VERSCHENEN: Het weer in Europa Gouden huwelijk Salman-Wassenaar ZATERDAG 21 JANUARI 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Filmster/zanger en presidentsvrouw De Verenigde Staten beleefden gisteren een van de grote dagen uit de geschiedenis nu John Kennedy als opvolger van Eisenhower wordt ge ïnstalleerd als nieuwe president. Foto: Filmster-zanger Frank Sinatra be geleidt mevrouw Jacqueline Kennedy naar haar loge voor het bijwonen van een gala-voorstelling, welke in Washington vooraf ging aan de inhul digingsplechtigheden. De prins onder de wielen Prins Bernhard heeft, vergezeld van zijn particulier secretaris dr. F. A. de Graaff, een bezoek aan Gelderland gebracht. Foto: Prins Bernhard tijdens de bezichtiging van een rijwielfabriek in Dieren. Proces om auteurschap Journalisten behoeven brandbrief niet te herroepen Ofschoon drie andere journalisten feitelijk alle artikelen met uitzon dering van één hadden geschreven, gaf de hoofdredacteur van Cobouw, de heer F. W. van Gulick, een bun deling van deze artikelen tot het kastelenboek 1960 uit onder zijn eigen naam. Wel schreef hij in een voorwoord, dat hij de samensteller van dit boek was. De president van de rechtbank te Den Haag heeft in het kort geding, dat door de uitge ver van het boek, tevens uitgever van Cobouw was aangespannen te gen de journalisten, welke als schrij vers van genoemde artikelen in een brief de gang van zaken hadden uit eengezet bij de kunstredacties van dag- en weekbladen, de uitspraak ge daan, dat zij deze brief niet behoe ven te herroepen. De president is nl. van mening dat de heer Van Gulick door zich in de inleiding samenstel ler te noemen de indruk van de om slag, dat hij de schrijver van het boek zou zijn niet voldoende heeft weggenomen. Door uitgever en hoofdredacteur, aldus de president, is vooruitgelopen op het onderzoek naar het auteurschap. Daarom wees hy de eis van de hand. De eisers hadden aangevoerd, dat de heer Van Gulick recht had zich schrijver, al thans medeschrijver van het boek te noemen, omdat hij de door zijn me dewerkers geschreven artikelen ge wijzigd en anders geredigeerd had. KVP-WERKGROEP ZUID-WEST NEDERLAND Uit naam van het Dagelijks Be stuur der Katholieke Volkspartij heeft de voorzitter van de KVP een werkgroep Zuid-West Nederland ge ïnstalleerd. Deze werkgroep, waarin het voorzitterschap wordt bekleed door mr. P. van Boven te Breda, is samengesteld uit katholieke beleids- figuren op politiek en sociaal gebied in de provincies Zuid-Holland, Zee land en Noord-Brabant. De werkgroeop zal zich beraden over belangrijke vraagstukken van Zuid-West Nederland, dat vooral in de toekomst als gevolg van de ver- Dit vrolijk lachende gezicht hoort toe aan dr. Arthur Michael Ramsey, de 56-jarige aartsbisschop van het Engelse graafschap York, die de op volger wordt van dr. Geoffrey Fi scher, als die eind mei aftreedt als aartsbisschop van Canterbury, hoofd van de Engelse kerk. Dr. Ramsey zal als bisschop van York worden opge volgd door de huidige bisschop van Bradford, dr. Frederick Donald Coggan. breding en de verdieping van de randstad Holland als een geheel kan worden beschouwd; vraagstukken, zowel liggend op het terrein van het provinciaal beleid, als op het gebied van het regeringsbeleid. De werkgroep zal daarom kunnen rapporteren over kwesties op beide terreinen; voor wat het laatste be treft vanzelfsprekend aan het Par tijbestuur der Katholieke Volkspar tij. Boekhouder verduisterde 36.000 gulden De recherche van 't bureau Raam poort in Amsterdam heeft gister middag de zestigjarige boekhouder H. gearresteerd onder verdenking van verduistering in dienstbetrek king en valsheid in geschrifte. De boekhouder heeft zich de laatste drie en een half jaar een bedrag van naar schatting 36.000 toegeëigend. Hij pleegde deze verduistering door het uitschrijven van cheques, waarop hij de valse handtekening van zijn di recteur plaatste .H. verzilverde de cheques bij de bank van zijn werk gever, directeur van een fabriek in