AFSCHEIDING WALEN BEPLEITEN BU DE KONING Strijd tegen eenheidswet voortgezet Veiligheidsraad veroordeelde België met Alleen Renard staakt nog voort Kasavoeboe dreigt Ver. Naties Radartoren in Oceaan verdwenen HOÉ wordt het weer? Hoogwaterstanden Het weer in Europa ^eftzidóeSoii/tci/tit Directeur: J. F. J. M. KOENS. Hoofdredacteur. L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUS: PAPENGRACHT 32 MAANDAG 16 JANUARI 1961 51ste JAARGANG No. 15221 „Eenheid maakt macht", maar splitsing toch voordeliger Telefoon: Directie, Abonnem., Drukkerij 20935; Red. 20015, 25594; Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.59 p.w., f2.55 p.maand, f7.50 p. kwartaal. Franco p.p. f8.Advertent. 17 ct p. m.m.. Telefoontjes f 1.50. dag te hervatten. De bond van werkgevers in de tex tielindustrie te Verviers heeft mee gedeeld, dat de staking grote werk- veroorzaken. Vijf vooraanstaande Waalse socialisten hebben koning Boudewijn zater dagochtend een adres overhandigd, waarin o.m. gepleit wordt voor een grotere mate van autonomie voor Vlaanderen en Wallonië. De vice-president van de Kamer van Volksvertegenwoordigers, Joseph Martel, verklaarde, dat het adres drie punten omvatte: hervattingen of besluiten tot werk- 1. De aandacht van de koning te vestigen op de slechte economische toe- hervatting in België Renard staakt door. Op een bijeenkomst van vertegen woordigers van de Waalse afdeling en Gent opgeroepen het werk maan- van het Algemeen Belgisch Vak ver- Heel gezin in Utrecht verdronken bond te Namen, die onder voorzitter schap van de adjunct-secretaris van dit vakverbond, Renard, stond, is zondag besloten, dat in Wallonië de loosheid door gebrek aan orders zal algemene staking maandag en de daaropvolgende dagen zal voortdu- stand van Wallonië. In socialistische kringen te Brussel ren. is zaterdagavond laat verklaard, dat Ook het federaal bestuur Bergen- het besluit van het partijbestuur om Borinage van het ABW, dat zondag- nt, avond in Bergen vergaderde, besloot de de staking voort te zetten. Zaterdagavond is een uit Erquelin- nes komende en in de richting van Charleroi rijdende trein als gevolg van het losmaken van de rails en een op de wisse' geplaatst stuk metaal, be* op ongeveer 200 meter van de spoor werk- overweg van Malfalise, ontspoord. Er waren geen gewonden te betreu ren. „de strijd voort te zetten" betekent, dat de partij aan het roer van stakingsbeweging blijft. WERKHERVATTING OP GROTE SCHAAL. In het weekeinde zijn weer richten binnengekomen over 2. Het stadspersoneel van Antwerpen, De koning te verzoeken zich niet te verzetten tegen een wijziging van dat aangesloten bii de socialis- de politieke status Tan België, ta die zin dat Vlaanderen en Wallonië tjsche algemene centrale der open een grotere mate jan autonomie krflgen. bare diensten heeft zondag, de 27ste mr. 1 J* 1 De aandacht van de vorst te verzoeken voor de vorming van een men- stakinrsdaz na een wneliee verzade- [\lP11WP kHmltlD PB we economische structuur - die toenemende investeringen vereist - JSz b^o&nn^d^ het wSta Hdl UIIlcllCIl om de economische teruggang van Wallonië tot staan te brengen. SSLISLT De tekst van dit adres werd vrijdag op een bijeenkomst van Waalse na- ïe\7 in dere1rote BetisX tavX mnalislpn on fpiJprnlintpn in Sauit-ficrvaic p-nprtp-plcpurrt Aan Hpzp hiippn- 6. tionalisten en federalisten in Saint-Gervais goedgekeurd. Aan deze bijeen komst was een congres van 400 Waalse socialistische senatoren, leden van de Kamer van Volksvertegenwoordigers en burgemeesters voorafgegaan, waarop een resolutie werd aangenomen, volgens welke Wallonië zelfbe