't smaakt fantastisch Huur opgezegd aan bewoners van een blok woningen aan Garenmarkt Kivoe sluit zich aan bij Oostpi )rovincie Kritieke dagen voor Algerië Waar zal de warenmarkt heen gaan? Bericht van B. en W. EEN NIEUW GELUID! EEN NIEUW GENOT! Vandaag begint de volksstemming VRIJDAG 6 JANUARI 1961 DE LETDSE COURANT PAGINA 8 Naar wij vernemen heeft de gemeente Leiden aan de bewoners van alle huizen in het blok ongedempte Levendaal-Garenmarkt de huur per één mei aanstaande opgezegd. Deze opzegging treft ook het centrum voor Huishou delijke en Gezinsvoorlichting in „De Hoeksteen". Van de directrice, mevr. D. L. Creighton, vernamen wij, dat de brief, waarin de huur werd opgezegd, onverwachts kwam. Zij heeft echter goed vertrouwen dat b. en w. het onschatbaar nut van dit centrum inziend, met spoed zal trachten een behuizing elders in Leiden te vinden. De directrice tekent hierbij aan, dat zij in elk geval aan een centrale ligging van het centrum de voorkeur geeft, eventueel uitgebreid met enige lokalen in de buitenwijken. „De Hoeksteen" verleent wekelijks service, door voorlichting en cursussen aan tenminste 150 huisvrouwen. De tentoonstelling van eigen werk, die men onlangs gehouden heeft, bewijst, dat er goed werk verricht wordt. B. en W. noemen mededelingen van hoofdinspecteur voorbarig Erger is, dat deze opzegging ook de veertig woonhuizen van dat blok Garenmarkt - Levendaal - Korevaar- straat - Korte Raamsteeg treft. Ook zij zullen hun woningen moeten ver laten; het spreekt vanzelf, dat de dienst Huisvesting ervoor zorg dient te dragen, dat deze bewoners een passend onderdak terug krijgen. Het gebouw van de huishoudelijke voor lichting is in 1955 geheel gerestau reerd. De kosten waren voor de helft afgeschreven. Het voormalige fa briekspand van Parmentier is reeds in het bezit van de gemeente. Onge twijfeld zal dit gehele blok wonin gen gesloopt worden om ruimte te maken voor de parkeerplaats, die door de gemeentelijke stedebouwkun- dige dienst op deze plaats is gepro jecteerd. Waar warenmarkt? Een andere vraag is thans echter ook weer actueel geworden: Als de warenmarkt verplaatst wordt, zal deze dan zoals wethouder mr. J. Drijber al gesuggereerd heeft ver plaatst worden naar de Garenmarkt. Actueel is deze vraag, omdat hoofd inspecteur van politie, de heer G. A. N. Cornelissen, blijkens een publi catie in dit blad, aan een plaatselijk redacteur van het Vrije Volk heeft meegedeeld, dat naar zijn inzicht de markt voorlopig verplaatst dient te worden, om eenrichtingverkeer in de Breestraat mogelijk te maken, naar de Jan van Houtkade en de St. Ja- cobsgracht. De Jan van Houtkade is volgens de hoofdinspecteur breed genoeg om deze markt tt hebben. B. en W. van Leiden zijn het met deze uitspraak niet eens. Naar mr. J. Drijber ons gistermid dag op de receptie van de Kamer van Koophandel meedeelde, valt er len het huidige stadium van zoeken naar een geschikte ruimte nog geen enkele uitspraak over de eventueel toekomstige plaats te doen. B. en W. hebben zich vóór de Ga renmarkt uitgesproken maar ook hierover is nog geen enkele beslis sing gevallen. Ook oude plaats Bovendien mag men niet vergeten, dat er bij de mogelijkheden die zijn geopperd: de heer Lambermont heeft in de Leidse raad het voorstel gedaan de markt te verplaatsen naar Nieuwe Rijn-Hooglandse Kerkgracht de markt ook op zijn oude plaats kan blijven. In dit blad hebben wij hiervoor al eens een ernstig pleidooi gehouden en een belangrijke groep vrienden van oud Leiden is dezelfde mening toegedaan. PAUS INSPECTEERT CURIE De Paus heeft gisteren zijn parti culiere inspectie van de Curie voort gezet. Woensdag bezocht hij de ge bouwen, waar de Congregatie van het Officie gevestigd is, gisteren begaf hij zich naar de Congregatie van het Consistorie, van de Sacramenten en van de Riten. Daarna begaf hij zich naar de Centrale commissie ter voor bereiding van het Concilie. Het be zoek heeft vier uur in beslag geno men. B. en W. hebben aan hoofden van dienst der gemeente gevraagd of zij hun mening over verplaatsing