WINTERSE gerechten KINDEREN De grote strik Voor de komende lente en zomer... Rijke jongeling verbraste bij voorbaat grote erfenis f.in- ZATERDAG 21 JANUARI 1961DE LEID SE COURANT PAGINAJ0_ Praktische wenken voor de huisvrouw EEN KLEINE VERSTERKING VOOR DE DONKERE TIJD Het is aan te raden deze koude dagen te beginnen 's morgens met eigeel en wat citroensap. Het ver frist en is goed voor het gestel. Daardoor wordt niet alleen het ge brek an vitamine C gecompenseerd, maar ook het eigeel bevat een stof, welke versterkend werkt op de her sencellen. Het ei moet vers zijn en geen spoor wat eiwit bevatten. Het best laat men het door een trechter lopen waardoor deze dagelijkse dosis haar smaak niet verliest. SNUISTERIJEN GAAN MEE OP REIS Ook niet-kostbare sieraden kunt u mee op reis nemen, zonder ze achter slot en grendel in een by- outerie-doosje op te bergen. Dit kunt u doen in een etui van zacht zeemleer, dat in drie afdelingen ge naaid is zodat verschillende vak ken ontstaan. De plastic overtrek aan de buitenkant verstevigt het etui, dat als een boek wordt dicht geklapt en rondom van een ritsslui ting wordt voorzien. De oor-clips kunt u ophangen in de „boekrug" waar u ze aan een lus vasthaakt. Vis a vis met de vis op uw dis Het is voor de huivrouwen in het koude seizoen niet zo eenvoudig hun gezinsleden voedzame kost voor te zetten, die voldoende eiwitten, mi nerale stoffen en andere bestand delen bevat en die toch betaalbaar is. Vis voldoet aan deze voorw'aar- den en mag dus beslist niet worden vergeten bij het samenstellen van de wintermaaltijden. Als het een beetje wil met de weersomstandig heden is er ruime keuze, zowel voor de eenvoudige pot als voor de fijne keuken. Lekker en gezond Allereerst mogen we dan wel aandacht schenken aan de kabel- jouw en de schelvis. Beide soorten worden „rondvissen" genoemd, in tegenstelling tot dieren als schol, schar, tong, tarbot en griet, die tot de platvissen behoren. Kabeljauwen bestaan er van ver schillende grootten en hoedanighe den. De fijnste kabeljauw, groenig van tint, met gele vlekken, is een variëteit die bij de Doggersbank wordt gevangen. Een kabeljauw met een iets min der fraai uiterlijk wordt in noorde lijker zeeën gevist. Het „vlees" van deze zogenaamde koolvis is wat grover dan dat van de andere ka bel j au wsoorten. De voedingswaarde is er echter niet minder om! De schelvis is aan de kabeljauw verwant, maar laat zich er duidelijk van onderscheiden door de zij- streep: een lijn van zwarte stippels die over de zijde loopt. Koken of bakken Sommige mensen houden meer van gekookte, andere van gebakken schelvis. Vanzelfsprekend is de ge bakken vis „machtiger" dan de ge kookte, wegens de gebezigde olie of boter, maar verder maakt de be reidingswijze geen verschil voor 't gehalte aan voedende bestanddelen. Wijting heeft, evenals schelvis, 'n zijstreep, maar die is bruinig van kleur. Niet iedereen heeft evenveel waardering voor wijting als voor schelvis, maar ten onrechte. Ook deze vissoort heeft een grote waar de als lekker en gezond voedings middel. Een vis, die in sommige delen van ons land echt populair kan worden genoemd, is de schar. Meestal wordt schar bij ons in gedroogde toestand gegeten. Sommige scharsoorten lijken niet alleen in uiterlijk, maar in smaak veel op de tongvissen en die worden dan op dezelfde wijze, dus als ver se vis, toebereid. Broodbeleg Van een aantal vissen worden verschillende delen in verse of in gecondenseerde toestand in de han del gebracht om te dienen als deli catesse. Lekkernijen als schelvis lever en schelviskuit hebben boven dien voor de gezondheid een extra belang, omdat ze rijkelijk vitaminen A en D bevatten. Zoals iedereen wel zal weten, wordt de lever verkocht in blikjes. De kuit echter kan men vers kopen en dan naar verkiezing koken of bakken. Dit vormt een smakelijk, niet duur en zeer voedzaam brood beleg. Voor de boterham kunnen even eens de ingelegde schijfjes koolvis dienen, dat is