schikkingsrecht moet hebben en zelf het recht de weg naar economische en sociale vooruitgang te kiezen. Paus Johannes heeft maandag op - een Geheim Consistorie vier nieuwe stad zal maandag eveneens het werk kardinalen gecreëerd te weten mgr. hervatten. De Belgische regering heeft zon dagavond meegedeeld, dat maandagochtend werkhervatting Joseph Elmer Ritter, aartsbisschop van Saint Louis, de hoofdstad /an de Amerikaanse staat Missouri; mgr. voor josé Humberto Quintero, aartsbis- S is schop van Caracas in Venezuelea; aangekondigd in de havens van Ant- mgr. LUjs Concha Cordoba, aartsbis- werpen en Gent, terwijl in de provin- schop van Bogota in Columbia en cies Luxemburg en Namen de sta- mgr. Guiseppe Ferretto van de Ro king praktisch is afgelopen. Zaterdag- meinse Curie. TEGEN DE EENHEIDSWET. Hierdoor is het aantal kardinalen gestegen tot 85, va nwie 32 Italia nen, acht Fransen en zes Noord- De Paus heeft nu 45 kardinalen be is tot nu toe nog niet gebeurd. Scholten. Het is evenwel ook zeker niet ondenkbaar, dat men straks tot de overtuiging zal komen, dat dit stuk voor een aanzienlijk deel is verouderd, zodat het dan slechts zijn nut zou hebben bewezen, als jaren lange bron van discussies en onop losbare meningsverschillen. Intussen moet men dunkt ons het besluit van het kabinet, ondanks de geringe politieke élégance waar- mee de staatssecretaris het in de en~ LiberïaT dat België de bëhéérs- Tweede Kamer bracht, toch wel toe- overeenkomst voor Roeanda-Oeroen- juichen. Aan het geharrewar rondom di zou hebben geschonden, heeft za- de wettelijke regeling zou immers terdag in de Veiligheidsraad niet de toch niet binnen afzienbare tijd een vereiste meerderheid gekregen. Al- einde zijn gekomen en men kan nu leen de drie genoemde landen en de hopelijk twee vliegen in één klap Sowjet-Unie stemden voor. De an- slaan door in één grote wet de beide dere zeven leden onthielden zich van moderne media te regelen. De TV stemming. lijkt daarvoor intussen wel rijp ge- België werd door de indieners van noeg geworden. Het zeker te ver- de resolutie kwalijk genomen, dat wachten aanzienlijk tijdverlies zou het troepen door Roeanda-Oeroendi dan zelfs nog in winst kunnen om- naar Kongo heeft doorgelaten. slaan. ren en automatische wapens. Een deel van de burgerbevolking daar moest geëvacueerd worden. Het schieten was donderdagmiddag be gonnen en duurde nacht en dag voort. In Kisenyi bevonden zich vele De resolutie van Ceylon, de VAR Afrikaanse en Euro ese vluchtelin gen uit de Kongolese provincie Ki- voe. Ook het grondgebied van Roeanda-Oeroendi wordt volgens de Belgische mededeling door Kongole zen geschonden. KASAVOEBOE EIST VERTREK VAN DAYAL President oseph Kasavoeboe van Kongo heeft Han-.narskjoeld laten weten, dat de Kongolese regering de samenwerking o.et de Ver. Naties zal staken als de hoogste VN-verte- de leemten van de eenheidswet", middag was in laatstgenoemde pro- welke vrijdag door de Kamer is vincie no2 w*0 Procent van het Koning Boudewijn heeft zondag- goedgekeurd. personeel in overheidsdienst en in de u av_1Al, x. ochtend de voorzitter van de Belgi- particuliere sector afwezig. In het Amerikanen, sche socialistische partij, Leo Col- De Belgische socialistische partij noorden en het zuiden van Hene- lard, ontvangen. Collard heeft de heeft bekend gemaakt, dat zij de gouwen werd reeds aan het einde van vorst een adres overhandigd, dat strijd tegen de eenheidswet tot het de week een aanzienlijke werkher- noemd. Drie van hen creëerde hij m een voorstel behelst „voor positieve einde toe zal voortzetten. Hei partij- ^"inj! in de twee