Kustvaarder in moeilijkheden Echtpaar gedood op onbewaakte overweg Vijf lafhartige overvallers konden hem niet overmeesteren Helikopters van Valkenburg haalden bemanning van boord Commissie van rapporteurs stelt vragen over Warmond, Katwijk en Leidse agglomeratie ZATERDAG 7 JANUARI 1961 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 Cuba teil de tanden laten zien Het voorstel van de directie van de Ned. Spoorwegen om haar perso neel ineens anderhalf percent van het jaarsalaris uit te keren, is door het College van Rijksbemiddelaars en de looncommissie van de Stich ting van de Arbeid afgewezen. Het college heeft afwijzend be schikt omdat een uitkering ineens in strijd is met de huidige richtlijnen in de loonpolitiek. Spoorwegen mogen geen 1,5 °/o geven Wel winstdeling Cuba, dat nog steeds een invasie van de Verenigde Staten vreest, is voort durend bezig zijn verdediging te versterken. Zelfs op het dak van het luxueuse Riviera-hotel in Havana hebben mannen van de militie met een batterij machinegeweren de wacht betrokken. Sterk in tegenstelling met dit dreigende beeld op het dak is het tafereel op de voorgrond, waar twee Cubaanse dames aan de rand van het luxe zwembad van het hotel liggen te zonnebaden. Op een niet beveiligde overweg tussen Wezep en Hattemerbroek is gisteravond om kwart voort tien een personenauto op een trein gereden. De beide inzittenden, de heer en mevrouw Van 't Veld uit Nijkerk ver loren hierbij het leven. Het spoor was versperd tot vannacht 3.35 uur. Nader vernemen wij nog de juiste namen van 't omgekomen echtpaar, het zijn: de 48-jarige heer G. van 't Veld en zijn echtgenote, de 45-jarige mevrouw J. van 't Veld-Dokter, bei den uit Nijkerk. Zij hadden 4 kin deren, het oudste 23, het jongste 7 jaar oud. Het treinverkeer is gister avond over het andere spoor geleid en ondervond geen belangrijke stag natie. Onderzoek naar doods oorzaak Venlose kinderen Vermoedelijk slechte afvoerpijp Gisteren heeft de Justitie 'n on derzoek ingesteld naar de doodsoor zaak van de twee kinderen uit Ven- lo, de 7-jarige Tan-Harm en de 10- jarige Goke Warsen-Bastiaans, die donderdagavond in de badkamer om het leven zijn gekomen. Het onder zoek heeft uitgewezen dat er in de gasgeiser geen lek is geweest. Vermoedelijk zijn de beide kinde ren bedwelmd geraakt door de ver brande gassen en in die toestand in de badkuip verdronken. De afvoer pijp stak niet ver genoeg boven het dak uit, waardoor het gas niet vol doende werd afgevoerd en soms zelfs door de wind weer in de kamer werd teruggeblazen. Ontvoering in Limburg In de nacht van 4 op 5 januari omstreeks kwart voor één werd de 25-jarige automonteur Comuth dicht bij zijn ouderlijk huis in Tegelen aangesproken door de bestuurder van een personenauto, die vroeg of hij de monteur was van de garage C. in Tegelen. Op het bevestigend antwoord zei de bestuurder: „wij kunnen niet verder, ik heb pech met mijn wagen en ik wil graag door naar Amsterdam. Kunt u mij hel pen?" Op de vraag van de monteur waar die wagen dan stond, ant woordde de bestuurder: „op de grote weg". De monteur zette zijn fiets weg en stapte in de auto, waar van de motor draaide. Op het moment dat hij achter in stapte, werd hij vastgegrepen door een op de achterbank zittende man, die hem stevig omklemd hield en hem tegelijkertijd een prop watten met een bedwelmende stof onder de neus duwde waardoor de jongeman het bewustzijn verloor. Omstreeks half vijf kwam de monteur weer enigszins tot bewustzijn. Hij voelde dat de auto stopte en even later werd hij door twee mannen, waarvan één naast de bestuurder zat, uit de wa gen gezet op de Kruisberg tussen Beek en Meerssen in Zuid-Limburg. Daarna reed de auto in de richting Maastricht. De jongeman is, nadat hij in de buitenlucht weer geheel opknapte, te voet naar Maastricht (ongeveer 6 km. verder) gegaan, waar