S)e£eicbeSou/fca/nt BELGISCHE REGERING POOGT jaloerse schoothond SABOTAGEGOLF TE KEREN Soldaten voor bescherming vitale bedrijven De Gaulle pakt nu het Algerijnse probleem aan katholiek dagblad voor leiden en omstreken in de borinage ligt alles stil ten van enige betekenis gevolgd Waalse socialisten ruien op het vertrek van 28 schepen gemeld. - binnenkort naar algerlè HOE wordt het weer agressiviteit Hoogwaterstanden Het weer in Europa DINSDAG 10 JANUARI 1961 51ste JAARGANG No. 15216 Belgische staking neemt misdadige vormen aan Directeur J F. J. M. KOENS Hoofdredacteur L. G J. ROOZEN. BUREAUS: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie Abonnem. Drukkerij 20935: Red. 20015, 25594: Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f0.59 p. w„ f2.55 p.maand, f750 p. kwartaal. Franco p.p. f8Advertent 17 et p. m.m.. Telefoontjes f 1J0. toging werd echter niet door incidqn- IN VLAANDEREN Naar in Brussel wordt vernomen, heeft de Belgische regering besloten eenheden van het leger in gereedheid te houden om onmiddellijk de mijnen, Terwijl in het Waalse gedeelte van metaalfabrieken en hoogovens in het Luikse industriegebied te bezetten. België de stakingsposten zich krach- indien de stakingsleiders hun dreigement zouden uitvoeren de outillage tiger gaan verzetten tegen werkher- onbruikbaar te maken en de vuren in de hoogovens te doven. Volgens vatting, het toezicht van rijkswacht niet-bevestigde berichten zijn verdere eenheden van de Belgische Navo- en militairen scherper wordt en de strijdkrachten in Duitsland teruggeroepen, die met de bewaking van vitale redevoeringen tot de stakers vooral bedrijven en verkeersknooppunten zullen worden belast. De vorige week het aspect van de „achterstelling van is in Brussel reeds van regeringszijde meegedeeld, dat ruim 2000 Belgische Wallonië" onderstrepen, neemt de militairen, die in West-Duitsland zijn gestationeerd, voor deze taak zijn staking in Vlaanderen volgens offi- ingeschakeld. Het middel van „het staken der onderhoudswerken" is maan- ciële gegevens steeds meer af. Ook dag twee keer ter sprake gebracht door de Luikse stakingsleider André in Antwerpen gaan elke dag meer Renard, adjunct-secretaris-generaal van het AJ3.V.V. „Wij weten wat dit arbeiders aan het werk, hoewel, zo- besluit zou betekenen," riep hij uit in het fabrieksstadje La Louvrière tij- wel bij de openbare vervoersdien- dens een toespraak tot naar schatting 30.001) stakers. „Wij zullen de plaat- sten als bij het onderwijs, de staking Een recente foto van prinses Astrid van Noorwegen en haar verloofde, sen uitkiezen waar wij dit middel zullen toepassen en wij weten ook hoe." vrijwel onverminderd voortduurt. Het de heer Johan Martin Ferner, die a.s. donderdag in het huwelijk zullen afgelopen weekeinde liepen 48 zee- treden. De opname werd gemaakt in de particuliere vertrekken van de ■wwrj 1* - schepen de haven binnen en werd prinses in het paleis te Oslo. 1 Ongeveer veertig procent van de ha venarbeiders is weer aan het werk NACHTELIJKE KABINETSRAAD weer een rijtuig uit de rails liep zon- gegaan. der dat er persoonlijke ongelukken De Belgische minister van finan- De Belgische regering heeft op een gebeurden; op het hoogspanningsnet ciën> Van Houtte> heeft maandag op nachtelijke vergadering - zoals mi- van d® provincie Luik - waarbij dy- zjjn maandeiijkse persconferentie ver- nister-president Eyskens meedeelde - namiet werd gebruikt om een grote klaard, dat hij nog geen schatting „maatregelen getroffen tegen de mast op te blazen, die echter door kan geven van de schade, die de au uc uw.