Wat is het verschil tussen coadjutor en hulpbisschop? Koning Leopold op Schiphol loop niet te hard van stapel met verkorting van werktijd Eerste diner met diplomaten Eén telefoonnummer bij verkeersongeluk Vragen v. mr Burger over Nieuw Guinea DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Verwarring rond een term Omdat er nog al eens ver warring mogelijk is rond de be tekenis van het woord coadjutor heeft prof. drs W. F. IVL Post- ma van het Groot Seminarie te Warmond uiteengezet wat nu precies het verschil is tussen een coadjutor, een hulpbisschop en een wijbisschop. Prof. Postma geeft dan de volgende uiteenzetting: De woorden coadjutor, hulp bisschop en wijbisschop worden nogal eens door elkaar gebruikt maar dekken elkaar niet geheel en geven zodoende wel eens verwarring. Een coadjutor, let terlijk een medewerker, is vol gens het kerkelijk recht een bis schop die als helper wordt aan gesteld van een residerende bis schop, ofwel als helper wordt toegevoegd aan een bisschoppe lijke zetel. In het eerste geval gaat het om meer persoonlijke redenen van de residerende bis schop, bijvoorbeeld wegens ziek te of werkzaamheden buiten zijn diocesane werk om. Zo'n coadjutor, die is toege voegd aan de persoon van de bisschop, kan met of zonder recht van opvolging worden aangesteld. Heeft hij geen recht van opvolging dan heeft het ka- nonieke recht nog een speciale naam voor hem nl. auxiliaris, dit is hulpbisschop. Zijn taak houdt op als de residerende bisschop aftreedt of sterft. In het andere geval, als de coadjutor aan een bisschoppelijke zetel wordt ver bonden, gaat het om meer zake- redenen, die een meer blij vend karakter hebben bijv. dat net bisdom zo groot is. Daarom blijft deze coadjutor in functie ook als de residerende bisschop sterft of aftreedt, maar hij heeft nooit het recht van opvolging. Voor hem is er geen apaile naam in het kerkelijk recht. In onze taal kennen wij voor hem het woord wijbisschop. De term coadjutor is dus altijd goed. Opvarenden van Santa Mariaaan land gezet welvaartstijging van 8 pet., waarbij dan nog buiten beschouwing is gela ten „de lawine van arbeidstijdver korting, die over Nederland gaat". Het staat bepaald niet vast, dat 't zo door kan gaan, waarschuwde de staatssecretaris. „Wat we nu in een paar jaar doen, is 't uiterste dat we kunnen dragen." Reeds nu rust de vraag, of de produktiviteit de totale stijging van de loonkosten met on geveer 18 pet. overal kan opvingen zonder een al te grote druk op de prij zen. Al even dringend was het beroep van de staatssecretaris op het be drijfsleven, al het mogelijke te doen, om de prijzen in de hand te houden. Dat geldt ook voor de middenstand, al is het probleem voor de produktivi- teitsstijging daar moeilijker dan in de industrie. De middenstand, die niet kan me chaniseren en ook geen moderne loonsystemen kan toepassen, is daar bij in grote mate afhankelijk van het verantwoordelijkheidsgevoel zelf en werknemers. De werkgever zelf en ook de organisaties van werknemers hebben een belangrijke taak, om dit te stimuleren. De individuele middenstander kan aan een gezonde ontwikkeling bijdra gen door bij loonsverhogingen te pro beren in overleg met zijn personeel de hogere kosten door middel van grotere efficiency op te vangen door, ieder in eigen bedrijf, al het moge lijke te doen, om de kosten te verla gen. Diplomatendiner in Den Haag STAATSSECRETARIS ROOLVINK: Staatssecretaris Roolvinlk heeft woensdag een dringend beroep ge daan op het Nederlandse