hij zich by de politie heeft ge meld. De inspecteur-korpschef van de politie te Tegelen verzoekt thans al len, die enige inlichtingen kunnen geven omtrent de auto, waarin zich de drie mannen bevonden, zich te willen melden. Op 4 januari is een gecharterd schip uit de haven van Havana op Cuba vertrokken met aan boord 76 leden van het personeel van de Amerikaanse ambassade, die het eiland verlieten na het verbreken van de diplomatieke betrekkingen tussen de Verenigde Staten en het land van Castro. De volgende dag verlieten de laatste twaalf le den van het Amerikaanse ambassade-personeel eveneens Cuba. Foto: een vrachtauto met koffers van de Amerikanen wordt op de kade in Havana gelost kort voordat het schip de haven zou verlaten. Expeditieknecht stond zijn mannetje Minister Marijnen heeft het Pro- duktschap voor granen, zaden en peulvruchten gevraagd de kwestie van het verplichte bijmengpercen- tage van inlandse tarwe nog eens te bezien. Hij meende, dat een hogere bijmengings-verplichting dan het Produktschapsbestuur voor de oogst 1960 heeft vastgesteld 30 procent mogelijk zou moeten zijn. Het Produktschap heeft 'n com missie ingesteld, die advies moet uit brengen over de hoeveelheid inland se tarwe die de melange voor de be reiding van broodbloem kan bevat ten. Ze moet rekening houden met de kwaliteitseisen die door de bakkerij aan de bloem en door de Nederland se consumenten aan het brood wor den gesteld. Het bestuur van het Produktschap. zal antwoorden dat het geen kans ziet, het bijmengingspercentage voor oogst 1960 nog te verhogen, maar dat het wel akkoord gaat met 'n ernstig onderzoek voor de volgende oogst. Ook zal de minister worden meege deeld, dat de vertegenwoordigers van de landbouw in het produkt schapsbestuur vinden, dat het bij mengingspercentage voor oogst 1960 wèl hoger kan worden gesteld dan dertig. Daders reeds gearresteerd De achttienjarige Amsterdamse ex peditieknecht R. A. van der Zee is vannacht in de hoofdstedelijke bin nenstad door vijf mannen, die hij te voren in een café had leren kennen en die het op zijn portefeuille hadden voorzien, mishandeld en bedreigd. De vijf overvallers wisten hem echter niet te overmeesteren en zijn kort na het gebeurde door de politie aange houden. Ernstig mishandeld Na een bezoek gebracht te hebben aan café op de Kloveniersburgwal wilden de vyf mannen dat Van der Zee met hen meeging naar een ander café, hetgeen hij echter weigerde. De overvallers sleurden de expeditie knecht daarop in een bestelauto en trachtten hem - terwijl de auto met snelle vaart wegreed - zijn porte- feuile met zeventig gulden afhandig tc- maken. Ondanks de vele slagen, trappen en stompen die Van der Zee daarbij moest incasseren slaagden de vijf mannen er niet in hem klein te krijgen. Zelfs toen zij hem in het wa ter dreigden te gooien gaf de acht tienjarige jongen geen krimp. Op de Oostelijke Handelskade smeten ze het slachtoffer daarna uit de auto. Eer. seinhuiswachter van de NS zag dit laatste gebeuren en waarschuwde de politie, die de jongen bloedend op straat aantrof. Met behulp van het slachtoffer - dat door de GG en GD op het politie* bureau werd verbonden - kon de po litie de vyf mannen achterhalen. De 19-jarige zeeman J. G., de 25-jarige matroos H. P., de 26-jarige chauffeur K. S., de 27-jarige verkoper M. A. en de eveneens 27-jarige koopman J. E. zijn, nog geen uur na het gebeurde, in verzekerde bewaring gesteld. Acht van de twaalf opvarenden van de 950 ton metende Nederlandse coaster „Cornelia B 2" die vrijdagmiddag door helikopters van de vliegbasis Valkenburg zijn opge pikt van hunin nood verkerend schip op de woelige Noordzee, zijn vrijdagavond per auto van Valkenburg in Rotterdam aangekomen, waar zij een onderdak vonden in het zeemanshuis „Stella Maris". toch in Hoek van Holland aangekomen naar huize „Stella