sectoren vastge- maart van het vorig jaar in petto maatregelen die moeten voorzien in bestuur spreekt zich evenwel uit te- steld- .J* de Provmcie Luik „blijkt Paus Johannes zei toen, dat hu hun gen een massaal aftreden van de so- een wd werkhervatting aldus de namen later bekend zou maken. Dit cialistische parlementsleden. Dit zou regering. niet in het belang van de arbeiders OPNIEUW ZiJHet A.B.V.V. heeft de aangesloten arbeiders in de districten Antwerpen Het besluit dat de staatssecretaris van O. K. en W., mr. Y. Schol ten donderdag 1.1. aan een verraste en daardoor nogal wat verbolgen Tweede Kamer over de algeheel nieuwe wetgevende (re)constructie- pogingen in één complex voor ons radio- en TV-bestel heeft meege deeld, kan men met enige kennis van de bijzondere situatie in de omroep wereld wèl en niet verbazingwek kend achten. Wèl: omdat mr .Scholten nog het vorig jaar bij het Kamerdebat over deze zaak op een suggestie van de KVP'er Peters een plan om zowel de radio als de TV in één wettelijke regeling te vangen resoluut van de hand wees, onder het als een bedrei ging klinkend beding, dat men op die manier nimmer aan een open bare behandeling van het al van 1953 daterend wetsvoorstel op het radio-omroepwezen zou kunnen toe komen. Ook: omdat de staatssecre taris in de schriftelijke begrotings stukken nog geen maand geleden verklaarde wijzigingen in genoemd wetsontwerp in studie te hebben en een dienovereenkomstige nota in 't vooruitzicht stelde, al was dat op on bepaalde termijn. Niemand, die dus aan het begin van deze jongste be raadslagingen op grond van de of ficiële vroegere gedachtenwisselin- gen een zó drastische omwenteling in de geest van de staatssecretaris (en uiteraard ook van het kabinet) kon vermoeden. De mededeling van mr. Scholten was evenwel niet verrassend voor wie had kunnen gadeslaan, met welke moeilijkheden ten aanzien van de voorgenomen wettelijke re geling van de radio afgezien dus nog van die van de TV werd ge tobd. Kortweg gezegd: de bediena ren van het wettenmakend apparaat kwamen er gewoon niet (meer) uit! .Mr. Scholtens voorganger, de heer Höppener probeerde het begin 1959 nog met enkele fikse wijzigingen op het oorspronkelijke wetsontwerp, maar dat maakte de tegenstellingen in de baaierd van wensen en sug gesties nog groter. Die tegenstellin gen tussen vóór- en tegenstanders van een nationale omroep kregen nieuwe scherpte, mede o.a. door het befaamde VPRO-plan, soortgelijke projecten en vele publicaties, die de thans bestaande basis van de om roepen aanvochten. Teveel factoren om ons zelfs maar aan een korte op somming te wagen; die allemaal te zamen een schier hopeloze impasse schiepen. Kortom: de staatssecretaris moet hebben geoordeeld: („uithui len en) opnieuw beginnen Laat een speciale commissie alle vraag stukken maar eens van voren af aan in studie nemen om eventueel een nieuw project te maken, waar dan desgewenst meteen radio EN TV in kunnen worden ondergebracht. Hóe splinternieuw het besluit was, bleek ook wel uit de mededeling, dat de leden van de commissie nog met uitzondering van voorzitter prof. Scholten moeten worden (aan)- gezocht Vier mensen zijn zaterdagochtend verdronken, toen een personenauto in de Utrechtse Plompetorengracht stortte. De 26-jarige tandarts J. H. L. Be- cude reed met zijn auto door de balie langs de gracht. Zijn vrouw en twee zoontjes zaten bij hem in de wagen. De auto kwam met de wielen naar boven in het water terecht. De brandweer heeft de wagen opgetakeld. Toen men de slachtoffers uit de wagen haalde, waren de levensgeesten reeds geweken. Maar eenvoudie is da zaak van da De Sowjet-afgevaardlgde Zorin genwoordiger, de Indiër Raijesjwar .