BETOGINGEN HOUDEN IN SPANNING BRUSSEL Lelijk briefje van Indonesië op waardige wijze beantwoord Boycot bedreigt Nederland „Nozems" wilden naar het parlement HOE wordt het weer? Hoogwaterstanden Het weer in Europa S)e ftzidóeGoii/fcci/nt DONDERDAG 5 JANUARI 1961 51ste JAARGANG No. 15212 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN De Brusselse ruiten moeten het ontgelden Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN. BUREAUS: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie Abonnem., Drukkerij 20935: Red. 20015, 25594: Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs 10.59 p. w., f2.55 p. maand, f7.50 p. kwartaal. Franco p. p. f 8.—. Advertent. 17 et p. m m.. Telefoontjes f 1J0. De neutrale zone achter prikkeldraad „Naar het parlement, naar het parlement". Onder het uitroepen van deze kreet, afgewisseld met „Eyskens, moordenaar", hebben en kele honderden studenten en „no zems" woensdagavond vergeefs ge tracht de „neutrale zone" van Brus sel binnen te dringen. De Friese rui ters met daarachter afdelingen rijkswacht te paard, bleken echter een te grote hinderpaal te zijn. En kele tientallen Brusselse politie agenten, die resoluut ingrepen, joe gen de jonge onruststokers uiteen en wisten in korte tijd de orde te herstellen. Dit neemt niet weg, dat deze er voor het bereiken van de „neutrale zone" al in waren ge slaagd een stadsbus en een tram tot stoppen te dwingen. Met een regen van stenen werden de ruiten van de voertuigen vernield. De passa giers, die op de grond zoveel moge lijk bescherming zochten, konden later ongedeerd uitstappen. De be togers probeerden daarna de bus en de tram af te breken. Verder dan de ruiten en deuren kwamen zij door het ingrijpen van de politie niet. Het verkeer in Brussel werd chao tisch, toen de rijkswacht het hart van de stad met Friese ruiters voor alle verkeer afsloot. Blijkbaar was deze maatregel erop gericht om infiltra tie van kleine groepen betogers te voorkomen. Grimmige stemming. Aan deze kleine botsingen, waar bij de „betogers" zich wonderlijk snel uit de voeten maakten, toen de politie ingreep, was wederom een demonstratie van stakers in het cen trum van Brussel voorafgegaan. Het aantal deelnemers benaderde zeker de 10.000. De stemming onder de betogers leek grimmiger dan de afgelopen dagen. Opnieuw moest een aantal ruiten het ontgelden, ondermeer van twee dagbladen en van een bankgebouw. Evenals de vorige dagen was het tram- en busverkeer in de stad stil gelegd. In het Brusselse centrum was het trouwens de gehele middag opval lend stil. De grote magazijnen, de luiken neergelaten en bewaakt door politie, waren vrijwel verlaten, hoe wel een groot gedeelte van het per soneel ondanks de stakingsoproep aan het werk was gebleven. De sta- kingsposten leiddei niet tot inciden ten. Het was woensdag /oor de eerste keer, dat het beveiligingsapparaat van de Brusselse „neutrale zone" waar onder alle omstandigheden be togingen zijn verboden volledig in werking kwam. Binnen enkele minuten waren de prikkeldraadver sperringen aangebracht en stonden bereden afdelingen rijkswacht ge reed om in te grijpen. Ook de wa terkanonnen en de traangasbommen werden in gereedheid gebracht. Tot ingrijpen door de rijkswacht kwam het echter niet. Later op de avond moest de politie hiei en daar nog optreden om kleine groepen jonge betogers uiteen te jagen. Enkelen van hen liepen lichte verwondingen op. DEBAT IN PARLEMENT Terwijl het cordon om het parle mentsgebouw werd versterkt zette de Belgische Kamer van Volksver tegenwoordigers woensdag het de bat over de „eenheidswet" voort. Het debat verliep ook