DE WOLKENETERS Vinding uit de raketindustrie toegepast in medische wetenschap DE BRONZEN ADELAAR Huidgenezing F* U ROL 36 Vientiane ontruimd MAANDAG 16 JANUARI 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 Brandweeracrobaten in Tokio De brandweer van Tokio geeft ieder Jaar in de maand januari een grote show, waar het publiek niet alleen het materieel van de brandweer kan rien, doch ook een indruk kan krijgen van de soms waarlijk atletische prestaties van de brandweerlieden. V.oor deze show worden dan de zwarte uniformen met de grimmige helmen vervangen door kleurrijke fantasie kostuums. HM>d«Mtyrh«id Huidgezondheid Puistjes verdrogen door Purol-poeder c Advertentie» hebben staan, diezelfde democratie met straatstenen proberen te ver drijven". Het Dr. Nolensfonds, dat ten doel heeft het financieren van de KVP- activiteiten, heeft het bureau bin nen een jaar tot stand kunnen bren gen. KORTE GOLF Een rechtbank in Warschau heeft een vroegere Duitse politie man, Teodor Eschner, wegens het vermoorden en mishandelen van Po len, in het bijzonder Joden, ter dood veroordeeld. Eschner stona tijdens de bezetting bekend als „bloedige Tadek", aldus bericht het Poolse persagentschap. Ongeveer drie maanden gele den zyn te Parijs besprekingen ge voerd over een Amerikaans-Franse lancering van een onbemande satel liet, waarmede geen militaire doel einden zullen worden nagestreefd. De lancering zal waarschijnlijk eerst over enkele jaren plaats vinden. Een krijgsraad te Parijs heeft zaterdag de voormalige Duitse staats burger Reirneringer, die thans de Guinese nationaliteit heeft, ter dood veroordeeld wegens vervolging van Joden en Franse verzetsstrijders tijdens de tweede wereld' orlog. Als lid van de Gestapo is hij verant woordelijk voor de dood van ruim veertig verzetsstrijders en Joden. Japanse natuurkundigen treffen voorbereidingen voor het ontwerpen en vervaardigen van een kunstmaan die zij in 1963 uit de Verenigde Sta ten de ruimte in hopen te zenden. De eerste ^apanse kunstmaan zal een doorsnee van ongeveer 30 cen timeter hebben en een levende muis meevoeren. De heer A. J. M. Angenent, oud- wethouder van Haarlem, is zaterdag op 67-jarige leeftijd te Haarlem overleden. Na de bevrijding werd hij benoemd tot wethouder en op 1 sep tember 1958 heeft hij deze functie neergelegd. Reeds vóór de oorlog was hij lid van de gemeenteraad als ver tegenwoordiger van de Katholieke Volkspartij. De heer Angenent was ruim 30 jaar lid van de diocesane raad van de Katholieke Arbeiders beweging en was vroeger vrijgestelde van de KAB (vroeger Rooms-Katho- lieke Volksbond). Ook was hij voor zitter van de afdeling Haarlem van de KAB. „5000 jaar kunst uit Egypte" de zondag gesloten tentoonstelling in het Rijksmuseum te Amsterdam, is een groot succes geworden. Sinds de ope ning op 16 okt. jl. hebben 169.495 mensen de uit de musea van Cairo, AJexandrië en Leiden afkomstige Egyptische kunstschatten bezichtigd. Daarmee neemt deze tentoonstelling, wat het aantal bezoekers betreft, een eervolle tweede plaats in achter de enkele jaren geleden in het Rijks museum gehouden Rembrandt-expo- sitie, die 405.000 belangstellenden trok. De medailles kwamen uit de kast Gen. maj. b.d. J. A. A. Sitsen, voorzitter van de Nederlandse Bond van Oud-Strijders, heeft zaterdagmiddag op het gemeentehuis in Oirschot de zestig medailles uitgereikt, die tien jaar in de kast hebben gelegen. asfi %a:«B s iia&sb Itrotn?.. Dien ftiHetJei m tttukken' EXPLOSIE TE TILBURG Vanmorgen tussen negen uur en halftien heeft zich in