DE „SANTA MARIA" OP WEG NAAR AFRIKA De positie van het schip bepaald Kennedy hield z'n eerste persconferentie Enorme vuurzee verwoestte gehele woning DRIE KINDEREN OMGEKOMEN Steun voor kardinaal HOE wordt het weer? Hoogwaterstanden Het weer in Europa S)e ftzkiteGoti/fca/rit Directeur: J. P. J. M KOENS. Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 DONDERDAG 26 JANUARI 1961 51ste JAARGANG No. 15230 De ,JSanta Maria brengt nog meer herrie naar Afrika Telefoon: Directie. Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertenties 2082G. Giro 103003. Abonnementsprijs f059 p. w., f2.55 p.maand, f7.50 p. kwartaal. Franco p.p. f8.—. Advertent. 17 et p. m.m.. Telefoontjes f 1.50 Mgr Hendriksen hulpbisschop TOENEMENDE Amerikanen pogen piraten te vangen SPANNING Werscheidene berichten van de laatste tijd met betrekking tot Nieuw-Guinea geven ons aanleiding het vraagstuk dat onder deze naam van ons verre rijksdeel al geruime tijd de regering, de volksvertegen woordiging, de militaire leiding, de bestuurders ginds en vele op de een of andere wijze bij de ontwikkeling betrokkenen grote zorgen berokkent, eens in enkele woorden aan de orde te stellen. Het nieuws, waarvan een deel ze ker niet zonder een element van alarmering kan worden geacht, ver haalde ons onlangs onder meer, dat Indonesië te Moskou aanzienlijke hoeveelheden wapens heeft aange kocht, bij welke gelegenheid van Russische zijde in zware termen de Nederlanders van grof koloniaal be wind werden beticht, met zo onge veer alles, wat daaraan maar aan slecht beleid te pas zou kunnen ko men. Chroesjtsjef zelf heeft toen als zijn overtuiging(?) uitgesproken, dat wij wel heel spoedig uit Nieuw Gui nea zouden moeten verdwijnen. Men kan natuurlijk pogen dit alle maal met een korrel zout te nemen, omdat er van Indonesische zijde im mers al zo vaak grove woorden en loze dreigementen zijn geuit. Men kan zich ook afvragen, wat voor verklaringen van die kant in Rus land wellicht rondom de wapen-aan koop werden gegeven en wat dus waarschijnlijk de Russen tot hun al of niet geforceerde interpretaties heeft gebracht. Feit is, dat deskun- G dige beoordelaars van mening blij ken te zijn, dat Soekarno en de zij nen door de jongste uiteraard door henzelf veroorzaakte ontwik keling in een bepaalde staat van op winding zijn gebracht, welke te eni ger tijd in een zekere climax zal moeten culmineren. Dat het 'n anti" climax zou zijn, geloven die beoor delaars steeds minder. Inmiddels gaat de ontwikkeling op Nieuw Guinea zelf in gunstige en vredelievende zin ook voort. Maar wie ziet dat en zo wèl welke consequenties wil men daaraan ver binden? En: door wie laten de niet- zieners zich overtuigen? In de wes terse wereld zal men nog wel geloof hechten aan de Nederlandse verze kering, dat bijvoorbeeld in april a.s. de installatie van de Nieuw Guinea- raad zal plaats hebben en dat geheel deze zaak uitsluitend op de groei naar zelfstandigheid voor de Pa poea's is gericht. Maar hoe reageren de Aziatisch-Afrikaanse landen op de veelheid van tegenstrijdige be richten uit Oost en West? In dit opzicht moet men ook den ken aan de uitnodiging, die onze regering in oktober j.l. tot de UNO richtte om waarnemers naar Nieuw Guinea te zenden, teneinde zich van de werkelijke situatie te kunnen overtuigen. Onlangs is die invitatie in een dringend verzoek omgezet, maar van enig voornemen om daar aan gevolg te geven heeft nog nie mand vernomen. De volkerenorga nisatie heeft op tal van punten in deze benarde wereld immers nog an dere dingen aan het hoofd dan de ontwikkeling naar zelfbeschikking van weer een nieuwe natie in dat verre N. G Uet is echter niet alleen gebrek aan daadwerkelijke belangstel ling van de UNO, al of niet te zamen met onmacht om in de gegeven om standigheden méér te doen dan het Nederlands verzoek welwillend te noteren, dat voor ons nadelig is en het onder meer zo doet betreuren, dat een eventuele VN-commissie nu juist de voorbereidingen voor de N.G.