DE LEIDSE BIOSCOPEN 't Sleutelgat RIJNSTREEK SCHERP Burgerlijke Stand Leidse agenda GEMEENTERAAD VAN WOUBRUGGE DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 Casino Nogmaals wordt de gele genheid geboden, het Franse film werk „Les quatre cents coups", voor treffelijk geregisseerd door Frangois Truffaut, te gaan zien. Indringend is de sfeerschildering rond het knaapje, dat door een verkeerde op voeding van halfbakken ouders en een starre, onpedagogische onderwij zer en gesecundeerd door een we reldwijs vriendje op het hellend /lak van landloperij en diefstal geraakt. Zijn misdrijven zijn niet schokkend, maar de ouders die niet door de jongen aan handen en voeten gebon den willen worden, geven de zaak over aan de politie, die de jongen opsluit in een opvoedingsgesticht. Antoine ontsnapt en komt na zijn vlucht bij de onmetelijke zee, waar naar zijn hele hart uitging als in een onbewust verlangen naar de einde loze rust na een vertrapte, vroege jeugd in een verworden milieu. Een eenvoudig verhaal werd een meesterlijk epos door de diepgevoel de visie van de regisseur, die, getui ge zijn prachtige close ups, welke een kinderziel geheel blootleggen, gegrepen moet zijn door de onge repte schoonheid van zijn onder werp. Zijn gevoelens heeft Truffaut gestalte gegeven in beeldend proza van het zuiverste gehalte. Een werk van hoge waarde. Toegang 18 jaar. Van maandag tot vrijdag draait „M. een stad zoekt zijn moordenaar" Een kindermoordenaar in Berlijn vormt een bedreiging voor vele on schuldige kinderen en de hele stad zoekt naar hem. De beste speurders zijn de bedelaars en de Berlijnse on derwereld. Het vonnis wordt door deze wereld zelf voltrokken als de moordenaar gevonden is, maar het vonnis treft een anderEen boeiende film voor 18-jarigen en ouderen. Lido „De wraak van een ver dachte" is een wat vaag misdaadver haal. Het gaat over een miljardairs- dochter, die in opdracht van de va der in het oog moet worden gehou den. Zij houdt er vreemde praktijken op na en de man die haar volgen moet, ondanks zichzelf verliefd op het meisje, krijgt een serie geheim zinnige zaken te slikken. Tót de dochter vermoord wordt. De miljar dair wil met de kracht van z'n enorm vermogen trachten te achterhalen wie de moordenaar van zijn dochter is. Voor de detective in kwestie is dit een tamelijk lastig geval, omdat hij degene was die het laatste bij het meisje vertoefde. Zoals gezegd is het verhaal wat vaag. De scènes stapelen zich op, zon der dat er veel binding onderling be staat. Daarom slaagden de makers van deze Franse film er niet in de aandacht van de toeschouwers te blij ven boeien. Enkele précaire scènes maakten strikt voorbehoud voor vol wassen noodzakelijk. Luxor „Casque d'Or, die onder de Nederlandse titel „De zondares van Parijs", deze week in het Luxor- theater wordt uitgebracht, is - we haasten ons, dit direct voorop te stel len - van een buitengewoon goed ge halte. Achter de Nederlandse titel, die enigszins lokkerig aandoet, gaat in dit geval een verhaal schuil, dat rijk is aan aangrijpende wendingen en situaties. De film speelt in „het leven van Parijs" omstreeks de eeuw wisseling. De opzienbarende blondine Marie. voortreffelijk en knap uitge beeld door Simone Signoret, raakt verliefd op een timmerman, Manda. Dit roept grote spanningen op bij Pa- rijse individuen, die zich beijveren om de aantrekkelijke vrouw voor hun karretje te spannen. De duistere Leca, die het overal voor het zeggen heeft, is bepalend voor de wendingen van het verhaal, dat tenslotte eindigt met de dood van Manda door de val- 'bijl. Regisseur Becker is een assistent geweest van de grote impressionist Renoir. Een frappante gelijkenis heb ben we qua compositie en visie kun nen bespeuren tussen deze film en zeer veel schilderijen van Renoir. De