« golf van misdadige sabotagedaden en een toeval overeind bleef - en op de stakingen voor België met zich mee- Franse eiland Corsica een Westduits dne vliegvelden m Frankrijk zelf te aanslagen in sommige streken van wegen. Volgens een officiële mede- brengen. eskader F-84 en F-86 straaljagers wor- beschikking gesteld, het fand, die volgens een stelselma- deling zijn de afgelopen dagen in het tig en vooraf beraamd plan worden zuiden van Belgie bijna 70 auto s uitgevoerd." Deze vergadering was verongelukt als gevolg van wegver- nog in Brussel aan de gang, toen sperringen en op de wegen gestrooi- versterkingen van het leger en de de „kraaienpoten"-vierpuntige stuk- rijkswacht begonnen met het leggen ken ijzer Een inzittende werd hier van een kordon rondom de stad bij gedood en byna 40 personen Iie- Bergen. Stakers uit de Borlnage pen min of meer ernstige verwondm- hadden zich opgemaakt overvallen te Sen op. plegen op het station en andere openbare gebouwen. IN DE BORINAGE Enkele honderden wisten ondanks In de Borinage heeft zich maandag de veiligheidsmaatregelen m de stad na de schermutselingen in Bergen door te dringen. Voor het hoofdpost- geen ernstig incident meer voorge- Duitse straaljagers op Corsica In de herfst van dit jaar zal op het den gestationeerd, aldus is in militai re kringen in Bonn en Parijs verno men. Het vliegveld op Corsica is nog niet geheel gereed. De Franse regering heeft de Westduitse luchtmacht ook Oorlog met Cuba onvermijdelijk Volgens het Amerikaanse tijdschrift „Newsweek" heeft de Sowjet-Unie aan Cuba drie tot zes taccische raket ten geleverd, die voorzien zijn van een conventionele lading en een reikwijdte hebben van vijftien tot dertig km. Deze raketten zijn te ver gelijken met de Amerikaanse „Honeot John". Een woordvoerder van het hoofd kwartier van de NAVO-vloot te Nor folk in de Amerikaanse staat Virgi nia, heeft maandag bekend gemaakt dat de Amerikaanse marine oefenin gen is begonnen in het gebied van de Atlantische Oceaan en de Caribische Zee. Berichten als zouden Britse, Ca nadese of Nederlandse schepen hier aan deelnemen, sprak hij tegen. Volgens de woordvoerder nemen 52 Amerikaanse oorlogsschepen deel aan oefeningen voor de kust van Noord-Carolina. Twee-en-twintig an dere oorlogsbodems, waaronder vier duikboten en amfibievaartuigen, be geleid door tien torpedoboot jagers, zouden naar het eiland Vieques bij Porto Rico gaan. Volgens de „New York Times" hel pen de V.S. bij het oefenen en uit rusten van troepen, die nu in Guata- mala worden opgesteld met het oog op een botsing met Cuba, die vrijwel onvermijdelijk wordt geacht. De mili tairen, die de regering van Guate mala in de heuvels van Cordillera, op korte afstand van de kust van de Stille Oceaan, heeft samengebracht, zouden speciaal in guerilla-activiteit worden geoefend, zulks met het oog op een dreigende aanval van Cuba. woordvoerder. „De Verenigde Sta ten zijn bijzonder ingenomen met de indrukwekkende steun, die Frankrijk generaal De Gaulle bij zijn politiek van zelfbeschikking voor Algerië heeft gegeven". SALAN ONTEVREDEN Generaal Raoul Salan, de voor malige opperbevelhebber in Algerië, die fel gekant is tegen De Gaulle's politiek inzake Algerië, laat een ge- sv.v.