d JÉ TUINIER MET PLEZIER! Aad van Tilburg (Noordwijk) gekozen voor regionale jeugdtraining waterpolo Agnieten op Leidse Schouwburgplanken Frisse opvoering van twee oude spelen MEDISCHE DIENSTEN ZATERDAG 21 JANUARI 1961 DE LEIDSE COURANT FAU1...1 Voorportaal naar het Nederlands zevental „7WEMMEN DEDEN die jongens natuurlijk al lan- ger, maar er een sport van maken, dat is eigenlijk wat wonderlijk gegaan," vertelt ons mevrouw M. A. van Tilburg-van der Niet. „U moet namelijk weten, dat Nel van Vliet - ja ik bedoel die bekende oud kampioene - 's zomers regelmatig bij ons logeert. Ze zag de kinderen dan wel eens zwemmen hic in Noord- wijk en raadde mij toen aan ze n^r een vereniging te sturen. Nou dat werd de Sleutelstad in Leiden, want in Noordwijk hebben we geen zwemclub. Het zijn alle vier behoorlijke zwemmers, mijn kinderen, twee jon gens en twee meisjes. Mijn dochter Corry is zwem- lerares- voor haar plezier boor, en niet voor beroep. - en dan Aad, een van de tweeling, de twee jongens - „de oudste, twintig minuten eerder geboren", vult Aad zelf aan - dat zijn eigenlijk de twee, die er de echte wedstrijdsport van zijn gaan maken. Vooral Aad, voor hem is het zijn lust en zijn leven." Voor deze Aad zijn we dan ook naar Noordwijk gegaan, omdat hij als enige in de kring Gouwe-Rijn- streek in de regionale jeugdtraining is gekozen. Voor hem betekent dat het voorportaal van het Nederlandse jeugdzevental waterpolo. „JLIET IS NU veertien dagen geleden," vertelt Aad ons, „dat ik via mijn vereniging hoorde, dat ik na de landelijke selectie was gekozen. „Maar het is slechts de training, dus hij is er nog niet," zegt zijn moeder, die het allemaal nuchter blijft bezien. „Een beetje trots ben ik er echter toch wel op," gaat zij verder, „want als trainster en scheidsrechter weet je zelf het beste wat er in de sport te koop is. Een beetje beschouw ik dus wel als een eer." „Met 60 man zijn we naar die selectiewedstrijden gegaan in Amsterdam," zegt Aad zelf, „en uiteindelijk bleven er 25 over. In twee groepen trainen we, een in Amsterdam en een in Den Haag. Ik ga zelf één maal per week op zondagmiddag naar Den Haag, waar we door Joop van Woerkom, oud-keeper van ZIAN, worden getraind. Die training staat onder toe zicht van Cor Braasem, de nieuwe coach van het Ned. waterpolo-zevental. Bij die eerste training, kwam Cor Braasem even kijken en ik kreeg toen een compli mentje, het tempo moet ik echter nog wat op zien te voeren, zei hü". «DR MOET NATUURLIJK veel getraind worden, maar dat heb ik er graag voor over. 's Zomers onder leiding van Mark van der Voet in de Zijl en warmeer de open baden gesloten zijn, dus in de win tertijd, in de Overdekte. Zeker vier a vijfmaal ga ik trainen. Wat baantjes zwemmen en dan natuurlijk de eigenlijke polo-training. Bijzonder sympathiek vind ik het ook, dat ik een extra trainingsavond heb ge kregen bij de Leidse Water vrienden. Ik heb dat toen gevraagd en ze vonden het direct goed. Een prettig gebaar," zegt Aad van Tilburg tevreden. „Van de zomer heb ik ook een prima training gehad van Wil van Breukelen, bij de zwemclub Naarden. Ik ben toen speciaal lid geworden van die vereniging om aan de training te kunnen deelnemen." „Leuk is het ook", zegt mevrouw Van Tilburg, „dat Aad daar toen