van de markt wilden geven. Het stand punt van de hoofdinspecteur noe men zij één onder de meerderen. De publicatie in Het Vrije Volk van deze éne mening heeft verre van de in stemming van het college. Het heeft hedenmorgen in een collegeverga dering een communiqué opgesteld, dat wij hierbij in kader laten volgen. Dempen Hoofdinspecteur Cornelisse heeft ook als zijn mening te kennen ge geven, dat Leiden niet ontkomt aan demping van bepaalde delen van grachten en van de Oude Rijn. Hoog uit zullen er waterpartijen in de stad overblijven, geen grachten. Eenrich tingverkeer zou in de Breestraat moeten worden ingesteld op het mo ment dat de tram verdwijnt. Vanmorgen ontvingen wij van b. en w. het volgende commu niqué: Naar aanleiding van in de pers verschenen publikaties met een persoonlijke mening over een mogelijke verplaatsing van de warenmarkt naar de Jan van Houtkade in verband met een eventuele invoering van een richtingsverkeer op de Bree straat vernemen wij van de wet houder van de bedrijven, dat geen beslissing van deze aard is genomen. Na de behandeling der begroting voor 1961 door de raad is aan de directeur van de Markt- en Havendienst, de com missaris van politie en de direc teur van Gemeentewerken ge vraagd omtrent dit vraagstuk advies uit te brengen. Deze ad viezen zijn nog niet alle binnen. Aan de hand hiervan zal pas een standpunt kunnen worden be paald of, waarheen en wanneer de warenmarkt zal worden ver plaatst. RECLASSERINGSKANSEN VOOR JEUGDIG RECIDIVIST. De reclasseringskansen van de jonge Rotterdamer B. N., die, vroeger al veroordeeld, ditmaal voor de rechtbank te Breda terecht moest staan wegens diefstal, onder meer van een bromfiets, beheersten gisteren een aeel van de zitting van deze rechtbank. Tijdens een vorige zitting had de officier van jusitie anderhalf jaar met aftrek en onvoorwaardelijke ter beschikkingstelling van de regering geëist. --ra verdachte, die aanvanke lijk weigerde, liet zich later overha len tot het ondergaan van een psy chiatrisch onderzoek. Dit had tot resultaat, dat de offi cier gisteren een jaar gevangenis straf met aftrek van tien maanden voorarrest en voorwaardelijke terbe schikkingstelling van de regering eiste. De raadsman, mr. Houtman, zeer ingenomen met deze eis, moest daar na meedelen, dat het departement van justitie een voorwaardelijke in vrijheidstelling van vijf maanden van het vorig vonnis enkele dagen gele den had ingetrokken. Hier botste dus kennelijk het beleid van de rechtbank met dat van de admini stratie in Den Haag. „Men had toch wel even op ons vonnis kunnen wachten en men kende toch dit psy chiatrisch rapport nog niet"( aldus de 'rechters. Na enig beraad verminderde de of ficier van justitie zijn eis tot tien maanden met aftrek van tien maan den en dit werd met de voorwaar delijke terbeschikkingstelling van de regering ook het vonis van de recht bank. De raadsman zal een gratie verzoek indienen bij het departement om de intrekking van de voorwaarde lijke invrijheidstelling alsnog onge daan gemaakt te krijgen. Het advies van de rechtbank daarover meende de president in het vonnis nog te moeten reserveren. OPPERMAN OVERLEDEN NA ONGEVAL De 55-jarige opperman J. Hess uit Den Haag is in de Ursulakliniek in Wassenaar overleden door een ver wonding aan het hoofd, die hij op liep toen hij gisteren bezig was met het slopen van een tussenmuur in een woning. De muur storte onver wacht in. De man raakte met zijn hoofd bekneld tussen de stukken steen. Een medearbeider heeft nog geprobeerd hem met een balk te be vrijden. Deze slaagde daar wel in, maar inmiddels had de opperman zo ernstig letsel opgelopen, dat hij aan de gevolgen enkele uren later overleed. BOMONTPLOFFING BIJ ALGIERS Het Franse radiostation te Ouled- Fayet, bij Algiers is vanmorgen door een bomontploffing beschadigd. In een vanmorgen aan de Franse nieuwsdiensten verstrekt vlugschrift dat afkomstig zou zijn van het „re volutionaire nationalistische comité" wordt gezegd, dat met ingang van vandaag tot rechtstreekse actie zal worden overgegaan „tegen het ver raad en de dictatuur die het land bedreigen". wees fris en vrolijk Foto van het huizenblok en van „De Hoeksteen" die zullen moeten verdwijnen Erkend bottelopr van „Fanta" en „Coca-Cola" Boitelo NV. Verkoopkantoor 'i-Gravenhoge - 3e van der Kunstraat 18 Tel 070-117848-180586 (Advertentie) Eén pro-Loemoemba-blok Volgens in Elisabethstad ontvan gen betrouwbare berichten staat de provincie Kivoe thans onder contro le van de door de vroegere vice-pre mier Gizenga gevormde pro-Loe- moemba-regering, die enige tijd ge leden Stanleystad, de hoofdstad van de Oostprovincie, tot zetel der wet tige regering van Kongo heeft uitge roepen. Anicet Kasjamoera, die mi nister van -voorlichting in de rege- ring-Loemoemba was, heeft de macht in Kivoe overgenomen, zo heeft een woordvoerder van de V.N. donderdag in Leopoldstad meegedeeld. Kasjamoera heeft in een radiore de te Boekavoe, de hoofdstad van Kivoe, gezegd, dat hij door de cen trale regering naar de provincie Ki voe is gestuurd om te trachten Ki voe de „graanschuur" van Kongo te verenigen met de Oostprovin cie, waar Gizenga ook een aanhan ger van Loemoemba, op het ogen blik de macht in handen heeft. Waarnemers merken op, dat als deze „staatsgreep" inderdaad ge slaagd mocht zijn, meer dan de helft van het oostelijk deel van Kongo één pro-Loemoemba- en pro-commu nistisch blok zal zijn geworden. De pogingen van kolonel Moboetoe, de „sterke man" van Kongo, om zijn gezag in Kivoe te herstellen, zouden zijn mislukt. Als de regering in Stanleystad er in mocht slagen, haar macht over Kivoe te consolideren, zou dit een ernstige politieke en mogelijk zelfs een militaire dreiging vormen voor de regering van Moise Tsjombe van Katanga, dat ten zuiden van Kivoe is gelegen. MOSKOU ROEPT BELGIë TER VERANTWORDING De Sowjet-Unie heeft de Veilig heidsraad verzocht van België te ver langen, dat het „volledige uitleg" geeft van het gebruik van het Bel gische trustschapsgebied Roeandi- Oeroendi als basis voor operaties-te gen aangrenzende delen van Kongo. Het verzoek is vervat in een brief, die de So wjetaf ge vaardigde Zorin donderdagavond aan de voorzitter van de Veiligheidsraad, Omar Loufti van de Verenigde Arabische Repu bliek, heeft overhandigd. België maakt thans openlijk ge bruik van Roeanda-Oeroendi „om de uitvoering van militaire operaties van de bewapende benden van Mo boetoe tegen eenheden van het na tionale Kongolese leger, die de wet telijke regering van de republiek Kongo steunen, te vergemakkelij ken", aldus zegt de Sowjet-Unie. Geen militaire operatie? De Belgische ambassade in Londen heeft donderdag een verklaring uit gegeven, waarin wordt gezegd, dat België niet in strijd met de resoluties van de Veiligheidsraad heeft gehan deld door eenheden van het Kongo lese leger via het beheerschapsge- bied Roeanda-Oeroendi naar de pro vincie Kivoe te laten trekken. In de verklaring wordt gezegd, dat het doortrekken van troepen niet als een militaire operatie kan worden beschouwd zoals ook neutrale landen als Zweden in de tweede wereldoor log door hun houding hebben laten blijken. De Belgische regering herin nert er voorts aan, dat de toestand in de provincie Kivoe in de afgelopen week steeds slechter was geworden en dat de president Kasavoeboe en kolonel Moboetoe niet bij machte wa ren hier iets aan te doen, tenzij hun troepen via Roeanda-Oeroendi trok ken. Hun verzoek om zulks te mogen doen was daarom door België inge willigd. GHANA TREKT TROEPEN TERUG Ghana heeft er tijdens de beraad slagingen der Afrikaanse conferen tie, die thans te Casablanca wordt gehouden, in toègestemd, zijn troe pen in Kongo aan het opperbevel der V.N. te onttrekken. Het is nog niet duidelijk, of dit betekent, dat Ghana zijn troepen zal terugtrekken, of ze in Kongo zal la ten, doch niet meer onder V.N.-lei- ding. Marokko, de VAR, Libië, Mali en Guinea hebben reeds medegedeeld, hun troepen aan de V-N.