Maris" in Rotter dam vervoerd en zullen vandaag naar huis reizen. Heroïsche strijd van kapitein beloond „Door dat slechte reddingsmate riaal op de schepen tegenwoordig kunnen wij de bakboordreddingboot niet buitenboord krijgen. De stuur boordboot zijn wij ook kwijt. Er moeten reddingsvlotten komen". In deze trant liet gistermiddag de kapi tein van de „Cornelia b 2", 'n kust vaarder die op zeven mijl ten noor den van Hoek van Holand in moei lijkheden verkeerde, zich uit in een gesprek met Scheveningenradlo. Kapitein J. W. Ludwig uit Ede was met zijn 488 ton metende kust vaarder, geladen met zilverzand, en eigendom van de rederij Bosma in Groningen, gistermiddag uit Rotter dam naar Varberg in Zweden ver trokken. Door het ruwe weer ging de lading zand echter spoedig schui ven, waardoor het schip zwaar ging overhellen en een slagzij van bijna 45 graden kreeg. Kapitein Ludwig zond een „Mayday" uit met verzoek om assistentie, waarop de sleepboot „Humber" en de reddingboot „Pre sident Jan Leis" uit Hoek van Hol land uitvoeren. Even over half drie, toen de toestand van de kustvaar der zeer precair was geworden, is de reddingboot „Dorus Rijkers" van Scheveningen eveneens uitgevaren. Ook andere schepen in de omgeving zetten toen koers naar het in nood verkerende schip. Aanvankelijk had de kapitein hulp van een helikopter geweigerd. De marinevliegdienst schakelde een on der zeebootbestrij dingsvliegtuig in en hield een helikopter „Standby", ter wijl aan boord van de „Cornelia b2" alles in het werk werd gesteld om het schip te behouden, door het wa ter uit de ruimen zoveel mogelijk weg te pompen. Helicopters. Even na drie uur echter heeft een helikopter van de marinevliegdienst twee bemanningsleden van de kust vaarder gehaald. Het lag in de be doeling hen op de „Humber" af te zetten, maar dit was blijkbaar niet mogelijk, zodat de helikopter door vloog naar Valkenburg. Hierna haalde deze helikopter nog een man van boord, waarna een tweede heli kopter nog vijf man naar Valken burg overbracht. Het waren de 30- jarige matroos Jesus Sande Basti- nerra en de 22-jarige matroos onder de gage Elias Garcia Sago, beiden Spanjaarden en afkomstig uit Mu- ros de San Pedro, de 22-jarige ma troos L. F. B. H. van Buuren uit IJmuiden, de 20-jarige tweede ma chinist P. E. v. d. Brink uit Diemen, de 22-jarige kok W. Mulder uit Zeist de 17-jarige matroos T. H. J. v. d. Braak, de 22-jarige lichtmatroos H. J. C. Dijkland uit Tilburg en de der de machinist L. E. Jansen uit Ede. Zij werden pér taxi in de avonduren Burgemeester van Den Haag gelast onderzoek naar sabelhouw Op grond van een door zes bewo ners van de Jan de Baenstraat mede ondertekende brief, waarin men zich ten zeerste beklaagt over het optre den van de politie in de oudejaars nacht, heeft de burgemeester van Den Haag, mr. H. A. M. Th. Kolf schoten, aan de hoofdcommissaris van politie in Den Haag opdracht gege ven tot het instellen van een onder zoek naar de toedracht van de steek partij, waarbij de 29-jarige schilders knecht C. J. van Ee verwondingen opliep. Onderzocht zal moeten wor den, of de steekwond toegebracht is met een politiesabel. Het onderzoek zal worden gedaan in samenwerking met de Rijksrecher che om iedere schijn van partijdig heid te vermijden. Pogingen. Intussen stelde kapitein Ludwig, die met eerste stuurman P. J. Quite uit Den Haag, eerste machinist J. Hoofd uit Noordwijk en tweede stuurman G. D. F. Goubet uit Gro ningen aan boord was gebleven, alle pogingen in het werk om het schip behouden in Hoek van Holland bin nen te krijgen. Met de redders werd afgesproken, dat zij overboord zou den springen als het schip zou kap seizen. Het lukte en de kapitein ver zocht om sleepboothulp om naar Rotterdam gesleept te worden. Rijks waterstaat moest echter antwoorden, dat het schip onder deze omstandig heden onder geen beding