Leek op kansel in de Herensingelkerk Meer aandacht aan verzoeken herkeuring Benoeming Bisdom Rotterdam Burgemeester van Den Bosch benoemd LTM gaat gebouwen van nieuwe Klein-Seminarie schoonmaken Dronkemansrit door Amstelveen en A'dam Wegpiraat reed blijvend links van de weg MAANDAG 16 JANUARI 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 a.s. Moeders In her belang van U en Uw baby raden wi| U aan (en vraagt 'f ook Uw dokter) pindakaas re gebruiken maar neem de beste, die van m ïïlitttui OVERVAL OP DOUANEKANTOOR Vier gewapende bandieten, die in witte werkkleding, met het embleem van een Argentijnse luchtvaart maatschappij, waren gestoken, zijn zondag, bij het aanbreken van de dag, het douanekantoor van 't internatio nale vliegveld van Buenos Aires binnengedrongen. Z(j overvielen vier bewakers, die zij bonden, waarna zij zich met vier honderd kilogram goudstaven, ter waarde van ruim twee en half mil- (Advertentie) joen gulden uit de voeten maakten. Na de dood van Tilburgse militair: De gelovigen van de Herensingel parochie te Leiden moesten het de afgelopen zondag doen zonder een gewijde spreker. In plaats van de gebruikelijke predikatie, beklom niet tot geringe verbazing van de gelovigen een der kerkmeesters NA alle HJL Missen de kansel om in enkele woorden het financiële wel en wee van de parochie O. L. Vrouw Hemelvaart en St. Jozef uit de doe ken te doen, de zgn. „miljoenennota van de Herensingel. Dit initiatief is door de pastoor van de parochie genomen om de paro chianen duidelijk te maken, dat in de parochie de geestelijke zaken ge scheiden dienen te zijn van de stof felijke en dat de pastoor van de pa rochie op de eerste plaats tot taak heeft: de behartiging van de geeste lijke belangen van de hem toever trouwde gelovigen. De pastoor deelde ons desgevraagd mede, dat hij het spreken over geld nu eens graag aan de leken wilde overlaten. „We moeten uit bittere noodzaak op de kansel zó vaak over de centjes praten, dat men misschien zou gaan denken, dat wij op de eer ste plaats gesteld zijn voor de taak om voor het geld te zorgen. Boven dien is het geldelijk beheer van de parochie toevertrouwd aan het kerk bestuur. Is het daarom niet in de lijn van het normale, dat de verant woordelijke mensen opening van za ken geven?" Om ook te laten blij ken, dat het gewijde van het profa ne gescheiden moet zijn, viel de toe spraak van de betreffende kerkmees ter niet onder de H. Mis na het Evan gelie. Bewust heeft men dus verme den, dat men het voorlezing van de begroting als een onderdeel van de eredienst is gaan zien. Pas na de Mis wie wilde kon nog even blij ven zitten, men kon ook rustig zijns weegs gaan beklom de waarne mend penningmeester de preekstoel voor zijn jaaroverzicht. (Foto: De Leidse Courant) Monseigneur M. A. Jansens, bis schop van Rotterdam, heeft benoemd tot kapelaan te Noordwijk Binnen, de weleerwaarde heer K. M. v. d. Ma den, neomist. KONINGIN EN PRINS NAAR ZWITSERLAND. Koningin Juliana en prins Bern- hard zijn gistermiddag om kwart over twee van de vliegbasis Soes- terberg naar Genève vertrokken. De koningin is vandaar naar Gstaad ge gaan, waar zij tot en met de ver jaardag van prinses Margriet zal blij ven. Zoals bekend is prinses Mar griet in Gstaad voor een definitief herstel van haar ziekte. Prins Bern- hard neemt deel aan een bespre king in Genève en zal vandaag naar Nederland terugkeren. Bij bet oversteken van 't kruis punt van de provinciale weg Amster- dam-Weesp-Bussum is de 64-jarige weduwe Kars-Aleman uit Weesper- karspel zaterdagavond omstreeks half aaht aangereden door een auto, be stuurd door de heer L. uit Amster dam. Ernstig