« U1UUW11 Generaal De Gaulle is van plan Europeaan om het leven kwam. Een heel ander geluid horen. Maandag kantoor en het station kwam het tot daan> Hier en in „het centrum" lig- naa* Algerië te ?aan om een nieuwe Mohammedaan werd doodgeschoten, heeft hij te Madrid verklaard, dat schermutselingen. Traangasbommen gen *de wegen vrijwel verlaten. Op actie °P touw te zetten voor onder- Het dodelijke schot zou gelost zijn hij achter het resultaat van de en schoten in de lucht door militaire strategische punten staan posten van handelingen met de verzetsstrijders, door een Europeaan. volksraadpleging inzake Algerië „de wachtposten kwamen eraan te pas de rjjkswacht opgesteld doch van die vóór juli tot vrede moeten lei- In Batna kwam het tot een vecht- geest van München" ziet. Dit resul- om de betogers uiteen te drijven. miiitair verkeer is weinig te merken den' zo maandaff va® officiële partij tussen een duizendtal Mo- taat, zo zei hij, 'kan alleen maar ver- Volgens officiële berichten, is er één in de - fabrieksstadjes zijn de zijde in Algiers \ernomen. Men ver- hammedaanse betogers en Franse deeldheid onder de Fransen bren- meeste winkels eesloten Bii fabrie- wacht, dat De Gaulle deze maand soldaten. Een Mohammedaan werd gen en rouw en chaos in Algerië. „In meeste wimceis gesloten, au iaDne h-jriri gedood. Verscheidene soldaten wer- dit massale stemmen oor De Gaiille len gewond. vergeet Fiankrijk dat Algerië gedu rende 130 jaar Frans is geweest Ik WAT DE REBTLLEN ERVAN zai de stryd voortzetten, opdat de DACHTEN fatsoenlijke mensen in Frans Alge rië tenslotte hun aspiraties als Fran- Een woordvoerder van de Alge- sen zullen zien erkend en in de Dit nummer bestaat uit 10 pagina's lichtgewonde. In Charleroi werd maandag een stMto££udeJ"ata. ai ÏÏTd grote betogmg gehouden, waaraan kingsposten in geïmproviseerde tent- -emeden van- meer dan 20.000 stakers deelnamen, jes de wacht Overal heerst een sfeer ^^rde vijlndigt houdTr g van de De betogers deden aanvallen op de van verlatenheid. Europenen in Jeze stad tegenover gebouwen van twee plaatselijke bla- In scberDe tegenstelling hiermee zÜn liberale Algerijnse politiek. Ge- den, waarvan vele ruiten werden in- s^ond maandag de betoging in het z'en bet grote aantal ja-stemmers gegooid Volgens officiële mededelin- 25 Q00 inwone^ tellende La Lou- bU de volksraadpleging zou hij nu rijnse opstandelingenregering heeft schoot van het moederland blUven", gen werden in Bergen een honderd- vrière een men;ete Van naar vastbesloten zijn om zijn tegenstan- maandag te Damascus gezegd, dat de aldus Salan. tfgtal gearresteerd ero' een r* ÏSSSn? MdoTstK uitde der, op zij te schuiven. (Medegedeeld door het KNMI. Geldig van dinsdagavond tot woensdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur) NOORDELIJKE WIND Aanvankelijk zwaar bewolkt met af en toe enige regen, later opklaringen maar ook enkele lokale regen- of sneeuwbuien. Zwakke tot matige, aan de kust tijdelijk krachtige noordelijke wind. Dezelfde of iets lagere temperaturen. geving op de been was om te luiste- De sabotage-daden van de afgelo- ren naar de stakingsleider Renard. pen dagen zijn gepleegd op spoorlij- Het marktplein was te klein voor kiesgerechtigden zijn stem uitge- nen in het Luikse, waar maandag deze massale betoging en tot in de bracht. Van hen stemde 69.08 pro- zijstraten stonden stakers te luiste- cent ja en 30.92 procent neen. ren. In een tocht door de hoofdstraat uitslag van de volksraadpleging over Algerië vals is en dat de Al- ARABISCHE BOYCOT Tn AlPPrië ,iPPft 59 79 nrorpnt der SerÜnse nationalisten hun strijd zul- in Algerie neeft 59,79 procent der len voortzetten totdat zij de volle- De Nationale Vergadering van de dige onafhankelijkheid van Algerië VAR heeft maandag alle Arabische hebben verkr jen. staten verzocht Frankrijk politiek ,y«!