film is zowel in zijn geheel als in de afzonderlijke beelden sterk van com positie. Zeer knap is de regisseur in zijn typeringen Alle figuren, die u in de loop van het verhaal te zien krijgt, hebben de volle aandacht van de re gisseur gehad. Ze zijn allen „raak" met zeer veel kunde door de maker in het beeld geplaatst en voortreffe lijk gespeeld door de acteurs, ook de bijrollen. De KFC heeft deze film toelaatbaar geacht voor volwassenen om het mi lieu waarin de film is opgenomen. Precaire details zijn echter in het ge heel niet het voorwerp van de belang stelling van de regisseur geweest. Hij heeft het Parijse „leven" gezien als kunstenaar, vooral als groot filmkun stenaar. Rex. „De bruiden der Morlock monsters" is een wonderlijk geval. Het gaat over een „tijdmachine", welke in 1899 in Londen wordt ge demonstreerd. Met deze machine kan men zich naar believen in de tijd verplaatsen, ook naar de toekomst. Zestig jaar geleden geloofde men er niet in; tegenwoordig ook nog niet, maar het beeld van de toekomst, welke deze machine oproept, is wel verbijsterend. Toegang 14 jaar. Studio. De Zweedse regisseur Ingmar Bergman is de laatste tijd wel favoriet in ons land. En niet ten onrechte. Films als „Het zevende ze gel" en „Wilde aardbeien" hebben ons getroffen zowel door de inhoud als de wijze van uitbeelding. Thans hebben wij gelegenheid om een nieu we schepping van Bergman te be wonderen: „De maagdenbron". Het verhaal is gebaseerd op een oude Zweedse ballade, die ons vertelt van een jong meisje, dat in de 13e eeuw naar de kerk reed om kaarsen te gaan offeren. Onderweg werd zij in het bos door geitenhoeders aangerand en vermoord. De onverlaten zoeken onderdak juist op de boerderij van haar ouders en hebben zelfs de bru taliteit om de kleding van het ver moorde meisje te koop aan te bie den. Daardoor komt de moord aan het licht en de vader doodt de moor denaars. De man is echter een god vrezend man en deze wraak drukt hem zwaar. Hij gaat het lijk van zijn dochter zoeken en belooft God een kerk te zullen bouwen op de plek, waar hij zijn kind vond, als God hem de zonde zal vergeven. Als te ken dat God hem verhoord heeft, ontspringt dan plotseling een bron, die in de volksmond de naam krijgt van „De maagdenbron". Deze bal lade is door Bergman verfilmd ge heel in de sobere en rechtlijnige ver haaltrant van de Middeleeuwen. De schemering van de oudheid ligt er over heen en de zware denkwereld van het noordelijk volk komt tot uiting in het trage tempo van de film. Het is dramatische poëzie in haar beste vorm, een verhaal dat diepe indruk maakt en dat men niet spoedig vergeet. Toegang 18 jaar. Trianon De film „Minnespel" var. Philippe de Broca is vorig jaar op het filmfestival van Berlijn on derscheidden met de „Zilveren Beer' Om welke reden is ons niet bekend, maar het lijkt ons bepaald niet om de inhoud, voor zover in deze film nog gesproken kan worden van een inhoud. Een stel op zijn minst vreemd te noemen Parijzenaars ru ziën er om of ze nu wel of niet en kind zullen nemen. „Hij" zegt nee en „zij" zegt ja en bovendien is het nog geen echtpaar ook. Voor ons re den te over om een dergelijke film bepaald onaanvaardbaar te vinden, ook al besliste de KFC dan vooi vol wassenen. In het begin geeft de film nog wel een aardig beeld van een kibbelend, verliefd paar, maar na een half uur wordt dat toch ook oer. vervelend. Er wordt ook zeker be hoorlijk geacteerd en de verschil lende figuren van De Broca worden aanvaardbaar uitgebeeld, maar een film van anderhalf uur voor een der gelijk, volkomen pretentieloos en af en toe ook smakeloos onderwerp, is ons toch teveel gebleken. Van ons geen „zilveren beer"! De Neder landse film over Arnhem in het voorprogramma is ons beter beval len. Een uitstekende filmexpressie. Om half vijf