gewond werd zij over gebracht naar de Majella-stichting te Bussum, v/aar zij kort na aankomst is overleden. Italiaan met heimwee naar huis gebracht Twee weken nadat hij te werk was gesteld in Enschede werd de 25-jarige Italiaanse arbeider Matteo Cocomazzi uit Zuid-Ita- lië ziek. Hij genas niet, ondanks de goede zorgen van zijn hospi ta en later in het ziekenhuis. Hij had heimwee naar zijn zonnige land, zijn moeder, broer? en zus ter. Men stak in Enschede de koppen bij elkaar en zaterdag morgen stapte Matteo in een vliegtuig van het Twentse vlieg- syndicaat na een verblijf in Ne derland van vier maanden. Hij werd vergezeld door de bedrijfs arts van de fabriek, waar de jon ge Italiaan werk had gevonden, en de directie-secretaresse van het bedrijf die als tolk optrad. Thuis hoopt Matteo weer snel te genezen. Matteo ontvangt ook in zijn Zuid-Italiaanse woon plaats ziekengeld, dank zij de wettelijke voorzieningen in Ne derland. A.S. VERJAARDAG VAN KONINGIN JULIANA De ministerraad heeft besloten, dat de a.s. verjaardag van H.M. de Ko ningin, welke dit jaar op zondag valt, zal worden gevierd op de daar op aansluitende maandag, 1 mei. Dit is ook in 1950 het geval geweest. Mr R. J. J. Lambooy Bij K.B. is ingaande 1 februari a.s. benoemd tot burgemeester van Den Bosch mr R. J. J. Lambooy, met ge lijktijdig eervol ontslag als burge meester van Hengelo (O.) Mr R. J. J. Lambooy is 16 januari 1904 in Den Haag geboren. Hij be zocht daar het stedelijk gymnasium en studeerde daarna rechten te Lei den. Na beëindiging van deze studie volbracht hij een stage van een jaar als advocaat op het kantoor van mrs Deckers, Kortenhorst en Van der Loo in Den Haag. Vervolgens vestigde hij zich als advocaat in de gemeente Hulst. Op 1 augustus 1929 volgde zijn be noeming tot burgemeester van Hon- tenisse, op 15 september 1939 die tot burgemeester van Deurne. In 1946 werd hij burgemeester van Waalwijk en sinds 1 oktober 1951 staat hij aan 't hoofd der gemeente Hengelo (O.) De inspecteur van de militaire ge neeskundige dienst heeft verklaard dat het overlijden van de Tilburgse militair Cor van B., na twee maanden dienst in 1957, aanleiding geweest is om verzoeken tot herkeuring nog nauwkeuriger dan voorheen te be zien. Zoals wij zaterdag meldden werd de militair, ondanks het feit, dat hij astmapatiënt was en zich rigoreus moest ontzien, toch voor de militaire dienst goedgekeurd. Burgemeester van Oirschot liet onderscheidingen uitreiken Uit boete voor zijn verzuim Namens de burgemeester van Oir schot, de heer E. A. M. A. Steger, zijn zaterdagavond in de raadzaal van het gemeentehuis vijf oorlogsherinne ringskruizen en 47 eretekenen voor orde en vrede uitgereikt. Van de 64 genodigde oud-strijders lieten er 12 verstek gaan, waarvan drie met kennisgeving. Na een welkomstwoord tot de oud- stryders en de genodigden bood de burgemeester de oud-strijders zijn excuses aan voor het feit, dat de uit» reiking niet eerder is geschied. „U zult zich levendig herinneren", zo zei h(j, „dat ik u allen terstond na uw terugkeer uit Indonesië persoon lijk thuis heb bezocht om u met uw behouden terugkeer geluk te wensen en u te danken voor hetgeen u voor het vaderland hebt gedaan. Het ver heugt mij", Zo vervolgde hij, „dat u allen thans door dit verzuim in het middelpunt van de belangstelling bent komen te staan, zodat iedereen herinnerd wordt aan hetgeen u voor het vaderland deed." Door afstand te doen van het uit reiken der onderscheidingstekenen en generaal-majoor Sietsen, voorzitter van de Ned. bond van Oud-strijders, te verzoeken deze taak van hem over te nemen, wilde de burgemeester boete doen voor zijn