bedrijfsle ven om matiging te betrachten bij de invoering van de 45-urige werkweek. „De arbeidstijdverkorting is in bewe ging", zo zei hij, „we mogen dit waar deren, maar we moeten ook oppassen dat het ons niet gaat opbreken". „We moeten een herhaling van de recessie 195719*58 zien te voorko men". Tijdens het Nationale Textielhan delscongres Mitex 1961 te Amsterdam sprak de heer Roolvink over loonbe- leid en de productiviteit in de mid denstand. Hij vroeg aandacht voor het feit, dat de invoering van de 45-uri- ge werkweek, een arbeidstijdsver korting dus met drie uur, de loonkos ten met 6 2/3 procent verhoogd, ter wijl de regelingslonen sinds midden 1959 al met 11 procent zijn gestegen. Ondanks een huurverhoging, afschaf fing van de melksubsidie e.d. zijn in diezelfde periode de kosten van le vensonderhoud slechts met 3 pet. ge stegen. Het resultaat is dus een reële H-M. de Koningin en Z.K.H. prins Bernhard hebben gisteravond in de Oranjezaal van het koninklijk paleis Huis ten Bosch het eerste van de beide diplomatendiners gegeven. Behalve H.M. de koningin en Z.K.H. prins Bernhard zat ook H.K.H. prinses Irene aan, en voorts de groot meester van het huis van H.M. de Koningin vice-admiraal N. A. Rost van Tonningen, de grootmeesteres mevr. M. L. J. D. van Wickevoort Crommelin geb. jonkvrouwe Teixei- ra de Mattos, de chef van het mili taire huis van H M. de Koningin lui tenant-generaal C. F. Pahud de Mor- tangges, de hofmaarschalk luitenant kolonel-vlieger mr. R. J. E. M. van Zinnicq Bergmann en de eerste stal meester luitenant-kolonel W. F. K. Bischoff van Heemskerck en overige leden van de hofhouding. Tot de genodigden behoorden verder de minister van buitenlandse zaken mr. J. M. A. H. Luns en mevr. E. C. Luns geb. baronesse v. Heem stra, de ambassadeurs van Pakistan, België, Denemarken, Brazilië, Zwe den, Portugal, Oostenrijk, Bondsre publiek Duitsland. Canada, Austra lië, Mexico. Finland, Honduras, Noor wegen, India, Iran, Liberia, Groot- Brittannië en de Dominicaanse repu bliek, de gezanten van Uruguay, Af ghanistan, Tsjecho-Slowakije, de zaakgelastigden van China, Marokko, Ecuador en de zaakgelastigden van de Unie van Zuid-Afrika, Israël, Pa nama en de USSR met hun echtgen. Er waren 69 aanzittenden. Afrikaanse jagers hebben op veertig km. afstand van Elisabethstad een Belg, Delarue, gevonden die be gin januari met een vliegtuig was neergestort. De man was zwaar ge wond. Delarue. die zich bijna niet kon bewegen, heeft veertig dagen lang op niets anders dan regenwater geleefd. Gekleed in een lichte regenjas en blootshoofd is koning Leopold van België vanochtend met zijn gemalin Liliane, prinses de Rethy, in het lijnvliegtuig van de KLM uit Brus sel op Schiphol aangekomen. Het koninklijk echtpaar is op weg naar het Verre Oosten voor een vrij langdurige, particuliere rondreis door Thailand, Malakka en Birma en wordt eerst midden maart in Brussel terug verwacht. Vriendelijk glimlachend kwam prinses Liliane met een flatteuze bruine bontmuts op het hoofd, voor haar gemaal de trap van het vlieg tuig afdalen. Zij droeg een brum mantelpakje en hield een bruine tas van schildpadleer aan de arm. Eerst werd het koninklijk paar naar de ontvangstkamer van de in tercontinentale hal gebracht, waar het een verversing gebruikte. Aan gezien het oponthoud op Schiphol hol ruim 1 Vt uur zou duren, maakte koning Leopold van de gelegenheid gebruik een onverwacht bliksembe zoek te brengen aan het nationaal luchtvaartmuseum, dat op