de Amsterdamse Jordaan. Hij was daar ongeveer vier jaar in dienst. De boekhouder, die een bekentenis heeft afgelegd, zal waarschijnlijk dinsdag aan de officier van justitie worden voorgeleid. Havenarbeider hielp broertje bij inbraak De 22-jarige havenarbeider Th. J. S., wonende te Gorinchem, heeft gistermiddag tijdens de zitting van de rechtbank in Dordrecht anderhalf jaar gevangenisstraf met aftrek van preventieve hechtenis tegen zich ho ren eisen, omdat hij zich door zijn 16-jarig broertje had laten verlei den mee te doen aan een inbraak. De 25-jarige classificeerder G. van E., eveneens uit Gorinchem, moest terechtstaan omdat hij medeplichtig zou zijn geweest aan een inbraak in een verffabriek, die de 16-jarige jongen had georganiseerd. Hij had zich tijdens de operatie te ruggetrokken. De officier van jus titie vorderde tegen hem vijf maan den gevangenisstraf, waarvan drie maanden voorwaardelijk met drie jaar proeftijd. Zowel de havenarbei der als de classificeerder hadden geld aangenomen van de jongen, dat van diefstal afkomstig was geweest. De havenarbeider had bovendien /506.gestolen uit de winkellade van een Gorcumse kolenhandelaar. De officier van justitie noemde het gedrag van S. bijzonder ergerlijk. Hij achtte het onbestaanbaar, dat een volwassen man zich door z'n broer tje liet mee lokken op het pad der misdaad. Het broertje zelf had zich in een gesloten zitting van de recht bank te verantwoorden. Uitspraak over veertien dagen. De 50-jarige gemeente-arbeider T. de H. uit Rotterdam is overleden aan de verwondingen, die hij gister middag in Berkel opliep bij een on geval. Hij kwam met zijn bromfiets te vallen over een groep jongens die aan de Noordeindseweg aan het spe len waren en met hun allen de rij weg optuimelden. De 21/»-jarige Jantje Vermeer ren uit Breda is vlak bij huis in het Groene Woud overreden door een stadsbus. Het kind was op slag dood. Het kind ging vlak voor ae bus staan, die stopte om passagiers uit te laten. De chauffeur zag het niet staan. de stalen boeken van de unieke nieuwe R D-collectie behang jaargang 1961. Onbegrensde mogelijk heden voor een prach tige begrenzing van „Uw kamer van Ik" Vraag de boeken (ge heel vrijblijvend) ter inzage aan Uw behang- leverancier. RATH DOODEHEEFVER Advertentie) Eén dode na frontale botsing Gisteravond om zes uur zijn twee personenauto's in frontale botsing gekomen op de weg Zevenbergse- hoek-Breda. Hoe het ongeluk zich precies heeft toegedragen is nog niet bekend. Een grote personenauto ge raakte bij het uit de bocht komen op de linker weghelft en reed tegen een uit Breda komende kleine auto op, waarin twee personen zaten. De bestuurder van de kleine wagen, de heer P. van Elewout uit Klundert, 48 jaar oud, gehuwd en vader van vyf kinderen, werd ernstig gewond. Zijn naast hem zittende zwager, de 51-jarige heer G. M. Goverde, ge huwd en vader van zes kinderen, uit Zevenbergen, overleed tijdens het vervoer naar het St. Ignatiuszieken- huis in Breda. De bestuurder van de grote auto, de heer C. Vugt uit Hoek in Zeeuwsch-Vlaanderen, kreeg hoofdwonden en is per eigen gelegenheid naar familie in Breda gegaan. De groepscommandant uit Ter- heide heeft eventuele getuigen ver zocht zich bij hem te melden (tele foon 01690-391). Nog voorarrest verdachten in Socrates-affaire De raadkamer van het Amster damse gerechtshof heeft gistermid dag nug geen beslissing genomen over het door de ex-onderdirecteur van de Amsterdamse Bank T. H. uit Bussum en de Goudse zakenman H. E. W. aangetekende appèl tegen de verlenging van hun voorlopige ge vangenhouding. Zoals bekend is werd dit tweetal de dag na Kerstmis gearresteerd, H. onder verdenking van verduistering in dienstbetrekking ten voordele van derden (Socrates-directeur Nic den Besten) en W. P. op verdenking van valsheid in geschrifte cq uitlokking daartoe. Het hof zou in de loop van de middag over beide verzoeken be slissen. Namens de heer H. (die vandaag jarig is) heeft mr J. W. Lely uit Den Haag de raadkamer verzekerd