ZO ZIJN ONZE KINDEREN De Glinsterceintuur 200.000 Bloedtransfusies per jaar ZATERDAG 7 JANUARI 1961 nE LEIDSE COURANT PAGINA 10 Kip-braadster nummer één op Schiphol De Amerikaanse huisvrouw Elizabeth Goetz uit New Jersey, mag zich tot de beste kippebraadster ter wereld rekenen: zij versloeg 500 concurrenten op een grote kippenbraadwedstrijd in> Amerika met haar speciale re cept. Vrijdagmiddag was mevrouw Goetz op Schiphol en de koks van de luchthaven bewezen haar de eer, een aantal kippen volgens haar recept te bereiden. Dat het malse hapje er goed inging - ook bij de koks - blijkt wel uit deze foto. Moeder: „Zo Henk, nu ga je naar je kamer om je hui* Moeder: „Laat je deur maar open staan terwijl je werk te maken. Doe je deur dicht en kom ntet werkt, Henk. Als je ergens geen raad mee weet eerder van je kamer voordat je huiswerk klaar Ie." roep je me maar." Een goede raadt rfe meeste kinderen houden van ge zelschap. Ze zullen het huiswerk-maken gaan ha ten als men ze op een dergelijke wijze iedere mid dag naar 4e eenzaamheid verbant. Praktische wenken voor de huisvrouw ZELFPLAKKENDE STROKEN schuimplastic of schuimrubber kunt u nog voor andere dingen ge bruiken dan alleen voor het be strijden van tocht bij vensters en deuren. Als uw schoenen slippen kunt u ze nauwer maken door eenvoudig een stukje schuimrubber achter te gen de hiel te plakken. Snuisterijen op tafel laten soms krassen achter. In plaats van vilt onder de voorwerpen te plakken kan men ook een strook „tocht- band" als stootkussen op de wrij- vingsvlakken aanbrengen. Het plaatje geeft als voorbeeld een kalenderblok aan die op een ma honiehouten schrijfbureau ligt U KUNT NIET ALLES WETEN Krakende deuren. Het beste mid del om dit te verhelpen is de schar nieren in te wrijven met vaseline. Indien u de scharnieren oliet is er TUSSIPECT hoestsiroop: veilig voor kinderen Advertentie Kippenbraadkampioene op Schiphol te gast Een kloeke 49-jarige Amerikaanse huisvrouw van Hongaarse afkomst, mevr. Elizabeth Goetz, is gistermid dag in restaurant Aviorama op Schip hol de eregast geweest aan 'n lunch, die door het instituut van de Ame rikaanse pluimveehandel aan 'n aan tal vooraanstaande Nederlandse fijn proevers werd aangeboden. Er werd kip geserveerd, die bereid was vol gens het recept van mevr. Goetz, waarmee zij kampioene is geworden van het „National Chicken Cooking Contest 1960-1961" in Amerika. Als beloning werd haar een 14-daagse vakantiereis door Europa aangebo den. Zeker voelden alle gasten van de lunch zich na afloop kiplekker, doch de meest enthousiaste hulde ontving de Amerikaanse kampioene van de chef-kok F. B. de Swart zelf, die haar uit dankbaarheid „voor dit ge raffineerde receptuur" tot tweemaal toe omhelsde. Het fabuleuze recept is genaamd: delmarva-licious golden fried chic ken, een samentrekking uit de woor den Delaware (waar de kookwed- strijd werd gehouden), Marvellous (geweldig) en delicious (heerlijk). Maar het is zo ingewikkeld, dat waarschijnlijk geen enkele Neder landse huisvrouw er zich aan zal wa gen en zo uitgebreid, dat de tekst een halve krantenkolom in beslag zou nemen. Na de lunch begaf mevr. Goetz, die door haar echtgenoot wordt verge zeld, zich naar het Wilhelminagast- huis in Amsterdam, waar ze perso neel en patiënten 100 Amerikaanse kippen aanbood. Raadslid blijft volharden in klacht tegen B. en W.-college Op een gisteren in Genemuiden gehouden persconferentie heeft het Christelijk Historische raadslid, de heer K. B. Bakker, een protest laten horen tegen het feit, dat het rapport van de raadscommissie inzake de door hem geuite klachten over het beleid van burgemeester en wethou-- ders werd behandeld, zonder al dus zijn zeggen dat hij behoorlijk gelegenheid had gekregen om dit nader te bestuderen. In de jongste raadsvergadering van Genemuiden werd dit pas verschenen rapport voor kenisgeving aangenomen, na dat een PvdA-lid en de heer Bakker zelf om aanhouding hadden verzocht. De heer Bakker deelde op de pers conferentie mede, dat hij de verma nende woorden, die de commissaris der koningin in de provincie Over ijssel enige tijd geleden heeft ge sproken in Genemuiden over de kri tiek op het beleid van het college, niet kan aanvaarden en dat hij dit ook ter kennis van Gedeputeerde Staten heeft gebracht. Hij ging uit voerig in op zijn bezwaren tegen 't college, dat naar zijn mening te eigenmachtig optreedt en besluiten