ANTI-BLANKE TERREUR IN STANLEYSTAD Grondarbeiders verdwaalden achter zee dijk in de mist: één verdronken Belgische staking afgelopen Om het vriespunt De nieuwe „hoofdstad" van Kongo oeteren in het zeewater tot aan hun middel en soms tot aan met redding beloond M5** Waalse socialisten geven toe Hoogwaterstanden S)c CöidóeSoti^cmt Directeur: J. F. J. M. KOENS. Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN MAANDAG 23 JANUARI 1961 51ste JAARGANG No. 15227 Een gevangen Loemoemba is even gevaarlijk als een vrije BUREAUS: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.59 p. w„ f2.55 p. maand, f 7.50 p. kwartaal. Franco p. p. f 8Advertent. 17 et p. m.m„ Telefoontjes f 1.50. Vorstelijk eerbetoon aan groot man Om Loemoemba De Afro-Aziatische solidariteits- conferentie in Cairo heeft een be roep op de volkeren van Azië middag nog vastgehouden, ondanks het feit dat de VN stappen had ge daan bij de autoriteiten van Stan- leystad. De Belgen werden aangehouden recht". Dit kon echter nu nog niet geschieden, doordat er geen recht sprekende colleges waren. De VN, aldus Bomboko, verzetten zich er te gen, dat wij Belgen in dienst nemen. „Hoewel zij ons hebben toegezegd, voor rechters te zullen zorgen, wach ten wij er nog steeds cp, net zoals wij wachten op onderwijskrachten, Afrika gedaan „met alle mogelijke a^s represaille voor de overbrenging ^ie ^oor de Unesco zijn beloofd" iron T /-.avneinmKo iron ThiiccfuH nohill i i i van Loemoemba van Thijsstad, nabij Leopoldstad naar Jadotstad in Ka- tanga. Ongeveer zestig Europeanen, voor het merendeel Belgen, hebben zich in een gebouw bij het vliegveld middelen de wettige regering van Kongo (bedoeld wordt die van Loe moemba) in haar strijd tegen het ko lonialisme en zijn agenten te steu nen". De regeringen, die diplomatie ke betrekkingen met Kongo onder houden, wordt gevraagd hun verte genwoordigers naar Stanleystad, „de voorlopige hoofdstad" van Kongo, over te plaatsen. De Afro-Aziatische troepen, die aan het bevel van de Verenigde Naties zijn onttrokken, dienen ter beschikking van de rege ring in Stanleystad te worden ge steld. In de Oostprovincie, waarvan Stanleystad de hoofdstad is, schijnt een nieuwe golf van anti-blanke ter reur te zijn losgebroken. Kongolese strijdkrachten, die op de hand van Loemoemba zijn, heb ben in Stanleystad vrijdag twaalf Belgen, onder wie drie vrouwen, aangehouden. Nadat de Belgische gemeenschap een losprijs van 'n half missarissen-generaal", miljoen franken (ongeveer 35.000 stad, verklaard, dat gulden) had betaald, werden de Bel gen in de avond vrijgelaten. Daarop hielden de Kongolese militairen di rect een andere groep Belgen aan. Volgens een woordvoerder van de VN in Leopoldstad, die dit meedeel de, werden deze Belgen zaterdag- Loemoemba zal o.m. worden be schuldigd van het aanzetten tot moord, aldus Bomboko. Wanneer hij zolang in voorarrest zit, dan is dit omdat hij zelf de rechterlijke macht van Stanleystad onder bescherming heeft gedesorganiseerd. Hij onder- van de VN-troepen gesteld. Men ver. wacht dat dit aantal nog zal toe nemen. Talrijke Europeanen zijn uit Stanleystad gevlucht. Een vertegenwoordiger van de Verenigde Naties, die bij de autori teiten in Stanleystad tegen de ar restaties protesteerde, kreeg koeltjes te horen, dat de volkerenorganisatie zich kennelijk niet zoveel moeite gaf om de invrijheidstelling van Loe moemba te verkrijgen. DE BERECHTING VAN LOEMOEMBA Intussen heeft Justin Bomboko, de voorzitter van het „college van com- 'n Leopold- Loemoemba „volgens de wet en met alle wette lijke waarborgen zal worden be vindt thans de gevolgen van zijn eigen optreden. EXECUTIE IN STANLEYSTAD Radio-Stanleystad heeft zondag 'n terechtstelling gemeld uit wraak voor de slechte behandeling, die Loe moemba heeft gekregen bij zijn over brenging naar ELisabethstad. Het slachtoffer is Gilbert Pongo, die chef van de militaire veiligheidsdienst in Leopoldstad is geweest. Hi;" is