SUNIL Kamer stond achter herstel kabinet De Quay Busje met arbeiders reed op stilstaande auto WITTER DAN DE WITSTE HAAN SUNIL WAST STRALEND WIT BROOD 1 CENT DUURDER Politiek steekspel vooral ten koste van AR-fractie 2 Doden en 3 zwaar gewonden VRIJDAG 6 JANUARI 196! DE LETDSE COURANT PAGINA 7 Stralend wit wordt uw wasgoed met Sunil. Bleken en blauwen mag u overslaan. U wast minder, u spoelt minder, u wringt min der. Uw wasgoed slijt dus minder! U - en honderdduizenden andere huisvrouwen - merken direct dat het hemelsblauwe Sunil tegelijk het modernste en het degelijkste wasmiddel is. De mooiste witte haan verliest het van uw stralend witte was! C4* i*4/V Het extra voordelige drielingpak bespaart u elke keer geld sw sr u 3 oen- Schoonmaak in AR-huis. Ad verten ue) De Delftse schilder D. W. J. Bleyi, in het dagelijks leven chef-tekenaar bij de topografische dienst van het leger, heeft voor de generale staf een por tret geschilderd van HJML Koningin Juliana. Het portret meet 1 x 1,50 meter en is aan de hand van een foto vervaardigd. Omstreeks midden januari zal het schilderij een plaats krijgen in het bureau van de generale staf in Den Haag. De 57-jarige schilder heeft reeds eerder een soortgelijk portret ver vaardigd, dat de aandacht trok van ZJLH. Prins Bernhard. Naar het rijk van de fantasie moet z.i. worden verwezen de gedachte, dat de crisis zou zijn voorkomen als er bindende afspraken waren ge weest tussen kabinet en fracties. In 1959 konden immers geen bindende afspraken gemaakt worden over het aantal in 1960 en volgende jaren te bouwen woningen. De houding van minister Van Aartsen acht hij staat kundig niet juist. Met betrekking tot de houding van de AR-fractie merkte spr. op, dat het verkiezingsprogram der par tij niet sprak over het aantal wo ningen, dat in 1960 of 1961 gebouwd zou worden. Het maakte de indruk in het debat, dat meer op de minis ter van financiën werd gemikt, dan op die van volkshuisvesting. Dat de WD bijzonder belang hecht aan de bouw van goedkope woningen blijkt uit het feit, dat spr. mede ondertekenaar is van de mo- tie-Andriessen. In sociale bewogenheid is de heer Van Eibergen z.i. achtergebleven bij de KVP en de WD. Voor een oplossing moest z.i. de orde in het AR-huis worden hersteld. Hij bracht de informateur dank er voor, dat hij daarin is geslaagd. Spr. verheugde zich over 't her stel in de AR. Hij acht het een wijs beleid van minister Van Aartsen, dat hij niet heeft toegegeven aan wat de motie-Van Eibergen vroeg. Meer doen. De heer Bommer (PvdA) ver klaarde niet te begrijpen wat be doeld wordt met .ontsporing in enige sector van de bouwnijverheid'. Hij Als gevolg van de gestegen bloem- prijzen zullen alle soorten brood met ingang van 9 januari 1 cent duurder worden per 800 gram. De minister van Economische Zaken heeft na overleg met de Nederlandse Bakke rijstichting zijn goedkeuring aan deze prijsverhoging gegeven. Ook de prijsstop voor de provin cies Gelderland en Overijsel is met ingang van 9 januari opgeheven. De prijsstop was indertijd afgekondigd, omdat de bakkers in die provincies eigenmachtig de broodprijs hadden verhoogd. hoging der lonen tot 105 gulden per week zal worden gesteld. Voorts zal worden meegedeeld, dat de commissie van de op donderdag avond in „De Brakke Grond" door circa 150 havenarbeiders bijgewoon de vergadering de opdracht heeft ge kregen een grote vergadering bijeen te roepen om eventueel een staking te proclameren. Verder zulien in dit manifest de havenarbeiders worden opgeroepen geen besmet werk te ver richten in verband met de staking in België. De Westduitse minister voor lands verdediging, de heer Strauss, heeft er een 'machtig wapen' bij gekregen, namelijk een vulpen van twee meter lengte. De pen heeft een houder voor vierliter inkt. Bovendien is een mo nogram van de minister aangebracht. Een soldaat kwam het geschenk na mens de Bundeswehr op het ministe rie in Bonn aanbieden. Dreigt er weer staking in Amsterdamse haven? De commissie van Amsterdamse havenarbeiders, die de in augustus 1960 gehouden 24-uurs staking in de hoofdstad heeft geleid, zal zaterdag a.s. in de haven een manifest uitge ven waarin opnieuw de eis tot ver Twijfel over doods oorzaak Haagse baby De officier van Justitie mr. dr. J. C. Maris heeft een