RUMOER IN DE BELGISCHE SENAAT Loemoemba naar Elisabeth- stad overgebracht De verdwenen radartoren Eisenhower nam afscheid Als de dagen lengen, gaat de winter strengen Socialisten liepen kwaad weg Gebrek aan samenwerking Radiotoespraak „Revue-Festival" K.R.O. Hoogwaterstanden Het weer in Europa Schipholplan gaat geheel volgens ontwerp door SCHAATSEN en SCHAATSEN SLIJPEN WOENSDAG 18 JANUARI 1961 51 ste JAARGANG No. 15223 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Directeur: J. F. J. M. KOENS. Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN. BUREAUS: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.59 p. w., f2.55 p. maand, f 7.50 p. kwartaal. Franco p. p. f 8.— Advertent. 17 et p. ro.m.. Telefoontjes f 1.50. Vandaag normaal spoorwegverkeer De socialistische fractie in de Bel gische Senaat ^^eft dinsdagmiddag in opgewonden stemming de verga derzaal verlaten. De socialisten had den bij monde van prof. Rolin voor Luik de verzekering gaf dat de sta king in Wallonië zal worden voort gezet, kwamen uit de Waalse gebie- dienst van de V. N., trachtten nog de Kongolezen van het toestel af te houden, maar na een korte scher mutseling moesten zij deze poging regering, de werkhervatting in deze opgeven. Het vliegtuig was een Rus sector algemeen, behalve op het em- sisch toestel van het type Iljoesjin. placement van Haine Saint Pierre. De neiging tot werkhervatting Klachten van Kasavoeboe. blijkt niet in de metaalfabrieken, de chemische bedryven en de glasbla- De Veiligheidsraad heeft een me- zerijen te Luik. morandum van de Kongolese presi- Naar van de zijde van de Neder- dent Kasavoeboe gepubliceerd, waar- landse spoorwegen wordt medege- in deze zich beklaagt over 'n ernstig deeld, is met ingang van vandaag gebrek aan co-ordinatie tussen de het vervoer van wagonladingen en Verenigde Naties in Kongo en de t^ne^a^betó^rs^die^ef^erk6weer door_j?eheel_ België Kongolese autoriteiten.. gesteld één minuut stilte in acht te hervatten, in het bijzonder uit de nemen ter nagedachtenis van de 32- Borinage. Volgens de laatste gege- jarige oud-bokskampioen Woussem, vens uit de Borinage en de streek die maandag te Chenée bij Luik van Bergen waren daar dinsdag door een kogel van in het nauw ge- ochtend op enkele belangrijke spoor- weer mogelijk, alsmede het transito- Volgens de „New York Times" vervoer via 'elgië. hebben de jongste ontwikkelingen Bittere nasmaak. in Kongo gevoelens van onbehagen De Belgische premier, Eyskens, in Washington verwekt Met name heeft dinsdag in een vraaggesprek dit voor het verlies aan m- vlAorl H/iriT- Ho rooonno.K ocovAphop. uoor een KUgCl van n» «■«-«. -—..lx „jv accu uuiouog All ttll VI aoggwj/iCA V V, brachte rijkswachters werd getrof- wegemplacementen tachtig procent met een AFP-correspondent gezegd, Y;°®d door ae regering-K-asavoeooe- fen en dinsdagochtend overleed. van de arbeiders aanwezig, welk dat het wettig gezag de strijd heeft Moboetoe en de toenemende kracht De voorzitter van de Senaat, percentage laier nog hoger werd. De Struye. antwoordde, dat de omstan- militaire bezetting van .le spoorweg- digheden van het incident nog niet installaties werd dinsdagmiddag op- precies bekend zijn, maar de Senaat geheven. zijn hooft buigt voor het leed van De Belgische regering heeft dins- het gezin van net slachtoffer, zoals dag meegedeeld, dat d- duidelijke het dat ook doet voor degenen die neiging tot .verkhervatting, die moedig de taak van het handhaven