dat er geen gevaar bestaat dat zijn cliënt zich aan het justitiële onder zoek zal onttrekken, zodat er geen gronden aanwezig zyn om hem lan ger vast te houden. De procureurgeneraal, mr. Aber- son, was daartegen van mening, zo deelde mr. Lely mede, dat de heer H. de indruk wekt dat hy niet alle noodzakelijke inlichtingen heeft ver strekt. Vrijlating van deze verdach te achtte hy daarom niet raadzaam in verband met het gevaar van ge- meenspraak met getuigen. De vrijlating van Djilas Milovan Djilas, de vrijdag in vrij heid gestelde voormalige communis tische leider in Zuid-Slavië, heeft en kele uren na zijn vrijlating in zijn woning te Belgrado tegenover een correspondent van Reuter verklaard: „In algemene zin is mijn standpunt misschien een beetje veranderd. De wereld verandert, de werkelijkheid verandert en het is vanzelfsprekend dat mijn inzichten mee-veranderen. Maar in wezen heeft mijn mening op sociaal, ideologisch en filosofisch ge bied zich niet gewijzigd". De 49-jarige Djilas, die eens als een mogelijke opvolger van presi dent Tito werd beschouwd, maar zich later tot een fel tegenstander van diens regime ontwikkelde, wil de niet in details treden. Hij vertel de „correct" te zijn behandeld. De omstandigheden in de Zuidslavische gevangenissen zijn goed. Djilas heeft 21 maanden alleen in een cel gezeten. Later in 1958 kreeg hij een cel met andere gevangenen. Hij vertelde dat hij niet behoefde te werken en zijn tyd heeft doorge bracht met schrijven. Hij beschouwt zijn vrijlating als „een positieve ont wikkeling". Natuurverschijnselen in de winter Het strenge winterweer in Duits land heeft enige merkwaardige na tuurverschijnselen veroorzaakt. Zo wordt uit Freising bericht, dat men daar vrijdag bij heerlijke winterzon neschijn zgn. „diamantstof" uit een wolkenloze hemel .ag vallen, name lijk op kleine vogelveertjes gelijken de ijsnaalden van ongeveer een cen timeter lang en dunner dan een mi- limeter, die uit een aantal op elkaar gevroren kristallen bestaan. Dit dia mantstof ontstaat slechts bij zeer Aan de rand van het land goed „Offem" aan de Hoger- weg, is het donderdag, 26 ja nuari a.s. groot feest. Op die dag zal het echtpaar Jo hannes Salman (76) en Cla- sina Wassenaar (74), 50 jaar in den echt zijn verbonden. De bruidegom, voortgespro ten uit een kuipersfamilie (de ouderen in Noordwijk zullen zich „Toon de kuiper" nog wel herinneren), een be roep hetwelk in onze ge meente geheel is verdwenen, kwam al heel jong in het bloembollenvak en is dat zijn gehele leven trouw gebleven. Nog dagelijks kan men Han Salman op zijn „brommer", naar zijn bedrijf zien tuffen, wanj zijn land ligt nog al ver van huis tot zelfs in het ver kavelde Langeveld en al gaat hy niet meer spitten, zijn wakend oog als bekwaam kweker blijft over zijn be drijf, waarbij één van zyn zoons hem assisteert, waken De bruid, eveneens voortge komen uit een oud Noord- wyks geslacht is ook nog zeer „kwiek" en zij bestuurt nog geheel zelfstandig haar huishouden. Uit het huwe lijk werden 9 kinderen ge boren, die thans allen ge trouwd zijn. Het gouaen echtpaar is thans omringd door 40 kleinkinderen en telt ook al 1 achterkleinkind. Wij zijn er van overtuigd, dat het donderdag voor het bruids paar en zyn familieschaar, KORTE GOLF Koningin Elizabeth van Enge land en haar gemaal prins Philip zyn vrijdag per vliegtuig uit Lon den naar New-Delhi vertrokken, waar zij zaterdagmorgen zijn aange komen. Zy gaan een reis van zes weken maken door India, Pakistan, Nepel en Perzië. In het bergland van Sicilië is een dertienjarige herdersjongen, Paolo Riccobono, als negende slacht offer van een vendetta (bloedwraak) tussen de families Riccobono en Gracolici vermoord. Sinds 1953 zijn vijf leden van de Gracolici's en met Paolo mee vier van de Ric- cobono's vermoord. Het Argentijnse dorpje Villa Cacique, bij Tandil, is door zware regenval en daarop volgende aard verschuivingen geheel vernield. Twintig peisonen worden vermist en zyn waarschijnlijk omgekomen. De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: max. min. temp. gisteren HELSINKI mist —14 STOCKHOLM onbew. —2 —13 OSLO geh. bew. —5 —8 KOPENHAGEN onbew. 