Slachtoffers van vliegongeluk in Biak HEINZ? Voortdurende dwang om goedkoper te bouwen oorzaak van slechtere kwaliteit Winkeldiefstallen in het groot In plaats van motie-Andriessen Rechtbank wenst nieuw rapport over man die zijn vrouw wilde doden Miljoenenschenking voor Rijksmuseum Vreugde bij katholieke jeugdbeweging in Nieuwkoop WOENSDAG 4 JANUARI 1961 DE LEIDSE COURANTPAGINA 8 Nabij Biak is een Dakota van de koninklijke marine neergestort. De inzittenden waren v.l.n.r.: luit. ter zee der tweede klasse oudste categorie P. Smit, sergeant-vlieger R. Mulder, sergeant-vliegtuigmaker G. H. Bon tlus, korporaal-vliegtuigmaker constabel M. H. van de Wiel en korporaal-vliegtuigmaker-vliegtuigmonteur G. F. G. Immers. VOORZITTER RAAD v. BESTUUR BOUWBEDRIJF: Bouwproduktie gaat stijgende lijn vertonen „De klachten, die wij de laatste maanden herhaaldelijk hebben kun nen beluisteren over de technische kwaliteit van woningen en andere gebouwen, zijn voor velen van ons niet onverwacht gekomen", zo heeft de voorzitter van de Stichting Raad van Bestuur Bouwbedrijf, de heer J. P. A. Nelissen, vanmiddag in zijn Nieuwjaarsrede onder meer gezegd. De voornaamste oorzaak voor de slechtere kwaliteit, aldus zeide de voorzitter, afgezien van ook wel voor komende fouten bij de bouw, is de voortdurende dwang om goedkoper te bouwen. Hierdoor wordt de laat ste jaren teveel op de materialen be zuinigd, waardoor gebreken niet kunnen uitblijven. In kringen van de particuliere bouwondernemers gaan de gedachten al uit naar een bijzon dere vorm van garantieverlening ten aanzien van de kwaliteit van de door hen gebouwde woningen. Over het bouwconflict in maart vorig jaar deelde de voorzitter mede, dat binnenkort een proces zal wor den begonnen om in hoogste instan tie uitspraak te krijgen over de vraag, of de bekende pr ij zenbeschik king voor het bouwbedrijf al of niet rechtmatig is. De heer Nelissen waarschuwde er voor, dat wanneer ten gevolge van een eventuele bestedingsbeperking de bouwactiviteit wordt beperkt, de produktiekosten in deze bedrijfstak hoger zullen worden, terwijl tevens het arbeidsbestand zal worden aange tast.. Hij verwacht, dat de bouwpro duktie wegens de enorme bouwbe- hoefte een stijgende lijn zal gaan vertonen. Ook bij het bouwbedrijf zal op be trekkelijk korte termijn aanpassing aan het streven naar werktijdver korting worden verlangd, waarbij ook de secundaire arbeidsvoorwaar den niet achter kunnen blijven bij andere vergelijkbare bedrijfstakken. Wat de vrijere loonsvorming be treft is de voorzitter van mening, dat gebleken is, dat koppeling Van loonhoogte aan produktiviteit niet alleen-zaligmakend is. Per duizend inwoners heeft Hilversum de meeste personenauto's Hilversum staat van de gemeenten met meer dan 100.000 inwoners wat betreft het bezit van personenauto's met een aantal van 59 per 1000 inwo ners aan de spits, gevolgd door Am sterdam met 57, Den Haag met 56 en Rotterdam met 49. Dit heeft de bur gemeester van Hilversum, J. J. G. Boot, gisteravond in zijn nieuwjaars rede in de raad meegedeeld. Hotelschip Hoogovens klaar voor Italianen Het hotelsohip „Arosa Sun" van Hoogovens in LJmuiden (het schip zal deze naam blijven dragen) wordt half februari weer in IJmuiden ver wacht, nadat het in Amsterdam voor zijn nieuwe doel gereed gemaakt is. De „Arosa Sun" zal van dan af onder meer