woensdag vrij rustig met slechts nu en dan luid ruchtige bijval of interrupties van de socialistische banken, afhanke lijk van de spreker, die aan het woord was. De leider van de Waalse vleugel van de C.V.P., Herbiet, betoogde naar aanleiding v;n de in Waalse socialistische kringen geuite wensen voor „zelfbestuur" van Wallonië, dat een federatieve staatsvorm in strijd zou zijn met de Waalse econo mische belangen. Hij deed een felle aanval op het socialistische beleid ten aanzien van de staking en ver klaarde, dat de Waalse katholieken .trouw zullen blijven aan de demo cratische instellingen, tot de socia listen zeggend: „Naar wij hopen mét u, indien u deserteert, zonder u". STEUN VAN BUITEN Het communistische-wereldvak verbond, dat in Praag gevestigd is, heeft besloten ruim 50.000 gulden ter beschikking te stellen van de stakers in België. Sjouwers en kruiers hebben in Dover geweigerd de goederen te lossen van de Belgische veerboot „Reine Astrid", nie woensdag uit Oostende in Dover aankwam. Zij voerden hiermee de opdracht uit, die zij van hun vakbond hadden ge kregen. De vakbonc had de Bel gische schepen „zwart" verklaard. Er rijden weer trams De socialistische vakbond van Bra bants trampersoneel heeft woensdag avond verklaard, dat van donderdag ochtend af alle trams in Brussel weer zullen rijden. De staking van het personeel was voor 48 uur afgekon digd, welke tijd thans is verstreken. Ook het autobusverkeer in het ge bied van Diksmuide en Veurne is donderdag na een algemene staking van verscheidene dagen hervat, even als het tramverkeer in het kustge bied. De stakers, aangesloten bij het socialistische vakverbond, namen dit besluit woensdagavond. Ondanks het feit, dat de gouver neur van de provincie en de burge meester van de stad Antwerpen de reinigingsdienst gelast hebben het werk te hervatten, zijn de werkzaam heden niet hervat, waardoor er thans meer dan vijfduizend ton huisvuil in de straten van Antwerpen ligt. BETOGINGEN IN BRUSSEL. Rijkswacht en politie zijn vanmor gen in actie gekomen tegen een 4000- tal stakers, die in groepen naar de eeuwenoude Grote Markt van Brus sel trokken. Het plein is afgezet en in de straten er omheen hebben in de ochtend reeds verscheidene scher mutselingen plaats gehad. Een colon ne bereden rijkswacht staat gereed om in te grijpen. Onder de betogers bevinden zich München neemt afscheid van kardinaal men gisteren al aanstonds horen pro testeren tegen de zinsnede in de re geringsverklaring, als zouden de re sultaten van het door de informateur ingestelde onderzoek hebben aange toond, „dat de tot de crisis geleid hebbende gronden voor de ontslag aanvrage zijn vervallen enz." De PvdA stelt zich namelijk op het standpunt, dat zulks niet het geval is, aangezien de aanvaarde motie-v. Eibergen (PvdA, CHTJ, AR) waar over het kabinet struikelde, volgens haar aanvaard blijft en niet zomaar kan worden weggewist. Met andere woorden: de protestantse fracties kunnen nu wel tezamen met de in formateur en het kabinet binnens kamers hebben uitgemaakt, dat het vertrouwen als hersteld kan worden beschouwd en dergelijke mooie din gen meer; voor de PvdA is de situa tie nog terdege als op 22 december. Wij geloven, dat de socialisten daar mee wel een moeilijke plaats in het herstelwerk van prof De Gaay Fort man heeft aangewezen, maar ook niet houdbaar zal blijken. Een Kamer meerderheid kan o.i. altijd op een besluit terugkomen, zeker wel, wan neer dat in 's lands belang wenselijk moet worden geacht. Weinigen zul len toch willen stellen, dat het om gekeerde het geval zou moeten zijn. Het komt ons voor, dat de beste