het kampioenschap allround-zwemmer bij de jongens won." Veel trainen UOEWEL AAD VAN TILBURG bepaald een beschei- den knaap is en zeker niet met een hoge borst door Noordwijk loopt om zijn prestaties, laat hij ons toch graag zijn trofeeën zien. Ze zijn trouwens ook eerlj: verdiend en in vele gevallen bepaald niet ge makkelijk. Voor de tweede maal is hij in het bezit gekomen van de wisselbeker „De drie Vissers" voor de eerste plaats op de 100 meter vrije slag bij de jongens. „Nog een keer, en ik mag die beker houden. De con currentie f; echter wel wat sterker geworden, maar ik blijf trainen. Conditietraining trouwens ook. Wan neer ik daar maar even tijd voor kan vrijmaken, ga ik éénmaal per week vijf kilometer hard lopen en verder doe ik nog aan judo. Dat alleen maar voor mijn plezier en niet om daar wat in te bereiken. Gitaar-spelen doe ik ook, maar daar komt jammer genoeg niet veel van. Bij een vriendinnetje - zijn moe der lacht daar eens bij - krijg ik nog wel eens even les, maar mijn sport blijft toch voorgaan". "EIGENLIJK WEL bijzonder jammer," merkt Aad's moeder op, „dat die jongen steeds voor zijn trai ning naar Leiden moet. Er zou anders misschien veel meer uit te halen zijn. Het is trouwens nog de vraag of het bad „De Zijl" dit jaar nog wel geopend zal wor den, zo niet dan wordt de training helemaal een moei lijke zaak. Enkele goede prestaties heeft Aad echter in zijn vereniging al behaald." De medailles aan de muur MRMEMEST KXJDEMEST paard Up duif schaap koe varken -mfffrin 50///* aanvult ma SSnf BEMESTING i tl goed fout GEDROOGDE MEST [^jROENTETlJNj^ AAD VAN TILBURG ....trainen en dan maar afwachten.... (Foto: „Leidse Courant") van zijn jongenskamer hebben wij als een bewijs daar van gezien. „Zo is de Sleutelstad bijv. vorig jaar kampioen ge worden van de 2e klasse KNZB - met zijn 17 jaar speelt hij al in het eerste elftal - en het jaar daarvoor werd Aad kampioen van de kring Gouwe-Rijnstreek in de groep adspiranten A. Dan verder natuurlijk nog wedstrijden in diverse plaatsen in Nederland, o.a. pres tatie-zwemtochten van twee kilometer bij De Robben in Loosdrecht en bij de vereniging Vahalis uit TieL" „IJET IS MISSCHIEN wel een grappig voorval, maar bijzonder teleurstellend voor Aad, toen bij die promotiewedstrijd tegen Nereus voor een plaats in de le klasse." „Ik kwam toen te laat met de trein aan," vertelt hij zelf, „en de wedstrijd was al twee minuten aan de gang. Ik mocht niet meer meedoen. Die wed strijd werd verloren en dus geen promotie. Niet, dat ik daarmee wil zeggen, dat ze met mij erbij wél gewon- nnen hadden, maar een grote desillusie was het wel." Vooral gezien zijn leeftijd is Aad van Tilburg een stevige knaap, maar voor het forse waterpolo lijkt het ons voor een jongen van 17 jaar toch wel een hele opgave te moeten spelen tegen zoveel oudere tegenstanders Hij verzekert ons echter, dat hij daar absoluut geen last van heeft. „Ze hebben hem in het eerste elftal van de Sleutel stad bezonder leuk opgenomen. Hij is daar eigenlijk bij al die grotere, zonder dat ze nou kinderachtig met hem doen - en daar lijkt hij ons ook bepaald geen knaap naar - toch wel echt de Benjamin, die speciale aandacht krijgt van zijn teamgenoten." „Zelf is hij ook al zo'n beetje bezig met training van