verzuim, zo zei hij. De genoemde inspecteur heeft naar aanleiding van het geval het volgen de medegedeeld: ,3etrokkene werd op 1 febr. 1957 door de indelingsraad gekeurd. Hij had twee a drie jaar aan astma gele den, maar bij de keuring werden geen afwijkingen gevonden. Reden voor afkeuring was er dus niet. Een week iater wendde de vader van de betrokkene zich tot het depar tement van Defensie om vrijstelling voor zijn zoon te verkrijgen, onder vermelding van medische gegevens die door betrokenene op de keuring niet waren gemeld. Het verzoek van de vader werd op grond van de medische 'bijzonderhe den aangemerkt als een verzoek om herkeuring, maar op grond van de ge gevens werd een herkeuring niet no dig geacht. De vader kreeg hiervan schriftelijk bericht op 5 maart. De jongen was inmiddels onder de wa penen. Eenmaal in dienst kreeg de mili tair duidelijke astma-aanvallen. Na advies is hij naar de keuringsraad in Utrecht gezonden. Op 13 mei 1957 werd hij ongeschikt verkaard voor de dienst en door zijn commandant met groot verlof gezonden. Bovenstaande is aanleiding geweest tot het treffen van maatregelen om verzoeken tot herkeuring nog nauw keuriger dan voorheen aan een be schouwing te onderwerpen". De KRO bracht zaterdagavond weer het programma „Zaterdagavond akkoorden" op het beeldscherm, waarop Teddy Scholten onder meer verscheen in een Rococo-toilet. Dank zij de oplettendheid van de agent van de gemeentepolitie te Voorburg, de heer Van Oort, is het gelukt de identiteit vast te stellen van de wegpiraat, die, zoals gemeld, in de nacht van vrijdag op Rijksweg no. 13 van Rotterdam naar Den Haag op de linker rijbaan heeft gereden met een snelheid van plus minus 120 kilometer per uur. De man, die onder Delft een aan rijding had veroorzaakt met een hem tegemoetkomende auto, waarbij ech ter alleen materiële schade was ont staan, was achtervolgd door de we genwacht en de Delftse politie, doch had kans gezien bij de rotonde Ypen- burg te ontkomen. In Voorburg had de agent Van Oort de beschadigde auto, waarvan de linkerkoplamp niet brandde op de Prinses Mariannelaan zien rijden, ook links van de weg, en het nummer genoteerd. Daardoor kon de politie vaststellen, dat de auto, toebehoorde aan de vertegen woordiger, De J. uit Voorburg. De politie heeft De J. nog niet gevon den, doch de auto ontdekte zij in een garage te Stolwijk. Onderzeebootjager Utrechtafgeduwd Hulde op alg. vergadering voor landelijk voorzitster In de Leidse Stadsgehoorzaal heeft ook de LTM zaterdag haar inter diocesane algemene vergadering ge houden. De bijeenkomst stond on der leiding van de nieuw benoemde landelijke voorzitster, mej. Puck Straathof, die door de leden werd gehuldigd met bloemen. Gezegd werd, dat deze benoeming een grote eer voor de LTM is. In haar rede zei mej. Straathof, dat het zesde le vensjaar van de LTM thans is af gesloten. „En wij voelen ons dank baar voor al wat in het afgelopen jaar in onze LTM is gedaan". Dank baar vooral was zij ten opzichte van de personen, die de LTM hebben gaande gehouden en verdiept. „Ook in het nieuwe jaar moeten wij ons weer bezinnen op onze verantwoor delijkheid". Met genoegen dacht Puck Straat hof terug aan het congres te Lour- des, dat een hoogtepunt in het LTM- werk was in 1960. Nog vele andere activiteiten werden gememoreerd. Een welkom werd toegeroepen aan de nieuwe afdelingen, die dit jaar ondre de LTM-vanen zijn gekomen: Stompwijk, Noord wij kerhout en Reeuwijk. „Hopelijk heeft ook de LTM het volgend jaar haar statuten, zoals die thans door de LTJ zijn aan genomen", aldus besloot de voorzit ster haar rede. Originele vondsten. In de wedstrijd „Ken