziekkorpsen rond en vele duizenden mensen waren op de been. In Enschede zal vrijdag een raads vergadering worden gehouden, waar in de raad zal worden voorgesteld het landgoed „Drienerloo", waar de re gering de derde technische hogeschool wil vestigen, voor de som van één gulden over te dragen aan het Rgk. Voorts zal er een krediet worden ge vraagd van tienduizend gulden voor de stedebouwkundige planning, die verband houdt met de vestiging van een technische hogeschool. Burge meester W. Thomassen van Enschede zei: „Er wacht een onvoorstelbare hoeveelheid werk en de schrik slaat je bgna om het hart als je leest dat de T. H. in 1962 zal moeten begin nen. Wat wij in de eerste plaats ho pen, is dat de Tweede Kamer zich zal aansluiten bg de opvattingen van de regering". Van het balkon van het stadhuis te Almelo weerklonk gistermiddag om streeks twee uur bazuingeschal. Ge- uniformeerde leden van de drumhand „Prinses Irene" maakten daarmee in tegenwoordigheid van loco-burge- mcester ir. B. ter Brugse officieel aan de burgerij bekend, dat Twenthe een technische hogeschool krijgt Doordat de sturen verward raakten kwamen de 14-jarige H. Thaens en zgn vriendje gistermiddag op de Hoogstraat in Eindhoven te vallen. De jongen H. T. viel vlak voor een vrachtauto. Hij werd naar het Binnenziekenhuis overgebracht, waar hg even later aan zijn ver wondingen is overleden. Aetherklanken VRIJDAG HILVERSUM I, 402 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00-24.00 VziRA. 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.20 Gram. en act. 8.00 Nws. 8.18 Gram. en act. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. 10.00 Dit en het andere, lezing. 10.05 Morgen- wgding. 10.20 V. d. vrouw. 11.00 V. d. kleuters. 11.15 Viool en piano. 11.40 Orgelspel. 12.00 Dixielandmu- ziek. 12.20 Regeringsuitz.: V. d. landb. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Ca rillon en draaiorgel-muz. 13.00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Beurs- ber. 13.30 Zangrecital. 14.00 Gitaar- muz. 14.20 Voordr. 14.40 Gevar. progr. 16.00 Muzikale lezing. 16.30 V. d. zieken. 17 00 V. d. teenagers. 17.53 Act. 18.00 Nws. 18.15 Polit. le zing. 18.25 Lichte muz. 18.50 De pun- In Dulwich, zuid-oost-Londen, staat het beeldhouwwerk „Moeder en kind", een creatie van de kunstenares Patricia Rowland. Vele moeders blijven even met hun kinderen bij het beeld staan om te aanschouwen hoe de kunstenaar hen ziet. tjes op de i, praatje. 19.00 V. d. kleu ters. 19.10 Kinderkoor. 19.30 De stad nu, lezing. 19.45 VPRO-nws. 20.00 Nws. 20.05 Kernvragen van ons ge loof, lezing. 20.20 Spirituals en stu dentenliedjes 20.35 Hoe zien zg ons? lezing. 20.50 Het geloof van Menno Simonsz, lezing. 21.00 Quiz. 21.45 Droom van huid en hart, hoorsp. 22.10 Europese kampioensch. kunst- rgden op de schaats in West-Berlgn. 22.15 Buitenl. weekoverz. 22.30 Nws. 22.40 Zorg om de mens, gesprek. 23.00 Soc. nws. in Esperanto. 23.10 Muzik. gesprek. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II, 298 M. 7.00-24.00 NCRV. 7.00 Nws. en SOS-ber. 7.10 Gram. 7.30 Een woord voor de dag. 7.40 Gram. 8.00 Nws. 8.15 Radiokrant. 8.35 Gram. 9.00 V. d. zieken. 9.35 Gram. 9.40 V. d. vrouw. 10.10 Gram. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gram. 11.15 V. oudere luisteraars. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Orgelspel. 12.48 Gram. of act. 13.00 Nws. 13.15 Gitaaren semble. 13.35 Gram. 14.05 Schoolra dio. 14.25 Radiophilharm. ork. 15.35 Lichte muz. 16.00 Vraaggespr. over bloemen en planten. 16.15 Strgktrio. 17.00 Voordr. 17.20 Koperensemble. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 18.00 Fanfare-ork. 18.2C De hangmat. 18.50 Regeringsuitz.S treekzelfonderzoek als methode var maatschappelgk op bouwwerk, door Dr. G. Hendriks, hoofd afdeling onderzoek en maat schappelgk opbouwwerk van het Ministerie van Maatschappelgk Werk 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Op de man af, praatje. 19.15 Gram. 19.30 Radiokrant. 19.5P Gram. 19.55 Volks liederen. 20.15 Ge/ar. progr. 21.30 Geestelijke liederen. 22.00 Gram. 22 30 Nws. 22.4C Vraaggespr. 23.00 Promenade-ork. 23.45 Gram. 23.55- 24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: 20.00 Weekjourn. AVRO: 20.30 De toestand in de wereld, le zing. 20.45 TV-kron. 21.15 Gevar. progr. 22.00 Met het oog op praatje. NTS: >im. 22.05-23.00 Euro visie: Eur. kampioenschappen kunst- rgden te Berlijn. GRAMMOFOONPLATEN- PROGRAMMA DRAADOMROEP (Over de 4e lgn) van 18-20 uur Edouard Lalo: „Le Roi d'Ys", Ope ra in 3 bedrijven en 5 tableaux, op tekst van Edouard Blau. VATIKAANSE RADIO (196 m.) 22 15 uur Je opvattingen van Johannes XXIII over de pers.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 8