onderdak gaan verlenen aan 150 Italianen, die reeds bij het bedrijf werkzaam zijn, terwijl er in de ko mende maanden nog 200 Italiaanse werknemers zullen bijkomen. Gedu rende enkele weken krijgen de Ita lianen een vooropleiding. Op het pro gramma staan Nederlandse taal, alge mene bedrijfsveiligheid, materialen- en gereedschapskennis, waarbij wordt gewerkt met films, dia's en platen boeken. Er wordt in die twee weken ook aan sport gedaan. KVP-RAADSLID VAN DRIEBERGEN VERONGELUKT Bij een verkeersongeval op de grens van Driebergen en Dooin is gis termiddag het Driebergse raadslid voor de KVP de heer J. A. Glaude- mans om het leven gekomen. Hij kwam per fiets van familiebe zoek terug en werd bij het overste ken van de Hoofdstraat door een uit de richting Doorn komende auto ge grepen. De politie te Dordrecht heeft twee inwoonsters van Breda, de 28-jarige mevrouw J. H. M. van G.—B. en de 27-jarige mevrouw Ohr. M. O.M., gearresteerd, die in het afgelopen jaar op grote schaal winkeldiefstal len hebben gepleegd in warenhuizen in Dordrecht, Rotterdam, Den Haag en Tilburg. De dames hadden een volkswagenbusje tot hun beschik king, waarin de gestolen goederen waaronder zelfs bontjassen tijdens hun rooftochten werden opgetast. Zij werkten met groot raffinement en daarom heeft het vrij lang geduurd voor men het tweetal kon snappen. Zij traden niet op als kruimeldievegges, maar hadden een systeem ontwikkeld, dat een hoge „produktie" opleverde. De gestolen goederen verkochten zij aan particulieren. Zij werden gear resteerd toen zij op het punt stonden in een Dordts warenhuis hun slag te slaan. Door het overlijden van mevrouw J. G. de BruynVan der Leeuw is het Rijksmuseum te Amsterdam in het bezit gekomen van de kunstver zameling, die door haar en haar in 1954 overleden man, de heer I. de Bruyn, reeds .eerder aan het rijk ter plaatsing in het Rijksmuseum ge schonken werd, onder voorbehoud van vruchtgebruik. De kern van de collectie wordt ge vormd door twee schilderijen van Rembrandt, het hoogst belangrijke zelfportret als apostel Paulus, uit 1661, en een portret van Saskia, ver der tien tekeningen en bijna vijfhon derd etsen van deze meester. Onder de schilderijen zijn werken van Jan Steen, Gerard Terborgh. Nicolaas Maes, Jan van de Cappelle, Quinten Matsys, Emanuel de Witte. Het ligt in de bedoeling binnen kort de schenking De BruynVan der Leeuw in haar geheel in het Rijksmuseum te exposeren. Minister brengt wijziging aan De minister van Volkshuisves- :ing en Bouwnijverheid, de heer Van Aartsen heeft de Tweede Kamer een nota van wijziging ioen toekomen betreffende loofdstuk IX a, Volkshuisvesting »n Bouwnijverheid, van de Rijks- oegroting. In de toelichting op deze nota aerinnert de minister er aan, in ie Tweede Kamer te hebben me degedeeld, dat hij kan instemmen met de inhoud van de motie-An- iriessen, strekkende tot verho ging van het aantal te subsidië- ■en woningen met 2500. Door de voorgestelde wijzigin gen wordt, zoals bekend, het aantal woningen waarvoor een premie ingevolge het premie- en bijdragebesluit woningbouw 1560 <an worden toegezegd, vermeer derd met 1250, terwijl het aantal woningwetwoningen, waarvoor grond- en bouwvoorschotten kun nen worden verleend, eveneens met 1250 wordt verhoogd. Gehandeld in opwelling van drift Saskia en Jeroen zoeken hondse stiefmoeder Voor de rechtbank te Utrecht stond gistermiddag de 24-jarige los- arbeider Teunis Martinus M. uit Utrecht terecht, wegens poging tot moord, subs, doodslag, subs, zware mishandeling van zijn 29.