de nieuwe Waterweg mocht opstomen. Om ze ven uur passeerde het schip de pie ren van Hoek van Holland, nog steeds met zware slagzij, waardoor de machine erg geleden had. Om kwart over zeven koos het ligplaats in de Nieuwe Haven van Europoort. Met een gereglementeerde winst deling kan het College zich wel ver enigen naar zij heeft medegedeeld. De directie van de Spoorwegen en de personeelsraad hebben de sugges tie van het College in serieuze studie genomen. De moeilijkheid is echter, dat de Spoorwegen, zo zij anderhalf percent willen uitkeren uit de gemaakte winst, dit moeten vastleggen in een regeling, die voor een bepaald aantal jaren zal moeten gelden. Zij zullen dus ieder jaar na moeten gaan of zij een winstdeling kunnen toestaan en voor hoeveel. Het college van rijks- bemiddelaars en de stichting van de arbeid willen hiermee vermijden dat winstdeling te opportunistisch toege past zal worden, bijvoorbeeld om personeel aan te trekken in tijden van personeelstekort. Voordat de Spoorwegen in zullen gaan op het voorstel van het college, zullen zij vermoedelijk nog wel overleg moe ten plegen met de minister van Ver keer en Waterstaat De personeelsraad en de vakbon den van de spoormensen wachten nu met spanning op de reactie van de directie. Mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rotterdam, zal woensdag 11 januari a.s. geen audiëntie verlenen. De koningin-moeder van Enge land heeft er bij de directies van Britse en Ierse bladen over geklaagd, dat haar dochter, prinses Margaret, die zoals bekend op het ogenblik met haar echtgenoot een bezoek aan Ierland brengt 'door de pers bele gerd' wordt. Zij heeft verzocht om terugtrekking van de betrokken journalisten en fotografen. Verscheidene Britse journalisten zyn daarop teruggeroepen door hun kranten. DE BEGROTING 1961 VAN ZUID-HOLLAND Verschenen is het verslag van de Commissie van rapporteurs over de begroting 1961 van de provincie Zuid- Holland, wek rapport in de tweede gewone zitting van de Provinciale Staten zal worden behandeld. Enkele leden van de commissie hebben de vraag gesteld, of gedepu teerde Staten reeds kennis hebben genomen van hét uitbreidingsplan „Zwanenburgerploder" van de ge meente Warmond. Zo ja, dan zouden de vraagstellers gaarne vernemen of GS hun standpunt delen, dat reali sering van dit uitbreidingsplan ten eerste een ernstig gevaar zou beteke nen voor de recreatie en ten tweede het Hollands polderlandschap ter plaatse zeer ernstig zou aantasten. Ook werd de vraag gesteld, of GS een vissershaven voor Katwijk wen selijk zou achten en zo ja, of zy de mogelijkheid tot aanleg daarvan bin nen afzienbare tijd aanwezig zien. Voorts werd gevraagd wat aan het Amerikaans ambassadepersoneel verlaat Cuba college bekend is inzake de laatste ontwikkeling met betrekking tot de aanleg van zulk een haven. Met betrekking tot plannen van grenswijziging der gemeenten in het gebied van de Leidse agglomeratie zouden vele leden daarover gaarne worden ingelicht. Agrarische gronden Een lid stelde de vraag of het juist is dat gedeputeerde staten ernaar streven, steeds meer agrarische grond via de uitbreidingsplannen aan te duiden met de bestemming „agrari sche grond met uitsluiting van kas senbouw". Indien dit het geval is, zou hij gaarne vernemen, of het de bedoeling van gedeputeerde staten is' op deze wyze de tuinbouw in enkele streken te concentreren. Hij wees er hierbij op, dat dientengevolge de in- tensivering van de tuinbouw ernstig in het gedrang zou komen, arbeids besparing in deze bedrijfstak zou worden tegengegaan en tenslotte de vestiging van nieuwe bedrijven on mogelijk zou worden. Het betrokken lid vroeg zich in dit velband af of zulks niet een ontoelaatbare beper king van. de bedrij fsvrijheid is. Advies van Produktschap over samenstelling van broodbloem

Leidse Courant | 1961 | | pagina 7