vannacht is op het stationsemplacement Haagweg te Leiden brand ontstaan in een wagon met huisvuil, die deel uitmaakte van een goederentrein uit Den Haag. De wagon werd afgehaakt en de brand weer heeft het vuur blust. Vermoe delijk is de brand het gevolg van broei. LEIDSE UNIVERSITEIT. Geslaagde voor het doct.ex. Gen. II mej. C. J. M. Rust te Rotterdam, mej. M. J. Vrijer te Den Haag, mej. C. Wamsteker -te Bloemendaal en de heren N. D. Bessem te Leiden, H. T. Boucher te Wassenaar, F. Hirschman te Den Haag en Oei King Tien te Oegstgeest. Geslaagd voor het Semi-artsex. mevr. J. C. du PerronMaas te Lei den en de heren A. Bijl te Leiden, F. Roelfsema te Den Haag en N. Rij laarsdam te Alphen aan den Rijn. Geslaagd voor het artsex. de heren A. J. J. Beerens te Leiden, dr. R. Brouwer te Oegstgeest, B. A. Kats te Voorburg en A. G. S. van Ramshorst, te Leiden. Verkorting werkweek bij Vroom en Dreesmann Vroom Dreesmann zal overgaan tot verkorting van de werkweek. In verband met de vele organisatorische vraagstukken, die zich daarbij voor doen, zal de datum van invoering in de verscheidene steden uiteen kun nen lopen, doch op 1 september 1961 zal de werkweekverkorting over het gehele land zijn ingevoerd. Aan het personeel, dat niet met de winkelverkoop belast is of ten aan zien van de arbeidstijden met de winkelverkoop niet in onmiddellijk verband staat, zal de extra vrije dag zoveel mogelijk op zaterdag gege ven worden. Voor het overige personeel zal noodgedwongen een rouleersys teem moet 'n worden toegepast over alle werkdagen der week. In afwachting van een eventuele landelijke ïadere regeling der win kelsluiting, zal deze regeling als proef worden ingevoerd. Geboren: Marcellius Antonius zoon v. J. H. Kuipers en M. M. G. C. Roosen; Marcelinus Adrianus zoon van J. C. de Kruiff en W. J. Koekkoek; Martinus Hermanus zoon van J. C. de Kruiff en W. J. Koekkoek: Willem Frederik zoon varf L. W. Neuteboom en H. C. Jonge- leen; Elisabeth Johanna dochter van E. Jonker en J. Rijsbergen; Johanna Petra Wilhelmina dochter van P. F. Vinke- steijn en H. J. ten Donkelaar: Maria Hammy dochter van D. Bol en H. D. Ooms: Caroline Ingrid dochter van A. J. v .d. Veld en W. A, Schenkeveld. Ondertrouwd: I. Monfil's en L. de Voogd: G. de Bruin en C. C. S. Hansen; L. Cornet en A. J. Brussee; J. J. Omt- zigt en A. S. van Koperen; A. Schreu- der en M. Verhoeven; G. J. van der Hoe ven en W. Paauw; K. B. Brandt en J. G. E. Verhoog. Overleden: J. C. Kan 88 jaar wed. van A. J. van den Akker; C. M. Velu 70 jr. echtgen. van H. E. F. Bik; J. J. Verhoogt 68 jaar man. GEVEILDE PERCELEN Ten overstaan van Notaris J. C. van Eek te Leiden is heden geveild: Woon huis met erf en tuin te Oegstgeest, Laan van Alkemade 56 in bod: 23.600.ko per: J. J. G. de Cler te Leiden, q.q. voor 30,100.—. Zuiflafrikaanse boeken voor Leidse universiteit Gisteren heeft in de kamer van de Rector Magnificus, prof. mr. J. V. Rijp- perda Wierdsma, een plechtigheid plaats gehad. Tijdens deze plechtigheid heeft namens de Zuidafrikaanse minister van Onderwijs en de ambassade van de Unie van Zuid-Afrika, prof. dr. H. v. d. Mer- we Scholtz, hoogleraar in de Afrikaanse taal- en letterkunde aan de Gemeente lijke Universiteit van Amsterdam, een aantal Zuidafrikaanse boeken aan de Leidse Universiteit aangeboden. De Rec tor Magnificus aanvaardde deze schen king met woorden van dank. Krachtens het Zuidafrikaans-Neder lands cultuurverdrag worden jaarlijks aan universiteiten en andere instellingen in Nederland Zuidafrikaanse boeken ge schonken. Ditmaal was de Leidse Uni versiteit aan de beurt. Bij de plechtigheid waren onder meer aanwezig de President-Curator, dr. J. H. baron de Vos van Steenwijk, enkele hoogleraren uit de literaire faculteit en mr. J. R. de Groot, waarnemend-direc teur van