een lekkernij die nog al eens ten onrechte als zeezalm wordt betiteld (het zijn de Duitsers die van „Seelachs" spreken). Ook in slaatjes voldoen zulke lekkere vishapjes uitstekend. Dr. Alfreda Briedé Uit de keuken geklapt MENU VAN DE WEEK Hoewel we op het ogenblik volop kastanjes kunnen krijgen kopen we ze maar zelden, omdat we eigenlijk niet goed weten wat ermee te be ginnen. We hebben er misschien wel eens met behulp van spelden en lu cifers kostelijke beestjes van ge maakt of ze in de kachel gepoft, maar dat ze een voedzame lekker nij bij de warme maaltijd kunnen betekenen vergeten we wel eens. De kastanjes worden hiertoe met een scherp mesje aan de bovenzijde ingekruist en daarna in ruim water met zout gaar gekookt (ongeveer l-l'/t uur). Ze worden dan gepeld en kunnen in zijn geheel met wat boter worden gegeten, óf, zoals het weekmenu aangeeft, in stukjes ge sneden door bv. spruitjes worden geroerd óf er kan kastanjepuree van worden gemaakt op dezelfde wijze als anders een aardappel zou worden bereid. ZONDAG: bouillon met eiergelei, gestoofd konijn met zure room, spruitjes met kastanjes en aard appelen. grapefruit. MAANDAG: konijnenhaché, veld sla of lofsla, aardappelpuree, wen telteefjes (witte bonen in de week zetten). DINSDAG: gebakken eieren met uien en kaas, witte bonen, toma tensaus, aardappelen, karnemelk- vla. WOENSDAG: witte bonensoep met kaascroütons, stoofschotel van bloemkool, aardappelen en nier tjes, fruit. DONDERDAG: gebakken bokking; bietjes of rode kool, aardappelen, gesmolten boter, havermoutpap. VRIJDAG: puntbroodjes met cham- pignonragoüt, gemberflensjes. ZATERDAG: nassi goreng, yoghurt met partjes sinaasappel en ba naan. GEBAKKEN EIEREN, UIEN EN KAAS Laat in de koekepan wat boter smelten en bak er een flink laagje gesnipperde uien lichtbruin in. Strooi er losjes^een laagje geraspte kaas over (vooral niet door elkaar roeren!) en breek er dan het beno digde aantal eieren in. Laat de ei eren - desnoods met een deksel op de koekepan - stollen. AARDAPPELBALLETJES Van 1 kg aardappelen een dikke puree maken, wat boter en 100 gr geraspte kaas erdoor roeren, op smaak afmaken met zout, peper, aroma en paprikapoeder, er ballen van rollen, deze door losgeklopt ei en paneermeel halen en in frituur vet goudbruin bakken. U KUNT NIET ALLES WETEN Lichte schroeivlekben in wollen stoffen kan men meestal verwijde ren met een puimsteentje. Men schuurt hiermede licht over de plek. De onaangename lucht van brand spiritus verdwijnt door een klein stukje soda in de fles te doen. Ter verhoging van de glans op In disch koperwerk moet men dit na het schoonmaken naborstelen met benzine. Zeer fyn gestampte eierdoppen zijn goed te gebruiken als mest op uw potplanten. (Nadruk verboden) Als men touw 12 uren in een aluinoplossing legt is het bijna on breekbaar. Voor het gebruik goed laten drogen. Rood geworden handen maakt men blank met melk. Voor het naar bed gaan betten. Kluwen touw opbergen. Wanneer u een nieuwe kluwen touw in ge bruik neemt, doet u verstandig deze in een rond, passend blikje b.v. van appelstroop) te doen. Middenin de deksel maakt u een gaatje, waar door u het losse einde van de klu wen haalt. De kluwen zal nooit meer onverwachts kunnen aflopen of in de war raken. Strikken, lintjes en roes jes, voor velen zijn dit dingen die niet in onze moderne mode thuisho ren, ze horen meer bij de Biedermeiertijd. Maar la. ten we ons niet vergissen. We zien in de mode maar al te dikwijls hoe het ou de in een vernieuwde vorm terugkomt. We heb ben dit regelmatig kun nen zien, bijvoorbeeld aan de zogenaamde „zakjur ken", die weer teruggre pen op de mode van de twintiger jaren en zo zou den er nog veel meer voorbeelden op ie noemen zijn. Het zelfde is het geval met de strikken, lintjes en rouches. We zien ze steeds weer opduiken, maar dan met de uitge sproken bedoeling om een zo eenvoudig mogelijk ge houden japon karakter te geven. Een duidelijk voorbeeld hiervan is wel de fraaie