^enJ5 woordvoerder zijn er en economisch te boycotten, de Fran- H nnn ¥Tf"rt no A cnlil^lan in Al itqvia voerden zij behalve de gebruikelijke ven kiezers heeft 39,58 procent ja spandoeken, aan galgen hangende gestemd, 17,72 neen en 42,70 pro- poppen mee, die premier Eyskens en cent heeft zich van stemming ont- kardmaal Van Roey voorstelden. De houden of een ongeldige stem uitge- WIJ HOREN TEGENWOORDIG Belgische aartsbisschop heeft zich in bracht, weer dreigende klanken uit In- ee*! boodschap tot het Belgische volk donesië, welke de mogelijkheid van vóór Kerstmis afkeurend over de Vechtpartijen, een gewapend conflict om Nieuw- staking uitgelaten. Verder werden Van het totaal aantal ingeschre- 800.000 Franse soldaten in Algerië se bezittingen te nationaliseren en en „kan niemand aannemen dat de de Algerijnse opstandelingen met uitslagen van De Gaulle's referen- wapens en militaire deskundigen te dum eerlijk zijn". helpen. Een woordvoerder van het Ame- rikaanse ministerie van buitenland- de Arabische landen wordt se zaken heeft verklaard, dat de voorts verzocht de Navo-bases op Verenigde Staten hopen, dat de be- ijJ111 gebied af te schif en (Er zijn - - Navo-bases m Marokko, Tunesie en langhebbende partijen in het Alge- x Guinea accentueren. Het blijft niet Srote rode vlaggen en de Waalse vlag Bij vechtpartijen in kleine Alge- rijnse conflict „in staat zullen zijn bij woorden alleen; er worden ook meegedragen. „Als u het kon over- rijnse steden zijn maandag twee elkaar te ontmoeten". t wapens aangeschaft Zoals men weet doen> zou u dan weer gaan staken," Mohammedanen en één Europeaan Het feit dat de meerderheid van Dankzij het Westduitse „econo- heeft Djakarta juist dezer dagen in vroeg Renard aan de menigte. Een om het leven gekomen. Te Boefarik het Franse volk de plannen van De nusche wonder" komt er in Hamburg Moskou een verdrag gesloten waar- donderend „ja" was het antwoord, kwam het tot een gevecht tussen Gaulle heeft goedgekeurd „moet er elke vuf dagen een miljonair bij. In bij Rusland voor een paar honderd In de hoofdstraat waren de luiken 1000 Mohammedanen, die betoogden in ruime mate toe bijdragen dat 1957 had de Hanzestad reeds 263 mil- miljoen zware wapens zal le- van de winkels gesloten. Waar lui- voor een Mohammedaans Algerië, spoedig een rechtvaardige oplossing jonairs, die tezamen 785 miljoen 0 veren. Chroesjtsjef is bij die ken ontbraken stond met grote let- en Europeanen. De Mohammedanen voor dit moeilijke en tragische pro- mark bezaten. Het aantal miljonairs gelegenheid zo vriendelijk ge- ters aangeplakt: „gesloten". De be- wierpen met stenen, waardoor een bleem wordt gevonden", aldus de is nu gestegen tot meer dan 490. weest om de opmerking te maken, Zon- en maanstanden 11 Jan.: zon op 08.45; onder 16.52; maan op 02.06; onder 12.52. 11 Jan.: v.m. 9.36; n.m. 10.12. Nixon in de laatste fase van de verkiezingen dat Nederland nu wel spoedig Nieuw- Guinea zal moeten laten schieten. En dat alles omwille van de vrede! Want wij weten dat in Neder land niet zo maar wij zijn in Nw- Guinea bezig Soekarno en de zijnen hevig uit te dagen. Wij hebben nl. de euvele moed om te willen belet ten, dat Soekarno's infiltranten in Nieuw-Guinea de boel op stelten zet ten. Daartoe hebben wij het recht niet, want wij hebben Nieuw-»Guinea „gestolen" en wij zijn zelfs zó slecht, dat wij de Papoea's in massa's uit moorden! Geen wonder, dat een man als Chroesjtsjef het er benauwd van krijgt en in de gulheid zijni harten royaalweg wapens (op crediet) le vert aan de Indonesiërs, om de zo zwaar onder ons koloniaal juk zuch tende Papoea's te helpen bevrijden. Maar hoe zit het nu met die be lofte van Soekarno, dat Indonesië alleen met vredelievende middelen zal trachten Nieuw-Guinea in bezit te krijgen? Ja, dat is wel gezegd, „maar Indonesië is geen land, dat elke vorm van intimidatie en uitda ging kan aanvaarden". Moeten wij dat zó opvatten, dat Djakarta weer eens van