oplossing nu kan worden gevonden in een aanvaarding van het door het kabinet geboden nieuwe woning- bouwprogram, inclusief de nadruk kelijke beolfte, dat men het in het a.s. voorjaar nog eens aan de hand van de dan geldende conjuncturele omstandigheden onder de loupe zal nemen. woord gediend op het document, dat in het gebied de Indonesische permanente verte- Voorts is het bestaande ongerijmd om toestand, zelfs genwoordiger bij de Ver. Naties, in maar te veronderstellen, dat by de opdracht van zijn regering op 23 de- Nederlandse regering jegens Indo- cember jl. heeft ingediend bij de nesië enigerlei agressieve voorne secretaris-generaal van de V.N. Dit mens, in welke vorm ook, zouden bestaan. „De Nederlandse regering is ver- Indonesische document, waarin een scherpe aanval wordt gedaan op het Nederlandse beleid inzake Ned., baasd en ontsteld over de aantijgin- Nieuw Guinea, is op 3 januari ge distribueerd onder de leden der Ver. Naties. Naar aanleiding van deze Indonesische stap heeft de Neder landse regering haar permanente vertegenwoordiger bij de VN, mr. C. W. A. Schurmann, opdracht ge geven, een brief te overhandigen aan de secretaris-generaal, even eens met verzoek, deze onder de le den der Ver. Naties te doen distribu eren. gen en de dreigende taal, die de In donesische brief bevat, en ten zeer ste verontrust door wat haar een openlijke bedreiging toelijkt om in het bedoelde gebied gewelddadige middelen te gebruiken. VN -vertegenwoordiger. Ontsteld. Deze brief, die mr. Schurmann gisteren 4 januari, aan de waarne mende secretaris-generaal overhandigd, ïuidt: „Op 23 december jl. heeft de per manente vertegenwoordiger van In- De Nederlandse regering heeft niets te verbergen en herhaalt bij deze haar eerder afgelegde verkla ring, nl. dat zy bereid is, haar poli tiek en haar handelingen, die een zo spoedig mogelijke toekenning van het recht van zelfbeschikking voor de Papoea-bevolking beogen, te on- heeft derwerpen aan een doorlopend kri tisch onderzoek en een beoordeling door de Ver. Naties. De brief herinnert er vervolgens donesië bij de Ver. Naties zich tot aan dat in juni van dit jaar al te u gewend met een schrijven, dat kennen is gegeven, dat de Neder- handelt over de toestand in Neder- landse regering geen bezwaar heeft lands Nieuw Guinea. In dit schrij ven wordt o.a. gesteld, dat de Neder landse politiek in dit gebied „onver- tegen het ontvangen van een V.N. vertegenwoordiger in bedoeld ge bied. De regering is thans meer dan tussen de Indonesische en de Neder landse weermacht", en dat zij „der- mijdelijk moet leiden tot botsingen ooit tot de overtuiging gekomen, dat een uit de eerste hand onpartijdig verslag over de huidige toestand in halve een onmiddellijk gevaar vormt Nieuw Guinea noodzakelijk is. Zij voor de vrede en de veiligheid". De zal het zenden van een vertegen- Indonesische permanente vertegen- woordiger dan ook van ganser har- woordiger laat daarop een volkomen te toejuichen. SPANNEND EINDSPEL |"\e regeringsverklaring, die minis- ter-president prof. De Quay gis teren in de Tweede Kamer heeft af gelegd, hield volgens de algemene verwachting geen nieuws in. Voor wie het verloop van de kabinetscri sis had gevolgd, bracht de korte uit eenzetting precies wat tijdens de in- mormatie-werkzaamheden van prof. De Gaay Fortman reeds langs de ge bruikelijke kanalen naar buiten was gekomen: herstel van het kabinet op basis van zogenaamd hernieuwd ver trouwen bij de fracties van de „re geringspartijen", die het hadden op gezegd en een woningbouwbeleid voor 1961 overeenkomstig de motie- Andriessen. Dat laatste wil dus in ronde getallen