S)e Ccid^e6ou^ant EEN INTERNATIONALE JACHT OP HET PIRATENSCHIP ZEEROVERIJ MET POLITIEKE ACHTERGROND Passagiers (ook Nederlanders) in goede welstand Paus Johannes geeft Indonesië kerkelijke hiërarchie weer Hoogwaterstanden KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WOENSDAG 25 JANUARI 1961 51ste JAARGANG No. 15229 Directeur: J. F. J. M KOENS. Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN. BUREAUS: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie. Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594: Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f059 p. w., f255 p. maand, f7.50 p. kwartaal. Franco p.p. f8.Advertent. 17 ct p. m.m.. Telefoontjes f 1.50. De piraat Een archieffoto van Henrique Gal- vao, de leider van de groep van ze ventig rebellen welke het Portugese passagiersschip „Santa Maria" heeft overmeesterd. (Telefoto) Het Amerikaanse omroepstation „National Broadcasting Company" (NBC) meldt, dat de Portugese ex-officier en schrijver Henrique Galvao, die zich in volle zee met een zeventigtal zwaar gewapende volgelingen van het 20.906 ton metende Portugese passagiersschip „Santa Maria" heeft meester gemaakt, in een radioboodschap heeft meegedeeld, dat hij dit heeft gedaan „als een eerste stap tot de bevrijding van geheel Portugal." In de boodschap wordt gezegd, dat alle passagiers in goede welstand ver keren. Hier wordt aan toegevoegd: „Ik zal de passagiers in een haven aan wal zetten. Welke haven dit zal zijn zal afhangen van de pogingen, die worden gedaan, om de hand te leggen op de „Santa Maria". Galvao zegt in zijn boodschap verder, dat hij handelt namens de „Inter nationale junta van liberalen, die wordt geleid door Humberto Delgado, die tot president der nieuwe Portugese republiek is gekozen en door de regering-Salazar op bedriegelijke wijze van zijn rechten werd beroofd." Hij zegt ook dat de toestanden aan boord van de „Santa Maria" „zo normaal zijn als aan boord van elk schip, dat een toeristenreis maakt." ACTIE TEGEN PRESIDENT SALAZAR .en de schipper DELGADO IN HET COMPLOT. MOEDIGE PLANNEN r\e vandaag door de minister van U Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, mr. C^ls, bij de Tweede Kamer ingediende reeks voorstel len voor uitbreiding, c.q. „spreiding" (nieuwe vestiging) van de instellin gen voor het „Wetenschappelijk On derwijs" in zijn uiteenlopende vor men en doelstellingen kan men in een totaliteit stellig een gedurfd, maar niettemin weloverwogen pro ject achten. Om het met een nare gemeenplaats te zeggen: de bewinds man is niet over één nacht ijs ge gaan, maar heeft zich gebaseerd op zeer veel en uitvoerige voorstudie, op uitgebreid en velerlei documen tatiemateriaal, prognoses en op al hetgeen aan goede beleidsbepalingen zoal te pas pleegt te komen. Het geen de kwaliteit van de nota ter dege te*i goede is gekomen. Vooropgesteld zij, dat men het met de concrete keuze van de in het stuk gesuggereerde (nieuwe) instellingen qua aard en qua plaats niet eens kan zijn. De minister is afgeweken van de conclusies, waartoe de commis- sie-Piekaar blijkens haar in novem ber 1959 verschenen rapport meende te moeten komen, maar op die ma nier zo kan men zekerstellen is een dubbele mogelijkheid gescha pen om aan de hand van voldoende studiemateriaal straks een gedach- tenwisseling in de Kamer te hou den, waaruit de definitieve beslissin gen als de beste te voorschijn kun nen komen. Gezien de uiteenlopende verwachtingen, die men in de on derscheidene plaatsen voor de vesti ging van een nieuwe instelling van W.O. koesterde, kon de minister ook niet aan alle wensen voldoen. Men moet bij deze noodzakelijke keuze vanzelf denken aan het ge vleugeld woord van minister Cals' voorganger, wijlen prof. van der Leeuw, die eens stelde „elke tijd heeft de universiteit (en), die zij ver dient, of die ze kan verdragen". Aan het parlement dus weldra de taak om na het gedegen werk van de commissie-Piekaar en mr. Cals' departement als derde tot