door de aanhangers van Loemoemba ge vangen genomen tijdens de aanval van troepen onder kolonel Moboetoe op de stad Boekavoe, op 30 decem ber. VERZOENINGSPOGINGEN De tien leden van de verzoenings commissie van de Verenigde Naties Kennedy's buiten landse politiek De „New York Times" weet te melden, dat president Kennedy de Amerikaanse poiitiek tegenover Rusland niet fundamenteel zal ver anderen, maar wel bereid is een nieuw begin met onderhandelen te maken, als de Russen zich van hun kant ook tot eerlijk overleg bereid tonen. Kennedy zou niet afwijzend staan tegenover een topconferentie, maar er in elk geval op staan dat een der gelijke conferentie grondig wordt vorrbereid. Wat Cuba betreft, aldus het blad, vrezen sommige diplomaten, dat Kennedy ongunstige reacties in de Latijns-Amerikaanse landen zou kunnen oproepen, als hij „te vast beraden en snel" tegen het regime van Castro optreedt Verder zouden Kennedy's adviseurs willen, dat hij de invloed van de V.S. op het werk en het optreden van de V.N. in Kon go tracht te vergroten. Zij zouden ook aandringen op krachtiger steun voor de Westers gezinde Kongolese leiders. John, luister eens! e ONDER CONTROLE VAN DE AANHANGERS VAN LOEMOEMBA r*il ONDER CONTROLE VAN DE SE PARA t'-l TtSTEN VAN KATANGA EN KASAf -i GEBIED DAT IN MEERDERHEID 300CV? BALOEBA WORDT BEWOOND zijn zaterdag in Elisabethstad, de hoofdstad van Katanga aangekomen. Zij werd op het vliegveld begroet door de vertegenwoordiger van de Verenigde Naties in Katanga, Ian Berendsen. De regering van Katanga had niemand ter begroeting ge stuurd. De verzoeningscommissie heeft tot taak de verschillende Kongolese lei ders nader tot elkaar te brengen. Zij heeft reeds bezoeken gebracht aan Coquilhatstad (Evenaarprovincie), Leopoldstad en Stanleystad (Oost- provincie). Maandag vertrekt de commissie naar Bakwanga Zuid- Kasai, daarna keert zij naar Leopold stad terug. De regering van Katanga heeft reeds enige dagen geleden te ken nen gegeven, dat zij geen contact met de commissie wenst. Tsjombe heeft evenwel zondagmorgen 'n par ticulier onderhoud gehad met de voorzitter der commissie. De Marokkaanse VN-troepen heb ben de stad Loeëna bij Elisabethstad moeten verlaten, omdat zij niet bij machte waren een einde te maken aan de gevechten tussen Katangese gendarmes en Baloeba's. Het VN .-opperbevel in Katanga, dat dit zondag bekendgemaakt heeft, kon echter ook een succes melden. Het heeft de Baloeba's laten belo ven, dat zij geen treinen meer aan vallen, die rijden onder begeleiding van de VN. DE HONGERSNOOD IN ZUID KASAI Nog steeds sterven in Zuid-Kasai dagelijks honderd mensen, voorna melijk kinderen, van honger, maar de Verenigde Naties hebben goede hoop, dat zij spoedig iedereen van voldoende voedsel kunnen voorzien. Omstreeks Kerstmis bedroeg het aantal doden ca. tweehonderd per dag, en de kans was groot, dat dit aantal zou toenemen Maar thans is de hulpverlening op volle gang: der tien vliegtuigen en 80 a 90 vracht wagens voeren voedsel, medicamen ten, zaden en landbouwwerktuigen voor de vluchtelingen aan. In Bakwanga en omgeving zijn ca. 300.000 vluchtelingen neergestreken slachtoffers van de stamoorlogen van vorig jaar. De helft van hen bezit niets meer. Een woordvoerder van de Vere nigde Naties verklaarde na een rond reis door de streek, dat overal een duidelijke verbetering valt te con stateren. Wanneer de tegenwoordige levensmiddelenvoorziening tot juni of begin juli de tijd waarop de nieuwe oogst wordt binnengehaald kan worden gehandhaafd zijn de moeilijkheden overwonnen. Een beeld uit Washington, waar Amerika's nieuwe president, John Kenne dy, vrijdag is geïnstalleerd. De president en mevrouw Kennedy verlaten hier gearmd het Witte Huis op weg naar het bal dat ter gelegenheid van de inhuldiging is gegeven. Een moment tijdens het gala-bal ter gelegenheid van de inwijding van president Kennedy van de Verenigde Staten: oud-president Harry S. Tru man vond nog even