je dorp", waarin door de afdelingen gezocht werd naar de historie, de economi sche en politieke situatie, het gods dienstig en sociaal-cultureel leven en het gezin in de eigen plaats, wa ren de vele indrukken weergegeven in documenten verlucht met foto's, tekeningen eri welluidend proza. Pijnacker behaalde hier de eerste prjjs, Maasland de tweede en Zoe- termeer de derde prijs. Hazerswoude had alles vastgelegd op een geluids band en Aalsmeer-Bovenkerk had 'n prachtige maquette gebouwd, welke twee inzendingen apart nog bekeken zullen worden. In de vacature mevr. Tr. Suidgeest- Duyn werd gekozen mej. Tonny Streng uit Woerden. Ook de LTM zal een bijdrage le veren in een geschenk aan Rotter dams bisschop. De LTM sters zullen na de afbouw van het Klein-Semi narie te Noordwijkerhout zorgdra gen voor het schoonmaken van de gebouwen. Enthousiast werd deze medewerking gegeven. Dat dit een enorme bijdrage is blijkt wel uit 'n officieuze opgave, dat dit werk, ge daan door beroepskrachten, een be drag van rond de twaalf mille zou kosten. De Culturele Dag wordt op 5 en 19 maart a.s. te Haarlem gehouden in samenwerking met de LTJ. De 35-jarige chauffeur D. D. uit Amstelveen heeft zaterdagavond »en dronkemansrit door Amstelveen en Amsterdam gemaakt. Hoewel hij bij een bezoek aan een café te diep in het cognacglaasje had gekeken, ging hij toch achter het stuur zitten. ïn Amstelveen reed hij een boom en een hek omver, waarna hij op het Staddonplein in Amsterdam tegen een bestelauto botste. Ook hier reed de dronken chauffeur door. In de Achillesstraat ramde hij achtereen volgens 5 geparkeerde auto's, waar na een taxichauffeur hem klem reed en aan de politie overleverde. Hij werd ter ontnuchtering opgesloten. Zal wel weer iets te eten zijn" GESIGNALEERDE VUURBAL IS GEEN METEOOR Naar wij van de zijde van de Utrechtse sterrenwacht vernemen blijkt een enorme vuurbal, die gister avond met name door bewoners van de Waddeneilanden is gezien, geen meteor te zijn. Daarvoor bleef het ob ject te lang zichtbaar. Over de verklaring van dit ver schijnsel tast men nog in het duister. De Utrechtse sterrenwacht stelt het dan ook op prijs geïnformeerd te worden door hen die nauwkeurig waarnemingen hebben verricht. De vuurbal werd gisteravond om streeks tien minuten over negen ge signaleerd op Terschelling. Op 73-jarige leeftijd is overle den de Arnhemse architect W. J. Ger ritsen. De heer Gerritsen werd 6 jan. jL ernstig gewond, toen hij in Apel- De onderzeebootjager „Utrecht" is zaterdag uit Den Helder voor een nor- doorn met zijn personenauto in bot- male aflossing naar Nieuw-Guinea vertrokken. Honderden familieleden en sing kwam met een Belgische trek- belangstellenden deden de marinemannen uitgeleide. ker met oplegger. Door een ongelukkig toeval is boven het gezellige plaatje van een hond, die z'n dagelijks hapje in een snackbar op de Steenstraat komt halen, een bijzonder ongezellige kop geplaatst. Het gezegde, dat het soms schijnt, of „de duvel ermee speelt", is ook op onze drukfout van toepassing. De kop, zoals hij bedoeld was, geven we hierbij weer, bij de herplaatsing van de foto. Het waarderend bericht, dat onder de foto was geplaatst, logenstrafte trouwens de misvormde kop. Degene, die over de drukfout het meeste uit zijn humeur is, zal Beertje zelf wel zijn. Aan hem dus, maar ook aan allen die erdoor benadeeld zijn, onze welgemeende verontschuldiging. Beertje is en blijft de trouwe klant van de snackbar op de Steenstraat, omdat het eten er zo lekker is, een oordeel, dat door ons - uit eigen ervaring - gaarne wordt onderschreven.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 4