-raad niet kan gadeslaan. Wan neer een nóg klemmender beroep zou moeten worden gedaan en dan wellicht op de Veiligheidsraad ontmoet ons land daar een samen stelling van dat orgaan, die voor de juiste beoordeling en verklaring van hetgeen op Nieuw Guinea gebeurt, bange gedachten ingeeft. Bovenbe doelde A.A.-landen zouden namelijk, zelfs bij een voor ons wel gunstige overtuiging dienaangaande, politiek èn diplomatiek wel zeer moeilijk ko men te zitten, wanneer ze naar onze zijde zouden overhellen. In het licht van dat alles achten wjj het verstandig, dat minister Luns deze week aan de Tweede Kamer heeft laten weten, dat hij niet de gevraagde nota over Nieuw Guinea wil produceren. Nederland heeft al vaak en duidelijk genoeg zijn beleid verklaard en verdedigd. Wie totnog toe niet geloofde of aldus simu leerde zal na-welke-nota-dan-ook niet anders handelen! Maar wij moe ten wel blijven bedenken, dat we vrij eenzaam staan en (dus) op ons qui vive behoren te zijn. TERUGKEER PRINSES MARGRIET Prinses Margriet, die 9 januari naar Zwitserland vertrok voor her stel van haar gezondheid, wordt ein de dezer maand vermoedelijk 29 januari terugverwacht. Zoals be kend is heeft de prinses geleden aan de ziekte van Pfeiffer. Een Deens vrachtschip heeft de „Santa Maria" op circa 900 mijl ten oosten van Trinidad waargenomen. De havenautoriteiten van Georgetown in Brits Guyana hebben woensdagavond bekendgemaakt, dat men de „Santa Maria" gezien heeft op 700 zeemijlen ten noord-noord-oosten van Georgetown. Het schip is kennelijk op weg naar de Afrikaanse kust, zeiden zij. De kapitein van de „Santa Maria" heeft aan de piloot van een Neptune patrouille-bommenwerper gemeld, dat de bestemming inderdaad Angola in Portugees West-Afrika is. Het vliegtuig nam de „Santa Maria" waar op 900 mijl ten oosten van Trinidad, aldus de Amerikaanse marine. Het voorstel van de piloot, dat het schip zou terugkeren naar San Juan in Porto Rico werd afgewezen. De leider van de rebellen, Galvao, bood daarop besprekingen aan met vertegenwoordigers van elk land behalve Portugal of Spanje. Naar het schijnt is de „Santa Maria" thans buiten het bereik van de sche pen, die haar sinds twee dagen achtervolgden. Amerikaanse marine-officie- ren menen, dat de „Santa Maria", nog V/2 a 4 dagen zal moeten varen voor de Afrikaanse kust in zicht komt. De Amerikaanse marine zou maatregelen genomen hebben om het schip in de buurt van de Afrikaanse kust te onderscheppen. Twee Amerikaanse torpedobootjagers, die in Abidjan liggen, zouden opdracht hebben gekregen langs de Afrikaanse kust te patrouilleren. In kringen te Sao Paulo, die gekant zijn tegen het bewind van Salazar, heeft men verklaard, dat Galvao waarschijnlijk van plan is om met de „Santa Maria" naar Conakry in Guinea te varen om daar de kern te vor men van een revolutionaire strijdmacht. Is het piraterij of politiek DE ACHTERVOLGING Twee torpedojagers en zeven vlieg tuigen van de Amerikaanse marine achtervolgen op het ogenbhk het 20.000 ton metende Portugese passa giersschip Santa Maria", dat zoals bekend door Portugese rebellen in de Caraibische wateren overmeesterd is. Het Portugese fregat „Pero Esco bar" heeft zee gekozen om aan de achtervolging deel te nemen. In Lis sabon liggen voorts oorlogsschepen klaar om uit te varen. Commandeur Colin Shand, de hoogste Britse marine-officier in W.