een ploegje jongens en meisjes. Niet alleen pro fiteren. maar ook wat voor de vereniging doen," vindt mevrouw Van Tilburg. TVTATUURLIJK kun je met zwemmen je brood niet verdienen, en dat begrijpt Aad zelf ook wel. Naast zijn intensieve training om iets in het waterpolo te bereiken, maakt hij dus ook behoorlijk werk van zijn studie. „Ik zit nu in de schakelklas van ^e UTS in Leiden. Daarna ga ik naar Den Haag, voor bouw kunde te leren, in Leiden is daar geen gelegenheid voor. Wat ik precies wil worden weet ik nog niet, in ieder geval in de bouwwereld; opzichter, tekenaar of iets dergelijks. Maar eerst zien, dat ik mijn diploma's haal." Hij maakt bepaald geen overhaaste plannen deze rustige knaap. Met de zwemsport trouwens ook niet, dat is ons na dit gesprek wel gebleken. „Trainen en dan maar afwachten wat het wordt," schijnt het de vies van deze jonge Noordwyker. SIERTUIN Bij vorst hebben we de gelegenheid om het gereed schap te repareren, ook de grasmachine wordt na gekeken en de messen laten we slijpen. Intussen ver geten we de vogels niet, voer en water worden regel matig bijgevuld. Van vele heesters kan winterstek worden gemaakt, o.a. van Forsythia, Ribes. Spiraea, Deutzia, Weigelia en botanische rozen. Elke stek is circa 20 cm lang, we snijden het stek schuin onder een knop af, grote door nen en zijtakjes worden verwijderd, bij sterke soorten ook de onderste knoppen. Sommige, moeilijk worte lende soorten (Ribes) maakt men met een hieltje, een stukje van de oude tak blijft aan de jonge scheut zit ten. De stekken worden aan bosjes gebonden met een etiket eraan en op een beschutte plaats ingekuild. In maart worden ze 'gestoken, 2/3 van de stek in de grond, een of twee knoppen erboven. Is de grond los, dan trappen we ze voorzichtig aan. Er is nu tijd om waar nodig de tuin te veranderen. Het kan voorko men dat we bij de aanleg van bloemvakken een rechte hoek of een cirkel moeten uitzetten. Met een maatlat en een touwtje, kunnen we zonder veel moeite de ge wenste figuur op het terrein aangeven. GROENTETUIN Om de vorming van humus te bevorderen en de bodemstructuur te verbeteren, is regelmatige toepas sing van organische mest noodzakelijk. Het beste kan men de mest geven als voorraadbemesting bij de aan leg en de voedingsstoffen op peil houden met kunst mest, met om de paar jaar een aanvulling van orga nische mest. Oude stalmest, een goed verteerd mengsel van koemest en varkensmest, wordt het meest ge bruikt Het zijn zogenaamde koude meststoffen; ze verteren langzaam en zijn daarom geschikt als voor raadbemesting. Warme mest, zoals paardenmest, scha- penmest of kippenmest, verteert snel en wordt snel omgezet. Gemakkelijk te verwerken en te verdelen, is goed verteerde stalmest, vermengd met aarde. Verse mest, van welke soort ook, mag nooit worden gebruikt, warme meststoffen vermengt men meest met compost. Deze gecomposteerde mest wordt ook in gedroogde vorm in zakken verkocht: goed te vervoeren en te be waren, praktisch reukloos en gemakkelijk te verwer ken. De hoeveelheid te gebruiken mest is afhankelijk van de grondsoort en het gewas, globaal gerekend: voorraadbemesting 8 kruiwagens, aanvullende bemes ting 4 kruiwagens per 50 vierkante meter. Op de zak ken van gedroogde mest wordt veelal de benodigde