ZIJN GEEN AFGODSBEELDEN INDIAANSE TOTEMPALEN Slechts de ingewijden kennen de betekenis geheel Fantastische producten van houtsnijkunst r>F LEIDSE COURANT Rechts boven: Op een oude Indiaanse begraafplaats op het eilandje Cormorant voor de kust van Brits-Columbia staat deze indrukwekken de totempaal, een der weinige die een vrouwenfiguur uitbeeldt Midden boven: Veel totempalen zijn sterk heraldisch bepaald en mis schien - als onze familiewapens - een blijk van menselijke ijdelheid. Links onder: Enige van de weinige nog levende totem-kunstenaars hebben opdracht een aantal totempalen te restaureren en nieuwe te maken ten behoeve van het nageslacht. Rechts onder: Thans beschikken de kunstenaars over prima kleurstof fen en goede instrumenten, maar de door hen uitgebeelde symbolen zijn nog net zo als vroeger. 'losse' totempaal een symbool kon zijn van maatschappelijk aanzien. De vergelijking met onze familiewapens is wel eens gemaakt. Soms plaatste men zelfs totempalen bij de graven van hoofdlieden en andere vooraanstaande stamleden. Ja, sommigen hunner werden be graven in kisten, die versierd waren met (ge sneden) totem emblemen. In den beginne moesten de totempaalsnijders zich behelpen met primitieve werktuigen en eenvoudige kleurstoffen. Hun werk werd ge makkelijker en verfijnder, toen zij na de komst der Bleekgezichten bijlen en goede messen ter beschikking kregen. Nog later kwamen er verf soorten en andere kleurstoffen, die beter be stand waren tegen weer, wind en tijd dan de voordien gebruikte. Kortom, het is aan de blanken te danken, dat de totempaalkunst zo'n hoge vlucht heeft kunnen nemen. Tot de meest afgebeelde dieren behoren de dondervogel en- de arend. Zij zijn vaak de 'be kroning' van zo'n paal. De dondervogel met zijn sterk gekromde snavel wa« het zinnebeeld van tal van Indiaanse stammen langs de kust der Stille Zuidzee. Men dacht, dat hij de koe rier van de donder was en bliksemschichten wegslingerde met zijn snavel. Ook de arend was een figuur, die voorkwam in de geschie denis en legendes van enige stammen en ge slachten. Vaak beeldde men hem uit met ge spreide vleugels, een symbolische aanduiding, dat hij en dus ook de met hem verbonden stam of familie de oorspronkelijke heerser des lands was. Behalve dondervogels en aren den deden ook wolven, bevers, vissen, uilen, raven, beren en andere dieren dienst als to- temdieren, zodat men ze op totempalen afge beeld vindt. Natuurverschijnselen als aardbe vingen, regenbogen, sterren en gletschers wer den zinnebeeldig in de totempalen gesneden. 'Oertotempalen' dus de versierde palen der woningen.zijn er maar heel weinig bewaard gebleven. Volgens een misschien wat pessimistische schatting zijn het er zelfs maar twee, die te vinden zijn op de voor de kust van. Brits-Columbia liggende Koningin Charlotte Eilanden. Op die palen herkent men duidelijk een aantal wapens van vooraanstaande Indiaanse geslachten. Sommige Indiaanse stammen bij voorbeeld de Haïda's maken behalve totempalen ook prachtige met totem-symbolen versierde kis ten, waarin zij hun bezittingen bergen. Vroe ger hadden zij bovendien met (totem)houtsnij werk versierde broden van cederj ou om van te eten. Ja, de Haïda's vervaardigden zelfs (kleine) totememblemen -van een zachte lei steen (argiliet). Deze leistenen beeldjes, pij pen en bordjes waren een tijdlang zeer ge vraagd. Het is begrijpelijk, dat de Indianen thans weinig meer doen aan totemku..st. Ook zij zijn de moderne wereld binnengestevend. De Ca nadese autoriteiten echter hebben enige van de nog