- Indië, zei woensdag dat vliegtuigen belast moeten worden met het op sporen van de Portugees, daar de „Santa Maria" veel langer achtereen kan varen dan de fregatten. Charles Rainey, bevelhebber van de Amerikaanse marine in het Carai bische gebied, heeft in San Juan ver klaard, dat de Amerikaanse schepen, die aan de achtervolging deelnemen, geen enkele actie zullen ondernemen als de „Santa Maria" zich in territo riale wateren bevindt. Maar als wij het schip in open zee vinden en als vastgesteld is dat er inderdaad pira terij is gepleegd zullen wij pogen 't naar de dichtstbijzijnde Amerikaan se haven te brengen. Of wij hierbij geweld zullen gebruiken, hangt af van het oordeel van de bevelvoeren de officier van het Amerikaanse oor logsschip, dat het eerst bij de „San- te Maria" is gekomen. Van de ze ven Amerikaanse vliegtuigen, die op zoek naar de Portugees zijn, zou er slechts één radarapparatuur hebben, die voorwerpen op een afstand van 100 mijl of meer kan opsporen. Vier zijn uitgerust met radarapparatuur voor lange afstand, maar deze appa ratuur is in hoofdzaak bestemd voor het opsporen van stormen en wol kenmassa's. De torpedobootjagers hebben radar, die slechts het gebied tussen het schip en de horizon kan afspeuren. Het Portugese ministerie van ma rine heeft radiografisch de positie en de koers van de „Santa. Maria" be paald en oorlogsschepen hebben op dracht gekregen het schip te onder scheppen, aldus radio-Lissabon. Deze oorolgsschepen omvatten o.m. een fregat. Eenheden van de Portu gese marine overzee zijn in staat van alarm gebracht. NEDERLANDSE DEELNEMING AAN DE JACHT Een woordvoerder van het ministe rie van buitenlandse zaken in Den Haag heeft woensdagmiddag in ant woord op een vraag meegedeeld, dat de Portugese regering de Nederland se regering heeft verzocht, samen met de Verenigde Staten en Groot- Brittannië deel te nemen aan de op sporing van het passagiersschip San ta Maria". De Nederlandse regering heeft zich hiertoe bereid verklaard, aldus de woordvoerder. Nederland heeft zich bereid ver klaard aan de opsporing deel te ne men omdat zich enige tientallen Ne derlandse passagiers aan boord van het schip bevinden. PIRATERIJ OF NIET Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft woensdag verklaard, dat het niet duidelijk is of de overmeestering van de „Santa Maria" opgevat moet worden als 'n daad van piraterij. Maar er zijn gron den voor een vermoeden in die rich ting en dit plus het verzoek van de Portugese regering om hulp, ver schaft de Amerikaanse marine een ruim voldoende basis voor haar hui dige actie, aldus het state department. Amerikaanse ambtenaren hebben in Washington verklaard dat er twij fel is gerezen omtrent het juiste ka rakter van de misdaad, omdat de be richten over de manier, waarop de rebellen aan boord van de Portugees zijn gegaan en het schip hebben over meesterd met elkaar in strijd zijn. Lincoln White, woordvoerder van 't state department, zei dat het nog 'n „open vraag" is of er een afdoende onderzoek kan worden ingesteld als men geen manschappen kan overzet ten op de „Santa Maria". De regeringsvoorlichtingdienst in Lissabon heeft meegedeeld dat er onder de 70 „rebellen" op de Santa Maria maar zes Portugezen zijn. De rest zou voor het grootste deel uit Spanjaarden en Venezolanen be staan. DE „VERA CRUZ" In Rio de Janeiro is politie aan boord gegaan van de „Vera Cruz", 'n zusterschip van de „Santa Maria", om te beleten, dat aanhangers van Del- gado pogingen in het werk zouden stellen om ook dit schip in hun macht te krijgen. De „Vera Cruz" is woens dag in Rio de Janeiro aangekomen. Uit berichten afkomstig van de Portugese oppositie in Brazilië valt op te maken, dat de overname van de Santa Maria" slechts een eerste stap naar de uitvoering van de plan nen van generaal Delgado en kapi tein Galvao is. RUSSISCH COMMENTAAR Radio-Moskou heeft nu ook com mentaar gegeven op de overmeeste ring van de „Santa Maria". Het ra diostation sprak van „een politieke manifestatie, gericht tegen het dic tatoriale regime van Salazar" en „een zuivere binnenlandse aangele genheid van Portugal". Het internationale recht verbiedt elke inmenging van buitenlandse mogendheden in dit soort aangele genheden. De commandanten van Amerikaanse