-legerleiding te zullen onttrekken, doch zij heb ben nog geen uitvoering aan dit be sluit gegeven. In de greep van de honger Een schrijnend beeld van de noodtoestand in Bakwanga in Zuid-Kasai in Kongo: Een moeder met haar kind liggen uitgeput van de honger langs de weg op hun hopeloze tocht naar een van de vluchtelingenkampen voor Baloeba's waar zij voedsel hoopten te krijgen. Terwijl het Franse leger in geheel Algerië in staat van paraatheid ver keert met het oog op de vandaag in dit Franse gebiedsdeel beginnende volksstemming, waarbij de kiezers worden gevraagd zich uit te spreken over de Algerijnse politiek van de regering-De Gaulle doen in het land zelf de wildste geruchten de ronde en verkeren Fransen en Algerijnen in angst over hetgeen de extremisten onder hen mogelijk zullen doen. In gezaghebbende kringen is men van mening, dat het een dubbeltje op zijn kant zal zijn, of de stemming zonder ernstige wanordelijkheden zal ver lopen. Naar schatting veertienduizend mi litairen en politiemannen doen thans in Algiers zelf en in de omgeving van de Algerijnse hoofdstad dienst. In Oran, de op één na grootste stad in West-Algerië, is de veiligheidspo litie met valschermers versterkt. Vandaag wordt er in ongeveer vijf honderd van de 1.484 kleine Alge rijnse steden en dorpen gestemd De stemming is in Algerië over drie da gen verdeeld, opdat het leger de stembureau's kan bewaken en, in vele plaatsen, de stemmers naar de stembureaus kan vervoeren of hen op weg daarheen beschermen tegen aanvallen door de opstandelingen. In sommige plattelandsdistricten zijn van Mohammedaanse zijde berichten ontvangen, volgens welke, agenten der rebellen hebben gedreigd de eer ste drie Algerijnen, die het wagen hun stem uit te brengen, de keel te zullen afsnijden. Over het algemeen wordt in Al gerië voorspeld, dat de Fransen al daar in groten getale „neen" zullen stemmen. Men acht het verder waar schijnlijk, dat de Algerijnen in de steden, aangemoedigd door de inter nationale weerslag van hun betogin gen in Algiers Oran. en Bone gedu rende het bezoek van president De Gaulle, in december 1960 en de daar uit voortgevloeide wanordelijkheden, zich over het algemeen van stemming zullen onthouden, waarmede zij ge hoor zouden geven aan de oproep van de rebellen-organisatie „het Al gerijnse bevrijdingsfront". Op het platteland, waar het ge zichtsveld der Mohammedanen veel al niet verder reikt dan de grens van hun dorp, zullen vele stemmers voor het bepalen van hun standpunt af hankelijk zijn van de uitleg, die hun door administratief personeel van 't Franse leger over de bedoeling van de volksstemming zal worden gege ven. Gemeend wordt echter dat de Algerijnen, die ter stembus gaan „ja" zullen stemmen. Vele Fransen, die in overwegend Mohammedaanse wijken wonen, sla pen met een revolver onder hun hoofdkussen. De Mohammedanen van hun kant betrachten een voortdurende staat van waakzaamheid, dit in verband met geruchten, dat Franse .contra terroristen" hun huizen zullen bin nenvallen. In officiële kringen vreest men, dat een vals gerucht voldoende kan zijn om ernstige wanordelijkhe den te veroorzaken. Vele Fransen hebben hun gezinnen tot na de volksstemming naar Frank rijk gezonden. Uit de stastistieken betreffende 't reizigersverkeer is ge bleken, dat een vijfduizend Fransen, die voor de Nieuwjaarsviering naar Frankrijk waren gegaan, nog niet zijn teruggekeerd. Meer veiligheid voor taxichauffeurs Onder grote deelneming van de be volking en collega's van overal uit de Bondsrepubliek is donderdag een in de Oudejaarsnacht in Mannheim vermoorde taxichauffeur, Karl Straub, begraven. Een honderdtal taxi's, met rouwfloers gedekt, volgde de stoet. Op meegevoerde spandoeken werd wederinvoering van de doods- straf voor geweldplegers geëist. Ook taxichauffeurs uit andere ste den hadden zich bij de demonstratie aangesloten. Overal in West-Duits- land stonden bij elkaar een tiendui zend taxi's, in de rouw, vijf minuten lang stil in een gezamenlijke demon stratie voor betere beveiliging van hun bestuurders. Na de oorlog zijn in West-Duitsland meer dan duizend taxichauffeurs overvallen en 150 vermoord.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 6