de Universiteitsbibliotheek. MAANDAG 23 JANUARI LAFV Kleurendiawedstrijd: „Portret", Rest. „De Doelen", 8 uur n.m. VIRO Mr. dr. C. Berkhouwer: Reizen naar Japan en Formosa, 8 u. n.m. in „Het Witte Huis", Oegst geest. Mij. Voor Toonkunst Uitvoe ring Missa Solemnis van Ludwig v. Beethoven 8.15 uur n.m. in de Stads gehoorzaal. KAV-St. Leonardus Jaarverga dering en gezellig samenzijn in het Leonardushuis, Haagweg, 8 uur n.m. AVONDMISSEN St. Lodewijkskerk: donderdag 9 u., zondag 6 uur. Herensingelkerk: vrijdag 9.30 uur, zondag 6.30 uur. St. Leonarduskerk: zondag 7 u. n.m. Hartebrugkerk: dinsdag 7 uur, zon dag 7 uur. St. Petruskerk: woensdag 9.30 uur, zondag 6 uur. St. Willibrordus (Oegstgeest): zon dag 7 uur. Meerburg (Leiderdorp)zondag 6 uur. ALPHEN AAN DEN RIJN Zuster Maria Sophia vierde zilveren POTLOOD EN GEEST Oplossing uo. 531. Horizontaal: 1. bik, 3. Pan, 5. ego, 7. na, 9. Ot, 10. Leeds, 11. ik, 12. st, 14. eng, 16. rog, 17. als. Vertikaal: 1. ben, 2. K.E., 3. Po, 4. nat, 6. grein, 8. alk, 9. Oss, 11. Ier, 13. tas, 14. erg, 15. ga. professiefeest De eerw. zuster Maria Sophia (in de wereld mej. Hermina Maria Bos nia) geboren te Utrecht en werk zaam geweest te Ede, Doetinchem, Bunnik en sedert 1956 in het Sint Josephpension te Alphen aan den Rijn, heeft donderdag haar zilveren professiefeest gevierd als lid van de Congregatie van de Zusters van Sint Joseph te Amersfoort. In de kapel van het Sint Joseph pension werd des morgens om 6.45 uur door deken E. A. M. Paap een door de zusters gezongen H. Mis uit dankbaarheid opgedragen. De deken hield vervolgens een korte toespraak waarin hij het licht deed schijnen op de betekenis van kloosterroepingen. Na een gezamenlijk ontbijt met alle bewoners van het pension is er een receptie gehouden in de grote spreekkamer, waar velen de jubile rende zuster kwamen complimente ren. Om 12 uur vond een korte bij eenkomst met het voltallig bestuur van het pension, tjjdens welke deken Paap de zuster een horloge aanbood daarbij loffelijke woorden tot haar richtend voor haar goede zorgen voor de bejaarden. Het feest werd des middags om 4.30 uur kerkelijk beslo ten met een danklof. In de avond was er een feestelijke bijeenkomst in de grote recreatie zaal. Bij deze gelegenheid werd te vens het nieuwe toneel in gebruik genomen. De heer A. F. Ruijssenaars, die de leiding had, maakte van de gelegenheid gebruik om het Stich tingsbestuur hartelijk dank te zeg gen voor zijn hiertoe genomen be sluit. Het is een ruime toneelgelegen heid geworden met décor, verlich ting en geluidsinstallatie. Namens de bewoners werd het woord gevoerd door de heer N. de Wolf, die daartoe ingeleid door de heer Ruijssenaars, enkele woorden van felicitatie tot de jubilerende zus ter richtte en haar een dag-missaal aanbood. Het nieuwe toneel werd ingewijd door de r.k. toneelvereniging „Kunst na Arbeid", die het blijspel „Weg met de Barricade" over het voetlicht bracht en daarmee de toeschouwers heel veel genoegen verschafte. Ir. A. S. G. Bruggeling, voorzitter van het Stichtingsbestuur, sprak tot besluit woorden van dank tot allen die hadden medegewerkt om deze dag voor zuster Sophia tot een onver getelijk gebeuren te maken. BOSKOOP PROPAGANDA-AVOND KAB- BOSKOOP De jaarlijkse propaganda-avond, welke door de afd. Boskoop van de KAB gisteren in het R.K. Vereni gingsgebouw werd gehouden mocht zich zoals gebruikelijk in een zeer goede belangstelling verheugen. Na een kort woord van welkom van de voorzitter, de heer Berkesteijn, werd eerst het woord verleend aan de pro pagandist, de heer Louis Beumer uit Utrecht. In een kernachtig betoog, dat met volle aandacht werd beluis terd, zette deze vlotte spreker uit een waarom een Christelijke arbei dersorganisatie noodzakelijk is en waarom de werknemer zich behoort aan te