-jarige echt genote Christina H. In de middag van 11 april 1.1. had de verdachte zijn vrouw, terwijl zij bezig was met het wassen van gordijnen op de overloop van het huis van zijn schoonouders aan de Asterstraat, bij wie het echtpaar inwoonde, plotse ling overvallen en met een priem een aantal steken in de buik en in de borst toegebracht. De vrouw verloor het bewustzijn, waarop hij haar van de trap van Het fiasco „Renate Leonhardt" P. Visser bekent te hebben gelogen de bovenverdieping afsleepte en haar in een achter de keuken gele gen w.c. wierp, nog steeds met de van bloed druipende priem in de hand. Toen de vrouw even tot het bewustzijn terugkeerde en uitriep: „denk om de kinderen", liet hij haar los en vluchtte uit het huis. Dank zij het krachtig gestel van het slacht offer en het snelle medisch ingrij pen kwam de vrouw de aanslag op haar leven te boven. De verdachte gaf toe de aanslag op zijn vrouw te hebben gepleegd, doch verklaarde in een onbegrijpe lijke opwelling van drift te hebben gehandeld en veel spijt te hebben van het gebeurde. Aanleiding tot zijn misdrijf was zijn vrees voor uit breiding van zijn gezin van drie kin deren, waarvoor hij nauwelijks in staat was de kost te verdienen. Vol gens een reclasseringsrapport had men te doen met een nogal nerveuze man, die een moeilijke jeugd had gehad en die het leven niet goed aankon. De rechtbank achtte een psychi atrisch rapporj. na gehouden raad kamer onbevredigend en gelastte te rugverwijzing naar de rechter-com- missaris voor een diep psychiatrisch onderzoek. De verdere behandelinig weid in afwachting hiervan tot na der order geschorst. In het Noorder Dierenpark in Emmen zijn twee bruine beertjes geboren. Moeder beer is niet in staat de beide borelingskes, Saskia en Jeroen, te voeden; daarom heeft de directeur van het dierenpark een beroep op de hondenbezitters gedaan. Op de bijgaande foto zien we de dochter van de directeur, mej. Aleida Oosting, terwijl zij de beertjes na de geboorte met een föhn droogt. P. Visser, de man uit Wijdewor- mer, die in 1954 de Coöp. bergings vereniging Renate Leonhardt opricht te en in een jaar jaar ongeveer een half miljoen gulden opmaakte van 3300 aandeelhouders, heeft voor de rechter-commissaris te Alkmaar be kend, dat hij heeft gelogen. In een brief aan de heer J. Kuyl jr. te Gorcum (23 juni 1956) schreef de heer Visser, dat hij bewijzen had, dat het in de eerste wereldoorlog voor de Nederlandse kust tot zinken gebrachte Duitse vrachtschip Rena te Leonhardt goud aan boord had. Volgens de brief zou Visser ook in het bezit zijn van de scheepspapie ren en het scheepsjournaal en de merken en de nummers van de kist jes met goud. De heer Visser heeft thans bekend, dat hij deze opmer kingen heeft gelogen. Het gerechtelijk vooronderzoek naar de gedragingen van P. Visser is nog steeds gaande en zal nog wel een paar maanden in beslag nemen. Daarna zal worden beslist of een vervolging tegen P. Visser zal worden ingesteld. OP 29 JANUARI KERKENBOUW- ZONDAG IN HEEL NEDERLAND De bisschoppen hebben besloten evenals vorig jaar ook in 1961 in de gehele kerkprovincie gezamenlijk 'n Kerkenbouwzondag te houden om de aandacht