zeggen: totale bouw van 82.500 woningen; woningwet- en premiewoningen, beide 33.750; vrije sector plm. 15.000 en extra te sub sidiëren woningwetwoningen met 'n toeslag van 2,per week: 10.000 (inclusief een restant uit 1960). Met deze cijfers voor ogen vraagt men zich opnieuw af, waartoe die nare crisis nodig is geweest. Wij heb ben dat hier al eerder uitgesproken, maar de Kamer zal er op haar beurt nog wel een paar woorden aan wil len wijden, wanneer ze vandaag het debat over de verklaring houdt Ove rigens: de simpelheid van prof. De Quay's woorden zou men wel over eenkomstig kunnen achten aan de vanzelfsprekendheid, waarmee het kabinet gisteren weer op zijn zetels achter de regeringstafel in de Twee de Kamer plaats nam, als had het sinds 22 december slechts een onbe duidend binnenskamers beraad gegol den Het valt aan te nemen, dat de „re geringspartijen" ër in het com mentaar op de regeringsverklaring ook wel ongeveer zo over zullen den ken. Het verloop van de crisis is dui delijk zo geweest, als de meeste ad viseurs zo niet alle vlak voor Kerstmis aan de Koningin moeten hebben aangeraden: herstel van het kabinet op de oude basis, dus zonder socialisten. Weinigen in de eerstge noemde gelederen, die behoefte zul len hebben aan breedsprakigheid, de CHU- en AR-fracties met enig pijn lijk schaamrood op de kaken wel het allerminst. Het was gisteren echter al een winstpunt, dat in de verkla ring geen passage (meer) voorkwam, waarin van enigerlei openbare schuld bekentenis (min of meer a la Russe) sprake was. Op zakelijk gebied zal men waarschijnlijk ook weinig of geen nabeschouwingen willen houden: het nieuwe woningbouwbeleid geeft im mers, wat de motie-Andriessen vroeg, terwijl het in de motie-v. Eibergen verlangde toch niet „haalbaar" is ge bleken. We moeten dan wel het „next best" accepteren, zal men ver moedelijk denken. Behoefte tot nakaarten is er echter zeker wèl aan de kant van de oppositie. In de eerste plaats uit po litiek oogpunt over ontstaan, verloop en vooral het einde van de crisis, maar ook over het nu uitgestippelde woningbouwbeleid. Wat dat eerste Een moment tijdens het afleggen van de regeringsverklaring door ministerspresident De Quay in de Tweede aangaat: in socialistische kringen kon Kamer gistermiddag. Links ritten de ministers Cals en Korthals en rechts de ministers Beerman en v. Aarteen. Ik weet toch al wat hij gaat zeggen Tot 5 januari kan München afscheid nemen van kardinaal Wendel, wiens stoffelijke overschot ligt opgebaard in de Liebfrauendum. Joseph kardinaal Wendels is in de leeftijd van 59 jaar overleden. wederom vele studenten en jonge ren. Op een vergadering van stakers in het „Volkshuis" in Brussel heeft een leider van de socialistische vakbond medegedeeld, dat overleg wordt ge pleegd met het Algemeen Belgisch Vakverbond, dat zal worden ver zocht een „mars naar Brussel" en een algemeen nationale staking voor te bereiden. Nederland zal V.N.-waarnemer in N.-Guinea toejuichen Het Nederlandse ministerie van onjuist beeld volgen van de status Buitenlandse zaken heeft van ant- van Ned. Nieuw Guinea en van de Morgen géén vleesloze vrijdag Morgen, feest van Driekoningen, van ouds 'n groot feest in de Kerk, vervalt de vrijdagsverplichting tot onthouding. Men mag dus morgen vleesspijzen gebruiken. SCHUMAN VIEL Schuman, „de vader van Europa", is dinsdag tijdens een wandeling bij zijn woning in de butienwijken van Metz gestruikeld en gevallen, waarna hij niet meer kon opstaan. Hij werd naar het ziekenhuis over gebracht, waar later verklaard werd, dat de toestand van de 74 jaar oude staatsman, „tot grote tevredenheid