et&peCweK&ééetf Zij laten de V. N. in de steek Twee politieke avonturiers Kapitein Galvao Zeeroverij een internat misdaad Waar is de „Santa Maria"? Toch weer staking in België Nuts MET Chaotisch Kongo Automatisering overweg Herenstraat staat op het programma van dit jaar Door veldbranden ingesloten WOENSDAG 25 JANUARI 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 De groeten van Corrie en Wint I," I MÉP' - De Portugese ex-officier en schrij ver Henrique Galvao, die de meest opzienbare daad van zeeroverij heeft gepleegd door zich in volle zee meester te maken van een schip van bijna 22.000 ton, is een der meest opvallende en schilderachtige figu ren van de oppositie tegen het be wind van premier Salazar van Por tugal. Galvao, die thans 65 jaar oud is, heeft niet altijd vijandig gestaan te genover Salazar. Hij behoorde tot de groep officieren, die op 28 mei 1926 een einde maakte aan het regiem van de parlementaire democratie, om deze te vervangen door de mili taire dictatuur, die in 1928 een be roep deed op Salazar. Galvao, een beroepsofficier, die toen gouverneur van het district Huila in Portugees Angola was, werd later benoemd tot hoofdinspecteur van het koloniaal bestuur. De misstanden, die hij daar meende te ontdekken, brachten hem in de politiek. Hij werd tot lid van het parlement gekozen, doch in 1951 door de oppositie verslagen. Daarna richtte hij een zogenaam de „civiel-militaire organisatie" op, en poogde de „anti-totalitaire" Por tugese elementen te verenigen. Hij werd gearresteerd en wegens sa menzwering tegen de veiligheid van de staat in maart 1953 tot drie ja ren gevangenisstraf veroordeeld. Vanuit de gevangenis liet hij pam fletten verspreiden, waarin hij de Portugese regeringsleiders aanviel, en in het bijzonder de president. Hij werd opnieuw voor het gerecht ge- Volgens het internationale zee recht is zeeroverij het bedrijven van geweld in volle zee zonder erkend gezag en buiten de jurisdictie van een beschaafd land. Zeeroverij is „een internationale misdaad", de zeerover wordt beschouwd als een vijand van elke staat, en kan overal voor het gerecht worden gebracht. Het motief en het doel van de ge weldpleging doen niets af aan het karakter van zeeroverij. Wanneer bemanning of passagiers in volle zee in opstand komen en schip of lading ten eigen bate aanwenden, maken zij zich schuldig aan zeeroverij. Geweldpleging alleen is geen zee roverij. Er is slechts sprake van zee roverij wanneer de opstand niet al leen tegen de gezagvoerder maar ook tegen het schip is gericht, met het doel het schip of lading ten eigen bate aan te wenden. Elke zeevarende mogendheid heeft het recht piraten te straffen. Sche pen van elke nationaliteit oor logsschepen, passagiers- en vracht schepen hebben het recht een zee roversschip in volle zee aan te hou den en het naar het eigen land op te brengen. Wanneer ernstige rede nen bestaan om aan te nemen, dat men met een zeeroversschip te doen heeft, mogen alle oorlogsschepen het paaien om zich te overtuigen. De internationale conferentie over het zeerecht, die in 1958 onder aus piciën van de Verenigde Naties in Genève werd gehouden, heeft de kwestie zeeroverij uitvoerig bespro ken. Men nam toen acht artikelen aan, waarin het begrip zeeroverij en de maatregelen die elk land mag nemen werden neergelegd. Men weet nog steeds niet waar het Portugese passagiersschip „Santa Maria" zich bevindt. In bevoegde kringen in New York verklaart men echter, het zeer verwonderlijk te achten, dat de Amerikaanse marine met haar ultramoderne radiografi sche opsporingsmiddelen er aiet in geslaagd is de plaats van het schip geniometrisch vast te stellen na de radioboodschappen die de „Santa Ma ria" heeft uitgezonden. Wellicht, zo zegt men, zijn de Amerikaanse ma rine-autoriteiten bang Galvao te alarmeren. Vliegtuigen en Amerikaanse, Brit se en Canadese oorlogsschepen zet ten de opsporingspogingen