en de milddadigheid van de gelovigen te vragen voor de bouw van de noodzakelijke nieuwe kerken. Deze Kerkenbouwzondag zal dit jaar gehouden worden op zondag Septua gesima 29 januari. En droefheid om een vertrek Guido Lenie van der Voorn en vaandrig Henk van der Laar zijn op de stralende januari-morgen van gis teren getrouwd. Door een haag van blijde gidsen en verkenners in uni form schreedt het bruidspaar, dat elkaar in de jeugdbeweging heeft leren kennen en waarderen naar het prachtig versierde altaar. Met een plechtige H. Mis werd de huwelijksplechtigheid besloten. Het koor was uitstekend bezet en ver sterkt met klare jongensstemmen werd de 3-stemmige mis „O quam gloriosum est regnum" van Jos Vranken op verdienstelijke wijze gezongen. Het was een dag van vreugde voor 't bruidspaar en voor de jeugd beweging. Maar er is ook verdriet in de jeugdbeweging, dat zijn beide toegewijde leiders voor goed gaat verliezen. Zij laten een lege plaats achter, die niet zo gemakkelijk zal* worden aangevuld. Jarenlang heeft Lenie alles voor haar meisjes over gehad. Jaren ook heeft Henk al zijn vrije tijd aan de jongens gegeven, als rechterhand van hopman Boek horst, die al geruime tijd wegens ziekte uitgeschakeld, juist op deze zelfde morgen in het ziekenhuis in Leiden moest worden opgenomen. Wij wensen het jonge bruidspaar, dat zoveel voor de Nieuwkoopse jeugd heeft overgehad, een heel ge lukkig huwelijksleven toe. Groot genoeg voor Enropa-hal Esn interieuropname van de nieuwe „Europahal" in het RAI-gebouw te Amsterdam De opname werd gemaakt ti,dens een persconferentie, welke dinsdag in het gebouw werd gegeven voor de technische vakpers. Haagse jongen kwam door sabelhouw om het leven Communiqué Haagse politie Naar aanleiding van de rel op maandagavond in Den Haag, waarbij een 16-jarige jongen om het leven gekomen, is door de Haagse gemeen tepolitie het volgende communique verstrekt: „In aansluiting op het persbericht omtrent de ongeregeldheden van maandagavond in de Rozenstraat en omgeving kan nader worden meege deeld, dat de hoofdcommissaris van politie het gebeurde ten zeerste be treurt. Ook in het Haagse politie korps heerst, na de goede afloop van de oudejaarsviering, grote verslagen heid over de treurige nasleep van deze kerstboomverbranding. Het onderzoek naar de doodsoor zaak van W. H. Scholte heeft aan het licht gebracht, dat hij is overleden tengevolge van een inwendige ver bloeding, veroorzaakt door een prik met een sabel, waarbij de lichaams slagader werd geraakt. Bij het verder onderzoek moeten nog meerdere vraagpunten worden opgelost. Dit wordt thans in samen werking met de rijksrecherche ver richt. Teneinde zelfs de schijn van iedere partijdigheid te vermijden was de procureur-generaal alhier ver zocht de rijksrecherche asssitentie bij dit onderzoek te doen verlenen. De nasporingen worden voortgezet om zo spoedig mogelijk de juiste toe dracht van het gebeuren te kunnen reconstrueren. Smulmenu's zijn Snelmenu's WITTE BONEN In verrukkelijke TOMATENSAUS 0.79 MACARONI in KAASSAUS 0.89 MACARONI met ham in KAASSAUS 1.10 SPAGHETTI in kruidige TOMATENSAUS 0.79 HORS D'OEUVRE SLA in MAYONAISE 1.15 en 0.69 (Advertentie) De partijraad van de KVP houdt haar jaarlijkse gewone vergadering dit jaar op vrijdagavond 24 maart en zaterdag 26 maart in Utrecht.

Leidse Courant | 1961 | | pagina 8