maandag in de stations en remises van de orde uitvoeren en daarbij van de spoorwegen in de provincies gewond werden. Struye stelde Voor, dat de Senaat met inachtneming van zijn toevoeging met het socia listische voorstel zou instemmen. De christen-ae-nocraat De Boodt zei toen, dat ook zijn fractie eer wil bewijzen aan de nagedachtenis van het slachtoffer, die zij niet beschouwt als een slachtoffer van de handha vers van de orde maar van degenen, die verantwoordelijk zijn voor deze incidenten. Deze opmerking ontke tende een storm van protest bij de socialisten. Nadat Rolin had gezegd, dat de socialisten hun voorstel in trokken, verliet de fractie luid schreeuwend de vergaderzaal. HET INCIDENT VAN CHENéE De socialisten hebben dinsdag middag in de Kamer van Volksver tegenwoordigers een motie inge- Luik teerd, dinsdag nog aanmerkelijk is toegenomen. Feitelijk is, aldus de Henegouwen is geconsta- erk< gewonnen. Het is de plicht van de van diegenen in Kongo, die de af- regering de orde te handhaven en gezette voormalige premier Loe- te herstellen, maar het is wel zeker, moemba steunen, dat er bittere gevoelens in het land zullen blijven heersen. Eyskens zei, dat men in deze tijd waarin ieder spreekt ove- eenheid in Europa, niet in ernst kan spreken over invoering van een federale po litieke structuur in België. Wel be staat het probleem van een cultu rele decentralisatie. Australië en Nieuw-Guinea Het Australische blad „West Austra lian" schreef, dat de Indonesische brief aan de V.N. over West-Nieuw- Guinea als onzin van de hand zou kun nen worden gewezen, ware het niet dat deze brief impliceert, dat Djakar ta een voorwendsel fabriceert voor inmenging in Nieuw-Guinea. „De snelheid waarmee de Nederlan ders de Papoea's leiding over hun eigen zaken geven, is blijkbaar de wijdverspreide onrust tussen de po- oorzaak van het lawaai en de woede litie en het leger in en om de stad va" Djakarta. De Indonesische aan- Leopoldstad. Zowel de politie als de spraak op Westelijk Nieuw-Guinea legertroepen hebben de laatste da- is altijd onhoudbaar geweest. Maar gen geklaagd over achterstand in de nu laadt Indonesië hiermee de verden- soldij betaling, te kleine rantsoenen king op zich, dat zijn leiders een In Elisabethstad doen onbevestig- en over de toestanden in het alge- voorwendsel voor inmenging zullen de geruchten de ronde, dat de afge- meen. In sommige kampen zouden verzinnen voordat hun „territoriale diend, waarin er bij de regering op zette en gevangen genomen Kongo- de betrokkenen zich zelfs tegen de dromen" uiteenvallen door het feit wordt aangedrongen volledig uit de lese premier Loemoemba vanuit officieren hebben gekeerd. van zelfbeschikking. Met het oog op doeken te doen wie verantwoorde- Thijsstad naar Elisabethstad zou zijn Naar van officiële Kongolese zijde de Indonesische verzekeringen aan lijk is voor het incident te Chenee. overgebracht, waar hij verder ge- te Leopoldstad is vernomen, hebben Australië, dat Indonesië geen geweld De socialist Dejardm zei in de ver- vangen zou worden gehouden. Kongolese militairen maandag op 't in het geschil zal gebruiken, is het SSfnoHn' LïïSIr nrAcwïSï Volgens de geruchten zou Loe- vliegveld van Gemena in de provin- noodzakelijk, dat Canberra poogt op- do0* moemba geboeid vanuit Leopoldstad cie Evenaar een vliegtuig van de heldering in de situatie te versehaf- waren n'n^tredL è^hnn hoSd hL naar de Kata,l«ese hoofdstad zijn VAR aangehouden en daarin