sluiten. Allereerst moeten de werknemers zich organiseren om vast te houden wat reeds is bereikt zoals de sociale voorzieningen. Het tweede argument om zich aan te sluiten is, omdat er nog vele problemen om een oplossing vragen welke men niet als eenling kan verkrijgen. Spreker wees hierbij op de verdeling van het nationale inkomen de werkgelegen heid voor de 50.000 jaarlijks ter be schikking van de arbeidsmarkt ko mende jongeren, hetgeen een groot vraagstuk op zich zelf is, de verbete- 1 ring van de invaliditeitswet, het aan deel in de winst voor de werknemer. Tenslotte wees spreker op de toestan den in de onder-ontwikkelde gebie den. Daar geen vak-organisaties, geen sociale voorzieningen. Het besef groeit gelukkig dat wij allen verant woordelijk zijn. Er zijn al acties, het is noodzakelijk dat deze acties door een ieder worden gesteund. De KAB is een actie begonnen onder het mot to „Wij en Zij" en spreker drong er met de meeste klem op aan deze actie te steunen. Er heerst daar een ontstellende nood. Voor geheel Chris telijk Europa is een vakbeweging noodzakelijk ook voor de jeugd. Na deze ernstige rede kwam de toneelgroep KW uit Waddinxveen voor het voetlicht met het toneel stuk „Polly Perkins" van G. Nielen. Het is het verhaal van een huwelijk tussen twee elkaar volkomen vreem de mensen, in verband met de bepa ling in een testament. Hoewel men al spoedig kon zien hoe de afloop zou worden, boeide het geheel toch wel, vooral door het goede en vlotte spel van de hoofdpersonen. Alleen 't derde bedrijf was iets tt langdradig, doch daar konden de spelers niets aan doen. Een gezellig bal met mu ziek van ,The Lucky Stars" was het besluit van deze in alle opzichten geslaagde avond. HAZERSWOUDE De „Harmonie" aan begin van glorievol tijdperk Verrassende uitvoering De „Harmonie" van Hazerswoude was gisteren in het welgevulde Ver enigingsgebouw aan de 22e muziek uitvoering toe, waarvan vanavond herhaling plaats vindt Er schijnt een periode van stilstand achter de rug te liggen, gepaard met een diri gentwisseling. We moeten dus aan een heropbouw denken. In de „wan deling" hoorden we van een jonge medespeler, die naar de Leidse Mu ziekschool gaat en r over denkt om een bestaan te zoeken „in de mu ziek". Zo iets heeft voor ons een verheugende klank. Koren en bla zerskorpsen willen we niet alleen zien als de basis van het muziekle ven, maar ook als een ontdekkings- veld voor het verborgen muzikale talent. De „Harmonie" van Hazerswoude mag er van overtuigd zijn, dat zij tot meer in staat is dan zij zelf ge looft, en dat Bosveld een dirigent is, die de method- weet om vleu geltjes vleugels te maken. De diri gent Bosveld kijkt vooruit, heeft 'n weloverwogen plan. Toen hij daar het korps overnam leek het een tijd onzeker waar het neen ging. Tot de jongste uitvoering, toen Bosveld met een wonderbaar geslaagd concert op niveau voor de dag kwam, zo gaaf en boeiend, dat oij iedereen verba zing bestond. Dirigent en korps had den elkaar in een prachtige harmo nische samenwerking geheel en al gevonden. Het programma zal, ho pen we, over een jaar of drie ook een beetje een ander gezicht krij gen. Het was nog tamelijk conven tioneel, zelfs verouderd en miste echt concertpeil. Inmiddels wensen we de „Harmonie" van Hazerswoude succes toe in haar nieuw? levens fase, onder haar nieuwe aanvoerder in het nieuwe en waardige vereni gingsgebouw. De tekenen zijn gun stig om de slag te winnen, zoals „Poverientje" na de pauze bij de af deling toneel en haar „spel van lief de en dwaasheid". Als bekend was het de Reciteer- en Toneelvereni ging „De mosthenes" van Waddinx veen die ..Poverientje voor het voet licht bracht. Als gebruikelijk zijn enige koralen geblazen, naast een koraalbewerking, verder wat mar sen, waarvan twee met inschakeling van