het vor men van goede besluiten voor de komende jaren en generaties te ko men! \7an de belangrijkste suggesties, die de nota ons voorlegt springt die betreffende de vestiging van een nieuwe technische hogeschool nabij Enschede zeker wel het meest in het oog. We geloven ook wel, dat in ge heel (noord-)oost Nederland een oordeel van de minister over dit on derdeel van de gehele problematiek met de meeste spanning werd ver wacht. Mr. Cals is afgeweken van het meerderheidsstandpunt in de zgn. „spreidingscommissie", dat er te De venter een universiteit zou moeten worden gevestigd en is de overtui ging van de minderheid gevolgd, wat de plaats betreft; onder amendering tevens ten aanzien van de hoedanig heid der nieuwe hogeschool, die de techniek en daarbij de sociale we tenschappen zal gaan dienen. Hij heeft daarmee stellig de spijker op de kop geslagen. Wie sedert het ver schijnen van het rapport-Piekaar de goed gefundeerde activiteiten van de driehoek-steden Enschede-Hengelo- Almelo heeft gadegeslagen, moet dunkt ons de vestiging van de nieuwe instelling van harte onder schrijven. De argumenten van de minister inzake accommodatie, in dustriële entourage, studentenpoten- tieel, ook ten opzichte van de an dere, bestaande instellingen etc. zijn o.i. volkomen overtuigend. Voor de omgeving van Amster dam kunnen soortgelijke overwe gingen gelden, maar deze vestiging is voorhands veel minder actueel en urgent. Enschede wil de minister im mers al heel snel in de Kamer bren gen, teneinde spoedig te kunnen starten. De voorgestelde uitbreidingen zijn Achtervolging op Portugees verzoek „AJFJP." meldt uit Sao Paulo, in Brazilië dat generaal Humberto Del- gado, voormalig kandidaat van de ~e reSeru^ff van Portugal heeft de Portugese oppositie voor het presi- Britse regering officieel verzocht, de dentschap van Portugal, die thans in n°di£e maatregelen te nemen om de ballingschap in Brazilië woont, aldaar ««Santa Maria" aan te houden tenein- dinsdagochtend heeft verklaard, dat schip (met bemanning, passa- hij op de hoogte is van de plannen £}ers en lading) aan de rechtmatige van kapitein Galvao. eigenaars terug te bezorgen, aldus heeft een woordvoerder van het Brit- Hij verklaarde ook, dat „Santa Ma- ge ministerie van buitenlandse za- ria" zal pogen een Braziliaanse ha- ken bekend gemaakt, ven te bereiken. j)e Amerikanen laten de achter- De Braziliaanse minister van ma- volging geschieden door de torpedo- rine, admiraal Jorge de Paco Matoso boot jagers „Damato" en „Wilson", Maia, heeft dinsdag te Rio ver- terwijl van Britse zijde het fregat klaard, dat beslag zal worden gelegd „Rothesay" is ingezet, op de „Santa Maria", zodra het schip Voorts nemen zeven Amerikaanse een Braziliaanse haven binnenloopt. verkenningsvliegtuigen aan de ach tervolging deel. Generaal Humberto Delgado heeft Vier vliegtuigen van de Nederland telegrammen verzonden aan de am- se marine luchtvaartdienst, die op bassadeurs van Groot-Brittannië en de Nederlandse Antillen zijn gesta- de Verenigde Staten bij de Braziliaan- tioneerd, alsmede het Nederlcuit^e se regering, waarin hij zegt, dat de fregat Van Amstel, dat zich in Caraibi- overmeestering van de „Santa Maria" sche wateren bevindt, worden in ge- Kapitein van het Portugese schip „Santa Maria", dat door kapers is over- geenszins een daad van zeeroverij is, reedheid gehouden om eventueel deel meesterd,isi de heer Mario S. Maia. Deze foto van de kapitein is kortgeleden doch een door Portugezen met poli- te nemen aan de speurtocht. gemaakt tijdens een feestje aan boord van t buitgemaakte schip. (Telefoto) tieke bedoelingen uitgevoerde hande- Het Britse ministerie van marine hng. heeft later meegedeeld dat de „Ro- brandstof. ADMINISTRATEUR ONTSNAPTE. „Ik eis daarom, dat uw regering thesay" de achtervolging heeft afge- Het enige andere Britse oorlogs- v™ WQOrdvoerder van h, rMerii zich niet met deze aangelegenheid broken en de steven heeft gewend schip in het zeegebied, waar de „San- der Sa_la Maria.. hJ2f aldus Delgado. naar Trinidad voor het innemen van ta Maria" zich bevindt, is het 2.200 ton Lissa'iSn rerklaald dat twle telï ryiofonHo fï-ooat TTlctor" inlaat", SURINAME EN DE NEDERLANDSE ANTILLEN Columbia metende fregat „Ulster grammen zijn ontvangen van de De Britse admiraliteit heeft mee- plaatsvervangende administrateur van gedeeld, dat nog geen beroep op haar het schip, Valentin José des Santos, gedaan is om de „Ulster" voor de in het eerste, dat werd verzonden achtervolging van de „Santa Maria" vanaf het eiland Santa Lucia, werd beschikbaar te stellen. De oorlogs- gezegd: „Ik ben met verscheidene bodem staat echter ter beschikking gewonden aan land gezet. Wilt u van de Amerikaanse marine-autori- s v.p. geld sturen?" teiten, indien deze hem willen in- het tweede telegram deelde José schalkelen. des Santos mede, dat hij zich aan De „Ulster" bevindt zich op het boord van het Britse fregat „Rothe- ogenblik in de haven van Groot say" bevindt, dat deel neemt aan de Inaugoea, het eiland der Britse Ba- achtervolging van de „Santa Maria" hama-groep, dat het dichtst bij Cuba De woordvoerder der rederij acht- is gelegen. te het mogelijk, dat de plaatsvervan- Voor het overige zijn alle kerke lijke autoriteiten op de plaats ge bleven, waar zij waren maar nu in de rang van aartsbisschop, respec tievelijk bisschop. De apostolische prefectuur van Soekaboemi is veranderd in het bis- gende administrateur slechts had voorgewend gewond te zijn, om aan land te worden gezet en zodoende de kans te krijgen behulpzaam te zijn bij het achtervolgen van de „Santa Maria". MEN VERSTOND GEEN PORTUGEES. Het Britse fregat „Rothesay" lag maandag vlakbij de „Santa Maria" in de baai van Santa Lucia voor an ker, zonder dat de bemanning wist, dat de Portugees overmeesterd was door piraten. Om half tien maandagmorgen wierp de Portugees het anker uit en enkele minuten later voer een reddingboot de Castries, de voornaamste haven van Santa Lucia, binnen. In de red dingboot bevonden zich 8 man, onder wie de gewonde stuurmansleerling van de „Santa Maria" en het lijk van de derde stuurman. Daar geen van de Britten Portu gees verstond, duurde het lang voor dat men wijs kon worden uit het ver haal van de administrateur. Intussen was de „Santa Maria" weggevaren. De „Santa Maria", die een kruissnel heid van twintig mijl per uur kan ontwikkelen, is een van de snelste passagiersschepen van de scheep vaartlijnen op Midden- en Zuid-Ame- rika. Het schip heeft in Willemstad, Curagao, tot zijn volle capaciteit brandstof ingenomen, waardoor het een twintig dagen kan blijven varen. In Lissabon wordt verklaard, dat de 501 passagiers van de „Santa Ma ria" in hoofdzaak afstammelingen zijn van Portugeese of Spaanse immi granten in Zuid-Amerika, die gere geld hun vakantie in hun Vader land gaan doorbrengen. Er wordt in dit verband op gewezen, dat er in Venezuela en Midden-Amerika tal rijke Portugezen, al dan niet gena tionaliseerd, wonen. NEDERLANDSE PASSAGIERS IN GOEDE WELSTAND. Onder de zestig passagiers, die in Willemstad aan boord van de „Santa Maria" zijn gegaan, bevinden zich de volgende Nederlandse gezinnen: W. J. van der Kooy, K. van Tol, D. van Sant en, J. Quaedvlieg, A. C. Noord- hoek Hecht en R. J. Zapely. Dit zijn alle gezinnen met twee kinderen. Verder zijn aan boord gegaan mevr. I. Kouwenaar met één kind, het ge zin A. C. Servage met één kind, het gezin P. van Venetiën met vier kin deren, de heren J. D. Boesveld, F. Baptist, W. P. van der Meer, A. Veenendaal, F. Wernet, het gezin J. Remme met één kind en mevrouw W. A. Meyer. De Nederlanders, die zich aan boord van de „Santa Maria" bevinden, heb ben in telegrammen aan familieleden laten weten, dat zij in goede welstand verkeren. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Zes aartsbisdommen, negentien bisdommen Paus Joannes XXIII heeft in I donesië de kerkelijke hiërarchie in gesteld en het land in zes kerkpro- De door rebellen overmeesterde ,JSanta Maria'' uiteraard wat minder spectaculair, stelling voor deze studie als van de vincies verdeeld. Aan de zes nieuwe dom Bogor. De apostolische prefect maar toch wel zeer belangwekkend, sterk toegenomen behoefte daaraan aartsbisdommen zijn in totaal 19 Pater dr. N. Geise ofm, die in Leiden Op maatschappelijk terrein zijn de uit een oogpunt van hygiène en suffragaan-bisdommen toegevoegd, studeerde en promoveerde, is be- juridische faculteiten te Rotterdam volksgezondheid van het sterk, ge- dje tot dusver als apostolisch vica- noemd tot bisschop en Tilburg zeker waardevolle aan- wassen bevolkingsaantal. riaat of apostolisch prefectuur gol- Be Kerk in Indonesië is thans ver vullingen en de proefneming met 'n Minister Cals en zijn departement den. deeld in 6 aartsbisdommen en 19 bis- algemene baccalaureaats-studie te hebben de laatste tijd nogal eens het Tegelijkertijd heeft Paus Joannes dommen: Leiden zal in uiteenlopende kringen verwijt te horen gekregen, dat zij benoemd tot aartsbisschop van En- aartst>isdom Semarang (mgr. met veel interesse worden gevolgd, de produktie van nota's sterk over- deh mgr. G. Manek, op heden apos- SoeSUaPranata sj) telt drie suffra- De tandheelkundige opleidingen drijven. tolisch vicaris van Larantuka. ga£e blsdommen. te Nijmegen en Amsterdam dient Het vandaag verschenen stuk past Mgr. A. Thijssen, tot dusver apos- Purwokerto (mgr. W. Schoemaker men natuurlijk in het licht te zien echter bepaald niet in de „overtol- tolisch vicaris van Endeh is bisschop ïï8, s°erabaJa „(mTgr; J* K1ooster), van zowel de toenemende belang- lige serie"! van Larantuka geworden. Malang (mgr A. E. J. Albers o.carm). Het aartsbisdom Djakarta (mgr. A. Djajasepoetra sj) telt twee suf- fragane bisdommen Bandoeng (mgr. P. M. Arntz) en Bogor (mgr. N. Geise) Het aartsbisdom. Pontianak (mgr. H. J. M. van der Burgt) telt vier suffragane bisdommen. Bandjermasin (mgr. W. Demar- teau) Samarinda (mgr. J. E. Ro- meijn), Ketapang (mgr. W. Sille- kens), Sintang (mgr. L. v. Kessel). Het aartsbisdom Makassar (mgr. N. M. Schneiders) telt twee suffra gane bisdommen. Menado (mgr. N. Verhoeven), Am- boina (mgr. J. Grant msc). Het aartsbisdom Medan (mgr. A. A. H. van den Hurk ofm Cap) telt vier suffragane bisdommen. Palembang (mgr. H. Mekkelholt), Pangkalpinang (mgr. G. van der Westen sscc), Tandjung-Karang (mgr. A. Hermelink), Padang (mgr. P. de Martino). Het aartsbisdom Endeh (mgr. G. Manek svd) telt vier suffragane bis dommen. Atambua (mgr. Th. van den Til- laart), Larantuka (mgr. A. Thijs sen), Ruteng (mgr. W. van Bekkum) en Den Pasar (mgr. H. Hermens). (Meegedeeld door het KNMI. Geldig van woensdagavond tot donderdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur) MINDER WIND Opklaringen maar ook hier en daar een sneeuwbuitje. Tot ma tig afnemende noordoostelijke wind. Lichte tot matige vorst. Onder leiding van Henrique Galvao, ex-kapitein van het Portugese leger, heeft een bende het 20.000 ton metende Portugese passagiersschip „Santa Maria" in de Caraïblsche Zee overmeesterd. (Telefoto) Zon- en maanstanden 26 Jan.: zon op 08.30; onder 17.16; maan op 13.31; onder 03.47. 26 Jan.: v.m. 11.24; n.m. 12.12. Aanhoudende vorst Het hogedrukgebied boven Scan dinavië verplaatste zich langzaam verder naar het zuiden en nam wat in betekenis af. Tegelijkertijd splitste zich bij Ierland een deel van 'n die pe Oceaandepressie af. De afsplitsing trekt in de richting van de Alpen en onder invloed ervan namen de oos telijke winden in onze omgeving toe, maar boven de Britse eilanden is de luchtdruk na het voorbijtrekken er van flink gaan stijgen, zodat de win den morgen in ons land weer zullen gaan afnemen en iets meer naar noordoost gaan. In de vorst zal dan ook in ons land weinig verandering komen. Nu en dan zullen wolken velden overdrijven, maar de kans op sneeuw is klein. KORRELTJE Om goed te kunnen bevelen, moet men zelf eerst gehoorzaamd hebben. (Cicero).

Leidse Courant | 1961 | | pagina 1