hoeveelheid aangegeven. In de bak zaaien we bij goed weer worteltjes, radijs, spinazie, raapstelen en snijsla. Ook legt men de zaden van tuinbonen, erwten en peulen dicht bijeen onder glas om voor te kiemen. Eind februari worden de plantjes buiten uitgezet. FRUITTUIN Nu worden de vruchtbomen bespoten met 6 vruchtboomcarbolineum, om de eieren van bladluizen, vlinders en overwinterende insecten te doden. Spuiten bij sneldrogend weer, doch niet als het vriest en het gebruikte water mag niet kouder zijn dan 5° Celsius. In de siertuin worden rozen en coniferen gelijk mee genomen. De bomen moeten krachtig en overvloedig worden gespoten („gewassen"), om alle delen te ra ken. LEIMUIDEN Play-Fair Het eerste herenteam van Play-Fair kwam woensdagavond uit tgeen TOV uit Noordwijk. Hoe wel net een gelijkopgaande strijd was met de nodige panning moest Play-Fair toch het oiderspit delven. Na een bereikte 44 stand moest men het laatste enkelspel en de dub bel aan de tegenstanders laten. Door dit resultaat is de aansluiting met de kop nu wel geheel verloren. Play- Fair 2 kwam uit tegen Tennico 1 uit Nieuwveen. Zij wisten een 64 over winning te behalen. KATWIJK UIT HET POLITIERAPPORT De 4-jarige J. W. v. d. N.f wonende aan de Rijnmond, stak op onvoorzich tige wijze genoemde weg over en werd aangereden door een personen auto. Het kind bekwam een boven beenfractuur en schaafwonden aan het hoofd. Op advies van een arts werd het meisje opgenomen in het Acad. Ziekenhuis te Leiden. Tegen een inwoner dezer gemeente, welke thans in militaire dienst is, zal proces-verbaal worden opgemaakt terzake van diefstal van een brom fiets, radiotoestel en enkele andere goederen. De man bekende tevens op andere plaatsen nog 3 bromfietsen, 1 rijwiel, 1 paar handschoenen en 1 jas te hebben ontvreemd. KOUDEKERK Benoeming De heer C. Stroo Jr. te Koudekerk is met ingang van 20 januari 1961 als onderwijzer be noemd aan de Christelijke School aan de weth. Splinterlaan te Leider dorp. Leiden en Omgeving In spoedgevallen nemen waar de artsen Teeuwen, Gaasbeek, Kort- mann, 's Gravesande en Brand. Tandarts: J. Filippo, tel. 30926. Apotheek Kok, Rapenburg 9, teL 24807, tot zaterdagmiddag 6 uur Hooigracht 48, tel. 21060. Alkemade en Leimuiden De art sen Snoep, Oude Wetering, tel. 01713 -511, en Brinkhorst, Leimuiden, teL 01721-269. Bodegraven Dkt. C. G. van Beek, tel. 2268, zust. A. de Groot, tel. 2599. Boskoop Dkt. Bom, tel. 2136. Hazerswoude zie Koudekerk. Dkt. J. de Goeje, Benthuizen, teL 01790-3636; voor zuster: zie Leider dorp. Hillegom Dkt. G. P. D. Ie Cocq d'Armandville, tel. 5613. Katwijk Rijn Okt. J. Bergman, tel. 2921, apotheek Kon. Julianalaan 18, tel. 4370. Katwijk Zee Dkt. P. A. Visser, tel. 2023, apotheek zie Katwijk Rijn. Koudekerk a. d. Rijn Dkt. H. A. Blaauwendraad, tel. 01714-208, voor zust zie Leiderdorp. Langeraar zie NieuArveen. Leiderdorp Zie Koudekerk. Zust. Hoogvliet, tel. 01710-24909 (bgg 31297). Ongevallen Rijndyk teL 01714-278. Leidschendam Dkt. Keijzer, tel. 4535, Groene Kruis, tel. 3449, Dam- apotheek, Damlaan 41. Lisse Dkt J. M. van Dijk, tel. 3134. Nieuwkoop Dkt G. J. Bremer, tel. 01725-103. Nieuwveen Dkt A. M. van Don gen, tel. 01723-101. Noordwijk Dkt J. van Nes, tel. 2405, Duinrandapotheek van 12-1 en van 5-6 