de drumband Ook burgemees ter Smit van Hazerswoude sprak enkele woorden, waarin het beroep van de voorzitter van de „Harmo nie" tot de burgerij onderstreept werd om de harmonie te steunen in overeenstemming met de behoefte die haar ontwikkeling meebrengt. Bovendien *.on de burgemeester meedelen, juist van morgen „uit Den Haag" de goedkeuring te heb ben ontvangen op de door de ge meenteraad gevoteerde subsidie aan de vereniging. JAARVERGADERING „DE HANZE" Tijdens de matig door leden, echt genoten en gezinsleden van de R.K. Middenstandsvereniging „De Hanze" bezochte jaarvergadering vormde 't hoogtepunt de causerie door de heer Zonneveld. Na het welkomstwoord door voorzitter F. Kouwenhoven, be handeling van ingekomen stukken en voorlezing der jaarverslagen werd de heer Zonneveld de gelegenheid geboden zijn visie te geven op de midden.stand, zoals ze nu is en zoals ze in het verleden was. Allereerst wees spreker op de belangrijke func tie van de vrouw in het bedrijf. De geringe belangstelling voor vergade ringen en dergelijke wijtte spreker aan de macht van de televisie en de goede gang van zaken in het bedrijf. Bijgevolg wees hij erop, dat de mid denstanders nog meer zich moesten verdiepen in de veelal toch nog vaak voorkomende problemen. Daarnaast, aldus spreker, moeten er geregeld tijden worden vrijgemaakt voor het gezin. Tenslotte vormt de opvoeding van de kinderen een van de belang rijkste taken van de ouders, ook in het middenstandsgezin. Aan het ein de van zijn betoog propageerde de heer Zoneveld dat door gezamenlij ke inspanning de bond krachtiger en intensiever de problemen kan aan pakken. Als vorming hiertoe wees hij op de katholieke dagschool voor detailhandel in Haarlem. Hierna namen verschillende leden de gelegenheid te baat om de heer Zonneveld vragen te stellen naar aan leiding van het door hem besproke ne. De geestelijk adviseur vertoonde hierna nog enkele films, alvorens voorzitter Kouwenhoven het laatste woord in deze interessante, doch s'echt bezochte, bijeenkomst uit sprak. ZOETERMEER Jongerenavond De tweede avond van de door de jongerenbe weging opgezette serie van vier avon den voor de jongeren van Zoeter- meer en omgeving is zeer geslaagd te noemen. De opkomst voor deze avond was prima, de zaal was nage noeg geheel bezet. Op deze avond was mede aanwezig de nieuwbenoem de kapelaan H. v. d. Hondel. Na een kort openingswoord door de heer A. Vollebregt was het woord aan de heer C. Havenaar sr. uit Zoetermeer, die over het onderwerp: Waarom katholiek zijn? sprak. Spreker begon zijn betoog met het verhalen van enkele geschiedkundige feiten vanaf de bouw van de tegenwoordige pa rochiekerk, die in 1915 werd ge bouwd. Geheel naar sprekers eigen trant waren deze feiten niet van humor ontbloot. Via deze geschie denis ging spreker de aandacht rich ten op de katholieke kerk in het al gemeen. Spreker wees op de een heid in de kerk, een eenheid, die men in andere kerken niet aantreft. Ver volgens wees hij op het voorrecht van het bezit van de biecht, hetgeen hij staafde met bewijzen uit de H. Schrift. Als ander bijzonder ken merk wees hij op het universele ge zag van de katholieke kerk, hetgeen men elders tevergeefs zoekt. Een pleidooi hield spreker voor het ro zenkransgebed. Kapelaan H. v. d. Hondel bracht de heer Havenaar hartelijk dank voor het gebodene en wees de aanwezigen op het voorrecht van het kindschap Gods. Op woensdag 1 februari zal de derde avond gehouden worden. Dan zal de bekende aalmoezenier W. Grimbergen uit Den Haag spreken over het onderwerp: Tussen start en finish. Feestmiddag voor bejaarden In de grote zaal van De Meerbloem werd gistermiddag een zeer geslaag de feestmiddag gehouden voor de le den van de bond voor ouden van dagen te Zoetermeer. Deze middag werd aangeboden door