Schiphol in het atoomgebouw gevestigd is. Prinses Liliane bleef in de ontvangst kamer achter, terwijl het gezelschap per auto over het platform naar het museum reed. In het museum zelf was men op dit vorstelijk bezoek volkomen onvoor bereid. In het winterseizoen bestaat er slechts weinig belangstelling en het gevolg is, dat het museum pas in de loop van de ochtend wordt ge opend. De Belgische koning ver scheen nu om 10 uur, toen alleen de portier en een secretaresse aanwezig waren. Hij was de eerste bezoeker van vandaag en er was nog geen gids om hem rond te leiden. Het be zoek duurde 10 minuten. Vervolgens maakte de koning een wandeling over het ondanks de hel dere winterzon bijzonder gure plat form, waarbij hij met belangstelling twee moderne straalmachines in ogenschouw nam: een Boeing lijn- toestel van de Pan American World Airways en een DC-8 van de KLM. waarmee hjy tegen 11 uur vanoch tend de reis naar Bangkok voort zette. (Advertentie» Tussen het Roode Kruis en de ver- keersorganisaties is overleg gaande om te komen tot een centraal tele foonnummer voor geheel Nederland als meldingscentrale voor verkeers ongevallen. Van uit dit punt zou dan de hulpverlening geregeld kunnen worden. Howel de medische verzor ging van verkeersslachtoffers in het algemeen wel voldoet, zou volgens minister mr. Ch. J. M. A. van Rooy (Sociale Zaken) een betere samen werking intercommunaal wel aan beveling verdienen. Minister v. Rooy heeft dit meegedeeld aan de Tweede Kamer in zijn memorie van antwoord over de begroting. In Port Castries op het eiland Santa Lucia zijn enige bemanningsleden van de „Santa Maria" met de red- dings boot aan land gebracht (Telefoto) Het tweede-kamerlid de heer Burger (PvdA) heeft aan de minis ter-president, minister van alge mene zaken de volgende schrifte lijke vragen gesteld: 1. Is de regering niet van oordeel, dat de toegezegde wapenleveranties van de Sowjet-Unie aan Indonesië de indruk hebben versterkt, dat In donesië rekening houdt met de mo- felijkheid om gewapenderhand in et Nieuw-Guinea-geschil te zullen optreden? 2. Is de regering overtuigd, dat ter zake .van Nieuw-Guinea een beleid geboden is, dat, ook i geval van een conflict, steun verwerft van bevrien de mogendheden, gelegen dan wel belangen hebbende in het verre oos ten en de pacific? 3. Is de regering zich bewust, dat zij er niet geslaagd is aannemelijk te maken die steun verworven te hebben, alsook dat zij niet langer voortbestaan aan hetgeen de rege ring harerzijds wil doen om een bij drage te leveren tot het voorkomen van een zodanig conflict? 4. Is de regering bereid, nu Indo nesië de bemiddelingspoging van de regering van Malakka heeft afgewe zen, met betrekking tot Nieuw-Gui nea de aandacht van de veiligheids raad te vragen ingevolge artikel 35 van het handvest der Verenigde Na ties, zulks gepaard met de onvoor waardelijke verklaring van bereid heid het te voeren beleid en beheer, de militaire aspecten daarvan niet uitgesloten, te onderwerpen aan het onderzoek en het oordeel van de Verenigde Naties, daarbij uiteraard inbegrepen de bereidheid Nieuw- Guinea ingevolge artikel 77, lid c, van het handvest te plaatsen onder beheer van de Verenigde Naties? Drie mijnwerkers bedolven Pijler v. „Willem Sophia" ingestort Drie mannen zijn, voorzover bekend, bedolven toen vanmorgen om tien over zeven een pijler van de mijn „Willem Sophia" te Kerkrade in stortte. Het lichaam van één van de slachtoffers, een jongeman van 18 jaar uit Bocholtz, is geborgen. De