gelegenheid om xijn jongere ambtgenoot een paar waardevolle tips in te fluisteren. In de Westerpolder te Vierhuizen achter de zeedijk heeft zich zaterdag- de Julianapolder. Hij wordt tot he- middag een drama afgespeeld toen drie arbeiders van de Dienst Land- den vermist. Men vreest dat hij ver- aanwinningswerken (Lauwerszee) in de mist verdwaald, door het wassende dronken is, zijn laarzen en leren jek- water werden ingesloten. Na lang zoeken wisten twee van hen volkomen ker werden gevonden door reddings- uitgeput de dijk te bereiken, van de derde moet worden aangenomen, dat ploegen, hij verdronken is. Aan het eind van een dam, die verticaal op de zeedijk staat en, ongeveer 600 meter het Groninger Wad inloopt, was zaterdag- Worsteling, morgen een ploeg van zeventien arbeiders met een werkbaas aan het werk. Toen om kwart over tien de schafttijd begon besloten drie van hen naar De heren Van Seggeren en Nieu- een hoger in het wad gelegen zandplaat te lopen, om hier hun koude voe- wenhuizen kwamen na een ver ten warm te stappen. Toen ze al een tijdje op de zandplaat waren ontdek- schrikkelijke worsteling met het ijs- ten zij plotseling dat het water van alle kanten kwam opzetten. Het had koude water, de glibberige klei en de zandplaat al geheel ingesloten. de mist eerst twee uur later, om kwart over een, bij de dijk aan. Zij II* hun nek door het water ploeteren. strijd al verschillende keren willen Vlnpfl drppf lipn zen Kollum, beiden gehuwd, be- opgeven, omdat hij door kou en uit- Tiucu uicci iicii sloten tegen de wind in te gaan lo- putting niet verder meer kon. De i p i pen, omdat zij op weg naar de zand- heer Nieuwenhuizen sleepte hem dan liet Irronillffer WRQ op plaat de wind in de rug hadden ge- echter mee en nam hem soms op de had. De ander, de ongehuwde heer nek. Tenslotte bereikten de mannen Onmiddellijk keerden de mannen w. v. d. Ploeg uit Kollum ging de een rijsdam, die op vierhonderd me terug, doch zij verdwaalden in de andere kant uit, in de richtinig van ter langs de dijk loopt. Daar liet de mist. Na geruime tijd samen gezocht te hebben, kregen zij verschil van mening over de richting, die zij moesten gaan. Twee van hen, de 56- jarige heer J. v. Seggeren uit Twijzel en de 37-jarige heer K. Nieuwenhui- heer Nieuwenhuizen zijn collega ach ter. Hij wist in welke richting hij naar de dijk moest lopen. Gered. Daar aangekomen waarschuwde hij enkele andere arbeiders, die er onmiddellijk op uit trokken om de heer Van Seggeren naar de dijk te brengen. De heer Nieuwenhuizen zelf was volkomen uitgeput De man nen werden ondergebracht in een nabij gelegen boerderij, waar zij door een arts werden onderzocht. Na enkele uren waren ze zover op krachten, dat zij naar huis konden worden overgebracht. De vermissing van de drie mannen was aan het eind van de schafttijd al ontdekt. De werkbaas, de 39-jarige H. Moes uit Vierhuizen, is toen naar de zand plaat gelopen, maar hij moest terug keren voor het snel opkomende wa ter. Juist op tijd kwam hij weer bij de dam aan. De arbeiders hebben nog gezocht en geschreeuwd, maar hun verdwaalde collega's hebben niets gehoord. De inmiddels gewaarschuwde po litie loste geruime tijd schoten om de derde man te waarschuwen. Ook werd de vliegbasis Leeuwarden ge waarschuwd, maar in verband mei de mist kon geen helicopter opstij gen. De reddingsboten van Terschel ling en Oostmahorn en twee vissers schepen uit Zoutkamp hebben ook langdurig zonder succes naar de ver miste gezocht. Zondagmorgen heb ben tien arbeiders van de Dienst Landaanwinningswerken bij laag water het wad afgezocht. Zij vonden niets dan een jas en een paar laar zen, die het eigendom waren van de vermiste. Per olifant op receptie Koningin Elisabeth en de hertog van Edinburgh zijn zondag per oli fant naar een ontvangst van de ma- haradja van Jaipur gegaan. De ko ningin en de maharadja reden op de grootste olifant, die in Rajahstan te vinden was, vier meter boven de grond, naar het koninklijk paleis. De hertog van Edinburgh volgde op een tweede olifant, en drie oli fanten met Indiase hoogwaardig heidsbekleders sloten de stoet. Het Engelse koningspaar was zon dagochtend, op de tweede dag van hun bezoek aan India, uit New Delhi, per vliegtuig naar Jaipur vertrok ken. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's (Medegedeeld door het KNMI. Geldig van maandagavond tot dinsdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). PLAATSELIJK SNEEUW Zwaarbewolkt met plaatselijk enige sneeuw. Matige, langs de Waddenkust krachtige wind tus sen noord en oost. Temperatuur om het vriespunt. Het coördinatiecomité van Waalse vertegenwoordigers van net socialis tische Algemene Belgische Vakver- begon, wordt door de Waalse vak bondsleiders als een succes be schouwd. Deze leiders veroordelen bond (ABW) heeft zaterdag beslo- de houding van de Vlaamse vakbon ten, de staking met ingang maandag op te schorten. De Waalse vakbondsleiders, die te Saint Servais bij Namen onder lei ding van de r'djunct-secretaris-gene- raal van het ABW, André Renard, vergaderden, spraken zich voorts uit voor omzetting van het ABW in een Belgisch vakverbond, gebaseerd op een Vlaamse, een Waalse en even tueel een Brabantse federatie. Het comité verzocht de aan ten organisaties, de kwestie van deze reorganisatie te bespreken. Het sprak zich uit voor instelling van een commissie, waarin Walen en Vlamingen gelijkelijk zullen zijn vertegen wooraigd, ter bestudering van de problemen betreffende de De reis van het Britse koninklijke paar naar India: In Killen plaatste het structuur van hgt vakverbond, paar een grote krans op het graf van Mahatma Gandhi. den, die niet of slechts ten dele aan de actie hebben deelgenomen. Ook de regering wordt gekritiseerd we gens haar reactie op de stakingsbe weging. Tenslotte dringen de Walen aan op vrijlating van de aangehou denen en ophef f mg van alle sancties voor stakingsfeiten. Het bestuur var. de Christelijke (R.K.) Volkspartij gaf zaterdag na afloop van een vergadering in Brus sel als zijn mening te kennen, dat Het comité verzocht de aangeslo- stakingsactie tegen de eenheids- wet op een mislukking voor de so cialisten is uitgelopen Het bestuur sprak zich uit voor het houden van verkiezingen, zodra de eenheidswet ook door de senaat is aanvaard. Volgens de Belgische minister voor middenstandszaken Paul van den Boeynants, hebben de stakingen Bel- De staking, die 32 dagen geleden gië 9 miljard frank geku6t. Het KNMI deelt mede: In het grote koude-gebied in Rusland is de lucht druk in de afgelopen dagen gedaald, terwijl zich boven Scandinavië en de Noordelijke IJszee een nieuw hoge- drukgebied ontwikkelde. Een kleine depressie boven Noordwest-Duitsland zorgde ervoor, dat de vorst over Duitsland tot dicht bij Berlijn werd teruggedrongen. De depressie veroor zaakte in zijn omgeving sneeuwval. In ons land veroorzaakte hij een noordelijke luchtstroming, waarin geen temperaturen onder nul voor kwamen. Op de Oceaan heerst een levendige depressie-activiteit. Aan 't front van een diepe depressie ten zui den van Groenland splitste zich bij de Golf van Biscaje een gedeelte af. dat naar Zuid-Frankrijk trekt. Een actieve storing op het westelijk deel van de Oceaan koerst snel naar het oosten. In verband met deze ontwik kelingen zal de wind bij ons uit oos telijke richtingen gaan waaien, waar door lucht met temperaturen om het vriespunt zal worden aangevoerd. Plaatselijk kan daarbij wat sneeuw vallen. Zon- en maanstanden 24 Jan.: zon op 08.32; onder 17.13; maan op 12.18; onder 01.48. 24 Jan.: v.m. 9.02; n.m. 9.34. Intentie Bidiceek: ALGEMENE INTENTIE: De eenheid van alle christe nen. zoals Christus die heeft gewild. 24 jan. Moge de ergernis van een verdeeld christendom voor Joden, Mohammedanen en andere niet-christenen wor den weggenomen. KORRELTJE Hoffelijkheid is geen zwakheid. (Pres. J. F. Kennedy)

Leidse Courant | 1961 | | pagina 1