het WH, de gezamenlijke vrouwenverenigingen van Zoetermeer. Aan deze uitnodi ging werd door ongeveer tweehon derd bejaarden gevolg gegeven. Zij werden verwelkomd door de voor zitster van het WH W. Troost-Klijn. Hierna was het woord aan mevr. A. D. v. Velzen-Peterse, die op voor treffelijke manier het verdere pro gramma aankondigde en zo nodig toelichtte. Op vlotte wijze werd daarna het programma afgewerkt. Begonnen werd met een declamatie van een der leden van de Ned. Her vormde vrouwenvereniging Ora et Labora, gevolgd door een zang-to neelstukje Zingende Liefde, ver tolkt door leden van het Kath. Vrou wengilde. Dit vormde zeker wel het hoogtepunt van deze middag. Eén der leden van de gereformeerde vrouwenbeweging las een stukje pro za voor uit de geschiedenis van De Erven Neuteboom. M°vr. W. Pieters- ma-Fontijn liet de aanwezigen een canon zingen, die er na enige oefe ning zijn mocht. De leden van de vereniging van Plattelandsvrouwen bracht daarna op leuke wijze het stukje Bonbon- nière. De drie vrijstertjes werden op aardige wijze vertolkt door leden van het CNV. De KAV verzorgde 'n vraag- en antwoordspel tussen een tweetal dames en heren, om prijzen. Door vrouwengroep van de PvdA voerde daarna het toneelspel Pech vogel op, dat zeer gewaardeerd werd. Het programma werd besloten met zang dóór leden van Ora et Labora. De voorzitter van de afdeling, de heer J. v. d. Ende dankte allen, die medegewerkt hadden tot het slagen van deze middag. Op de vrijdagavond gehouden raadsziting sprak burgemeeester J. C. van Wageningen een nieuwjaars rede uit. Hij memoreerde o.a. het feit, dat het aantal ingezetenen in 1960 met 14 was toegenomen tot 2830, dat 71 persoi.en inkwamen en 119 vertrokken. Voorts memoreerde hij de belangrijkste gebeurtenissen bin nen de gemeentegrenzen, de voor naamste raadsbesluiten, het overlij den van enkele ingezetenen, 't feit, dat 5 personen een koninklijke on derscheiding ontvingen en één de zilveren erepenning van de gemeen te en tenslotte de voornaamste plan nen voor 1961. Als oudste raadslid beantwoordde de heer J. den Hertog deze rede. Bij de ingekomen stukken waren onder meer een beslissing van G. S. om de goedkeuring van de gemeen tebegroting 1961 uit te stellen en een tweetal verdagingsbesluiten voor 6 maanden inzake de partiële uit breidingsplannen Hoogmade en Wou- brugge. Enkele geldleningen waren goedgekeurd, evenals de begroting voor het waterleidingbedrijf over '61. Bij Kon. besluit was het maximaal aantal drankvergunningen binnen de gemeente verhoogd van 5 tot 7. Ook deelde de voorzitter mede, dat in de vacature wijlen C. Slingerland, tot commandant van het brandweer corps Woubrugge was benoemd de heer M. J. Schijf, tot ondercomman dant J. Terhorst. De raad besloot een subsidie van 4 cent per inwoner te verlenen aan de Stichting Recreatie voor de actie: Opgeruimd staat netjes. Een tweetal aanvragen van de kraamcentra Al phen a. d. Rijn van het Groene Kruis en Roelof arendsveen van het Wit- Gele Kruis, om de gemeentelijke vergoeding der dagverzorging tot 2 gulden te verhogen, werd voor na der advies naar B. en W. terug ver wezen. Burgemeester J. C. van Wagenin gen en wethouder L. G. van Tol werden met algemene stemmen her kozen resp. tot lid en plaatsvervan gend lid van de Kringraad Alphen a.d Rijn der Vleeskeuringsdienst. De leden van de commissie tot we ring van schoolverzuim, afd. Wou brugge werden allen herkozen, te weten de heren S. Couperus, J. Met selaar, P. Schraverus en L. v. Eyk, terwijl in de vacature T. de Jong werd gekozen de heer C. J. Juyn. In de afdeling Hoogmade werden al le leden herkozen, de heren H. J. Hoogenboom, S. J v d Meer, C. F. van Rijn, J. Th. Volwater en D. J. Lusse. In het jaar 1960 hadden de commissies weinig werk te verrich ten. Aansluitingen. Voorts