de aneline-fa- briek van Franken en Donders te Tilburg in de Twentestraat, een zwa re ontploffing voorgedaan. De ex plosie, waarbij geen persoonlijke on gelukken voorkwamen, ontstond \n een sulfoneer-installatie. Een deksel van enkele honderden kilo's kwam op een ander gebouw op hetzelfde terrein terecht. De materiële schade i3 zeer aanzienlijk. Een gedeelte van het dak en alle ramen werden ver nield. Ook in de verre omtrek sneu velden nog ruiten. Nieuw gebouw voor KVP-kring Limburg Zaterdag is te Sittard in aanwe zigheid van de voorzitter van de KVP, mr. W. van Doorn, het nieuwe kringbureau voor de KVP-Limburg overgedragen aan de kring. Mr. van Doorn zei bij deze gelegenheid „dat wij niet dankbaar genoeg kunnen zijn voor de nieuwe krachtcentrale van de KVP die hier werd gebouwd, als wij bedenken, dat op goed 50 ki lometer afstand de socialisten, die de democratie toch in hun blazoen Terrorisme in Algerië Bij ongeregeldheden in de voor stad Baraki bij Algiers zijn zaterdag avond drie Europeanen gedood, al dus is zondag te Algiers vernomen. Van één van de slachtoffers was de keel opengesneden. De twee an dere kwamen om het leven door sla gen op het hoofd. De lijken werden gevonden naast 'n uitgebrande auto. In andere voorsteden van Algiers zijn bij incidenten acht Europeanen gewond en één ontvoerd. Vijf Mo hammedanen liepen verwondingen op. In Oran zijn drie Mohammedanen wegens terroristische daden door een militair tribunaal ter dood ver oordeeld. „Regering in ballingschap" Robert Kroon correspondent van Qf TIlEFOOHRIHKELT,ENVOORD£EEFSTf MMllHDt sewitK/tif m het mMH/mmti ment w ammmxitifkMie Potrvisgif TEN rilMTEMlEK.HMttl HET YEKm? WUBtPWE HMEUN6& DOM MEfXBm KU' MHHBflÏK mOTSEMmt Weldra zullen artsen de hartslag van hun pa tiënten gedurende lange tijd kunnen controleren, terwijl dezen gewoon aan het werk zijn. Dat is te danken aan een uitvin ding die oorspronkelijk voor oorlogsdoeleinden werd gedaan. Het Amerikaanse insti tuut voor Hartonderzoek heeft samen met de Lock heed vliegtuigenfabriek 'n nieuwe techniek ontwik keld, waarbij gebruik ge maakt wordt van een klei ne, met transistors wer kende radiozender die nog geen honderd gram weegt. Deze zender werd oor spronkelijk ontwikkeld voor de Lockheed Polaris raket De patiënt draagt deze kleine zender aan 'n koord om zijn hals of gewoon in zijn binnenzak. Hij zendt voortdurend de hartslag van de patiënt uit, omge zet in radiosignalen. De uitgezonden signalen wor den door een in de nabij heid staand ontvangertje opgevangen en geregis treerd op een normale electrocardiograaf, die de hartslag als een lijn op 'n vel geruit papier zichtbaar maakt. Koppelt men de ont vanger met een telefoon, nieuwe apparaat onlangs met succes toegepast bij operatie van een 72-jarige patiënt. Ook na de opera tie kon de behandelende geneesheer zijn patiënt voortdurend onder obser vatie houden. Hij had daarvoor een electrocar diograaf opgesteld in zijn practijkkamer, die enkele dan kan men de hartslag van de patiënt over veel grotere afstand overbren gen. Men kan hem dan b.v. overbrengen naar een elektronisch rekencen trum waar een machine direct de ontvangen gege vens verwerkt en analy seert. fn een ziekenhuis in Los Angeles heeft men het kilometers van het zieken huis verwijderd is. Via de kleine zender en de tele foon kreeg hij hierop een doorlopend beeld van de hartslag van zijn patiënt, niet onmogelijk, dat met de bovengenoemde appa ratuur ook harttonen op afstand kunnen worden geregistreerd en bestu deerd. En dit kan naar zyn