intensief onderzoek gelast naar de doodsoorzaak van een Haagse baby, die enkele dagen voor Kertsmis overleed. Er is namelijk ernstige twijfel gerezen of de baby, een jongetje van elf maanden uit een keurig milieu, wel een natuurlijke dood is gestorven. Men vermoed, dat de baby bezwe ken is aan een verkeerde dosering geneesmiddelen of een verkeerde sa menstelling van de medicamenten. Geen vulpen om in de zak te dragen 3 -> r ALLE MOTIES INGETROKKEN Tweede Kamer begint weer met schone lei De debatten in de Tweede Kamer gisteren over de kabinetscrisis en de regeringsverklaring zijn op een politiek steekspel uitgedraaid. Er waren opvallend veel interrupties; prikjes met de degens van het vernuft werden over en weer uitgedeeld en het spreekt vanzelf, dat de AR-fractie, die strui kelde over een niet-aangenomen motie-Eibergen en thans terugkwam zon der dat de regering iets had toegegeven, het meest beproefde slachtoffer was. Onmiddellijk daarachteraan kwam de CH-fractie, die als „regerings partij" de AR had gesteund. Mr. Burger (PvdA) van wiens rede reeds een deel in de krant van gisteren is afgedrukt, maakte gebruik van het feit, dat zijn fractie niets met de crisis te maken had en deelde links en rechts prikken uit, die echter meestal handig gepareerd werden en teruggegeven door zijn Kamergenoten. Fel trok later op de middag en in de avond prof. Oud (WD) van leer tegen de verdeeldheid in de AR, die ontkend was door de betrokkenen, maar toch door de minister-president werd bevestigd, zij het in zeer diplomatieke bewoording. VASTGENAGELD De heer Bommer (PvdA) heeft zijn motie (5000 woningwetwonin gen) ingetrokken. „De regering blijft toch vastgenageld aan de mo tie-Eibergen, die door een meerder heid van de Kamer is aangenomen" zei hij. De heer Burger (PvdA) betoogde dat de KVP in het verleden veel hogere eisen heeft gesteld ten aan zien van de woningbouw. Onder dit kabinet ziet men het aantal wonin gen voor minder-draagkrachtigen „groeien als een koeiestaart" van 37.500 naar 33.750. Blijkens een hoofdartikel van „De Volkskrant" is de PvdA weer on handelbaar geweest. Spr. vroeg waar en wanneer zijn partij gelegenheid heeft gekregen mede te werken aan oplossing van de crisis. Spr. vroeg o.m. in verband met de toegezegde nota wat t.z.t. de voor keur zal hebben: woningbouw of be lastingverlaging. Geen balsem. De heer De Groot (CPN) zei, dat het blijkbaar de bedoeling van het kabinet-De Quay is de zaak op de oude voet voort te zetten. Hij betoogde, dat de motie-Van Eibergen de uiting van ontevreden heid van een der regeringspartijen over het regeringsbeleid is. Het heeft hem bijzonder getrof fen, „dat de regeringsverklaring geen druppeltje balsem voor het rauw geslagen gezicht van de AR- fractie over had". De heer Andriessen (KVP) her innerde aan de door hem op 22 de cember ingediende motie. Door het indienen dezer motie bleef de frac tie trouw aan haar program. Men wilde aan de minst draagkrachtigen zoveel mogelijk soelaas geven. De In de vergadering van de Tweede Kamer is donderdagmiddag een be gin gemaakt met de beraadslaging over de woensdag door premier De Quay afgelegde regeringsverklaring. De foto toont mr. J. A. W. Burger van de P.v.dJV. tijdens zijn redevoe ring in de Kamer, geheel rechts op de foto de voorzitter van de Tweede Kamer, dr. L. G. Kortenhorst. De vergadering werd over de radio uit gezonden. heer Burger heeft ten deze een groot aantal verwijten gericht aan de KVP, die hij merendeels naast zich kan neerleggen. Niet kan hij naast zich neerleg gen de opmerking als zouden de KVP de belangen van de. minst draagkrachtigen niet meer ter harte gaan. Oprechtheid is 'n eis, die z.i. gehandhaafd moet worden en hij vraagt zich af waarom de PvdA dan vele jaren heeft samen gewerkt met de KVP. De woningnood behoort die aan dacht te hebben, die hij verdient. De maatregelen, die de regering zal nemen komen z.i. de minst draag krachtigen ten goede. Hij vraagt de vrije sector allereerst nauwkeurig in het oog te willen houden. Motie ingetrokken. Voor de KVP en de WD bestaat er thans geen reden meer de motie te handhaven, verklaarde de heer Andriessen Ingaande op de politieke kant van de kabinetscrisis sprak hij zijn ver heugenis uit over de oplossing er van. De snelle oplossing is z.i. in het belang