en Britse oorlogsbo dems, die de „Santa Maria" in open zee achtervolgen, handelen daarom in strijd met de geest en de letter van dit internationale recht, aldus radio-Moskou. wegens toenemende werkzaamheden Bisschop behoudt functie van vicaris-generaal Paus Joannes heeft, zoals wij gis" teren in een van onze edities reeds berichtten, mgr. Th. G. A. Hendrik sen, vicaris-generaal van het aarts bisdom, benoemd tot hulpbisschop van kardinaal Alfrink en tot titulair bisschop van Eumenia in Klein-Azië. Ook na zijn bisschopswijding, ver moedelijk in begin maart, zal mgr. Hendriksen, die 53 jaar is, de func tie van vicaris-generaal blijven waar nemen. Zijn benoeming tot hulpbis schop staat in verband met het vele werk, dat kardinaal Alfrink ook bui ten zijn diocesane taak heeft. Het secretariaat van het aartsbis dom deelde in een communiqué het volgende mede: In verband met de vele steeds aangroeiende werkzaam heden als aartsbisschop van Utrecht, als metropoliet van de Nederlandse kerkprovincie en als leger-bisschop, nog vermeerderd door het kardina laat en door de te verwachten ar beid voor het a.s. concilie heeft zijne eminentie kardinaal Alfrink de H. Vader verzocht voor hem een hulp bisschop (auxiliaris) aan te stellen in de persoon van de vicaris-gene raal van het aartsbisdom, mgr. Th. G. A. Hendriksen. De H. Vader heeft op dit verzoek welwillend be schikt en heeft mgr. Hendriksen be noemd tot titulair bisschop van Eu- Levensloop van mgr. Hendriksen Mgr. Th. G. A. Hendriksen werd geboren in Wehl (Gelderland) op 27 juli 1907. Na zijn studies op het klein-seminarie (toen nog Culem- borg) en het groot-seminarie te Rij- senburg, werd hij 24 juli 1932 in de kathedraal van Utrecht priester ge wijd. Hij was daarna twee-en-een half jaar kapelaan in Wolvega en van 1935 af leraar aan het klein seminarie in Culemborg en later in Apeldoorn. Van 1937 tot 1947 doceer de hij filosofie aan het groot-semi narie. In dat jaar werd hij benoemd tot pastoor van de parochie van Onze Lieve Vrouw ten Hemelopneming in De Steeg (500 parochianen). Bij het herstel van het katholieke organi satieleven na de wereldoorlog nam mgr. Hendriksen een belangrijke plaats in als geestelijk adviseur van aanvankelijk de Aartsdiocesane Boe ren- en Tuindersbond, later van de landelijke KNBTB en de Katholieke Landarbfv ersbond „St. Deusdedit". Daarnaast was hij nog adviseur van een aantal vakbonden van KNBTB, van de landelijke Boer inn en bond en van het boerencentrum „Ons Erf". Toen hij in 1957 benoemd werd tot vicaris-generaal, was mgr. Hen driksen genoodzaakt zich uit deze functies terug te trekken. In okto ber 1958 benoemde paus Joannes XXIII mgr. Hendriksen tot zijn huis prelaat. Russen lieten vliegers vrij Kennedy heeft woensdag zijn eer ste persconferentie als president ge houden. Zij heeft 39 minuten ge duurd en werd door de televisie uit gezonden. Hij deelde mee, dat de twee Ame rikaanse vliegers, die in juli vorig jaar met hun verkenningsvliegtuig RB-47 boven de Barentszee zijn neergeschoten, ^oor de Russen zijn vrijgelaten. Zij zijn al pei vliegtuig op weg naar Amerika. Het zijn de kapitein-vliegers John McKone en Bruce Olmstead. Amerika heeft geen consessies gedaan om hun invrij heidstelling te bewerken. Kennedy is van mening, dat hier mee een grote belemmering voor een verbetering van de betrekkingen met de Sowjet-Unie is weggenomen. De president heeft opdracht gegeven geen verkenningsvluchten boven Russisch gebied meer te maken. Zij werden gestaakt toen er vorig jaar mei een U-2 werd neergehaald bo ven Siberië. De Amerikaanse marine heeft op dracht het Portugese passagiersschip „Santa Maria", dat door rebellen is overgenomen, niet te enteren doch slechts te „begeleiden". Amerika moet deze kwestie met zorg behan delen, aangezien er Amerikaanse levens op het spel staan en Amerika vriendschappelijke betrekkingen