wapens, fen President Soekarno mag niet in Smafl v^fnïen hadden overgebracht, omdat de Kongolese munitie en propagandavlugschriften twijfel worden gelaten over de centrale regering het niet langer voor aanhangers van Loemoemba Australische reactie als Indonesische liberale vice-premiei en mi- verantwoord achtte hem in 't kamp onder de Kongolese strijdkrachten troepen ergens in Nieuw-Guinea zou- £h£L 5S? "ïen' J*" i*1 Thijsstad gevangen te houden, ontdekt. Militairen v^n de VAP in den landen", febvre, antwoordde, dat het onder- waar zich kortgeleden bijna muiterij zoek nog aan de gang is, maar dat had voorgedaan. uit de eerste betrouwbare berich ten blijkt, dat de rijkswachter uit De meeste waarnemers in Elisa- zelfverdediging heeft gehandeld. bethstad nemen evenwel ten aan- Terwijl één van de leiders van het zien van de geruchten grote reserve Algemeen Belgisch Vakverbond, in acht. Genot, op een bijeenkomst van een Maandag liep al het gerucht, dat drieduizendtal stakers te Ougrée bij Loemoemba naar Bakwanga, in het i zuiden van de provincie Kasai zou Internationale kunstmanen Frankrijk en Engeland hebben een zijn overgebracht, doch ook dit werd niet bevestigd. Razzia in politiekamp. economische en militaire kracht". Ondanks de tegenslagen van de afgelopen vijftig jaar „zijn de Ver enigde Staten de sterkste en meest President Eisenhower heeft van- producerende mogendheid met de ochtend (woensdag) voor radio en grootste invloed ter wereld", televisie een afscheidstoespraak tot Eisenhower vatte het streven van het Amerikaanse volk gehouden. de Verenigde Staten aldus samen: - Kongolese militaire politie heeft Vrijdag wordt president Kennedy „Wij bidden, dat de volkeren van internationale conferentie op 30 ja- dinsdag een razzia gehouden in een beëdigd. alle religies alle rassen alle landen nuan te Straatsburg belegd voor het in de wyk Loefoengoela van Leo- Eisenhower zei „teleurgesteld" te in hun grote menselijke behoeften bestuderen van een mogelijke poging poldstad gelegen politiekamp. Alle zijn, dat gedurende zijn acht-jarig zullen worden voorzien, dat allen van Europese en Gemenebestlanden, in het kamp gelegerde jolitieman- presidentschap Oost en West er niet die naar vrijheid verlangen haar zware kunstmanen te lanceren, aldus nen moesten aantreden en vervol- in zijn geslaagd een ontwapenings- geestelijke zegening mogen onder een bekendmaking van het Franse gens werd een dertig-tal van hen, overeenkomst te sluiten. gaan, dat zy die in vrijheid leven ministerie van buitenlandse zaken. wier namen werden afgeroepen, we- De aftredende president sprak de ook begrip zullen hebben voor de Voor deze conferentie zijn West- gens „insubordinatie" ontwapend en hoop uit, dat alle volkeren eens in zware verantwoordelijkheid dat al- Duitsland, Oostenrijk, België, Dene- met vrachtauto's naar een gevangen- vrede en rechtvaardigheid kunnen len die ongevoelig zijn voor de no- marken, Spanje, Italië Noorwegen, verblijf afgevoerd. Het kamp staat leven. den van anderen menslievendheid Nederland, Zweden en Zwitserland onder het gezag van het bestuur van zullen leren, dat de gesels van ar- uitgenodigd. De deelnemende landen de provincie Leopoldstad. „De wereld moet geen gemeen- moede, ziekten en onwetendheid van van het Britse Gemenebest zullen la- Het verluidt, dat de arrestaties schap van vrees en haat, maar een deze aarde zullen verdwijnen en dat ter bekend gemaakt worden. verband houden met de