weinige beschikbare Indiaanse kunste naars in de arm en in dienst genomen om te redden wat er nog van die oude merkwaardige kunst te redden valt. Mede dank z!j de mo derne middelen zal de operatie 'Redt de To tem' slagen. De tijd, dat de Roodhuiden het Noord-Amerikaanse continent beheersten, is verleden tijd. De blanken zijn er nu heer en meester. Zij proberen het cultu rele bezit hunner vroegere vijanden te behouden voor het nageslacht. Dit gebeurt zowel in de Ver enigde Staten als in Canada. De meesten onzer hebben kennis gemaakt met totempalen in de boeken van Karl May, Gustave Aimard, James F. Cooper en andere schrijvers van Indianenverhalen. Sommigen onzer, die contact hebben gehad met de pad vindersbeweging, weten, hoezeer die bizarre totempalen kunnen spreken tot de verbeelding der jeugd. Maar niet alleen de jeugd, ook oude ren weten zy in hun ban te brengen. Ja, mis schien zijn er weinig andere beelden, die zo fascinerend zyn als' totempalen. Die vreemde, dreigende, starende, grijnzende beelden ston den vroeger nabij de Indiaanse woningen en ook wel in de wildernis om de dorpen. Zij schenen fantastische schildwachten, die de vreemdeling het onbehagelijke gevoel gaven, voortdurend onder toezicht te staan. Er zijn in Canada nog tal van oude totem palen (dus totempalen, die echt dienst hebben edaan) te vinden, maar vele van die oudge- ienden liggen, aangetast door weer en wind, op de grond te vermolmen. Gelukkig heeft men tijdig een aantal fraaie exemplaren van de vermolmingsdood kunnen redden. Deskundi gen hebben ze (voorzover nodig) gerepareerd en vervolgens met moderne chemische midde len geprepareerd, zodat zy voor het nageslacht bewaard zullen blijven. De totempaal is ontstaan in het zuiden van Alaska en in de Canadese provincie Brits- Columbia. Elders in Amerika wonende Indiaanse stammen namen hem in de loop der tijden over. Het is een wijd en zijd verbreide misvatting, dat totempalen af godsbeelden zouden zijn. Dat zijn zij ech ter beslist niet. Wat dan wel? Het ant woord luidt: Heraldieke, historische, legen darische en mythologische documenten. Zij zijn afbeeldingen van het 'wapen' en van fragmenten uit de geschiedenis, beter: het verleden van de eigenaar. De eigenaar kan zowel een aanzienlijk man zijn als een stam, clan, familie of andere groep. Zo'n totempaal wordt (ja, wordt, want ook thans nog vervaardigt men ze) gemaakt uit een stam van de rode ceder. De versieringen dierenfiguren, koppen, symbolen, gestalten en zo meer zijn, ook wat hun rangorde be treft, gebonden aan een aantal vrij strenge regels, maar in de wijze van uitbeelding is de kunstenaar tamelijk vrij. Vrijwel iedere totem paal is een historisch, legendarisch of mytho logisch verhaal in gesneden figuren. Ten volle begrijpelijk is hij slechts voor de eigenaar(s) en voor hen, die bij de 'onthulling' (lees: over- eindzetting) tegenwoordig waren. Die onthul ling gaat in de regel gepaard met stamdansen. Wie zich echter enigermate inwerkt in de In diaanse geschiedenis,, mythologie en symboliek kan zo'n paal wel ten dele 'lezen'. Tot vóór betrekkelijk korte tijd meenden de volkenkundigen, dat de totempaal een oeroud Indiaans cultuurbezit was. Thans weet men beter. Thans weet men, dat hy niet erg veel ouder is dan twee eeuwen. Vermoedelijk is hij een produkt van de (veel oudere) gewoonte om de palen der woningen met snijwerk te versieren. Het element 'ijdelheid' kwam waar schijnlijk ook in het geding, want aanzienlijke mannen zowel als groepen meenden, dat zo'n

Leidse Courant | 1961 | | pagina 12