pij ler is ingestort over een lengte van zes meter. Steeds maar gelukwensen voor Kennedy Een aardige foto van president Kennedy, genomen terwijl hij de geluk wensen voor zijn benoeming in ontvangst neemt van zijn neefjes en nicht jes. Verder staan nog op de foto: Mevrouw Kennedy, Robert Kennedy, minister Udall en minister Day. Nieuw gezichtspunt in „bibberziekte" Onrein water onder school de oorzaak Een nieuw onderzoek naar de bib berziekte in Voorthuizen heeft aan getoond, dat deze vreemde ziekte niet veroorzaakt is door een fles in- sekticide, maar mogelijk door scha delijk water onder de school. Vorig jaar werden de leerlingen van deze school getroffen door een ziekte, welke met bibberverschijnselen ge paard ging. Vorige week vertoonde een leer ling van de zesde klas dezelfde ver schijnselen, die in de herfst in de derde klas waren opgetreden. De jon gen kon niet met de insekticide uit de fles in aanraking zijn geweest, omdat deze fles al lang niet meer in de school aanwezig is. Onder de school echter ontdekte men na een uitvoerig onderzoek een hoeveelheid water, ongeveer een 170 m3, dat met rioolwater uit een lekke buis was vermengd. Het wordt niet onwaarschijnlijk geacht, dat kwalijke gassen uit dit water de bibberziekte hebben veroorzaakt. Proeven zullen deze veronderstelling moeten recht vaardigen. De 48-jarige H Stevens uit Bergen op Zoom is gistermiddag tijdens werkzaamheden aan de spoor brug over het Westerdok in Amster dam in het w^ter gevallen en ver dronken. Het lichaam is nog niet ge vonden. NA AANRIJDING TE LISSE OVERLEDEN Op 12 januari jl. is de heer J. K., woonachtig in Haarlemmermeer, bij het onverwacht oversteken van de straatweg in Lisse aangereden door een personenauto. De heer J. is gis teren in het Academisch Ziekenhuis te Leiden aan de verwondingen be zweken. Gevangen paters weer terecht De twee Nederlandse Norbertij nen van de abdij van Postel (Bel gië), die enkele dagen geleden door Loemoemba-troepen in de Kongo werden gearresteerd, zijn weer te recht. Pater Servaas Dittrich, mis sie-overste van Yamlota, die onmid dellijk na zijn gevangenneming erin slaagde te ontvluchten en zich ver borgen hield in een oerwouddorp, is weer in zijn missiegebied terugge keerd. Pater Metsers bevindt zich op het ogenblik bij de priesters van het H. Hart in Stanleystad. Nadere bij zonderheden over hur gevangenne ming en hun verdere belevenissen ontbreken nog. De paters Dittrich en Metsers werken in het grensgebied van de Oostprovincie en de Equatoriale pro vincie. In december van het vorige jaar werden zij reecs gearresteerd door Loemoembatroepen uit Basoko in de Oost-Provincie. Pater Metsers werd direct vrijgelaten, pater Dit trich een paar dagen later. Vorige week werden zij opnieuw op hun missiepost van Yamlota overvallen en gevankelijk meegevoerd. In de Oranjezaal van het paleis Huis ten Bosch in Den Haag, hebben H.M. koningin Juliana en Z.K.H. prins Bernhard woensdagavond het eerste van twee te geven diplomatendiners aangeboden. Foto: De nieuwe ambassadeur ran Groot-Brittannië, sir Andrew Noble, en mevrouw Noble, komen bij het paleis aan. Een van de jagers achter het wild - - *- f >V Verscheidene oorlogsschepen van verschillende nationaliteit hebben de achtervolging ingezet op het Portugese passagiersschip „Santa Maria", dat door rebellen is overmeesterd. Foto: Een van de oorlogsbodems, het Engelse fregat „Rothesay" met commandeur H. C. J. Sand.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 7