uitgaansjapon die het mo del op onze foto toont. Het is een japon van bij zonder eenvoudig model, uitgevoerd in zwart flu weel en strak van lijn. In wezen zou dit japonnetje te simpel zijn om zo te dragen. De grote strik aan de achterzijde, ver vaardigd van goudkleuri ge lurex, de stof met me taalglans, geeft ineens ,_w aan deze japon een apart karakter. Nu wordt het A*. iet$ feestelijks, een Japon met cachet. Overigens hebben dergelijke grote strikken wel het nadeel, dat ze onder een mantel snel kreuken. Een moderne wijde mantel zal dit bezwaar wel enigszins ondervangen, maar het blijft toch uitkijken! Dames met wat fantasie kunnen overigens zulke ideetjes wel gebruiken om zelf een japonnetje op te fleuren en een andet karakter te geven. Het moet niet zoMaar zo Moeder tegen Liesje, die net uit school komt: „Ga nog Moeder: „Eet dit eerst maar eens lekker even wat boodschappen doen, je hebt je jas toch een beetje bent uitgerust kim je voor nog aan. Als je terugkomt moet je je kamer in wat boodschappen doen." orde maken, die ziet er vreselijk uiten ver geet je opstel voor zaterdag niet!" Een goede raad... Kinderen zijn meestal wat moe en wat opgewon den over iets als ze van school thuiskomen. Zij moeten zich absoluut eerst wat kunnen „afreage ren" en zij zijn dan ook veel „handelbaarder" als ze eerst wat gegeten en een half uurtje uitgerust hebben. op. Als je mama nog PRINS BERNHARD BEZOCHT AUTO-TECHNISCHE SCHOOL Prins Bernhard heeft gistermiddag de autotechnische school en de school voor scheepswerktuigkundi- gen ter koopvaardij te Apeldoorn bezocht. De school, die in november 1959 in een nieuw complex aan de Loo- laan werd ondergebracht, wordt thans bezocht door ongeveer 350 leerlingen. Ongeveer 70 procent daarvan verblijft in pensions, ter wijl de rest op en neer reist of in Apeldoorn woont. Tijdens de rondgang door het mo derne schoolgebouw legde prins Bernhard grote belangstelling aan de dag voor de afdeling verbran dingsmotoren. Terwijl de konink lijke gast de school bezichtigde, werd de hofauto waarmee hij Gelderland had bezocht schoor gemaakt door enkele leerlingen, wat, zoals bij het afscheid bleek, door de koninklijke bezoeker zeer werd gewaardeerd. BIJNA 4 M.LJOEN VOJR KONGO De minister van Buitenlandse Za ken stelt de Tweede Kamer voor 'n bedrag van 3,8 miljoen gulden extra uit te trekken voor deelneming aan het „noodfonds voor Kongo" van de Ver. Naties. Dit noodfonds, met een streefbe drag van 100 miljoen dollar, is be doeld om het economische leven van dit land te herstellen en uitvoering van publieke dienste., inclusief on derwijs, gezondheid en binnenlandse veiligheid voort te zetten. Toch uitgave gedenkboek? De auteur en historicus dr. J. J. Brinkhoff te Nijmegen, die inder tijd van de regenten var de beide 400-jaar bestaande weeshuizen te Nijmegen opdracht gekregen heeft tot het samenstellen van een ma nuscript onder de titel „de laatste eeuw der beide weeshuizen", heeft, zoals bt.kend, over de s'.menselling en de inhoud van het manuscript meningsverschil met de regenten. De regenten konden het manuscript, zoals de auteur dat had samengesteld niet aanvaarden. Zij verboden hem tevens het boek op eigen initiatief uit te geven. De heer Brinkhoff heeft hierop per brief gereageerd. Daarin verklaart hij onder meer, dat de „wankele re denering van de regenten" hem in znij voornemen gesterkt heeft om toch tot een onafhankelijke uitgave over te gaan". Drie voorbeelden van de nieuwe Italiaanse mode voor de komende lente en zomer uit de collectie van de Romeinse modeontwerper Tita Rossi: Links: een opvallende cock tailjapon van blauwe en groene chiffon. De japon heeft een diep de colleté aan de achterzijde en twee „vleugels". Midden: Een middag japon in rood en blauw met een „shawl-kraag". Rechts: Een jurkje van eenvoudige snit met een plisé- rok waarvan de plooien onderbro ken zyn door twee gladde dwars- stukjes aan de zijkanten. Het mate riaal is koraalkleurige