u.. Wit-Gele Kruis, zust. Hooijmans, tel. 3388. Noordwgkerhout De artser. K. A. van Praag, tel. 385, en A. G. Th. v. d. Lugt, De Zilk, tel. 02520-5707. Oegstgeest De artsen E. W. F. van Walchren, teL 22030, en J. J. Lanen-Baron, tel. 21610. Apotheek Wilhelminapark 8, tel. 262/4. Rijnsburg zie Katwijk Ryn. Sassenheim j;Kt. G. L. van Raaij, tel. 02532-7777. Valkenburg zie Katwijk Rijn. Voorhout Dkt. W. J. Binnema, tel. 02532-7707. Voorschoten Dkt. J. E. James, tel. 2520. Warmond Dkt. H. A. G. Walen kamp, tel. 01711-220. Wassenaar De artsen J. Pauli- des, tel. 4561, en dr. H. D. Boer, teL 9124. Wassenaarse Apoth., Schouw- weg 32, tel. 2402. Woubrugge zie Nie .wveen. Zoetermeer Dkt. J. H. N. de Bruyn, tel. 3059. Zwammerda^i zie nieuwkoop. LEIDERDORP VIERING 40-JARIG BESTAAN CHR. ORANJEVERENIGING De herdenking van dit feit is gis teravond ingezet met een stijlvolle herdenkingsavond in de Geref. Kerk aan de Hoofdstraat. Medewerking aan deze avond verleenden de eerw. heer J. v. d. Hoek, hulpprediker bij de Herv. Gemeente van Leiderdorp, de organist Addie de Jong, organist van de Herv. Kerk, de Chr. gem. Zangvereniging „Excelsior" o.Lv. de heer Hans Boelee en de sopraan Leida Verdoes. De voorzitter van de Oranjever eniging, de heer W. D. C. v. d. Wijn gaard, opende de avond met een welkomstwoord tot de aanwezigen, in het bijzonder tot burgemeester en mevr. Van Diepeningen, wethou ders en secretaris der gemeente en verdere genodigden. Vervolgens memoreerde hij in een kort over zicht de afgelopen 40 jaren van het bestaan der vereniging. Dankbaar heid vervult het bestuur bij de ?teeds weer gebleken liefde voor het Oranjehuis. Nadat gezamenlijk gezongen was: „Wilt heden nu treden", volgde een voortreffelijke orgelsolo van Addie de Jong, het orgelconcert no. 2 van G. F. Handel. Nadat het koor op zeer verdienstelijke wijze een drietal nummers had vertolkt volgde de toespraak van de eerw. heer Van den Hoek. Onder de titel: „De ze gen van het Koningschap", gaf hij een overzicht van het Oranjehuis sinds 400 jaar en de betekenis er van voor Nederland. Na het zingen van gezang 306 bracht Addie de Jong het bekende: „Merck toch hoe sterek", in een be werking met variatie van Cor Kee. Nadat het koor, in een bewerking van Hans Boelee had gezongen: Van God wil ik niet scheiden, volgde het zeer toepasselyke: „Dank sei Dir, Herr" van Handel, gezongen door Leida Verdoes, een mooie sopraan solo van deze jonge zangeres waar mede het koor, waarin zij ook zingt, zich gelukkig mag achten. Besloten werd met het gezamenlijk zingen van het Wilhelmus. STOMP WIJK Stoppen verboden Zodra ged. staten hun sanctie hebben verleend gaat het besluit van B. en W. in werking waarbij het verboden zal zijn met auto of voertuigen stil te staan aan beide zijden van de Dr. van Noortstraat tussen perceel 180 van de Dr. van Noortstraat en het Oosteinde no. 10. Binnen 30 dagen kan men tegen dit besluit beroep aantekenen Dij de Kroon. Het adres moet dan gericht worden aan de Commissaris der Koningin. Confrontatie met de toneelliteratuur in al haar verscheidenheid, als onderdeel van het scholingswerk, wordt of het Leidse St. Agneslyceum voor Meisjes op haar juiste waarde geschat. Dit bevestigde o.m. de rector drs J. J. A. Zonneveld in zijn ope ningswoord