van het land en het volk. Een andere reden tot verheugenis is gelegen in de belangen van de volks huisvesting. De derde reden tot vreugde is de internationale situ atie. Met betrekking tot de opmerking van de heer Burger, dat de KVP minder woningen vraagt dan voor heen herinnerde' hij er aan, dat de heer Bommer thans in zijn motie van 22 december minder vraagt dan in het begin van het jaar. De heer Van Dis (SG) is van oor deel, dat er geen sprake van een ka binetscrisis zou zijn geweest als mi nister Van Aartsen de zaak niet zó scherp had gesteld en als hij aan stonds had toegezegd wat hij nu bij nota van wijzigingen doet. Voor de thans aangebrachte wijzigingen yer- klaart spr. erkentelijk te zijn. De heer Oud (WD) betoogde, dat de crisis de meeste overeenkomst vertoont met die van 1951. Spr. is het er mee eens, dat toen in 1960 de AR-ministers heengingen, de grondslag aan het kabinet was ont vallen. Nadat prof. De Gaay Fortman zijn informatie was begonnen is de vertrouwensbasis tussen de AR-bewindslieden en de AR-frac tie hersteld. De gronden om ontslag voor de AR-bewindslieden waren op die wijze vervallen. Program. Het woningbouwprogram zoals mi nister Van Aartsen het 22 december heeft aanvaard, na de indiening van de motie-Andriessen zal uit uit gangspunt voor het kabinet zijn. Het kabinet is zich volkomen bewust van de woningnood. Aan de woning bouw moet hoge prioriteit worden gegeven. Naar aanleiding van opmerkingen van de heer Burger zei spr. dat de een het werk van het kabinet zal prijzen en de ander het zal laken. De heer Burger veronderstelde, dat er meningsverschil zou bestaan in het kabinet over de kinderbijslag wet. „Ik weet nite uit welke bron de heer Burger het heeft, maar ove rigens is het een kwesie van kabi netsbeleid. Als er een herhaling van de crisis mogelijk zou zijn, zou het kabinét niet hebben voldaan aan het verzoek van de koningin om de ver antwoordelij kheid weer op zich te nemen". Na re- en dupliek sloot de voor zitter te 10 uur nam. de vergadering. vroeg of de regering van oordeel is, dat de verhouding in de bouwnijver heid op het ogenblik al verstoord is. Hij merkte op, dat van 1 oktober 1959 tot 1 oktober 1960 de bouwca paciteit met 3200 man is toegenomen. In de woningbouw echter is 't aan tal bouwvakarbeiders verminderd met 3400. De KVP belooft z.i. meer dan ze doet. Zij heeft het aangedurfd te zeggen, dat de woningnood in vier jaar zal worden opgelost. Dat heeft sprekers partij niet gedurfd. Als de heer Van Eibergen voorstelt 't aan tal te bouwen woningen te verhogen met 5000 dan stemt de KVP tegen. Hij was verheugd over de uit spraak over de motie-Van Eiberj\3n. De meerderheid der Kamer vindt 't beleid onvoldoende tegenover de scherpte van de woningnood. Hij deelde mede. dat hij zijn mo tie zal intrekken. De minister-president, de heer De Quay, begon zijn rede met een woord van dank jegens de informateur. Zonder zijn tact zou het niet moge lijk zijn geweest snel een oplossing voor de crisis te vinden. Bij elk kabinet moet de vertrou wensbasis aanwezig zijn, of het een parlementair of extra-parlementair kabinet betreft. Dit kabinet is een extra-parle mentair gebleven, er is geen nader overleg gepleegd met de fractie voorzitters over het program. Als 'n minister meent, dat het vertrou wenselement niet meer aanwezig is, kan hem het recht van aftreden niet worden ontzegd. De AR-bewindslie den waren van oordeel, dat de alge mene wilsovereenkomst met de Ka mer niet meer aanwezig was en daarom hebben zij de ontslagaan vraag ingediend, nadat de motie- Van Eibergen was aangenomen. Twee personen kwamen om het le ven en drie personen werden zeer ernstig gewond toen gisteravond een busje met arbeiders van een firma uit Harderwijk op de Eperweg in Nun- speet tegen een stilstaande vracht auto botste. De chauffeur van de stilstaande vrachtauto was bezig met het herstellen van het achterlicht. Mo gelijk heeft de chauffeur van het busje de vrachtauto in het duister niet opgemerkt. De 56-jarige A. M. L. uit Epe en de 26-jarige G. J. N. uit Heerde, die in het busje zaten kwamen om het le ven. De drie ernstige gewonden on der wie ook de chauffeur van het autohusje zijn naar het ziekenhuis in Harderwijk overgebracht.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 7