plan is om z'n woord te breken? V/ij geloven niet, dat Soekarno zo scrupuleus zou zijn, om daarvoor te rug te deinzenals hij maar kon. De dreigementen, welke geuit wor den en de wapenaankoop worden echter zo luidruchtig aan de wereld verkondigd, dat men geneigd is om aan bluf te denken. Iemand, die wer kelijk van plan is om tot geweld over te gaan, maakt daar van te voren niet zo'n drukte over. Maar men kan In Washington heeft dezer dagen de verkiezing van de nieuwe Amerikaanse president door de kiesmannen nooit weten. Waarom kunnen wij de plaatsgevonden, vóór een gemeenschappelijke zitting van de senaat en het huis van afgevaardigden. De stern- rollen niet eens omdraaien en een men werden verzameld in de mahoniehouten kist, rechts op de voorgrond van de foto. De opname werd gemaakt aanklacht bij de Veiligheidsraad in- op het moment, dat vice-president Nixon zijn stembiljet ontvangt; even later moest hij officieel bekendmaken, dienen wegens gevaarlfjke agressivi- dat hij door senator Kennedy verslagen was. Naast Nixon zit de „speaker" van het Huis van Afgevaardig- teifc van Indonesië? den, Sam Eayburn. Volgens het Duitse instituut voor de industrie is de bevolking van W. Duitsland sinds 1950 met vijf mil joen personen toegenomen tot 55,5 miljoen. Die in Oost-Duitsland is daarentegen met 1,1 miljoen terug gelopen tot 17,3 miljoen personen. Nederl. straaljager bij Bremen verongelukt Piloot gewond Maandagmiddag is een F.84F.-Thun- derstreak van de Nederlandse lucht macht, die was opgestegen van de 'vliegbasas Volkel, neergestort in de omgeving van Bremen in Duitsland. De piloot heeft zich kunnen redden met zijn valscherm. Hij is met niet-ernstige verwondin gen opgenomen in een ziekenhuis te Geestermünde. Naar het wrak van het vliegtuig wordt nog gezocht. Het is waarschijnlijk ergens in het gebied van de Wezermonding in het water te recht gekomen. De piloot, die de machine bestuur de was de eerste luitenant Th. Groot hof uit Eindhoven. De oorzaak van het ongeluk is nog onbekend. KORRELTJE Wanneer God voor het scheppen van deze wereld een commissie had benoemd, zou de wereld er nu nog niet züm HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MUNCHEN ZURICH GENEVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK BELGRADO ATHENE ROME AJACCIO MADRID MALLORCA LISSABON geh. bew. motregen motregen regen onbewolkt zwaar bew. regen regen regen geheel bew. regen geheel bew. zwaar bewolkt licht bewolkt regen onbewolkt geheel bew. zwaar bew. onbewolkt zwaar bew. mist regen regen onbewolkt regen geh. bew. zwaar bew. zwaar bew. —3 —12 —5 —8 —5 —7 4 2 3 —2 6 5 7 3 6 4 4 2 7 6 11 5 7 —1 13 4 4 1 6 0 5 —2 2 1 13 4 —0 2 —7 4 3 11 14 1 13 3 4 2 15 3 11 7 Later opklaringen Een Oceaandepressie, welke gis teren Ierland naderde, is in de af gelopen 24 uur belangrijk langzamer gaan bewegen, terwijl de activiteiten ervan zich in hoofdzaak in de rich ting van de Golf van Biscaye en West-Frankrijk uitbreiden. Wel pas seerde een front met regen ons land, maar een belangrijke toeneming van de wind bleef achterwege. Inmid dels is een in betekenis toenemende rug van hogeluchtdruk zich van de Oceaan over de Britse eilanden gaan uitbreiden, hetgeen tot gevolg zal hebben, dat de winden in ons land zullen draaien naar het noorden en morgen koudere en minder vochtige lucht ons land zal binnenstromen. Hierin komen naast opklaringen ook enkele regen- of sneeuwbuien voor. Genoemde rug van hoge luchtdruk wordt gevolgd door een nieuwe oce aandepressie, welke zich van New Foundland in noordelijke richting verplaatst en verder in diepte toe neemt.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 1