(.Tdfflrnfn 261 na de stemming, dat de kwestie Dayal, met uit Kongo wordt terug studiegroep allerminst. Men zal nu in de Algemene Vergadering geroepen, naast de oudere problemen ook te dient te worden beSproken. H§ maken krijgen met recenter kwes- y^gg echter niet om een speciale ties als die van een eventueel „der- bijeenkomst van de Assemblée, die de radioprogram al of niet m com- 7 maart op reces is. Hij is van bmatie met een tweede TV-zender. mening, dat België het recht om het Met nieuwe golflengte-vraagstuk- beheersgebied te besturen, verspeeld ken (onder meer via de FM-banden) heeft. en met de toegenomen financiële Zorin zei, dat België het trustge- moeilijkheden, ook met betrekking bied op de rand van een burgeroor- tot de wereldomroep bijvoorbeeld, log heeft gebracht en dat het er veel Het is te hopen, dat men geschikte meer troepen heeft dan voor een en deskundige krachten voor de normaal beheer noodzakelijk is. commissie zal weten te vinden. En De Belg Loridan verklaarde, dat dat enige omzichtigheid in acht er 1200 man Belgische troepen lig- £eei" °P medeplichtigheid aan het wordt genomen met de keuze van gen, maar Zorin zei over inlichtin- Kwehen en ioden van mensen, zei de politici, die mr Scholten (terecht) gen te beschikken, dat het er 10.000 ook in de groep wil hebben. Er zijn zijn. immers een aantal Kamerleden, die niet helemaal onbesproken zijn, om dat ze al een of andere functie in het radiobestel hebben en die zich Dit is door de Kongolese minister van buitenlandse zaken Bomboko zaterdag aan de pers meegedeeld. In een Drief aan Hammarskjoeld zegt Kasavoebce, dat Daya „op zijn minst gedeeltelijk verantwoordelijk" is voor het feit dat de VN er niet in zijn geslaa0d orde en recht in Kon go te handhaven. De passieve houding van de VN in gebieden, waar aanhangers van Loe- moemba de baas zijn, komt in feite KONGOLEZEN IN ROEANDA-OEROENDI België heeft de VN meegedeeld, wellicht moeilijk van reeds geves- dat Kongolese troepen vanuit Goma tigde meningen zouden kunnen dis- tanciëren! en ioden van mensen, zei Bomboko, die geen tijdslimiet voor de terugroeping noemde. Door Baloeba aangevallen. Drie Zweden van de strijdmacht der VN in Kongo lebben zondag verwondingen_ opgelopen bij een de omgeving van Kisenyi in Roean- aanval van Baloeba-opstandelingen da-Oeroendi beschieten met .nortie- Laotiaanse betuiging van trouw r\e consequenties van deze stap houden natuurlijk op de eerste plaats in, dat het in portefeuille lig gende wetsontwerp nog wel geruime tijd in die schuilplaats zal blijven en op zjjn best zal mogen dienen als studie-materiaal voor de commissie- op een VN-trein in de buurt van Boekama in Katanga, aldus heeft een woordvoerder van de VN be kendgemaakt. Ook een trein met Marokkaanse VN-militairen werd een paar kilo meter verder op door activiteit van opstandelingen tot stilstand ee- bracht. De woordvoerder van de VN meende te weten, dat de Marokka nen de Zweden hulp zijn geko men. In Manono, waar vrijdag Nigeri- aanse troepen slaags waren met Ba loeba-opstandelingen en Loemoem- ba-troepen, is het volgens de berich ten thans rustig. De hulp aan Agadir Het Hamburgse blad „Die Welt" verwijt de Marokkaanse regering maandag, dat deze twee miljard frank uit het hulpfonds voor Agadir heeft gebruikt voor het dekken van het tekort op de Marokkaanse be groting. In een hoofdartikel schrijft he' blad, dat een jaar na de ramp, waar bij duizenden werden bedolven, de overlevenden van de aardbeving thans een nieuwe slag te incasseren - o