mening van belang zijn. Niet nieuw Prof. dr. D. Durrer, hoogleraar in de Cardio logie en Klinische Fysio logie aan de gem. univer siteit van Amsterdam, wiens oordeel over deze uitvinding werd gevraagd, toonde zich niet verrast. Het principe van het op afstand controleren van de hartslag is reeds 50 jaar geleden gevonden en wel door de Nederlandse No belprijswinnaar prof. dr. W. Einthoven, die ook de ontdekker is van de elec trocardiograaf. Hij volgde de in zijn kamer geregis treerde hartslag van een patiënt, die op ruim een kilometer afstand in het Academisch Ziekenhuis te Leiden werd verpleegd. Over nieuwe ontwikke lingen op dit gebied zijn, aldus prof. Durrer, om streeks drie jaar geleden mededelingen gepubli ceerd door The New York Academy of Sciences. Prof. Durrer acht het overigens het Amerikaanse omroepstation „Na tional Broadcasting Company" (NBC), meldde zondag, dat Franse Algerijnse kolonisten een regering in ballingschap hebben opgericht, met het doel de plannen van presi dent De Gaulle voor het toekennen van onafhankelijkheid aan Algerië te doorkruisen. Volgens Kroon is deze „regering" in een Zuid-Europees land geves tigd. Joseph Ortiz, een der leiders van de opstand van Franse kolonis ten in Algiers, die een jaar geleden plaats vond, zou vice-president zijn. De NBC-correspondent besloot met de mededeling, dat een woordvoer - van deze regering in ballingschap tegenover hem had verklaard, dat zij in Algerië over tienduizend be wapende aanhangers beschikt. Indon. opstandelingen geven zich over Radio-Indonesië heeft een bericht uit Makassar (Zuid-Celebes) be kendgemaakt, volgens hetwelk 10.000 opstandelingen van de Daroel Islam zich aan de regeringstroepen hebben overgegeven. Drie officieren van de Daroel Is lam, die de overgave leidden, had den de autoriteiten in Makassar me degedeeld, dat zij gebroken hadden met hun opperbevelhebber, Kahar Moezakker, omdat deze zich wilde aansluiten bij andere groepen op standelingen. De autoriteiten in Makassar heb ben bekendgemaakt, dat aan de op standelingen, die zich hebben over gegeven, amnestie zal worden ver leend. Zaterdagavond is te Vientiane ver nomen, dat een groot gedeelte van de politie aldaar en met haar in verbin ding staande diensten vrijdag en za terdag j.l. naar Savannakhet is over gebracht. Men legt deze maatregel uit als de eerste uitvoering van het regerings plan om de bestuurshoofdstad van Laos, in geval van een aanval van de valschermjagers van kapitein Kong Lea en de met hen samenwerkende eenheden van de communistische Pathet Lao op Vientiane, naar Savan nakhet over te brengen. Het zou de bedoeling van de rege ring zijn om Vientiane in dat geval niet te verdedigen. Twee colonnes troepen van de rege ring-Boen Oem, die uit Vientiane naar de „kruikenvlakte" oprukken, zouden volgens legerkringen in Vien tiane vlak ten zuiden van Vangvieng, een 100 km. ten noorden van Vien tiane, zich verenigd hebben. De co lonnes zouden snel vorderen in weer wil van een beschieting door linkse troepen. Om het plan te doen kloppen Tydens de zitting van zaterdag van het centraal comité van de Russische communistische partij, dat vorige week in Moskou in conferentie bij een was ter bespreking van de land bouwsituatie, heeft de eerste par tijsecretaris van de Kirgizische Sow- jet-republiek enige mededelingen ge daan over een nieuwe methode om het in produktieplannen vastgelegde doel te kunnen bereiken. In een bepaald gebied in Kirgizië had de partijleider, Isajef, de leiders der Kolchozen weten over te halen om in de