wol. Nu voor de rechter Voor de rechtbank Utrecht heeft gistermiddag terecht gestaan de 22- jarige reclame-prakticant S., vroe ger verblijfhoudend te Loosdrecht, die zich wegens verduistering en flessentrekkerij moest verantwoor den. Negen maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest, waarvan drie voorwaardelijk met drie jaar proeftijd, eiste de officier van justi tie mr. Pitlo tegen deze verdachte, die hy „een flessentrekker in de ware betekenis van het woord" noemde. Als zoon van een rijke fabrikant die alle landen van Europa bereisde was S. in luxe en weelde opgevoed en altijd gewend over geld te be schikken. Bovendien stond hem eên erfenis van anderhalve ton ter 'be schikking, hem nagelaten door zijn grootmoeder, echter met de bepa ling dat dit bedrag tot verdachtes 25ste jaar onder bewind zou staan. S. wilde niet op dit geld wachten. Hij ging vorig jaar een contract aan met een zekere A. die tegen beta ling van '30.000 de erfenis van hem „overnam" en S. voor de rest een schuldbekentenis van 20.000 teken de. S., die in augustus 1960 zijn in trek nam in een woonwagen te Loos drecht, maakte het gehele bedrag binnen enkele naanden op. Hij gaf royaal geld uit, sloot weddenschap pen af en maakte in hotels en café's te Loosdrecht schulden voor diners, dranken en sigaretten. In november trok hij naar W-ssenaar, waar hij in hotel Oud-Wassenaar logeerde en er plotseling van doorging, terwijl de hotelier met een vordering van 1700 bleef zitten. S., die steeds schermde met de revenuen van een nalatenschap, kreeg overal krediet en scheepte zijn schuldeisers steeds af met de belofte, dat het geld mor gen zou worden betaald. Kort voor Gloednieuwe machine in hoop oud papier De papierhandelaar K Z. uit En schede vond gisteren in een berg oud papier een doos, die een gloed nieuwe electrische naaimachine bleek te bevatten. Hij verkocht de machi ne aan een handelaar voor 25,-. Even later meldde zich en naaima chinewinkelier bij de papierhande laar omdat hij één van zijn machines miste en hij vermoedde, dat de ver pakte doos bij het afladen van de wagen was gevallen. Via de politie kreeg de naaimachinehandelaar zijn kostbare bezit - verkoopwaarde 765 gulden weer terug. Zowel de pa pierhandelaar als de handelaar, die de machine opkocht, gaan vrijuit, daar de machine gevonden werd in een hoop oud papier. Terwijl hij op een ladder stond voor het snoeien van een boom, is de bijna 64-jarige heer J. Burghouts, wonende in de Rivierstraat 26 te Eindhoven, vermoedelijk onwel ge raakt, daarbij gevallen en gedood. Het ongeval gebeurde in de Co- reanderstraat waar hij met enige collega's van de plantsoenendienst van gemeentewerken aan het werk was. Kerstmis deed in Loosdrecht het gerucht de ronde, dat de jongeman wilde uitwijken naar het buitenland en toen greep de politie in. Thans is hij in staat van faillissement ver klaard. „Het is het oude verhaal, dat al tijd hetzelfde blijft" zei de officier, die er de nadruk op legde dat de verdachte thans geen cent meer be zit. Hij meende dat het onder cura tele stellen van S. de beste remedie zou zijn om hem tegen ziehzel te beschermen. De raadsman mr. dr. J. M. B. Scholten te Utrecht, achtte de opzet tot nietbetaling van de schul den niet bewezen en concludeerde tot vrijspraak. Zijn verzoek tot onmiddellijke in vrijheidstelling van de verdachte werd door de rechtbank afgewezen. Uitspraak 3 februari. Prinsje v. Habsburg Deze foto uit Poecking in West- Duitsland toont prins Otto von Habs burg, de Oostenrijkse troonpreten dent, met zijn eerste zoon, Prins Karl nadat die in de plaatselijke Sint Pius- kerk was gedoopt. Het prinsje, dat op 11 januari in het nabijgelegen Starnberg is geboren, heeft vier oudere zusjes. OPLOSSING HANS, MOUK EN DE SNEEUWPOP Hans heeft de sneeuwpop gemaakt. Er moet eenmaal rechts worden af geweken van de wegricMing. TlAA reeds een complete electrische machine vanaf (Advertentie»

Leidse Courant | 1961 | | pagina 10