op de gisteravond in de Schouwburg gehouden toneelavond: onlangs bezochten de lagere klassen Shakespeare's Spel der Vergissingen, de hogere klassen zagen Molière's ,.Le Misanthrope", gespeeld door een Franse toneelgroep, in de Kon. Schouwburg te Den Haag en binnen kort zullen zij in onze stedelijke schouwburg een stuk van een Duitse jeugd-toneelgroep kunnen bijwonen. Ter gelegenheid van het patroons feest van St. Agnes woonden leerlin gen en docenten hedenmorgen een gezongen H. Mis bij in de Lodewijks- kerk. Traditiegetrouw ging aan deze feestdag gisteravond een door eigen krachten verzorgde toneeluitvoering vooraf. Hiervoor koos men het „abel" (wijs en verheven) spel uit de mid deleeuwse literatuur „Esmoreit" waarvan de schrijver onbekend is ge bleven. Hoewel „Esmoreit, sconincs sone van Ceciliën" in wezen geken merkt wordt door een grote eenvoud van opzet en behandeling, is het een lastig te verteren brokje voor regis seur, spelers en misschien ook voor de toeschouwer. De klare karakter tekening echter, de fijnzinnige veer- tiende-eeuwse tekst is by volledige overgave der spelers en gespitste aandacht van de luisteraar de moei te volkomen waard. Het was een groot genoegen te zien hoe deze groep St. Agnes-meisjes hebben ge tracht zich geheel in te leven; res pect mag men hebben voor haar ken nis van de moeilijke tekst. Momenten van weifeling werden als onbeteke nende hindernissen genomen; het ge heel was van een grote frisheid, onge twijfeld de grote verdienste van de straffe, maar bezielende leiding van de regisseur, pater J. Coenen O.S.C., er. de eenvoudige doch smaakvolle decoratie van de heer J. Schlechter. Het dramatische verhaal rond een koninklijke intrige, waarvan kroon prins Esmoreit het slachtoffer dreig de te worden, werd opgevoerd door Dian Pouw in de titelrol, Joke Nou- wens (de Coninghinne), Truus Kapel (Conine van Ceciliën), Marianne Bouhuis (Robbrecht, sconincs neve). Anneke van Zonneveld (Conine van Damascus), Joke Witteman (Damiët, sine dochter), Leneke van der Meer (Meester Platus), Carla van der Meer (de beul). Wil de Rooy sprak de proloog. De costumering en grime, belang rijke onderdelen in dit stuk, werden resp. verzorgd door Joop Koevoets en fa. v. d. Pijl. Na de koffie genoten de vele aan wezigen, ouders, schoolbestuur, docenten en genodigden, w.o. de de ken van Leiden, van een 15e eeuws kluchtig spel, met élan opgevoerd door de eerste klassers: „Meester Pa- telyn", uit het Frans bewerkt door Jan van der Putten. Een ondeugend verhaaltje van een vossenstreek van advocaat Patelyn (maitre Pathelin), waarin Annemieke Verbraken (titel rol), Marianne van Elburg, Cinthe Sala, Joke van Tongeren en Evelien Menken debuteerden. Judith Pieck zei de prologen. Opvallend juist ga ven de speelster, door louter gebaren- uitbeelding, het decor in spel en tekst aan. De waarderende dankwoorden van drs. Zonneveld waren ten volle ver diend, evenals de tulpenhulde, die door medescholieren, zowel aan de groten als de kleinen, werd aange boden. Applaus aan het slot VJjlt.: Pater J. Coenen O.S.C., Leny v. d. Meer, Carla v. d. Meer, Marianne Bouhuis, Dian Pouw, Joke Witteman, Joke No uw ens, Truus Kapel, Anneke van Zonneveld, Wil de Rooy.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 4