1 —1 ABERDEEN h. bew. 6 1 LONDEN h. bew. 8 4 AMSTERDAM regen 3 1 BRUSSEL zw. bew. 5 3 LUXEMBURG geh. bew. 3 1 PARIJS geh. bew. 10 5 BORDEAUX onbew. 11 2 GRENOBLE 1. bew. 5 —3 NICE geh. bew. 9 4 BERLUN zw. bew. 0 —8 FRANKFORT geh. bew. —3 —3 MüNCHEN geh- bew. —5 —5 ZüRICH sneeuw —1 —1 GENèVE zw. bew. 3 —1 LOCARNO onbew. —2 —10 WENEN h. bew. —2 —13 INNSBRUCK geh. bew. —3 —8 ATHENE onbew. —1 AJACCIO zw. bew. 13 3 JOME zw. bew. 9 —0 MADRID zw. bew. —1 MALLORCA onbew. 15 1 LISSABON mist 14 3 Medewerker van Eichmann geknipt De Frankfortse eerste openbare aanklager heeft vrijdag gezegd, dat een voormalige medewerker van Adolf Eichmann in Wenen is gearres teerd. Het is de vroegere SS-kapi- tein Franz Novak. De openbare aanklager, Heinz Wolf, zei, dat Novak was gearres teerd nadat inlichtingen waren ont vangen van Oostenrijkse burgers, die door de Weense radio hadden gehoord, dat er naar hem werd ge zocht. Wolf zei, dat Novak onder zijn eigen naam werkzaam was bij een drukkerij in Wenen. Van 1933 tot 1933 maakte Novak in Duitsland deel uit van het „Oostenrijkse legioen". Volgens de politie schijnt Novak ook betrokken geweest te zijn bij de Na zi-inval in Oostenrijk in 1938. In hinderlaag gevallen Tot op heden zijn vijf lijken gebor gen.' In enkele uren viel meer dan dertig centimeter regen. Door nog niet opgehelderde oor zaak geraakte de 64-jarige winkelier E. Caris uit Maastricht vrijdagavond te water in het kanaal Luik-Maas tricht. Voorbijgangers, die direct te hulp schoten, konden oe man vrij spoedig op het droge brengen. De levensgeesten bleken toen reeds ge weken. In de Waalhaven te Rotterdam is vrijdagnacht de 52-jarige verver W. J. Sirre uit Rotterdam verdron ken. De man wilde omstreeks half twee met twee Duitse matrozen aan boord gaan van het Rijnschip „Adam Elise". Hij viel hierbij van de loop plank en kwam terecht tussen twee schepen. Nadat het lichaam was op gehaald, werd kunstmatige ademha ling, toegepast, hetgeen niet meer mocht baten. Zwart tegen blank in Kongo In Kongo is een trein, waarmee Zweedse militairen van het V.N.-leger voorraden overbrachten van Elizabethstad naar Loeena, in de jungle aan gevallen door Baloeba's. Eerst sneden zij de elektriciteit af en later, toen een stoomlokomotief was aangekomen om de trein verder te trekken, bleken de rails gesaboteerd te zijn, waardoor de trein gedeeltelijk ont spoorde. Foto: Terwijl soldaten met zware mitrailleurs en handvuurwapens de wacht houden en Baloeba's uit het kreupelhout blijven schieten, pro beren andere militairen de trein weer op de vernielde rails te krijgen. Vanuit een hinderlaag bij Medea grote koude en grote vochtigheid op circa 60 kilometer ten zuiden van van de lucht. Algiers zijn donderdag vier meisjes, Uit Oost-Duitsland werd gemeld, van wie één Europees, een aalmoe dat men vrijdagochtend van de Fich- zenier en twee Mohammedaanse sol- telberg af het Reuzengebergte met daten van 't Franse leger doodge- zijn sneeuwtoppen kon zien. De con- schoten. touren van de bergen leken echter Allen, op de aalmoezenier na, be- onderste-boven te staan als 'n weer- hoorden tot een medische ploeg, die spiegeling. Een dergelijke luchtspie- terugkeerde van een stad in het zui geling ontstaat door sterke afkoeling den. Deze stad was geteisterd door van de luchtlagen vlak bij de grond, overstromingen. De groep reisde wat tot gevolg heeft dat de lichtstra- per vrachtauto, die plotseling om- len worden omgebogen. Boven op de ringd werd door Algerijnse verzets- Fichtelberg was 't minus vier gra- strijders. De meisjes en de Moham- den, maar beneden aan de voet in medaanse soldaten werden met ma- Obrwiesenthal gaf de thermometer chinegeweren neergemaaid. De aal minus acht graden aan. moezenier was met een mes afge maakt. NOORDWIJK een onvergetelijke dag zal worden.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 7