met Portugal onderhoudt. De president heeft nog geen plan nen voor een ontmoeting met Chroesjtsjef en ook niet voor een hervatting van de diplomatieke be trekkingen met Cuba, die in de laat ste dagen van het vorig bewind wer den afgebroken. Als communistisch China voedsel wenst en nodig heeft, is Amerika gaarne bereid het zenden daarvan in overweging te nemen. Er zijn echter nog geen aanwijzingen, dat China een dergelijk aanbod op prijs stelt. Er zal meer voedsel naar Kongo worden gestuurd. Wat de besprekingen over een ver bod van kernproeven betreft, die 7 februari in Genève zouden worden hervat, zei Kennedy, dat zijn rege ring meer tijd nodig heeft om zich in te werken. Zij wenst de conferen tie uitgesteld te zien tot einde maart. Chroesjtsjef naar New York? Volgens de „New York Post" neemt men bij de VN in ruime kring aan, dat premier Chroesjtsjef in New York aanwezig zal zijn, als de Algemene Vergadering op zeven maart haar zitting hervat. Foto: tweede van links John R. Mc Kone, derde van links Freeman B. Olmstead. De twee begeleiders zijn waarschijnlijk leden van de Ameri kaanse ambassade in Moskou. Een zeer felle uitslaande brand in een dubbele woning in Barrahuis, onder de rook van Leeuwarden, heeft in de afgelopen nacht het leven gekost van drie kinderen van het gezin Wiersma. De brand brak omstreeks drie uur vannacht uit en was pas om zeven uur vanmorgen bedwongen. Het vuur werd ontdekt door een boerenarbeider toen het huis in lichter laaie stond. Buren alarmeerden op hun beurt de Leeuwarder brandweer. Hoewel de brandweer spoedig ter plaatse was, stond men bijna machteloos tegen de enorme vuurzee, die de woning van de Wiersma's verwoestte. Vier andere werden gered Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Drie kinderen, die in him slaap werden verrast, konden niet meer gered worden. Het waren de vier jarige Elly, de 12-jarige Jan en vijf jarige Sieneke. De heer Wiersma liep verwondingen op, toen hij geholpen door buren, trachtte de drie, op een afzonderlijk zoldergedeelte slapende kinderen via een dakvenster te be reiken. Vier kinderen uit het gezin kon den worden gered. Over de oorzaak van deze zeer ernstige brand tast men nog in het duister. De woning brandde geheel uit. Een ernaast ge legen woning werd aanvankelijk ook door het vuur bedreigd maar kon toch behouden blijven. Het gezin Wiersma woonde nog maar kort in de rampzalige woning. Generaal Humberto Delgado is door rebellenleider Galvao, die zich met een bende heeft meester gemaakt van het passagiersschip „Santa Ma ria", „de gekozen president van de Portugese republiek" genoemd. De generaal bevindt zich in ballingschap in Rio de Janeiro. Foto: Generaal Humberto Delgado, gefotografeerd tijdens een bezoek aan Nederland. SCHAATSEN en SCHAATSEN SLIJPEN Rijwielhandel KOORDEINDE' G. VAN DAM Noordeinde 11 Telef. 20964 Leiden (Medegedeeld door het K.N.M.I. Geldig van donderdagavond tot vrijdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). PLAATSELIJK STRENGE VORST Droog weer en over het alge meen weinig bewolking. In de nacht en ochtend matige tot strenge vorst, morgenmiddag overwegend lichte vorst. Zwakke tot matige, later aan de kust vrij krachtige wind tussen oost en zuid. (Advertentie). Zon- en maanstanden 27 Jan.: zon op 08.28; onder 17.18; maan op 13.59; onder 04.56. 27 Jan.: v.m. 12.43; n.m. HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG parus GRENOBLE NICE zürich GENèVE LOCARNO INNSBRUCK BELGRADO ROME MALLORCA 1. bew. onbew. onbew. zw. bew. hagelbui zw. bew- onbew. geh. bew. sneeuw geh. bew. geh. bew. zw. bew. geh. bew. zw. bew. mist geh. bew. sneeuw geh bew. zw. bew. —11 —11 —13 —10 —21 —3 —6 3 0 2 —2 8 1 —6 —2 —7 0 3 6 3 11 6 3 0 0 —4 —6 —3 7 5 KORRELTJE Of het leven waard is ge.eefd te worden hangt geheel van onszelf af.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 1