betrekkelijk trots verbond van wederzijds ver- in de goedheid der tijden, alle vol- trouwen en eerbied worden". Dit keren zullen komen in een vrede, verbond moet zijn gebaseerd op ge- die wordt gegarandeerd door de be- lijkwaardigheid. „De zwakste moet slissende kracht van wederzijdse met dezelfde rechten aan de confe- eerbied en liefde", rentietafel komen als wij, die wor- „Wij mogen verwachten dat onze den beschermd door onze morele, bondgenoten een vooraanstaande rol zullen spelen bij de organisatie van de gemeenschappelijke verdediging van het Westen en bij de uitbreiding van de internationale economie, doch de V. S. zullen nog steeds het leeu wendeel van de last van het leider schap bij het streven naar totstand koming van een rechtvaardige vrede moeten blijven dragen. Om dit te kunnen doen moeten wy, zowel de staat als de burger, een politiek vol gen, die onze economie krachtig zal Woensdag 1 februari Houdt die avond vrij Een duiker, die dinsdag als eerste het wrak van de verdwenen radar toren bereikte, heeft geen antwoord gekregen op klopsignalen. Het is vrij wel uitgesloten, dat nog overleven den zullen worden aangetroffeli. Niet temin worden de reddingspogingen voortgezet. Gisterochtend werden met behulp can sonarapparaten nog geluiden op gevangen. Het is echter mogelijk, dat deze werden voortgebracht door de len van het wrak, die door de stro ming op de zeebodem bewogen. Eer gisteren werden geluiden opgevan gen waarvan met stelligheid werd aangenomen, dat zij van mensen af komstig waren. Men hoopte, dat en kele leden van de bemanning van de toren een toevlucht hadden kun nen vinden in een luchtklok. Vice-admiraal Shinn, de gezagvoer der van het vliegdekschip „Wasp" die de reddingsoperatie leidt, verklaarde gistermiddag, dat het „een wonder zou zijn wanneer iemand de huidige temperatuur van het zeewater zo lang kan overleven". De luchtmacht heeft meegedeeld, dat het platform van de toren ver scheidene compartimenten omvat, die kunnen worden afgesloten. Maar deze zijn niet van een zoda nige constructie dat zij lange tijd wa terdicht zijn. Zowel de luchtmacht als het congres hebben aangekondigd een onderzoek te zullen instellen naar de oorzaak van de ramp. De „Wasp" heeft dinsdagavond de plaats van de ramp verlaten, kenne lijk omdat men ervan overtuigd is, dat niemand van de bemanning van de toren nog in leven is. Enkele sche pen van de kustwacht liggen echter Koning Phoemibol en koningin Sirikit van Thailand zijn dinsdag in hun land teruggekeerd na een we reldreis van zeven maanden. nog bij de plaats van het wrak, en de duiker, wiens klopsignalen niet wer den beantwoord, meent, dat er een kans is dat enkele bemanningsleden bewusteloos zijn. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's (Medegedeeld door het KNMI. Geldig van woensdagavond tot donderdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). PLAATSELIJK MATIGE VORST Droog weer met plaatselijk wat bewolking. Matige nu en dan krachtige, zuidoostelijke wind. Vannacht lichte tot matige vorst, morgen overdag lichte vorst tot temperaturen om het vriespunt. Zon- en maanstanden 19 Jan.: zon op 08.38; onder 17.04; maan op 10.02; onder 20.52. 19 Jan.: v.m. 5.05; n.m. 5.23. De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: (Advertentie) houden", besloot Eisenhower. MINISTER BELOOFDE TWEEDE KAMER: Rijwielhandel KOORDEINDE' G. VAN DAM Noordeinde 11 Telef. 