staatswinkels en bij de be volking boter op te kopen en deze aan de staatsvoorraden toe te voegen. Aan de hand van deze voorraden werd dan later vastgesteld, dat de beoogde melkproductie was bereikt. Nadat deze vervalsing later be kend was geworden, werd partijlei der Isajef benoemd tot minister van binnenlandse zaken van Kirzigië. Premier Chroesjtsjef merkte toen hij dit hoorde o.m. op, dat men daar een benoeming tot minister blijkbaar als de beste straf beschouwt. Geen Walletjesfilm in Italië De regisseur Luciano Emmer van de film „Meisje voor het raam", ge deeltelijk op de Amsterdamse „wal letjes" opgenomen, die dezer dagen de première te Rome had moeten beleven, heeft 't voorgeschreven vi sum van de censuur niet gekregen, meldt de Volkskrant. Emmer is nu van plan om tegen dit besluit in ho ger beroep te gaan. Binnen enkele dagen zal hy zijn film aan enkele vooraanstaande filmrecensenten en aan enkele ma gistraten vertonen. De film behan delt het leven van Italiaanse mijn arbeiders in Italië en Nederland die met verlof naar ons land komen en o.m. de „rosse" buurt van Amster dam met een bezoek vereren. bewerkt door J. A. DE HELDER-SCHERPENHUYSEN „De Corsikaan eist, dat wij de poort openen!" rapporteert de bode adem loos. „Zeg dat de kolonel bevel geeft te vuren", is Marchand's onverzettelijk antwoord. „Gaat u mee, monsieur le Comte?" vraagt hij haastig. Maar hij wacht het antwoord niet af. Hij volgt de bode op de voet, de Cambray vlak achter hem aan. Vijf minuten later is de generaal op de wallen. Hij kijkt om zich heen en overziet de toestand. Er zijn hier tweeduizend man, twintig kanonnen en ammunitie in overvloed. In het open veld staan slechts boeren en 'n samengeraapt troepje van zowat vijftienhonderd man. Een kanonschot zou misschien die hele menigte op de vlucht jagen maar Marchand durft geen definitief bevel tot vuren te geven; hij weet dat grove insub ordinatie, een besliste weigering om te gehoorzamen, volgen zal. Hij praat met de mannen en moe digt hen aan die horde Corsikaanse rovers te verslaan. Maar in antwoord op alles wat hij zegt, roepen de man nen slechts: „Vive l'Empereur!" De Comte de Cambray wendt zich wanhopig tot St Genis, die artille riekapitein is en van wiens mannen tot nu toe verondersteld werd, dat zy trouwe koningsgezinden waren. „Als de mannen niet willen vuren, Maurice, kunnen dan de officieren tenminste niet het eerste schot los sen?" vraagt hy. St. Genis is woedend en schaamt zich over de ontrouw van zijn sol daten. „De artilleristen hebben ver klaard, dat zij iedere officier, die durft te schieten, zullen vermorze len". De mensenmassa buiten de poort groeit voortdurend aan. Zij dringen van alle kanten op en roepen om de overgave van de stad. „Open de poorten! Doe open!" schreeuwen zij en hun groep wordt steeds dreigen der. Zij hebben de palissaden, waar door het terrein bij de poort is af gezet al verbroken en stromen naar de poort toe. Maar deze is massief en overal zwaar met ijzer beslagen. Hij weerstaat gemakkelijk alle aan vallen met bijlen en pieken. „Doe open!" roepen zij. „Open in de naam des keizers!" Nu kunnen zij de soldaten op de wallen gemakkelijk beroepen: „Hoe veel kost een schot?" roepen zij brutaal tegen de artilleristen. „Heel goedkoop, maar de keizer hoeft er niet op te rekenen, dat hy hij er een krijgt", antwoorden de mannen luchtig. Zij zingen het oude liedje: „Bon! bon! Napoleon Va rentrer dans la maison!" „Er is niets aan te doen, monsieur le Comte. Wij moeten toegeven" zegt generaal Marchand. „Ik zal niet