intussen voort. Het Portugese ministerie van ma rine heeft verklaard, dat krachtens het wetboek van strafrecht 25 tot 28 jaar gevangenisstraf op daden van piraterij staat. In Montreal hebben enkele beto gers voor het Amerikaanse consu laat geprotesteerd tegen het zoeken naar de „Santa Maria" Eén van hen droeg een bord met het opschrift Zorgen, mijnheer de President? De nieuwe president van de Ver. Staten, John F. Kennedy, heeft op het Witte Huis in Washington een con ferentie gehouden met Robert McNamara (rechts), minister van defensie, en Dean Rusk (links), minister van buitenlandse zaken, over de politieke verhouding tot de Sowjet-Unie. Zoals op de foto te zien, maakte presi dent Kennedy een „veelbetekenend" gebaar. Bemoei u niet met het lot van Por tugal". Wim Kan en Corrie Vonk zijn met vakantie in het Zwitserse lustoord Arosa. Wim Kan vierde zijn verjaardag - 15 januari - in de sneeuw. Na uitgehuild te hebben, is hij het nieuwe jaar dus wel prettig begonnen. Foto: „Groeten van Wim Kan en Corrie Vonk, op 2100 meter boven de zeespiegel. daagd, doch weigerde zijn cel te ver laten en werd „bij verstek" tot twaalf jaar veroordeeld. Op 16 januari 1959 werd Galvao, die simuleerde ziek te zijn, naar 'n ziekenhuis in Lissabon overgebracht en onder politiebewaking gesteld, doch hij slaagde erin, gekleed in een doktersjas, te ontsnappen. Op de 17e februari meldde Galvao zich bij de Argentijnse ambassade, gekleed als bestellei met een kist met lege conservenblikken op de schouders. De ambassade verleende hem asiel, en later ook de Argen tijnse regering. Na langdurige on derhandelingen stemden de Portu gese autoriteiten erin toe, hem een vrijgeleide te verschaffen, waarna Galvao op 12 mei 1959 per vliegtuig naar Buenos Aires reisde. Sedertdien voerde Galvao vanuit het buitenland een onafgebroken agitatie tegen het regiem van pre mier Salazar. In december 1959 stel de de Portugese regering een ver volging tegen hem in wegens de clandestiene verspreiding op Portu gees gebied van een door hem in ballingschap geschreven brochure, die opruiend en voor de premier be ledigend werd geacht. Ex-kapitein Galvao is in feite niet alleen een politicus, doch ook een schrijver, die een zekere vermaard heid heeft verworven. Onder de in druk van de koloniale vraagstukken schreef hij eerst talrijke boeken over dit onderwerp, doch later ont wikkelde hij zich tot toneelschrij ver, alvorens zich te openbaren als een geduchte pamflettenschrijver. GENERAAL DELGADO Generaal Humberto Delgado, door rebellenleider Galvao „de gekozen president van de Portugese repu bliek" genoemd, bevindt zich op het ogenblik in ballingschap in Rio de Janeiro. Volgens de Portugese re gering heeft hij als kandidaat van de oppositie bij de presidentsverkie zingen in 1958 de nederlaag geleden. In juni 1960 werd Delgado, die gene raal bij de Portugese luchtmacht was, als zodanig ontslagen wegens politieke activiteiten in Brazilië, waarheen hjj na de verkiezingen ge gaan was. Hij is sinds 1928 de enige kandi daat van de oppositie in Portugal geweest, die bij de presidentsver kiezingen tot het bittere einde heeft doorgevochten. De Portugese rege ring maakte na de verkiezingen be kend, dat haar kandidaat admiraal Tomas met grote meerderheid ge wonnen had. Toen hij na de verkiezingen Am sterdam bezocht, zei Delgado dat hij 75 procent van de stemmen had ge kregen en niet 23»/2 zoals de Portu gese regering had verklaard. Delgado is 55 jaar. Het spoorwegpersoneel, dat is aan gesloten bij de afdeling Charleroi van de Belgische algemene centrale van de overheidsdiensten, heeft dinsdag avond op een algemene vergadering besloten woensdag opnieuw in sta king te gaan. Deze staking is bedoeld als protest tegen de sanktie tegen één van de leden van de afdeling, die van het dépot van Monceau aan de Sambre is overgeplaatst naar Brussel. De staking zal eindigen, zodra het betrokken