ter goedkeuring inzendt, welke niet door de raad zijn aangenomen. Naar zijn zeggen heeft de minis ter van binnenlandse zaken zijn klachten op bestuursrechtelijk ge bied in behandeling genomen en zijn de klachten op strafrechtelijk terrein in onderzoek bij de procureur-gene raal van het gerechtshof in Arn hem. De heer Bakker heeft verle- TUSSIPECT hoestsiroop: werkt slijmoplossend t Advertentie IN NEDERLAND: Het moet niet zó De bU voor- of achtergevel lig gende pUpen dienen bekleed te worden met een lap wollen stof, b.v. van een oude deken. Ook stro of juttezakken en wat dies meer zij, kan dienst doen. Met touwen of ijzerdraad de bekleding vastmaken. Ga in deze tijd niet op reis zon der de nodige voorzorgen te heb ben getroffen, het kan immers tij dens uw afwezigheid streng be ginnen te vriezenen dan is het meestal te laat als men terug komt. Afsluiten van de hoofdkraan heeft geen zin als niet tevens al het zich in de buizen bevindende water geheel is afgetapt. Doe daar om eerst de hoofdkraan dicht en zet daarna- de aftapkranen open, na hieronder de nodige bakjes ge plaatst te hebben. De stortbakken van waterclosets dienen 's avonds geledigd te wor den. Na gebruik de stortbak even vol laten lopen en weer doorspoe len, waarna het stopkraantje weer gesloten wordt. den jaar zoals bekend, een klacht tegen b. en w. ingediend wegens valsheid in geschrifte, omdat het col lege een gefingeerd raadsbesluit ter goedkeuring zou hebben ingezonden. 'Van de zijde van b. en w. is later een klacht tegen de heer Bakker in gediend wegens smaad of beledi ging. Benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau zijn de heren J. C. Geertsema te Hengelo, directeur van de coöperatieve zuivelfabriek aldaar, en H. Henkes, directeur van Henkes' Distilleerderij N.V. De Bloedtransfusiedienst van het Nederlandse Roode Kruis heeft thans in Nederland de beschikking over 180.000 bloeddonors en 50.000 plas ma-donors. Jaarlijks worden 200.000 bloedtransfusies gegeven. In totaal zijn thans 50 bloedgroep- stelsels herkend. Het aantal bloed groepsfactoren breidt zich echter nog steeds uit, hetgeen nadere onderzoe kingen vergt. De Bloedtransfusie dienst streeft ernaar de beschikking te hebben over een nationale „do- norpanel", waarvan alle bekende bloedgroepen worden bepaald om in speciale gevallen te kunnen worden gebruikt. Men wil de bloedgroepen nader gaan bestuderen en ook het onder zoek voortzetten naar het conserve ren van bloed via 'n methode, waar door het bloed aanzienlijk langer kan worden bewaard. De gedachten van de Bloedtrans fusiedienst gaan verder uit naar de ontwikkeling van produkten uit menselijk bloed met een geneeskun dige werking een nadere bestude ring van de tientallen nog onbeken de componenten van het menselijk bloedplasma en bestudering van bloedziekten, die ontstaan door ab normale antistoffen tegen bloedcel len. Ter financiering van deze plannen staat thans een actie op stapel. De bekende acteur Johan Boskamp die gisteren 70 jaar is geworden en tevens zijn gouden toneeljubileum viert. Het dubbele feest zal over en kele weken met een speciale nacht voorstelling in Amsterdam uitgebreid worden gevierd. TUSSIPECT hoestsiroop: verlicht de ademhaling (A* 'tPntiel Maar zó Uit de keuken geklapt MENU VAN DE WEEK Hoewel de voorkeur tegenwoor dig meer uitgaat naar de koude na gerechten, die meestal gemakkelij ker en vlugger zijn te bereiden, kunnen warme puddingen, voorai in de wintermaanden, gezellige en voedzame nagerechten zijn. Ze worden steeds met een saus in een afstekende kleur gegeven, die na tuurlijk ook wat de smaak betreft met de pudding een goed geheel moet vormen. Zo zal bij een vruch tenpudding een vanilesaus gege ven kunnen worden en bij een brood- of griesmeelpudding een vruchtensapsaus. Bij de bereiding van zo'n warme pudding moeten een paar punten in het oog worden gehouden. De warme puddingvorm moet goed zijn te sluiten, mag niet lekken en moet zorgvuldig met boter be smeerd en met paneermeel worden bestrooid. Hij mag voor niet meer dan 2/3 met de puddingmassa wor den gevuld en wordt dan in ko kend water geplaatst dat ongeveer t vingerbreed onder de rand van de puddingvorm moet blijven. Het water wordt zachtjes aan de kook gehouden, indien het te veel ver dampt, kan het tot op de gewenste hoogte worden bijgevuld, maar moet dan meteen weer aan de kook worden gebracht. Na de aangege ven