stemt". Schuman, die premier en minister van Buitenlandse Zaken van Frank rijk is geweest, heeft de stoot gege ven tot de oprichting van de Euro pese Kolen en Staalgemeenschap. De Spaanse waarzegger José Ma ria Lopez Aparicio heeft voor dit jaar de val van Fidel Castro, de dood van Charlie Chaplirt, de hereni ging van Duitsland, een huwelijk van Maria Calles met Aristotles Onassis en een huwelijk van prinses Soraya met een industrieel voorspeld. Begin vorig jaar voorspelde hij de dood van Pasternak, het huwelijk van ko ning Boude wijn en de onafhankelijk heid van Kongo. ■Wr-- Nederland en Italië lopen het ge vaar in de toekomst bij het vervoer van kolen en staal binnen de Euro pese gemeenschap voor kolen en staal (KSG) te worden geboycot. Beide landen hebben zich tot nu toe verzet tegen de publikatie van hun vervoerstarieven. Naar uit welinge lichte kringen in Frankrijk wordt vernomen, zijn de andere landen van de gemeenschap Frankrijk, België, Luxemburg en West-Duits- land van plan, de plicht tot publi katie van de tarieven voor het goe derenverkeer via de waterwegen en over de weg binnen de KSG in te voeren. Om een boycot te vermijden, zo wordt in deze kringen gezegd, zou den Nederland en Italië zich ook bij deze ontwikkeling moeten aanslui ten. Gebeurt dit niet, dan zou in het bijzonder Nederland worden getrof fen, omdat het een belangrijke rol speelt bij de binnenscheepvaart en bij het vervoer over de weg in de ge meenschappelijke markt. Weer ivat regen De Bilt, donderdag 10 uur. Het KNMI deelt mede: Een depressiegebied bedekte van morgen Scandinavië en Noord-Duits- land. De kern in dit laatste gebied nam echter snel in betekenis af, on der invloed van een zwakke rug van hogedruk, die over de Britse eilan den naar het oosent beweegt. Het depressiegebied veroorzaakt boven Rusland een brede zuidelijke lucht stroming, waarmee zachte lucht naar het noorden tot binnen de Poolcir kel wordt gevoerd. In een groot deel van Europees Rusland komt dan ook dooi voor. Op de Oceaan koerst een depressie over het zeegebied ten zui den van IJsland naar het oosten; het front van deze depressie zal in de komende 24 uur in ons land plaatse lijk enige regen brengen. De wind draait naar het zuidwesten en zal tamelijk zachte lucht blijven aan voeren. Bij New-Foundland is een diepe en zeer actieve depressie ont staan, die waarschijnlijk de Oceaan op zal trekken. Dit nummer bestaat nit 10 pagina's (Meegedeeld door het KNMI. Geldig van donderdagavond tot vrijdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur) ONBESTENDIG Half tot zwaarbewolkt met tijdelijk enige regen of natte sneeuw. Vannacht tijdelijk tem peraturen om 't vriespunt, mor gen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Ma tige tot krachtige zuidwestelijke wind. Zoo- en maanstanden 6. Jan. zon op 08.48; onder 16.44; maan op 21.38; onder 10.51. 6 Jan.: v.m. 6.01; n.m. 6.11. temp gisteren max. mm. HELSINKI regen —0 —1 STOCKHOLM sneeuw 0 OSLO sneeuw 2 —0 KOPENHAGEN zw. bew. 4 1 ABERDEEN h. bew. 5 1 LONDEN onbew. 6 —1 AMSTERDAM 1. bew. 5 4 BRUSSEL regenbui 5 2 LUXEMBURG zw. bew. 3 0 PARIJS onbew. 7 1 BORDEAUX onbew. 10 1 GRENOBLE regen 6 2 NICE 1. bew. 13 4 BERLIJN zw. bew. 4 -8 FRANKFORT geh. bew. 6 2 MÜNCHEN zw. bew. 5 —3 ZURICH zw. bew. 5 1 GENèVE zw. bew. 6 1 LOCARNO zw. bew. 4 —9 WENEN h. bew. 7 0 INNSBRUCK 1. bew. 5 —6 BELGRADO zw. bew. 14 7 ATHENE zw. bew. 10 ROME regen 13 7 AJACCIO onweer 12 6 MADRID onbew. 8 0 MALLORCA 1. bew. 15 7 LISSABON onbew. 13 6 KORRELTJE Een goede naam behoudt ook in het duister zijn glans.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 1