personeelslid opnieuw in het dépot tewerk wordt gesteld. VERS GEBRANDE HAZELNOTEN Marokko heeft besloten zijn troe pen, die onder de VN in Kongo die nen, terug te trékken. De VAR heeft een dag te voren een soortgelijke maatregel aangekondigd. Als de voorhanden zijnde trans portmiddelen het mogelijk maken, zullen de Marokkaanse militairen vóór het einde van de maand Kongo hebben verlaten. Zolang zij er nog zijn, moeten zij de bevelen van de VN opvolgen voor zover deze niet in strijd zijn met de Marokkaanse politiek inzake Kongo. Het Marokkaanse contingent telt 3.000 man. Marokko was het eerste Afrikaanse land, dat troepen ter be schikking van de VN in Kongo stelde. Ook Indonesiëë heeft laten weten, dat het geen aflossingstroepen naar Kongo zal sturen. De 1.150 Indone sische militairen, die zich nu in Kon go bevinden, zullen volgens plan om streeks midden februari naar hun land terugkeren. BEROEP OP VEILIGHEIDSRAAD Kasavoeboe en Momboko hebben dinsdagavond naipens Kongo de Verenigde Arabische Republiek be schuldigd van schending van de Kon* golese soevereiniteit en de Veilig heidsraad om een speciale bijeen komst verzocht ter bespreking van deze kwestie. „VERONTRUSTENDE BERICHTEN" Een woordvoerder der Belgische regering heeft dinsdagmorgen mede gedeeld, dat de regering alle Bel- (Advertentie) gische onderdanen in de Oostprovin- Ir. J. LOHMANN: Tijdens een persbijeenkomst te Utrecht heeft de president van de Nederlandse Spoorwegen, ir. J. Lohmann, meegedeeld, dat het uit voeren van de automatische beveili ging van de spoorwegovergang He- renstraat-Zoeterwoudseweg te Lei den op het urgentieprogramma van dit jaar staat. Met de gemeente Lei den is men no„ in onderhandeling over de financiering van dit project. Gemeenlijk kost de uitvoering van een automatische beveiliging circa honderdduizend gulden. Aangezien deze Leidse spoorwegovergang aan zienlijk verbreed moet worden, zij zal een afmeting krijgen van ten minste 26 meter, is het goed moge lijk, dat zij meer zal kosten. Het is de bedoeling, dat zowel spoorwegen als gemeente bij zullen dragen in de kosten. Zoals bekend biedt de automa tische beveiliging met halve bomen (AHOB) een aanzienlijke verkor ting van de wachttijd. De overweg bomen blijven slechts vijftig secon den achtereen gesloten. Voor de overgang Herenstraat, waar wacht tijden van 4 tot 6 minuten normaal zijn, betekent dit een aanzienlijke verbetering; ook de verbreding was onontbeerlijk. Door de steeds toe nemende uitbreiding van Leiden zuidwest was nabij de overweg He renstraat een gevaarlijke „flessen hals" ontstaan. Het gereedkomen van de verbindingen via het viaduct Lamraenschans zal voor het verkeer van en naar zuidwest niet van al te grote betekenis zijn, omdat toch de bedrijven van HCW-NEM en de groenteveilihg een directe verbin ding met dit viaduct in de weg staan. De verkeerstroom naar dit stadsdeel zal de weg via de spoorwegovergang blijven verkiezen. Voegloos. Medegedeeld is voorts, dat over een lengte van 27 kilometer de lijn tussen Leiden en Haarlem voorzien zal worden van voegloos spoor. Dit spoor biedt niet alleen grote voor delen in het onderhoud, het is aan zienlijk minder lawaaiig dank zij het ontbreken van de gebruikelijke voe gen, die ontwrichting van de rails ten gevolge van uitzetting moeten tegengaan. De man, die aan de overweg He renstraat te Leiden binnen afzien bare tijd overbodig zal zijn. cie en de provincie Kivoe in Kongo heeft aangeraden zich te verzamelen in de grote wooncentra en zich daar gereed te houden voor evacuatie, zulks met het oog op de „verontrus tende berichten" uit de betrokken gebieden. Particuliere werkgevers hebben hun personeel aldaar instructies in dezelfde geest gegeven, aldus de woordvoerder. Volgens het Belgische ministerie van buitenlandse zaken worden in 't betrokken gebied „arrestaties óp gro te schaal" verricht. De secretaris-generaal van de