besloot de raad zonder meer een krediet van 10.687 te verlenen, zijnde een gemeentelijke bijdrage van een derde deel der aanlegkosten in de electrificatie van de buurtschap Ofwegen. Tevens werd besloten, op dezelfde basis 14700 gulden beschik baar te stellen voor de aansluiting van de Groenwegh te Hoogmade op het electriciteitsnet. Ook hier dragen de SLF te Leiden 30 procent in de kosten bij, terwijl het aandeel der belanghebbenden hier tot op 400 gulden na is toegezegd. Op een des betreffende vraag van de heer Bank deelde de voorzitter mede, dat Of- wegen niet in aanmerking komt voor straatverlichting, daar dit een deel is van de provinciale weg 6a. Het voorstel van B. en W. om het instrumentarium van wijlen de heer C. Slingerland, in dienst bij de ge meentewerken, voor 3000 gulden over te nemen ten dienste van deze drie bedrijven, werd zonder meer aangenomen. Uit de talrijke begrotingswijzigin gen in de dienst 1960 bleek tenslotte, dat de ramingen van inkomsten en uitgaven uiteindelijk met 10.000 en 16.000 gulden waren overschreden. Hierdoor is de post onvoorzien te ruggebracht tot 2800 gulden. Door het bestuur van C. N. school was op grond van art. 72 der L. O.- wet een aanvraag om medewerking ingediend voor de aanschaf van leer lingensets voor 4 lokalen, klassebu- reaux voor 3 lokalen en verduiste ringsgordijnen voor 2 lokalen, alles bijeen een bedrag van 8600 gulden. Na overleg met en op advies van de inspecteur stelden B. en W. voor, ge zien de moeilijke finantiële positie der gemeente, deze grote uitgave over twee jaar te verdelen. Enkele raadsleden vonden dit onvoordelig en onpraktisch. De voorzitter wees er nog op, dat de gemeente dit ge heel alleen dient te betalen en dat de inspecteur, alvorens definitief ad vies uit te brengen, eerst de mening van de raad hierover wilde verne men. Ook wethouder Venhuizen wees er op, dat het taktisch juister is, deze post over twee jaar te ver delen, en dus voorlopig in principe 4300 gulden beschikbaar te stellen voor 2 lokalen. Na ampele discussie besloot de raad dit voorstel van B. en W. te aanvaarden. Als laatste agendapunt besloot de raad een geldlening voor 5 jaar, groot 18429 gulden aan te gaan, ter financiering van de aankoop van cir ca één hectare land van de familie De Ranitz en schadeloosstelling van de pachter C. F. van Rijn. De heer Bank zag gaarne een nog groter stuk ter plaatse aangekocht, zodat het al daar op het uitbreidingsplan gepro jecteerde bungalowpark afgerond werd. De voorzitter deelde hierop mede, dat de verkoper hier weinig belang bij had. Ook brengt agrarisch land minder geld op en voorts spelen de plannen voor een eventuele nieuwe brug over de Does aldaar ook een rol. Wethouder kon de be zwaren van enkele raadsleden, die een lening over 5 jaar erg kort oor deelden niet delen, daar er reeds nu serieuze gegadigden waren voor dit bungalowproj eet. Bij de rondvraag informeerde de heer Schraverus naar de stand van zaken rond de aanleg van het nieu we sportveld. De voorzitter kon hier over nog weinig positiefs medede len. De heer Bank informeerde naar de vacature voor gemeentearchitect, de heer Van Tienhoven raar de be stemming van de houten woning aan de Couriekade, laatst bewoond door de heer Robbe. De heer v. d. Wereld vroeg naar de plannen van B. en W. voor spoedige aankoop van grond te Hoogmade ten behoeve van de woningbouw. Ook hier zit de ei genaar niet op gemeentelijke aan koop te wachten, bovendien dient gewacht te worden op de bekendma king van het contingent 1961. De eigenaar wenst echter geen- proce- duren hierover. Tenslotte wekte de voorzitter de raadsleden op om op 7 en 8 februari de tentoonstelling „Zelfbescherming bij calamiteiten" te bezoeken in Avifauna te Alphen.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 2