20964 Leiden Een stralende opname van koningin Elizabeth van Engeland met haar jongste zoon, prins Andrew, die volgende maand een jaar oud wordt. De foto werd gemaakt toen het koninklijke gezin, na zijn terugkeer in Londen uit Sandringham, van het Liverpool-Street—Station naar het Buckingham- paleis reed. Vrijdag a.s. vertrekken de koningin en prins Philip uit Londen voor een reis door Azië. Kosten: tweehonderd miljoen Het uitbreidingsplan van Schiphol is door de regering overgenomen, ge heel zoals het is opgesteld door de directie van de luchthaven. Dit is gisteravond in de Tweede Ka- m/ r meegedeeld door de minister van verkeer en waterstaat, drs. Kort hals; het verwijt werd hem tevoren van alle kanten gemaakt, dat zijn beleid terzake Schiphol aarzelend was. Dit besluit kwam dan ook als een verrassing. Het plan zal ongeveer vijf jaren van uitvoering vragen en ruim tweehonderd miljoen gulden gaan kosten. De verbeteringen en uitbreiding houden onder meer in, dat de be staande baan 01-19 verlengd zal wor den om haar geschikt te maken voor het stijgen en landen van straalvlieg tuigen. Voorts wordt een nieuwe landingsbaan aangelegd, welke met genoemde evenwijdig loopt. Er zal een nieuw stationsgebouw worden geplaatst. Met spoed zal de rijksweg Den HaagAmsterdam worden om gelegd. De minister ontkende dat het onge vraagd indienen van een plan door een ingenieursbureau te Den Haag een vertragende invloed zou hebben uitgeoefend op het besluit van de re gering. Eenstemmig waren de Kamerleden in het debat, dat aan het besluit van de minister vooraf ging, van mening, dat het luchthavenplan (commissie- Gieben) onverkort moest worden aan genomen. Gevraagd werd nog in Amerika aan te dringen op uitbreiding van de lan dingsrechten nu Kennedy president is geworden. Matige vorst DE BILT, woensdag 10 uur. - Het KNMI deelt mede: Boven het vasteland van Europa blijft het weer onder invloed van 'n omvangrijk hogedrukgebied, waar van het centrum vanmorgen boven de Randstaten was gelegen. Om het hogedrukgebied stroomde zeer kou de lucht naar Oost-Europa. In Roe menië vroor het de afgelopen nacht 15 en in Polen 20 graden. De koude lucht breidt zich nog langzaam ver der over Europa uit. Voor de komen de nacht wordt in het zuidoosten, oosten en noordoosten van ons land een geringe toenemende vorst ver wacht, elders zal de nachtelijke af koeling waarschijnlijk wat worden getemperd door enkele wolkenvel den. Op de Oceaan is de depressie activiteit gematigd. Een depressie bij IJsland vult nu langzaam op. Een randstoring doet de luchtdruk licht dalen over de Britse eilanden. In verband daarmee neemt de wind ook in onze streken iets in kracht toe uit zuidoost. HELSINKI sneeuw —13 —20 STOCKHOLM geh. bew. 0 1 OSLO zw. bew. 3 4 KOPENHAGEN onbew. 2 2 ABERDEEN geh. bew. 5 1 LONDEN geh. bew. 4 2 AMSTERDAM onbew. 2 3 BRUSSEL onbew. 3 2 LUXEMBURG onbew. 0 7 PARUS mist 0 3 BORDEAUX h. bew. 5 GRENOBLE geh. bew. 5 2 NICE h. bew. 13 5 BERLUN onbew. 0 8 FRANKFURT onbew. 0 —10 MüNCHEN onbew. 2 —13 ZURICH geh. bew. 3 5 GENèVE geh. bew. 2 0 LOCARNO onbew. 3 WENEN onbew. 1 —11 INNSBRUCK geh. bew. 0 —16 BELGRADO onbew. 1 9 ATHENE regen 14 8 ROME geh. bew. 10 4 AJACCIO onbew. 13 2 LISSABON motregen 14 2 Intentie Bidweek: ALGEMENE INTENTIE: De eenheid van alle christe nen, zoals Christus die heejt gewild. 18 jan. Wij bidden voor de eenheid van alle christenen. KORRELTJE Niemand is armer dan hy, die geen dankbaarheid kent.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 1