blijven om dat aan te zien", antwoordde de graaf. Intussen heeft Napoleon zich een weg door de menigte gebaand. Ver gezeld van Victor De Marmont en kolonel de la Bédoyère, nadert hij de poort, die nog steeds voor hem gesloten blijft. „Ik beveel u deze poort te ope nen!" roept hij luid. Kolonel Rousille, die het comman do heeft, antwoordt uitdagend: „Ik volg alleen de bevelen van de ge neraal". „Hij is van zijn comando onthe ven" antwoordt Napoleon. „Ik ken mijn plicht" houdt Rou sille vol. „Ik neem alleen van de ge neraal bevelen aan". Victor De Marmont windt zich op en vooral bij het zien van St Genis wordt hij dol van woede en roept wild: „Soldaten van de keizer, wij zullen ze dwingen te gehoorzamen, zeg ik u!" Zijn schrille kreten verhaasten de climax. Het tumult wordt ontzettend. De soldaten vallen haast over elkaar heen in htm dolle ren naar de poort die zij met het achtereind van hun geweren uit elkaar trachten te slaan. Zij weten dat de sleutels van de stad nog in handen zijn van generaal Marchand en de generaal is plotse ling verdwenen. Toen hy begreep, dat verder verzet hopeloos zou zyn, is hij teruggegaan naar zijn hotel om bevelen te geven voor de voorbe reidselen, Grenoble te verlaten. Pre fect Fourier is bij hem geroepen en de Comte de Cambray maakt zich klaar om onmiddellijk naar Bresta- lou terug te keren. „Morgen vertrekken wij zo vroeg mogelijk naar Parijs om de koning het geld te brengen. Mocht hij Parijs moeten verlaten, dan zal het hem zeer welkom zijn, tot de dag, waar op wij met de geallieerden de Cor sikaan en zijn bende voorgoed heb ben verpletterd" zegt hij. Een paar koningsgezinde officie ren zijn er in geslaagd twee drie honderd man uit de verschillende regimenten te verzamelen, die be sloten hebben trouw te blijven. St Genis vraagt aan generaal Mar chand verlof, de Comte de Cambray en zijn gezelschap naar Parijs te mo gen escorteren. „Wij kunnen wel wat extra be scherming gebruiken" redeneert monsieur le Comte de Cambray, die St. Genis' verzoek gaarne onder steunt „Ik heb alleen de koetsier en twee postiljons by mij. St Genis zou ons zeker van dienst kunnen zijn om ons tegen struikrovers te be schermen". „Ik geloof anders, dat de weg naar Parijs volkomen veilig is en in Lyon zult u het leger van Comte d'Artois vinden. Maar misschien is het inder daad beter als St Genis tenminste tot daar met u meegaat. Hij kan zich dan te Lyon melden. Vijf en twintig millioen is een grote som. Het doel van uw reis is toch zeker geheim ge bleven?" „Natuurlijk", zegt monsieur le Comte zonder aarzeling. „Nu, dan is alles wat u te vrezen hebt een overval van struikrovers en zelfs dat is onwaarschijnlijk", besluit generaal Marchand, die nu grote haast heeft om weg te komen. St. Genis heeft mijn toestemmiing u te vergezellen". De generaal vertrouwt de sleutels van de Bonne-poort toe aan kolonel Rousille. Hij heeft nog maar weinig tyd om zijn overhaaste vlucht te volbrengen. Intussen heeft 'n vracht rijder zijn paarden en wagen be schikbaar gesteld, waarop een grote balk is aangebracht; talloze krach* tige, bereidwillige armen zijn bezig dit machtige wapen te hanteren. De poort zal verbroken worden. De deu ren beginnen al mee te geven, de scharnieren kraken en terwijl gene raal Marchand en prefect Fourier met hun kleine troepje trouwgeble- ven soldaten in volle vaart door de verlaten straten van de stad rennen, maakt kolonel Rousillede Bonne poort voor de keizer en zijn soldaten open. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1961 | | pagina 3