hebben gekregen. Nu is het een mo- Toen koning Savang Vatthana van Laos van Vientiane naar de koninklijke rele slag die hun vertrouwen in de residentie Loeang Prabang vertrok, betuigden militairen op het vliegveld menselijke trouw aan hun vorst. schokt Een Amerikaase radartoren met een bezeting van 27 man, die op 128 kilo meter uit de Amerikaanse oostkust ter hoogte van New Work in de At lantische Oceaan stond, is verdwenen, aldus heeft een woordvoerder van de Amerikaanse kustwacht in de nacht van zondag op maandag meege deeld. De installatie, Texastoren nr. 4, had noodseien uitgezonden en ruim drie kwartier later werden de ver bindingen verbroken. Er heerste op dat ogenblik noodweer in die omge ving. Een vliegdekschip, torpedobootja- gers, kustwachtkotters en vliegtuigen nemen aan het zoeken naar de toren deel. Opvarenden van twee torpedo boot jagers, die reeds op de plaats zijn aangekomen, hebben gezegd, dat zij daar dieselolie of benzine heb ben geroken. Op de plaats, waar de toren stond, is de Oceaan ongeveer 25 meter diep. Deze installaties, waarvan er een aantal als vooruitgeschoven radarpos ten in de Atlantische Oceaan staan, worden Texastorens genoemd, omdat zij lijken op de boortorens, die men in de Golf van Mexico aan de kust van Texas gebruikt voor olieborin gen. In Wongiri in Midden-Java zijn naar verluidt zeventig mensen aan pokken overleden en hebben 700 anderen de ziekte opgelopen. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's (Medegedeeld door het KNMI. Geldig van maandagavond tot dinsdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). DROOG WEER Droog weer met voornamelijk in het noorden van het land tij delijk bewolking. Vannacht op vele plaatsen overwegend lichte vorst, morgen temperatuur om het vriespunt. Overwegend ma tige oostelijke wind. Zon- en maanstanden 17 Jan.: zon op 08.40; onder 17.01; maan op 08.45; onder 18.11. 17 Jan.: v.m. 3.32; n.m. 3.48. solidariteit heeft ge- Lichte vorst De Bilt, maandag 10 uur. Het KNMI deelt mede: Het afgelopen weekeinde is er een verandering in de circulatie geko men, die tot gevolg had, dat de in vloed van Oceaanstoringen niet meer tot het vasteland van West-Europa kan doordringen. Een hogedrukgebied, dat zaterdag boven de Britse eilanden lag, is maar weinig meer verplaatst. Tegelijker tijd onderging dit hogedrukgebied een aanzienlijke versterking in de richting van Scandinavië. Daar was vanmorgen een afzonderlijk hoge drukgebied ontstaan, dat naar het zuiden trekt. Dit hogedrukgebied doet in Oost-Europa de vorst terug keren. Ook in ons land heeft het de afgelopen nacht in het midden en het zuiden enkele graden gevroren, maar in het noorden bleef de vorst nog achterwege wegens bewolking. De kQjnec.de nacht zal het op vele piaat- sen overwegend licht vriezen, mor gen overdag zal de temperatuur ech ter weer om het vriespunt zijn. De kans op neerslag blijft ki^in HELSINKI sneeuw 3-7 STOCKHOLM onbew. 5-2 OSLO mist 2 -10 KOPENHAGEN mist 4-0 ABERDEEN onbew. 2 -10 LONDEN 1. bew. 6 2 AMSTERDAM L bew. 4-0 BRUSSEL onbew. 2-2 LUXEMBURG ongew. 2-3 PARIJS onbew. 3-2 BORDEAUX geh. bew. 5-0 GRENOBLE geh. bew. 1-1 NICE geh. bew. 12 8 BERLIJN beh. bew. -1-3 FRANKFORT onbew. 2-3 MUNCHEN onbew. -3 -10 ZURICH geh. bew. -3-4 GENèVE geh. bew. -1-3 LOCARNO zw .bew. 4-1 WENEN geh. bew. -1 - 5 INNSBRUCK mist -5 -13 BELGRADO sneeuw -1-2 ATHENE regen ROME geh. bew. 14 6 AJACCIO zw. bew. 13 8 MADRID onbew. 8-4 MALLORCA 1. bew. 14 2 LISSABON onbew. 12 3 KORRELTJE Wie veel over zichzelf spreekt, spreekt weinig vóór zichzelf.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 1