kooktijd zet men de vorm en kele minuten open en keert de pudding daarna op een verwarmde schotel. Met raad en daad Kijk voor de vorst zijn intrede 3oet al uw waterkranen goed na en zorg voor goede afsluit- en af tapmogelijkheden. Water, waarin geen stoffen, zoals bv. zout. gijn opgelost, bevriest bij een temperatuur van 0° C. De mo gelijkheid dat water in leidingbui zen bevriezen zal, is derhalve niet uitgesloten. De meeste stoffen zetten uit bij verwarming en krimpen bij afkoe ling. Water maakt hierop geen uit zondering. Water bereikt bij 4" C zijn grootste dichtheid, zodat het bij verdere afkoeling beneden deze temperatuur weer uitzet. Een be paalde hoeveelheid water neemt na bevriezing dus een grotere ruimte in dan daarvoor. De waterleidingbuis kan daar niet tegen en dus zoekt de druk een uitweg. Die wordt verkregen door het springen van de buis. Dat zien we heel duide lijk bij r:t model op onze "lustrrtie. Zij draagt een heel '-envoudig zwart, ge kleed japonnetje Het is vervaardigd van een bij zonder fraaie kwaliteit zijde, heeft eei. nauwe rok en een lijfje met een wijde hals en is mouwloos. Toch is het geen bijzonder op vallend japonnetje, maar hierop wordt gedra gen een brede ceintuur die bestaat uit een enorme col lectie glinstersteenijes. Het zijn honderden ge slepen steentjes, echt geen diamanten of dergelijke, maar ze glinsteren fantas tisch. Het effect van deze originele en bijzonder op vallende ceintuur is apart. Het maakt ons eenvoudig japonnetje tot iets opvallends, geeft het een apart cachet, kortom „maakt" het tot een prachtig uitgaapskleedje. Het ls de moeite waard om ook onze fantasie eens dooT onze eigen garderobe te laten waaien, wie weet wat er voor een goede ideeën uit de Djia kymen. 'HaJC reeds een complete electrische machine vanaf (Advertentie) WARME BESCHUITPUDDING 4 dl melk, 10 beschuiten, 60 g suiker. 100 g boter, 4 eieren, 80 g rozijnen of 50 g amandelen, ka neel. De eieren, de suiker en de kaneel dooreenroeren, melk toevoegen, de beschuiten met de boter besmeren. m het vocht weken, dan laag om laag met de rozijnen of amandelen in de geprepareerde vorm doen en 2 uur laten koken. APPELBOL Het is soms wonderlijk, hoe kie.ne «li»'gen et.. fan tastisch effect aan onze kleoing kunnen gever On ze Franse zust» r$ rijn bij zonder sterk ui soort kleine fantasiet;es. Zij we ten door een kleine veran dering aan een heus niet zo leuk japonnetje, of een kle'ne toevoeging van iets oilgincïls, er dikwijls iets aparts van te maken. Zo iets is niets anders dan een kwestie van smaak en 'antasie. Ook vele /an on- .:e Nederlandse zusters be schikken daarover. Maar ook de modeontwerpers weten hun talenten op dit geried te ontplooien. ZONDAG: grapefruit, runderlap jes, spruiten, aardappelen, coupe banaan met Bulgaarse yoghurt en limonadesiroop. MAANDAG: bieten, gebakken aardappelen met kaas en uien, wentelteefjes. DINSDAG: boerenkool met rook worst, muesli. WOENSDAG: stoofprei met gehakt, rauw gebakken aardappelen, va- nillevla met pruimen. DONDERDAG: stoofpot kool met kaas. gebakken grutten. VRIJDAG: visragoüt in rijstrand, sla, warme beschuitpudding. ZATERDAG: erwtensoep, appelbol. meer kans, dat u het behang of het houtwerk verontreinigt. Verfspatten op ramen. Deze kun nen heel gemakkelijke afgekrabt worden met een scheermesje. Meer sap. Citroenen geven meer sap wanneer ze voor het uitknijpen goed verwarmd zijn. TWEED EN NERTS 1 pakje korstdeeg, zoals men dat tegenwoordig kant en klaar kan kopen. Uitrollen tot een niet te dunne lap. Hiervan vierkante lap jes snijden, die gemakkelijk om een appel heen gevouwen kunnen worden. De appels (men kan onge veer 6 appelbollen van 1 pakje deeg maken!) schillen, boren, mid den op de lapjes zetten, het boor gat vullen met een mengsel van suiker en kaneel en daarop een klontje boter leggen. Het deeg om de appel heen vouwen, met wat water vastplakken en de appelbol len met de vastgeplakte kant op een beboterd bakblik zetten. De bollen met wat losgeklopt ei be strijken en ongeveer 20 minuten in een hete oven bakken. Een mantelpakje met een opval lend driekwart jasje: een creatie van het Engelse modehuis Caieys te Windsor. Wat het pakje beslist exclusief maakt is de kraag van 't jasje: Chinese nerts. Een „kachelpijp-hoed", afgezet met een satijnen lint in bijpassende kleur, completeert het geeheel.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 10