Ver enigde Naties Hammarskjoeld heeft president Kasavoeboe en de premier van Katanga, Tsjombe verzocht, Loe moemba naar Leopoldstad te laten overbrengen om hem door bevoegde instanties te laten berechten. Het verzoek is vervat in brieven die hij 19 en 20 januari heeft ver zonden. Hammarskjoeld heeft ook de machthebber in de Oost-provincie, Antoine Gizenka, verzocht de veilig heid en de rechten van de mens van zowel blanken als niet-blanken te garanderen. Hammarskjoeld vraagt Gizenka zo spoedig mogelijk krachtige stap pen te nemen, opdat het leger in het gebied van Stanleystad zich bepaalt tot zijn taak, i.e. het handhaven van de binnenlandse veiligheid. Pongo leeft nog. Een woordvoerder van de VN in Leopoldstad heeft bekend gemaakt, dat Gilbert Pongo, voormalig, hoofd van de militaire veiligheidsdienst van generaal Moboetoe, nog in leven is. Pongo heeft Loemoemba gearres teerd en hem overgebracht naar Leopoldstad. Maar enige tijd geleden werd hij zelf gearresteerd in Kivoe en in een gevangenis van Stanley stad opgesloten door de Loemoemba- gezinde autoriteiten van Oostprovin cie. Kort geleden werd gemeld, dat Pongo was terechtgesteld. Volgens de woordvoerder van de VN heeft thans generaal Loendala, de bevelhebber van de Loemoemba- troepen in Stanleystad, de verzeke ring gegeven, dat Pongo nog leeft en in goede gezondheid verkeert. De Verenigde Naties zouden hem des gewenst kunnen zien. Een coöperatieve Handelsver eniging voor schoenwinkeliers, „Co des-Nederland" is te Utrecht opge richt. In deze nieuwe organisatie zullen de schoendetaillisten trachten tot nauwere samenwerking te ko men, onder meer op het gebied van de inkoop, het marktonderzoek, ver koopmethoden, reclame en derge lijke. LEIDSCHENDAM Een plaatsje van duizend inwoners op 115 km. ten zuiden van Perth in West-Australië is door veldbranden geheel ingesloten. Politie uit Perth heeft getracht de plaats te bereiken, maar is daar niet in gestaagd. 40.000 ha. gras en struikgewas zijn in die omgeving de afgelopen vijf dagen verbrand. De naam van het stadje is Dwel- lingup. In een radioboodschap uit de plaats wordt gezegd, dat de bevol king op een open plek bijeen is. Het ziekenhuis, een notel, een houtza gerij en "ele huizen zijn al ver brand. Een benzinestation is ont ploft. De radioverbinding is inmid dels uitgevallen, evenals de draad- verbindingen. Een krachtige wind wakkert het vuur aan. Negen dorpen in de buurt van Dweliingup zijn al eerder ontruimd. Er zijn veel daklozen. Drie mannen :Jjn erin geslaagd met een auto uit het stadje weg te komen. Zij deelden mee, dat de plaats vrijwel geheel is verwoest. Er hadden zich echter geen persoon lijke ongevallen voorgedaan. Later werd gemeld, dat doordat de wind plotseling is gaan draaien, de bevolking van Dweliingup, die zich op het sportterrein verzameld had, aan de dood is ontsnapt. Zij was reeds geheel door het vuur in gesloten, doch het sportterrein, dat aanvankelijk onherroepelijk verlo ren scheen, bleef voor de vlammen bespaard. Overigens werden alle woonhui zen in Dweliingup volledig in de as gelegd. Met ingang van de volgende maand is de heer J. H. Th. M. Th. Schaep- man benoemd tot burgemeester van de gemeente Bergeijk, een gemeente in Noord-Brabant .net ongeveer 6200 inwoners. De heer Schaepman, lid van de KVP, is reeds vele jaren op de ge meentesecretarie werl.zaarr en be kleedde tijdons de ziekte van de heer Maas lange tijd het gemeente secretariaat. Tevens is hij secretaris van het bouwfonds der Nederlandse gemeenten, voorzitter van de Arka. Door zijn organisatietalent is de vee markt tot stand gekomen. Voorheen was de heer Schaepman op de ge meente-secretarie van ainbt-Delden welke plaats h|j in 1945 voor Leid- schendam verwisselde. De jonge bur gemeester werd geboren op 16 aug. 1920 te Arnhem en is gehuwd met mej. Ingen Housz uit Breda.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 7